DAHA İNSANPƏRVƏR OLDUĞUN YER
YUĞ teatrını bütün Qafqazda ən qeyri-adi teatr adlandırmaq olar. Burada ənənəvi səhnə yoxdur, aktyorlar isə öz oyunları ilə tamaşaçını köklərinə apararaq, onların qədim yaddaşlarını oyadan müdrik şamanları xatırladırlar. Melpomenanın mistik məbədlərindən birinin səhnəsində və ondan kənarda necə yaşadıqları haqqında "R+"a YUĞ teatrının direktoru Tərlan Rəsulov danışıb.
- Teatrınızın tarixi haqqında bir qədər məlumat verin...
- YUĞ teatrı 1989-cu ildə Həsənağa Turabov və Vaqif İbrahimoğlunun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Dram Teatrı yanında yaradılıb. Hər şey tam teatra qədər "böyüyən" və dövlət statusunu qazanan teatr studiyasından başlayıb. Teatrın adı qədim türklərin unudulmuş mərasimlərindən götürülüb. Hökmdarlar, sərkərdələr və ya qəhrəmanlardan kimsə dünyasını dəyişəndə, xüsusi aktyorlar - "yuğçular" dəvət olunardılar. Onlar vəfat edənin həyatından, şücaətindən bəhs edən teatr tamaşaları qurardılar. Yeri gəkmişkən, teatr incəsənəti hamının düşündüyü kimi, Yunanıstanda deyil, Şərqdə yaranıb. Qədim türk xalqlarında cəsarətlə ilk teatr incəsənəti adlandıra biləcəyimiz müxtəlif xalq oyunları, tamaşaları, şamançılıq ayinləri və digər təqlidi-mərasimlər geniş yayılmışdı. Bizim teatrda belə səhnə yoxdur - bütün hadisələr meydanda, azsaylı tamaşaçı yerlərinin olduğu dörd tərəfdə inkişaf edir. Bura həmişə sərin olur, qeyri-adi akustikası var və giriş-çıxışın harada olduğunu dərhal anlamaq çətindir - teatr 150 yaşı olan qədim hamamın içində yerləşir. YUĞ teatrında tamaşalar qurularkən izləyici ilə olduqca yaxın təmasa hesablanır. Biz aktyorlarla tamaşaçılar arasında sərhəd qoymuruq. Bizdə sabit tamaşaçı yeri yoxdur. Stulları hər zaman istəyin kimi qoymaq olar. Məkanımız çevikdir və bu da çoxlu imkanlar verir.
- Unikal metodikası və xüsusi fəlsəfəsinə görə, YUĞ haqqında əfsanələr gəzir, bir qədər sonra, sizin teatrınızın təcrübəsi vəsait kimi öyrəniləcək...
- Heç bir sirr yoxdur. Hər şey Qafqazda özünəməxsus və yeganə yaradıcı konsepsiyasında - "psixosofiya"da ("psixe" - ruh, "sofiya" - müdriklik) ehtiva olunur. Bu konsepsiyanı mərhum baş rejissorumuz və YUĞ teatrının təsisçisi Vaqif İbrahimoğlu hazırlayıb. Psixosofiya insanın prioritetlərinin sferasını, onun daxili aləmi və imkanları haqqında öz təsəvvürlərini öyrənir. YUĞ teatrı tamaşaçı ilə emosional, şüurlu səviyyədə deyil, mənəvi, qeyri-iradi təması nəzərdə tutur. Səhnədə aktyor hərəkəti zamanı, insanda genetik yaddaş yazılmış dərin intuitiv hisslər "oyadan" müəyyən psixi istiqamət, nə isə enerji ötürülməsi baş verir. Bizim aktyorlar öz rollarına fərqli yanaşırlar. Tamaşaya hazırlıq prosesində onlar özünəməxsus psixi inisializasiya - öz rolunu şüurlu dərketmə keçirlər. Özünü anlamaq və özünüifadə vasitəsini müəyyən etmək üçün Yunqun analitik psixologiyasını, Şopenhauerin irrasional təlimini, Vasilyevin riyaziyyatını, Lobaçevskinin həndəsəsinin fərziyyələrini, Delyozun fəlsəfi nəzəriyyələrini və hətta Lüfti Zadənin qeyri-səlis çoxluq nəzəriyyəsinin əsas müddəalarını bilmək lazımdır. Məşhur riyaziyyatçı biləndə ki, Azərbaycan YUĞ teatrında tamaşalara hazırlıq zamanı onun məşhur nəzəriyyəsindən bəhrələnirlər, çox təəccüblənib.
