ERMƏNİLƏRİN FİKS İDEYASI İFLASA UĞRADI
Eyni gündə - aprelin 24-də İstanbulda və İrəvanda iki tarixən bir-birinə bağlı olan hadisənin 100-cü ildönümü qeyd olunub. Söhbət Çanaqqala döyüşündən və qondarma "erməni soyqırımı"ndan gedir. Bu iki tədbirin təşkilində məqsədlər əlbəttə ki, tamamilə fərqli idi.
Türkiyə Birinci Dünya müharibəsinin Qeliboğlu və Çanaqqala uğrunda döyüşlərdə hər iki tərəfdən ölmüş yüz minlərlə döyüşçünün xatirəsinə inanılmaz aksiya təşkil etmişdi. Keçmiş düşmənlərin barışıq rəmzi olan təntənəli mərasimdə 21 dövlət başçısı, 3 parlament spikeri, 5 baş nazir və 28 nazir, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edirdilər. Tədbirin fəxri qonaqları arasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də var idi.
Tədbir Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "Mehmetçik" memorialının önünə əklil qoyması ilə başlayıb. Britaniya taxt-tacının varisi, Uels şahzadəsi Çarlz isə memorialın önünə Antanta dövləti adından əklil qoyub. Çanaqqala uğrunda savaşda həlak olmuş şəxslərin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsindən sonra dövlət himninin sədaları altında yaylım atəşi açılıb, səmada Türkiyə bayraqları dalğalandırılıb. Türkiyənin dini işlər naziri Mehmet Görməz, onun ardınca isə xristian iyerarxı döyüşlərdə həlak olmuş şəxslərin ruhuna dualar oxuyub, hər kəsi sülhə, qardaşlığa çağırıblar.
Tədbirdə Uels şahzadəsi Çarlz və Türkiyə prezidenti Ərdoğan da çıxış ediblər. Çanaqqala döyüşlərində həlak olmuş əsgərlərin məzarlarını ziyarətdən sonra dövlət başçıları "Mehmetçik" memorialının "Şəhidlik dəftəri"nə ürək sözlərini yazıblar. Antanta dövlətinin hərbi birləşmələri və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin birgə fəxri marşı barışıq rəmzi kimi təşkil edilib. Dənizdə isə Türkiyə, İngiltərə, Fransa, Avstraliya və Yeni Zelandiyaya məxsus hərbi gəmilər hərəkətə gəlib. Mərasimin sonunda "Türkiyənin ulduzları" eskadrilyası nümunəvi uçuşlar keçirib.
İrəvana gəlincə, ermənilərin təşkil etdikləri şounu anlaşılmaz adlandırmaq yanlış olmazdı. Orada Serj Tankyanın "System of a Down" rok qrupu şəhərin mərkəzi meydanında yas ibadəti ilə "səs-səsə veriblər", siyasətçilər və din xadimləri isə mərasimdə erotik şouların ulduzu, qalmaqalları ilə məşhur olan Kim Kardaşyanla yanaşı dayanıblar. Bu anormal siyasi-təbliğat miksinin öz məqsədləri var idi - nəyin bahasına olursa-olsun, böyük və kiçik dövlətlərin, beynəlxalq təşkilatların, mümkün olan hər kəsin 100 il əvvəl baş vermiş ziddiyyətli və faciəvi hadisələrə "soyqırımı" kimi yanaşmasına nail olmaq.
Rəsmi İrəvanın və nüfuzlu erməni diasporunun tədbirə dünya liderlərinin qatılması üçün göstərdikləri səylərə baxmayaraq, bu, baş verməyib. Aprelin 24-də Ermənistana yalnız Serbiya, Kipr, Fransa və Rusiya prezidentləri yollanıblar. Bununla yanaşı, Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin bunu aşkar tərəddüdlərdən sonra və Türkiyə ilə Azərbaycanın mənfi reaksiyasını yumşaldacaq bir sıra addımların ardından edib. Ermənistan qəzetlərinin yazdığı kimi, Putin tədbirdə "DQR prezidenti" Bako Saakyanın onunla eyni tədbirə qatılmasına razılıq verməyib və nəticədə separatçıların başçısı evdə qalmalı olub. İrəvanda keçirilən xatirə tədbirindəki çıxışında isə Putin "soyqırımı" ifadəsini dilə gətirməməklə yanaşı, Türkiyənin adını da çəkməyib. Çanaqqalada isə Rusiyanı Dövlət Dumasının spikeri Sergey Narışkin təmsil edib.
