"RƏNGLİ İNQİLAB"ın DAMĞASI
Avropa İttifaqının ayrı-ayrı ölkələrində etiraz aksiyaları davam edir. Onlar, əsasən, hökumətin sosial sahədə atdığı addımlara, sərt iqtisadi siyasətə etiraz olaraq keçirilir. Macarıstanda baş verən son hadisələrdən isə "rəngli inqilab" qoxusu gəlməkdədir.
Macarıstan hökuməti, yəqin ki, internetə görə vergi tətbiq edən zaman "büdcə kəsirinin konpensasiyası" çərçivəsində atılmış bu addımın hansı nəticələr verə biləcəyini təsəvvür etməyib. Qeyd edək ki, hökumətin bu qərarına əsasən, internet istifadəçiləri 1 giqabayt trafikə görə 150 forint (0,6 dollar) vergi ödəməlidirlər. Şübhəsiz ki, internet xidmətlərindən fəal şəkildə istifadə edən Macarıstan ictimaiyyətinin bu təşəbbüsə qarşı çıxacağı əvvəlcədən şübhə doğurmurdu və deməli, baş qaldıracaq narazılığı əvvəldən də görmək çətin deyildi. Baş nazir Viktor Orbanın kabineti, güman ki, bu qədər qeyri-populyar qanun layihəsini irəli sürən zaman bu ehtimalı da nəzərə alıb. Amma yəqin ki, o, məsələnin yalnız etiraz aksiyası ilə bitməyəcəyini ağlına gətirməyib.
Macarıstanda bu qanun layihəsilə əlaqədar başlayan etiraz aksiyaları qısa bir zamanda siyasi xarakterli aksiyalara çevrilib. Nümayişçilər yeni qanunun ləğvi tələbinin irəli sürülməsilə yanaşı, hökuməti də istefaya çağırmağa başlayıblar. Onlar hökuməti "korrupsiyada", "diktatura rejimi yaratmaqda" günahlandırırlar. Nümayişçilərin əllərində tutduqları plakatlarda Orban hökuməti "ən qorxulu tiraniya", "mafioz hökumət" adlandırılır. Etiraz aksiyalarının əsas şüarı isə "Orban, yox ol!"dur.
Bununla yanaşı, Macarıstanda yaşananların təhlili zamanı ilk ağla gələn "sanki biz bunları haradasa görmüşük" fikri olur. Budapeştdə baş verənlər son onillikdə Şərqi Avropa ölkələrində yaşananlara çox bənzəyir. İlk olaraq nəzəri cəlb edən bütün "rəngli inqilablar" zamanı müşahidə olunmuş siyasi texnologiyalardır: "nümayişçilər"in toplanması və fəaliyyətlərinin koordinasiyası üçün sosial şəbəkələrdən istifadə, sərtlik, irəli sürülən şüarların eyniliyi, sosial-iqtisadi tələblərdən qəflətən siyasi tələblərə keçilməsi. Bundan başqa, belə aksiyalar operativ olaraq Birləşmiş Ştatlar və Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənir. Macarıstanda etiraz aksiyaları başlar-başlamaz Vaşinqton bu ölkənin baş nazirinə yaxın 6 nəfərin ABŞ ərazisinə girişini qadağan edib. Onların arasında internet istifadəçilərinə verginin tətbiqini nəzərdə tutan qanunun hazırlanmasında fəal iştirak etmiş Macarıstan Vergi Xidmətinin rəhbəri İldiko Vida da var.
Macarıstandakı etirazçılara Brüsseldən də birmənalı dəstək gəlib. Aİ-nin rəqabət məsələləri üzrə ali komissarı Niile Kroes hətta Macarıstanın daxili işlərinə birbaşa müdaxilə etməkdən belə, çəkinməyib. O, nəinki Budapeştdə keçirilən etiraz aksiyalarına dəstək verib, üstəlik, "hələ nümayişçilərə qatılmayanları da etirazlara qoşulmağa" çağırıb.
