Dağ Məbəddəki iğtişaşlar israillilərlə fələstinlilər arasında onsuz da pis olan münasibətləri bir qədər də gərginləşdirib
Üç din üçün Müqəddəs Torpaqda yenidən qanlı hadisələr yaşanır. Ərəb-İsrail münaqişəsinin yeni dağlasına əsas səbəb Qüdsün statusu ilə bağlı bitmək bilməyən mübahisədir.
Hər şey noyabrın ilk günlərində Qüdsdə yerləşən Dağ Məbəddəki iğtişaşlarla başlayıb. Qədim zamanlarda bura yəhudilərin məbədi olub. Amma artıq yüzilliklərdir ki, buranın görməli yeri məscidlər kompleksidir (əl-Əqsa və Kubbat əs-Səhra). O, İslam Dünyasında əhəmiyyətinə görə üçüncü (Məkkə və Mədinə şəhərlərindən sonra) müqəddəs məkan sayılır.
İsrailin güc strukturları etirazçı fələstinlilərə qarşı reyd keçiriblər. Asayişin bərpasından sonra, Dağ Məbəd yenidən ziyarətçilərin üzünə açılsa da, gərginlik aradan qalxmayıb. Bunun əsas səbəbi Qüdsün statusunun müəyyən olunmamış qalmasıdır. Məhz bu amil mütəmadi olaraq müqəddəs məkanlarda belə, toqquşmalara səbəb olur.
Problem ondadır ki, hələ 1967-ci ildə İsrail Şərqi Qüdsü güc yolu ilə İordaniyadan qoparıb. O zaman şəhərin tarixi mərkəzi, yalnız yəhudilərin deyil, xristianların və müsəlmanların da müqəddəs məkanlarının yerləşdiyi hissə İsrailin nəzarətinə keçib. Sonradan yəhudi dövləti bütünlükdə şəhəri işğal edib, onu "vahid və bölünməz paytaxt" elan edib. Halbuki, BMT-nin qərarına əsasən, Şərqi Qüds gələcək müstəqil Fələstin dövlətinin paytaxtı olmalıdır. Bu üzdən də dünya birliyi işğalı tanımır, İsrailin paytaxtı kimi, Təl-Əvivi qəbul edir, Qüdsün statusunun Fələstinlə İsrail arasında sülh danışıqları yolu ilə müəyyənləşdirilməli olduğunda israr edir.
Ərəb dünyasını narazı salan məqam İsrailin əl-Əqsa və Kubbat əs-Səhra məscidlərinin yer aldığı Dağ Məbəddə status-kvonun dəyişidirlməsinə yönəlmiş kursudur. Rəsmi Təl-Əviv isə belə planının olmadığını bildirir.
Bu mənada, İordaniya kralı II Abdullanın "İsrailin təxribatlarının, Haşimilərin himayəsi altında olan Qüdsün müqəddəs yerlərinə əl uzatmasının yolverilməzliyi" haqda bəyanatı nümunəvi sayıla bilər. Haşimilər kralın rəhbərlik etdiyi ölkədə hakim sülalədir.
Qüdsün müqəddəs məkanlarının qoruyucusu məhz İordaniya monarxıdır və bu, İsraillə sülh razılaşmasında təsdiqini tapıb.
Qüdsün ətrafında yaşanan gərginliyin aradan qaldırılması məqsədilə noyabrın 13-də Əmmanda İordaniya Kralı Abdulla, İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu və ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin iştirakı ilə üçtərəfli görüş keçirilib. Onlar Dağ Məbəddə münaqişənin qarşısının alınması üçün atılmalı olan addımlarla bağlı razılığa gəliblər. Kerrinin sözlərinə görə, görüşdə "ritorik deyil, real addımlar razılaşdırılıb. Onlar vəziyyətin qaydaya salınmasına, pozitiv, konstruktiv istiqamətdə irəliləməyimizə imkan verəcək atmosfer yaratmalıdır".
Bununla yanaşı, ABŞ-ın dövlət katibi iordaniyalılarla israillilərin 1967-ci ildən gərginliyin aradan qaldırılması üçün birgə işlədikləri kimi, bundan sonra da birgə səylər göstərməklə bağlı razılığa gəliblər. "Atılacaq addımlar status-kvonun qorunub-saxlanacağını təsdiqləyəcək", - deyə C.Kerri qeyd edib.
