ERMƏNİLƏRİN FİKS İDEYASI İFLASA UĞRADI
Eyni gündə - aprelin 24-də İstanbulda və İrəvanda iki tarixən bir-birinə bağlı olan hadisənin 100-cü ildönümü qeyd olunub. Söhbət Çanaqqala döyüşündən və qondarma "erməni soyqırımı"ndan gedir. Bu iki tədbirin təşkilində məqsədlər əlbəttə ki, tamamilə fərqli idi.
Türkiyə Birinci Dünya müharibəsinin Qeliboğlu və Çanaqqala uğrunda döyüşlərdə hər iki tərəfdən ölmüş yüz minlərlə döyüşçünün xatirəsinə inanılmaz aksiya təşkil etmişdi. Keçmiş düşmənlərin barışıq rəmzi olan təntənəli mərasimdə 21 dövlət başçısı, 3 parlament spikeri, 5 baş nazir və 28 nazir, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edirdilər. Tədbirin fəxri qonaqları arasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də var idi.
Tədbir Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "Mehmetçik" memorialının önünə əklil qoyması ilə başlayıb. Britaniya taxt-tacının varisi, Uels şahzadəsi Çarlz isə memorialın önünə Antanta dövləti adından əklil qoyub. Çanaqqala uğrunda savaşda həlak olmuş şəxslərin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsindən sonra dövlət himninin sədaları altında yaylım atəşi açılıb, səmada Türkiyə bayraqları dalğalandırılıb. Türkiyənin dini işlər naziri Mehmet Görməz, onun ardınca isə xristian iyerarxı döyüşlərdə həlak olmuş şəxslərin ruhuna dualar oxuyub, hər kəsi sülhə, qardaşlığa çağırıblar.
Tədbirdə Uels şahzadəsi Çarlz və Türkiyə prezidenti Ərdoğan da çıxış ediblər. Çanaqqala döyüşlərində həlak olmuş əsgərlərin məzarlarını ziyarətdən sonra dövlət başçıları "Mehmetçik" memorialının "Şəhidlik dəftəri"nə ürək sözlərini yazıblar. Antanta dövlətinin hərbi birləşmələri və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin birgə fəxri marşı barışıq rəmzi kimi təşkil edilib. Dənizdə isə Türkiyə, İngiltərə, Fransa, Avstraliya və Yeni Zelandiyaya məxsus hərbi gəmilər hərəkətə gəlib. Mərasimin sonunda "Türkiyənin ulduzları" eskadrilyası nümunəvi uçuşlar keçirib.
İrəvana gəlincə, ermənilərin təşkil etdikləri şounu anlaşılmaz adlandırmaq yanlış olmazdı. Orada Serj Tankyanın "System of a Down" rok qrupu şəhərin mərkəzi meydanında yas ibadəti ilə "səs-səsə veriblər", siyasətçilər və din xadimləri isə mərasimdə erotik şouların ulduzu, qalmaqalları ilə məşhur olan Kim Kardaşyanla yanaşı dayanıblar. Bu anormal siyasi-təbliğat miksinin öz məqsədləri var idi - nəyin bahasına olursa-olsun, böyük və kiçik dövlətlərin, beynəlxalq təşkilatların, mümkün olan hər kəsin 100 il əvvəl baş vermiş ziddiyyətli və faciəvi hadisələrə "soyqırımı" kimi yanaşmasına nail olmaq.
Rəsmi İrəvanın və nüfuzlu erməni diasporunun tədbirə dünya liderlərinin qatılması üçün göstərdikləri səylərə baxmayaraq, bu, baş verməyib. Aprelin 24-də Ermənistana yalnız Serbiya, Kipr, Fransa və Rusiya prezidentləri yollanıblar. Bununla yanaşı, Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin bunu aşkar tərəddüdlərdən sonra və Türkiyə ilə Azərbaycanın mənfi reaksiyasını yumşaldacaq bir sıra addımların ardından edib. Ermənistan qəzetlərinin yazdığı kimi, Putin tədbirdə "DQR prezidenti" Bako Saakyanın onunla eyni tədbirə qatılmasına razılıq verməyib və nəticədə separatçıların başçısı evdə qalmalı olub. İrəvanda keçirilən xatirə tədbirindəki çıxışında isə Putin "soyqırımı" ifadəsini dilə gətirməməklə yanaşı, Türkiyənin adını da çəkməyib. Çanaqqalada isə Rusiyanı Dövlət Dumasının spikeri Sergey Narışkin təmsil edib.