Qərbin Macarıstan hökumətini xoşlamamasının əsas səbəbi onun "korrupsiyaya qurşanmasıdır". Amma nədənsə Macarıstan baş nazirinin "korrupsiyaçı" və "tiran" olması indi yada düşüb. Halbuki Orban hökumətə artıq ikinci müddətə başçılıq edir və ikinci müddətin də 4 ili artıq arxada qalıb (Viktor Orban 1998-2002-ci illərdə baş nazir olub və ikinci dəfə bu posta 2010-cu ildə yiyələnib). Burada Ukraynanın devrilmiş prezidenti Viktor Yanukoviç yada düşür. ABŞ və Aİ onun da korrupsiyaner olduğunu yalnız Aİ ilə assosiativ üzvlüyə dair sazişi imzalamaqdan imtina etməsindən sonra "anlamışdılar". Belə çıxır ki, Qərbin əsassız "tiraniya" və "korrupsiyaçı" ittihamları bu və ya digər xoşa gəlməyən hökumətin devrilməsi üçün nümayişlərə siyasi, informasiya və maliyyə dəstəyinin verilməsi məqsədi güdən bəhanədir.
Bəs, Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Vaşinqtonla Brüsseli nə ilə narazı salıb? Güman ki, buna bir sıra səbəblər var. Qərb üçün əsas səbəb Orban kabinetinin neoliberal atlantizm strategiyasına tabe olmaqdan imtinasıdır. Orban hökuməti Macarıstanda xarici şirkətlərin fəaliyyətinə məhdudiyyət qoyub, yeni liberal istiqamətləri istisna edən yeni Konstitusiyanı qəbul edib. Yalnız onu qeyd etmək kifayətdir ki, 5 övlad atası olan, tərbiyəli ailəcanlı şəxs kimi tanınmış Viktor Orban ölkəsində eyni cinsdən olanların nikahının leqallaşdırılmasına cəhdləri qəti şəkildə rədd edir.
Budapeştin bir sıra xarici siyasi addımları da Vaşinqtonla Brüsseldə narazılıq yaradır. Məsələn, Macarıstan Ukrayna məsələsində müstəqil siyasət yürütməyə çalışır. O, Kiyevə görə Moskva ilə münasibətlərini korlamaq istəmir. Bu mənada Macarıstanın Kiyevdəki səfiri postuna əvvəllər Moskvadakı diplomatik missiyaya başçılıq etmiş şəxsin göndərilməsi kifayət qədər nümunəvi addımdır. O, Macarıstanla Rusiya arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsinin qatı tərəfdarı sayılır.
Bundan başqa, Viktor Orban Aİ-nin Rusiyaya sanksiyalar tətbiq etməsini sərt şəkildə tənqid atəşinə tutub. O, hesab edir ki, bu sanksiyalar yalnız Rusiyanın yox, Aİ ölkələrinin də ziyanına olan mənasız addımdır. Baş nazir Brüsseldən Rusiya ilə əməkdaşlığın pozulması üzündən ziyan görən macar sahibkarlara kompensasiyaların ödənilməsini də tələb edib. Orban Avropadakı müttəfiqləri arasında Rusiyaya qarşı yeni sanksiyaların tətbiqinə qarşı çıxacaq şəxslər tapmaq niyyətini də dilə gətirib və əlbəttə ki, bu da ABŞ və Aİ-ni qane edə bilməz.
Budapeştlə Moskvanın enerji sahəsindəki əməkdaşlığı ayrıca bir söhbətin mövzusudur. Macarıstan Rusiyanın "Qazprom" şirkətilə əməkdaşlığı genişləndirməyə, "Cənub axını" layihəsində iştiraka hazır olduğunu bəyan edib. "Qazprom" tərəfindən həyata keçirilən "Cənub axını" qaz kəməri magistralı Bolqarıstan, Macarıstan, Sloveniya, Serbiya və Avstriyanı qazla təmin etməyi nəzərdə tutur. Bu boru xəttilə qaz Ukraynadan yan keçməklə Qara dənizin dibi ilə nəql olunacaq.
