YEREVANLA RADİKAL "HİZBULLAH" TƏŞKİLATINI NƏ BİRLƏŞDİRİR?
“Caspian Airlines” aviaşirkətinin qəzaya uğramış təyyarəsi Livandakı iranpərəst yaraqlılar üçün detonator daşıyırmış
Ermənistan yenə silah qaçaqmalçılığı ilə bağlı qalmaqalın mərkəzindədir. İtaliyanın "Corriere Della Sera" qəzetinin versiyasına görə, iyulun 15-də İranın “Caspian Airlines” şirkətinə məxsus olan və Tehran-Yerevan reysi ilə uçan Tu-154 təyyarəsinin qəzaya uğramasına, laynerin yük hissəsindəki "Hizbullah" təşkilatının terrorçuları üçün nəzərdə tutulmuş detonatorların partlaması səbəb olub. Ekspertlərin rəyinə görə, detonatorlar çox kiçik olsalar da, - onların çəkisi 2 qramdan da az imiş, - olduqca böyük gücü varmış. Yükün İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) tərəfindən göndərildiyi bildirilir. Qeyd edək ki, yükü müşayiət edən İİKK zabitləri də həlak olublar. Supermüasir partlayıcı vasitələrin Tehrandan Ermənistana, oradan Suriyaya, sonra isə Livana keçirilərək "Hizbullah"a verilməsi nəzərdə tutulurmuş.
Düzünə qalsa, bu marşrut yeganə tranzit variantı deyil: ola bilsin ki, Ermənistandan detonatoların birbaşa hava yolu ilə Livana göndərilməsi də planlaşdırılırmış: hələ sovet vaxtlarından Yerevandan Beyruta reys mövcud idi.
Erməni tranziti olduqca etibarlı yol sayılır, çünki yükün aşkar edilməsi şansı sıfıra bərabərdir. Erməni strateqləri əmin idilər ki, heç kəs şiə qruplaşması olan "Hizbullah"a silah-sursatın "başıbəlalı" xristian Ermənistanının ərazisi ilə daşındığını zənn etməzdi. Xüsusilə də nəzərə alınsa ki, Ermənistanın şiə Azərbaycanı ilə ərazi münaqişəsi var.
Qəza ilə bağlı italyan qəzeti olduqca şübhəli detalların olduğunu yazır. Məsələn, qəzadan dərhal sonra xilasedicilər bildiriblər ki, insan qalıqlarına, demək olar ki, rast gəlinmir - çünki cəsədlər tamamilə külə dönüb. Düzdür, təyyarənin bortunda ehtiyat yanacaq varmış, amma o, belə yanğına səbəb ola bilməzdi. Odur ki, KİV-də dərhal aviaqəzaya səbəbin terror aktı ola biləcəyi haqda məlumatlar yayıldı: görünür, mütəxəssislər təyyarədə partlayışın baş verdiyini dərhal seziblərmiş.
Bir qədər sonra isə hadisəyə xeyli aydınlıq gəldi: Tehrandan Yerevana uçan Tu-154-ün pilotu havaya qalxandan 16 dəqiqə sonra qəza vəziyyəti haqda siqnal göndərib, az sonra isə təyyarə partlayıb. Qəza İran paytaxtından şimalda baş verib və həmin ərazidə yaşayan sakinlər də partlayış səsi eşitdiklərini bildirirlər. Təyyarənin göyərtəsində partlayışın olduğunu, laynerin yerə düşdüyünü görən  şahidlər də təsdiqləyib. Üstəlik, partlayışdan cəmi bir neçə dəqiqə sonra qəza yerinə təhlükəsizlik orqanlarının nümayəndələrinin gəlməsi də təsadüf sayıla bilməz - hakimiyyət orqanları təyyarənin göyərtəsindəki yükdən, təbii ki, xəbərdar idilər. Hələlik “Caspian Airlines” şirkəti təyyarənin yük hissəsindəki partlayış nəticəsində qəzaya uğradığı barədə "Corriere della sera"nın yaydığı məlumatı şərh etmir. Şirkətin Yerevandakı nümayədəliyindən "Novosti Armenii" agentliyinə bildiriblər ki, hələ ki təyyarənin hansı səbəbdən qəzaya uğramasına dair dəqiq informasiyaya malik deyillər, çünki "qara qutular" hələlik oxunmayıb. "Amma bu cür mülahizələri biz yersiz sayırıq",- deyə aviaşirkətin nümayəndəsi vurğulayıb.
