"QARABAĞ" HAQSIZLIĞA UĞRADI
Azərbaycan klubları üçün avrokuboklarda daha bir mövsüm başa çatdı. Futbol üzrə Avropa Liqasında Azərbaycanı layiqincə təmsil edən "Qarabağ" qitənin ikinci nüfuzlu klub turniriylə ədalətsizliklə vidalaşdı. Ölkədə hər bir kəsin ürəkdən dəstək olduğu komanda rəqib tərəfindən deyil, matçı idarə edən hakimlər tərəfindən dayandırıldı. Çexiyalı Miroslav Zelinkanın rəhbərlik etdiyi hakimlər briqadası bütün Avropanın gözü qarşısında tarixi səhvə imza atdı. Qurban Qurbanovun baş məşqçisi olduğu "Qarabağ" Avroliqanın pley-off mərhələsinə vəsiqə qazanmağa haqq etdiyi halda təmiz qolumuz hesaba alınmadı. Zelinka "Qarabağ"ın 1/16 final mərhələsinə olan vəsiqəsini əlimizdən aldı.
Bir ömrə bərabər 90 dəqiqə
İlk dəqiqələrdən yetərincə istəkli olduqları hiss olunan futbolçularımızın təcrübəsizliyi və tələskənliyi son nəticəyə nail olmağımıza mane oldu. Bizə ilk həyəcanı 3-cü dəqiqədə yaşadan Ağdam klubumuz, küncdən zərbəni gözəl ev tapşırığı ilə başlasa da, Rəşad Sadıqovun dəqiqliyi çatmadı. Uzun ötürmələrlə sağ cinahdan Namiq Ələsgərova, mərkəzdən Nadirova ötürmələr verilsədə, ümumilikdə komandanın hava mübarizələrində rəqibinə uduzması işimizi xeyli çətinləşdirirdi. 42-ci dəqiqədə Vüqar Nadirov zədələnərək Namiq Yusifovla əvəzləndi. Nadirovun meydanı tərk etməsi komandanı daha da pis vəziyyətdə qoydu. Reynaldo, Dias və Çumbinyonun yoxluğunda mübarizə aparan "Qarabağ" fasilədən sonra da matça nəzarət edən tərəf idi. İkinci hissənin ortalarında paralel keçən "Dnepr"-"Sent Etyen" görüşündə Ukrayna təmsilçisinin hesabı açması stadiondakı azarkeşləri həyəcanlandırdı. Hamıya məlum idi ki, hər iki görüşdə heç-heçə qeydə alınacağı təqdirdə, "İnter"lə yanaşı "Qarabağ" da mərhələni adlayacaqdı. Əks halda Azərbaycan çempionunu yalnız qələbə razı sala bilərdi. "Dnepr"in qol vurması futbolçularımızı hücum etməyə məcbur etdi. Qol səylərimiz son dəqiqədə bəhrəsini verdi. Əlavə olunan dəqiqələrdə rəqib qapısı qarşısında yaranan qarışıqlıqdan istifadə edən Riçard Almeyda topu qapı torundan keçirsədə hakim qolu saymır. Epizodun təkrarında topun Leroy Corca dəymədiyi, yalnız "İnter" müdafiəçisinin müdaxiləsi aşkar görünür. Baş hakim Zelinka laysmanın təkidindən sonra oyundan kənar vəziyyət qeydə aldı və bununla, "Qarabağ"ın layiq olduğu qələbəni "oğurladı". Final fitindən sonra sözlə ifadə edilməsi çətin olunan hisslər yaşandı. Kapitan Rəşad Sadıqov göz yaşlarını saxlaya bilmədi. İlqar Qurbanov, Namiq Yusifov və Riçard Almeyda hakimdən qərarı dəyişməyi xahiş etsələr də nəticəsi olmadı. Bu ədalətsizlik həm azarkeşlər tərəfindən, həm də mətbuatda uzun müddət "yad" olunacaq Zelinkanın vicdanına yazılmalıdır. Qrupun digər matçında Ukraynanın "Dnepr"i "Sent Etyen"i Kiyevdə 1-0 hesabı ilə məğlub edərək növbəti mərhələyə vəsiqə qazandı. "Qarabağ" isə mübarizəni dayandırdı.