İrəvanda təşkil olunmuş tədbirdə çıxış edən Fransa prezidenti Fransua Olland isə 1915-ci il hadisələrini "soyqırım" adlandırsa da, bununla yanaşı, bir fikri də işlətməyi vacib sayıb: "Soyqırımı xatırlamaq prosesə (yəni, kimisə ittiham etmək) başlamaq demək deyil. Bu, belə faciələrin təkrarlanmaması üçün həlak olanların xatırlanmasıdır". Fransa prezidentinin İrəvandan işgüzar səfərlə birbaşa Bakıya yollanması da çətin ki, ermənilərin ürəyincə olsun. Axı sentimental xarakterli Ermənistan-Fransa münasibətlərindən fərqli olaraq, Parislə Bakı arasında ciddi ticarət dövriyyəsi var və onlar miqyaslı investisiya layihələri həyata keçirirlər.
Fransua Olland aprelin 25-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşüb. Dövlət başçıları ikitərəfli əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsindən, o cümlədən, dinamik inkişaf edən Azərbaycan-Fransa əlaqələrindən məmnunluqlarını ifadə ediblər. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı danışıqlar prosesinin hazırkı durumuna dair də geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İ. Əliyev Fransua Ollandın bu məsələdəki fəallığından məmnunluğunu bildirib. Dövlət başçılarının iştirakı ilə Azərbaycan-Fransa Universitetinə dair Niyyət Məktubu imzalanıb.
İrəvanda keçirilən tədbirə Ermənistanın KTMT və Aİİ-dən olan "müttəfiqləri"nin də etinasızlıq göstərdiklərini vurğulamaq lazımdır. Qazaxıstan tədbirə heç bir nümayəndə göndərməyib. Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko isə aprelin 24-də nümayişkaranə şəkildə Gürcüstana səfər edib və təyyarə ilə cəmi 30 dəqiqəlik məsafədə yerləşən İrəvana baş çəkməyi lazım bilməyib. Üstəlik, bu səfər onun gürcüstanlı həmkarına İrəvandakı "soyqırımı" tədbirlərinə qatılmamaq üçün üzrlü səbəb yaradıb.
Ermənilərin ABŞ prezidenti Barak Obamanın dilindən "soyqırımı" ifadəsinnin çıxacağı ilə bağlı gözləntiləri də nəticəsiz qalıb. Avropa Parlamentinin Aİ-yə üzv ölkələri "erməni soyqırımı"nı tanımağa çağıran qətnaməsi və Roma Papasının xüsusi messa zamanı "erməni soyqırımının XX əsrin ilk soyqırımı olduğu"na dair bəyanatı isə sadəcə təsəlli sayıla bilər. Çünki onlar bunu əvvəllər də bu və ya digər formada ifadə etmişdilər.
"Erməni soyqırımı"nı tanıyan növbəti, sayca 21-ci dövlət Avstriya olub. Bu ölkə parlamentinin aşağı palatası məsələ ilə bağlı xüsusi bəyanat qəbul edib. Ankara buna Avstriyadakı səfirini məsləhətləşmə üçün geri çağırmaqla cavab verib. Bundan daha artıq diqqətə isə Almaniya parlamenti və hökumətində sözügedən məsələ ilə bağlı baş vermiş mövqe dəyişikliyidir. Qeyd edək ki, Almaniya "soyqırım" məsələsində indiyədək vacib hərbi-siyasi müttəfiqi və iqtisadi-ticari tərəfdaşı olan Türkiyəni narazı salacaq bəyanatlardan qaçırdı. Bu dəfə isə Bundestaq tərəfindən qəbul olunmuş qətnamədə "XX əsrdə ermənilərin məqsədyönlü olaraq kütləvi qırılmasının, deportasiyasının etnik təmizləmə, soyqırımı nümunəsi olduğu" bildirilir. Sənəd hələ ki, qəbul edilməyib və reqlamentə uyğun olaraq, müzakirə edilməsi, tam hazırlanması üçün profil komitələrə göndərilib. İndi tərəflər arasında hökumət səviyyəsində gizli danışıqlar gedir. Məqsəd sənəddə yer alacaq formulun ənənəvi olaraq yaxın münasibətlərə malik dövlətlərin əlaqələrinə ciddi zərbə vurmasını önləməkdir. Almaniya prezidenti Yoahim Qaukun Berlin monastrındakı ehsan duası zamanı 1915-ci il hadisələri ilə bağlı "soyqırımı" ifadəsini işlətməsi isə o qədər də əhəmiyyət daşımır. Çünki Almaniyada prezident, sadəcə, nominal fiqur sayılır.
