TRANS-XƏZƏRƏ YAŞIL İŞIQ
Malayziyanın "Petronas" şirkətinin "Şahdəniz" layihəsinə gəlişi Trans-Xəzər qaz kəməri layihəsinin aktuallaşmasına təkan verə bilər
Azərbaycanın əsas qaz aktivi səhmdarlarından birini dəyişib. Söhbət Norveçin "Statoil" şirkətinin "Şahdəniz" yatağının işlənməsi layihəsini tərk etməsindən gedir. "Statoil" özünün layihədəki 15,5%-lik payını 2,25 mlrd. dollara Malayziyanın "Petronas" şirkətinə satıb.
"Statoil" bir neçə il ərzində bu aktivin inkişafında iştirak etməklə xeyli gəlir əldə edib və biz "Petronas"la sövdələşmədən çox məmnunuq. Payımızın satışı bizim portfelimizi optimallaşdırır və bundan sonra əsas diqqəti sənaye inkişafı və aktiv artıma yönəlmək üçün bizim maliyyə çevikliyimizi artırır", - deyə şirkətin vitse-prezidebti Lars-Kristian Baher bildirib.
Bundan əvvəl "Statoil" 2013-cü ilin dekabrında özünün "Şahdəniz"dəki 25,5%-lik payının 10%-ni layihənin digər iki səhmdarlarına güzəştə getmişdi - BP 3,3%, SOCAR isə 6,7%-ni əldə etdi. Bu satışdan "Statoil" 1,45 mlrd. dollar qazandı.
Amma bütün bunlar Norveç şirkətinin Azərbaycanda fəaliyyətinin dondurduğu anlamına gəlmir. "Azərbaycandakı biznesimiz şirkətin beynəlxalq portfelində mühüm rol oynayır və biz bu biznesə sadiqik", - deyə Baher vurğulayıb. Xatırladaq ki, şirkətin "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) yatağının işlənməsi layihəsi və Bakı-Tiflis-Ceyhan boru xəttindəki payları qalır.
Elə isə, Avropanın qaz sənayesinin liderlərindən biri nəyə görə Avropanın ən perspektivli qaz layihəsini tərk edir? Cavab çox sadədir: davam edən iqtisadi böhran şəraitində bir çox Avropa şirkətləri xərclərini azaltmaq məcburiyyətindədir. "Şahdəniz" layihəsinin perspektivləri heç kəsdə şübhə doğurmur. Amma qısa müddət ərzində gəlir əldə etmək üçün genişmiqyaslı sərmayə tələb olunur - yatağın işlənməsinin yalnız ikinci mərhələsi qazın Türkiyə sərhədinə çatdırılması da daxil 28 milyard dollara başa gələcək. Elə Fransanın "Total" şirkəti də məhz, bu səbəbdən, öz payını Türkiyənin TPAO şirkətinə sataraq layihəni tərk edib.
Bununla belə, "Statoil" AÇG layihəsində qalır, çünki burada sərmayənin böyük hissəsi artıq qoyulub və şikrət gəlir mərhələsinə çıxıb. Bundan başqa, SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadənin bir müddən əvvəl dediyi kimi, "Statoil" diqqətini Xəzərin Azərbaycan sektorundakı dayazlıq sahədə yeni perspektivli yataqların aşkar edilməsinə yönəldib.
İstənilən halda, "Statoil"un "Şahdəniz"dən getməsi artıq faktdır və indi Azərbaycan üçün daha vacib məsələ yeni səhmdarın gəlişi və onunla əməkdaşlıqdan hansı mənfəətin əldə ediləcəyidir.
