Çərşənbə axşamı, 05:31
İnsan keçmişi xatırlayanda həmişə ötən çağlarda "ulduzların daha yaxın", insanların daha xeyirxah, gənjlərin daha tərbiyəli olduğunu düşünür. Hamımız nədənsə keçmişi bir az ideallaşdırmağa meyilliyik.
İlk neft bumundan danışanda da çoxları Hajı Zeynalabdin Tağıyev kimi insanları hörmətlə xatırlayır, indiyə qədər gözəlliyi, üslubu və xüsusi memarlıq estetikası ilə heyran edən  inqilabdan əvvəlki tikintiləri misal gətirir.
Şəksiz, bütün bunların hamısı müsbətdir, anjaq nədənsə biz keçmişin çoxsaylı xeyriyyəçi  milyonçuları arasından yalnız Tağıyevi xaitırlayırıq. Həmin dövrləri ideallaşdırmaq isə o çağları yaxşı tanımağımızdan irəli gəlir.
Neft lotereyası
XIX yüzilliyin sonları  -  XX yüzilliyin başlanğıjının Bakısı çox tozlu, hətta demək olar ki, bir qədər də baxımsız şəhər imiş. Su çatışmazlığı üzündən şəhərdə, demək olar ki, bağlar və parklar olmayıb. Neftin primitiv üsullarla çıxarılması şəhərin ətraf mühitinə çox pis təsir göstərirmiş. Tez-tez baş verən neft fontanları nətijəsində mədənlərin ətrafında böyük neft gölməçələri yaranırmış.
Bu, neftin qiymətinin on dəfələrlə düşməsinə, daşınma xərjlərinin isə daha baha başa gəlməsilə səbəb olurdu. Buna görə də neft mədənlərinin başını itirmiş sahibləri qiyməti qaldırmaq üçün bu gölləri yandıraraq yox etməyə çalışırdılar. Beləliklə, XIX yüzilliyin yetmişinji illərinin başlanğıjında yer səthində müşahidə edilən güjlü neft fəvvarələri yaxınlıqdakı qəsəbələrdə yaşayan insanlara daha çox ziyan vururmuş.
Bakıda ekoloci durum fəlakətli imiş. Onda Bakının Qaraşəhər adlanan sənaye rayonunda, demək olar ki, hər yanda göydən yağan his və qurum üzündən gündüz də hava qaranlıq imiş. Bakının, hətta pişikləri, sərçələri və qağayıları da qara rəngə boyanıbmış. Hər addımda göyə yüksələn zavod boruları göydən yerə qurum tökməkdə imiş. Çox vaxt mədənlərdə yerləşən binaları, anbarları və emalatxanaları neft basırmış.
Neftli sahələr üzərində daim düşən mübahisələr jinayətlərə yol açırmış. Yalançı şahidliklə çörək pulu qazanan adamlar da çox imiş. Bu, belə baş verirmiş. Onlar əllərini Qurani-Kərimə basaraq, ayaqları altında olan torpağın gerçəkdən kiməsə məxsus olması barədə şəhadət verirmişlər. Öz aləmlərində isə bəzi hiylələrlə guya günahdan uzaq dururmuşlar. Sadəjə, çəkmələrinin altına onlara bu and üçün pul vermiş adamlara məxsus sahələrdən gətirilmiş torpaq səpirmişlər.
Neft isə bir günün içində dünənki bənnanı və ya hambalı milyonçuya çevirmək qüdrətində idi. Bu, bir növ lotereyaya bənzəyirmiş.
Bu jür sonradan vard dövlət görmüş milyonçuların pulu çay kimi axaraq, yerli və xariji banklarda toplanan zamanlar isə neft mədənlərinin özləri fəlakətli vəziyyətdə qalmaqda davam edirdi. Bu barədə yazıçı Manaf Süleymanov "Eşitdiklərim, oxuduqlarım, gördüklərim..." kitabında çox gözəl yazıb: "Təpələr və çökəklər, üfunətli xəndəklər və çalalar at peyini ilə dolu olardı, göydən mazut və qurum yağardı...  Yağış vaxtı palçıq dizə çıxardı, qışda şaxta nəfəsi kəsərdi, yayda bürkü taqətdən salardı. Bir qurtum su tapmaq mümkün deyildi, xəzri əsən zaman toz-duman hər tərəfi basardı.  Uzun, bitməyən iş günündən sonra taqətdən düşmüş fəhlələrin yatdığı xırda qazma damlar, miskin kazarma jərgələri işıqsız və havasız idi. Hər yanı basmış çirk, natəmizlik və yolxuju xəstəliklər vaxtından əvvəl qojalmağa və əjəlsiz ölümlərə səbəb olurdu...".
