"NATO HƏDƏFİNƏ ÇATMADI"
Əfqanıstanın sabiq prezidenti Həmid Kərzai: "Əfqan xalqı hələ də terrordan əziyyət çəkir və ölkədə təhlükəsizlik hələ də təmin olunmayıb"
Ba­kı­da ke­çi­ril­miş III Qlo­bal Fo­ru­mun qo­naq­la­rın­dan bi­ri də Əf­qa­nı­s­ta­nın sa­biq pre­zi­den­ti Hə­mid Kər­zai idi. O, 2001-ci ilin de­ka­b­rın­da Əf­qa­nı­s­tan­da NATO tə­rə­fin­dən həy­a­ta ke­çi­ril­miş əmə­liyyat nə­ticə­sin­də "Ta­li­ban" ha­ki­miyyə­ti­nin de­v­ril­mə­sin­dən so­nra müvəq­qə­ti ad­mi­ni­s­t­ra­si­y­aya rəh­bər­lik edib. 2002-ci ilin iy­u­nun­da Əf­qa­nı­s­tan­da azad seç­ki nə­ticə­sin­də se­çil­miş ilk pre­zi­dent ki­mi ta­ri­xə düşüb. 2009-cu il­də Kər­zai ikinci müddə­tə pre­zi­dent se­çi­lib.
- Əf­qa­nı­s­tan­da ha­zır­kı da­xi­li siy­a­si və­ziyyə­ti necə qiy­mət­lən­di­rir­si­niz?
- Bil­diy­i­niz ki­mi, Əf­qa­nı­s­tan­da ye­ni hö­ku­mət qu­ru­lub, ye­ni se­çil­miş pre­zi­dent, ye­ni na­zir­lər var. Ümid edi­rik ki, ya­xın za­man­lar­da qu­ber­na­tor­lar da təy­in olu­nacaq. Bu, günbə­gün yax­şı­lığa doğru ge­dən bir yol­dur. Əf­qan xal­qı de­mo­kra­tiya yo­lu­nu se­çib. Əf­qa­nı­s­tan­da azad­lığın, o cümlə­dən mət­bu­at azad­lığı­nın ol­duğu­nu söy­ləyə bi­lə­rəm. Be­lə­lik­lə, biz irə­li, yax­şı günlə­rə doğru ge­di­rik.
- NATO-nun uzunmüddət­li "Sar­sıl­maz azad­lıq" əmə­liyya­tı­nın nə­ticə­lə­ri­ni necə dəy­ər­lən­di­rər­di­niz?
- NATO və müttə­fiq­lə­ri əmə­liy­yat­la­ra 2001-ci ilin 11 sentyabr ha­di­sə­sin­dən so­nra baş­la­dı­lar. Bu əmə­­liyya­tın iki məq­sə­di var idi. Bi­rinci məq­səd Əf­qa­nı­s­ta­na və əf­qan xal­qı­na müxtə­lif sa­hə­lər­də kö­mək edil­mə­si idi. Bu kö­mək həm xal­qa, həm də hö­ku­mə­tə sə­hiyyə, nəq­liyyat ki­mi sa­hə­lər­də çox fay­da­lı ol­du. Əf­qan xal­qı­na bir sı­ra di­g­ər is­ti­qa­mət­lər­də də böyük yar­dım­lar gö­s­tə­ril­di. Biz bu də­s­təyə və yar­dı­ma gö­rə dünya bir­liy­i­nə min­nət­da­rıq.
Əf­qa­nı­s­tan­da həy­a­ta ke­çi­ril­miş əmə­liyyat­la­rın di­g­ər məq­sə­di təhlü­kə­­siz­liy­in tə­mi­ni idi. O, ra­di­kal di­ni qrup­laş­ma­lar və ter­ror­çu­lar­la müba­ri­zə­ni özündə əks et­di­rir­di. Bu cə­hət­dən NATO və müttə­fiq­lə­ri­nin hə­də­fi­nə na­il ol­ma­dıq­la­rı­nı söy­ləyə bi­lə­rəm. Əf­qan xal­qı hə­lə də ter­ror­dan əziyyət çə­kir, öl­kə­də təhlükə­siz­lik hə­lə də tə­min olun­mayıb. Ən baş­lıca­sı isə ter­ror­çu­luq da­ha da ge­niş yayı­lıb. Bu, yal­nız Əf­qa­nı­s­tan­da dey­il, bütünlükdə re­g­i­on­da be­lə­dir.
- Əf­qa­nı­s­tan­da "Ta­li­ban" hə­rə­ka­tı­nın nə­za­rə­tin­də olan əra­zi­lər var­mı? Ko­a­li­siya qüvvə­lə­ri­nin öl­kə­ni tərk et­mə­sin­dən so­nra ta­lib­lə­rin ke­ç­miş möv­qe­lə­ri­ni ge­ri qay­tar­ma eh­ti­ma­lı nə qə­dər­dir?