Qəzanın səbəblərini araşdıran Beynəlxalq Aviasiya Komitəsinin (BAK) ekspertləri də məsələni şərh etməkdən yayınırlar. BAK-ın sədr müavini Oleq Yermolov "Novosti Armenii" agentliyinə müsahibəsində bildirib ki, faciənin səbəblərini araşdıran ekspertlərin "KİV-də yayılan bu cür məlumatlara diqqət ayırmağa ixtiyarları yoxdur".
O, əlavə edib ki, aviaqəzanın səbəbləri ilə bağlı araşdırma davam edir və onun nə zaman yekunlaşacağını indidən söyləmək çətindir.
Erməni analitiki Levon Melik-Şahnazaryan isə hesab edir ki, "Corriere della sera" qəzetindəki məqalə lakmus kağızı kimi erməni ideologiyası və təbliğatının zəif tərəflərini üzə çıxardı: "Belə təsəvvür yaranır ki, prezidentin qərarları və addımlarına baxmayaraq, məmurlar Ermənistanın genişmiqyaslı informasiya hücumuna məruz qaldığını sanki dərk etmirlər, anlamırlar ki, bu sahədəki məğlubiyyət real müharibədəki məğlubiyyətdən çox da fərqlənmir. Bu gün bizim düşmənlərimiz məqsədyönlü şəkildə yalnız Ermənistan dövlətinin deyil, ümumilikdə erməni millətinin də imicinə zərbə vurmaqdadırlar. Onlar dünyada ermənilər haqda formalaşmış istedadlı, zəhmətkeş və qanuna tabe olan millət imicini dağıtmağa çalışırlar".
Maraqlıdır ki, Ermənistanın Baş Mülki Aviasiya İdarəsinin uçuşların təhlükəsizliyinin təminatı idarəsinin rəisi Serob Karapetyan da məsələyə "Ermənistanın imici" prizmasından yanaşır: o, təyyarədə detonatorların olması haqda məlumatları "antierməni isteriyası" adlandırıb. "Bizim mütəxəssisimiz Armen Simonyanın da iştirakı ilə Beynəlxalq Aviasiya Komitəsinin apardığı araşdırmaların nəticələrini şərh edən ekspertlər qəzanın əsas versiyası kimi mühərrikdə yanğının baş verməsini göstərirlər. Mühərrikin bir hissəsi kənara atılaraq, təyyarənin digər sistemlərini də zədələyib. Partlayış və mühərrikin sıradan çıxması - tamamilə fərqli şeylərdir. Əgər partlayış olsaydı, o, təyyarənin içində baş verərdi, mühərrik isə təyyarənin çölündə - qanad hissəsində yerləşir",- deyə Karapetyan vurğulayıb.
Ən əsası isə, Karapetyan qeyd edib ki, Baş Mülki Aviasiya İdarəsinin mülki təyyarəsinin göyərtəsində silah-sursatın daşınması (ələlxüsus da, Ermənistan ərazisi ilə) ehtimalı sıfıra bərabərdir. "Bu, cəfəngiyatdır, antierməni isteriyasıdır. Bizim İranla yaxın münasibətlərimiz onların xoşuna gəlmir, odur ki, bu münasibətlərə kölgə salmaq istəyirlər",- deyə Karapetyan vurğulayıb və əlavə edib ki, "onlar Ermənistanı "açıq qapı"  hesab edirlər".
Çox maraqlı mənzərə alınır. Əvvəla ona görə ki, təyyarədə detonatorların daşınması mülki aviasiyada mövcud olan bütün normaların kobudcasına pozulması deməkdir. Partlayıcı və tez alovlanan maddələrin mülki təyyarələrdə danışması qəti qadağandır, özü də bu zaman onların təyyarənin göyərtəsində, yoxsa yük yerində yerləşməsinin heç bir fərqi yoxdur. Çünki 11 kilometr hündürlükdə uçan təyyarədə yanğın və ya partlayışdan dəhşətli heç nə ola bilməz.
Amma təəssüflər olsun ki, qaçaqmalçılıq üçün mülki reyslərdən güman edildiyindən də çox istifadə olunur, özü də əsasən, sanksiyalar altında olan rejimlər tərəfindən. Məsələn, Atlantika üzərində qəzaya uğramış "kombi" tipli "Boinq"in göyərtəsində də BMT-nin sanksiyalarına zidd olaraq, raket yanacağının daşındığı və məhz bu səbəbdən, yanğın baş verdiyi güman edilir.
