MÜNAQİŞƏ ƏLAMƏTLƏRİ ARTIQ GÖZ QABAĞINDADIR
Siyasi elmlər doktoru, Suxumi Dövlət Universitetinin professoru Elquca KAVTARADZENİN "R+" jurnalına müsahibəsi
Ermə­ni­s­tan KİV-də Gür­­cüstan­dan gə­lən bir in­for­ma­siya əsas xə­bə­rə çe­v­ri­lib: Gür­cüs­ta­nın Ca­va­xe­tiya re­g­i­o­nun­da ya­şay­an er­mə­ni­lər bu öl­kə və­tən­daş­lığın­dan məh­rum edi­lib­lər. Elə er­mə­ni mət­bu­a­tı­nın yaz­dığı­na gö­rə, on­lar iş­lə­mək­dən ötrü asan­lıq­la Ru­siy­aya yol­lan­maq üçün Er­mə­ni­s­tan və­tən­daş­lığı­nı qə­bul edib­lər. Am­ma Gürcüstan qa­nun­ve­rici­liyi iki­li və­tən­daş­lığa ica­zə ver­mə­diy­in­dən, hə­min şəx­slər Gürcüstan və­tən­daş­lığı­nı iti­rib­lər. KİV-də yer alan mə­lu­mat­la­ra gö­rə, ar­tıq Gürcüstan­da ya­şay­an 5 mi­nə­dək er­mə­ni Er­mə­ni­s­tan və­tən­daş­lığı­nı qə­bul edib. Gür­cüsta­nın er­mə­ni əsil­li və­tən­daş­la­rı­nın bu əmə­li Gürcüsta­nın bütövlüyü üçün han­sı fə­sad­la­ra yol aça bi­lər? Su­xu­mi Döv­lət Uni­ver­si­te­ti­nin pro­fes­so­ru El­quca KAV­TARADZE "R+"a müsa­hi­bə­sin­də bu mə­sə­lə­ni şərh edib.
- Bə­zi müşa­hi­də­çi­lə­rin fi­k­rincə, mil­lət­çi­lər er­mə­ni pa­s­por­tu­nun kütlə­vi şə­kil­də pay­lan­ma­sı ilə Gürcüsta­nın bu re­g­i­o­nun­da se­pa­rat­çı­lıq par­t­layı­şı üçün "bom­­ba" ha­zır­layır.
- Bu, döv­lət­də da­xi­li müna­qi­şə üçün zə­min ya­ra­dır. Gürcüstan Kon­sti­tu­siy­a­sı mil­liyyə­tin­dən ası­lı ol­may­a­raq, bütün və­tən­daş­la­ra müəyyən zə­ma­nət­lər ve­rir. Öl­kə­nin hər bir və­tən­da­şı döv­lə­tin mü­əyyən­ləş­dir­diyi qa­nun­lar­la, qay­da­lar­la ya­şa­ma­lı­dır. Bu, Kon­sti­tu­si­y­a­da da ək­si­ni ta­pıb. Qa­nun iki­li və­tən­daş­lığı qa­dağan edir. On­lar bu­na necə, han­sı tex­no­lo­g­iy­a­lar­la na­il olur­lar - bu, ar­tıq baş­qa mə­sə­lə­dir.
Er­mə­ni­lə­rin əməl­lə­ri biz­də on­suz da bol olan se­pa­rat­çı­lığa əla­və sti­mul­dur. Bil­diy­i­niz ki­mi, Gür­cüs­tan əra­zi­si­nin 20%-i işğ­al olu­nub. Er­mə­ni­s­tan bi­zim qaç­qın­la­rın Ab­xa­ziya və Cə­nu­bi Ose­tiy­aya qay­ta­rıl­ma­la­rı ilə bağlı bey­nəl­xalq tə­şəbbüsümüzün əley­hi­nə çı­xan 20 döv­lət­dən bi­ri­dir. Niyə? On­lar nə­yə gö­rə bi­lə­rək­dən xa­os ya­ra­dır­lar? Bu pro­ses qı­zı­şar­sa, biz ki­fa­y­ət qə­dər ağır və­ziyyət­lə üz-üzə qa­lacağıq. Öl­kə on­suz da ağır du­rum­da­dır. Biz on­suz da ha­raya get­diy­i­mi­zi bil­mi­rik: döv­lət tez­lik­lə Av­ro­pa İt­ti­fa­qı­na və NATO-ya üzv­­lükdən da­nı­şır, əs­lin­də isə öl­kə­də Ru­siy­a­nın ma­liyyə­ləş­dir­diyi Av­ra­siya struk­tur­la­rı yağış­dan so­n­ra gö­bə­lək ki­mi ar­tır. Üstə­lik, Samtsxe-Ca­va­xe­tiy­a­da ya­şa­nan­lar... Yə­qin ki, han­sı­sa mər­hə­lə­də biz iki döv­lət ara­sın­da müna­si­bət­lə­rə ye­ni­dən bax­ma­lı olacağıq.
