DOST BÖHRANDA TANINAR
Artıq bir neçə ildir ki, MDB ölkələrinin Bakı Beynəlxalq Bank Konfransının gündəliyini siyasi və iqtisadi baxımdan qeyri-sabit dövrdə Birlik ölkələrinin maliyyə institutlarının bir-birlərini dəstəkləməsilə bağlı müxtəlif mövzular təşkil edir. Bu yaxınlaradək banklar qlobal maliyyə böhranın təsirlərilə mübarizə aparırdılar. Onlar bu problemdən yeni xilas olmuşdular ki, digər problem ortaya çıxdı - Rusiya-Ukrayna böhranı, Qərbin Rusiyaya, o cümlədən Rusiyanın maliyyə bazarına tətbiq etdiyi sanksiyalar. Bütün bunların üzərinə Rusiya Bankının məzənnə siyasəti mexanizmini sadələşdirərək rublu sərbəst "buraxması" da gəlib. Bütün bu amillər hər şeydən çox bilavasitə Rusiyanın bank sisteminə aid olsa da, şübhəsiz ki, dolayısı ilə olsa belə, bütünlükdə MDB-nin maliyyə bazarlarına təsir göstərir. Odur ki, MDB ölkələrinin VII Bakı Beynəlxalq Bank Konfransında bunun əsas diqqət mərkəzindəki mövzu olması heç də təəccüblü deyil.
Qeyd etmək lazımdır ki, Rusiyada iqtisadi vəziyyətin pisləşməsi MDB ölkələri arasında ən az Azərbaycana təsir göstərib. "Moody's Investors Service"in təmsilçisi olan analitik Mariya Malyukova bildirib ki, bu sırada Qazaxıstan və Türkmənistanın da adlarını çəkmək olar. Onun sözlərinə görə, bu ölkələrdə ixracatdan əldə olunan ümumi gəlir, birbaşa xarici sərmayələr və pul köçürmələrində Rusiyanın payı ÜDM-in 5%-ni təşkil edir. "Rusiyada iqtisadi vəziyyətin pisləşməsinin mənfi təsiri ən çox Tacikistanda, Qırğızıstanda, Belarusda, Ermənistanda və Özbəkistanda hiss olunur (ümumilikdə, ÜDM-ə təsir 10%-dən çoxdur)", - deyə o, bildirib.
M. Malyukova deyib ki, bu vəziyyətdə "təhlükəsizlik yastığı" kimi qızıl valyuta ehtiyatları dövriyyəyə buraxılır. Maraqlıdır ki, ehtiyatların qarşıdakı xarici borc ödənişlərinə ən yaxşı nisbəti də məhz Azərbaycandadır. Bundan başqa, Azərbaycan və Özbəkistanda bank sektoru ilə bağlı proqnozlar "sabit", digər ölkələrdə isə "mənfi"dir".
Ölkənin bank sektoru ilə bağlı bu vəziyyət tamamilə əsaslı və başadüşüləndir. Konfransda çıxış edən Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Rəşad Orucov bildirib ki, Azərbaycanın bank sektorunun kredit-investisiya potensialı son 2,5 ildə, yəni, bankların minimal kapitalı ilə bağlı tələblərin beşqat artırılmasından sonra 2 dəfə yüksəlib. Bununla yanaşı, Azərbaycanın bank sektorunun aktivləri qeyri-neft ÜDM-yə nisbətdə 62%-dən 78%-ə qalxıb. 2014-cü ilin əvvəlindən bu sektorun aktivləri 15%, kredit qoyuluşu 15%, əmanətlər 9% artıb.
R.Orucovun sözlərinə görə, məhz bank kapitalı ilə bağlı tələbin 50 milyon manatadək artırılması onların təklif etdiyi xidmətlərin keyfiyyətini artırmalarına yol açıb, bazarda rəqabəti gücləndirib. Yeri gəlmişkən, AMB-nin bu qərarının effektivliyini konfransda çıxış edən Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) rəhbəri Cahangir Hacıyev də təsdiqləyib. O, bildirib ki, "Moody's" agentliyinin qiymətləndirməsinə görə, yaxın 12-18 ayda Azərbaycan bankları əlverişli əməliyyat mühitindən, aktivlərin sabit keyfiyyətindən və kifayət qədər kapital ehtiyatından fayda götürməkdə davam edəcəklər.
