Azərbaycan 70 il əvvəl olduğu kimi, bu gün də faşizmlə mübarizəyə töhfə verir
Dünyanın bir çox ölkələrində milyondan artıq insan yaşadıqları şəhərlərinin əsas küçələrinə axışdılar. Onlar əllərində Böyük Vətən müharibəsində döyüşmüş doğmaları, yaxınlarının portretlərini tutmuşdular. Bir neçə il əvvəl, 2012-ci ildə Tomskda təşkil olunmuş "Ölməz alay" aksiyası dünyanın bir çox ölkəsinin sakinlərini özündə birləşdirdi. Bu il Moskva, Bakı, Vaşinqton, Toronto, Kiyev, Berlin, Təl-Əviv, Ulan-Udedə və bir çox digər paytaxtlarda insanlar hazırkı sülh uğrunda canından keçmiş insanları yad etmək, gələcəkdə belə faciələrin təkrarlanmasına yol verməyəcəklərini nümayiş etdirmək üçün küçələrdə idilər.
İkinci Dünya müharibəsi bəşəriyyət tarixinin ən miqyaslı və dağıdıcı savaşı olub. Bu müharibədə 30-dan artıq ölkə, təxminən, 2 milyard insan iştirak edib. Bu, o dövr üçün dünya əhalisinin təxminən 80%-i demək idi. Müharibə Avropa, Asiya, Afrika və Okeaniyada, həmçinin Sakit, Hind, Atlantik və Şimal Buzlu okeanlarında gedirdi. 110 milyon hərbçi 40 ölkə ərazisində gedən döyüşlərdə iştirak edirdi.
Bütün bunlarla yanaşı, əsas savaş meydanı, əlbəttə ki, Avropa, Şərq cəbhəsi, nasist Almaniyası ilə Sovet İttifaqının döyüşdüyü ərazilər idi. Bunu anti-Hitler koalisiyasının bütün üzvləri indi də etiraf edirlər. Müharibə illərində SSRİ Silahlı Qüvvələrinə 34 milyon 476 min adam çağırılmışdı. 151 millətin və xalqın təmsilçiləri olan bu insanların üçdəbiri müharibədən qayıtmadı. Dinc əhali arasında da tələfat həddindən artıq çox olub. Sovet xalqı bəşəriyyətin faşizmdən qurtulması üçün çox qurbanlar verib. Əvəzində o, yalnız Vətəni deyil, həm də Avropa və Asiyanın 13 ölkəsini xilas edib.
Son illərdə keçmiş sovet respublikalarının alman-faşist işğalçılarının darmadağın edilməsində iştiraklarının araşdırılması istiqamətində çox işlər görülüb. 2010-cu ildə tarixçilərin birgə həyata keçirdikləri araşdırmalar "Hamının qələbəsi" adlı məcmuəyə toplanıb. Orada hər bir sovet respublikasının qələbəyə töhfəsi ayrıca göstərilir.
Moskvada Qələbə bayramı ərəfəsində "Ümumi Qələbə: tarix və yaddaş" adlı elmi konfrans keçirilib. Tədbirdə tarixçi, elmlər doktoru Sevinc Əliyeva "Azərbaycan İkinci Dünya müharibəsi illərində" adlı məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə bildirilir ki, Azərbaycanın hər 5 sakinindən 1-i bu müharibədə iştirak edib. O zaman 3,4 milyon (1941-ci ildə) əhalisi olan ölkədən, təxminən, 700 min nəfər cəbhəyə yollanıb. Onların arasında 10 mindən artıq qadın da olub. 400 mindən artıq azərbaycanlı döyüş mükafatları ilə, medallarla təltif olunub, 14 nəfər Şərəf ordeninə layiq görülüblər. Döyüşlərdə göstərdikləri şücaətə, igidliyə görə 130 azərbaycanlı Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülüb. Onlardan 16-sı bu adı ölümündən sonra alıb.
