"BRİLYANT" YENİDƏN PARLADI
Karate dünyanın ən məşhur idman növləri sırasında olsa da, o hələ də Olimpiya proqramına daxil edilməyib. Bu idman növünün təmsilçilərinin bütün ümidləri 2016-cı ildə Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Olimpiadaya idi. Amma onların arzusu bu dəfə də həyata keçmədi. Olimpiya proqramına qolf və reqbi salındı. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi (BOK) karateyə eyni "xeyirxahlığı" göstərmədi.
BOK-un qərarı Azərbaycan idmançısı Rəfael Ağayevi də məyus edib.
Qeyd edək ki, dünyada bu idman növünün ən yaxşı təmsilçilərindən olan karatenin "brilyantı" ləqəbli Rəfael Ağayev Serbiyada keçirilmiş Dünya Çempionatında növbəti dəfə ən yüksək göstəriciyə imza atıb. Dördqat dünya çempionu və doqquzqat Avropa çempionu olan Ağayev qələbə sevincini "R+"la bölüşüb.
- Rəfael, təbrik edirik. Dördqat dünya çempionu olmaq yalnız şərəfli deyil, həm də çox çətindir. Səhv etmirəmsə, Azərbaycanda hələ heç kim karatedə belə nəticəyə imza atmamışdı...
- Doğrudur, çünki WKF üslubunda qələbə qazanmaq çox çətindir. Serbiyada keçirilən yarış da çox çətin oldu. Mənimlə qarşılaşmaya rəqiblər xüsusi hazırlaşırdı. Amma onların istəyi ürəklərində qaldı - uğur mənim tərəfimdə idi. Ən çətin qarşılaşma yaponiyalı idmançı ilə döyüşdüyüm dörddəbir finalda idi. Amma sonda özümü toplaya və qələbə qazana bildim. Dördqat dünya çempionu titulunu əldə etsəm də, bu nailiyyətlərimlə kifayətlənməyi düşünmürəm.
- Demək, bu, son hədd deyil. Amma belə uğurlardan sonra stimul qalıbmı?
- İdman öz üzərində işləyənləri sevir. Mənimçün hər qələbə qiymətlidir. Odur ki, istənilən yarışa yalnız qələbə dalınca yollanıram. Bilirsiniz, qalib gəlmək çətindir. Amma titulu qorumaq daha çətindir. Hər döyüşdə gənc idmançılar özlərini titullu rəqib qarşısında göstərməyə çalışır. Mən dünya çempionu titulumu qorumaq istəyirəm. Bu çox çətindir. Bu da sizə stimul.
- Bəziləri hesab edir ki, karate digər idman növləri qədər məşhur deyil...
- Qətiyyən razılaşmıram. Karate dünyanın ən məşhur idmanları sırasındadır. Bu idman növü ilə məşğul olanların sayı ildən-ilə artır. Yeni idman üslubları yaranır. Sadəcə, karate Olimpiya idman növləri sırasına daxil deyil və məhz bu üzdən bəziləri ona laqeyd yanaşır.
- Fikrinizcə, karatenin Olimpiya idman növü olması şansı nə qədərdir?
- Bütün ümidlərimiz 2016-cı il Olimpiadasına idi. Amma karatenin Olimpiya idman növü sırasına daxil edilməsi üçün keçirilən son səsvermədə bunun baş tutması üçün cəmi 3 səs çatmadı. Çoxları 2016-cı il Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edəcəyimizə ürəkdən inanırdı. Düşünürəm, burada məsələnin maddi tərəflərinin rolu da az deyil. Hazırda qolf məşhurluqda karatedən çox geri qalsa da, böyük maddi dəstəyi var. Onun "Olimpiada-2016"nın proqramına daxil edilməsi də bunun gücünədir.
Biz isə indi 2020-ci ili arzulayırıq. Bəlkə onda bu nüfuzlu yarışda karateyə də yer tapıla.
- Bəlkə səbəb karatenin çoxsaylı üslubları ilə bağlıdır?
- Əslində, karatenin nüfuzunə mənfi təsir göstərən 2 faktor var. Birincisi, burada zədə almaq ehtimalı yüksəkdir. Digər tərəfdən, karatenin bir-birinə uyğun gəlməyən çoxlu sayda üslubları da var. Onların birləşməsi Olimpiya proqramına daxil olmamıza da kömək edərdi. Amma hələ ki bu, baş verməyib, BOK da çətin durumda qalıb.
- 2020-ci ildə artıq sənin 34 yaşın olacaq...