Həmin köhnə Bakının təzadları bu gün təsəvvür ediləndən daha kəskin olub. Dəhşətli yoxsulluq, kütləvi savadsızlıq və xəstəliklərlə yanaşı dəbdəbəli restoranlar, kazinolar dünyası mövjud idi. Bu dünyada hər şey padşahlara layiq şəkildə - ipək abacurlarla, büllur çilçıraqlarla, məxmər pərdələrlə, mərmərlərlə, güzgülərlə bəzədilmişdi...
"Qızıl gənjlik"in və "şəhər ataları"nın təmsilçiləri Yay Klubunda, yəni indiki Filarmoniyada və Qış Klubunda, yəni indiki Zabitlər evində yığışırdılar. "Çanaqqala", yəni indiki “Azərbayjan” kinoteatrı da onların sevimli yerlərindən idi, bu binaya giriş sadəjə 5 qızıl rubldan 25 qızıl rubla qədər dəyişirdi. Kazinolarda qumarla yanaşı, varlı müştərilər üçün əylənjələr də təşkil edilirdi.
Seçmə müştərilər, yəni indi deyildiyi kimi, VİP qonaqlar üçün musiqili proqramlar təşkil edilirdi. Xüsusi proqram hazırlanırdı, içkili qonaqlarla səhnənin arasına tül pərdə çəkilirdi və pərdənin o tərəfində çılpaq gözəllər rəqs edirdilər. Qumar masalarının arxasındakı oyunlar çox vaxt mübahisə ilə nətijələnirdi və atışma düşürdü.
Sonradan görmüş varlıların çoxu xarijdən özlərinə məşuqə gətirirdilər. Onlar bu "qəlblərinin ovçuları"na malikanələr alır, iri pullar xərjləyirdilər. Özü də bu əlaqələrini tanışlarından, hətta qanuni arvadlarından da gizlətmirdilər. Bəzən varlıların arvadları öz aralarında "Kimin ərinin məşuqəsi gözəldir?" deyə mübahisə edirdilər.
"Yoxsul" milyonçu
Yalnız insanları deyil, həm də şəhərin görkəmini dəyişmiş bu neft bumu dönəminin yetərinjə koloritli və nüfuzlu insanlarından biri Bakı milyonçusu Musa Nağıyev idi, onun haqqınlda əfsanələr danışır, lətifələr qoşurdular. Nağıyev də neftin hesabına Bakının sözükeçən adamlarından birinə çevrilmiş şəxslərdən idi.
O, Biləjəridə çox yoxsul bir ailədə doğulmuşdu. Onun atası saman satmaqla dolanırmış, qardaşı isə ölənə kimi hamamçı işləyib. Ağa Musa özü də gənjliyində çiynində palan Bakı küçələrində gəzərək hamballıq edirmiş. Neftin və təbiətinə xas olan işgüzarlığın hesabına o da milyonçu olmuşdu. Yalnız Bakıda onun yüzlərlə binası və onlarla gəmisi var idi. Onu çox zalım və xəsis insan kimi xarakterizə edirdilər.
Milyonçu olduqdan və işlərini nizama saldıqdan sonra, Ağa Musa öz müsəlman arvadını və uşaqlarını "Torqovı" küçəsindəki gözəl imarətinə yerləşdirib (indi Rəssamlar pasacıdır), özü isə gürjü yəhudisi olan ikinji arvadı ilə üç mərtəbəli təntənəli binaya köçüb). İndiki Səməd Vurğun və Şors küçələrinin kəsişməsindədir. Bu bina şəhərin bəzəyi idi.
Qonşularını ötüb-keçməyə çalışan Ağa Musa binaya pul əsirgəməmişdi. Evin qabağında kiçik çiçək bağçası vardı. Evin daxili tərtibatı da öz dəbdəbəsi ilə seçilirdi. Divarlarda və tavanda qızılı qabarmalar və işləmələr, barelyeflər və qorelyeflər, heyranediji mozaika kimi düzülmüş parket, İtaliyadan gətirilmiş  güzgülər, Fransadan gətirilmiş mebel göz oxşayırdı.
