Yeni sülalənin yaradıcısı olan Şah İsmayıl Xətai ömrünün qısa sürməsinə rəğmən, ölkədə tərəqqiyə nail ola bilmişdi
Avorpalılar orta əsrləri "qaranlıq əsrlər" adlandırırlar. Avropada ən qorxulu xəstəliklərin belə, qanalma ilə müalicə edildiyi bir vaxtda mədəniyyətin və elmin mərkəzi Şərq idi.
Həmin dövrü ideallaşdırmadan, demək olar ki, istedadlı şəxslər - həkimlər, astronomlar, riyaziyyatçılar, şairlər - özlərini burada az-çox rahat hiss edirdilər. Hökmranlar arasında isə elələri var idi ki, nəinki bu insanlara köməklik göstərir, hətta özləri də dövlətlərinin mədəni həyatında fəal iştirak edirdilər. Onlardan biri də Sələfilər sülaləsinin yaradıcısı, sərkərdə olmaqla yanaşı, həm də şair olan Şah İsmayıl idi.
Savaşdan-sülhə
Şah İsmayıl saray intriqaları və siyasət ustası idi. Amma onu buna görə qətiyyən məzəmmət etmək olmaz - o, sadəcə öz dövrünün oğlu idi. Şah İsmayıl lap uşaqlıqdan ağır dönəmlər keçirmişdi. 1487-ci ildə Ərdəbildə Şeyx Səfiəddin nəslinin rəhbəri, məşhur din xadimi Şeyx Heydərin ailəsində dünyaya göz açan İsmayılın ana babası Uzun Həsən məşhur Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı idi. O, dünyasını dəyişən zaman sülalənin davamçıları arasında hakimiyyət uğrunda qanlı döyüşlər başlayıb və İsmayıl da lap kiçik yaşlarından özündən asılı olmayaraq, bu mübarizəyə cəlb olunub.
Onun atası Şah Heydər Şirvanşahlarla savaşda öldürülüb, anası Aləmşahbəyim İsmayıl və qardaşları ilə birlikdə İstəxr qalasında dustaq edilib. Ailə həbsdən azad olmaq üçün çox əziyyət çəkməli olub, ailənin bir çox üzvü dünyasını dəyişib. Həbsdən sonra İsmayıl Lahicanda həmin dövrün görkəmli alimi Şəmsəddin Lahicinin yanında təhsil alıb. Orada ərəb, fars dillərini öyrənib, bir neçə elmə yiyələnib.
Taxt-tacın varislərindən birinin taleyi İsmayılı daim gərginlik içərisində yaşamağa məcbur edib. Uşaq vaxtı o, əla at çapırdı, gənclik illərində yaxşı qılınc oynatmağı öyrənmişdi, bir müddət sonra isə insanlara rəhbərlik edərək əla bir sərkərdəyə çevrildi.
O, bir sərkərdə kimi hakimiyyət uğrunda çox yaxşı mübarizə aparırdı. İsmayılın həyatında qocaman müəllimi Lahicinin rolu da böyük olub və bu, özünü Çaldıran döyüşündən sonra tam çılpaqlığı ilə göstərib.
Məsələ ondadır ki, dövlətinin sərhədlərini genişləndirən İsmayıl Osmanlı İmperiyası ilə münasibətlərini korlayır. İki türk dövləti arasında baş qaldıran gərginlik 1514-cü ildə Çaldıran adlanan düzənlikdə savaşla nəticələnir. Mühafizəkar baxışlara sahib olan İsmayıl döyüşdə toplardan istifadəyə icazə vermir - onun fikrincə, bu cür döyüş kişiyə yaraşmır. O, əsl igidliyin əlbəyaxa döyüş olduğunu düşünür və özü də belə döyüşlərdə fəal iştirak edirdi. Orduda ruh yüksəkliyi yaratmaq üçün İsmayıl əlində qılınc özünü türk artilleriyasının alovunun altına atır. Onun atı öldürülür, özü isə əsir düşməkdən son anda qurtulur. Yalnız İsmayılın yaxınlarından birinin cəsarət göstərərək özünü İsmayıl kimi təqdim etməsi sərkərdənin həyatını xilas edir. Sonda Türkiyə Təbrizi tutur, İsmayılın dövlətini dağılmaqdan isə yalnız Anadoluda baş qaldıran təlatümlər xilas edir.