- Publikanın "sevimlisi" hansı tamaşadır?
- Bunu müəyyən etmək çətindir... İzləyicilər bütün tamaşalarımızı hərarətlə qarşılayırlar və bol-bol alqışlayırlar. "Naməlum Axundzadə" - Mirzə Fətəli Axundzadənin üç əsərinin özünəməxsus qarışığıdır. Bundan başqa, yazıçı-publisist Orxan Fikrətoğlunun povesti əsasında qurulmuş "Fəna", Adolfo Bioy Kasaresin "İtki", "Qəbri eşmək üsulu" əsərləri əsasında, Borxesin "Pis qadın" əsərinin motivləri əsasında "Tabu", polşalı rejissor Tomaş Leşinskinin Slavomir Mrojeanın pyesi əsasında qurulmuş "Sərhəddə" və bir çox digər tamaşalar.
- Sizin üçün, yəni YUĞun direktoru və rejissoru üçün teatr nədir? Yəqin ki, təkcə iş deyil...
- Teatr - özəl dünyadır, başqa bir reallıqdır, bəzən ayna, bəzən böyüdücü şüşədir - bizim cəmiyyətdə baş verən prosesləri əks etdirən. Bizə ancaq elə gəlir ki, burada çox şey sanki möcüzədir. Əslində, istənilən premyera, tamaşa, quruluş - yaradıcı fikrin reallaşmasına sərf olunun böyük dərəcədə əsəb, zəhmət və istedaddır. Artıq neçə əsrlərdir tamaşaçının teatra can atdığı "xüsusi möcüzə" sayəsində bu mümkün olur. Biz tamaşanın hazırlanmasına xeyli vaxt sərf edirik. Tamaşanın tərtibatına bir neçə gündən iki həftəyə qədər vaxt lazım olur. Məsələn, Vaqif İbrahimoğlunun sonuncu tamaşalarından biri Frans Kafkanın "Kafkadan salam" novellasının motivləri əsasında tamaşanı, sənətkar cəmi üç günə qoymuşdu. Vaqif müəllim 10 aktyor yığdı və onlara ev tapşırığı vedi - Kafkanı oxumaq və oxuduqları əsasında gəldikləri nəticəni təsvir edən kiçik mətn hazırlamaq. Axı aktyorun öz rolunu peşəkar ifa etməsi bəs deyil, öz missiyasını anlamaq, qəhrəmanın bu və ya digər hərəkətlərinin xarakter və səbəblərini özündən ötürmək daha vacibdir. Bunun ardınca uzun sürən müzakirələr başladı və son nəticədə, bu tamaşa yarandı. Tamaşanın səhnədəki uğuru, onun hazırlığının nə qədər məhsuldar keçməsindən asılıdır. Biz hesab edirik ki, rejissor teatrında, məsələn, Çexovu qoymaq istəyirsə, o, Anton Pavloviçin bütün əsərlərini oxumalıdır, onun bioqrafiyasını bilməlidir. Rejissor Çexovun ona nə qədər yaxın olduğunu və onun da Çexova nə qədər yaxın olduğunu müəyyən etməlidir.
- YUĞ-un kollektivi hansı meyarlar əsasında yığılıb?
- Bütün aktyorlarımız Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin ən yaxşı, perspektivli tələbələridirlər. Onlar Vaqif İbrhaimoğlunun məktəbini keçiblər və burada teatrın yaranmasında çalışırlar. Biz material seçimində və tamaşaya dair qərarın verilməsində onlara tam sərbəstlik vermişik.
- Sizcə, tamaşaçının marağına necə səbəb olmaq mümkündür, onu teatra necə cəlb etmək olar?