Yeri gəlmişkən, haqqında yuxarıda bəhs edilmiş Qış Klubu da, onun qarşısında  yerləşən, o dövrdə Bakının ən dəbdəbəli mehmanxanası olan "Astoriya" da Ağa Musa Nağıyevə məxsus olub. Daha sonra Nağıyev "Yeni Avropa" adlı daha bir mehmanxana tikdirib (indi "LUKoyl"un baş binasıdır). Yeni bina daha dəbdəbəli olub və uzun müddət Bakıda ən yüksək bina sayılıb.
Maliyyə işlərində uğurlarına baxmayaraq, o, çox qapalı adam olub. Heç kim onun çənlərində və anbarlarında nə qədər neft olduğunu bilmirmiş. Öz işçilərinə qarşı da çox sərt olub, deyilənə görə, bir dəfə öz podratçısını evdə ojaq yana-yana kibritdən istifadə etdiyinə görə işdən çıxarıb.
"Kim öz dövlətini qorumaq istəmirsə, başqasınınkına heç heyfi gəlməz",- deyə xəsis milyonçu bildirirmiş. Heç kim ondan borj pul ala bilmirmiş. Pul istəyənlərə deyirmiş: "Mənim maliyyə işlərindən başım çıxmaz. Bu məsələyə işlər müdiri Fətulla bəy baxır, ona mürajiət edin". Şəhərin dilənçiləri belə ondan pul istəmirmişlər, bilirmişlər ki, ondan pul çıxmaz. Amma Nağıyev kazinoya tez-tez gedirmiş.
Onun kazinoda, hətta xüsusi kreslosu varmış, orda ondan başqa heç kim otura bilməzmiş. O, kresloda oturaraq, oyunu izləyirmiş. Bəzən, hətta onu mürgü basırmış. Uduzanlar Ağa Musadan borj istəyirmişlər. O isə soyuqqanlıqla, adətən, soyğunçu olan şərtlərini diqtə edirmiş. Bu yolla minlərlə qızıl pul, neft yataqları, mədənlər, zavodlar, evlər və gəmilər keçmiş hambalın xəzinəsinə daxil olurdu.
Xalqın təkidlə "xəsis" adı verdiyi Ağa Musa Nağıyev buna baxmayaraq, xeyriyyəçiliklə məşğul olmağa məjbur idi, çünki mömin müsəlman kimi görünmək üçün bu çox vajib idi.
O, "Realnı Uçiliş"in binasının tikintisini başa çatdırmağı öz öhdəsinə götürmüşdü, üçünjü mərtəbəsini tikib başa çatdırmışdı. Şəhər ətrafında şəhər xəstəxanası üçün bina tikdirmişdi, indi ora Semaşko adına xəstəxanadır. Bakı su kəmərinin tikintisi üçün də iri məbləğdə pul vermişdi, təhsil üçün də yetərinjə iri pullar xərjləyirmiş.
Bakı Realnı Məktəbini himayəsinə götürən Nağıyev iyirmi beş müsəlman uşağının oxuması üçün vəsait ödəyirmiş. Bunun nətijəsində qısa müddətdə şagirdlərin 50 faizə qədərini müsəlman uşaqları təşkil ediblər.
"İsmailiyyə" də tikildi
Nağıyev tərəfindən müsəlman ijması üçün tikilmiş "İsmailiyyə" binasının isə qəribə tarixçəsi var. Onun oğlu Ağa İsmayılın vaxtsız vəfatından sonra təziyə günlərində Hajı Zeynalabdin Tağıyev ondan soruşubmüş: "Ağa Musa, Allah oğluna rəhmət etsin, adını əbədiləşdirmək istəyirsənmi?".
"Əlbəttə",- deyə kədərli ata javab vermişdi. Tağıyev isə qayıtmışdı: "Müsəlman Xeyriyyə Jəmiyyətinin binası yoxdur. Bir bina tikdir, adını "İsmailiyyə" qoy, onda oğlunun adı bizim xatirəmizdən silinməyəjək".
