"GÖZƏLLİYİ BÖLÜŞMƏK LAZIMDIR"
Məşhur rusiyalı fotorəssam Yekaterina Rojdestvenskaya Azərbaycan haqqında nələri ifadə etməyə çalışardı?
Ye­ka­te­ri­na Roj­de­s­t­ven­skaya - in­san­la­rın di­g­ər döv­lət­dən, hət­ta nağıl­lar­dan per­so­naj­lar­da ye­ni­dən təcəs­süm olun­maq­tək uni­kal im­kan əl­də et­dik­lə­ri çox­lu fo­to­lay­i­hə­lə­ri ya­ra­dan is­te­dad­lı ru­siy­a­lı fo­to­qraf­dır. O, gö­zəl­liyi ən xır­da de­tal­lar­da gö­rə bi­lir. Ye­ka­te­ri­na Roj­de­s­t­ven­skaya nik­bin da­lğ­a­da ya­şa­mağa ça­lı­şır və əmin­dir ki, dünya­nı xey­ir­xah­lıq xi­las edəcək. Bu ya­xın­lar­da məş­hur fo­to­rəs­sam Ba­kı­da olub. O, öz tə­əssürat­la­rı­nı "R+"la söh­bə­tin­də bölüşüb.
- Siz ilk də­fə­dir Ba­kıya gəl­mi­si­niz. Sə­fə­ri­niz za­ma­nı ya­ra­nan tə­əssürat­la­rı­nı­zı bi­zim­lə bölüşər­di­niz. Ən çox nə xo­şu­nu­za gəl­di?
- Mən Ba­kıya fe­v­ra­lın əv­və­lin­də 70 il­liy­i­ni qeyd edən Azər­bayca­nın Ru­siy­a­da­kı sə­fi­ri Po­lad Bülbüloğlu­nun də­və­ti­lə gəl­mi­şəm. Onun yu­bi­ley­i­nə ke­ç­miş So­vet İt­ti­fa­qı­nın hər ye­rin­dən ya­xın do­stla­rı və səh­nə yol­daş­la­rı gəl­miş­di­lər. Əl­bət­tə, ha­mı ilə görüşmək və si­zin gö­zəl şə­hə­ri­niz, onun sa­kin­lə­ri ilə ta­nış ol­maq xoş idi. Mən çox­dan Ba­kı­da ol­maq is­təy­ir­dim. Hə­lə atam­dan (məş­hur so­vet şa­i­ri - Ro­bert Roj­de­s­t­ven­ski - müəllif) si­zin şə­hə­ri­ni­zin gö­zəl­liyi və in­san­la­rı­nı­zın qo­naq­pər­vər­liyi ha­q­da çox eşit­mi­şəm. Po­lad Bülbüloğlu­nun də­və­ti lap ye­ri­nə düş­dü. Vax­tı­mı­zı əla ke­çir­dik və onun doğum gününü Hey­dər Əliy­ev Sa­rayın­da qeyd et­dik. Bu, son də­rəcə gö­zəl kon­sert idi! Ha­mı Po­la­dın səh­nə­də ener­jido­lu və dray­vla çı­xı­şı­na hey­ran qal­mış­dı. Mə­nə hət­ta elə gəl­di ki, o, ya­şı ilə bağlı bir qə­dər ya­lan dey­ib. Beş sa­at ya­rım vaxt ər­zin­də həm oxu­maq, həm rəqs et­mək, həm də öz kon­ser­ti­ni apar­maq... Po­lad çox gö­zəl for­ma­da­dır! Ba­kıya gəl­dik­də isə he­sab edi­rəm ki, bu, gördüyüm ən ma­raq­lı və gö­zəl şə­hər­lər­dən bi­ri­dir. Ke­ç­miş və in­di­nin, qə­dim­lik və müa­sir­liy­in qey­ri-adi ahə­ng­də həm me­mar­lığa, həm də adi həy­a­ta da­xil ol­ma tər­zi­ni çox bə­y­ən­­dim. Ba­kı­lı­lar­la da­nı­şar­kən on­la­rın göz­lə­rin­də şə­hər­lə­ri­nə qar­şı duy­duq­la­rı böyük mə­həb­bət və qürur his­si­ni gördüm. İna­nın, heç də hər şə­hər bu qə­­dər qə­dir­bi­lən və və­tən­pər­vər sa­kin­­lə­ri ilə fə­rəh­lə­nə bil­məz.