Həmin döyüşdən sonra İsmayıl həyatını dövlətin gücləndirilməsinə həsr edir (Şirvan və Gürcüstana yürüşləri nəzərə almasaq). Yeni sülalənin yaradıcısına çevrilən İsmayıl ömrünün qısa sürməsinə rəğmən (cəmi 37 il) ölkəsində tərəqqiyə nail ola bilir. O, ölkədə elmi, poeziyanı təşviq edir, şəhərlər, yollar tikdirir.
Sülh və poeziya
Şah İsmayıl bizə Xətai təxəllüsü ilə yazmış şair kimi də tanışdır. Bu gün o, Azərbaycan poeziyasının klassiklərindən sayılır. İsmayıl bədii yaradıcılıqla hələ gənclik illərində məşğul olmağa başlayıb. Bu, İran, Hindistsn və ərəb dövlətləri şairlərinin şeirlərinin onun əlinə keçməsindən sonra baş verib.
Ən təəccüblüsü, Şah İsmayılın əksər əsərlərini doğma Azərbaycan dilində yazması olub. Məhz bu üzdən də biz onu müasir Azərbaycan ərazisindən xeyli böyük əraziyə hökmranlıq etməsinə rəğmən, azərbaycanlı hökmdar və şair kimi tanıyırıq. Axı onun doğma dili və milliyyəti türk idi.
"Təəssüf ki, Xətainin heç də bütün irsi bu günümüzə gəlib çıxmayıb", - deyə sənətşünas Laçın Səmədzadə bildirir. - "Onun günümüzə gəlib çıxmış əsərləri arasında "Dəhnamə" poeması, azərbaycanca 400 qəzəl və qəsid, 4 beyt və fars dilində bir poema da var".
Səmədzadənin sözlərinə görə, Xətainin şeirlərindən ibarət qədim əlyazma ("Divan") hazırda Daşkənddə saxlanılır. Əlbəttə ki, o, orijinal deyil (kağız çox zərif materialdır). Həmin əlyazmanı I Şah Təhmasibin sarayında məşhur xəttat Şah Mahmud Nişapuri yazıb. Bununla yanaşı, Xətainin digər əlyazmaları da var.
"İsmayılın əsərlərindən onun nə qədər savadlı, geniş biliklərə sahib şəxs olduğu görünür. "Nəsihətnamə", "Dəhnamə" poemalarında onun fəlsəfə, astronomiya, riyaziyyat, musiqi, ədəbiyyat sahəsindəki bilikləri öz əksini tapır", - deyə Səmədzadə qeyd edir.
Şah İsmayılın məktubları, xarici hökmdarlarla diplomatik yazışmaları ədəbidən daha çox tarixi əhəmiyyət daşıyır. Onlar İsmayılın nə qədər geniş maraq dairəsinə sahib olduğunu göstərir. Bundan başqa, Xətainin mükəmməl rəsm, xəttatlıq texnikasına malik olduğunu, musiqi alətlərində ifa etdiyini və oxuduğunu çox az adam bilir.
Şah İsmayıl Xətai yalnız elmin və incəsənətin deyil, həm də peşə və ticarətin təşviqi ilə məşğul olurdu. Onun şeirləri səyyah aşıqlar və dərvişlər tərəfindən dünyaya yayılmışdı. Xətai hələ sağlığında bir çox xalq dastanları və əfsanələrin personajına çevrilmişdi. Onunla eyni dövrdə yaşamış həmvətəni, dahi Füzuli Şah İsmayıl Xətaini "dövrünün padşahı" adlandırırdı. Bu gün bu şairlərin hər ikisi həqiqətən də Azərbaycan ədəbi dilinin baniləri sayılırlar.

THE PADISHAH OF HIS TIME
Becoming the founder of a new dynasty, Shah Ismail Khatai brought the country to prosperity during his short life
The Middle Ages were a period which the Europeans call "dark ages". When any, even the most terrible diseases were treated in Europe by bloodletting, the East was a centre of culture and science.