Qısa zamanda respublikanın ərazisi güclü arxa cəbhə arsenalına çevrilib. 1941-1942-ci illərdə Bakıda 17 yeni neft-kimya və kimya müəssisəsi işə salınıb. O dövrdə SSRİ-də istehsal olunan neftin 70%-dən çoxu Bakının payına düşüb. Azərbaycanın hospitallarında Sovet ordusunun 400 mindən çox döyüşçüsü müalicə alıb. Bakıda 130 növ silah, sursat, hərbi təchizat, o cümlədən əfsanəvi "Katyuşa" raketləri, onlar üçün reakstiv mərmilər istehsal olunub. Keşlə qəsəbəsində yerləşən 2 zavodda fasiləsiz olaraq qırıcı təyyarələr yığılıb. Gəncədə nəhəng aviatəmir zavodu işləyib: orada müxtəlif növlü 782 təyyarə təmir olunaraq cəbhəyə yola salınıb. Zavodda o cümlədən 1550 aviamühərrik və digəçr ehtiyat hissələri də təmir edilib. Kimya sənayesi zavodlarının da təyinatı dəyişidirilib və orada hərbi təyinatlı məhsullar istehsal edilib. Azərbaycan müəssisələrindən cəbhəyə 30-dan artıq adda geyim göndərilib. Bakılılar Leninqrada, Stalinqrada, Stavropola və Krasnodara ərzaqla, avadanlıqlarla və pulla əhəmiyyətli dərəcədə yardım göstəriblər. Minlərlə qaçqın özlərinə məhz Azərbaycanda sığınacaq tapıb.
Hər bir respublikanın qələbəyə verdiyi töhfəni ayrıca tərifləmək və ya azaltmaq doğru olmazdı. Bunun xüsusilə mayın 8-də Moskvada MDB dövlət başçıları səviyyəsində keçirilmiş sammitdə edilməsi doğru çıxmazdı. Amma toplantıda Qırğızıstan və Özbəkistan prezidentləri arasında bu mövzuda söz atışması baş verib və bu, görüşün digər iştirakçıları tərəfindən haqlı olaraq, bəyənilməyib. Axı onların hər birinin öz xalqının Qələbəyə verdiyi töhfələr haqda deyiləcək sözləri var.
"Biz tariximizi, bu dəhşətlərə son qoymuş Sovet İttifaqı, eləcə də digər müttəfiq ölkələrin xalqlarının qəhrəmanlığını müqəddəs tuturuq. Bu qəhrəmanlıq nəsillərdən-nəsillərə keçərək yaddaşlarda yaşamalıdır", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Böyük Vətən müharibəsində Qələbənin 70-ci ildönümü münasibətilə keçiriləcək bayram tədbirinə qatılmaq üçün Moskvaya etdiyi səfər ərəfəsində "Rossiya 24" telekanalına bildirib. Dövlət başçısı telekanala müsahibəsində fikrini belə davam etdirib: "Gənc nəslin qəhrəmanlıq və Vətənə məhəbbət ənənələrini davam etdirməsi üçün onlar məhz bu cür fədakar qəhrəmanlıq və Vətənə məhəbbət ruhunda tərbiyə olunmalıdırlar".
Amma Qələbə bayramı ilə bağlı tarixin özü də hər kəs üçün eyni deyil. Stalinin və Xruşşovun dövrlərində bu gün sadə şəkildə qeyd olunurdu - əsas qəzetlərdə baş məqalə və atəşfəşanlıq. Çünki Stalin generalitetlə münasibətləri pis olan cəbhəçi qəhrəmanlardan qorxurdu.
Qələbə gününü bu günkü qədər təntənə ilə qeyd olunmasına yalnız Brejnevin dövründə başlanılıb. Amma Azərbaycanda bayrama daha bir dəfə "qəsd edilib". Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, "əfsuslar olsun ki, müstəqilliyimizin ilk illərində o vaxt hakimiyyətdə olan AXC-Müsavat cütlüyü Qələbə Gününü bayram günləri siyahısından çıxarmışdı. Yəni, bu bayram ləğv edilmişdi. Yalnız Heydər Əliyev hakimiyyətə gələndən sonra 1993-cü ildə Qələbə Günü rəsmi bayram kimi təsdiq olundu, tarixi ədalət bərpa edildi".