İrəvanda təşkil olunmuş tədbirdə çıxış edən Fransa prezidenti Fransua Olland isə 1915-ci il hadisələrini "soyqırım" adlandırsa da, bununla yanaşı, bir fikri də işlətməyi vacib sayıb: "Soyqırımı xatırlamaq prosesə (yəni, kimisə ittiham etmək) başlamaq demək deyil. Bu, belə faciələrin təkrarlanmaması üçün həlak olanların xatırlanmasıdır". Fransa prezidentinin İrəvandan işgüzar səfərlə birbaşa Bakıya yollanması da çətin ki, ermənilərin ürəyincə olsun. Axı sentimental xarakterli Ermənistan-Fransa münasibətlərindən fərqli olaraq, Parislə Bakı arasında ciddi ticarət dövriyyəsi var və onlar miqyaslı investisiya layihələri həyata keçirirlər.
Fransua Olland aprelin 25-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşüb. Dövlət başçıları ikitərəfli əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsindən, o cümlədən, dinamik inkişaf edən Azərbaycan-Fransa əlaqələrindən məmnunluqlarını ifadə ediblər. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı danışıqlar prosesinin hazırkı durumuna dair də geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İ. Əliyev Fransua Ollandın bu məsələdəki fəallığından məmnunluğunu bildirib. Dövlət başçılarının iştirakı ilə Azərbaycan-Fransa Universitetinə dair Niyyət Məktubu imzalanıb.
İrəvanda keçirilən tədbirə Ermənistanın KTMT və Aİİ-dən olan "müttəfiqləri"nin də etinasızlıq göstərdiklərini vurğulamaq lazımdır. Qazaxıstan tədbirə heç bir nümayəndə göndərməyib. Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko isə aprelin 24-də nümayişkaranə şəkildə Gürcüstana səfər edib və təyyarə ilə cəmi 30 dəqiqəlik məsafədə yerləşən İrəvana baş çəkməyi lazım bilməyib. Üstəlik, bu səfər onun gürcüstanlı həmkarına İrəvandakı "soyqırımı" tədbirlərinə qatılmamaq üçün üzrlü səbəb yaradıb.
Ermənilərin ABŞ prezidenti Barak Obamanın dilindən "soyqırımı" ifadəsinnin çıxacağı ilə bağlı gözləntiləri də nəticəsiz qalıb. Avropa Parlamentinin Aİ-yə üzv ölkələri "erməni soyqırımı"nı tanımağa çağıran qətnaməsi və Roma Papasının xüsusi messa zamanı "erməni soyqırımının XX əsrin ilk soyqırımı olduğu"na dair bəyanatı isə sadəcə təsəlli sayıla bilər. Çünki onlar bunu əvvəllər də bu və ya digər formada ifadə etmişdilər.
"Erməni soyqırımı"nı tanıyan növbəti, sayca 21-ci dövlət Avstriya olub. Bu ölkə parlamentinin aşağı palatası məsələ ilə bağlı xüsusi bəyanat qəbul edib. Ankara buna Avstriyadakı səfirini məsləhətləşmə üçün geri çağırmaqla cavab verib. Bundan daha artıq diqqətə isə Almaniya parlamenti və hökumətində sözügedən məsələ ilə bağlı baş vermiş mövqe dəyişikliyidir. Qeyd edək ki, Almaniya "soyqırım" məsələsində indiyədək vacib hərbi-siyasi müttəfiqi və iqtisadi-ticari tərəfdaşı olan Türkiyəni narazı salacaq bəyanatlardan qaçırdı. Bu dəfə isə Bundestaq tərəfindən qəbul olunmuş qətnamədə "XX əsrdə ermənilərin məqsədyönlü olaraq kütləvi qırılmasının, deportasiyasının etnik təmizləmə, soyqırımı nümunəsi olduğu" bildirilir. Sənəd hələ ki, qəbul edilməyib və reqlamentə uyğun olaraq, müzakirə edilməsi, tam hazırlanması üçün profil komitələrə göndərilib. İndi tərəflər arasında hökumət səviyyəsində gizli danışıqlar gedir. Məqsəd sənəddə yer alacaq formulun ənənəvi olaraq yaxın münasibətlərə malik dövlətlərin əlaqələrinə ciddi zərbə vurmasını önləməkdir. Almaniya prezidenti Yoahim Qaukun Berlin monastrındakı ehsan duası zamanı 1915-ci il hadisələri ilə bağlı "soyqırımı" ifadəsini işlətməsi isə o qədər də əhəmiyyət daşımır. Çünki Almaniyada prezident, sadəcə, nominal fiqur sayılır.
