Dağ Məbəddəki iğtişaşlar israillilərlə fələstinlilər arasında onsuz da pis olan münasibətləri bir qədər də gərginləşdirib
Üç din üçün Müqəddəs Torpaqda yenidən qanlı hadisələr yaşanır. Ərəb-İsrail münaqişəsinin yeni dağlasına əsas səbəb Qüdsün statusu ilə bağlı bitmək bilməyən mübahisədir.
Hər şey noyabrın ilk günlərində Qüdsdə yerləşən Dağ Məbəddəki iğtişaşlarla başlayıb. Qədim zamanlarda bura yəhudilərin məbədi olub. Amma artıq yüzilliklərdir ki, buranın görməli yeri məscidlər kompleksidir (əl-Əqsa və Kubbat əs-Səhra). O, İslam Dünyasında əhəmiyyətinə görə üçüncü (Məkkə və Mədinə şəhərlərindən sonra) müqəddəs məkan sayılır.
İsrailin güc strukturları etirazçı fələstinlilərə qarşı reyd keçiriblər. Asayişin bərpasından sonra, Dağ Məbəd yenidən ziyarətçilərin üzünə açılsa da, gərginlik aradan qalxmayıb. Bunun əsas səbəbi Qüdsün statusunun müəyyən olunmamış qalmasıdır. Məhz bu amil mütəmadi olaraq müqəddəs məkanlarda belə, toqquşmalara səbəb olur.
Problem ondadır ki, hələ 1967-ci ildə İsrail Şərqi Qüdsü güc yolu ilə İordaniyadan qoparıb. O zaman şəhərin tarixi mərkəzi, yalnız yəhudilərin deyil, xristianların və müsəlmanların da müqəddəs məkanlarının yerləşdiyi hissə İsrailin nəzarətinə keçib. Sonradan yəhudi dövləti bütünlükdə şəhəri işğal edib, onu "vahid və bölünməz paytaxt" elan edib. Halbuki, BMT-nin qərarına əsasən, Şərqi Qüds gələcək müstəqil Fələstin dövlətinin paytaxtı olmalıdır. Bu üzdən də dünya birliyi işğalı tanımır, İsrailin paytaxtı kimi, Təl-Əvivi qəbul edir, Qüdsün statusunun Fələstinlə İsrail arasında sülh danışıqları yolu ilə müəyyənləşdirilməli olduğunda israr edir.
Ərəb dünyasını narazı salan məqam İsrailin əl-Əqsa və Kubbat əs-Səhra məscidlərinin yer aldığı Dağ Məbəddə status-kvonun dəyişidirlməsinə yönəlmiş kursudur. Rəsmi Təl-Əviv isə belə planının olmadığını bildirir.
Bu mənada, İordaniya kralı II Abdullanın "İsrailin təxribatlarının, Haşimilərin himayəsi altında olan Qüdsün müqəddəs yerlərinə əl uzatmasının yolverilməzliyi" haqda bəyanatı nümunəvi sayıla bilər. Haşimilər kralın rəhbərlik etdiyi ölkədə hakim sülalədir.
Qüdsün müqəddəs məkanlarının qoruyucusu məhz İordaniya monarxıdır və bu, İsraillə sülh razılaşmasında təsdiqini tapıb.
Qüdsün ətrafında yaşanan gərginliyin aradan qaldırılması məqsədilə noyabrın 13-də Əmmanda İordaniya Kralı Abdulla, İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu və ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin iştirakı ilə üçtərəfli görüş keçirilib. Onlar Dağ Məbəddə münaqişənin qarşısının alınması üçün atılmalı olan addımlarla bağlı razılığa gəliblər. Kerrinin sözlərinə görə, görüşdə "ritorik deyil, real addımlar razılaşdırılıb. Onlar vəziyyətin qaydaya salınmasına, pozitiv, konstruktiv istiqamətdə irəliləməyimizə imkan verəcək atmosfer yaratmalıdır".