Samvel Karapetyanın "açıq qapı" haqda fikirlərinə daha ciddi yanaşmaq lazımdır. Çünki ekspertlərin əksəriyyəti əmindir ki, Ermənistan rəhbərliyinin "Hizbullah"a silah-sursatın bu ölkənin ərazisindən daşınması faktından xəbərsiz olması qeyri-mümkündür. Bu fikri, ilk növbədə, İsraildə də səsləndirirlər - "Hizbullah"a detonator və silah-sursatın Ermənistan ərazisindən daşınması haqda məlumatların Təl-Əvivdə maraqla qarşılanmasında qeyri-adi heç nə yoxdur. 1news.az saytının xəbər verdiyi kimi, siyasi şərhçi Aleks Veksler rusdilli "İsrail Plyus" kanalında çıxışı zamanı qəzaya uğramış təyyarədə detonator və "ağıllı bombalar"ın olması barədə xəbəri şərh edərkən bildirib ki, "İran Tehran-Yerevan və Suriya ilə Ermənistan arasındakı münasbətlərin yaxşı olduğunu nəzərə alaraq, Yerevan ərazisindən yeni marşrut açmaq qərarına gəlib".
Vekslerin fikrincə, İsraillə Azərbaycan arasında münasibətlərin inkişafı və xüsusilə də, İsrail prezidentinə Bakıda göstərilən qonaqpərvərlik Ermənistanla İranı çox qıcıqlandırır. "Ancaq məncə, bu, İranın terrorçu "Hizbullah"a silah-sursat daşımaq üçün Ermənistan ərazisindən ilk istifadə halı deyil", - deyə israilli ekspert vurğulayıb və İranın Ermənistana və Dağlıq Qarabağdakı separatçılara da silah-sursat verməsini istisna etməyib: "Bu çox asandır və ermənilər də bundan imtina etməzlər".
Ən əsası isə, Vekslerin fikrincə, "bu adamlar (detonatorları aparan İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun zabitləri) Ermənistan rəhbərliyinin rəsmi razılığı olmadan, Yerevana enə bilməzdilər. Bu, mümkün deyil. Ermənistan hökumətinin məsələdən xəbəri olub".
Qeyd edək ki, Ermənistan ilk dəfə deyil ki, silah-sursatın "qara trafiki" (o cümlədən, terrorçular) üçün yükboşaltma məntəqəsi rolunu oynayır. Və bu zaman nəzərə almaq lazımdır ki, Ermənistanda terror qeyri-qanuni və ya mənfi hal kimi qəbul edilmir. Əks halda, Yerevandakı hərbi litseyə Monte Melkonyanın adı verilməzdi və ya Soqomon Teyləryana abidə ucaldılmazdı.
Ermənistanla İran arasında əməkdaşlıq heç kəs üçün sirr və ya yeni xəbər deyil. Lakin Yerevanla Tehran arasında dostluq SSRİ-nin dağılmasından sonra başladığı halda, ASALA və "Hizbullah" terrorçuları "əməkdaşlıq haqda razılaşmanı" hələ ötən əsrin 80-ci illərində imzalamışdılar: o zaman İmad Muqniyanın dəstəsi hələ təzə-təzə "səhnəyə çıxırdı". Və ASALA-nın Ermənistanda, "Hizbullah"ın isə İrandakı əlaqələrini nəzərə alsaq, demək olar ki, bu gün terrorçular arasındakı əməkdaşlıq, sadəcə, iki dövlət arasında şübhəli dostluq səviyyəsinə qaldırılıb. Amma bu əməkdaşlıq silahla təchizat məsələsini də nəzərə alırmı - təəssüf ki, bu, daha çox ritorik sualdır. Çünki silahın "qara trafiki" ilə məşğul olan mütəxəssislər Ermənistanın bu prosesdəki iştirakı haqda kifayət qədər məlumatlıdırlar.
Ötən əsrin 90-cı illərində postsovet respublikalarının, bir növ, "silah supermarketi" rolunu oynadığı yaxşı məlumdur, xüsusilə də məşhur "But qalmaqalı" fonunda. Amma Ermənistanda bu proses lap əvvəldən aydın və mütəşəkkil xarakter daşıyıb. Özü də burada gedən böyük oyunlar, olsa-olsa kiçik Afrika "şah"larını silahla təchiz edən Butla heç müqayisəyə belə gəlmir.
Ermənistanla bağlı ilk epizod Balkan müharibəsi zamanı qeydə alınmışdı: o vaxt "Razdanmaş" zavodunun məhsulu adı altında Bosniya serblərinə ən müasir hərbi texnika göndərilirdi.
İran körfəzindəki ikinci müharibə ərəfəsində Ermənistanla Səddam Hüseyn rejimi arasında diplomatik münasibətlərin aktivləşməsi də ekspertlərin diqqətindən yayınmamışdı.