Bu məsələdə daha təəccüblü olanı Avstriya və Almaniyada böyük türk diasporunun passivliyidir. Halbuki, onlar fəal etiraz aksiyaları ilə yerli siyasətçiləri tarixi hadisələrə birtərəfli yanaşmadan, Türkiyəyə və türk xalqına qarşı hörmətsizlikdən çəkindirməyə nail ola bilərdilər.
Sözün əsl mənasında, milli fiks ideyasına çevrilmiş "soyqırımı" ifadəsi ermənilərin təsəvvüründə onlara bütün mümkün siyasi, ərazi və maddi dividendlər gətirəcək sehirli çubuqdur. Guman edirəm ki, Ermənistan rəhbərliyi durumu daha realistcəsinə dəyərləndirəcək. Birincisi, "soyqırımı" məsələsinin beynəlxalq gündəmdə saxlanılması erməniləri zərərçəkmiş xalq kimi təqdim edir və sanki onların maddi dilənçi payı, mümkün güzəştlər istəyinə haqq qazandırır. Ermənistan kimi daxili inkişaf resursları olmayan ölkə üçün hökumət səviyyəsində ayrılan qrantlar və yardımlar, həmçinin hər il toplanılan fərdi ianələr həyati əhəmiyyət daşıyır. İkincisi, Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı yol verilmiş etnik təmizləmədə və kütləvi qətliamlarda bilavasitə iştirak etmiş hazırki liderləri (Serj Sarqsyan, Seyran Ohanyan, Robert Koçaryan və s.) üçün "erməni soyqırımının yüzilliyi" adlı tamaşada baş rolda çıxış etmək gələcəkdə öz cinayətlərinə görə məhkəmə qarşısına çıxarılma riskindən müəyyən qədər sığortalanmaqdır. Üçüncüsü, Sarqsyan hökuməti adi ermənilərdən fərqli olaraq, anlayır ki, Türkiyəyə qarşı ərazi və maddi kompensasiya tələblərinin irəli sürülməsi, hətta "soyqırım"ın tanınmasına, üzr istənilməsinə nail olunması qeyri-realdır. Ermənistan hökuməti "soyqırım" ilə bağlı zəhlətökən inilti ilə bir şeyə ümid edir: fövqəldövlətlər arasındakı himayədarlarının köməyilə Ankaraya təzyiq göstəriləcək, Türkiyə Qarabağ məsələsində Azərbaycanı dəstəkləmək kimi prinsipial mövqeyindən imtina edərək, Ermənistanla sərhədləri açacaq. Yəni, ermənilər ərazi iştahlarını Türkiyə hesabına olmasa da, heç olmasa, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin bir hissəsi hesabına ödəməyi düşünürlər.
Amma bu gözləntilər əbəsdir. Ankaranı XX əsrin əvvəlində, son dərəcə zəif olduğu bir dövrdə belə, sındırmaq mümkün olmayıb. Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Avropada ən güclü ordulardan biri olduğu, iqtisadiyatının isə dünyada ilk 20-də yer aldığı indi dövrdə isə bu, heç mümkün deyil. 100 il əvvəl Çanaqqala uğrunda aparılmış qanlı döyüşlərdə türklər nəinki öz dövləçiliklərini xilas ediblər, həm də qalib gəlməklə, ADR kimi müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulmasına şərait yaradıblar. Bizim qardaş münasibətimiz indi də regional geosiyasətdə həlledici rol oynayır və bununla yalnız ermənilər deyil, oların dünyadakı himayədarları da hesablaşmalıdırlar.