- Er­mə­ni­lə­rin Samtsxe-Ca­va­xe­tiy­a­da ikinci Qa­ra­bağ ya­rat­maq eh­ti­ma­lı nə qə­dər­dir?
- Samtsxe-Ca­va­xe­tiy­a­da se­pa­rat­çı­lıq özünü çox­dan büru­zə ve­rib. Am­ma onun nə qə­dər kə­s­kin xa­rak­ter alacağı­nı söy­lə­mək çə­tin­dir. Gürcüstan hö­ku­mə­ti­nin ye­tiş­mək­də olan müna­qi­şə­lə­rə eti­na­sız ya­naş­ma­ma­sı vaci­b­dir. Be­lə hal­la­rı açıq for­ma­da qiy­mət­lən­dir­mək, və­ziyyə­tin qə­liz­ləş­mə­si­nə yol ver­mə­mək üçün la­zı­mi ad­dım­lar at­ma­q­dan qa­ç­maq la­zım dey­il. Dü­şü­nü­rəm ki, be­lə müna­qi­şə­lə­rin qar­şı­sı­nın alın­ma­sı üçün tex­no­lo­g­iy­a­lar müəyyən­ləş­di­ril­mə­li­dir.
- Er­mə­ni­s­tan bu ya­xın­lar­da Gürcüsta­nın yüzlər­lə kil­sə­si­nə qar­şı da id­dia irə­li sürüb...
- Bu, sa­dəcə gülmə­li­dir. Bu qə­dər kil­sə, yə­qin ki, Er­mə­ni­s­ta­nın özündə də yox­dur. Bu, sa­dəcə ax­maq­lı­q­dır. Mən be­lə bəy­a­nat­la­rı cid­di qə­bul et­mi­rəm. Ümu­miyyət­lə, qon­şu döv­lə­tin da­im Gürcüsta­na təzyiq gö­s­tər­məyə ça­lış­ma­sı ar­tıq həy­a­sız­lı­q­dır. Er­mə­ni­s­ta­nın siy­a­si ira­də­si var­sa, o, ək­si­nə, Gür­cüstan­la əmək­daş­lıq et­mə­li­dir. Er­mə­ni­s­ta­nın heç bir ye­rə çı­xı­şı yox­dur, o, hər tə­rəf­dən qa­pa­lı­dır. Bu ba­xım­dan, er­mə­ni­lə­rin guya bi­zim on­la­ra nə­sə borclu ol­duğu­mu­za da­ir bəy­a­nat­la­rı­nı an­la­mı­ram...
- Samtsxe-Ca­va­xe­tiya əra­zi­sin­dən yal­nız re­g­i­on öl­kə­lə­ri üçün dey­il, Av­ro­pa və Ame­ri­ka üçün də son də­rəcə böyük əhə­miyyət da­şıy­an bo­ru kə­mər­lə­ri, də­mir yo­lu ke­çir: Ba­kı-Ti­f­lis-Cey­han və Ba­kı-Sup­sa neft kə­mər­lə­ri, Ba­kı-Ti­f­lis-Ər­zu­rum qaz bo­ru­su, Ba­kı-Ti­f­lis-Qars də­mir yo­lu ma­g­i­s­t­ra­lı. Gürcüstan er­mə­ni­lə­ri­nin sıx ya­şa­dıq­la­rı əra­­zi­lər­də bu lay­i­hə­lə­rə qar­şı hər han­sı tə­x­ri­ba­ta yol ve­ri­lə bi­lər­mi?