İordaniyanın xarici işlər naziri Naser Cudehin bəyanatı da maraqlıdır. Onun sözlərinə görə, İsrailin baş naziri Netanyahu "İordaniyanın Qüdsün müqəddəs məkanlarına cavabdeh ölkə roluna hörmət etdiklərini" söyləyib və "bunun iki ölkə arasında 1994-cü ildə imzalanmış sülh razılaşmasında əks olunduğunu xatırladıb". Bu bəyanatın həqiqətən də real razılaşmaya əsaslandığını düşünmək üçün bütün əsaslar var. Üstəlik, Əmman danışıqları bitər-bitməz İsrail hökuməti görünməmiş "xoş məram jesti" edib. O, indiyədək əl-Əqsa məscidinə ziyarətə gələnlərə tətbiq edilən yaş həddini (indiyədək 35 yaşadək olan müsəlmanlar məscidə buraxılmırdılar) aradan qaldırıb.
Lakin fələstinlilər İsrailin Dağ Mədəni muxtar statusuna yəhudilərə sərf edən formada yenidən baxacağından şübhələnirlər. Fələstinlilərin belə düşünməsinə əsas səbəb, israilli ultrasağçıların, əslində, müsəlmanların müqəddəs məkanlarının işğalına çağırışlar etməsidir. İsrail rəhbərliyi ekstremist qruplara göz yumaraq, yəhudi ortodokslara Qüdsdəki mübahisəli müqəddəs məkanlara baş çəkmək icazəsi verib. Müsəlmanlar isə bu addımı məscidin ələ keçirilməsi təhlükəsi kimi qiymətləndiriblər. Nəticədə Qüdsdə, İsrailin ərəblər yaşayan kəndlərində, həmçinin İordan çayının qərb sahilində yerləşən bir sıra şəhər və qəsəbələrdə fələstinlilərlə İsrailin təhlükəsizlik qüvvələri arasında şiddətli toqquşmalar başlayıb. Aydındır ki, Qüdsün müqəddəs yerlərinin statusunun dəyişdirilməsinə yönəlmiş istənilən addım yalnız Qüdsdə deyil, regional və beynəlxalq miqyasda müsəlmanlarla yəhudilər arasında gərginliyə, qanlı toqquşmalara yol açacaq.
Müqəddəs Torpaqda hadisələrin inkişafı artıq region və dünya üçün qəbuledilməz bu perspektivin nə qədər real olduğunu göstərir. Ardarda yaşanan qanlı hadisələr Fələstin-İsrail münaqişəsində yeni gərginlik dalğası yaradıb. Radikal fələstinlilər Qüdsün qərbində, əsasən, ortodoks yəhudilərin yaşadığı Har-Nof rayonunda qanlı terror aktı törədiblər. Bıçaqlarla, baltalarla və odlu silahlarla silahlanmış bir qrup ibadət zamanı sinaqoqa hücum edib, 5 nəfəri qətlə yetirib. Məlum olub ki, öldürülənlərdən ikisinin Amerika-İsrail, birinin isə Britaniya-Amerika kimi ikili vətəndaşlığı var imiş. Amma onların hamısı ravvin imiş. Polis isə sinaqoqa hücum etmiş yaraqlıları öldürüb. İsrail polisi arasında da xəsarət alanlar var.
İlkin istintaq zamanı məlum olub ki, cinayətkarlar yerli ərəb məhəlləsində yaşayan Həsən və Uday Abu Camali imişlər. İsrail KİV-in məlumatına görə, sinaqoqa hücum çəkmiş terrorçular Fələstin Xalq Azadlıq Cəbhəsinin (FXAC) üzvü Camal Abu Camalın yaxın qohumları imişlər. Camal Abu Camal terrorçuluqda təqsirli bilinərək, 20 il həbsdə olub və ötən ilin sonunda azadlığa çıxıb. Lakin bir neçə həftə əvvəl o, xüsusi xidmət orqanları əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq yenidən həbsə atılıb. FXAC Fələstin Azadlıq Təşkilatının (FAT) tərkibinə daxildir və bu strukturun FƏTH-dən sonra ikinci hərbi və siyasi qüvvəsi sayılır. KİV-də sinaqoqa hücumun təşkilinin məhz FXAC-ın işi olduğuna dair məlumatlar yer alır. Lakin təşkilat baş verənlərə görə məsuliyyəti üzərinə götürməyib.