UEFA-dan ikili standartlar
Əslində, hakimin aşkar ədalətsizliyi UEFA tərəfindən əvvəlcədən hazırlanan gizli planın konturlarını üzə çıxardı. Ədalətli futbol Rusiya və Qərbin Ukraynada qarşıdurmasının qurbanı oldu. Avropa Futbol Qurumu "Dnepr"i nəyin bahasına olursa-olsun pley-offa çıxarmaq fikrindəydi. Bu plan özünü dördüncü turda Bakıda keçirilən "Qarabağ"-"Dnepr" oyununda özünü göstərdi. Həmin oyun 2:1 hesabı ilə "Dnepr"in xeyrinə bitib. Oyunu idarə edən polşalı hakim briqadasının bəzi qərarları ekspertlərdə çoxlu sual doğurub. Məhz buna görə də "Qarabağ"ın aşkar qolunun hesaba alınmaması birbaşa UEFA-nın adına yazılmalıdır. Üstəlik, "Dnepr"in vurduğu qolun aşkar ofsayd olsa da, hesaba alınması şübhələri artırır. Beləliklə, Kiyevdə ofsayddan vurulan qol hesaba alındısa, Bakıda bunun əksinin şahidi olduq. Son aylar Fransa, İspaniya, İtaliya stadionlarında nümayiş edilən "UEFA MAFİA" kimi şüarlar səbəbsiz deyil. İkili standartlarla işləyən UEFA növbəti dəfə hakim səhvinə göz yumdu.
Avropanın ali futbol qurumunun 2014-cü il üçün qüvvədə olan Əsasnaməsində çox vacib bir qeyd var. "Admissibility of protests", yəni "Etirazların mümkünlüyü" başlıqlı 50-ci maddəsində hakimin səhvinə görə matçın nəticəsinin dəyişdirilə biləcəyi haqda qayda var. Ofsayd qərarının bu bəndin hökmü altına düşüb-düşmədiyi məsələsi qaranlıqdır. "Qarabağ"-"İnter" görüşünün vaxtından 35 saniyə tez başa vurulması da etiraz üçün səbəb ola bilər. Zelinka yanlış qərar qəbul etdikdən dərhal sonra matçı başa vuraraq "Qarabağ"a qarşı haqsızlığı rəsmiləşdirdi.
Zelinkanın yanlış qərarlarıyla bağlı "Qarabağ" klubu UEFA-ya şikayət məktubu yollasa da, bu matçın nəticəsinin dəyişəcəyi demək deyil. Biz nə qədər ümid etsək də, reallıq başqa şeyi deyir. Bu isə hakim səhvinə görə oyunun nəticəsinin dəyişdirilməməsindən ibarətdir. Dünya futbolunda ən ali qurumlar - FİFA və UEFA məsələyə birmənalı olaraq belə yanaşır. İstisna hallarda ədalət təmsilçisini cəzalandırır və onun qərarlarına şərh vermir.
Dünya mediası "Qarabağ"ı dəstəklədi
Hakim ədalətsizliyi dünya mediasının diqqətindən yayınmayıb. İspaniya, İtaliya, Türkiyə, Braziliya, Hollandiya, Rusiya, İngiltərənin nüfuzlu nəşrlərində "Qarabağ"ın pley-offa layiq komanda olduğu vurğulanıb. Matçı canlı şərh edən rusiyalı şərhçilər hakimin "Qarabağ"ın qələbəsini "oğurladı"ğını söyləyib.
Maraqlıdır ki, İtaliya mətbuatı eləcə də "İnter" klubuyla Bakıya gələn şərhçilər də Zelinkanın ədalətsizliyini etiraf edib.
Çexiyalı hakim Miroslav Zelinkanın səhvi ölkəsində də müzakirə edilib. "Novasport" nəşri Zelinkanın "Qarabağ"ın layiqli qolunu saymadığını bildirib. Həmkarlarımız hakimin son illər çoxlu sayda səhvə yol verdiyini yazıb. Ötən il Çexiya Çempionatında 4 oyunluq cəzalandırılan ədalət təmsilçisi ardınca daha 5 tur çempionat oyunlarına təyinat almayıb. Çex jurnalistlərin fikrincə ədalət təmsilçisi UEFA tərəfindən cəzalandırılacaq.
