GERİLƏYƏN FUTZALIMIZ...
Azərbaycan futzalın yaradıcılarından sayılsa da, heç vaxt bu idman növündə  ciddi uğurumuz olmayıb. İki il əvvəl Macarıstanda qazandığımız uğurun ölkəmizdə mini-futbolun inkişafına təkan verəcəyini düşünürdük. Xorvatiyada təşkil olunan Avropa Çempionatında, ən azı, əvvəlki nəticə təkrarlanmalı idi. Lakin final mərhələsində millimiz qrupdakı oyunlarda uduzmaqla pley-offa çıxa bilmədi. Futzalçılarımızın Portuqaliya və Serbiyaya uduzması komandada islahatlara ehtiyac olduğunu göstərdi. Məşqçilər məğlubiyyəti əsas oyunçulardan olan Biro Jadenin zədəli olması, Serjaonun isə onun yoxluğunda oynaya bilməməsi ilə izah etsələr də, əslində, Zaqreb fiaskosu gözlənilən idi.
Birincisi, Xorvatiyadakı uğursuzluğu yalnız futzalçıyla əlaqələndirmək düzgün olmazdı. Serjao elə həmin futzalçıdır. Bir neçə ay əvvəl UEFA futzal kubokunda çıxış edən braziliyalının durumu pis ola bilməzdi. Sadəcə, legioner futzalçılarımızın imkanları yalnız buna çatır. Problem isə yaşın çoxluğudur, yığmada yeni nəfəsə ehtiyac var. Azərbaycan millisi Avropa Çempionatının final mərhələsində çıxış edən 12 iştirakçı arasında ən yaşlısıdır - orta göstərici 34 yaşdır. Kobud səhvləri ilə yadda qalan 44 yaşlı qapıçımız Andrey Tveryankinin əvəzləyicisi Marat Salyanski də gənc deyil - onun artıq 37 yaşı var. Baş məşqçi Alesionun veteranlara güvənməsi, ümumilikdə, uğursuzluğun səbəblərindən biridir.
Heyətdəki futzalçıların yaşına diqqət edin: Biro Jade 39, Felipe 33, Serjao 32, Tyaqo 30 yaşı çoxdan haqlayıb. Alesio təcrübəli Rəcəb Fərəczadəylə Namiq Məmmədkərimova şans verməməklə heyətdə rəqabətin yaranmasına mane olur.
Ötən ilin noyabrında “Araz”la Çempionlar Liqasında uğursuzluğa düçar olan, dekabrda Dünya Çempionatında inamlı oyun sərgiləməyən, yalnız bəxt sayəsində pley-offa adlayan komandanın məşqçi postunda dəyişiklik, görünür, qaçılmazdır. Elə Bakı beynəlxalq futzal turnirində ilk dəfə kubokun Azərbaycandan kənara çıxmasında da Alesionun «zəhməti» az deyil. Qarşıdan gələn Dünya Çempionatının oyunları braziliyalı üçün son şans olmalıdır. Mundiala vəsiqə uğrunda mübarizədə Alesio məşqçi bacarığını üzə çıxarmalıdır, əks halda federasiya ona əvəzləyici axtarmağa başlayacaq.
Mütəxəssislərin fikrincə, ən yaxşı namizəd “Neftçi” futzal klubunu çalışdıran Rikardo Fiqueyradı. Kaka adı ilə tanınan mütəxəssis son iki ildə meydançada Alesioya nəyə qadir olduğunu göstərə bilib. Ötən çempionatda başabaş mübarizə aparmasına rəğmən  ikinciliklə kifayətlənsə də, «Neftçi» ölkə kubokunu “Araz”ın əlindən aldı. Cari çempionatda isə bu komanda səxsi oyunda Alesionun komandasını üstələyib. Rikardo Fiqueyranın üstün cəhəti gənclərlə işləməyi bacarmasıdır. Gənclər yığmasına başçılıq edən sambaçının əsas komanda da uğur qazanacağına inanmaq olar. Onun sayəsində İlkin Hacıyev, Rüfət Balakişiyev, Elnur Zamanov, Vüsal Nəsibov, Fərid Ələkbərov kimi gənclər istedadını nümayiş etdirə bilir.