Not trying to idealize the era, we can say that talented people - doctors, astronomers, mathematicians and poets - all felt more or less comfortable here. And among the rulers there were those who not only helped these people, but themselves took an active part in the cultural life of their countries. One of them was Shah Ismail - not only the founder of the Safavid dynasty and a military leader, but also a famous poet.
From war to peace
Shah Ismail was a master of court intrigues and politics. However, it is hardly worth reproaching him for this - he was only a child of his time. From childhood, he was in a difficult position. He was born in 1487 in Ardabil into the family of renowned religious leader of the family of Sheikh Safi ad-Din - Sheikh Haydar. His maternal grandfather was Uzun Hassan - the ruler of the famous Ag Qoyunlu state. When he died, the descendants of the dynasty began a bloody struggle for power, which also involved Ismail himself as a child.
His father Sheikh Haydar was killed in the war with the Shirvanshahs, while his mother Alam Shah Begum, he himself and his brothers were imprisoned in Istahr Castle. The family went to great lengths to get out of prison, and many were killed. After imprisonment, Ismail studied in Lahijan from the outstanding scientist of those years, Shamsaddin Lahij. He learned Arabic and Persian languages and several sciences from him.
The fate of one of the heirs to the throne forced Ismail to live in constant tension. From childhood, he was an excellent rider, and as a young man, he learned to excellently wield the sword, and later, commanding people, he became a great military leader and successfully fought for power.
A significant role in his life was played by the old teacher Lahij, which became evident after the famous Battle of Chaldiran.
The thing is that expanding the boundaries of his state, Ismail damaged relations with the Ottoman Empire. The tension between the two Turkic states ended in a battle on the plain called Chaldiran in August 1514. Adhering to conservative views, Ismail refused to use cannons. In his opinion, it was unbecoming of a man to wage a war from behind fortifications. He recognized only hand-to-hand fighting in which he personally took an active part.
To strengthen the spirit of the army with his example, he threw himself under the fire of Turkish artillery with a sword in his hand. His horse was slain, and he himself was almost captured. Only the courage of one of his associates, who pretended to be Ismail, saved his life. As a result, Turkey seized Tabriz, and only unrest that broke out in Anatolia saved Ismail's state from collapse.
After that battle, Ismail dedicated his life to the strengthening of the state (except for his campaigns in Shirvan and Georgia). Becoming the founder of a new dynasty, Ismail led the country to flourishing during his short life (only 37 years), encouraged science and poetry, renovated cities and built roads.
Peace and poetry
Shah Ismail is known to us as a poet who wrote under the pseudonym of Khatai. Today, he is considered a classic of Azerbaijani poetry. He took up literature in his teens when he read verses of poets from Persia, India, and Arab states.
The most amazing thing is that Shah Ismail wrote most of his works in his native Azeri language, and therefore, although he ruled a much vaster territory than modern Azerbaijan, we call him an Azerbaijani ruler and poet. After all, his native language and ethnicity was Turkic.
"Unfortunately, not all the heritage of Khatai survived to this day," says art critic Lacin Samadzada. "Among his surviving works is the poem Dehnameh, 400 ghazals and 100 qasidas in Azeri, as well as four beyts and one muqamma (poem) in Farsi." The oldest manuscript of poems of Khatai (Divan), says Samadzada, is currently kept in Tashkent. Of course, this is not the original (paper is very brittle material). This manuscript was copied in the palace of Shah Tahmasib I by the famous calligrapher Shah Mahmud Nishapuri. However, there are other manuscripts of Khatai too.
"His works clearly show how educated and erudite the Shah was," Samadzada went on to say. "The poems Nasiyyatnameh and Dehnameh reflect his knowledge of philosophy, astronomy, mathematics, music and literature."
His letters and diplomatic correspondence with foreign rulers have not so much literary as historical value. They show the breadth of his interests. In addition, few people know that Khatai had mastered the technique of painting and calligraphy, played musical instruments and sang.
Shah Ismail Khatai encouraged the development of not only science and art, but also crafts and trade. His poems were spread around the world by travelling ashugs and dervishes. During his life, Khatai became a character of many folk legends and dastans. His contemporary and compatriot great Fizuli called Shah Ismail Khatai the "padishah of his time", and today both of these poets are rightly called founders of the literary Azeri language.