Yeni sülalənin yaradıcısı olan Şah İsmayıl Xətai ömrünün qısa sürməsinə rəğmən, ölkədə tərəqqiyə nail ola bilmişdi
Avorpalılar orta əsrləri "qaranlıq əsrlər" adlandırırlar. Avropada ən qorxulu xəstəliklərin belə, qanalma ilə müalicə edildiyi bir vaxtda mədəniyyətin və elmin mərkəzi Şərq idi.
Həmin dövrü ideallaşdırmadan, demək olar ki, istedadlı şəxslər - həkimlər, astronomlar, riyaziyyatçılar, şairlər - özlərini burada az-çox rahat hiss edirdilər. Hökmranlar arasında isə elələri var idi ki, nəinki bu insanlara köməklik göstərir, hətta özləri də dövlətlərinin mədəni həyatında fəal iştirak edirdilər. Onlardan biri də Sələfilər sülaləsinin yaradıcısı, sərkərdə olmaqla yanaşı, həm də şair olan Şah İsmayıl idi.
Savaşdan-sülhə
Şah İsmayıl saray intriqaları və siyasət ustası idi. Amma onu buna görə qətiyyən məzəmmət etmək olmaz - o, sadəcə öz dövrünün oğlu idi. Şah İsmayıl lap uşaqlıqdan ağır dönəmlər keçirmişdi. 1487-ci ildə Ərdəbildə Şeyx Səfiəddin nəslinin rəhbəri, məşhur din xadimi Şeyx Heydərin ailəsində dünyaya göz açan İsmayılın ana babası Uzun Həsən məşhur Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı idi. O, dünyasını dəyişən zaman sülalənin davamçıları arasında hakimiyyət uğrunda qanlı döyüşlər başlayıb və İsmayıl da lap kiçik yaşlarından özündən asılı olmayaraq, bu mübarizəyə cəlb olunub.
Onun atası Şah Heydər Şirvanşahlarla savaşda öldürülüb, anası Aləmşahbəyim İsmayıl və qardaşları ilə birlikdə İstəxr qalasında dustaq edilib. Ailə həbsdən azad olmaq üçün çox əziyyət çəkməli olub, ailənin bir çox üzvü dünyasını dəyişib. Həbsdən sonra İsmayıl Lahicanda həmin dövrün görkəmli alimi Şəmsəddin Lahicinin yanında təhsil alıb. Orada ərəb, fars dillərini öyrənib, bir neçə elmə yiyələnib.
Taxt-tacın varislərindən birinin taleyi İsmayılı daim gərginlik içərisində yaşamağa məcbur edib. Uşaq vaxtı o, əla at çapırdı, gənclik illərində yaxşı qılınc oynatmağı öyrənmişdi, bir müddət sonra isə insanlara rəhbərlik edərək əla bir sərkərdəyə çevrildi.
O, bir sərkərdə kimi hakimiyyət uğrunda çox yaxşı mübarizə aparırdı. İsmayılın həyatında qocaman müəllimi Lahicinin rolu da böyük olub və bu, özünü Çaldıran döyüşündən sonra tam çılpaqlığı ilə göstərib.
Məsələ ondadır ki, dövlətinin sərhədlərini genişləndirən İsmayıl Osmanlı İmperiyası ilə münasibətlərini korlayır. İki türk dövləti arasında baş qaldıran gərginlik 1514-cü ildə Çaldıran adlanan düzənlikdə savaşla nəticələnir. Mühafizəkar baxışlara sahib olan İsmayıl döyüşdə toplardan istifadəyə icazə vermir - onun fikrincə, bu cür döyüş kişiyə yaraşmır. O, əsl igidliyin əlbəyaxa döyüş olduğunu düşünür və özü də belə döyüşlərdə fəal iştirak edirdi. Orduda ruh yüksəkliyi yaratmaq üçün İsmayıl əlində qılınc özünü türk artilleriyasının alovunun altına atır. Onun atı öldürülür, özü isə əsir düşməkdən son anda qurtulur. Yalnız İsmayılın yaxınlarından birinin cəsarət göstərərək özünü İsmayıl kimi təqdim etməsi sərkərdənin həyatını xilas edir. Sonda Türkiyə Təbrizi tutur, İsmayılın dövlətini dağılmaqdan isə yalnız Anadoluda baş qaldıran təlatümlər xilas edir.