Musa Nağıyev təklifi bəyənib və dəyərli olduğunu bildirib. Tağıyev isə qazi Mir Məhəmmədə işarə verib və o, əllərini göyə qaldıraraq, xeyriyyə duası oxuyub. Ətrafdakılar Nağıyevin başına toplaşaraq, onu xeyriyyə işinə görə təbrik ediblər. Ertəsi gün  Ağa Musa Hajı Zeynalabdin  Tağıyevin yanına gələrək gileylənməyə başlayıb: "Dünən boynuma qoyduğunuz iş üçün külli miqdarda pul lazımdır! Məndə o qədər pul hardandır? Hajı, başıma nə iş açdın, məni çöldə qoymaq istəyirsən?" .
Tağıyev isə Nağıyevin var-dövləti üçün iki milyon rubl verməyə hazır olduğunu söyləyib. Ağa Musa bundan qeyzlənərək qışqırmağa başlayıb: "Atam, sənin başın xarab olub. Mənim altmış milyonluq dövlətimə iki milyon qiymət qoyursan". Hajı isə javab verib: "A kişi, sən indijə deyirdin ki, oğlunun xatirəsi üçün bina tikməyə heç yüz minin də yoxdur".
Ertəsi gün Zeynalabdin Tağıyev "Kaspi" qəzetində elan verərək bildirib ki, əgər Ağa Musa Nağıyev müflis olarsa, onda o, "İsmailiyyə" binasını öz vəsaiti hesabına tikdirəjək. Ağa Musanı qorxutmamaq üçün o, layihəçilərə smetada həqiqətən lazım olandan az məbləğ göstərməyi məsləhət görüb.
Tikinti əvvəljə gur gedib, sonra Nağıyevin xəsisliyi özünü göstərib, binanı başa çatdırmaq üçün vəsait çatmayıb. Nağıyevə mürajiət ediblər, o isə imtina edib, deyib ki, mən sizə lazım olan qədər pul vermişəm, bir qəpik də artıq pul vermərəm. Tikinti müəyyən müddət dayandırılıb.
Tağıev Nağıyevin işlər müdiri Fətulla bəy Rüstəmbəyova mürajiət edərək, qojanı dilə tutmağı xahiş edib. Və günlərin bir günü Nağıyevin kefi yaxşı olanda Fətulla bəy "İsmailiyyə"ni onun yadına salmağı qərara alıb. Deyib ki, "Yaxşı deyil, millət sizə nə deyər? Tikintini başa çatdırmaq lazımdır". Milyonçu narahatlıqla əllərini yelləyib: "Atam, get nə bilirsən, onu da elə, amma mənə bir şey demə". Fətulla bəy bank sənədlərini imza üçün sahibkara uzadıb. Nağıyev büdjəsindən birdəfəlik çıxan məbləği görməmək üçün gözlərini yumaraq  qol çəkib.
"İsmailiyyə"nin gözəl binasında onu tikən ustad bənnaların adı əbədi həkk olub: Usta Hənifə, Usta Hajı Abbas, usta Hajı Xeyrulla, Kərbalayı Mirzə Soltan, Salman ata. Onların ustad əlləri sərt daşları janlandıraraq gözəl çiçəklərə, naxışlara çevirib.
1914-jü ildə Ağa Musa Nağıyevin varidatı 70 milyon qızıl rubl təşkil edib. Bütün mirası isə daha çox qiymətləndirilib. Onun ölümündən sonra üləmalar şəriət qanunlarına əsaslanaraq, əmlakının onda, bir hissəsini məsjidlərə verməyi tələb edirdilər.
Bu iddialardan narahat olan varisləri ruhanilərə bildiriblər ki, Ağa Musa müsəlman olmayıb və "bəhai" təriqətinin tərəfdarı imiş. Onlar buna sübut kimi bir dəfə Nağıyevin məhkəmədə and içmək üçün Qurani-Kərimdən imtina etməsini və Şeyx Bəhaullanın kitabını tələb etməsini göstəriblər. Bəlkə də varisləri ilə ruhanilər arasında gedən bu xoşagəlməz çəkişməyə görə milyonçunun dəfnində çox az adam iştirak edib.