Böyük Vətən müharibəsi illərindəki müttəfiqlik ruhu bu cün də nümunə olmalıdır. Bunu isə Rusiya prezidenti Vladimir Putin təntənəli qəbulda çıxış edərkən bildirib.
Moskvada Qələbənin 70 illiyilə bağlı bayram tədbirinə təxminən 30 dövlət və hökumət başçısı, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri qatılmışdılar. Moskvaya yollanmış dövlət başçıları arasında Azərbaycan, Ermənistan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Özbəkistan və Türkmənistanın prezidentləri də var idi. Mayın 9-10-da keçiriən bayram tədbirləriə Çin, Hindistan, Cənubi Afrika, Venesuela, Vyetnam, Kuba, Almaniya, Çexiya, Slovakiya, Serbiya, Bosniya və Herseqovina, Makedoniya, Kipr, Zimbabve, Monqolustan, Fələstin liderləri, həmçinin BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun da qatılmışdılar.
Rusiya prezidentinin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, bayram tədbirlərinə qatılmaları üçün 68 xarici dövlət liderinə, həmçinin YUNESKO, BMT, Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının rəhbərliyinə dəvət göndərilib. Lakin Qərbin aparıcı dövlətlərinin rəhbərləri konyuktura nöqteyi-nəzərindən dəvəti qəbul etməyiblər. Avropa və ABŞ qəzetləri artıq bunu Kremlin siyasətinin məğlubiyyəti kimi təqdim edir. "Bayram keçmişə aid olsa da, dəvət alanların siyahısı məhz müasir dövrü özündə əks etdirir", - deyə Sky News bildirir. France 24: "Moskva üçün mübarizə bitməyib: Qərb Ukraynada baş verənlər üzündən paradı boykot etdi". CNN: "Hazırkı siyasi kontekstdə bu, Rusiya ilə Qərb arasındakı ayrılığı göstərir".
Amma yaranmış vəziyyətə ayıq başla yanaşanlar da var. Məsələn, İtaliyanın sabiq baş naziri Silvio Berluskoni Qərb liderlərinin Moskvada keçirilən mərasimə qatılmamalarını Qərbin uzaqgörən olmamasının nəticəsi sayır. "Qızıl meydanda Rusiya prezidentilə yanaşı Çin, Hindistan və digər Asiya dövlətlərinin liderlərinin əyləşdiyi o tribuna Rusiyanın təcrid duruma düşdüyünün deyil, qərb siyasətinin iflasına dair növbəti göstəricidir. Mən oradakı boş yerləri güc nümayişi yox, məğlubiyyətimizin rəmzi sayıram", - deyə təcrübəli siyasətçinin "Corriera della Sera" qəzetində dərc olunmuş açıq məktubunda bildirilir.
Sovet İttifaqının mövcud olduğu dövr ərzində Kremlin təbliğatı hər şeyi ağ-qara rəngdə görməkdə günahlandırılırdı. Onun üçün yalnız 2 anlayış var idi: düşmən və dost. Düşüncə belə idi ki, Qərbdə hər kəs düşməndir və cəmiyyətdəki müsbət proseslərə baxmayaraq, onunla mübarizə aparmalıdır, dostların daxili siyasətdəki "çatışmazlıqlara" isə göz yummaq və onlara daim kömək etmək lazımdır.
Bəs indi vəziyyət necədir? İndi eyni standartları Qərb tətbiq edir. İndi Rusiyaya düşmən, "izqoy" rolu verilib və ona dost dəstəyi verə bilən hər kəs dərhal sərt təzyiqlərlə üzləşir.
Azərbaycanın Rusiyaya tətbiq olunmuş iqtisadi və siyasi sanksiyalarla bağlı mövqeyi qətidir. Bunu Prezident İlham Əliyev Rusiya telekanalına müsahibəsində bir daha dilə gətirib. Dövlət başçısı bildirib ki, Azərbaycan bu formalı təzyiqin əleyhinədir: "Bu, qeyri-səmərəli vasitədir. Biz həmişə dialoqun, bütün mürəkkəb məsələlərin danışıqlar masası arxasında etimad şəraitində həll olunmasının tərəfdarıyıq. Əlbəttə, müəyyən dərəcədə Rusiya ilə Qərb arasında etimad itirilib. Lakin, zənnimcə, onu bərpa etmək üçün səylər göstərilməlidir. Dünyada, regionumuzda, Avropada təhlükələr xeyli çoxdur. Bu, ekstremizm, radikalizm, terrorizm, Avropa qitəsində faşizmin dirçəlməsidir. Bu məsələləri birlikdə həll etmək lazımdır".