- NATO qüvvə­lə­ri­nin Əf­qa­nı­s­tan­da ol­duğu döv­rdə də, "Ta­li­ban"ın nə­za­rə­tin­də olan əra­zi­lər var idi. Alyan­sın öl­kə­ni tərk et­mə­sin­dən so­nra da be­lə olacaq. Bə­zi ta­lib­lər bi­zim xal­qın təm­sil­çi­lə­ri, biz­dən bi­ri­miz, yə­ni bi­zim tor­pağın oğul­la­rı­dır. Biz on­la­rı sülhə, ba­rı­şığa çağı­rı­rıq. Ümid edi­rik ki, öl­kə­də sülhü bir­lik­də bər­qə­rar et­mək, onun çi­çək­lən­mə­si­nə, in­ki­şa­fı­na bir­lik­də na­il ol­maq üçün bu oğul­la­rı­mız da bi­zə tə­rəf mey­il­lə­nəcək­lər.
- "Ta­li­ban"la "İs­lam döv­lə­ti" ara­­sın­da müha­ri­bə­nin elan olun­du­ğu­na da­ir bu ya­xın­lar­da yayıl­mış mə­lu­ma­tı necə şərh edər­di­niz?
- Əf­qa­nı­s­tan­da ci­ha­da qo­şul­muş ta­lib­lə­rin ək­sə­riyyə­ti ar­tıq qeyd et­di­y­im ki­mi, bi­zim xal­qı­mı­zın nümay­ən­­də­lə­ri­dir­lər. On­lar əf­qan cə­miyyə­tin­də öz yer­lə­ri­ni tu­ta bi­lər­lər. İŞİD isə İraq və Su­riya ha­di­sə­lə­ri nə­ticə­sin­də ya­ran­mış qrup­laş­ma­dır və onun Əf­qa­nı­s­tan­la heç bir əla­qə­si yox­dur.
- Müha­ri­bə­nin Əf­qa­nı­s­tan­la həm­­sər­həd olan Or­ta Asiya öl­kə­lə­ri­nə yayıl­ma təhlükə­si var­mı?
- Bil­diy­i­niz ki­mi, Əf­qa­nı­s­tan­da təhlükə­siz­lik mə­sə­lə­si ar­tıq 30 il­dir ki, gündəm­də ilk ye­ri tu­tur. Bir də­fə bu və­ziyyət işğ­a­la gö­rə, da­ha so­nra bir sı­ra kə­nar müda­xi­lə­lə­rə, mə­sə­lən, Pa­ki­s­ta­nın Əf­qa­nı­s­ta­nın da­xi­li iş­lə­ri­nə qa­rış­ma­sı­na gö­rə ya­ra­nıb. Biz Əf­qa­nı­s­tan­da be­lə düşünürük: re­g­i­on­da sülh, təhlükə­siz­lik uğrun­da ça­lı­şa­rıq­sa, re­g­i­on öl­kə­lə­ri­nin bütün qüvvə­lə­ri bu işə töh­fə­si­ni ve­rər­sə, bu, bö­lg­ə­də ya­şay­an xal­qla­rın yal­nız xey­ri­nə olar.
Ek­s­tre­mizm Əf­qa­nı­s­tan­da mey­da­na gəl­miş prob­lem dey­il. Biz bu prob­le­mi bütün re­g­i­on öl­kə­lə­ri­nin bi­r­gə səy­lə­ri­lə çöz­mək is­təy­i­rik.
- Ek­s­per­t­lər he­sab edir­lər ki, ko­a­li­siya qüvvə­lə­ri­nin Əf­qa­nı­s­ta­na gir­mə­sin­dən so­nra ora­da nar­ko­tik is­teh­sa­lı­nın və ix­racı­nın həcmi yüz də­fə­lər­lə ar­tıb. Nar­ko­tik tica­rə­ti­lə mə­şğ­ul olan qüvvə­lər öl­kə­də ya­ran­mış və­ziyyət­dən is­ti­fa­də edib.
- Bu, hə­qi­qət­dir. 2001-ci il­dən öl­kə­də nar­ko­tik is­teh­sa­lı­nın həcmi ar­tıb. Bu­ra­dan be­lə qə­na­ə­tə gəl­mək olar ki, bey­nəl­xalq ma­fi­oz şə­bə­kə­si Əf­qa­nı­s­tan­da­kı ha­zır­kı və­ziyyət­dən is­ti­fa­də edir. Əf­qa­nı­s­tan­da nar­ko­tik mad­də­lə­rin is­teh­sa­lı­nın ar­t­ma­sı məhz bu­nun­la bağlı­dır. Nar­ko­tik tica­rə­tin­dən əl­də olu­nan bütün gə­lir­lər bu ma­fiy­a­nın və di­g­ər qrup­la­rın ci­bi­nə axır, pis imic isə əf­qan xal­qı­na qa­lır.
- Azər­baycan Əf­qa­nı­s­tan­da hə­y­a­ta ke­çi­ri­lən sülhmə­ram­lı mis­siy­a­nın və hu­ma­ni­tar pro­qram­la­rın fə­al iş­ti­rak­çı­sı­dır. Sülhün də­s­tək­lən­mə­sin­də Azər­baycan or­du­su­nun ro­lu­nu necə qiy­mət­lən­di­rir­si­niz?
