Azərbaycanla Türkiyə arasındakı strateji münasibətlər dünyaya özünü yeni keyfiyyətdə xatırlatdı
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycana rəsmi səfər etdi. Türkiyə tarixində prezidentin ümumxalq səsverməsilə seçildiyi ilk seçkidə, demək olar ki, bütün analitiklərin və sosioloqların proqnozunu doğruldaraq inamlı qələbə qazanan Ərdoğan sələflərindən qalmış ənənəni  pozmadı. İndiyədək qardaş ölkənin bütün rəhbərlərinin etdiyi kimi, Ərdoğan da ilk rəsmi səfərini Azərbaycana gerçəkləşdirdi.
İki ölkə arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyır. O, iqtisadiyyat, xarici və müdafiə siyasəti, mədəniyyət də daxil olmaqla, bütün sahələri əhatə edir. İki ölkənin ali rəhbərliyi, parlamentləri, hökumətləri, siyasi və ictimai strukturları arasında münasibətlər daimi xarakter daşıyır. Bu üzdən də, Türkiyə liderinin Bakıya səfəri Türkiyə-Azərbaycan ittifaqının əsas prioritet olaraq, hərtərəfli möhkəmlənməsi kursunun sarsılmazlığının nümayişi idi. Səfər çərçivəsində işgüzar şəkildə regionda cərəyan edən hadisələrin, enerji, nəqliyyat, qarşılıqlı investisiyalar və digər sahələrdəki miqyaslı layihələrin müzakirəsi də nəzərdə tutulurdu. Onların arasında, şübhəsiz ki, əsas yerdə Ermənistanın Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı düşmənçilik fəaliyyəti və qanunsuz iddiaları da var idi.
Rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra prezidentlər Rəcəb Tayyib Ərdoğan və İlham Əliyev əvvəlcə təkbətək, daha sonra nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş keçirdilər. Daha sonra dövlət başçılarının mətbuat üçün  birgə  brifinqi  oldu.
Türkiyə prezidenti Ərdoğan və onu müşayiət edən şəxslər Bakıda Fəxri xiyabanı ziyarət etdilər, Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoydular. Səfərin sonunda Ərdoğanın şərəfinə təşkil olunmuş qəbulda Türkiyə prezidenti Azərbaycan Respublikasının ən ali mükafatı olan "Heydər Əliyev" ordeni ilə təltif edildi.
Türkiyənin dövlət başçısı ilə keçirdiyi birgə brifinqdə Prezident   İlham Əliyev Qarabağ münaqişəsinin həlli və Azərbaycanın ədalətli  mövqeyinin müdafiəsi sahəsindəki səylərinə görə, həmkarına təşəkkürünü bildirib. Türkiyənin bu məsələ ilə bağlı hər zaman açıq siyasət apardığını, Azərbaycanın, haqqın, ədalətin, beynəlxalq hüququn yanında olduğunu söyləyib. O, Azərbaycanın, öz növbəsində, Ermənistanın və dünya erməniliyinin "erməni soyqırımı" ilə bağlı yalançı kampaniyasına qarşı hər zaman Türkiyə ilə çiyin-çiyinə mübarizə aparacağını  bildirib.
Prezident  Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə cavab çıxışında deyib: "Türkiyə ilə Azərbaycan arasında münasibətlər bundan sonra başqa formada inkişaf edəcək. Regiondakı hazırkı problemlər iki ölkənin birgə çözməli olduğu problemlərdir. Türkiyə ilə Ermənistanın münasibətlərindəki problemlər Azərbaycanla Ermənistan arasındakı münaqişənin çözüləcəyi təqdirdə, həllini tapacaq. Əks təqdirdə, Türkiyə-Ermənistan münasibətləri əvvəlki səviyyədə  qalacaq. Münasibətlərimizin inkişafı üçün səylər daha da artırılacaq".
Tərəflər  NATO-nun Uelsdə keçiriləcək sammiti ərəfəsində mövqelərin razılaşdırılması üçün Ukraynanın cənub-şərqindəki böhran, İran, Əfqanıstan məsələləri kimi ən aktual beynəlxalq problemlərlə bağlı da fikir mübadiləsi aparıblar.
Hər iki lider enerji sahəsində birgə həyata keçirilən miqyaslı layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Sentyabrın 20-də cənub enerji dəhlizinin vacib elementi olan TANAP layihəsinin təməli qoyulacaq və onun tikintisinə başlanılacaq. Türkiyə prezidenti bildirib ki, Azərbaycanın inkişafını bütün dünya heyranlıqla izləyir: "Burada Prezident İlham Əliyevin və komandasının xidmətləri, həqiqətən, böyükdür". R.T. Ərdoğan Türkiyənin qarşısına Azərbaycanla ticarət dövriyyəsinin 15 milyard dollaradək artırılması məqsədini qoyduğunu bildirib.