MDB dövlətlərinin BMT-nin İnsan Haqları Şurasının martda keçirilmiş 28-ci sessiyası zamanı qəbul etdikləri birgə bəyanatda da nasizmin qəhrəmanlıq səviyyəsinə qaldırılması kimi müasir təhlükəli tendensiyalarala birgə mübarizədən bəhs olunur. MDB ölkələrindən olan nümayəəndə heyəti müharibənin verdiyi dərslərin unutdurulması, onun nəticələrinin əxlaqi və hüquqi qiymətinin təhrifinə, nasist cinayətkarlarının və kollaborasionistlərə haqq qazandırılmasına edilən "abırsız cəhdlərdən" narahatlığını ifadə edib.
Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, "indi məsuliyyət atalarımızın, babalarımızın qəhrəmanlığına hörmətlə yanaşan siyasətçilərin, ölkə rəhbərlərinin, nüfuzlu ictimai xadimlərin üzərinə düşür. Onlar öz fəaliyyətlərində buna daim önəm verməlidirlər. Bir vaxtlar bizə elə gəlirdi ki, hamıya hər şey aydındır, bu, tarixdir, çoxlu tarixi sənədlər var, odur ki, burada fikir ayrılığı ola bilməz. Lakin, sən demə, ola bilərmiş. Ən kədərlisi də odur ki, bu gün yaşı 20-25 yaşlı gənc nəslin bəzi nümayəndələri faşist yürüşlərinə çıxmaqla, əslində, ümumi Qələbəmizi gözdən salırlar. Əgər bu meyil gələcəkdə genişlənsə, hansısa mərhələdə tarix baş-ayaq çevriləcək. Düşünürəm ki, indiki mərhələdə mənim dediyim fikirləri bölüşən bütün ictimai qurumlar fəaliyyətlərini əlaqələndirməli, tarixi həqiqəti ictimaiyyətə, xüsusən, gənclərə çatdırmaq, faşizmin qəhrəmanlıq səviyyəsinə qaldırılmasının və tarixin yenidən yazılmasının qarşısını almaq üçün fəal işləməlidirlər".

Как и 70 лет назад, Азербайджан вносит весомый вклад в борьбу против фашизма
Более миллиона человек во многих странах мира прошли по главным улицам столиц с портретами своих родных и близких, воевавших в Великой Отечественной войне. Акция "Бессмертный полк", зародившаяся совсем недавно, в 2012 году, в Томске, была подхвачена жителями многих стран мира. В этом году в Москве, Баку, Вашингтоне, Торонто, Киеве, Берлине, Тель-Авиве, Улан-Удэ и других столицах люди вышли на улицы, чтобы почтить память отдавших жизни за нынешнее мирное небо и продемонстрировать свою решимость не допустить в будущем такой трагедии.
Вторая мировая война была самой масштабной и разрушительной в истории человечества. В нее были вовлечены более 60 стран и около 2 млрд. человек, что составляло в те годы почти 80% населения мира. Война велась в Европе, Азии, Африке и Океании, а также в Тихом, Индийском, Атлантическом и Северном Ледовитом океанах. 110 млн. военнослужащих принимали участие в сражениях на территории 40 государств.
И все же главным театром военных действий была Европа, Восточный фронт, противостояние нацистской Германии и Советского Союза, что признавали все участники антигитлеровской коалиции. В годы той войны в Вооруженные силы СССР было призвано 34 млн. 476 тыс. человек, представителей 151 нации и народности, треть из которых не вернулась домой. Жертв среди мирного населения было значительно больше. Советский народ, заплатив высокую цену за избавление человечества от фашизма, освободил не только свою Родину, но и 13 стран Европы и Азии.