Noyabrın əvvəlində Macarıstan parlamenti müvafiq qanun layihəsini təsdiqləyib. "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılmasını əngəlləməyə çalışan Avropa İttifaqı isə dərhal Budapeştdən bu qərarın ləğvini tələb edib. Macarıstan parlamentinin spikeri Laslo Kever bu tələbə cavab olaraq ölkəsinin Aİ-ni tərk edə biləcəyini açıqlayıb. Bütün bunlardan dərhal sonra Macarıstan küçələrini etiraz aksiyaları bürüyüb və bu nümayişlər fonunda Vaşinqtonla Brüssel ölkənin hazırkı rəhbərliyini tənqid atəşinə tutmağa başlayıb.
Macarıstanın baş naziri Birləşmiş Ştatlar tərəfindən üzləşdikləri təzyiqləri açıq şəkildə dilə gətirib. Viktor Orbanın sözlərinə görə, Vaşinqton Budapeştin mövqeyini "Rusiya ilə yaxınlaşma" saysa da, əslində, bu, belə deyil: "Macarıstan heç kimdən uzaqlaşmaq və kiminləsə yaxınlaşmaq istəmir. Bu, Rusiyanın yox, Macarıstanın maraqlarına cavab verən siyasətdir".
Baş nazir mövqeyini belə ifadə edib: ""Cənub axını" bizə Ukraynadakı vəziyyətlə əlaqədar risklərdən kənar qaz əldə etmək, yanacaq mənbələrimizi şaxələndirmək imkanı verəcək".
Bununla yanaşı, Qərbin narazılığının daha bir aspekti var - Budapeşt Moskva ilə Macarıstanın yeganə atom elektrik stansiyası olan "Pakş"ın tikintisinin başa çatdırılması haqqında razılıq əldə edib. Budapeştdə hesab edirlər ki, AES Rusiya texnologiyalarının tətbiqi ilə yaradıldığından, onun inşası yalnız Moskva ilə əməkdaşlıq halında başa çatdırıla bilər.
Amma Budapeştin bütün bu dəlilləri ABŞ və Aİ-nin mövqeyinin yumşalmasına kömək etməyib. Görünən odur ki, Orban hökumətinə təzyiqlər həddindən artıq güclüdür. Bu, onu bir sıra ilkin planından imtina etmək məcburiyyətində qoyub. Məsələn, Orbanın kabineti nümayişçilərin tələbləri qarşısında internet istifadəçilərinə verginin tətbiqi haqqında qanunu ləğv edib. ABŞ və Aİ üçün daha vacib olanı isə başqa məqamdır - Macarıstan rəhbərliyi bundan sonra Rusiyaya yeni sanksiyaların tətbiqinə mane olmayacağını bəyan edib. Bundan başqa, Budapeşt Ukraynaya nəqlini bu ilin sentyabrından saxladığı qazın cədvəl üzrə ixracını bərpa etmək niyyətindədir.
Macarların "Cənub axını" layihəsində iştirak niyyətisə qüvvədə qalır. Bunu Macarıstan prezidenti Yanoş Adera layihənin daha bir iştirakçısı olan Bolqarıstana səfəri zamanı da təsdiqləyib. O, Sofiyada verdiyi açıqlamasında deyib: "Avropaya təbii qazın təhlükəsiz şəkildə nəqli investorlar üçün proqnozlaşdırılan şərait yaradacaq, böhranlı hallarda milli iqtisadiyyatları xilas edəcək. Bu, həm Bolqarıstan, həm də Macarıstan üçün prioritetdir".