- Ba­kı­da ol­duğu­nuz müddət­də, bi­zim şə­hər­də çək­diy­i­niz çox­lu şə­kil­lə­ri bölüşməyə müvəf­fəq ol­mu­su­nuz. Ba­kı ilə bağlı fo­to­lay­i­hə ha­zır­la­mış ol­say­dı­nız, onu nəyə həsr edər­di­niz?
- İlk növ­bə­də, in­san­la­ra. Bütün lay­i­­hə­lə­ri­mi in­san­la­ra həsr edi­rəm. Bu şə­kil­də həy­a­tı bir az da ol­sa dəy­iş­məyə, onu da­ha xey­ir­xah və gö­zəl et­mək is­təy­i­rəm. Meh­ri­ban, işıq­sa­çan göz­lə­ri və sə­mi­mi gülüşü olan nik­bin, gö­zəl si­ma­la­rı çək­mək olar. Bu cür şə­kil­lər­dən in­sa­nın qəl­bi isi­nir və an­layır­san ki, xey­ir­xah­lıq hə­lə də var. O, ya­xın­da­dır, sa­dəcə biz çox vaxt onu görmürük və yan ke­çi­rik.
- Siz MDBMİ-nin bey­nəl­xalq əla­qə­lər ix­ti­sa­sı üzrə təh­sil al­mı­sı­nız. Da­ha so­nra ing­i­lis və fran­sız dil­lə­rin­dən bə­dii ədə­biyyat tərcümə­si ilə mə­şğ­ul ol­mu­su­nuz. Necə ol­du ki, siz fo­to­qraf­çı­lıq­la mə­şğ­ul ol­maq qə­ra­rı­na gəl­di­niz?
- Fo­to­qraf­çı­lığa tə­sadüfən baş­la­dım. Həy­at yol­da­şım mə­nə yax­şı və ba­ha­lı fo­to­apa­rat hə­diyyə et­di. Özümü fo­to­qraf­çı­lı­q­da sı­na­maq qə­ra­rı­na gəl­dim. Elə o vax­tı ul­duz­la­rın iş­ti­ra­kı ilə qey­ri-adi lay­i­hə - "Fər­di kol­lek­siya"nı düşündüm. İlk mo­del rə­fi­qəm ol­du - ba­kı­lı, Ne­fer­ti­ti ob­ra­zın­da çə­ki­lən İri­na Al­le­q­ro­va. Həy­at yol­da­şım­dan işi­mi qiy­mət­lən­dir­mə­si­ni xa­hiş et­dim. Bu lay­i­hə­ni elə bəy­ən­di ki, fo­to­lay­i­hə­ni özünün "Ka­ra­van is­to­riya" jur­na­lın­da dərc et­məyi tək­lif et­di (Ye­ka­te­ri­na­nın həy­at yol­da­şı Dmi­t­ri Biryu­kov "Ka­ra­van is­to­riya"nın da da­xil ol­duğu "Sem dney" nə­ş­riyya­tı­na rəh­bər­lik edir. Ye­ka­te­ri­na özü "Sem dney" jur­na­lı­nın re­dak­to­ru­dur - müəllif). Əv­vəlcə stu­diya qi­s­min­də mən öz mən­zi­li­mi is­ti­fa­də edir­dim. La­kin çox ke­ç­mə­di, bu çox na­ra­hat­lıq ya­rat­dı və mən ema­lat­xa­na­mı baş­qa yer­də təş­kil et­mək qə­ra­rı­na gəl­dim.