Bununla yanaşı, ABŞ-ın dövlət katibi iordaniyalılarla israillilərin 1967-ci ildən gərginliyin aradan qaldırılması üçün birgə işlədikləri kimi, bundan sonra da birgə səylər göstərməklə bağlı razılığa gəliblər. "Atılacaq addımlar status-kvonun qorunub-saxlanacağını təsdiqləyəcək", - deyə C.Kerri qeyd edib.
İordaniyanın xarici işlər naziri Naser Cudehin bəyanatı da maraqlıdır. Onun sözlərinə görə, İsrailin baş naziri Netanyahu "İordaniyanın Qüdsün müqəddəs məkanlarına cavabdeh ölkə roluna hörmət etdiklərini" söyləyib və "bunun iki ölkə arasında 1994-cü ildə imzalanmış sülh razılaşmasında əks olunduğunu xatırladıb". Bu bəyanatın həqiqətən də real razılaşmaya əsaslandığını düşünmək üçün bütün əsaslar var. Üstəlik, Əmman danışıqları bitər-bitməz İsrail hökuməti görünməmiş "xoş məram jesti" edib. O, indiyədək əl-Əqsa məscidinə ziyarətə gələnlərə tətbiq edilən yaş həddini (indiyədək 35 yaşadək olan müsəlmanlar məscidə buraxılmırdılar) aradan qaldırıb.
Lakin fələstinlilər İsrailin Dağ Mədəni muxtar statusuna yəhudilərə sərf edən formada yenidən baxacağından şübhələnirlər. Fələstinlilərin belə düşünməsinə əsas səbəb, israilli ultrasağçıların, əslində, müsəlmanların müqəddəs məkanlarının işğalına çağırışlar etməsidir. İsrail rəhbərliyi ekstremist qruplara göz yumaraq, yəhudi ortodokslara Qüdsdəki mübahisəli müqəddəs məkanlara baş çəkmək icazəsi verib. Müsəlmanlar isə bu addımı məscidin ələ keçirilməsi təhlükəsi kimi qiymətləndiriblər. Nəticədə Qüdsdə, İsrailin ərəblər yaşayan kəndlərində, həmçinin İordan çayının qərb sahilində yerləşən bir sıra şəhər və qəsəbələrdə fələstinlilərlə İsrailin təhlükəsizlik qüvvələri arasında şiddətli toqquşmalar başlayıb. Aydındır ki, Qüdsün müqəddəs yerlərinin statusunun dəyişdirilməsinə yönəlmiş istənilən addım yalnız Qüdsdə deyil, regional və beynəlxalq miqyasda müsəlmanlarla yəhudilər arasında gərginliyə, qanlı toqquşmalara yol açacaq.
Müqəddəs Torpaqda hadisələrin inkişafı artıq region və dünya üçün qəbuledilməz bu perspektivin nə qədər real olduğunu göstərir. Ardarda yaşanan qanlı hadisələr Fələstin-İsrail münaqişəsində yeni gərginlik dalğası yaradıb. Radikal fələstinlilər Qüdsün qərbində, əsasən, ortodoks yəhudilərin yaşadığı Har-Nof rayonunda qanlı terror aktı törədiblər. Bıçaqlarla, baltalarla və odlu silahlarla silahlanmış bir qrup ibadət zamanı sinaqoqa hücum edib, 5 nəfəri qətlə yetirib. Məlum olub ki, öldürülənlərdən ikisinin Amerika-İsrail, birinin isə Britaniya-Amerika kimi ikili vətəndaşlığı var imiş. Amma onların hamısı ravvin imiş. Polis isə sinaqoqa hücum etmiş yaraqlıları öldürüb. İsrail polisi arasında da xəsarət alanlar var.
İlkin istintaq zamanı məlum olub ki, cinayətkarlar yerli ərəb məhəlləsində yaşayan Həsən və Uday Abu Camali imişlər. İsrail KİV-in məlumatına görə, sinaqoqa hücum çəkmiş terrorçular Fələstin Xalq Azadlıq Cəbhəsinin (FXAC) üzvü Camal Abu Camalın yaxın qohumları imişlər. Camal Abu Camal terrorçuluqda təqsirli bilinərək, 20 il həbsdə olub və ötən ilin sonunda azadlığa çıxıb. Lakin bir neçə həftə əvvəl o, xüsusi xidmət orqanları əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq yenidən həbsə atılıb. FXAC Fələstin Azadlıq Təşkilatının (FAT) tərkibinə daxildir və bu strukturun FƏTH-dən sonra ikinci hərbi və siyasi qüvvəsi sayılır. KİV-də sinaqoqa hücumun təşkilinin məhz FXAC-ın işi olduğuna dair məlumatlar yer alır. Lakin təşkilat baş verənlərə görə məsuliyyəti üzərinə götürməyib.