"Qara qızıl"ın möjüzəli təsiri bir göz qırpımında dünənki fəhlələri, ustaları, arabaçıları və dükançıları şöhrət və dövlətin zirvələrinə qaldırırdı. Onlar Avropa şəhərlərinə səyahətlər edir, ən bahalı kurortlarda istirahət edir, ən dəbdəbəli mehmanxanlarda qalır, özlərini gözəllik və dəbdəbəyə bürüyürdülər.
Anjaq Hajı Zeynalabdin Tağıyev kimi az adamlar yalnız özü və ailəsi üçün deyil, başqaları üçün də yaşayırdılar. Onlar anlayırdılar ki, öz şəhərlərini, ölkələrini daha yaxşı, savadlı edə bilərlər. Pullar onlara xeyir işlər görməyə kömək edirdi - onlar su kəmərləri çəkir, məktəblər, xəstəxanalar, məsjidlər tikir, gələjəkdə millətin Qızıl Fonduna çevrilə biləjək istedadlı gənjləri xarijə oxumağa göndərirdilər.
Sonradan görmüş milyonçuların çoxu hər vəjhlə aj və kasıb vaxtlarında istiyə və soyuğa baxmayaraq, qəpik-quruş qazanmaq üçün küçələrdə və mədənlərdə əlləşdikləri vaxtları unutmağa çalışırmışlar. Bu nağılabənzər tox həyatlarında ləzzətləri artdıqja, öz keçmiş həyatlarına görə daha çox utanırdılar.  Bu bədxərj, dikbaş və höjət insanlar öz güjlərini və pulun hökmünü nümayiş etdirmək üçün loğvalanmağı çox sevirdilər.
P.S. Deyirlər, Hajı Zeynalabdin Tağıyevin bənna vaxtlarında işlətdiyi bir baltası varmış. Sonradan o, həmin baltasını öz iki seyfindən birinə, qapı ilə üzbəüz olana qoyubmuş. Niyyəti  hər dəfə seyfi açanda, yığdığı var-dövlətə görə qürrələnməmək üçün baltanı görüb, həyatının  ajı çağlarını yadına salmaq imiş.

OIL, MILLIONS AND MILLIONAIRES
The past has the surprising ability to be seen as a time when the "stars were closer", people were kinder and the young were better. We all idealize the past in some way. For example, when talking about the oil boom, many remember fondly people like Zeynalabdin Tagiyev and the pre-revolutionary buildings which still delight us with their refinement, style and special architectural aesthetic. But for all these clear benefits, we almost always think only of Tagiyev, the philanthropist. among the many millionaires of the past. It is probably because we don't know it very well that we idealize that time.
Oil lottery
In the late 19th and early 20th centuries, Baku was a very dusty and dirty city. Due to the constant lack of water, there were hardly any parks or gardens in the city. The rapacious extraction of oil had a negative impact on the environmental situation in the city. There were large oil lakes around the oil fields as a result of the frequent oil fountains. As a result, oil prices went right down, while transport costs were very high. This is why desperate owners of oil fields could set fire to their manmade lakes, in order to raise oil prices. Thus, in the 1870s, powerful oil fountains caused great damage to the surrounding villages. The ecological situation in Baku was catastrophic. The "Black City", the then industrial district of Baku, was dark even during the day, because there was so much soot literally falling from the sky. Even cats, sparrows and the seagulls turned black. Gigantic factory chimneys rose to the sky on every corner, distributing their soot haphazardly. Buildings, warehouses and workshops near the oil rigs were often flooded with oil. Constant disputes over the oil fields often led to criminal actions. There were even people who made a living by giving false testimony. This was done in the following way: placing their hand on the Koran, they swore that the land under their feet really belonged to a certain person. However, to excuse themselves from such a sin, they invented the following trick - they put soil in their shoes from the land of the person who had hired them for this job.