- Ke­çən il ya­ra­dıcı­lıq yu­bi­ley­i­niz olub - 15 il əv­vəl si­zin "Fər­di kol­lek­siya"nı­zın ilk ek­s­po­na­tı ya­ra­nıb. Ora­da nə qə­dər por­t­ret var?
- Nə qə­dər por­t­re­ti­min ol­duğu­nu deyə bil­mə­rəm. Am­ma bu müddət ər­zin­də, təx­mi­nən, beş min in­sa­nı çək­məyə müvəf­fəq ol­mu­şam.
- Bəs, lay­i­hə­lə­ri­niz üçün qəh­rə­man­la­rı necə se­çir­si­niz?
- İlk növ­bə­də, bu, ta­nı­nan şəx­siyyət ol­ma­lı­dır. Yə­ni oxucu­la­ra şə­kil­də ki­min ol­duğu­nu və nə ilə məş­hur ol­duğu­nu iz­ah et­məyə eh­tiy­ac qal­ma­sın. Mə­sə­lən, Lüdmi­la Qur­çen­ko, La­ri­sa Do­li­na və ya Yu­li Qu­s­man. On­la­rı ha­mı ta­nıyır - ba­laca­dan böyüyə ki­mi. Adə­tən, ul­duz üçün lay­i­hə ob­ra­zı­nı mən fi­kir­lə­şi­rəm. Kə­nar­dan gö­rə bi­li­rəm kim ki­mə "ye­ni­dən həy­at ve­rə bi­lər".
Bi­lir­si­niz, xə­s­tə hə­ki­min ya­nı­na kö­mək üçün gə­lən­də və özü də ona müa­licə üsul­la­rı tö­v­siyə et­dik­də, bu­nun heç bir yax­şı nə­ticə­si ol­mur.
- Siz məş­hur­lar­la çox iş­ləy­ir­si­niz. Ən çox ki­min­lə ünsiyyət ma­raq­lı ke­çib?
- Mə­nim üçün be­lə bir in­san hə­mi­şə Lüdmi­la Mar­kov­na Qur­çen­ko olub və elə də qa­lacaq. Qur­çen­ko o qə­dər gö­zəl və zə­rif in­san, qey­ri-adi ak­tri­sa, çox güclü şəx­siyyət idi ki, mən, bəl­kə də, heç vaxt öz yo­lum­da bu sə­viyyə­də olan ul­du­za rast gəl­məy­əcəy­əm. Onu hə­mi­şə xa­tır­lay­acağam.
- Ata­nız Ro­bert Roj­de­s­t­ven­ski ol­duqca cid­di, ağır bir şəxs olub. Yə­qin ki, siz onu fər­q­li şə­kil­də xa­tır­layır­sı­nız...
- De­məz­dim ki, atam cid­di və xüsu­si­lə də ağır tə­bi­ət­li olub. Onun çox gö­zəl yu­mor his­si var­dı. Çox­la­rı in­diyə ki­mi onun işıq­sa­çan gü­ləy­ən göz­lə­ri­ni və sə­mi­mi gülüşünü xa­tır­layır. Ata­mın son də­rəcə qey­ri-adi yu­mor his­si var­dı. O, cid­di və bə­zən də kə­dər­li üz ifa­də­si ilə ina­nıl­maz də­rəcə­də gülmə­li he­kay­ə­lər da­nı­şa bi­lər­di. Ət­raf­da ha­mı gülmək­dən ölürdü. O, çox qayğı­keş və xey­ir­xah bi­ri idi. İn­san­la­ra çox kö­mək edir­di və heç vaxt bu ha­q­da bil­dir­məy­ib. O, son də­rəcə tə­va­zö­kar və sə­mi­mi idi. Mə­nim üçün atam - in­sa­nın ide­a­lı­dır, bütün ömrüm boyu ona bən­zər heç ki­mə rast gəl­mə­mi­şəm. O, be­lə tək idi...