Fələstin rəhbərliyinin sinaqoqda baş vermiş faciəyə münasibəti birmənalı olmayıb. Fələstin administrasiyasının rəhbəri Mahmud Abbas "sinaqoqda heç bir günahı olmayan inanclıların qətlini" pisləyib və "bunun da istənilən vətəndaşa qarşı zorakılıq kimi" pis hal olduğunu bildirib. Radikal HƏMAS qruplaşması isə "müqavimət aktı"nın davam etdirilməli olduğunu bəyan edib, sinaqoqda yaşananları "İsrailin davam etməkdə olan cinayətlərinə cavab" adlandırıb.
Bu fərqli yanaşmalar Fələstinin iki aparıcı strukturunun İsrail işğalı ilə mübarizənin üsullarına yanaşmasında köklü fərqin olduğunu bir daha göstərir. Bu yaxınlarda barışıq və vahid milli hökumətin yaradılması haqda razılığa gəlmiş FƏTH və HƏMAS-ın birliyi İsraili qıcıqlandırır. Təl-Əviv Fələstinin radikal və mötədil siyasətçilərinin birliyini Fələstin Muxtariyyətinə qarşı siyasətini sərtləşdirməsi üçün bəhanə kimi istifadə edir. Konkret olaraq sinaqoqda yaşananlara münasibət bildirən İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu qarşı tərəfin "çox sərt cavab alacağını" bildirib. O, sinaqoqa hücum çəkmiş terrorçuların evlərinin məhvinə, həmçinin son həftələr ərzində terror aktları həyata keçirmiş radikalların evlərinin uçurulması prosesinin sürətləndirilməsinə tapşırıq verib.
Lakin Müqəddəs Torpaqda yeni gərginlik dalğasının baş qaldırmasının səbəbi heç də yalnız zorakılıq hallarının artması deyir. İsrail hökumətinin Qüdsün bəzi rayonlarında yəhudilər üçün 200 evin tikilməsi qərarı qarşı tərəfi qıcıqlandıran daha bir məqamdır. Bu planı bir çox ölkələr, o cümlədən ABŞ da pisləyib. Təl-Əviv isə cavabında Şərqi Qüdsdə yaşayış məntəqəsinin inşası planından heç zaman imtina etməyəcəyini açıqlayıb. İsrailin xarici işlər naziri Aviqdor Liberman ölkəsinin bu planının "köçürmə" adlandırılması ilə heç zaman barışmayacaqlarını deyib. "Odur ki, biz Qüdsün şərq hissəsində yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisinə məhdudiyyət qoymayacağıq", - deyə Liberman qeyd edib.
Tərəflər arasında bir-birinin ardınca baş verən və gərginliyi daha da artıran qıcıqlandırıcı hadisələri nəzərə alan ekspertlər yeni, artıq sayca üçüncü Fələstin intifadasının başlayacağını istisna etmirlər. Onun hədəfi Fələstin lideri Mahmud Abbasın da dediyi kimi, dəyişməz olacaq: "Nəhayət, Fələstin torpaqlarının işğalına son qoymağın, münaqişənin "iki xalq üçün iki dövlət prinsipi əsasında" ədalətli həllinə dair danışıqlar aparmağın vaxtı gəlib".