Bu məsələdə daha təəccüblü olanı Avstriya və Almaniyada böyük türk diasporunun passivliyidir. Halbuki, onlar fəal etiraz aksiyaları ilə yerli siyasətçiləri tarixi hadisələrə birtərəfli yanaşmadan, Türkiyəyə və türk xalqına qarşı hörmətsizlikdən çəkindirməyə nail ola bilərdilər.
Sözün əsl mənasında, milli fiks ideyasına çevrilmiş "soyqırımı" ifadəsi ermənilərin təsəvvüründə onlara bütün mümkün siyasi, ərazi və maddi dividendlər gətirəcək sehirli çubuqdur. Guman edirəm ki, Ermənistan rəhbərliyi durumu daha realistcəsinə dəyərləndirəcək. Birincisi, "soyqırımı" məsələsinin beynəlxalq gündəmdə saxlanılması erməniləri zərərçəkmiş xalq kimi təqdim edir və sanki onların maddi dilənçi payı, mümkün güzəştlər istəyinə haqq qazandırır. Ermənistan kimi daxili inkişaf resursları olmayan ölkə üçün hökumət səviyyəsində ayrılan qrantlar və yardımlar, həmçinin hər il toplanılan fərdi ianələr həyati əhəmiyyət daşıyır. İkincisi, Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı yol verilmiş etnik təmizləmədə və kütləvi qətliamlarda bilavasitə iştirak etmiş hazırki liderləri (Serj Sarqsyan, Seyran Ohanyan, Robert Koçaryan və s.) üçün "erməni soyqırımının yüzilliyi" adlı tamaşada baş rolda çıxış etmək gələcəkdə öz cinayətlərinə görə məhkəmə qarşısına çıxarılma riskindən müəyyən qədər sığortalanmaqdır. Üçüncüsü, Sarqsyan hökuməti adi ermənilərdən fərqli olaraq, anlayır ki, Türkiyəyə qarşı ərazi və maddi kompensasiya tələblərinin irəli sürülməsi, hətta "soyqırım"ın tanınmasına, üzr istənilməsinə nail olunması qeyri-realdır. Ermənistan hökuməti "soyqırım" ilə bağlı zəhlətökən inilti ilə bir şeyə ümid edir: fövqəldövlətlər arasındakı himayədarlarının köməyilə Ankaraya təzyiq göstəriləcək, Türkiyə Qarabağ məsələsində Azərbaycanı dəstəkləmək kimi prinsipial mövqeyindən imtina edərək, Ermənistanla sərhədləri açacaq. Yəni, ermənilər ərazi iştahlarını Türkiyə hesabına olmasa da, heç olmasa, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin bir hissəsi hesabına ödəməyi düşünürlər.
Amma bu gözləntilər əbəsdir. Ankaranı XX əsrin əvvəlində, son dərəcə zəif olduğu bir dövrdə belə, sındırmaq mümkün olmayıb. Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Avropada ən güclü ordulardan biri olduğu, iqtisadiyatının isə dünyada ilk 20-də yer aldığı indi dövrdə isə bu, heç mümkün deyil. 100 il əvvəl Çanaqqala uğrunda aparılmış qanlı döyüşlərdə türklər nəinki öz dövləçiliklərini xilas ediblər, həm də qalib gəlməklə, ADR kimi müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulmasına şərait yaradıblar. Bizim qardaş münasibətimiz indi də regional geosiyasətdə həlledici rol oynayır və bununla yalnız ermənilər deyil, oların dünyadakı himayədarları da hesablaşmalıdırlar.

АРМЯНСКАЯ ИДЕЯ ФИКС ПРОВАЛИЛАСЬ
В один и тот же день, 24 апреля, в Стамбуле и Ереване отмечали 100-летие двух исторически связанных между собой событий - битвы при Чанаккале и так называемого "армянского геноцида". Но цели этих мероприятий были прямо противоположными.