- Bu lay­i­hə­lər ara­sın­da ilk icra olu­nan Ba­kı-Ti­f­lis-Cey­han neft kə­mə­ri, hə­qi­qə­tən də, "əs­rin lay­i­hə­si"dir. Şükürlər ol­sun ki, Hey­dər Əliy­e­vin say­ə­sin­də o, re­al­laş­dı­rı­lıb. Bu lay­i­hə ha­mı­mız üçün böyük uğur ol­sa da, Gürcüstan döv­lə­ti üçün onun xüsu­si əhə­miyyə­ti var idi. Tə­x­ri­bat­la­ra gə­lincə, mümkün­dür. Am­ma bu tə­x­ri­bat­la­ra er­mə­ni­lə­rin əl ata bi­ləcək­lə­ri­ni düşün­mü­rəm. Axı, lay­i­hə­nin on­la­ra ai­diyyə­ti yox­dur. Söh­bət bir ne­çə döv­lə­tin bey­nəl­xalq təş­ki­lat­la­rın diq­qət mər­kə­zin­də olan bi­rgə lay­i­­hə­sin­dən ge­dir.
- Ye­ri gəl­miş­kən, Ba­kı-Ti­f­lis-Cey­han bo­ru xət­ti üçün da­ha bir təhlükə haq­qın­da: bu bo­ru xət­ti həm də Cə­nu­bi Ose­tiy­a­dan ke­çir və ora­da ar­tıq tran­zit­dən gə­lən gə­lir­lər­dən "pay"a id­dia edir­lər.
- Sxin­va­li re­g­i­o­nun­da­kı və­ziyyət, mə­sə­lən, Ab­xa­ziy­a­da­kın­dan xey­li ağır­dır. Ru­siya Cə­nu­bi Ose­tiya ilə Ab­xa­ziya ilə im­za­la­dı­ğı müqa­vi­lə­nin ana­lo­qu­nu bağla­maq is­təy­ir. Bu mə­na­da Gürcüstan döv­lə­ti­nin cid­di prob­lem­lə­ri var. Am­ma hö­ku­mət nə­dən­sə hə­lə də su­sur.
- Sxin­va­li re­g­i­o­nun­da­kı se­pa­rat­çı re­ji­min Ba­kı-Ti­f­lis-Cey­han kə­mə­ri­lə nəql edi­lən nef­tə gö­rə, hə­qi­qə­tən, tran­zit pu­lu tə­ləb edə bi­ləcəy­i­ni düşünürsünüzmü?
- İs­tis­na dey­il. Çünki bir da­ha dey­i­rəm, Gürcüstan­da Av­ra­siya struk­tur­la­rı­nın sayı sürət­lə ar­tır. On­lar Ru­siy­a­dan ma­liyyə­lə­şir və bu işi fak­ti­ki ola­raq, və­tə­ni­ni sa­tan yer­li gürcülər mə­şğ­ul olur. Öl­kə da­xi­lin­də işğ­al olun­muş əra­zi­lər­lə bağlı bu cür və­ziyyət var­sa, yax­şı nə isə göz­lə­mək mümkün dey­il. Vax­tın­da re­ak­siya ol­maz­sa, in­si­den­t­lər ya­şa­na bi­lər. Bu cür müna­qi­şə əlamətlərinin ya­ran­ma­sı ar­tıq göz qa­bağın­da­dır.

Армянские СМИ разразились сообщениями о лишении армян, проживающих в Джавахкском регионе Грузии, гражданства этой страны. Дело в том, что для граждан Грузии применяется визовый режим для поездок в РФ. Поэтому, по сообщениям СМИ, армяне Джавахетии приняли гражданство Армении с целью упрощения поездок в Россию для работы. Но законодательство Грузии не принимает двойного гражданства и такие лица лишаются гражданства Грузии. По данным СМИ, около 5 тыс. армян, проживающих в Грузии, приняли армянское гражданство.
Какие последствия для целостности Грузии могут иметь данные действия граждан этой страны армянской национальности, в интервью R+ прокомментировал профессор Сухумского государственного университета Элгуджа КАВТАРАДЗЕ.
- По мнению некоторых наблюдателей, массовой раздачей армянских паспортов националисты готовят "бомбу" для взрыва сепаратизма в этом регионе Грузии.