Malayziyanın dövlət neft şirkəti olan "Petronas" öz ölkəsinin iqtisadiyyatında mühüm rol oynayır və büdcə gəlirlərinin 40%-ni təmin edir. 1974-cü ildə təsis edilmiş şirkət hazırda dünyanın 35 ölkəsində biznes aparır, onun gündəlik neft hasilatı 2,5 mln. barel təşkil edir. Xəzər regionu da Malayziya şirkətinə yaxşı tanışdır. "Petronas" Xəzərin Türkmənistan sektorundakı 245 mlrd. kubmetr təbii qaz və 75 milyon ton neft ehtiyatına malik "Maxtumkuli-Ovez-Diyarbəkir" neft-qaz yatağının işlənməsində iştirak edir. Üstəlik, 2006-cı ildən bu blokdan hasil olunan neft dünya bazarlarına Azərbaycandan keçərək Bakı-Tiflis-Ceyhan kəməri vasitəsilə nəql edilir. Türkmənistan blokundakı qaz ehtiyatlarının nəqli üçün isə "Petronas" Xəzərin sahilində 10 mlrd. kubmetr gücündə olan qaz terminalı inşa edib.
Ümumilikdə, Xəzərin Türkmənistan sektorundakı yataqların perspektivləri çox müsbət qiymətləndirilir. Türkmən geoloqlarınıın və Amerikanın "Western Geco" şirkətinin mütəxəssislərinin hesablamalarına görə, türkmən sektorunun ümumi ehtiyatları 6,5 trln. kubmetr qaz və 12 mlrd.ton neft təşkil edir. Artıq yaxın vaxtlarda Türkmənistan yanaqlarından ildə 17-20 mlrd. kubmetr qaz nəql etmək mümkün olacaq. Bu qaz ya mövcud boru sistemləri vasitəsilə Rusiya və İrana, ya da mümkün Trans-Xəzər qaz borusu vasitəsilə Avropaya nəql ediləcək. Bu baxımdan, Trans-Xəzər variantı Aşqabad üçün daha perspektivli görünür. Təsadüfi deyil ki, Xəzəryanı dövlət başçılarının Həştərxanda keçirilən son sammitində Trans-Xəzər qaz kəməri mövzusunu məhz Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdımuhammedov aktuallaşdırıb: "Bizim dövlətlərimizin Xəzərdə enerji sahəsindəki maraqları ziddiyyət təşkil etmir. Və xüsusi olaraq qeyd etmək istəyirəm ki, biz hələ həllini tapmamış məsələlərə siyasi don geydirilməsinin əleyhinəyik. Eyni sözləri Xəzərin dibi ilə boru kəmərlərinin çəkilməsi perspektivi haqda da söyləmək olar. Bu məsələyə hamı tərəfindən qəbul edilən beynəlxalq-hüquq normaları və qarşılıqlı maraqlara hörmət prinsipi ilə yanaşmaq lazımdır. Türkmənistan əmindir ki, bu cür kəmərlərin çəkilməsi - dənizin dibinin düşdüyü ərazinin aid olduğu dövlətlərin suveren hüququdur və buna görə də, yalnız onların razılığı əsasında reallaşa bilər. Təbii ki, bu zaman ən yüksək beynəlxalq ekoloji normalara riayət olunmalıdır".
Azərbaycan da eyni mövqedən çıxış edir. "Beynəlxalq hüquqa görə, Xəzər dənizinin dibi ilə kəmərin çəkilməsi hövzənin digər ölkələri ilə razılaşma tələb edir. Təbii ki, Xəzər dənizi məsələsində həm hüquqi, həm də siyasi aspektlər var. Bununla yanaşı, digər ölkələrlə razılaşdırılacaq başqa mövqelər mövcuddur ", - deyə Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov bildirib.
O, həmçinin vurğulayıb ki, Bakı Xəzər dənizində ekoloji tələblərə cavab verən fəaliyyəti dəstəkləyir: "Xəzər dənizində həyata keçirilən hər bir layihə ekoloji aspektə malikdir. Bu səbəbdən, həmin məsələlər bu gün müzakirə edilir. Biz bu dənizdə həyata keçirilən istənilən fəaliyyətin ən yüksək ekoloji tələblərə cavab verməsinin tərəfdarıyıq".