Турция организовала впечатляющую акцию поминовения сотен тысяч воинов Первой мировой войны, павших с обеих сторон в сражениях на полуострове Гелиболу и Чанаккале. В торжественной церемонии, которая символизировала примирение бывших противников, приняли участие главы 21 государства, спикеры трех парламентов, пять премьер-министров и 28 министров, представители международных организаций. Среди почетных гостей находился и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Церемония началась с возложения президентом Реджепом Тайибом Эрдоганом памятного венка к мемориалу "Мехметчик". А наследник британского престола принц Уэльский Чарльз возложил к мемориалу венок от государств Антанты. После почтения минутой молчания памяти погибших в боях при Чанаккале прозвучали артиллерийские залпы, под звуки государственного гимна в небе начал развеваться турецкий флаг. Министр по делам религии Турции Мехмет Гермез, а следом за ним христианский иерарх прочитали молитвы за упокой души погибших в сражении, призвали к миру и братству.
С речами выступили наследник британского престола принц Уэльский Чарльз и президент Турции Реджеп Тайиб Эрдоган. Церемония сопровождалась выступлением хора детей из различных стран, исполнивших "Громкую песню мира", а также исполнением турецкого военного оркестра "Мехтеран". После посещения могил солдат, погибших в боях при Чанаккале, главы государств подписались перед мемориалом "Мехметчик" в "Тетради шехидства". Символами примирения стал совместный почетный марш воинских формирований государств Антанты и Вооруженных сил Турции, а в море прошли военные корабли Турции, Англии, Франции, Австралии и Новой Зеландии. В заключение церемонии эскадрилья "Турецкие звезды" осуществила показательные полеты.
В Ереване же армяне организовали непонятное шоу, в котором концерт рок-группы System of a Down Сержа Танкяна на центральной городской площади сочетался с траурным молебном, а политики и религиозные деятели на церемонии соседствовали со звездой эротических шоу, скандально известной Ким Кардашян. Такой противоестественный политико-пропагандистский микс имел цель - любыми средствами добиться от больших и малых стран, международных организаций, да от кого угодно вожделенного определения "геноцид" в отношении трагических и противоречивых событий столетней давности.
Вопреки всем усилиям официального Еревана и влиятельной армянской диаспоры вытащить на это мероприятие мировых лидеров не удалось. 24 апреля в Армению прибыли только президенты Сербии, Кипра, Франции и России. При этом президент последней Владимир Путин сделал это после видимых колебаний, и лишь предприняв ряд шагов, которые должны были смягчить негативную реакцию Турции и Азербайджана. Как писали армянские газеты, Путин сказал, что не потерпит, чтобы рядом с ним находился самозваный "президент НКР" Бако Саакян, и тот остался дома. В своем выступлении в ходе церемонии поминовения в Ереване Владимир Путин так и не произнес слово "геноцид" и даже не упомянул Турцию. Добавлю, что в Чанаккале Россию представлял спикер Государственной думы Сергей Нарышкин.
Выступивший на церемонии в Ереване президент Франции Франсуа Олланд хотя и назвал события 1915 года геноцидом, но одновременно счел необходимым заявить: "Вспоминать геноцид не означает начинать процесс (то есть обвинять кого-либо сейчас), это означает отдать дань памяти погибшим, чтобы никогда такая трагедия не повторилась". Вряд ли добавило настроения армянам то, что президент Франции почти сразу же отправился из Еревана в Баку с рабочим визитом. Ведь в отличие от сентиментального характера армяно-французских отношений Франция имеет с Азербайджаном значительный торговый оборот и реализует масштабные инвестиционные проекты.
Франсуа Олланд провел 25 апреля встречу с Ильхамом Алиевым. Президенты выразили удовлетворение текущим уровнем двустороннего сотрудничества, а также динамическим развитием азербайджано-французских связей. Кроме того, стороны провели широкий обмен мнениями по текущей ситуации в переговорах по нагорно-карабахскому урегулированию. Президент Ильхам Алиев выразил удовлетворение активностью президента Франсуа Олланда в этом направлении. В присутствии глав государств состоялось подписание протокола о намерениях по азербайджано-французскому университету.
Нельзя не заметить и то, что "союзники" Армении по ОДКБ и ЕАЭС дружно проигнорировали мероприятия в Ереване. Казахстан не прислал никакой делегации, даже низкого уровня. А президент Беларуси Александр Лукашенко 24 апреля демонстративно нанес визит в Грузию и не счел нужным посетить Ереван, находящийся в 30 минутах полета самолетом. Одновременно визит белорусского лидера дал уважительный предлог его грузинскому коллеге также уклониться от участия в "геноцидальных" мероприятиях в Ереване.