Bununla yanaşı, Yaxın Şərqdə hadisələr bundan sonra necə inkişaf edərsə-etsin, Fələstin-İsrail münaqişəsinin xarici fonunun dəyişdiyi ortadadır. Məsələn, indi Avropa İttifaqı müstəqil Fələstin dövlətinin tanınması tələbini daha sərt şəkildə qoymağa başlayıb. ABŞ-ın mövqeyində bu perspektivin qaçılmaz olduğu hiss edilir. Maraqlı tərəflərin Qüdsün statusu da daxil olmaqla, Yaxın Şərq münaqişəsinin nizamlanmasında kompromisə nail olub-olmayacaqları başqa məsələdir. Əlbəttə ki, bu kompromis Müqəddəs Torpağın hər iki xalqının - israillilərin və fələstinlilərin maraqlarına cavab verməlidir.

Riots on the Temple Mount exacerbate relations between Israelis and Palestinians, which are not improving anyway
The Holy Land of three religions is witnessing bloody events again. Another upsurge in the Arab-Israeli conflict is largely due to the ongoing dispute over the status of the "heavenly city" of Jerusalem.
It all started in the first days of November with riots on the Temple Mount in Jerusalem. In ancient times, there was a Jewish temple here, but for hundreds of years the main attraction of this place has been a complex of mosques (Al-Aqsa and Qubbat as-Sakhra), which is the third most important (after the Arabian cities of Mecca and Medina) shrine of the Islamic world.
Israeli security forces carried out raids against Palestinian protesters. And although after the restoration of the order, the Temple Mount was reopened to visitors, tensions have not subsided. The main reason is the unresolved situation around Jerusalem, which leads to constant clashes in the territory of the holy places.
The problem is that in 1967 Israel seized East Jerusalem from Jordan, including the historical centre of the city where not only Judaic, but also Christian and Islamic shrines are located. Later the Jewish state annexed the entire city, proclaiming it its "united and undivided capital", although, according to UN resolutions, East Jerusalem should be the capital of a future independent Palestinian state. For this reason, the international community does not recognize the annexation, continuing to consider Tel Aviv to be the capital of Israel and insisting that the status of Jerusalem should be determined in Palestinian-Israeli peace talks.
The actual policy of Israel aimed at revising the status quo of the area of the Temple Mount, where Al-Aqsa and Qubbat as-Sakhra are located, causes discontent in the Arab world. However, Israel officially denies such plans.
The statement of Jordanian King Abdullah II about "the unacceptability of the provocative acts of Israel and its attacks on shrines in Jerusalem that are under the patronage of the Hashemites", the ruling dynasty in his state, is remarkable.
It is the Jordanian monarch that is the guardian of the shrines of Jerusalem, which is confirmed by the peace treaty with Israel.
In order to defuse the situation around Jerusalem, on 13 November Amman, the capital of Jordan, hosted a trilateral meeting between Jordanian King Abdullah, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and US Secretary of State John Kerry. They agreed on steps to de-escalate the conflict on the Temple Mount. Kerry himself said, "We agreed on real, not rhetorical, steps that can be taken in order to defuse the situation and create an atmosphere in which we can move forward in a positive and constructive way". At the same time, the US state secretary, commenting on the results of the trilateral meeting, added that the Jordanians and Israelis agreed to work together like they have been working since 1967 to de-escalate the situation, and "steps to be taken will make it possible to confirm that the status quo will be maintained".
It is notable that Jordanian Foreign Minister Nasser Judeh stated that Israeli Prime Minister Netanyahu reaffirmed "his respect for the role of Jordan as the country responsible for the shrines in Jerusalem, which is indicated in the bilateral peace treaty signed in 1994". There is every reason to believe that this statement is indeed based on real agreements. Immediately after the Amman talks, the Israeli authorities announced an unprecedented "gesture of goodwill", namely, the elimination of the age limit (prohibition for Muslims under the age of 35) to visit Al-Aqsa Mosque.
However, the Palestinians suspect that Israel intends to review the autonomous status of the Temple Mount in favour of the Jews. This is confirmed primarily by the statements of Israeli far right groups insisting on the annexation of Islamic shrines. Pandering to extremist groups, the Israeli leadership allowed orthodox Jews to visit disputed holy sites in Jerusalem. Muslims, in turn, saw this step as a threat to capture the mosques. As result, violent clashes occurred between Palestinians and Israeli security forces in Jerusalem, the Arab villages of Israel, as well as in a number of towns and settlements in the West Bank, not to mention the fact that any attempt to change the status quo in the holy places of Jerusalem is fraught with further bloodshed and escalation of tensions not only in relations between Muslims and Jews of the Heavenly City itself, but also at broader regional and global levels.