İlham Əliyev isə çıxışında müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq, o cümlədən qarşılıqlı investisiya yatırımları məsələsinə xüsusi diqqət ayırıb. O, yaxın 5-6 ildə Türkiyəyə daha böyük həcmdə Azərbaycan investisiyalarının yatırılacağını bildirib. Söhbət, təxminən, 17-20 milyard dollardan gedir. Türkiyə tərəfi isə öz növbəsində Azərbaycanın enerji layihələrindəki payını artırır ("Şahdəniz" və TANAP).
Azərbaycan, Türkiyə, xüsusilə də Ermənistan KİV-də Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın prezident Ərdoğana onun inauqurasiyası zamanı çatdırdığı dəvətlə bağlı xeyli  fikirlər, daha doğrusu, uydurmalar yer alıb. Türkiyə lideri qondarma "1915-ci il soyqırımı"nın 100-cü ildönümü ilə bağlı İrəvanda keçiriləcək tədbirə dəvət alıb. Ermənistan siyasətçiləri və jurnalistləri bu təklifin birmənalı şəkildə uduşlu olduğunu bildirirdilər. Guya, əgər Ərdoğan onu qəbul etməzsə, bu, "soyqırımı"nın rəsmən etirafı kimi qəbul olunacaq və bundan sonra Ankaraya qarşı mülki, maddi, siyasi və ərazi "kompensasiyaları" iddiaları ilə çıxış etmək mümkün olacaq. Dəvətin susqunluqla qarşılanacağı təqdirdə isə bundan türklərin "destruktivliyi"nin dünyaya nümayişi məqsədilə istifadə ediləcək.
Ən azı ermənilər hələ də ümid edirlər ki, Türkiyə Qərbin təzyiqi qarşısında təlaşa düşəcək, Bakının etirazlarına məhəl qoymadan İrəvanla münasibətlərin normallaşmasına və sərhədlərin açılmasına gedəcək. Amma Ərdoğanın Azərbaycana səfəri bu gözləntilərin əsassız  olduğunu bir daha göstərdi. Azərbaycan-Türkiyə ittifaqının möhkəmliyi Ərdoğanın səfərinin gedişində ən yüksək səviyyədə bir daha təsdiqləndi.
Azərbaycanla Türkiyənin razılaşdırılmış mövqeyi NATO-nun Uels sammitində də ortaya qoyulub. Prezident İlham Əliyev sammitdəki çıxışında Azərbaycanın regionda sabitlik və təhlükəsizliyin təminindəki rolunu qeyd edib, onun NATO-nun Əfqanıstandakı əməliyyatlarına verdiyi böyük töhfələri vurğulayıb. İ. Əliyev Azərbaycan ərazilərinin 20%-ni - Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayonu işğal etmiş Ermənistanın təcavüzkar siyasətini pisləyib, bunun regionun təhlükəsizliyi baxımından ən ciddi problem olaraq qaldığını söyləyib.
Türkiyə prezidenti isə NATO sammitindəki çıxışında alyansı Azərabycana verdiyi vədləri yerinə yetirməli olduğunu söyləyib. O, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib.
Türkiyə və Azərbaycan liderlərinin ünvanına sübutsuz ittihamlar səsləndirən və sammitin yekun qətnaməsində Qarabağ münaqişəsi kontekstində ərazi bütövlüyü məsələsinin  qeyd olunmaması üçün açıq-aşkar yalvaran S.Sarqsyanın nə yalançı və dövlət başçısına yaraşmayan tərzdəki çıxışı, nə də Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin ABŞ-ın dövlət katibi C.Kerrinin iştirakı ilə keçirilmiş görüşü Sarqsyanın istədiyi nəticəni verməyib. NATO-nun Uels sammitinin yekun bəyannaməsində bildirilir ki, Şimali Atlantika Alyansı Cənubi Qafqazdakı münaqişələrin beynəlxalq hüquq normaları, BMT-nin Nizamnaməsi və Helsinki Yekun Aktına əsasən sülh yolu ilə həllinə istiqamətlənmiş səylərini davam etdirəcək. Sənəddə qeyd olunur ki, həlli uzanan münaqişələrin çözülməmiş qalması xüsusi narahatlıq predmetidir, onlar region sakinlərinin Avro-Atlantik məkanın üzvləri kimi, öz potensiallarını tam açmasına mane olur. Bəyannamədə bütün tərəflər danışıqların müəyyən olunmuş çərçivəsi daxilində münaqişələrin sülh yolu ilə həlli prosesinə konstruktiv, güclü siyasi iradə ilə yanaşmağa  çağırılır. Bundan başqa, sənəddə deyilir ki, "Rusiyanın Krımı işğal etməsi və Şərqi Ukraynaya müdaxiləsi NATO-nun Şərqi Avropadan olan bir sıra digər tərəfdaşlarında əsaslı narahatlıq  yaradıb". Bununla əlaqədar olaraq, müttəfiqlər tərəfdaşların "xarici siyasətdə, təhlükəsizlik siyasətində xarici təsir, hər hansı məcburiyyət olmadan müstəqil, suveren qərar qəbul etmək hüququnu tanıyır. Müttəfiqlər əvvəlkitək Ermənistanın, Azərbaycanın, Gürcüstanın və Moldovanın ərazi bütövlüyünü, müstəqilliyini və suverenliyini dəstəkləyir".