THE ARMENIAN IDEE FIXE HAS ENDED IN FAILURE
On one and the same day - 24 April - the centenary of two historically linked events - the Battle of Canakkale and the so-called "Armenian genocide" - was marked in Istanbul and Yerevan. But the aims of these events were in direct opposition.
Turkey organized an impressive act of remembrance for the hundreds of thousands of servicemen of the First World War lost on both sides during the battles on the Gelibolu [Gallipoli] Peninsula and Canakkale. A solemn ceremony that symbolized the reconciliation of former enemies was attended by 21 heads of state, the speakers of three parliaments, five prime ministers and 28 ministers and representatives of international organizations. Among the guests of honour was Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The ceremony began with the laying of a commemorative wreath by President Recep Tayyip Erdogan at the Mehmecik memorial. And the heir to the British throne, Charles, Prince of Wales, laid a wreath at the memorial from the countries of the Allied Powers. A minute's silence in honour of those who died in the fighting at Canakkale was followed by an artillery salute and the Turkish flag was unfurled to the strains of the country's national anthem. Mehmet Gormez, the head of Turkey's Religious Affairs Directorate, followed by a Christian bishop, prayed for the repose of the souls of those who fell in battle and called for peace and fraternity.
Speeches were made by the heir to the British throne, Charles, Prince of Wales, and Turkish President Recep Tayyip Erdogan. The ceremony was accompanied by a choir of children from various countries who sang "Rousing Song of Peace", as well as a performance by the Turkish Mehter Military Band. After visiting the graves of soldiers killed in the fighting at Canakkale, the heads of state signed the Martyrs' Memorial Book at the Mehmecik memorial. Symbols of reconciliation were a joint march of honour by military formations of the countries of the Allied Powers and the Turkish Armed Forces and a parade of warships of Turkey, Britain, France, Australia and New Zealand. The ceremony ended with a fly-past of the Turkish Stars squadron.
A curious show was organized in Yerevan at which a concert of [Serj] Tankian's System of a Down rock band in the city's central square was combined with a funeral prayer service, and politicians and religious figures rubbed shoulders at the ceremony with the notorious Kim Kardashian, a star of erotic TV shows. The aim of this unnatural mixture of politics and propaganda was to get the tragic and controversial events of 100 years ago finally defined as "genocide" by whatever means possible from large and small countries, international organizations, and whoever else.
Despite all the efforts by official Yerevan and the influential Armenian diaspora, they failed to drag world leaders to this event. Only the presidents of Serbia, Cyprus, France and Russia arrived in Armenia on 24 April. And the latter's president, Vladimir Putin, only did so after some hesitation and taking a number of steps to alleviate a negative reaction from Turkey and Azerbaijan. According to the American press, Putin said he would not put up with Bako Sahakyan, the self-styled "President of the NKR", standing next to him, and the latter stayed at home.
In his speech at the remembrance ceremony in Yerevan, Vladimir Putin did not say the word "genocide" or even mention Turkey. I should add that in Canakkale Russia was represented by the Speaker of the State Duma, Sergey Naryshkin.
Speaking at the ceremony in Yerevan, French President Francois Hollande did describe the events of 1915 as genocide, but at the same time he felt it necessary to say: "Remember that genocide does not mean to start a process (i.e. to accuse anyone now), it means paying homage to the memory of the dead so that such a tragedy may never be repeated." The fact that the French president almost immediately left Yerevan for a working visit to Baku would hardly have improved the mood of the Armenians. Unlike the sentimental nature of Armenian-French relations, France has a significant trade turnover with Azerbaijan and carries out large-scale investment projects.
On 25 April Francois Hollande had a meeting with Ilham Aliyev. The presidents expressed satisfaction at the current level of bilateral cooperation, as well as the dynamic development of Azerbaijan-French relations. The sides also had a broad exchange of opinions on the current situation in the negotiations on a Nagornyy Karabakh settlement. President Ilham Aliyev expressed satisfaction at President Francois Hollande's work in this direction. A protocol of intentions on an Azerbaijani-French University was signed in the presence of the heads of state.