- Bəs, ata­nız - böyük şa­ir - bu­nu an­la­dığı­nız anı xa­tır­layır­sı­nız­mı?
- O anı çox gö­zəl xa­tır­layı­ram. Bu ötən ilin 60-cı il­lə­rin­dən baş ve­rib. 9-10 ya­şım olar­dı. Anam mə­ni özü ilə "Luj­ni­ki" sta­di­o­nu­na, ata­mın bə­dii ya­ra­dıcı­lıq gecə­si­nə apar­mış­dı. Sta­di­on adam­la do­lu idi. O vaxt çı­xış edə­nin üzünü gö­rə bil­mək üçün iri plaz­ma pa­nel­lər mö­vcud dey­il­di. Mən sta­di­on­da qu­rul­muş səh­nə­nin mər­kə­zin­də ata­mın ba­laca fi­qu­ru­nu gördüm. O qə­dər ba­laca idi ki, qa­rış­qaya ox­şayır­dı. Şe­ir­lə­ri­ni mi­k­ro­fo­na oxuy­ur­du, ət­ra­fı­mız­da­kı­lar isə on­la­rı san­ki dua ki­mi pı­çıl­tı ilə tə­k­rar edir­di­lər. Hə­min an an­la­dım ki, bi­le­tə gö­rə göz­ləy­ən və bütün işi­ni atan min­lər­lə in­sa­nın gəl­diyi o qa­rış­qacıq - qey­ri-adi və önəm­li bi­ri­dir. Və bu mə­nim atam­dır!
Atam şe­ir­ va­si­tə­si­lə in­sa­nın qəl­bi­ni fəth et­mək­də son də­rəcə mə­ha­rət­li idi. Ya­dım­da­dır, hə­min gecə­dən so­nra in­san­lar do­daq­la­rın­da gülüş, necə zal­dan çı­xır­dı­lar. On­lar ata­mın gö­zəl ener­ji­si ilə dop­do­lu idi­lər.
- Özünüz şe­ir yaz­mağa cəhd et­mi­si­niz?
- Şe­ir yaz­mağa cəhd et­mə­mə­li­si­niz. O, ya ya­zı­lır, ya da ya­zıl­mır. Düşünürəm ki, şa­ir doğul­maq la­zım­dır. Ya­dım­da­dır, ing­i­lis di­lin­dən rus di­li­nə şe­ir­lə­ri tərcümə et­mək mə­nə necə ba­şa gəl­di. Sən de­mə, bu son də­rəcə çə­tin iş imiş! Bütün bir po­ve­s­ti tərcümə et­məyə bir ay vax­tım ge­dir­di­sə, ancaq bir rüba­i­nin tərcümə­si­nə tam bir həf­tə sərf et­mə­li olur­dum!
- Ai­lə­niz­dən da­nı­şın. Oğul­la­rı­nız­dan han­sı isə ta­nın­mış ba­ba­la­rı­nın işi­ni da­vam et­dir­di­mi?
- Böyük oğlum Alek­sey iq­ti­sad­çı­dır. Ki­ber­sport və mu­si­qi ilə ma­raq­la­nır, rok-qru­pun li­de­ri­dir. Ba­ba­sı­nın şe­ir­lə­ri­nə mu­si­qi ya­zır. Or­tancıl oğlum Dmi­t­ri - re­s­to­ra­tor­dur. Pe­şə­karca­sı­na kar­tin­q­lə mə­şğ­ul olur, də­fə­lər­lə müx­tə­lif müsa­bi­qə­lə­rin qa­li­bi olub. Bu ya­xın­lar­da Di­ma ka­fe açıb. Ora­da bi­zim ai­lə­miz­də ha­zır­la­nan və in­di də bi­şi­ri­lən ye­mək­lər tək­lif olu­nur. Ata­mın sev­diyi, onun qo­naq­la­rı və do­stla­rı üçün məm­nu­niyyət­lə ha­zır­la­dığı ye­mək­lər. Ki­çiy­inin Da­niy­e­lin bu ya­xın­lar­da 14 ya­şı ta­mam ol­du və o, cər­rah ol­maq is­təy­ir.