Bu səbəbdən də, Azərbaycanın bank sektorunun sabit inkişafı MDB-nin digər ölkələrinə məxsus bazarların iştirakçılarını da cəlb edir. Rusiya Mərkəzi Bankının direktorlar şurasının üzvü Mixail Suxov bildirib ki, MDB dövlətlərinin bazarları böyük şirkətlərin sərmayə qoyuluşu üçün əsas obyekt ola bilərlər. Onun sözlərinə görə, burada söhbət yalnız Rusiya deyil, həm də Azərbaycan şirkətlərindən gedir. "Biz hesab edirik ki, ölkələrimiz arasında maliyyə-bank sahəsində əməkdaşlıq böyük potensiala malikdir. Hazırda elə bir vəziyyət yaranıb ki, ortaya hər an yeni imkanlar çıxır. Xarici mənbələrin məhdud olduğu bu şəraitdə biz potensialımızdan maksimum istifadə edə bilərik", - deyə o, bildirib.
MDB-nin İcraiyyə Komitəsinin sədri Sergey Lebedev isə hazırda MDB çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın optimal formalarının axtarıldığını söyləyib. O, bu işdə əsas rolu azad ticarət rejiminə verildiyini bildirib.
BMT ölkələrinin Maliyyə-İqtisadi Şurasının Koordinasiya Şurasının sədri Anatoli Kazakov isə 2013-cü ildə Rusiyanın Xəzəryanı ölkələrlə ticarət dövriyyəsinin 33 milyard dollar təşkil etdiyini, lakin bunun mövcud potensialı özündə tam əks etdirmədiyini deyib. Onun sözlərinə görə, bu üzdən də Xəzər İqtisadi Birliyinin yaradılmasına ehtiyac var. Kazakov hesab edir ki, tərəflər arasında maliyyə-iqtisadi sahədə əməkdaşlığın yeni strategiyasının hazırlanması vacibdir. "Son aylarda Rusiya ilə Azərbaycan arasında iqtisadi-ticari əlaqələr genişlənir. Banklar müştərilərini tanıyan institutlardır. Onlar maliyyə dəstəyi və kreditləşmə vasitəsilə kənd təsərrüfatı məhsulları ilə ticarətin inkişafına əlavə təkan verə bilərlər. Hazırkı şəraitdə bu sahə daha fəal inkişaf edə bilər", - deyə o, qeyd edib.
Bununla yanaşı, Kazakov investisiyaların cəlbi üçün əlavə maliyyə kanallarının formalaşdırılması haqda düşünməyi də mümkün sayır: "Ölkələrimiz arasında ticarətin genişləndirilməsi investisiya imkanlarının inkişafı ilə müşahidə oluna bilər və olunmalıdır".
M.Suxovun sözlərinə görə, Azərbaycandakı Rusiya bankları iki ölkə arasında iqtisadi-ticari münasibətləri fəal şəkildə dəstəkləyir. "Aydındır ki, maliyyə-iqtisadi əlaqələrdə iştirak edən bankların dairəsi, ilk növbədə, ölkələr arasındakı biznesin həcmilə bağlıdır. Hazırda söhbət 11 Rusiya bankından gedir. Bu kiçik rəqəm inkişaf üçün potensialın olduğundan xəbər verir. Üstəlik, iqtisadi şərtlərin dəyişməsi banklara yeni məhsullar təqdim etmək imkanı da verir", - deyə Rusiya Mərkəzi Bankı rəhbərinin müavini qeyd edib.
Bunun təsdiqi kimi, konfrans çərçivəsində ABB ilə Rusiyanın "Roseksimbank"ı arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Razılaşmanın əsas maddələrindən biri milli valyutalardan istifadə etmə imkanıdır. "Xarici ticarətdə rubl və manatla hesablaşmalara keçid xüsusilə hazırkı şəraitdə Rusiya ilə Azərbaycan arasında iqtisadi-ticari və siyasi münasibətlərə müsbət təsir göstərəcək", - deyə "Roseksimbank"ın İdarə Heyətinin sədri Dmitri Qolovanov bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, istər banklar, istərsə də xarici ölkələrə mal göndərənlər üçün qarşılıqlı ixrac zamanı valyuta və siyasi riskləri azaldacaq. O, analoji əməkdaşlıq təklifilə Azərbaycanın digər banklarına da müraciət edib.