- Это создает почву для внутригосударственного конфликта. Конституция Грузии дает каждому гражданину, независимо от его национальности, определенные гарантии. Каждый гражданин страны должен жить по установленным законом правилам государственного устройства. Как это и записано в Конституции. Закон запрещает двойное гражданство. Как они вообще умудряются это делать, по каким технологиям и кто это делает, - уже другой вопрос.
Действия армян - еще большее стимулирование сепаратизма, которого у нас и так хватает. Как вы знаете, 20% территории Грузии оккупировано. Армения является одним из 20 государств, которые блокируют нашу международную инициативу по возвращению беженцев в Абхазию и Южную Осетию. Почему она это делает? Почему сознательно ведет к хаосу? Если эти процессы разрастутся, у нас возникнет очень тяжелая ситуация. Страна и без того находится в тяжелом положении. Мы и так не понимаем, куда идем: государство декларирует курс на скорейшее вступление в Евросоюз и НАТО, а на самом деле в стране разрастаются, как грибы после дождя, евразийские структуры, финансируемые Россией. И вдобавок ко всему происходящее в Самцхе-Джавахети… Наступит время и нам, наверное, придется пересмотреть отношения между двумя государствами.
- Насколько вероятно превращение армянами Самцхе-Джавахети во второй Карабах?
- Сепаратизм в Самцхе-Джавахети проявил себя давно. Но насколько он обострится, трудно сказать. Важно, чтобы власти Грузии не игнорировали возникновение назревающего конфликта, не избегали публичной оценки и мер по предотвращению обострения ситуации. Думаю, нужно искать технологии, чтобы таких конфликтов не было.
- Вместе с тем Армения недавно предъявила претензии на несколько сотен грузинских церквей…
- Это просто смешно. Столько церквей, наверное, нет в самой Армении. Это просто глупость, такие заявления я серьезно не воспринимаю. Вообще это уже наглость, когда соседнее государство все время пытается оказать давление на Грузию. Если у Армении есть политическая воля, то она, наоборот, должна сотрудничать с Грузией. Армения не имеет выхода, она отовсюду закрыта. Поэтому мне непонятны ее претензии, что мы ей чего-то должны...
- По территории Самцхе-Джавахети пролегают важнейшие трубопроводные и железнодорожные магистрали, которые имеют очень большое значение не только для стран региона, но и для Европы и Америки: нефтепроводы Баку - Тбилиси - Джейхан и Баку - Супса, газопровод Баку - Тбилиси - Эрзурум, железнодорожная магистраль Баку - Тбилиси - Карс. Следует ли ожидать провокаций в отношении этих проектов на участке компактного проживания грузинских армян?
- Баку - Тбилиси - Джейхан, который стал первым среди этих проектов, воистину является "проектом века". Слава Богу, он был реализован благодаря заслугам Гейдара Алиева. Этот проект стал огромным успехом для всех нас, но для грузинского государства он имел особую значимость. Что касается провокаций, то они возможны. Но не думаю, что их следует ожидать от армян. Ведь он их не затрагивает, речь идет о совместном проекте нескольких государств, который находится в центре внимания международных организаций.
- Кстати, еще об одной угрозе проекту БТД: в Южной Осетии, по которой также проходит нефтепровод, начали предъявлять претензии на "свою часть" транзитных средств.
- Положение в самом Цхинвальском регионе намного сложнее, чем, допустим, в Абхазии. С Южной Осетией Россия хочет подписать такой же договор, что до этого и с Абхазией. В этом плане у грузинского государства появляются очень серьезные проблемы. Но правительство, по непонятным мне причинам, почему-то отмалчивается.
- Считаете, что сепаратистский режим Цхвинвальского региона может всерьез потребовать деньги за транзит нефти по трубопроводу БТД?
- Не исключено, потому как, повторюсь, в Грузии стремительно растет количество евразийских структур. Их финансирование идет из России, и ими занимаются местные грузины, которые фактически продают свою родину. Когда внутри государства складывается такая ситуация в отношении оккупированных территорий, ничего хорошего ожидать нельзя. Инциденты возникнуть могут, если своевременно не реагировать. Возникновение таких вот рычагов конфликта уже налицо.