- Biz belə məqsəd qoymuruq, çünki bizim üçün kommersiya aspekti mühüm deyil. Bu, ikonanı kilsədə keçirilən hərracda satmaq kimi bir şeydir. Bütün bunlar düzgün deyil və bir növ, insan təbiətinə ziddir. Teatrı inkişaf etdirmək, layiqli yer tutmaq və doğma ölkənin statusunu yüksəltmək üçün artistlərin əməyinin özəl xüsusiyyətlərini və öz peşəsinə sonsuz məhəbbətini anlamaq zəruridir. Bizim tamaşaçımız - xüsusi biridir - onun üçün teatr - azdırılma və əyləncə yox, təcrübə və müştərək yaradıcılıq prosesidir. YUĞa eynitipli mənasız televiziya verilişləri və internetdən bezən xeyli gənclər gəlirlər. Gənclərin təkcə informasiyaya tələbatı yaranmır, həm də ürəklərinin dərinliyində də nəyəsə ehtiyac duyurlar. Məhz teatrın üzərinə yüksək missiya qoyulub - sosiumla təmas yaradılan mənəvi boşluğun doldurulması. Və heç bir incəsənət növü bunu verməyəcək.
- YUĞun sonuncu tamaşası "Döyüş"dən danışın...
- Bu tamaşa "Kitabi-Dədə Qorqud"un qədim eposunun motivləri əsasında qoyulub. Əksər şərqşünasların fikrincə, bu eposun bir çox mifoloji süjetləri, məsələn, Qaragöz süjeti qədim Yunanıstanda analoji süjetin yaranmasına şərait yaradıb. "Kitabi-Dədə Qorqud"da Təpəgöz obrazı, Homerin "Odisseya" poemasından Polifem obrazı ilə müqayisədə daha qədim hesab etmək olar. Dədə Qorqudun özü ilə bağlı olan daha bir versiya mövcuddur. Tamamilə mümkündür ki, o, eposa görə, "uzaq türk elindən gəlib" və "müdrik, şaman, ruh və rəvayətlər bilicisi" olan Odin skandinaviyalı ali ilahənin prototipidir. Bütün bu təsadüfləri və işarələri mən "Döyüş" tamaşasının ssenarisində "kodlaşdırdım". Biz tamaşaya hazırlaşarkən, dünya mifologiyasına həsr edilmiş çoxsaylı ədəbiyyat tədqiq etdik və bir-birimizdən də çox şey öyrəndik. Ümumilikdə, tamaşaya 3-4 ay hazırlaşdıq. Uzun müddət müzakirələr apardıq, mübahisə etdik, mifologiya tarixini, süjet və qəhrəmanların xarakterini müzakirə etdik. Bizim teatrda aktyorlardan səhnədə tamaşanın qəhrəmanlarını təsvir etmək tələb olunmur, özlərinin oynaması tələb edlir. Bu da psixosofiya üsulunun əsas prinsiplərindən biridir. Axı aktyor oyununun əsas prinsipi - sadəcə hisslərinin həqiqətini deyil, fikir və emosiyalarını şüurlu səviyyədə yox, təhtəlşüur səviyyəsində - bizim halda isə - şüursuz şəkildə ötürmək qabiliyyətindən ibarətdir. Aktyor tamaşaçı ilə kontakt qurmaq, eyni zamanda oynadığı personajdan asılı olmayaraq, səhnədə əzəmətli şəxsiyyəti göstərməklə onunla dialoqa girməyi bacarmalıdır. Tamaşaçı tamaşadan heç nə anlamaya da bilər, amma onda yenidən və yenidən narahat edəcək hansısa hissiyyat uzun müddət qalacaq. Aktyorun hiss etdiyi emosiyalar həqiqi olmalıdır. Aktyor maksimal dərəcədə inanaraq, nəsə yaşasa, o, rolunu da maksimal şəkildə düzgün oynaya biləcək.
- Necə düşünürsünüz, teatrın xidmətləri nədən ibarətdir? O, tamaşaçılara nə verir?