Bununla yanaşı, Macarıstan Avropaya enerji resurslarının tədarükündə marşrutların şaxələndirilməsinə sadiqliyini də bildirir. Bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Macarıstana səfərinin nəticələri də təsdiqləyib. İlham Əliyev Budapeştin Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin reallaşdırılmasında vacib tərəfdaş olacağına əminliyini dilə gətirib. Azərbaycan Prezidentinin sözlərinə görə, bu layihə "Avropanın enerji xəritəsini tamamilə dəyişəcək".
Səfər çərçivəsində Azərbaycanla Macarıstan arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında bəyannamə də imzalanıb. Sənəd Bakı ilə Budapeşt arasında ikitərəfli əməkdaşlığı gücləndirmək niyyətinə şübhə yeri qoymayıb. Üstəlik, İlham Əliyevin Macarıstana səfəri yalnız enerji kontekstində əlamətdar olmayıb. İki ölkə arasında tərəfdaşlıq onların arasındakı dostluq münasibətləri baxımından da dəyərlidir. Həm Azərbaycan, həm də Macarıstan öz maraqlarına cavab verən müstəqil siyasət yürütmək hüquqlarını prinsipial olaraq müdafiə edirlər.
Ümumilikdə, Macarıstanda baş verən son hadisələr göstərir ki, Aİ ümumavropa siyasətini ayrı-ayrı ölkələrin maraqları ilə uzlaşdırmaq kimi problemlə üz-üzədir. Yalnız Macarıstanın deyil, məsələn, Çexiya prezidenti Miloş Zemanın və Slovakiyanın baş naziri Robert Fisonun da müstəqil siyasət yürütmək cəhdləri Brüsselin ciddi müqavimətilə üzləşir. Brüssel bu işdə daim Avro-Atlantik məkanda mütləq liderlik nümayiş etdirən Vaşinqtonun dəstəyinə arxalanır. Bu amil özünü Şərqi və Mərkəzi Avropanın siyasi-iqtisadi baxımdan ən əhəmiyyətli ölkəsi olan Macarıstanda belə, "rəngli inqilab"ın reallaşdırılmasına göstərilən açıq cəhdlərdə də göstərir.
"Əminəm ki, Macarıstana heç bir məsləhət lazım deyil. Sizin əhalinin böyük dəstəyini qazanmış çox dinamik, effektli hökumətiniz var. Son seçkilərdə bir daha Baş nazir Viktor Orbanın yürütdüyü siyasətin milli maraqlara söykəndiyini və əhalinin əksəriyyəti tərəfindən dəstəkləndiyini nümayiş etdirdi. Buna görə də siz doğru yoldasınız və biz də sizin dostunuz kimi, əldə etdiyiniz bu möhtəşəm nailiyyətinizə görə sizi və hökumətinizi yalnız təbrik edə bilərik. Çünki ölkəniz indi müstəqil və milli maraqlara söykənən siyasət yürüdən ölkələrin rəmzidir və bu da həm sizin, həm də bizim hökumətimiz üçün yüksək prioritet təşkil edir. Aramızda bir çox oxşarlıqlar var, ola bilsin ki, bu oxşarlıqlar bizi birləşdirir".

THE MARK OF THE "COLOUR REVOLUTION"
Individual countries of the European Union continue to be shaken by protests. Basically, they have the nature of discontent with the ongoing social measures and austerity policies. The latest developments in Hungary, which has been shaken by protests in the spirit of "colour revolutions", should be considered separately.
When the Hungarian government initiated a tax on the Internet, obliging users to pay 150 forints (0.6 dollars) for each gigabyte of traffic, it probably did not anticipate the consequences of a political nature this measure within the framework of the "struggle to compensate for the budget deficit" would result in. Of course, anticipating the dissatisfaction of some part of Hungarian society, which actively uses online services and therefore, reasonably opposes the government bill, was not so difficult. And the cabinet of Prime Minister Viktor Orban certainly considered this likelihood following the submission of the unpopular bill. But they did not seem to expect that things would not be confined to protests only.