It should also be noted that Armenia's "allies" in the CSTO [Collective Security Treaty Organization] and the EAEU [Eurasian Economic Union] all snubbed the events in Yerevan. Kazakhstan didn't send a delegation at all, not even a low-level one. And Belarus President Alyaksandr Lukashenka demonstratively paid a visit to Georgia and did not consider it necessary to visit Yerevan, which is 30 minutes away by air. At the same time, the Belarus leader's visit gave his Georgian counterpart a good excuse to also decline attending the "genocide" events in Yerevan.
The Armenians could not wait for the long-desired word "genocide" to come from the lips of US President Obama. But the resolution of the European Parliament with a call to the European member-states to recognise the so-called "Armenian genocide" and the statement by the Pope at the special mass that "the genocide of the Armenians was the first of the 20th century", may be considered merely a consolation since it had already been noted by them earlier in one form or another.
Another country, the 21st a row, to recognise the "Armenian genocide" was Austria, the lower house of parliament there adopting a special statement on it. Ankara responded by recalling its ambassador for consultations. The change in the position of the parliament and government of the Federal Republic of Germany, which had previously avoided statements affecting Turkey, an important military and political ally and economic trade partner of Germany, deserves a more serious reaction. In the draft resolution submitted to the Bundestag it notes that "the planned mass extermination and deportation of more than one million ethnic Armenians in the 20th century are examples of ethnic cleansing, deportation and genocide". The document has not yet been adopted and has been submitted to the profile committees for further working up and discussion in keeping with the regulations.
Confidential talks are taking place between the sides on a government level, to ensure that the formulation contained in the document should not do irreparable damage to the traditionally close relations between the countries. The fact that FRG President Joachim Gauck used the word "genocide" with regard to the events of 1915 during a funeral prayer at a monastery in Berlin is not so significant since the president of Germany is a nominal figure. But what is most surprising is the passive attitude of the numerous Turkish diaspora with regard to this issue in Austria and Germany, which could by their active protests have prompted local politicians to restrain from using a one-sided formulation of historical events to humiliate Turkey and the Turkish nation.
Having become a national idee fixe, the word "genocide" in the imagination of the Armenians is associated like an illusion with a magic wand which should bring them every possible political, territorial and financial dividend. I think that the rulers of Armenia are assessing the situation more realistically and pragmatically dealing with the land-related aims. Firstly, retaining the subject of the so-called "genocide" on the international agenda makes out the Armenians to be a victim nation and does apparently justify requests for financial hand-outs and all kinds of benefits.
For a country like Armenia that does not have any internal resources for development, the grants and aid allocated to it on a government level, as well as the private donations collected every year are a life-line. Secondly, for today's Armenian leaders (Serzh Sargsyan, Seiran Oganyan, Robert Kocharyan and others) who directly managed the mass killings and ethnic cleansing of Azerbaijanis, the speech in the title-roles of the production on the so-called "centenary of the Armenian genocide" offers a certain amount of insurance again the risk of being brought before a court for their criminal acts in the future.
Thirdly, Sargsyan's government, unlike the inhabitants of Armenia, understands that demanding not only territorial and financial compensation from Turkey, but even managing to get recognition of the "genocide" and an apology for it is not realistic.  With their importunate urge with regard to the "genocide" the Armenian government is hoping, with the assistance of its foreign patrons among the great powers, to incline Ankara to the open the frontier with Armenia as a gesture of reconciliation and to withdraw from their principle-based stand of supporting Azerbaijan with regard to the Nagornyy Karabakh conflict. This means that the Armenians are reckoning on satisfying their appetite for territory, if not at the expense of Turkey, then at least at the expense of the occupied Azerbaijani territories.
These expectations will be in vain. Turkey was not smashed at the beginning of the 20th century, when it was immensely weak. Nor will they manage to do this now when the Turkish armed forces are one of the most powerful in Europe, and the economy counts among the top twenty economies in the world. A hundred years ago, in the bloody battles of Canakkale, the Turks not only saved their own statehood, but, when they had gained victory, they created the necessary prerequisites for the formation of the subsequent independent state of Azerbaijan in the form of the Azerbaijan Democratic Republic. Today our fraternal alliance largely predetermines regional geopolitics, and not the Armenians themselves but also their patrons in the world will be compelled to take that into account.