Fələstin rəhbərliyinin sinaqoqda baş vermiş faciəyə münasibəti birmənalı olmayıb. Fələstin administrasiyasının rəhbəri Mahmud Abbas "sinaqoqda heç bir günahı olmayan inanclıların qətlini" pisləyib və "bunun da istənilən vətəndaşa qarşı zorakılıq kimi" pis hal olduğunu bildirib. Radikal HƏMAS qruplaşması isə "müqavimət aktı"nın davam etdirilməli olduğunu bəyan edib, sinaqoqda yaşananları "İsrailin davam etməkdə olan cinayətlərinə cavab" adlandırıb.
Bu fərqli yanaşmalar Fələstinin iki aparıcı strukturunun İsrail işğalı ilə mübarizənin üsullarına yanaşmasında köklü fərqin olduğunu bir daha göstərir. Bu yaxınlarda barışıq və vahid milli hökumətin yaradılması haqda razılığa gəlmiş FƏTH və HƏMAS-ın birliyi İsraili qıcıqlandırır. Təl-Əviv Fələstinin radikal və mötədil siyasətçilərinin birliyini Fələstin Muxtariyyətinə qarşı siyasətini sərtləşdirməsi üçün bəhanə kimi istifadə edir. Konkret olaraq sinaqoqda yaşananlara münasibət bildirən İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu qarşı tərəfin "çox sərt cavab alacağını" bildirib. O, sinaqoqa hücum çəkmiş terrorçuların evlərinin məhvinə, həmçinin son həftələr ərzində terror aktları həyata keçirmiş radikalların evlərinin uçurulması prosesinin sürətləndirilməsinə tapşırıq verib.
Lakin Müqəddəs Torpaqda yeni gərginlik dalğasının baş qaldırmasının səbəbi heç də yalnız zorakılıq hallarının artması deyir. İsrail hökumətinin Qüdsün bəzi rayonlarında yəhudilər üçün 200 evin tikilməsi qərarı qarşı tərəfi qıcıqlandıran daha bir məqamdır. Bu planı bir çox ölkələr, o cümlədən ABŞ da pisləyib. Təl-Əviv isə cavabında Şərqi Qüdsdə yaşayış məntəqəsinin inşası planından heç zaman imtina etməyəcəyini açıqlayıb. İsrailin xarici işlər naziri Aviqdor Liberman ölkəsinin bu planının "köçürmə" adlandırılması ilə heç zaman barışmayacaqlarını deyib. "Odur ki, biz Qüdsün şərq hissəsində yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisinə məhdudiyyət qoymayacağıq", - deyə Liberman qeyd edib.
Tərəflər arasında bir-birinin ardınca baş verən və gərginliyi daha da artıran qıcıqlandırıcı hadisələri nəzərə alan ekspertlər yeni, artıq sayca üçüncü Fələstin intifadasının başlayacağını istisna etmirlər. Onun hədəfi Fələstin lideri Mahmud Abbasın da dediyi kimi, dəyişməz olacaq: "Nəhayət, Fələstin torpaqlarının işğalına son qoymağın, münaqişənin "iki xalq üçün iki dövlət prinsipi əsasında" ədalətli həllinə dair danışıqlar aparmağın vaxtı gəlib".
Bununla yanaşı, Yaxın Şərqdə hadisələr bundan sonra necə inkişaf edərsə-etsin, Fələstin-İsrail münaqişəsinin xarici fonunun dəyişdiyi ortadadır. Məsələn, indi Avropa İttifaqı müstəqil Fələstin dövlətinin tanınması tələbini daha sərt şəkildə qoymağa başlayıb. ABŞ-ın mövqeyində bu perspektivin qaçılmaz olduğu hiss edilir. Maraqlı tərəflərin Qüdsün statusu da daxil olmaqla, Yaxın Şərq münaqişəsinin nizamlanmasında kompromisə nail olub-olmayacaqları başqa məsələdir. Əlbəttə ki, bu kompromis Müqəddəs Torpağın hər iki xalqının - israillilərin və fələstinlilərin maraqlarına cavab verməlidir.

ГРЯДЕТ НОВАЯ ИНТИФАДА?
Святая земля для трех религий вновь переживает кровавые события. Очередной виток арабо-израильского конфликта во многом вызван непрекращающимся спором о статусе "небесного града" Иерусалима.