Qeyd edək ki, MDB məkanında vahid valyutanın tətbiqi məsələsi artıq bir neçə ildir ki, bu konfransda müzakirə edilir. Lakin bazarın iştirakçıları arasında bu məsələ ilə bağlı yekdil fikir hələ də yoxdur. Builki konfransda da Tacikistan Milli Bankının İdarə Heyətinin üzvü Aşurbəy Soliyev eyni təkliflə çıxış edib. Onun fikrincə, MDB ölkələrinin valyutasının dünyada xammalın qiymətinin volatillikdən əziyyət çəkməməsi üçün mübadilə kursları ilə bağlı vahid strategiyanın olması vacibdir.
Bundan başqa, konfrans iştirakçıları pul köçürmələri bazarının vəziyyətini də müzakirə ediblər. Qeyd edək ki, Rusiya operatorlarının vəziyyətilə bağlı hazırda bu bazarda müəyyən dəyişikliklər yaşanır. MDB dövlətlərinin Maliyyə-Bank Şurasının baş direktoru Pavel Nefidov bildirib ki, hazırda müəyyən geosiyasi problemlərə baxmayaraq, pul köçürmələri bazarı de-fakto öz həyatını yaşayır, fəal şəkildə inkişaf edir. "Digər tərəfdən müəyyən problemlər də var. Çünki bu bazarın ən nəhəng operatorlarından olan Migom sistemi müflis olub. Digər sistemin - Contact-ın da müəyyən problemləri yaranmışdı. Amma artıq o, mövqelərini fəal şəkildə bərpa etməkdədir", - deyə o, qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, MDB ölkələrinin hər birində bank sektoru nə qədər müstəqil və inamla inkişaf etsə də, sıx iqtisadi-ticari əlaqələrin, birgə maliyyə maraqlarının olması, şübhəsiz ki, onları ümumi problemlər qarşısında daha zəif hala gətirir. Bu üzdən də, tərəfdaş bazarların problemlərinin həllində iştirak nəinki dost münasibətlərinin göstəricisidir, həm də sırf işgüzar zərurətdir. Bakıda keçirilən beynəlxalq konfrans çərçivəsində aparılan diskussiyalar və qəbul edilən qərarlar son siyasi-iqtisadi böhrandan əziyyət çəkən maliyyə bazarlarına ciddi dəstək ola bilər.

A FRIEND IN CRISIS IS A FRIEND INDEED
For many years the traditional agenda of the Baku International Bank Conference of CIS member states has included a variety of topics on how financial institutions of the Commonwealth countries can support each other in politically and economically turbulent times. Quite recently, banks struggled together with the impact of the global financial crisis, and before they even recovered from its effects, new problems arose - the Russian-Ukrainian crisis and Western sanctions against Russia, including against the Russian financial market. And to top it all the Bank of Russia decided to allow the rouble to float freely by abolishing the existing mechanism of exchange rate policy. Even though all these factors are directly related to the banking system of Russia most of all, there is no doubt that they affect the financial markets of all CIS countries even indirectly. It is not surprising that at the 7th International Banking Conference in Baku, this topic was one of the most talked about.
I must say that among the CIS countries, Azerbaijan is the least affected by the worsening economic situation in Russia. This list also includes Kazakhstan and Turkmenistan, an analyst at Moody's Investors Service, Mariya Malyukova, said at the conference. According to her, in these countries, the cumulative impact on export revenues, foreign direct investment and remittances from Russia account for less than 5 per cent of GDP. "The most vulnerable due to the deteriorating economic situation in Russia are Tajikistan, Kyrgyzstan, Belarus, Armenia and Uzbekistan (the cumulative effect of more than 10 per cent of GDP). Georgia has an average impact from 5 to 10 per cent of GDP," she said.
According to her, the "safety cushion" in this situation is gold reserves. It is noteworthy that Azerbaijan has the best the ratio between reserves and the upcoming payments on foreign debts. Moreover, only Azerbaijan and Uzbekistan have a "stable" outlook for the banking sector, whereas in other countries, the forecast is "negative".