The protests in Hungary quickly acquired a pronounced political nature. The demonstrators did not limit themselves to demands for the abolition of the Internet excise and began to voice calls for the resignation of the government. The government was accused of "corruption" and "dictatorial management practices". Posters in the hands of the demonstrators called the Orban cabinet "the most terrible tyranny" and a "mafia government". The number one slogan was "Orban, disappear".
Meanwhile, while analyzing the events in Hungary it is difficult to escape the feeling that "we've already seen it somewhere before". The similarity between the protests in Budapest and the events that have swept through several Eastern European countries over the last decade seem too obvious. First of all, what is striking is the identity of political technologies concerning the use of social networks to gather "protesters", which is typical of all "colour revolutions", coordination between them, the scathing nature of uniformity of slogans and sudden switch from social and economic demands to political ones. In addition, such protests are promptly supported by the United States and the European Union. For example, before the protests in Hungary even started, Washington banned the entry of six citizens of this country close to the Hungarian prime minister into the United States. Among them is the head of Hungary's tax service, Ildiko Vida, who had a direct relation to the bill on the Internet excise.
Unconditional support for protesters in Hungary was expressed by Brussels. European Commissioner for Competition Neelie Kroes did not even deny herself the pleasure to intervene directly in the internal affairs of Hungary not only by supporting the street protests in Budapest, but also by calling "those who have not joined them yet" to do so.
The main reason why the West rejects the Hungarian government is that it is "corrupt". But for some reason the "corrupt nature", as well as the "tyranny" of the Hungarian cabinet and its leader is mentioned only now, in the fourth year of the second Orban government (Viktor Orban was prime minister in 1998-2002 and took charge of the government again in 2010). An analogy arises with the deposed Ukrainian President Viktor Yanukovych, of whose corruption the United States and the European Union spoke only after he refused to sign the Association Agreement. This means that the sham or reasonable accusations of "tyranny" and "corruption" put forward by the West are just an excuse for providing political, information and financial support for protests aimed at toppling a disagreeable government.
But why are Washington and Brussels not pleased with Hungarian Prime Minister Viktor Orban? Apparently, there is a whole set of reasons qualified by the West as the refusal of the Orban cabinet to obey and act in accordance with the neoliberal strategy of Euro-Atlanticism. For example, the Orban government imposed restrictions on the work of foreign companies in Hungary and approved a draft constitution in which there is no room for new liberal directives. Suffice it to say that Viktor Orban is a father of five, has a reputation for being a respectable family man and strongly rejects any attempt to impose same-sex cohabitation on Hungarians as "the bonds of marriage".
The uncertain foreign policy moves of Budapest also cause no less resentment in Washington and Brussels. For example, Hungary is trying to pursue an independent game in the Ukrainian direction, not wanting to spoil relations with Moscow over Kiev. It is indicative that the new Hungarian ambassador in Kiev is Erno Keskeny, who previously worked as head of the diplomatic mission in Moscow and is known as a supporter of strengthening relations between Hungary and Russia.
Viktor Orban flayed EU economic sanctions against Russia, calling them meaningless and damaging not so much to the Russian Federation as to EU countries. Moreover, he demanded that Brussels compensate Hungarian producers for the losses they sustain from suspending cooperation with Russia. Neither did the United States and the European Union like Orban's statements about his intention to find allies among European countries to oppose new sanctions against Russia.
A separate issue is energy cooperation between Budapest and Moscow. Hungary expressed readiness to expand cooperation with the Russian monopolist Gazprom and participate in the South Stream project. The South Stream gas pipeline project being implemented by Gazprom is intended to provide Bulgaria, Hungary, Slovenia, Serbia and Austria with gas that will be transported across the Black Sea bypassing Ukraine.