İndiyədək Xəzərin dibi ilə Trans-Xəzər kəmərlərin çəkilişinə qarşı Rusiya və İran çıxış edirdi və onlar bunu Xəzərin ekoloji təhlükə ilə üzləşə biləcəyi ilə əsaslandırırdılar. Amma bu zaman nədənsə unudulur ki, Azərbaycan artıq yarım əsrdən artıqdır ki Xəzərin dibindəki yataqlarda işləyir, son onilliklər ərzində isə digər sahilyanı dövlətlər də ona qoşulublar. Odur ki, əksər ekspertlər əmindirlər ki, Rusiyanın etirazları yalnız Avropanın qaz bazarında Xəzərdən yeni rəqiblərin ortaya çıxacağı ilə bağlıdır.
Yeri gəlmişkən, son illər ərzində Avropanın özü Rusiya qazına alternativ axtarır. Bunun üçün Avropa hətta "Qazprom"un yeni təşəbbüslərinin də qarşısını alır və "Cənub axını"nın taleyi də buna bariz nümunədir. Ukrayna böhranı fonunda isə Rusiya ilə Qərbin qarşıdurması Rusiyanın Avropaya qaz nəqlini artırmaq ehtimalını daha da azaldıb. Köhnə qitədə Rusiyadan alınan qazın həcmini artırmaqdansa, alternativ qaz mənbələrini tapmağa, kömürdən istifadəni artırmaqla qaza olan tələbatı azaltmağa üstünlük verirlər. Təbii ki, bu cür məhdudiyyətlər həm "Qazprom"un, həm də ümumilikdə ölkənin qaz nəqli və gəlirinə təsirsiz ötüşmür. Ona görə də təsadüfi deyil ki, Rusiya Qərblə münasibətlərdəki böhranın kulminasiya nöqtəsində, artıq on ildir müzakirə olunan Çinlə qaz sövdələşməsi, axır ki, imzalandı. Müqaviləyə görə, Rusiya 30 il ərzində bu ölkəyə 38 mlrd.kubmetr qaz nəql edəcək.
Amma Rusiya hələ yalnız 2018-ci ildə Çin bazarına çıxmağı planlaşdırdığı halda, Türkmənistan artıq bu bazarda özünə yer edib və onilliyin sonuna qədər Çinə ildə 65 mlrd. kubmetrə qədər qaz satmağı planlaşdırır. Türkmənistan son illər öz qazının "Qazprom"a satışı məsələsinə daha sərt mövqedən yanaşır, elə Rusiya monopolistinin özü də bu qazı almağa meyilli deyil. Hətta "Qazprom"da, ümumiyyətlə, Orta Asiya qazını almaqdan imtina etmək haqda da düşünürlər. Belə bir şəraitdə türkmən qazı yalnız Çinə nəql oluna bilər. Əvvəllər ildə 40-45 mlrd. ton türkmən qazı alan "Qazprom"un indi bu rəqəmi 10 mlrd. kubmetrə endirməsi Aşqabadı yeni bazarlar axtarmağa məcbur edir.
Beləliklə, yaranmış vəziyyətdə Rusiya üçün Türkmənistanla Avropa bazarında yox, Çin bazarında rəqabəti udmaq daha vacibdir. Ona görə, bəlkə də, türkmən qazının Avropaya nəqlinə mane olmamaq Moskvanın maraqlarına da uyğundur. Bu isə Trans-Xəzər qaz kəmərinin reallaşması şansını artırır. Bu Avropaya Cənub Qaz Dəhlizinin hazır olduğu vaxtda baş verə bilər.
Odur ki, "Şahdəniz" layihəsində türkmən qazını Avropa bazarına çıxarmaq imkanına malik olan Malayziyanın "Petronas" şirkətinin iştirakı, bəlkə də, təsadüfi deyil.

ПРЕДВЕСТНИК ДЛЯ ТРАНСКАСПИЯ
Вхождение малайзийской Petronas в проект "Шахдениз" может послужить актуализации проекта Транскаспийского газопровода
Основной газовый актив Азербайджана сменил одного из акционеров. Речь идет о выходе норвежской компании Statoil из проекта разработки месторождения "Шахдениз". Statoil уступила свою долю в 15,5% малайзийской Petronas за $2,25 млрд.