- Nəyə işarə etdiyinizi başa düşdüm. Hər bir idmançı Olimpiadada iştirak etməyi arzulayır. Çoxsaylı uğurları Olimpiadada da təkrarlamaq istərdim. Nə bilmək olar?! Bəlkə 34 yaşlı Rəfael Ağayev yenidən parlaya bilər? Hər şey idmançının özündən asılıdır.
- Amma bu yaşda Olimpiadada iştirak etmək nə qədər realdır?
- Doğrudur, o vaxtadək mənim zirəkliyim azalacaq. Müəyyən mənada artıq əvvəlki Rəfael olmayacağam. Amma əmin olsam ki, 2020-ci ildə Olimpiya proqramına daxil ediləcək, xüsusi hazırlıq keçməyə hazıram. Formaya nəzarət etsən, nədən yarışa qatılmayasan? Ölkəm üçün bu idman növündə ilk Olimpiya medalını şəxsən özüm qazandırmaq istərdim.
- Rusiya mətbuatı səni tez-tez "karatenin brilyantı" adlandırır. Niyə məhz brilyant?
- Bir neçə il əvvəl Rusiyanın məşhur telekanallarından biri haqqımda film çəkmişdi. Həmin sənədli film "Karatenin brilyantı" adlanırdı. O vaxtdan əksər jurnalistlər öz məqalələrinin başlığında bu sözdən istifadə edir.

"DIAMOND" SPARKLES AGAIN
Although karate is one of the world's most popular disciplines, it is not an Olympic sport.  All devotees of this discipline pinned their hopes on the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro, but they were in vain.  The International Olympic Committee (IOC) included golf and rugby in the Olympic programme, but did not favour karate.
The IOC decision upset Rafael Agayev too:  The Azerbaijani sportsman was dubbed the "diamond" of karate.  One of the world's best exponents of this martial art, Rafael won the title of world champion again in Serbia.  The four times world champion and nine times European champion shared his joy at victory with R+.
- Please accept our congratulations, Rafael.  Becoming a four-time world champion is not only an honour, but also a very difficult task.  If I am not mistaken, no Azerbaijani has achieved this before in karate?
-  You are right, because it was very difficult to win the WKF style competition.  The championship in Serbia was very tough: my opponents trained particularly hard to fight me.  But their hopes were not to be realised:  luck was on my side.  The toughest fight was in the quarterfinals, where I fought a Japanese athlete.  But towards the end I concentrated and won.  And although I am already a four-time world champion, I am not going to rest on my laurels.
-  So, this is not the end...  But what incentives do you have after so many achievements?
-  Sports favour those who keep working on themselves.  I treasure every victory.  This is why I compete, only to win.  You know, it is difficult to win, but it is even more difficult to defend your title.  More and more sportsmen are striving to prove themselves in competition with title holders at every tournament.  And I want to defend my title of world champion, which is very hard.  So this is my incentive.
-  Some people say that karate is not as popular as other sports.
-  I totally disagree.  Karate is among the most popular disciplines in the world.  The number of sportsmen is growing every year.  New styles are developed.  It is simply that karate is not an Olympic discipline, which makes some people indifferent towards it.
-  In your opinion, what are karate's chances of becoming an Olympic discipline?
-  We pinned our hopes on 2106.  In the latest vote on the inclusion of karate in the Olympic programme, we were only three votes short.  That is why many people sincerely believed that we would take part in the 2016 Summer Olympics.  I think that the financial aspect played an important role here.  Although golf is much less popular at present than karate, it has much greater financial support.  Which is why it was included in the 2016 Olympic schedule.
Now we hope that 2020 will be the year.  Maybe then this important tournament will find room for karate too.
-  Perhaps the reason is the large number of karate styles?
-  There are effectively two factors which negatively influence karate's standing.  First, the probability of injury is high.  On the other hand, there are styles of karate which are not compatible with each another.  Combining them might facilitate admission to the Olympic Games.  But until that happens, the IOC is in a difficult situation too...
-  In 2020, you will be 34 years old.
-  I understand your hint.  Every sportsman dreams about competing in the summer Olympics.  I would love to enjoy success in the Olympic Games, too.  Who knows, perhaps the 34-years-old Rafael Agayev will perform very well once again.  It all depends on the sportsman himself.
-  Yes, by then I will be less agile.  And in some senses, I will not be the same Rafael.  But if I am certain that karate will be included in the 2020 Olympic schedule, I will start special training.  If I stay in shape, why can I not take part?  I would like to win an Olympic gold medal for my country personally.
-  The Russian press often calls you the "diamond of karate."  Why diamond?
-  A few years ago, one popular Russian TV channel produced a documentary about me.  Its title was "The diamond of karate."  From then on, many journalists have used this phrase in their headlines.