Всё началось в первые дни ноября с беспорядков на Храмовой горе в Иерусалиме. В древности здесь существовал иудейский храм, но уже сотни лет достопримечательностью этого места является комплекс мечетей (Аль-Акса и Куббат ас-Сахра), считающийся третьей по значимости (после аравийских городов Мекка и Медина) святыней исламского мира.
Израильские силовики совершили рейды против протестующих палестинцев. И хотя после восстановления порядка Храмовую гору вновь открыли для посетителей, напряженность не спала. Самая глубинная тому причина - неразрешенность ситуации вокруг статуса самого Иерусалима, приводящая к постоянным столкновениям и на территории святых мест.
Проблема заключается в том, что еще в 1967 году Израиль силой отобрал у Иордании Восточный Иерусалим, в том числе исторический центр города, где располагаются святыни не только иудаизма, но и христианства и ислама. Позже еврейское государство аннексировало весь город, провозгласив его своей "единой и неделимой столицей". Хотя, согласно решениям ООН, Восточный Иерусалим должен стать столицей будущего независимого палестинского государства. Поэтому мировое сообщество и не признает аннексии, продолжая считать столицей Израиля Тель-Авив и настаивая на том, что статус Иерусалима должен быть определен в ходе мирных палестино-израильских переговоров.
Недовольство арабского мира вызывает фактический курс Израиля на пересмотр статус-кво района Храмовой горы, где расположены мечети Аль-Акса и Куббат ас-Сахра. Правда, официально Израиль отвергает преследование им подобных планов.
Показательно заявление иорданского короля Абдаллы II о "неприемлемости провокационных действий Израиля и его посягательств на святыни Иерусалима, находящиеся под покровительством Хашимитов", то есть правящей династии в возглавляемом им государстве.
Именно иорданский монарх обладает статусом хранителя святынь Иерусалима, который подтвержден мирным договором с Израилем.
В целях разрядить ситуацию вокруг Иерусалима 13 ноября в Аммане, столице Иордании, состоялось трехстороннее совещание с участием иорданского короля Абдаллы, премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и госсекретаря США Джона Керри. Они достигли договоренности относительно шагов, направленных на деэскалацию конфликта на Храмовой горе. Как заявил сам Керри, "согласованы реальные, а не риторические, шаги, которые могут быть предприняты для того, чтобы разрядить ситуацию и создать атмосферу, в которой мы можем двигаться вперед в позитивном и конструктивном ключе". При этом госсекретарь США, комментируя итоги трехсторонней встречи, добавил, что иорданцы и израильтяне согласились работать вместе так, как они работали с 1967 года в целях деэскалации ситуации, и "шаги, которые будут предприняты, позволят подтвердить, что статус-кво будет сохранен".
Примечательно и заявление главы МИД Иордании Насера Джауды о том, что израильский премьер Нетаньяху подтвердил "уважение роли Иордании как страны, отвечающей за святыни в Иерусалиме, что обозначено в двустороннем мирном договоре, подписанном в 1994 году". Есть все основания считать, что данное заявление, действительно, опирается на реальные договоренности. Поскольку сразу же после завершения амманских переговоров израильские власти объявили о беспрецедентном "жесте доброй воли", а именно - снятии возрастного ограничения (запрета для мусульман моложе 35 лет), установленного ранее для посещения мечети Аль-Акса.
Однако палестинцы подозревают, что Израиль все же намерен пересмотреть в пользу евреев автономный статус Храмовой горы. Повод для этого дают, прежде всего, заявления израильских ультраправых, настаивающих, по сути, на аннексии исламской святыни. Именно потакая экстремистским группам, израильское руководство разрешило еврейским ортодоксам посещать оспариваемые святые места в Иерусалиме. Мусульмане, в свою очередь, усмотрели в этом шаге угрозу захвата мечетей. В результате и произошли ожесточенные столкновения палестинцев с израильскими силами безопасности в Иерусалиме, арабских селениях самого Израиля, а также в ряде городов и поселений на Западном берегу реки Иордан. Не говоря уже о том, что любая попытка изменить статус-кво в святых местах Иерусалима чревата дальнейшим кровопролитием, эскалацией напряженности не только в отношениях между мусульманами и иудеями самого Небесного града, но и на более широком, региональном и мировом уровнях.