- "Teatr tamaşaçının öz-özü ilə qarşılaşdığı yer olmalıdır. İnsanda onun mənəvi başlanğıcını aşkar edərək, biz onun əxlaqi prinsiplərini də yüksəldirik, bu sahədə müvəffəqiyyətə isə ancaq istedad nail olmağa imkan verir". Vaqif İbrahimoğlu sonuncu müsahibələrinin birində YUĞ teatrının əsas vəzifələrindən birini müəyyən etdi. Teatr insanı daha insanpərvər, daha yaxşı, daha pak edir. Təhlil etməyi və düşünməyi öyrədir.

THE PLACE WHERE YOU BECOME MORE HUMANE
YUĞ Theatre director Tarlan Rasulov: "We are visited by a lot of young people who are fed up with the same type of TV shows"
YUĞ Theatre can be called the most unusual theatre in the whole of the Caucasus. It has no traditional stage, while actors resemble wise shamans, who awaken ancient memory in the audience with their play and return them to their origins. The director of YUĞ Theatre, Tarlan Rasulov, told R+ how one of the most mystical temples Melpomene lives on and off the stage.
- Tell us about the history of your theatre.
- YUĞ Theatre was established in 1989 at the Azerbaijan Drama Theatre on the initiative of Vaqif Ibrahimoglu and Hasanaga Turabov. It all started with a theatre studio, which "grew" into a full theatre and received the status of a state-owned theatre. The name of the theatre comes from the funeral ritual of ancient Turks. When one of rulers, military chiefs and heroes died, special actors-"yuğcular" were invited. They staged theatrical performances, which focused on the life of the deceased and his exploits. Incidentally, theatre originated not in ancient Greece, as is commonly believed, but in the East. Ancient Turkic peoples had various folk games, performances, rituals of shamanism and other imitation ceremonies that can be considered the first theatre art.
Our theatre has no stage as such - all the action takes place at the site, on the four sides of which there are several seats. It's always cool here, the acoustics are unusual and it's difficult to immediately determine where the entrance and exit are - the theatre is located inside an old bath, which is over 150 years old! Performances in YUĞ Theatre are aimed at a very close contact with the audience. We don't erect boundaries between actors and spectators. We don't have static seats. Chairs can always be rearranged at your own discretion. Our room is flexible, which gives us plenty of opportunities.
- There are legends about the unique technique and special philosophy of YUĞ. A little bit more, and the experience of your theatre will be studied as a manual...
- There's no secret at all. The whole point is about the unique and only creative concept in the Caucasus - "psychosophy" ("psyche" - soul, "sophia" - wisdom), which was developed by our late chief director and founder of YUĞ Theatre, Vaqif Ibrahimoglu. Psychosophy examines the scope of the priorities of man, his own ideas about his inner world and his possibilities. YUĞ Theatre involves contact with the audience not at the emotional and conscious level, but at the spiritual and unconscious level. During the actor's action on the stage certain energy and a certain mental promise are transferred, which "wakes up" deep intuitive feelings recorded in man's genetic memory. Something similar underlies the creative practice of the well-known Russian director Anatoliy Vasilyev. Our actors have a different approach to their roles. In preparation for the play, they go through a kind of psychic initialization - self-consciousness. To understand yourself and determine the way of self-expression, it's necessary to know the basics of the analytical psychology of Jung, the irrationalist doctrine of Schopenhauer, the mathematics of Vasilyev, the geometry postulates of Lobachevskiy, the philosophical theories of Deleuze and even the basic tenets of Lotfi Zadeh's theory of fuzzy sets. When the famous mathematician learned that while preparing for performances, the Azerbaijani theatre YUĞ relies on his famous theory, he was very surprised.
- What performance is the "favourite" of the audience?
- It's difficult to determine ... The audience welcomes our productions with warmth and doesn't skimp on applause. "Unknown Axundzada" - a kind of mix of three works of Mirza Fatali Axundov, "Fana" based on the novel "Loss" by writer and publicist Orxan Fikratoglu, "The method of digging a grave" based on a novel by Adolfo Bioy Casares, "Taboo" based on the novel "Bad Woman" by Borges, "On the Border" staged by Polish director Tomasz Lesinski on the basis of a play by Slawomir Mrozek and many other performances.
- What is theatre for you, director and producer of YUĞ? Surely it's not just a job...