Bir sözlə, Ermənistanın silah trafiki üçün yük-boşaltma məntəqəsinə çevrildiyini göstərən sübutlar o qədərdir ki, onlara fikir verməmək mümkün deyil.
Bu arada isə, Britaniyanın "The Times" qəzetinin İsrailin təhlükəsizlik orqanlarına, BMT-nin məruzəsi və "Hezbollah"ın özünə istinadən yaydığı məlumata görə, 2006-cı ildə İsraillə vuruşmuş bu terrorçu qruplaşması yeni münaqişəyə hazırlaşır. Mətbu orqan yazır ki, "Hezbollah"ın silahlıları İsraillə sərhəddə 40 min ədəd "yer-yer" tipli raketlər yerləşdirib.
Bəzi müşahidəçilərin fikrincə, müharibə hər an bərpa oluna bilər, özü də bu dəfə islamçılar 3 il əvvəlkindən daha güclüdürlər. Və çox güman ki, onların ixtiyarında olan silah-sursatın bir qismi buraya məhz Ermənistan ərazisindən keçirilib.

WHAT LINKS YEREVAN TO HEZBOLLAH?
Armenia is once again mired in a scandal involving the smuggling of weapons. According to the Italian newspaper Corriere della Sera, the crash of the Iranian Caspian Airlines Tehran-Yerevan TU-154 plane on 15 July was caused by an explosion in the baggage compartment of the aircraft which was carrying ... detonators for Hezbollah terrorists. According to experts, the detonators were very small - weighing no more than 2 grams - but extremely powerful. They had been sent by the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC).
The IRGC officers accompanying the cargo were also killed in the crash. They had planned to deliver the super-modern devices from Tehran to Armenia, from there to Syria and from Syria to Lebanon, where they were to be handed over to Hezbollah.
However, this was not the only transit option: it is at least likely that it was planned to send the detonators directly from Armenia to Lebanon by air: flights from Yerevan to Beirut existed even during Soviet times.
Armenian transit is considered quite reliable - the chances of discovery are zero. Yerevan strategists were quite confident that no-one would investigate an arms supply route from Shia Iran to Shia Hezbollah through "long-suffering" Christian Armenia, which also has a territorial conflict with Shia Azerbaijan. But the world is already aware of the true meaning of Iranian statements on "Islamic solidarity".
The DS cites a number of suspicious details about the accident. Thus, even on the day of the crash, rescue workers who arrived at the site found that there were almost no human remains - all had been burned to ashes. The plane had plenty of fuel, of course, but it is not without reason that the media reported that the cause could have been a terrorist attack: experts seem to have detected unmistakable traces of an explosion on board.
The picture finally became clear some time later. The pilot of the TU-154 which took off from Tehran for Yerevan, sent a distress signal 16 minutes after takeoff and, soon after that, the plane exploded. The disaster occurred just north of the Iranian capital - residents of the region where the plane exploded confirmed that they heard the sounds of explosions. The fact that an explosion occurred on the aircraft is also confirmed by witnesses who observed its fall. Nor is it mere coincidence that, just a few minutes later, a large security force arrived at the crash site. The authorities were aware of the cargo on board the aircraft.
Caspian Airlines has still not commented on the Corriere della Sera report that the Tehran-Yerevan aircraft crashed due to an explosion in the cargo compartment. The Armenian representation of Caspian Airlines told a News Armenia correspondent that they did not possess reliable information on the cause of the crash because the "black boxes" had still not been transcribed. "However, we believe such assumptions are absolutely irrelevant," representatives of the airline added.
Specialists from the Interstate Aviation Committee (IAC), who are investigating the cause of the crash, also declined to comment. In an interview with News Armenia, IAC Deputy Chairman Oleg Yermolov said that the IAC was not commenting on media reports: "We are investigators and have no right to pay attention to media reports." The IAC deputy chairman added that a comprehensive investigation into the crash was continuing, but it was difficult to say when it would be completed.
Yerevan analyst Levon Melik-Shahnazaryan went as far as saying that "the article in Corriere della Sera, as a litmus test, highlighted the vulnerabilities of Armenian ideology and propaganda". "It seems that our bureaucratic army, despite the measures and decisions taken by the president, is simply not aware of the fact that Armenia is under a massive information attack, a defeat here would have consequences as serious as defeat in a real war. Our enemies are currently deliberately undermining the good image, not only of Armenia, but of the Armenian people as a whole. The foundations of the internationally-established view of Armenians as talented, hardworking and law-abiding people are being undermined," Melik-Shahnazaryan believes.
