KİM KİMİN GİROVUDUR?
Dilqəm Əsgərovun vaxtilə ağlına belə gəlməzdi ki, nə vaxtsa ermənilər onu girov götürüb, öz doğma kəndində kəşfiyyat-diversiya əməlləri törətməkdə ittiham edə bilərlər. Bu yerlərin bütün dinc sakinləri kimi, o da düşünməzdi ki, nə vaxtsa Kəlbəcər rayonu qonşu Ermənistan tərəfindən işğal olunacaq və yerlə-yeksan edilmiş, viranəyə dönmüş doğma Şaplar kəndinə yollanıb, ata-babalarının məzarını ziyarət etmək insan həyatı üçün ciddi təhlükəyə çevriləcək. Necə deyərlər, sən saydığını say, gör hələ Fələk nə sayır...
Ötən həftə xəbər agentlikləri məlumat yaydılar ki, erməni xüsusi təyinatlıları Dilqəm Əsgərovu və onun yol-yoldaşı Şahbaz Quliyevi işğal altında olan Kəlbəcər rayonunun Şaplar kəndi ərazisində ələ keçiriblər. Onlarla bir yerdə cəbhə xəttini keçmiş Həsən Həsənovun taleyi barədə xəbərlər isə ziddiyyətli idi. Erməni tərəfi gah onun "əməliyyat" zamanı öldürüldüyünü bildirdi, gah da ümumiyyətlə, onunla bağlı susmağa üstünlük verdi. Dilqəm Əsgərovun ələ keçməsi ilə bağlı "əməliyyat" çəkilişini və Şahbaz Quliyevin əsirlikdəki fotolarını böyük həvəslə tirajlayan ermənilər, Həsənin nə ölüsünü, nə də dirisini reportajlarda göstərmədilər.
Gözlənildiyi kimi, erməni tərəfi ələ keçirdiyi dinc sakinləri dərhal diversant elan edərək, onların üzərində bütöv bir bölüyün silah-sursatını "aşkarladı". Üstəlik, ermənilərə birdən agah oldu ki, sən demə, itkin düşmüş 17 yaşlı Smbat Sakanyanı da bu azərbaycanlılar öldürübmüş. Əlbəttə, "DQR özünümüdafiə qüvvələrinin rəşadəti" ilə öyünmək və Azərbaycanı cəbhə xəttindəki kövrək sülhü pozmaqda ittiham etmək üçün ələ düşmüş bu fürsətdən istifadə etməmək ermənilər üçün günah olardı. Belə də etdilər...
Cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsi və təxribatların törədilməsində, əslində, kimin maraqlı olduğu barədə dəfələrlə yazmışıq və bunun üzərində yenidən dayanmağa lüzum görmürük. Erməni əsgərlərinin "rəşadəti" barədə isə bir neçə kəlmə demək tam yerinə düşərdi. Bu, həmin o erməni əsgəridir ki, Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyev buna qədər dəfələrlə onun "müdafiə zolağı"nı maneəsiz keçərək, doğma yurdlarında olub və işğal altında olan Azərbaycan kəndlərinin indiki durumunu videoya çəkib. Özü də bunu heç kimdən, elə ermənilərin özündən də gizlətmədən. Dilqəmin şərhləri ilə müşayiət olunan həvəskar çəkiliş materialları internetdə yerləşdirilir, televiziyalarda efirə verilir və yurd-yuvalarından didərgin düşmüş azərbaycanlılar arasında böyük həsrətlə izlənilirdi. Kimisi titrəyən həvəskar kadrlarda özünün dağılmış evini tapır, kimisi qəhərdən boğula-boğula videoda gördüyü doğma yerləri xatırlayır, kimisi isə məhv edilmiş kənd qəbiristanlığında doğmalarının məzar daşlarını axtarır, onların vandalizmin qurbanı olmadığına ümid edirdi. Ancaq nədənsə, indiyədək erməni xüsusi xidmət orqanları Dilqəm Əsgərov və dostlarının hansısa təxribat törətdiyini qeydə almamışdı. Axı hansı diversant meşədə açıq şəkildə od qalayıb, kabab çəkərdi?!