- Ba­kıya növ­bə­ti gə­li­şi­niz­də nə gör­mək is­tər­di­niz?
- Mən haq­qın­da çox bəhs edi­lən məş­hur Ba­kı ya­zı­nı gör­mək is­tər­dim. Təkcə Ba­kı­nı dey­il, həm də bütün Azər­bayca­nı gör­mək is­tər­dim. Fo­to­apa­ra­tım­la bütün Azər­bayca­nı gə­zər­dim. Öl­kə­nin han­sı­sa bir uzaq diy­a­rı­na ge­dib çı­xar­dım, in­san­la­rın necə ya­şa­dığı­na ba­xar­dım, on­lar­la ünsiyyət qu­rar­dım. So­nra isə bu şə­kil­lə­ri ha­mı ilə bölüşər­dim! Axı, gö­zəl­liyi bölüşmək la­­zım­dır. Elə dey­il?

"BEAUTY SHOULD BE SHARED!"
Yekaterina Rozhdestvenskaya is a talented Russian photographer who has created a number of original photography projects in which people have a unique opportunity to be transfigured into characters from other eras or even fairy tales. She can perceive beauty in the most minor details. Rozhdestvenskaya tries to live on a positive wave and is confident that kindness will save the world. Recently, the famous photographer visited Baku and shared her impressions in an interview with R+.
- This is your first visit to Baku. Please tell us about your experiences during the trip. What did you like most of all?
- I came to Baku at the invitation of Azerbaijani Ambassador to Russia Polad Bulbuloglu who turned 70 at the beginning of February. Close friends and fellow performers arrived from all over the former Soviet Union to celebrate his birthday. Of course, I was pleased to meet all those people and get acquainted with your beautiful city and its inhabitants. I had wished to visit Baku for a long time as I heard a lot about the beauty of this city and the hospitality of its people from my father (the prominent Soviet poet Robert Rozhdestvensky. - Ed.). And an invitation to the anniversary of Polad Bulbuloglu could not have come at a better time. We had a great time and celebrated his birthday at the Palace of Heydar Aliyev. It was a marvellous concert! Everyone was amazed at Polad's energy and drive he displayed on stage. I even thought he had fibbed a little about his age. Singing, dancing and playing host for five and a half hours - that was something... Polad is in great shape!
As for Baku, I think this is one of the most interesting and beautiful cities I've ever seen. And I really like the unusual combination of past and present, ancient and modern that has harmoniously blended into the architecture and everyday life. When I talked to Bakuvians, I saw great love and pride for their city gleaming in their eyes. Believe me, not every city can boast of such grateful and patriotic citizens.
- While in Baku, you managed to share lots of photos taken in our city. Suppose you were to prepare a photography project related to Baku, what would you dedicate it to?
- To people, in the first place. All my projects are dedicated to people. This is my way of trying to at least slightly change life, make it better and more beautiful. One can take pictures of beautiful, positive faces with good, luminous eyes and an open smile. Such images warm up the heart and make you realize that the good still does exist. It is just around the corner, but we let it pass unnoticed all too often.
- You graduated from MGIMO [Moscow State Institute of International Relations] University majoring in International Relations. Then you translated fiction from English and French. How come that you decided to engage in photography?
- I turned to photography by chance. My husband presented me with a good, expensive camera and I began to try my hand in photography. It was then that I conceived an unusual project called "Private Collection" which featured various stars. My first model was my girlfriend and a citizen of Baku, Irina Allegrova, who starred as Nefertiti. I asked my husband to appraise my work, and he liked it so much that he offered to publish a photo project in his magazine Caravan of Stories (Ekaterina's spouse Dmitry Biryukov heads the Seven Days publishing house that publishes the Caravan of Stories magazine, whereas Yekaterina herself is the editor-in-chief of the Seven Days magazine. - Ed.). At first, I used my own apartment as a studio but very soon it became inconvenient and I decided to organize a workroom elsewhere.