Significantly, the head of the flight safety section of the General Administration of Civil Aviation of Armenia (GACAA), Serob Karapetyan, is also concerned about the image of Armenia. He called reports about detonators on board the civil aircraft "anti-Armenian hysteria". "Specialists of the Interstate Aviation Committee, with whom our specialist Armen Simonyan is working, said that the main cause of the crash was a fire in the engine due to a malfunction. Part of the engine came off and damaged other aircraft systems. An explosion and malfunctions in the engine are two different things. If there had been an explosion, it would have occurred inside the aircraft, but the engine was in the tail compartment behind the hull," said Karapetyan. Then he blurted out the most important thing: the GACAA representative flatly denied the possibility of ammunition being carried on board a civilian aircraft, especially on the territory of Armenia. "This is nonsense, anti-Armenian hysteria. They do not like close relations between Armenia and Iran and want to cast a shadow over them," Serob Karapetyan said, adding: "Do they believe that Armenia is a communications courtyard?"
The slip turned out, as it were, to be Freudian, because, firstly, detonators on board a plane are a flagrant violation of all conceivable norms for civil aviation. To carry explosive and flammable substances in civilian aircraft is strictly prohibited, regardless of whether they are in the cabin or in the baggage compartment, because it is impossible to imagine anything more dangerous than a fire and an explosion on board an aircraft flying at an altitude of 11 kilometres.
But, alas, civilian flights are used by smugglers much more frequently than you may think, especially by regimes under sanctions. There is a suspicion that a South African cargo and passenger plane, which crashed over the Atlantic, was carrying rocket fuel to bypass UN sanctions, and that this caused a fire on board,.
But Samvel Karapetyan's outrage about "the communications courtyard" is more serious, because most experts have a similar opinion about this case: the Armenian authorities could not but know that Hezbollah was receiving weapons via their territory. This became a talking point in Israel, where the news that an Iranian aircraft en route to Armenia was carrying weapons and detonators for Hezbollah caused understandable concern.
Political columnist Alex Veksler, while commenting on reports that the plane was carrying a large number of smart bombs and detonators for Hezbollah in Lebanon, said on the Israeli Russian-language channel Israel Plus: "Iran has decided to open a new route through Yerevan, in view of the improvement in relations between Syria and Armenia, as well as its high level of cooperation with Armenia." Veksler believes that Armenia and Iran are annoyed by the strengthening of strategic relations between Israel and Azerbaijan, after the warm reception given to the Israeli president in Baku. "But I do not think this is the first time Iran has carried weapons for the Hezbollah terrorist organization through Armenia," the Israeli analyst noted. He does not rule out the possibility that Iran may also supply weapons to Armenia, including to the separatists in Nagornyy Karabakh. According to this expert, "it is easy to do, and the Armenians will not give it up."
But most importantly, according to Veksler, these people (the IRGC officers carrying the detonators) could not land in Yerevan without official support from the government of Armenia. "That is impossible. The Armenian government was informed."
Armenia serves as a transit route for the "black traffic" of weapons, including weapons for terrorists. And here, perhaps, we should take account of an important fact: neither Armenia nor Iran regard terror as something reprehensible or unacceptable. Otherwise, Yerevan would not have named a military lyceum after Monte Melkonyan and would not have put up monuments to Sogomon Teyleryan.
The cooperation between Armenia and Iran is no secret to anyone. A further point is that friendship between Yerevan and Tehran was established only after the collapse of the USSR, while terrorists from ASALA and Hezbollah had signed a "cooperation agreement" a decade earlier - as early as the first half of the eighties, when a group led by the late Imad Mugnie had just been established. Specialists involved in tracing the "black traffic" of arms have a very large file labelled "Armenia".
Enough has been said in the Bout case about the fact that post-Soviet republics were a kind of "arms supermarket" in the nineties. But in Armenia this process had a very clear and organized form from the very beginning. They engaged in major deals here, without the help of traffickers like Bout, who supplied arms, at best, to African masters and lords.
The first episode here was noted during the Balkan war. Then, the Bosnian Serbs received military equipment and accessories disguised as products from the Razdanmash plant.
Increasing diplomatic contacts between Armenia and representatives of Saddam Hussein's regime in Iraq prior to the second Gulf War also raised grave suspicions among experts. Thus there is a too much evidence suggesting that Armenia has become a transit route for arms trafficking not to give it due attention.
Meanwhile, The Times quotes the Israeli secret service, a UN report and representatives of Hezbollah as saying that the Lebanese armed group which fought the Israeli army in 2006 is preparing for a new conflict. The publication claims that Shia militias have concentrated 40,000 surface-to-surface missiles on the border with Israel.
According to some observers, war may erupt at any moment and, this time, the Islamists will be significantly stronger than three years ago. And certainly, some of these weapons came into their hands via Armenia.