Elə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi də rəsmən bəyan etdi ki, ermənilərin saxladığı şəxslər Azərbaycan Ordusunda xidmət etmir, yəni onlar diversant ola bilməzdilər. "Müdafiə Nazirliyi bildirir ki, səsləndirilən bu fikirlərin heç bir əsası yoxdur. İşğal olunmuş ərazilər suveren Azərbaycan torpaqlarıdır, azərbaycanlıların həmin ərazilərə keçməsinə və orada sərbəst hərəkət etməsinə qadağa qoyula bilməz. Erməni tərəfinin iddia etdiyi kimi, bu şəxslər heç bir dövlət sərhədini də pozmayıblar. Çünki işğal nəticəsində, qeyri-qanuni yolla "qurulmuş" rejimin nəzarətindəki torpaqlar BMT tərəfindən tanınan Azərbaycan Respublikasının ərazisidir", - deyə nazirliyin APA-ya açıqlamasında bildirilir.
Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası da bəyan edib ki, ermənilərin Kəlbəcərdə girov götürdükləri şəxslər heç bir dövlət sərhədini pozmayıb, çünki beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan suveren Azərbaycan ərazisində olublar.
Digər tərəfdən isə girov götürülmüş şəxslər Cenevrə konvensiyalarının himayəsi altındadır və onlarla həmin beynəlxalq sənədlərə uyğun davranılmalıdır. "Ancaq Ermənistan Müdafiə Nazirliyi saxlanılan şəxslərə "hərbi əsir deyil" deməkdə haqlıdır. Ona görə ki, həmin şəxslər Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində böyüyüb-başa çatmış və ata-babalarının məzarı həmin ərazidə qalmış mülki insanlardır. Mülki şəxslərə isə "Müharibə zamanı mülki əhalinin qorunması haqqında 1949-cu il 12 avqust Cenevrə Konvensiyası"nın tərəblərinə uyğun davranılmalıdır", - komissiyanın bəyanatında vurğulanır.
Lakin Ermənistan bu dəfə də beynəlxalq normaları qulaqardına vuraraq, artıq girovlardan birinin - Şahbaz Quliyevin bir gözünü çıxarmışdır. Bu yerdə erməni quldurlarının Qarabağ savaşı zamanı dinc sakinlərə qarşı qeyri-insani davrandıqlarını əlavə olaraq xatırlatmağa dəyərmi?! Axı Serj Sarqsyan və Zori Balayan kimi erməni terroruna rəhbərlik edən və ona ideoloji qida verən şəxslərin özləri də bunu danmırlar.
Azərbaycanlıları girov götürdüyü bir həftə ərzində erməni tərəfi, hətta Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi nümayəndələrinə də onlarla görüşməyə imkan verməyib. Görünür, günahsız dinc sakinlərə qarşı qaldırdıqları cinayət işini tam qondarmaq üçün vaxt qazanmaq istəyirdilər.
İstənilən halda, Azərbaycan vətəndaşlarını geri qaytarmaq üçün bütün imkanlardan istifadə edəcəyi və buna nail olacağı şübhə doğurmur. "Dövlətqaçqınkom"un sədri Əli Həsənovun məlumatına görə, Prezident İlham Əliyev girovların qaytarılması məsələsini şəxsən nəzarətə götürüb və aidiyyəti qurumlara bununla bağlı göstərişlər də verib.
Ermənistan isə görünür, hələ uzun müddət özünün qonşulara qarşı əsassız iddialarının əsirliyində qalacaq.

КТО У КОГО В ЗАЛОЖНИКАХ?
В свое время Дильгаму Аскерову и в голову не могло прийти, что его когда-то могут взять в заложники и обвинить в разведывательно-диверсионных действиях в собственном селе. Как и все мирные жители этих краев, он даже не подозревал, что когда-то родная деревня Шаплар Кяльбаджарского района Азербайджана может быть оккупирована соседней Арменией, и посещать разрушенное до основания и разграбленное родное село, навещать могилы отцов превратится в большую угрозу для собственной жизни. Но чем жизнь не шутит…
На минувшей неделе информагентства распространили новость о том, что армянский спецназ задержал Дильгама Аскерова и находившегося с ним Шахбаза Гулиева на территории оккупированного села Шаплар Кяльбаджарского района. Информация о судьбе другого их товарища Гасана Гасанова противоречива - то армянская сторона сообщала, что Гасан убит во время так называемой спецоперации, то вообще умалчивала о нем. Видеоматериалы задержания Дильгама и фотографии взятого в заложники Шахбаза армянские СМИ охотно растиражировали, но ни самого Гасана, ни его тела в этих репортажах замечено не было.