"Qarabağ" rekordlar qırdı
İstənilən halda Azərbaycan çempionu "Qarabağ" cari mövsüm avrokuboklardakı çıxışımızı yaxşılaşdırdı. Qurban Qurbanovun komandası mübarizəni 6 xalla başa vurdu. Bu isə qrup mərhələsində ilk təmsilçimiz olan "Neftçi"dən (2012/13 mövsümü) 2 dəfə çox xal toplaması deməkdir. Üç xallıq fərqi "Qarabağ"ın "Dnepr" üzərində Kiyevdə qələbəsinə görədir. Ağdam təmsilçisi qrupda mübarizəni 3-cü pillədə başa vurdu.
Qrup mərhələsindəki hər iki komandamız mübarizəni İtaliya nəhənglərindən olan "İnter"lə oyunla başa vurdu. Özü də maraqlıdır ki, rəqib nə qədər güclü olsa da, hər iki halda meydanı məğlub tərk etmədik - "Neftçi" 2:2, "Qarabağ" 0:0. Fərq yalnız məkanlardadır ki, iki il öncə Milanda, məşhur "San-Siro"da, bu dəfə isə Bakıda, heç-heçə qeydə alındı.
Təşəkkürlər, "Qarabağ"!
Hər şeyə rəğmən Azərbaycan futbolunu yüksəltdiyinə, azarkeşlərimizi stadiona qaytardığına görə Azərbaycan çempionu "Qarabağ"a, baş məşqçi Qurban Qurbanova, futbolçulara təşəkkür düşür. Siz Avropada şərəflə mübarizə apardınız. Heç bir oyunda təslim olmadınız. Nəticədən asılı olmayaraq, sona qədər mübarizədən yayınmadınız.
"Qarabağ" hər bir uğura addım-addım irəliləyib. Üç dəfə qrup mərhələsinin bir addımlığında dayanıb, amma təslim olmayıb. Belə davam etsə Ağdam təmsilçisi tezliklə Avroliqanın pley-off mərhələsində iştirak etmək imkanı qazanacaq. Azərbaycan çempionuna cari mövsüm ölkə çempionatında uğurlar arzulayırıq. "İnter"lə matçda hakim qolu saymasa da, "Qarabağ" hər zaman bizim üçün qalib komandadır.
"İki videoyazıya baxdıq. Təmiz qol vurulmuşdu. Top rəqibin futbolçusuna dəyərək qapıya daxil olmuşdu. Hakimin qərarı bizə qaranlıq qaldı. Belə bir qərar vermək böyük risk idi. Bizə başqa söz demək düşməz. Hətta "İnter"in futbolçusu oyundan sonra mənə dedi ki, top qapıya girəndə ona toxunmuşdu. Ancaq o, bunu hakimə desəydi, daha yaxşı olardı. Vurulan qol qeydə alınmalı idi".
Qurban QURBANOV, "Qarabağ"ın baş məşqçisi
"Yaxşı oyun alındı. Hər iki komanda özünü yaxşı göstərdi. Rəqibin oyunu xoşuma gəldi. "Qarabağ"ın növbəti mərhələyə çıxa bilmədiyinə görə heyifsilənirəm. Amma futbolda hər şey olur. Meydan sahibləri qapıya top keçirmək üçün bir neçə imkanı var idi, lakin istəklərinə çata bilmədilər. Qol vursaydılar, hər şey başqa cür olardı".
Roberto MANÇİNİ, "İnter"in baş məşqçisi
"Danışmağa söz tapmıram. Bir anda hamımız sevindik ki, qoldur. Ancaq qismət belə imiş. Mən baş hakimə baxırdım. Təxminən, 10-15 saniyə hakim qərar vermədi. O, yan hakimdən nə dediyini soruşurdu, ancaq başa düşmürdü. Çünki referi düz həmin yerdə idi və qolu yaxşı görürdü. Bəlkə də, bir daha bu cür fürsət ələ düşməyəcək. Şəxsən mənim üçün belə bir fürsət olmayacaq. Danışmağa söz tapmıram. Çox deyirdilər ki, "Qarabağ" braziliyalıların hesabına oynayır. Lakin meydanda bir braziliyalı vardı. Heyətimizdə də problemlər var və dəyişiklik etməyə lazımi materialımız da yoxdur. Çalışırdıq ki, yaxşı müdafiə olunub, rəqibi əks-hücumlarda yaxalayaq. Qol epizodlarımız da oldu. Bəlkə, qol olmasaydı, bu qədər heyifsilənməzdik. Bəlkə də, bu, illərlə yadımızdan çıxmayacaq".