In early November, the Hungarian parliament approved the corresponding bill. The European Union, which is trying to block the construction of the South Stream gas pipeline, demanded that Budapest cancel its decision. In response, the speaker of the Hungarian parliament, Laszlo Kover, threatened with the country's possible withdrawal from the European Union. And almost immediately after that, the streets of Hungarian cities became engulfed in protests, while Washington and Brussels began to criticize the current Hungarian leadership.
The Hungarian prime minister particularly complained of pressure from the United States. According to Viktor Orban, Washington considers the position of Budapest "a rapprochement with Russia", but in reality it is not so: Hungary "does not want to get closer to anyone or get away from anyone". "It is not a policy in the interests of Russia, it is a policy in the interests of Hungary," Orban said.
The Hungarian prime minister explained his position as follows: the South Stream will allow the country to receive gas, bypassing the risks associated with the market situation in Ukraine, and will diversify fuel supply routes.
Meanwhile, there is another aspect of Western discontent - Budapest agreed with Moscow on the completion of the only Hungarian nuclear power plant Paks. Budapest cites the fact that the nuclear power plant was created using Russian technology, and therefore, it can be completed only in cooperation with Moscow.
However, the arguments of Budapest failed to soften the US and EU position. Apparently, the pressure on the Orban government was so serious that it was forced to give up some of its initial decisions. The Orban cabinet, heeding the demands of protesters, decided to withdraw the bill on the Internet excise. But what is much more important for the US and the EU is that the Hungarian leadership made it clear that from now on it will not block new sanctions against Russia. In addition, Budapest decided to resume reverse gas supplies to Ukraine terminated by the Hungarian government in September this year.
Hungary, however, remained steadfast in its desire to participate in the South Stream project. The position of Budapest was confirmed during the visit of Hungarian President Janos Ader to Bulgaria - another member of the project. The Hungarian prime minister made the following statement in Sofia: "Safe supplies of natural gas to Europe create a predictable environment for investors and reduce the vulnerability of national economies during crises, which is a priority for both Bulgaria and Hungary."
Meanwhile, Hungary reaffirms its commitment to the diversification of energy supply routes to Europe. This is confirmed by the results of Azerbaijani President Ilham Aliyev's visit to Hungary where he expressed confidence that Budapest will be an important partner in the Southern Gas Corridor project. This project, according to the head of the Azerbaijani state, will "completely redraw the energy map of Europe".
Azerbaijan and Hungary signed a declaration on strategic partnership - a document that leaves no doubt about the determination of both countries to strengthen bilateral cooperation. In any case, Ilham Aliyev's visit to Hungary was a milestone not only in the energy context. The partnership between Baku and Budapest is also valuable in the sense that it connects the two countries with bonds of friendship as they adamantly defend their right to conduct an independent policy in accordance with their national interests.
Overall, the experience of recent events in Hungary shows that the EU is facing a serious problem like ensuring the compliance of European policy with the interests of individual countries. The desire not only of the Hungarian leaders, but also, for example, of the Czech President Milos Zeman and Slovak Prime Minister Robert Fico to conduct an independent policy faces serious opposition from Brussels. The latter relies on the support of Washington, which consistently demonstrates its absolute leadership in the Euro-Atlantic area. This factor manifests itself in the blatant attempt to stage a "colour revolution" in Hungary - one of the most significant countries of Eastern and Central Europe in political and economic terms.
"I am sure that Hungary does not need any advice. You have a very dynamic and effective government that received great support from the population. The recent elections also demonstrated once again that the policy conducted by Prime Minister Viktor Orban is based on national interests and supported by the majority of the population. Therefore, you are on the right track, and we, as your friends, can only congratulate you and your government on the huge success that has been achieved. Your country has now become a symbol of the countries that conduct an independent policy based on national interests, and it is a high priority for your government and for our government. There are a lot of similarities between us, and perhaps this similarity unites us."