Не дождались армяне вожделенного слова "геноцид" и из уст президента США Обамы. А резолюция Европарламента с призывом к странам - членам Евросоюза признать так называемый "армянский геноцид" и заявление Папы римского на специальной мессе о том, что "геноцид армян стал первым в XX веке", можно считать всего лишь утешением, так как в той или иной форме это ими ранее уже отмечалось.
Очередной, 21-й по счету, страной, признавшей "армянский геноцид", стала Австрия, нижняя палата парламента которого приняла специальное заявление по этому поводу. Анкара ответила на это отзывом своего посла для консультаций. Более серьезной реакции заслуживает изменение позиции парламента и правительства ФРГ, ранее избегавшего заявлений, затрагивающих Турцию, которая является важным военно-политическим союзником и торгово-экономическим партнером Германии. В проекте резолюции, внесенной в Бундестаг, отмечается, что "спланированное массовое истребление и депортация более миллиона этнических армян в XX веке являются примерами этнической чистки, ссылки и геноцида". Документ еще не принят и отправлен в соответствии с регламентом в профильные комитеты для доработки и обсуждения. Между сторонами на правительственном уровне идут конфиденциальные переговоры с тем, чтобы используемые в документе формулировки не нанесли бы непоправимый ущерб традиционно близким отношениям между странами. Факт использования президентом ФРГ Йоахимом Гауком во время поминальной молитвы в монастыре Берлина слова "геноцид" в отношении событий 1915 года не столь значим, так как президент в Германии фигура номинальная. Однако более всего удивляет пассивность в этом вопросе многочисленной турецкой диаспоры в Австрии и Германии, которые активными протестами могли бы побудить местных политиков воздержаться от использования односторонне трактуемых исторических событий для унижения Турции и турецкой нации.
Ставшее поистине национальной идеей фикс, слово "геноцид" в представлении армян иллюзорно ассоциируется с волшебной палочкой, которая должна принести им всевозможные политические, территориальные и финансовые дивиденды. Полагаю, что правители Армении оценивают ситуацию более реалистично и прагматично решают приземленные задачи. Во-первых, сохранение в международной повестке темы так называемого "геноцида" выставляет армян в качестве пострадавшей нации и как бы оправдывает выспрашивание финансовых подачек и всевозможных льгот. Для страны, не имеющей внутренних ресурсов развития, каковой является Армения, выделяемые гранты и помощь на правительственном уровне, а также ежегодно собираемые частные пожертвования являются жизненно необходимыми. Во-вторых, для нынешних армянских лидеров (Серж Саргсян, Сейран Оганян, Роберт Кочарян и др.), непосредственно руководивших массовыми убийствами и этническими чистками в отношении азербайджанцев, выступление в заглавных ролях на постановке под названием "столетие армянского геноцида" является определенной страховкой от риска в будущем предстать перед судом за свои преступные деяния. В-третьих, правительство Саргсяна, в отличие от армянских обывателей, понимает, что вытребовать у Турции не только территориальные и финансовые компенсации, но даже добиться признания "геноцида" и принесения извинений нереально. Своим назойливым зудом по поводу "геноцида" правительство Армении надеется при помощи своих зарубежных покровителей среди великих держав склонить Анкару к тому, чтобы в качестве жеста примирения турки открыли границу с Арменией и отказались от принципиальной позиции поддержки Азербайджана в вопросе карабахского конфликта. То есть армяне рассчитывают удовлетворить свои территориальные аппетиты если не за счет Турции, то хотя бы за счет части оккупированных азербайджанских территорий.
Напрасные ожидания. Турцию не удалось сломить в начале XX века, когда она была неизмеримо слабей. Тем более не удастся это сделать сейчас, когда турецкие вооруженные силы являются одними из самых мощных в Европе, а экономика входит в первую мировую двадцатку. Сто лет тому назад в кровопролитных сражениях при Чанаккале турки не только спасли свою государственность, но, победив, создали необходимые предпосылки для формирования в последующем независимого государства Азербайджан в форме АДР. Наш братский союз сегодня во многом предопределяет региональную геополитику, и с этим обстоятельством вынуждены будут считаться не только сами армяне, но и их покровители в мире.