Rəşad SADIQOV, "Qarabağ"ın kapitanı
"Qarabağ" dekabrın 15-i püşkatmada olmalıydı. Klubumuz çox yaxşı oynadı. UEFA-ya şikayət olacaq. "Qarabağ" sahibsiz deyil. Nəticəyə təsir etməsə də, ədalət bərpa olunmalıdır. Tarixi qələbə əlimizdən alındı. Rəhbərlik olaraq futbolçulara psixoloji təsir etmək istəməzdik. Klubumuz Avropada çıxışlarını davam etdirəcək. Yəni gələcəkdə yenə mübarizə aparacağıq. UEFA bundan sonra oyunlarımıza daha təcrübəli hakimləri göndərməlidir. Biz hər zaman böyük hədəflər uğrunda yarışırıq".

Azerbaijanis miss out on the play-offs, but go down in history
Another season of European tournaments is over for Azerbaijan's clubs. Qarabag, who worthily represented Azerbaijan in the Europa League said farewell to the second most important club competition following a basic injustice. The team was beaten not by its opponents, but by the officials running the game that day. These officials, led by Miroslav Zelinka, committed an historic mistake in front of the whole of Europe when they declined to award Qarabag an absolutely obvious goal, thereby depriving Qurban Qurbanov's team of the lawful right to be represented in the play-offs of the Europa League.
90 minutes seem like a lifetime
Although Qarabag were well motivated for their final game in the group stage of the Europa League against Inter Milan, a lack of experience and needless haste prevented them getting the result they wanted. The game was only three minutes old when the team from Agdam had their fans excited: a corner was executed straight from the training ground but in the end Rasad Sadigov's finish lacked accuracy. Long balls set Namiq Alaskarov off on the right wing and Vuqar Nadirov in the middle but their opponents' superiority in the air made things difficult for them. After 42 minutes Vuqar Nadirov was hurt and replaced by Namiq Yusifov.
Nadirov's absence made things tough for the team. Despite being deprived of Reynaldo, Dias and Chumbinho, Qarabag continued to control the game in the second half. When news came through midway into the second period that Dnipro had taken the lead against St. Etienne, the fans started to get worried: we all knew that if both matches ended in a draw Qarabag would make the play-offs along with Inter. But now only a win would suit the Azerbaijani champions. Qarabag's desperate efforts finally paid off in the last minute of added time. Taking advantage of confusion in front of the Inter goal, Richard Almeida shot and the ball, ricocheting off the leg of an Inter defender, ended in the back of the net. But for some reason the referee disallowed the goal, indicating that Qarabag's Leroy George, who did not even touch the ball, was in an offside position. So, Zelinka, the referee, stole deserved victory from the Azerbaijani team.
After the final whistle the players' emotions are hard to describe. Captain Rasad Sadigov was in tears. Ilqar Qurbanov, Namiq Yusifov and Richard Almeida tried in vain to get the referee to change his decision. This injustice will remain on Zelinka's conscience and the fans and the press will "let him know about it". Be that as it may, it is Dnipro, who managed to hold on and beat St. Etienne 1-0, who go through to the next stage.
Double standards from UEFA
As a matter of fact, the referee's gross injustice exposed the outline of a secret plan prepared by UEFA. In this instance honest football became the victim of the stand-off between the West and Russia in Ukraine. The European Football Association was determined at all costs to drag Dnipro into the play-offs. This intention was made clear in a match in the fourth round between Qarabag and Dnipro in Baku, which ended in a 2-1 victory for the Ukrainians. On that occasion the actions of the Polish officials also attracted a lot of criticism from the experts about biased officiating. So the shocking refusal to award Qarabag a goal in their last match against Inter must go down to UEFA. The fact that Dnipro's vital goal in the match against St. Etienne was from an obvious offside position also strengthens the doubts of the experts. And whereas the goal from an offside position in Kiev was awarded, the situation in Baku was exactly the reverse.
Clearly, the banners such as "UEFA-MAFIA", which have appeared at grounds in France, Spain and Italy were not there by chance. UEFA, which operates a policy of double standards, has once again closed its eyes to a refereeing error.