Bu, Ermənistan üçün adının siyahıda çəkilməsi baxımından yeganə "nailiyyət"dir. Halbuki, onun ərazi bütövlüyünə heç kəsin müdaxilə etmədiyi hamıya bəllidir. Ermənilər NATO sammitinin bəyannaməsinə Ukraynada yaşananlar fonunda "xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi hüququ" haqda fikrin salınmasına nail ola bilməyiblər.
Azərbaycan və Türkiyə iqtisadiyyatının inamla inkişaf etməsi, onların müdafiə potensiallarının güclənməsi, beynəlxalq arenadakı sıx siyasi tərəfdaşlıqları ermənilərin və onları himayə edən fövqəldövlətlərin istər Qarabağ problemi, istərsə də "erməni soyqırımı" ilə bağlı əsası olmayan tələblərinin məğlubiyyətlə nəticələnəcəyinin qarantıdır.

The strategic relations between Azerbaijan and Turkey have captured the world's attention in a new way
09.09.2014
The President of the Turkish Republic, Recep Tayyip Erdogan, has made an official visit to Azerbaijan. In achieving a convincing victory at the first nationwide Turkish presidential elections, which was predicted by almost all analysts and sociologists, Erdogan followed the tradition of his predecessors. And, like all previous leaders of that fraternal country, he chose Azerbaijan as the country for his first official visit.
The relations between the two states are of a strategic nature, covering all spheres, including the economy, foreign and defence policy and culture. There is an ongoing dialogue between top leaders, parliaments and government, political and public organizations. That is why the Turkish leader's visit to Baku was a demonstration of the unshakable course towards the all-round strengthening of the Turkish-Azerbaijani alliance as a top priority. At the same time, it is a matter of course that the ongoing situation in the region, large-scale projects in energy, transport, mutual investments and other important questions, among which, of course, countering and neutralizing Armenia's hostile actions and illegal claims against Azerbaijan and Turkey have been paramount, are discussed on a routine basis.
After the official welcoming ceremony Presidents Recep Tayyip Erdogan and Ilham Aliyev held one-to-one talks and then continued them in a wider format with other members of the delegations present. This was followed by a briefing for the press.
Turkish President Erdogan and the persons accompanying him visited the Alley of Honorary Burial and laid a wreath at the grave of Azerbaijan's national leader, Heydar Aliyev. Finally, a reception was given in President Erdogan's honour, at which the Turkish leader was presented with the supreme state award of the Azerbaijani Republic, the Heydar Aliyev Order.
At a joint briefing with the Turkish president, President Ilham Aliyev thanked Turkey for its efforts in the settlement of the Karabakh conflict and its support for Azerbaijan's just position. He said that Turkey had always carried out a transparent policy in this question, had been close to Azerbaijan and called for justice within the context of international law. For its part, Azerbaijan shoulder-to-shoulder with Turkey opposes and will continue to oppose the false campaign of Armenia and the Armenian world community about the recognition of the so-called "1915 genocide".
In his response, President Recep Tayyip Erdogan noted: "Relations between Turkey and Azerbaijan will develop in a new form in the future. Current problems in the region are matters that must be resolved by the two countries together. A solution will be found to the problem of relations between Turkey and Armenia if the conflict between Azerbaijan and Armenia is settled. Otherwise, relations between Turkey and Armenia will remain at their previous level. Efforts to develop our relations will be made with staunch determination." The sides "synchronized their watches" on acute international problems, such as the crisis in south-east Ukraine, Iraq and Afghanistan in order to align their positions before the NATO summit in Wales.