За последние годы сделано немало для изучения участия бывших советских республик в разгроме немецко-фашистских захватчиков. Совместные масштабные исследования историков в 2010 году оформились в сборник материалов "Победа - одна на всех", где обстоятельно раскрывается вклад каждой из этих республик.
В преддверии праздника в Москве состоялась научная конференция "Общая Победа: история и память", на которой выступила историк, доктор наук Севиндж Алиева с докладом "Азербайджанцы в годы Второй мировой войны".
В этой войне, говорится в докладе, сражался каждый пятый житель Азербайджана. При населении 3,4 миллиона человек (по состоянию на 1941 год) на фронт ушли около 700 тысяч, в том числе более 10 тысяч женщин. Свыше 400 тысяч азербайджанцев награждены боевыми наградами и медалями, 14 воинов - полные кавалеры ордена Славы, за воинскую доблесть и подвиги более 40 азербайджанцев были удостоены звания Героя Советского Союза, 16 из них - посмертно.
За короткое время территория самой республики была превращена в мощный тыловой арсенал. В 1941-1942 годы в Баку вступили в строй 17 новых нефтехимических и химических предприятий. Свыше 70% общего объема производимой в тот период в СССР нефти давал Баку. В госпиталях Азербайджана лечилось более 400 тысяч бойцов советской армии. В Баку производилось 130 видов вооружения, боеприпасов и военного снаряжения, в том числе легендарные "Катюши" и реактивные снаряды для них. На двух заводах в поселке Кешля беспрерывно производились самолеты-истребители. В Гяндже действовал крупный авиаремонтный завод. Здесь было отремонтировано и отправлено на фронт 782 самолета различных типов, а также свыше 1550 авиадвигателей и других запчастей. На выпуск продукции военного назначения были переориентированы и заводы химической промышленности. Предприятия Азербайджана шили для армии более 30 видов обмундирования. Значительная помощь - как продовольствием, так и оборудованием и деньгами была оказана бакинцами Ленинграду, Сталинграду, Ставропольскому и Краснодарскому краям. Азербайджан приютил тысячи беженцев.
Неправомерно превозносить или принижать степень вклада в победу каждой из республик. Тем более на уровне глав государств, как произошло это 8 мая в ходе неформального саммита СНГ, состоявшегося в Москве. Руководители Кыргызстана и Узбекистана затеяли между собой словесную перебранку, справедливо не поддержанную другими участниками встречи. А ведь каждому из них было что рассказать о вкладе своего народа.
"Мы свято бережем нашу историю и подвиг всех народов Советского Союза и других стран-союзников, которые положили конец этому кошмару, он должен жить в памяти из поколения в поколение, - подчеркнул президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью телеканалу "Россия 24" накануне своего визита в Москву на празднование Победы в Великой Отечественной войне. - Молодое поколение должно воспитываться именно на примере такого беззаветного героизма, любви к своей Родине с тем, чтобы эти традиции героизма и любви к Отчизне продолжались".
Однако в истории самого праздника Победы не все так просто. При Сталине и Хрущеве отмечали это событие скромно - лишь передовицами в центральных газетах и салютами. Первый просто-напросто боялся героев-фронтовиков, второй был в ссоре с генералитетом. Лишь при Брежневе отмечать 9 мая стали с тем размахом, который сохранился до наших дней. В Азербайджане же на праздник вновь "покушались". Как отметил президент И.Алиев, "к сожалению, в первые годы независимости власти, существовавшие тогда в Азербайджане, этот праздник ликвидировали. И только с приходом на должность президента Гейдара Алиева в 1993 году День Победы был объявлен государственным праздником. Это выходной день, и тем самым историческая справедливость была восстановлена".
О том, что дух союзничества времен Великой Отечественной войны должен быть примером и сегодня, говорил также президент РФ Владимир Путин, выступая на торжественном приеме.
Около 30 глав государств и правительств зарубежных стран и руководителей международных организаций приняли участие в праздновании 70-летия Победы. Москву посетили президенты стран СНГ - Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана и Туркменистана. Кроме того, в торжественных мероприятиях 9 и 10 мая участвовали лидеры Китая, Индии, Южной Африки, Венесуэлы, Вьетнама, Кубы, Германии, Чехии, Словакии, Сербии, Боснии и Герцеговины, Македонии, Кипра, Зимбабве, Монголии, Палестины, генсек ООН Пан Ги Мун.