UEFA's Regulations, adopted in 2014, include an extremely important point. Article 50 - "Admissibility of Protests" - includes a regulation allowing the result of a match affected by a gross refereeing error to be annulled. Whether an offside decision comes under this regulation is unclear.
The ending of the match 35 seconds before the end of time could also serve as a pretext for protest. Mr Zelinka ended the game immediately after making his final decision not to award the goal, thereby making the injustice against Qarabag official.
Although Qarabag sent a letter of complaint to UEFA about the mistake by the referee, Mr Zelinka, this does not mean the result of the match will be changed. The approach of the world's top football organizations - FIFA and UEFA - to this question is clear: even in the event of a refereeing mistake the result of the match remains unchanged. In exceptional circumstances UEFA and FIFA may punish officials without commenting on their decisions. So the chances of a change in the result are extremely slim.
World press supports Qarabag
The rough justice of the officials did not escape the attention of the world's press. Influential papers and magazines in Spain, Turkey, Italy, Brazil, Netherlands, Russia and Britain all pointed out that Qarabag should be in the play-offs. Commenting on the game in a live broadcast, one Russian referee said Qarabag had been "robbed" of victory.
Interestingly, Mr Zelinka's injustice was also acknowledged by the Italian press and also the commentators who went to Baku with Inter.
The mistake by the Czech referee Miroslav Zelinka has been debated in his own country, too. Novasport pointed out that Mr Zelinka failed to award Qarabaq a deserved goal. Czech journalists said that this referee has made a lot of mistakes over the years. Last year, in the Czech championship, he was banned from refereeing for four matches and later not allowed to officiate for another five rounds of matches. Czech journalists believe he will be punished by UEFA.
Qarabag break records
In any event, the Azerbaijani champions improved on our performances in European cup tournaments this season. Qurban Qurbanov's team ended up with 6 points, which is two more than Azerbaijan's first representative in the group stage - Neftci in 2012-13. The Agdam team finished third in their group.
Interestingly, two years ago Neftci were also in the same group as Inter Milan and were, like Qarabag, able to take a point from their famous opponents. Whereas Qarabag drew 0-0 with Inter in Baku, Neftci managed a 2-2 draw in Milan.
Thanks, Qarabag!
Despite everything, we must congratulate the Azerbaijani champions, Qarabag, their chief coach Qurban Qurbanov and all the players for raising the standard of Azerbaijani football and bringing the fans back to the grounds. You fought well in Europe, you never gave up in any match and kept going whatever the outcome.
Qarabag has been progressing gradually towards each success. Three times they have been within a whisker of the group stage. But they haven't given up. If they carry on as they are, the team from Agdam will very soon earn the right to reach the play-offs. Although the referee in the Inter match didn't award the goal, for us Qarabag will always be a winning team!
"We've seen all the videos. It was clearly a goal. The ball entered the net after rebounding from an opponent. We don't understand the referee's decision. That sort of decision is a big risk. Even one of the Inter players admitted to me after the game that the ball touched him before going into the net. It's a pity he didn't tell the referee. The goal should have been awarded."
Qurban Qurbanov, Qarabag's chief coach
"It was a good game. Both teams played well. I was impressed with the way our opponents played. It's a shame Qarabag couldn't have made it to the next round. Anything can happen in football. The home team had good scoring chances but couldn't take them. If they had, everything would have been different."
Roberto Mancini, Inter's chief coach
"I am speechless. We were all chuffed with the goal, but that's fate for you. I looked at the referee. He took 10-15 seconds to make his decision. I asked the linesman but I didn't understand what he said. He was right in line and could see it was a good goal…Perhaps that won't ever happen again, at least for me. I just can't find the words. We had problems with our line-up but we couldn't make the necessary changes. We tried to defend well and catch our opponents on the counter-attack. We had our chances. If we hadn't scored that goal perhaps we wouldn't be so upset. I expect we'll remember this for years to come."
Rasad Sadigov, Qarabag's captain
"Qarabag should have been in the draw on 15 December. Our club played very well. We shall be filing a complaint to UEFA. Although it won't affect the result, justice will be restored. The management would not want to put pressure on the players. Our club will continue to play in Europe. In future UEFA should send more experienced referees for our matches. We shall always fight for the highest objectives."