Həmin döyüşdən sonra İsmayıl həyatını dövlətin gücləndirilməsinə həsr edir (Şirvan və Gürcüstana yürüşləri nəzərə almasaq). Yeni sülalənin yaradıcısına çevrilən İsmayıl ömrünün qısa sürməsinə rəğmən (cəmi 37 il) ölkəsində tərəqqiyə nail ola bilir. O, ölkədə elmi, poeziyanı təşviq edir, şəhərlər, yollar tikdirir.
Sülh və poeziya
Şah İsmayıl bizə Xətai təxəllüsü ilə yazmış şair kimi də tanışdır. Bu gün o, Azərbaycan poeziyasının klassiklərindən sayılır. İsmayıl bədii yaradıcılıqla hələ gənclik illərində məşğul olmağa başlayıb. Bu, İran, Hindistsn və ərəb dövlətləri şairlərinin şeirlərinin onun əlinə keçməsindən sonra baş verib.
Ən təəccüblüsü, Şah İsmayılın əksər əsərlərini doğma Azərbaycan dilində yazması olub. Məhz bu üzdən də biz onu müasir Azərbaycan ərazisindən xeyli böyük əraziyə hökmranlıq etməsinə rəğmən, azərbaycanlı hökmdar və şair kimi tanıyırıq. Axı onun doğma dili və milliyyəti türk idi.
"Təəssüf ki, Xətainin heç də bütün irsi bu günümüzə gəlib çıxmayıb", - deyə sənətşünas Laçın Səmədzadə bildirir. - "Onun günümüzə gəlib çıxmış əsərləri arasında "Dəhnamə" poeması, azərbaycanca 400 qəzəl və qəsid, 4 beyt və fars dilində bir poema da var".
Səmədzadənin sözlərinə görə, Xətainin şeirlərindən ibarət qədim əlyazma ("Divan") hazırda Daşkənddə saxlanılır. Əlbəttə ki, o, orijinal deyil (kağız çox zərif materialdır). Həmin əlyazmanı I Şah Təhmasibin sarayında məşhur xəttat Şah Mahmud Nişapuri yazıb. Bununla yanaşı, Xətainin digər əlyazmaları da var.
"İsmayılın əsərlərindən onun nə qədər savadlı, geniş biliklərə sahib şəxs olduğu görünür. "Nəsihətnamə", "Dəhnamə" poemalarında onun fəlsəfə, astronomiya, riyaziyyat, musiqi, ədəbiyyat sahəsindəki bilikləri öz əksini tapır", - deyə Səmədzadə qeyd edir.
Şah İsmayılın məktubları, xarici hökmdarlarla diplomatik yazışmaları ədəbidən daha çox tarixi əhəmiyyət daşıyır. Onlar İsmayılın nə qədər geniş maraq dairəsinə sahib olduğunu göstərir. Bundan başqa, Xətainin mükəmməl rəsm, xəttatlıq texnikasına malik olduğunu, musiqi alətlərində ifa etdiyini və oxuduğunu çox az adam bilir.
Şah İsmayıl Xətai yalnız elmin və incəsənətin deyil, həm də peşə və ticarətin təşviqi ilə məşğul olurdu. Onun şeirləri səyyah aşıqlar və dərvişlər tərəfindən dünyaya yayılmışdı. Xətai hələ sağlığında bir çox xalq dastanları və əfsanələrin personajına çevrilmişdi. Onunla eyni dövrdə yaşamış həmvətəni, dahi Füzuli Şah İsmayıl Xətaini "dövrünün padşahı" adlandırırdı. Bu gün bu şairlərin hər ikisi həqiqətən də Azərbaycan ədəbi dilinin baniləri sayılırlar.

ПАДИШАХ СВОЕГО ВРЕМЕНИ
Средневековье было тем периодом, который европейцы называют "темными веками". Когда в Европе любые, даже самые страшные болезни лечили кровопусканием, центром культуры и науки был Восток.
Не пытаясь идеализировать эпоху, можно сказать, что талантливые люди - врачи, астрономы, математики, поэты - все они чувствовали себя тут более или менее комфортно. А среди правителей находились такие, которые не только содействовали этим людям, но и сами принимали активное участие в культурной жизни своих государств. Одним из них был шах Исмаил - не только основатель династии Сефевидов и полководец, но также и известный поэт.