Oil could turn yesterday's stonemason or porter into one of the first millionaires. It was a lottery. While the millions of the fledgling millionaires flowed like a river and settled in local and foreign banks, the oil fields themselves were in terrible condition. Manaf Suleymanov made some interesting comments about this in his book "Days Gone By": "Hillocks, pits, stinking trenches and cavities full of horse manure; fuel oil and soot are falling from the sky… When it rains mud rises to your knees, the cold freezes your heart and in summer, the heat tires you out. There is not a single drop of water, and if the Xazri (north wind) starts blowing, clouds of dust cover everything around. Tiny, wet dugouts, crestfallen rows of barracks - no light, no air and so many plank beds on which exhausted workers fall after their long working day. Dirt, sewage, infectious diseases, early ageing and death…"
The contrasts within that old Baku were much sharper than you can imagine now. Alongside terrible poverty, total illiteracy and disease, there was a world of luxurious restaurants and casinos bedecked with royal luxuries - silk lampshades, crystal chandeliers, velvet curtains, marble and mirrors… Representatives of the "golden youth" and the "city fathers" gathered in the Summer (the Philharmonia) and Winter Clubs (Officers' House) and their favourite entertainment establishment, Canax Qala (the Azerbaijan cinema). The entry fee was from five to 25 roubles in gold. Meanwhile, apart from their direct purpose, the casinos also entertained their rich visitors. A musical programme was presented for select clients, we would call them VIP visitors today, and something special was in store: a curtain made of thin lace came down before the drunken visitors and behind the curtain danced naked beauty queens. Card games were often interrupted by disputes that sometimes ended in shootouts. Most of these fledgling millionaires found themselves foreign mistresses. They bought villas for their "lady-loves" and gave them large allowances. What is more, they did not hide their affairs even from their friends and wives, and would argue with their friends as to whose mistress was the better.
"Poor" millionaire
In this crazy oil fever which changed not only the people, but also the face of the city, one of Baku's millionaires cut quite a colourful and influential figure - Musa Nagiyev. Myths and jokes about him circulated during his lifetime. His oil had made him one of the most influential persons in Baku at that time. He was born into a poor family in Bilacari. His father sold hay and his brother worked as a bathhouse attendant all his life. In his youth, Aga Musa furrowed through the streets of Baku carrying a back-pack - he worked as a porter (hambal). Thanks to oil and his natural business acumen he became a millionaire. In Baku alone, he owned about a hundred buildings and dozens of ships. He was a very brutal and greedy man. Having become a millionaire and built houses for himself, Aga Musa moved his Muslim wife and children into a beautiful mansion on the corner of Torgovaya (Painters' Alley). He himself and his second wife - a Georgian Jew - moved into a majestic three-storey building (at the intersection of Samad Vurgun and Schors Streets). This house became a landmark in the city. Aga Musa did not spare any money here, clearly trying to outdo his neighbours. In front of the house there was a small square with a flower garden. The interior design of the house was also distinguished by its beauty - with panelling, gilding on the ceiling and walls, bas reliefs and high reliefs, parquet laid out in a startling mosaic, mirrors from Italy and furniture from France. Incidentally, the above-mentioned Winter Club like the Astoria Hotel on the opposite side of the road, which was the most fashionable hotel in Baku at the time, belonged to Musa Nagiyev. Later, he built another hotel, the "New Europe" (currently, Lukoil's head office) which was even more luxurious and the tallest building in Baku at the time.
Despite his success in financial affairs, he was a very reticent character. No-one knew how much oil he had in his tanks and warehouses. He was so tight-fisted with his staff that they say he fired his contractor for lighting a cigarette with matches when there was a bonfire nearby. "If someone does not take care of their own property, they are unlikely to take care of another's property," said the mean millionaire. No-one managed to borrow money from him. In response to those who asked him for money, he would say: "I don't know anything about financial affairs. My manager Fatulla bey is in charge. Go and ask him." Even beggars in Baku did not extend their hand to him, knowing that it was pointless. Nagiyev sometimes visited the casino. He even had a special chair in which only he could sit. He sat and watched the players, often taking a little nap. Losers began to beg Aga Musa for a loan and he would mercilessly begin dictating his own extortionate terms. In this way, tens of thousands of roubles in gold, oil fields, factories, houses and ships filled the treasury of the former porter.
Although Nagiyev was nicknamed "xasis" (stingy), he was still forced to do some charity work as it was an important part of a true Muslim's image at the time. He undertook, for example, to complete the construction of the building of the real college - he built its third storey - he built a hospital on the outskirts of the city (Semashko Hospital), donated a lot of money for the construction of the Baku water pipeline and made quite large donations to education. Sponsoring the Baku real school, he paid for the upkeep of 25 Muslim children in preparatory classes. As a result, Muslims soon constituted 50 per cent of all pupils.