Армянская сторона, как и следовало ожидать, сразу объявила задержанных мирных лиц диверсантами, подкинув им целый арсенал оружия и боеприпасов и повесив на них убийство некоего 17-летнего армянина Смбата Цаканяна. Грех было упускать случай похвастаться "отвагой доблестных сил самообороны НКР" и в очередной раз обвинить Азербайджан в попытках подорвать хрупкий мир на линии армяно-азербайджанского фронта.
О том, кто на самом деле заинтересован в провокациях и дестабилизации ситуации на фронте, мы писали уже не раз. А об "отваге" армянских солдат говорит уже тот факт, что Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев до сих пор неоднократно беспрепятственно пересекали "сверхнадежную" полосу армянской "обороны", чтобы побывать в родных краях и снять на видео нынешнее состояние оккупированных Арменией азербайджанских сел. Причем никакой тайны из этого не делалось. Отснятые любительской камерой материалы с синхронными комментариями самого Дильгама размещались в Интернете, транслировались по местным телеканалам и пользовались большой популярностью среди изгнанного из родных домов азербайджанского населения. Кто-то узнавал в снятых с рук и поэтому трясущихся любительских кадрах свой дом, разрушенный армянским снарядом, кто-то с навернувшейся на глазах слезой делился воспоминаниями о родных краях, а кто-то внимательно всматривался в надежде не увидеть разрушенных и оскверненных вандалами могилы родных на сельском кладбище. При этом почему-то никакой диверсии со стороны Дильгама Аскерова и его товарищей армянские спецслужбы до сих пор не зафиксировали. Да и какой диверсант станет разводить костер в открытом лесу, чтобы приготовить шашлык?!
Министерство обороны Азербайджана официально заявило, что задержанные армянами лица не являются служащими азербайджанской армии. "Минобороны заявляет, что подобные обвинения не имеют под собой никаких оснований. Оккупированные земли являются территорией суверенного Азербайджана и переход на эти территории азербайджанцев, их свободное перемещение там не могут быть запрещены. Эти лица не нарушали государственной границы, как утверждает армянская сторона, так как территории, незаконно контролируемые в результате оккупации непризнанным режимом, являются азербайджанскими землями, признанными ООН", - говорится в заявлении министерства.
Госкомиссия Азербайджана по делам пленных, заложников и пропавших без вести граждан также заявила, что взятые армянами в заложники на территории Кяльбаджарского района лица не нарушали ничьих государственных границ, так как находились на признанной ООН территории Азербайджана.
С другой стороны, эти граждане, взятые армянами в заложники, находятся под протекцией Женевской конвенции, и обращение с ними должно быть в рамках этих международных документов. "Министерство обороны Армении право в том, что "задержанные лица не являются военнопленными". Так как это - гражданские лица, выросшие на оккупированной вооруженными соединениями Армении азербайджанской территории, могилы их отцов и дедов остались на этих землях. С гражданскими же лицами следует обращаться согласно требованиям Женевской конвенции о защите гражданского населения во время войны", - заявила госкомиссия.
Однако Армения в очередной  раз проигнорировала международные нормы, успев выколоть глаз одному из заложников  - Шахбазу Гулиеву. Стоит ли напоминать о многочисленных фактах бесчеловечного отношения армянских военных в отношении мирных жителей в ходе карабахской войны?! Да и сами руководители и идейные вдохновители армянского терроризма, такие, как нынешний глава Армении Серж Саргсян и писатель Зори Балаян, не скрывают этого.
За всю минувшую неделю армянская сторона не предоставила возможности встретиться с заложниками представителям Международного Комитета Красного Креста. Налицо стремление выиграть время, чтобы успеть до конца сфабриковать дело в отношении мирных жителей.
Так или иначе, Азербайджан использует все возможности для возвращения задержанных лиц. Как сообщил председатель Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Али Гасанов, президент Ильхам Алиев взял вопрос освобождения заложников под личный контроль, дав указание соответствующим структурам.
Только вот сама Армения все еще продолжает оставаться в плену собственных необоснованных амбиций и территориальных претензий ко всем соседним государствам.