Bu isə o deməkdir ki, millidə də yeni nəfəsə ehtiyac var. Legionerlərlə yanaşı, yerli futzalçılarada şans vermək lazımdır. Güclü heyət formalaşdırmaqla dunya çempionatında layiqli çıxış etmək olar.

НАШ ОТСТУПАЮЩИЙ ФУТЗАЛ…
Хоть Азербайджан и считается одной из стран, стоящих у истоков футзала, отечественные спортсмены никогда не добивались серьезных успехов в этом виде спорта. Определенный просвет появился два года назад - достигнутая в 2010 году в Венгрии удача должна была стать толчком для дальнейшего развития мини-футбола в Азербайджане. Но надеждам, видимо, не суждено было оправдаться.
В недавнем финале чемпионата Европы в Хорватии от сборной Азербайджана, занявшей два года назад 4-е место в первенстве континента, требовалось как минимум повторить тогдашнее достижение. Однако команда не смогла пробиться в плей-офф. Национальная сборная разочаровала болельщиков, проиграв встречи группового тура. Анализ причин поражения сборным Португалии и Сербии говорит о необходимости реформ в команде.
Несмотря на то, что тренеры видят основную причину неудач в травме одного из лидеров команды Биро Жаде и в неумении Сержио играть в его отсутствие, фиаско в Загребе было ожидаемым. Неверно связывать неудачу в Хорватии лишь с двумя игроками. Сержио - все тот же игрок, выступивший всего несколько месяцев назад на Кубке УЕФА по футзалу. Просто это все, на что способны наши легионеры. Главная же проблема - возраст. В сборной чувствуется острая необходимость в свежих силах. Состав сборной Азербайджана самый возрастной среди 12 финалистов чемпионата Европы. Ее средний возраст - 34 года. Не так уж молод и дублер запомнившегося грубыми ошибками 44-летнего вратаря Андрея Тверянкина Марат Сальянский, которому уже 37 лет.
Обратите внимание на возраст игроков основного состава: Виро Жаддер - 39, Фелипе - 33, Сержио - 32, а Тиаго уже давно перевалил за 30. Надежда Алесио на ветеранов и является одной из причин неудачи. Не давая шанса проявить себя таким опытным игрокам, как Раджаб Фараджзаде и Намик Мамедкеримов, бразильский специалист тем самым препятствует конкуренции в составе.
Смена тренера, который потерпел в прошлом году фиаско с AZAL в Лиге чемпионов, продемонстрировал со своей командой неуверенную игру на чемпионате мира в декабре и попал в плей-офф лишь по воле судьбы, неизбежна. Именно Алесио и способствовал тому, что впервые на Бакинском международном турнире по футзалу кубок был вывезен за пределы Азербайджана.
Думается, игры предстоящего чемпионата мира должны стать последним шансом для бразильского специалиста. В борьбе за путевку на мундиаль Алесио обязан продемонстрировать свое тренерское мастерство. В противном случае федерация будет вынуждена искать нового тренера для сборной.
По мнению специалистов, лучшим кандидатом является главный тренер футзальной команды "Нефтчи" Пауло Рикардо Кака. Он уже успел насолить Алесио за последние три года на клубном уровне. Хотя при равной борьбе на последнем чемпионате страны его команда и довольствовалась вторым местом, но сумела отобрать у "Араза" Кубок страны. А на нынешнем чемпионате в личной встрече "Нефтчи" одержал верх над командой Алесио. Преимущество Рикардо Кака в том, что он умеет работать с молодежью. Верится, что наставник молодежной  сборной добьется успеха и с главной футзальной командой страны. Благодаря ему получили возможность раскрыть свой талант молодые игроки Илькин Гаджиев, Эльнур Заманов, Вюсал Насибов, Фарид Алекберов.
Это свидетельствует о том, что и в сборную необходим прилив новых сил. Наряду с легионерами необходимо предоставить шанс также местным  футзалистам. Лишь сформировав сильный состав, можно достойно выступить на чемпионате мира.