- Last year saw an anniversary of your creative activity as the first exhibit of your "Private Collection" came into being 15 years ago. How many portraits are there in the collection now?
- I cannot tell you exactly how many portraits I have, but over that time, I have managed to take pictures of about 5,000 people.
- How do you choose the characters for your projects?
- First of all, it should be a media personality, so that there is no need to explain to the readers who is in the photo and what this person is known for. Such as Lyudmila Gurchenko or Larisa Dolina or Yuli Gusman. They are known to everybody, young and old. Typically, I make up a project image of a star myself. As an artist, I can see better what personality a given star can be "reincarnated" into. You know, when a patient comes to a doctor for help and proposes his/her own methods of treatment, nothing good will come of it.
- You have been working with celebrities quite a lot. Who was the most interesting person to talk to?
- For me, such a person has always been and will remain to be Lyudmila Gurchenko. She was such a wonderful and exquisite woman, an incredible actress and an amazing person that I will probably never meet a star of her calibre again. I will always remember her.
- Your father, Robert Rozhdestvensky, was a very serious and sedate man. But you might have other memories about your father...
- I would not say that my father was serious, let alone sedate. He had a great sense of humour. Many of my friends still remember his sparkling risible eyes and open smile. My father had a rather unusual sense of humour. He could tell incredibly funny stories with a serious and sometimes grim expression on his face. All around him were dying of laughter. My dad was a very kind and sympathetic person; he helped people a lot and never said a word about it. He was incredibly modest and very sincere. For me, my father is an ideal person; I have never met anyone like my father in my entire life. He was one of a kind…
- Do you remember the moment when you realized that your father was a great poet?
- I remember that moment very clearly. This happened in the mid-1960s. I was about nine or ten years old. My mother took me to the Luzhniki stadium to attend my father's poetry readings. The stadium was filled up with people. At that time, there were no large plasma screens on which spectators could see the face of a speaker. I saw a small figure of my father standing in the centre of the stage built in the stadium. He was so small that he looked like an ant. He read his poems into the microphone, and all the people around me repeated them after him in a whisper, as if praying. It was then that I realized that the little ant - because of whom thousands of people came here after queuing up for a ticket and putting aside all of their businesses - was unusual and special. And that was my father! The dad had a remarkable ability to captivate human souls by means of poetry. I remember that after the readings people were leaving the stadium with a smile on their lips. They were invigorated with the terrific energy of my father.
- Did you try to write poetry yourself?
- One cannot try writing poetry. A person either can or cannot write it. I think poets are born, not made. I remember once I had to translate poems from English into Russian. It was an incredibly tricky business, I should say! While it took me a month to translate a whole novel, I spent the entire week translating just one quatrain!
- Please tell us about your family. Does anyone of your sons follow in the steps of their famous grandfather?
- My eldest son, Aleksey, is an economist. He is fond of e-sports and music and is the leader of a rock band. He sets poems of his grandfather to music. My middle son, Dmitry, is a restaurateur and a professional kart racer who repeatedly became the winner of various competitions. Recently, he opened a cafe where the visitors are offered to taste dishes that were prepared and are still prepared in our family. Dishes my father liked and dishes he was happy to cook for his guests and friends. My youngest son, Danilo, has just turned 14 and wants to be a surgeon.
- What would you like to see during your next visit to Baku?
- I would like to see the famous Baku spring I was told so much about. I would like to see not only Baku, but also the whole of Azerbaijan. I would travel with my camera all over Azerbaijan, wander into the farthest corners of the country, and take a look at how people live and have a chat with them. And then I would share these photos with everyone! After all, the beauty should be shared, right?