От войны к миру
Шах Исмаил был мастером дворцовых интриг и политики. Однако вряд ли стоит его в этом упрекать - он был лишь сыном своего времени. С самого детства он оказался в тяжелом положении. Родился в 1487 году в Ардебиле, в семье известного религиозного руководителя рода шейха Сафиаддина - шейха Гейдара. Дедом его по матери был Узун Гасан - правитель знаменитого государства Аггоюнлу. Когда он скончался, потомки династии начали кровопролитную борьбу за власть, в которую с самого детства был поневоле вовлечен и сам Исмаил.
Его отец шейх Гейдар был убит в войне с Ширваншахами, а мать Алемшахбейим заодно с ним и его братьями была заточена в крепость Истахр. Немалых трудов стоило семье освободиться от заключения, многие были убиты. После заключения Исмаил учился в Лахиджане у выдающегося ученого тех лет Шамседдина Лахиджа. С ним он выучил арабский, персидский языки, освоил несколько наук.
Судьба одного из наследников престола заставляла Исмаила жить в постоянном напряжении. С детства он был прекрасным наездником, будучи юношей, научился превосходно владеть саблей, а позже, командуя людьми, стал замечательным полководцем и успешно боролся за власть.
Немалую роль в его судьбе сыграл старый учитель Лахидж, что стало видно после знаменитой Чалдыранской битвы.
Дело в том, что, расширяя границы своего государства, Исмаил испортил отношения с Османской империей. Напряженность, возникшая между двумя тюркскими государствами, завершилась в августе 1514 года битвой на равнине под названием Чалдыран. Придерживаясь консервативных взглядов, Исмаил отказывался от применения пушек. По его мнению, недостойным мужчины было ведение войны из-за укреплений. Он признавал исключительно рукопашный бой, в котором лично принимал активное участие.
Чтобы укрепить дух армии своим примером, он с мечом в руке бросился под огонь турецкой артиллерии. Его конь был сражен, а сам он чуть не попал в плен. И только мужество одного из приближенных, притворившегося Исмаилом, спасло ему жизнь. В итоге Турция захватила Тебриз, и лишь вспыхнувшие в Анатолии волнения спасли государство Исмаила от краха.
После той битвы Исмаил посвятил свою жизнь укреплению государства (если не считать походов на Ширван и Грузию). Став основателем новой династии, Исмаил за свою недолгую жизнь (всего 37 лет) привел страну к расцвету, он поощрял науки, поэзию, обустраивал города и строил дороги.
Мир и поэзия
Шах Исмаил известен нам и как поэт, писавший под псевдонимом Хатаи. Сегодня он считается классиком азербайджанской поэзии. Художественным творчеством начал заниматься еще в юношестве, когда к нему попали стихи поэтов Персии, Индии, а также арабских государств.
Самое удивительное, что большинство своих произведений Шах Исмаил писал на родном азербайджанском языке, и потому, хотя он правил территорией куда более обширной, чем современный Азербайджан, мы называем его азербайджанским правителем и поэтом. Ведь родной язык и родной этнос для него были тюркскими.
"К сожалению, до наших дней дошло далеко не все наследие Хатаи, - рассказывает искусствовед Лачин Самедзаде. - Среди сохранившихся его работ поэма "Дэхнамэ", 400 газелей и 100 касыд на азербайджанском, а также четыре бейта и одна мукамма (поэма) на фарси". Старейшая на сегодня рукопись стихов Хатаи ("Диван"), говорит Самедзаде, хранится в настоящее время в Ташкенте. Конечно, это не оригинал (бумага - материал очень хрупкий). Эту рукопись переписал во дворце шаха Тахмасиба I знаменитый каллиграф Шах Махмуд Нишапури. Впрочем, существуют и другие рукописи Хатаи.
"По его работам хорошо видно, насколько образованным, эрудированным человеком был шах, - продолжает Самедзаде. - В поэмах "Несийятнамэ", "Дэхнамэ" отражены его познания в философии, астрономии, математике, музыке, литературе".
Не столько литературную, сколько историческую ценность представляют его письма, дипломатическая переписка с зарубежными правителями. В них видна широта его интересов. Кроме того, мало кто знает, что Хатаи в совершенстве владел техникой живописи и каллиграфии, играл на музыкальных инструментах и пел.
Шах Исмаил Хатаи поощрял развитие не только науки и искусства, но также ремесел и торговли. Его стихи распространяли по миру странствующие ашуги и дервиши. Еще при жизни Хатаи стал персонажем многих народных легенд и дастанов. Его современник и соотечественник великий Физули называл Шаха Исмаила Хатаи "падишахом своего времени", и сегодня оба эти поэта по праву называются основателями литературного азербайджанского языка.