This situation regarding the banking sector of the country is justified and understandable. According to the General Director of the Central Bank (CBA) Rasad Orucov, who spoke at the conference, the loan and investment potential of Azerbaijan's banking sector has doubled over the past two and a half years, i.e. since the decision to increase the minimum capital requirements for banks fivefold. The ratio between the assets of the banking sector of Azerbaijan and non-oil GDP increased from 62 to 78 per cent. Since the beginning of 2014, the assets of the sector have grown by 15 per cent, credit investments - by 15 per cent and deposits - by 9 per cent.
According to Orucov, it is precisely the decision to increase the minimum capital requirements for banks to 50m manats that allowed them to improve the quality of services offered and increased competition on the market. By the way, the effectiveness of this CBA decision was confirmed at the conference by the chairman of the International Bank of Azerbaijan (IBA), Cahangir Haciyev, who noted that, according to Moody's, in the next 12-18 months, banks in Azerbaijan will continue to benefit from a favourable operating environment, stable asset quality and adequate capital reserves.
Therefore, the stable development of the banking sector of Azerbaijan attracts market participants from other CIS countries. A member of the Board of Directors of the Central Bank of Russia, Mikhail Sukhov, noted that CIS markets may attract money for major companies - not only Russian, but also Azerbaijani. "We believe that financial and banking cooperation between our countries has great potential. Now there is a situation when there are new opportunities and when given the limited external sources we can use our potential in the best way," he said.
According to the chairman of the CIS Executive Committee, Sergey Lebedev, now a search is under way for optimal forms of economic cooperation within the CIS, and the key role is given to a free trade regime. The chairman of the Coordinating Council of the Financial and Economic Council of the CIS, Anatoliy Kazakov, also noted that the turnover between Russia and the Caspian countries in 2013 amounted to 33bn dollars, which does not correspond to the existing potential. Therefore, there is a need to create a Caspian Economic Union and search for new strategies for economic and financial cooperation. "In recent months, trade and economic relations between Russia and Azerbaijan have been expanding. Banks are institutions that know their customers and can render additional assistance through financial support and credits in developing trade in agricultural products, which will actively develop in the current environment," he said. At the same time, according to Kazakov, we can talk about the formation of additional financial channels for attracting investments. "The expansion of trade between the two countries can and should be accompanied by the development of investment opportunities," he added.
According to Sukhov, Russian banks in Azerbaijan actively support trade and economic relations between the two countries. "It is clear that the number of banks that participate in the financial and economic ties is primarily related to the volume of business between the two countries. Now it is about 11 Russian banks, and this small figure shows the potential for growth, especially as the change in economic conditions enables banks to provide new products," said the deputy chairman of the Central Bank of the Russian Federation.
In support of this, during the conference an agreement was signed on cooperation between the IBA and Russian Roseximbank, one of the key points of which was the use of national currencies. "The transition to settlements in foreign trade in roubles and manats, especially in the current circumstances, will have a positive impact on trade, economic and political relations between Russia and Azerbaijan," said the chairman of the Eximbank board, Dmitriy Golovanov.
According to him, this will reduce currency and political risks both for banks and exporters in the implementation of mutual export operations. He offered similar cooperation to other Azerbaijani banks as well.
We must say that this is not the first year that the introduction of a single currency in the CIS area is discussed during the conference, however, there is still no consensus among market participants on this aspect. And this year, such a proposal was made by a member of the Board of the National Bank of Tajikistan, Ashurboy Soliyev, who believes that we need a unified strategy for exchange rates so that the currencies of CIS countries do not suffer from the volatility of global prices for raw materials.
In addition, the participants in the conference discussed the situation around the remittance market, which experienced some changes in relation to the situation with Russian operators. For example, according to the director general of the Finance and Banking Council of the CIS, Pavel Nefidov, the market of remittances de facto lives its own life and is actively growing despite some geopolitical problems caused by the current processes. "On the other hand, there are some problems because one of the largest operators of the market, the Migom system, has gone bankrupt. Another system - Contact - also had some problems, although it is now beginning to actively recover its positions," he said.
In short, no matter how independently and confidently the banking markets are developing in each of the CIS countries, the presence of close economic and trade relations and joint financial interests definitely makes them vulnerable to common problems. Therefore, participation in solving problems of partner markets is not only an indicator of friendly relations, but also a purely business necessity. Discussions and decisions taken within the framework of the Baku International Banking Conference can provide effective support for financial markets, which were affected by the recent political and economic crises.