Как сообщила пресс-служба президента России, приглашения получили 68 зарубежных лидеров, а также руководители ЮНЕСКО, ООН, Евросоюза и Совета Европы. Однако из конъюнктурных соображений руководители ведущих стран Запада их проигнорировали. Газеты Европы и США тут же назвали это поражением политики Кремля: "Хотя праздник посвящен памяти о прошлом, список приглашенных отражает именно современное положение дел", - отмечает Sky News. "Для Москвы борьба не окончена: Запад бойкотировал парад из-за событий в Украине", - подчеркивает France 24. "В нынешнем политическом контексте это отражает разобщенность между Россией и Западом", - делает вывод CNN.
Но есть и трезвый взгляд на сложившуюся ситуацию. Бывший премьер-министр Италии Сильвио Берлускони считает отсутствие западных лидеров на торжествах в Москве близорукостью Запада. "Та трибуна на Красной площади, на которой рядом с главой российского государства сидят лидеры Китая, Индии и других азиатских стран, - свидетельство не изоляции России, а провала политики Запада. Я считаю пустующие места не демонстрацией силы, а символом нашего поражения", - написал многоопытный политик в открытом письме, опубликованном в итальянской газете Corriera della Sera.
На протяжении всего существования Советского Союза кремлевскую пропаганду критиковали за то, что она видит все в черно-белом свете. Для нее существовало только два определения - враг, это все западное и с ним надо бороться, не обращая внимания на положительные процессы в обществе, и друг, которому надо всячески помогать, часто закрывая глаза на "перегибы" во внутренней политике. Что же происходит сейчас? Именно Запад теперь применяет те же самые стандарты. России нынче отведена роль врага, изгоя, и все, кто смеет оказывать ему дружескую поддержку, немедленно подвергаются жесточайшему остракизму и давлению.
Азербайджан тверд в своей позиции, касающейся экономических и политических санкций, направленных против России. Это еще раз подчеркнул президент Ильхам Алиев в интервью российскому телеканалу, отметив, что Азербайджан "против такой формы давления, она контрпродуктивна. Мы всегда выступаем за диалог, за решение всех сложных вопросов за столом переговоров в обстановке доверия. Конечно, в определенной степени доверие утрачено между Россией и Западом, но я думаю, что надо прилагать усилия для того, чтобы его восстанавливать. Очень много опасностей в мире - и в нашем регионе, и в Европе. Это и экстремизм, радикализм, терроризм, возрождение фашизма, которое мы видим на Европейском континенте. Эти вопросы надо совместно решать".
Именно о совместном противодействии современным опасным тенденциям героизации нацизма говорится и в совместном заявлении стран СНГ, сделанном в марте в ходе 28-й сессии Совета ООН по правам человека. Делегации стран СНГ выразили озабоченность "циничными попытками" забыть уроки войны, исказить нравственные и правовые оценки ее итогов и оправдать нацистских преступников и коллаборационистов.
По словам президента Азербайджана, "ответственность сейчас лежит на тех политиках, тех руководителях стран, влиятельных общественных деятелях, которые свято чтут великий подвиг наших отцов и дедов и которые должны в своей деятельности постоянно об этом говорить. Нам какое-то время казалось, что всем все известно, это история, есть столько исторических документов, поэтому здесь не может быть двух мнений. Но, оказывается, что может. И самое печальное в том, что молодое поколение, те, кому сегодня 20-25 лет, выходя на фашистские марши, по существу, дискредитируют нашу общую победу. И если эта тенденция будет нарастать в дальнейшем, то на каком-то этапе история будет перевернута с ног на голову. Думаю, что на данном этапе все общественные структуры, которые разделяют те убеждения, о которых я говорю, должны скоординировать свои действия, должны активно работать и в плане доведения до общественности, особенно молодежи, исторической правды, и в плане того, чтобы противостоять героизации фашизма и переписыванию истории".