The Ismayiliyya building
An interesting story is related about the Ismayiliyya building which Nagiyev built for a Muslim society. Following the sudden death of his son - Aga Ismayil, Haci Zeynalabdin asked him at the funeral wake: "Aga Musa, may your son rest in peace. Do you want to immortalize his name for centuries?"
- "Yes, of course", the father said sadly.
- "The Muslim charity foundation does not have a building. Build a house and call it Ismayiliyya. Then Aga Ismayil's name will not disappear from our memory."
Inspired by this idea, Musa Nagiyev answered that this was a really good proposal. Haci made a gesture to cadi Mir Mahammad and, raising his hands to the sky, he began reading a prayer of thankfulness. All those present surrounded Nagiyev, congratulating him on his noble deed. Having thought better of it, Aga Musa went to see Tagiyev later and started complaining: "What you forced me to accept yesterday will cost me an awful lot of money! Where should I get so much money? Haci, what have you done to me? Do you want to make me bankrupt?"
In response, Tagiyev said that he would pay two million for Nagiyev's assets. But he angrily replied: "Are you crazy? Are you estimating my 16-million fortune at two million?"
- "But you just said that you don't even have 100,000 to build a house in memory of your son," Haci replied.
The next day, Zeynalabdin Tagiyev published an announcement in the Kaspi newspaper that if Musa Nagiyev went bankrupt, he undertook to build the Ismayiliyya building with his own money. He asked the architects to provide an underestimate so that Musa would not have a stroke. The construction work went quite quickly at the beginning, but then Nagiyev's meanness almost spoilt the whole business. There was not enough money to complete the building and they asked Nagiyev for more. But he turned down their request, saying, "I paid you in full and can't give a single penny more." The construction work stopped for some time. Tagiyev had to ask Nagiyev's manager Fatulla Rustambayov to persuade the old man to splash out the money.
One fine day when Nagiyev was in a good mood, Fatulla decided to remind him of the Ismayiliyya. "This is not good, what will people say about Aga Musa? We need to finish the construction." In response, the millionaire gave up and said in despair: "Go and do whatever you want, but don't say anything to me." Fatulla brought banking documents to his boss for signature. Nagiyev signed, closing his eyes tight in order not to see the sum that he was about to lose.
The wonderful Ismayiliyya building immortalizes the names of the skilful stonemasons who became the talk of the town: Master Hanifa, Master Haci Abbas, Master Haci Xeyrulla, Karbalai Mirza Soltan and Salman Ata. Their skilful hands vivified the tough stone, turning it into wonderful flowers, patterns, intricate ornaments and cobwebs of magical patterns.
By 1914, Musa Nagiyev's fortune amounted to 70 million roubles in gold. His whole estate was estimated to be much higher. After his death the clergy, on the basis of Shari'ah law, demanded that his heirs hand over 10 per cent of his inheritance to mosques. In response, concerned about these claims, the heirs provided the "holy fathers" with evidence that Aga Musa was not a Muslim and belonged to the Bahai faith. They cited an example, saying that Nagiyev once refused to swear on the Koran in a court and took his oath on the book of Sheikh Bahaulla. Perhaps as a result of this unseemly dispute between his heirs and the clergy, there were few people at his funeral.
The magic power of "black gold" raised yesterday's workers, artisans and shopkeepers to the heights of glory and wealth in the blink of an eye. They travelled in Europe, holidayed at the most expensive resorts and surrounded themselves with beauty and luxury. But only a few of them, like Zeynalabdin Tagiyev, managed to live not only for themselves, but also for the good of their family. They remembered that it was in their power to make their city and country better and more educated. Money helped them do good - to lay pipelines, build schools, hospitals and mosques, to send talented young people abroad for education; they could then become the gold reserve of the nation for the future.
Most of the new millionaires tried their best to forget the days when they had had to tighten their belts and overstrain themselves in the streets and oil fields in summer heat and winter cold. The more ashamed they were of their past the more they showed off in their new life, which resembled a fairy tale. Squanderers, boasters and bullies - they loved to jeer at people and demonstrate their power and the power of money.
P.S. They say that Haci Zeynalabdin had an old axe which served him faithfully when he worked as a stonemason. He hung this axe on the interior wall of one of his two big safes - right in front of the door - so that he would see the axe every time he opened the door, never boast of his wealth and remember the vicissitudes of life.