- Theatre is a special world, another reality, sometimes a mirror, sometimes a magnifying glass that shows the processes taking place in our society. It only seems that a lot is going on here as if by magic. In fact, any premier, performance and production entails a huge number of nerves, labour and talent spent on the implementation of a creative idea. It's only then that "special magic" arises, because of which the viewer has been aspiring to the theatre for several centuries. We spend a huge amount of time on preparing the performance. The production itself takes from several days to two weeks. For example, the master spent three days to produce one of the last performances of Vaqif Ibrahimoglu "Hello from Kafka" based on a novel by Franz Kafka. Vaqif gathered 10 actors and gave them homework - read Kafka and prepare a short text, in which you need to describe your own conclusions about what you read. After all, it's not enough for an actor to play his role professionally, it's more important to understand your mission and experience the nature and causes of certain actions by the character. This was followed by a long process of discussion and reflection, the end result of which was the production itself. Success on the stage depends on how efficient the preparation for the play was. We believe that if a director is going to stage, for example, Chekhov, at the theatre, he should read all the works of Anton Chekhov and study his biography. The director should determine how close he is to Chekhov and how close Chekhov is to him.
- By what criteria was the YUĞ team put together?
- All of our actors are the best and promising students of the University of Culture and Arts - they've gone through the school of Vaqif Ibrahimoglu and have been working here since the birth of the theatre. We give them complete freedom in the choice of material and staged solutions.
- How do think you should interest the viewer and attract him to the theatre?
- We don't set such a goal, so the commercial aspect is not important for us. It's like selling an icon at an auction in the church. All this is not right and somewhat against human nature. To develop the theatre and ensure that it fills a decent niche and raises the status of your country, you need to understand the specifics of the work of actors and have infinite love for your profession. Our audience is special for whom theatre is not a distraction and entertainment, but experience and a process of creation. YUĞ is visited by a lot of young people who are fed up with the same type of mindless TV programmes and the Internet. Young people need not only information but something else, which is deep in their hearts. And it's precisely the theatre that has a high mission - to fill the spiritual gap that arises in contact with society. And no other art form will give it to you.
- Tell us about the last production of YUĞ Theatre - the play "Fight".
- This performance was staged based on the ancient epic "Kitabi D?d? Qorqud". According to many orientalists, some mythological scenes of the epic, for example, the story about Qaragoz gave food to create a similar story in ancient Greece. The image of Tapagoz in "Kitabi Dada Qorqud", in comparison with the image of Polyphemus from the poem "The Odyssey" by Homer, can be considered even more ancient. There is another version related by Dada Qorqud. It's possible that he's the prototype of the Scandinavian supreme god Odin, who, according to the epic, "came from the distant land of the Turks" and was "a wise man, shaman, connoisseur of runes and tales". I "encoded" all these coincidences and signs in the script of the play "Fight". While we were preparing for the performance, we studied a lot of literature on world mythology and learnt a lot from each other. In total, we prepared for the performance for 3-4 months. We spent a long time debating, arguing and discussing the history of mythology, the plot and the characters. In our theatre, the actors are required not to portray the characters of the play on stage, but to play themselves. This is one of the basic principles of the psychosophic method. After all, the basic principle of the performance of an actor is not just true feelings, but the ability to communicate thoughts and emotions not at the level of consciousness, but at the subconscious level and in our case - at the unconscious level. The actor must be able to establish contact with the audience, enter into a dialogue with it and at the same time, show a stately person on the stage regardless of the character he's playing. The viewer may not understand anything from the play, but he will have a feeling, which he will experience again and again for a long time. Emotions experienced by the actor must be genuine. If an actor can do something believing it as much as possible, he can play the role as correctly as possible.
- What do you think is the merit of the theatre? What does it give the audience?
- "The theatre should be the place where the viewer encounters himself. Revealing a man's spiritual basis, we magnify moral principles too, and only talent makes it possible to achieve success on the field." Thus, in one of his last interviews, Vaqif Ibrahimoglu identified the main problem of YUĞ Theatre. Theatre makes people more humane, better and cleaner. It teaches them to analyze and think.