However, the development of the current events in the Holy Land already clearly indicates the feasibility of this perspective, which is unacceptable to the region and the world. A series of bloody events sparked another round of escalation in the Israeli-Palestinian conflict. The terrorist attack arranged by Palestinian radicals in West Jerusalem, in the religious neighbourhood of Har Nof, where the majority of the population is orthodox Jews, was a bloody tragedy. Criminals armed with knives, axes and guns broke into a synagogue right during a prayer and killed five people. It turned out that three of the victims had dual US-Israeli citizenship and one - British-American. But they were all rabbis. The militants themselves were killed in a police attack. Israeli police sustained casualties too.
According to the preliminary investigation, the criminals were locals from the Arab neighbourhood, Ghassan and Uday Abu Jamal. Israeli media reports that the terrorists who committed the massacre in the synagogue are close relatives of a member of the Popular Front for the Liberation of Palestine (PFLP), Jamal Abu Jamal. The latter served a 20-year prison sentence for terrorism and was released from prison late last year. However, a few weeks ago, he was detained by security services and put in jail. The PFLP is part of the Palestine Liberation Organization (PLO) and is considered the second military and political force of this organization after Fatah. Media also reported that the PFLP was involved in the terrorist attack in the synagogue. However, the organization itself did not officially claim responsibility for the attack.
The reaction of the Palestinian leadership to the tragedy in the synagogue was ambivalent. The head of the Palestinian National Authority (PNA), Mahmud Abbas, condemned the "killing of innocent believers in the Jerusalem synagogue, as well as violence against any other citizens no matter who it comes from". However, the radical Hamas movement called for "acts of resistance" to continue, calling the attack on the synagogue "a response to continued Israeli crimes".
Such a contradiction in the evaluations by the head of the PNA, who is also head of Fatah, and Hamas once again demonstrates that there are serious differences between the two leading Palestinian factions regarding ways to combat Israeli occupation. The union of Fatah and Hamas, which recently agreed on reconciliation and the establishment of a unified national government, annoys Israel, which is using the rapprochement between moderate Palestinian politicians and radicals as an excuse to tighten its policy towards the Palestinian Authority itself. Regarding the terrorist attack in the synagogue, Israeli Prime Minister Netanyahu promised a "severe response". He ordered that the homes of the terrorists who attacked the synagogue be destroyed and the demolition of the houses of radicals who carried out attacks in recent weeks to be accelerated.
However, not only frequent cases of violence caused a new upsurge in tensions in the Holy Land. Another irritant is the approval by the Israeli authorities of a plan to build 200 homes for Jewish settlers in some parts of Jerusalem. This plan has been condemned by many countries, particularly the United States. But in response, Tel Aviv said that it would never abandon plans to build settlements in East Jerusalem. According to Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman, the Israeli authorities will never agree with the fact that this activity is called construction of settlements. Therefore, he said, "we will not accept any restrictions on construction in the Jewish neighbourhoods of East Jerusalem".
Considering all the irritants that exacerbate the situation in the region of the Palestinian-Israeli conflict again, experts admit the possibility of a new third Palestinian intifada. Its purpose remains unshakable, the essence of which was mentioned by the head of the PNA, Mahmud Abbas: "It's finally time to end the occupation of Palestinian lands and negotiate a fair settlement of the conflict based on the principle of two states for two peoples."
Meanwhile, no matter how the further developments in the Middle East evolve, the change in the external background of the Palestinian-Israeli conflict becomes clear. Specifically, the European Union raises the question of recognizing the independence of Palestine in a tougher and tougher way. And in the US the realization of the inevitability of this perspective is becoming noticeable. Another question is how all the interested parties will be able to reach a compromise on the most pressing issues of the Middle East settlement, including the status of Jerusalem, and of course, in the interests of both peoples of the Holy Land - Israelis and Palestinians.