Both leaders stressed the importance of the jointly implemented large-scale projects in the energy sphere. 20 September will see a ceremony to lay the foundations and start work on TANAP [Trans-Anatolian Gas Pipeline], which is a most important element of the Southern Energy Corridor. According to the Turkish president, the whole world is observing Azerbaijan's development with delight: "This is largely down to President Ilham Aliyev and his team." Erdogan announced that Turkey had set itself a goal of bringing the volume of trade turnover with Azerbaijan up to 15bn dollars.
In his speech, the Azerbaijani president made particular mention of cooperation in the defence industry, as well as questions of mutual investment. He said that even greater volumes of Azerbaijani investments - approximately 17-20bn dollars - would be put into Turkey in the next 5-6 years. For its part, the Turkish side is increasing its share in Azerbaijani projects (Sah Daniz and TANAP).
There have been many inferences, or rather fabrications in the Azerbaijani, Turkish and particularly in the Armenian media regarding the invitation given by Armenian Foreign Minister Eduard Nalbandyan to President Erdogan at his inauguration ceremony. The Turkish leader was asked to honour with his presence the events in Yerevan to mark the centenary of the so-called "1915 genocide". Armenian politicians and journalists smugly declared this invitation was a win-win declaration. If Erdogan accepts and comes to Yerevan, they said, this will be interpreted as official recognition of the "genocide" and could lead to demands about property, financial, political and territorial "compensation". If the invitation was silently rejected this could be used as a demonstration to the world of the Turks' "destructiveness".
The Armenians are at least continuing to hope that under pressure from the West the Turkish leaders will waver and enter into a normalization of Armenian-Turkish relations and an opening of borders without worrying about objections from Baku. However, Erdogan's visit to Azerbaijan showed there was no foundation to these expectations. The solidity of the Azerbaijani-Turkish alliance was once again confirmed at the highest level during the course of President Erdogan's visit.
The coordinated position between Azerbaijan and Turkey was also demonstrated at the NATO summit in Wales. In his speech at the NATO summit, President Ilham Aliyev noted Azerbaijan's role in ensuring stability and security in the region and its significant role in NATO's operation in Afghanistan. He condemned the expansionist policy of Armenia, which has occupied 20 per cent of Azerbaijan's territory - Nagornyy Karabakh and the seven adjacent regions - which remains the biggest threat to security in the region. In his speech, the Turkish president said that NATO should fulfil its promises to Azerbaijan and pointed out that a solution to the problem of Nagornyy Karabakh is of great significance in the context of Azerbaijan's territorial integrity.
Neither the false speech by the Armenian President Serzh Sargsyan, which did not befit a head of state, in which he made unsubstantiated accusations against the Turkish and Azerbaijani leaders and begged that support for territorial integrity in the context of the Karabakh conflict should not be mentioned in the final resolution of the summit, nor the meeting of the Armenian and Azerbaijani presidents with the participation of US Secretary of State John Kerry, which was held during the summit, produced the result Sargsyan was counting on. The final declaration of the NATO summit in Wales notes that the North Atlantic alliance will continue to support efforts towards a peaceful settlement of conflicts in the South Caucasus on the basis of the principles and norms of international law, the UN Charter and the Helsinki Final Act. The document goes on to say that the persistence of protracted conflicts continues to be a matter of special concern, undermining the opportunities for citizens in the region to reach their full potential as members of the Euro-Atlantic community. All parties are urged to engage constructively and with reinforced political will in peaceful conflict resolution, within the established negotiation frameworks. The declaration also stresses that "Russia's illegitimate occupation of Crimea and military intervention in eastern Ukraine have raised legitimate concerns among several of NATO's other partners in Eastern Europe". In this connection, the allies will continue to support the right of partners "to make independent and sovereign choices on foreign and security policy, free from external pressure and coercion. Allies also remain committed in their support for the territorial integrity, independence and sovereignty of Armenia, Azerbaijan, Georgia and the Republic of Moldova".
This is Armenia's only "achievement", to be mentioned in this list, although everyone knows that no-one has designs on its territorial integrity. In the context of the events in Ukraine, the Armenians failed to drag into the NATO summit a direct mention of their cherished principle of "the right of a nation to self-determination".
The ongoing assured economic growth of Azerbaijan and Turkey, the strengthening of their defence potential and close political partnership in the international arena are a guarantee that the hostile intrigues of the Armenians and the powers that patronize them, both in the context of a Karabakh settlement and in pushing ahead with their historically unfounded demands for the recognition of the "Armenian genocide", will end in defeat.