"Statoil получила значительные доходы, на протяжении нескольких лет участвуя в развитии этого актива, и мы рады объявить о нашей сделке с Petronas. Продажа доли оптимизирует наш портфель и усиливает финансовую гибкость для того, чтобы уделить первостепенное внимание индустриальному развитию и активному росту", - заявил вице-президент компании Ларс-Кристиан Бахер.
До этого в декабре 2013 года Statoil уступила 10% из своей 25,5-процентной доли в "Шахдениз" двум другим акционерам проекта - BP (выкупила 3,3%) и SOCAR (выкупила 6,7%) за $1,45 млрд.
При этом данный шаг норвежской компании отнюдь не означает сворачивание деятельности ее в Азербайджане. "Мы остаемся привержены нашему бизнесу в Азербайджане, который продолжает играть важную роль в международном портфеле компании", - сказал Бахер. У компании еще остается доля в проекте разработки месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли" и трубопровода Баку - Тбилиси - Джейхан.
По какой же причине один из признанных лидеров европейской газовой индустрии покидает самый перспективный газовый проект Европы? Ответ до банального прост: в условиях продолжающегося кризиса многие европейские компании стремятся сократить свои расходы. В случае с "Шахдениз" перспективы проекта не вызывают сомнений. Однако для получения прибыли в долгосрочный период требуются масштабные инвестиции - только вторая стадии разработки месторождения с инфраструктурой доставки газа до турецкой границы обойдется в $28 млрд. Точно по таким же причинам проект недавно покинула и французская Total, уступив свою долю турецкой TPAO.
При этом Statoil остается в проекте АЧГ, так как там большая часть инвестиций уже вложена и компании на данном этапе фиксируют прибыль. Более того, как ранее сообщал первый вице-президент SOCAR Хошбахт Юсифзаде, Statoil изучает мелководье азербайджанского сектора Каспия на предмет выявления новых перспективных структур. Так или иначе, уход Statoil из "Шахдениз" - свершившийся факт, и теперь для Азербайджана важнее наличие нового акционера и какие выгоды сулит сотрудничество с ним.
Государственная нефтяная компания Малайзии Petronas играет определяющую роль в экономике своей страны, обеспечивая до 40% бюджетных доходов. Основанная в 1974 году, компания ведет сейчас бизнес в 35 странах, ее ежесуточная добыча превышает 2,5 млн. баррелей нефтяного эквивалента. Каспийский регион не нов для малайзийской компании. Petronas имеет соглашения по разработке блока нефтегазовых месторождений "Махтумгули - Овез - Диярбекир" с запасами 245 млрд. кубометров природного газа и около 75 млн. тонн нефти в туркменском секторе Каспийского моря. Более того, добываемая с 2006 года на блоке нефть транспортируется на мировые рынки через Азербайджан по трубопроводу Баку - Тбилиси - Джейхан. Для добычи же газа с туркменского блока Petronas построила на берегу Каспия газовый терминал мощностью до 10 млрд. кубометров.
В целом перспективы каспийских месторождений Туркменистана оценивают весьма позитивно. По данным туркменских геологов и американской компании Western Geco, общие ресурсы туркменского сектора Каспия оцениваются в 6,5 трлн. кубометров газа и 12 млрд. тонн нефти. Уже в ближайшие несколько лет добыча с морских месторождений Туркменистана в Каспийском море может составить до 17-20 млрд. кубометров в год. А этот объем весь предусмотрен на экспорт либо по существующим трубопроводным системам в Россию и Иран, либо по возможному Транскаспийскому газопроводу в Европу.