Впрочем, развитие текущих событий на Святой земле уже явственно указывает на реалистичность этой неприемлемой для региона и всего мира перспективы. Череда кровавых событий вызвала очередной виток эскалации палестино-израильского конфликта. Кровавой трагедией явился теракт, устроенный палестинскими радикалами на западе Иерусалима, в религиозном районе Хар-Ноф, где большинство населения составляют иудеи-ортодоксы. Преступники, вооруженные ножами, топорами и огнестрельным оружием, вломились в синагогу прямо во время молитвы и убили пятерых человек. Как выяснилось, трое из погибших имели двойное американо-израильское гражданство, еще один - британо-американское. Но все они были раввинами. Сами боевики были убиты в результате действий полиции. Пострадавшие есть и среди израильских полицейских.
Согласно данным предварительного следствия, преступниками были местные жители из арабского квартала Гассан и Удай Абу Джамали. Израильские СМИ пишут, что террористы, совершившие расправу в синагоге, являются близкими родственниками члена Народного фронта освобождения Палестины (НФОП) Джамаля Абу Джамаля. Последний отбывал 20-летнее тюремное заключение за терроризм и был освобожден из заключения в конце прошлого года. Однако несколько недель назад он был задержан спецслужбами и вновь помещен в тюрьму. НФОП входит в состав Организации освобождения Палестины (ООП) и считается второй после ФАТХ военной и политической силой этой структуры. В СМИ появились сообщения о причастности именно НФОП к теракту в синагоге. Однако сама структура официально не взяла на себя ответственность за теракт.
Реакция палестинского руководства на трагедию в синагоге была двойственной. Глава Палестинской национальной администрации (ПНА) Махмуд Аббас осудил "убийство ни в чем не повинных верующих в иерусалимской синагоге, равно как и насилие в отношении любых граждан вообще, от кого бы оно ни исходило". Однако радикальное движение ХАМАС выступило за продолжение "актов сопротивления", назвав нападение на синагогу "ответом на продолжающиеся израильские преступления".
Подобное противоречие в оценках главы ПНА, являющегося одновременно руководителем движения ФАТХ, и организации ХАМАС вновь демонстрирует наличие серьезных разногласий между двумя ведущими палестинскими структурами относительно методов борьбы с израильской оккупацией. Союз ФАТХ и ХАМАС, договорившихся недавно о примирении и создании единого национального правительства, раздражает Израиль, использующего фактор сближения умеренных палестинских политиков с радикалами в качестве предлога для ужесточения своей политики в отношении самой Палестинской автономии. Конкретно по поводу теракта в синагоге премьер-министр Израиля Нетаньяху пообещал "суровый ответ". Он распорядился уничтожить дома террористов, совершивших нападение на синагогу, а также ускорить снос домов радикалов, осуществивших теракты в последние недели.
Однако не только участившееся насилие стало причиной нового витка напряженности на Святой земле. Еще один раздражитель - одобрение израильскими властями плана строительства 200 домов для еврейских поселенцев в некоторых районах Иерусалима. Этот план осудили многие страны, в частности Соединенные Штаты. Но в ответ Тель-Авив заявил, что никогда не откажется от планов по строительству поселений в Восточном Иерусалиме. По словам министра иностранных дел Израиля Авигдора Либермана, власти страны никогда не согласятся с тем, что эту деятельность Израиля называют поселенческой. А потому, заявил он, "мы не примем никаких ограничений по строительству в еврейских кварталах восточной части Иерусалима".
С учетом всех раздражителей, вызывающих очередное обострение ситуации в регионе палестино-израильского конфликта, эксперты допускают возможность начала новой, уже третьей по счету, палестинской интифады. Цель ее останется незыблемой, о сути ее напомнил и глава ПНА Махмуд Аббас: "Пришло, наконец, время прекратить оккупацию палестинских земель и вести переговоры о справедливом урегулировании конфликта, основанном на принципе "два государства для двух народов".
Между тем, как бы ни развивались дальше события на Ближнем Востоке, становится очевидным изменение внешнего фона палестино-израильского конфликта. В частности, Евросоюз все жестче ставит вопрос о необходимости признания независимости Палестины. Да и в позиции США заметно проглядывается осознание неизбежности этой перспективы. Другой вопрос, насколько всем заинтересованным сторонам удастся достичь компромисса по самым животрепещущим вопросам ближневосточного урегулирования, включая и статус Иерусалима. И, разумеется, в интересах обоих народов Святой земли - израильтян и палестинцев.