- İlk növ­bə­də, Azər­bayca­na Əf­qa­nı­s­tan üçün et­dik­lə­ri­nə gö­rə tə­şək­kürümü bil­di­ri­rəm. Bu, onun Əf­qa­nı­s­­tan­da həy­a­ta ke­çi­ri­lən sülhmə­ram­lı mis­­siy­aya ver­diyi töh­fəyə də aid­dir.
İkinci­si, biz Azər­bayca­nın Ka­bil­də sə­fir­lik aç­ma­sı­nı is­təy­i­rik. Bil­di­y­i­­niz ki­mi, ar­tıq 3 il­dir ki, Azər­bay­can­­da Əf­qa­nı­s­tan sə­fir­liyi fə­a­liyyət gö­s­­­tə­rir. Bir­ba­şa əla­qə­lə­rin də­s­tək­lən­­mə­si iki­tə­rə­f­li müna­si­bət­lə­rin məh­­­sul­dar in­ki­şa­fı­na kö­mək edir. Biz bu­nu is­təy­i­rik və bu is­ti­qa­mət­də iş­ləy­əcəy­ik.

"NATO HAS NOT REACHED ITS GOAL"
"The Afghan people are still suffering from the terror, and security has not yet been ensured," says ex-president of Afghanistan Hamid Karzai
Former Afghan President Hamid Karzai was one of the guests at the Third Global Shared Societies Forum held in Baku. He headed the interim administration from December 2001, after the overthrow of the Taliban as a result of the NATO operation. In June 2002, the Council of Elders declared Karzai the head of state, and in late 2004 he became the first Afghan president elected in free elections. In 2009, Hamid Karzai was re-elected for a second term.
- How do you assess the internal political situation in Afghanistan?
- As you know, there is a new government, a newly elected president and new ministers in Afghanistan. We hope that governors, too, will be appointed in the near future. This is the road that is getting better day by day. The Afghan people have chosen democracy.
I should say that freedoms do exist in Afghanistan, including media freedom. Thus, we are marching forward to better days.
- How do you assess the results of NATO's long-term Operation Enduring Freedom?
- NATO and its allies launched the operation after the events of 11 September 2001. This operation had two objectives. The first objective was to help Afghanistan and the Afghan people in various fields. This assistance has been very useful to the people and the Government of Afghanistan in terms of public health and transport. The Afghan people have been greatly assisted in various other ways, too. We are grateful to the international community for their support and assistance.
The second objective of the operation in Afghanistan comprised security issues, including the fight against radical religious groups and terrorists. On this point, I can say that NATO and its allies have failed to achieve their goal. The Afghan people are still suffering from the terror, and security has not yet been ensured. Most importantly, terrorism has spread even wider, not only in Afghanistan but also throughout the region.
- Are there areas in Afghanistan that are controlled by the Taliban movement? What are the chances that the Taliban regains its position after the withdrawal of coalition forces?
- The Taliban exercised control over a number of areas even during the NATO presence. So it will be after the withdrawal of the North Atlantic Alliance. Some of the Talibs are representatives of our people; they are one of us, i.e. sons of our land. We urge them to follow a path of peace and reconciliation. We hope to persuade our sons to take our side so that we work together towards establishing peace in the country and serving its prosperity and development.
- How can you comment on the recent news about the declaration of war between the Taliban movement and the Islamic State?
- As I said, most of the Talibs who joined the jihad in Afghanistan are representatives of our people. They can become an integral part of Afghan society. Meanwhile, the ISIS is a group that has been formed as a result of events in Iraq and Syria; therefore it has nothing to do with Afghanistan.
- Is there a threat of war spreading to the Central Asian countries that border on Afghanistan?
- As you know, security issues have been at the top of the agenda in Afghanistan for 30 years. Once it was due to the occupation and then due to a number of (external) interventions in Afghanistan's affairs, in particular, on the part of Pakistan.
The Afghan people think as follows: if we would be working towards peace and ensuring security in the region, and all of the powerful countries of the region would contribute to this cause, it will benefit all the peoples living there.
Extremism is a problem that did not originate in Afghanistan. We want to solve this problem through joint efforts of all countries in the region.
- Experts note that the production and export of drugs has increased by a factor of hundreds after the invasion of coalition forces in Afghanistan. The situation in the country was used by the forces engaged in drug trafficking.
- It is true; the production of drugs has increased since 2001. It should be concluded that the international mafia network uses the current situation in Afghanistan. The growth in the volume of drug production in Afghanistan is related to this. All profits from drug trafficking flows into the pockets of the mafia and other groups, while a bad reputation goes to the Afghan people.
- Azerbaijan is an active participant in the peacekeeping mission in Afghanistan and humanitarian programmes. How do you assess the role of the Azerbaijani troops in maintaining the peace?
- First of all, I wish to express gratitude to Azerbaijan for everything it has done for Afghanistan and in particular for its contribution to peacekeeping activities in the country.
Secondly, we would like Azerbaijan to open its embassy in Kabul. As you know, the Embassy of Afghanistan has been operating in Azerbaijan for three years already. Maintenance of direct ties contributes to the fruitful development of bilateral relations. We want this and we will work in this direction.