Транскаспийский вариант как раз и представляется наиболее перспективным для Ашгабата. Неспроста на последнем саммите глав прикаспийских государств в Астрахани тему Транскаспийского газопровода актуализировал именно президент Туркменистана Гурбангулу Бердымухаммедов. "На Каспии интересы наших государств в энергетической сфере не имеют глубинных противоречий. И хотел бы особо подчеркнуть, что мы против придания каким-либо нерешенным здесь вопросам политической окраски. Это в полной мере относится к перспективам прокладки трубопроводов по дну Каспийского моря. В этом вопросе необходимо строго придерживаться общепризнанных международно-правовых норм, принципов взаимного уважения и учета интересов партнеров. Туркменистан твердо убежден, что строительство таких трубопроводов - это суверенное право государств, по участкам дна которых они проходят, и потому может осуществляться только с их согласия. Естественно, при соблюдении самых высоких международных экологических норм", - заявил Г.Бердымухаммедов.
Такой же точки зрения придерживается и Азербайджан. "Согласно международному праву, проведение трубопроводов по дну Каспийского моря не требует согласования. Естественно, в вопросе Каспийского моря есть и правовые, и политические аспекты. Наряду с этим есть и другие позиции, которые должны быть согласованы с другими странами", - сказал замминистра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов.
Он также отметил, что Баку поддерживает деятельность на Каспии, отвечающую экологическим требованиям. "Каждый проект, претворяемый в жизнь в Каспийском море, обладает экологическим аспектом. Поэтому эти вопросы сегодня обсуждаются. Мы сторонники того, чтобы любая проводимая в этом море деятельность отвечала самым высоким экологическим требованиям", - сказал замминистра.
До сих пор основными противниками прокладки транскаспийских трубопроводов были Россия и Иран, которые ссылались в основном на уязвимость экологии Каспия. Но в данном вопросе почему-то забывается, что Азербайджан уже более полувека активно эксплуатирует морские месторождения на Каспии, а за последние пару десятилетий к нему присоединились и другие прикаспийские страны. Поэтому большинство экспертов считают, что возражения России были больше обусловлены возможностью появления конкурентов из Каспия на европейском газовом рынке.
Между тем в последние годы Европа сама настоятельно старается найти альтернативу российскому газу, параллельно блокируя новые инициативы "Газпрома" по поводу дополнительных маршрутов, о чем свидетельствует судьба проекта "Южный поток". Причем последнее противостояние России и Запада на фоне украинского кризиса еще более сводит на нет возможные новые проекты по наращиванию экспорта российского газа в Европу. В Старом Свете предпочитают найти альтернативные источники газа, увеличить использование угля, снизить до минимума потребности в "голубом топливе", но не увеличивать его закупки у России. Такое ограничение, естественно, сказывается на уровне добычи газа и доходах как "Газпрома", так и страны в целом. Поэтому не случайно, что Россия в пик кризиса в отношениях с Западом заключила 30-летнее соглашение о поставках газа в Китай в объеме 38 млрд. кубометров, обсуждаемое до этого целых 10 лет.
Но если РФ рассчитывает только в 2018 году выйти на китайский рынок, то Туркменистан уже освоился там и рассчитывает к концу десятилетия поставлять в Поднебесную до 65 млрд. кубометров газа в год. Туркменистан в последние годы выступает с более жесткой позиции в вопросе продажной цены своего газа "Газпрому", да и российская монополия не особо заинтересована в закупках среднеазиатского газа. Более того, в "Газпроме" задумываются о возможности полного отказа от закупок среднеазиатского газа. А при нынешних условиях весь излишек туркменского газа может пойти только в Китай. Ведь именно снижение закупок газа со стороны "Газпрома" с ежегодных 40-45 млрд. до уровня почти 10 млрд. кубометров в последние годы вынудило Ашгабат искать новые рынки.
Таким образом, сложилась новая ситуация, при которой России важнее выиграть газовую конкуренцию с Туркменистаном не на европейском, а на китайском рынке. В этих условиях Москве может быть более выгодным не препятствовать поставкам туркменского газа в Европу. А это повышает шансы на реализацию Транскаспийского газопровода, причем в тех же сроках, в каких будет готова и дальнейшая инфраструктура по поставкам газа в Европу посредством "Южного газового коридора".
Поэтому появление в проекте "Шахдениз" именно малайзийской Petronas, которая как раз имеет наиболее хорошие возможности для вывода туркменского газа на европейские рынки, не случайно.