Serj Sarqsyanın heç işgüzar səviyyəyə çatmayan Amerika səfəri nə ilə nəticələndi?
Ermənistan KİV-i Serj Sarqsyanın Vaşinqton səfərinin nəticələrini son dərəcə ehtiyatla şərh edir. Düşünmək olardı ki, Ermənistan prezidentinin ABŞ paytaxtına işgüzar səfəri Ermənistan-Amerika münasibətlərinin inkişafı baxımından dönüş anı olacaq. Üstəlik, səfərin gedişində Ermənistan və ABŞ hökumətləri arasında uzun illərdir müzakirə mərhələsində ilişib qalmış "Ticarət və investisiyalar haqqında" saziş də imzalanmışdı. İrəvanda bildirirlər ki, bu sənədin imzalanmasında məqsəd iki ölkə arasında ticarətin və investisiyaların genişləndirilməsinə kömək etməkdir. Ermənistan tərəfindən sənədi xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan, Birləşmiş Ştatlardan isə ölkənin ticarət nümayəndəsinin müavini Den Mulani imzalayıblar.
Amma istər region, istərsə də ondan kənarda olan ekspertlər əmindirlər ki, ABŞ-Ermənistan münasibətlərində dönüşə və ya inkişafa ümid etməyə dəyməz. Əvvəla bu sənədin imzalanması, çətin ki, Ermənistana ABŞ investisiyası selinin başlamasına səbəb olsun. Amerikalı politoloq Sergey Şakaryans "Reqnum" agentliyinə müsahibəsində bildirib ki, əslində, ABŞ üçün Ermənistanın necə inkişaf etdiyi heç bir əhəmiyyət daşımır. Onun sözlərinə görə, Vaşinqton Ermənistana investisiya axınının təminində heç zaman dövlət səviyyəsində maraqlı olmayıb. "Bundan başqa, 1991-ci ildən biz amerikalıların Ermənistan iqtisadiyyatının inkişafında iştirak etmək arzusunu belə, görməmişik. Odur ki, çərçivə sazişinin imzalanmasını yaxın gələcəkdə nəticə verəcək real sənədin imzalanması kimi qiymətləndirə bilmərəm", - deyə politoloq qeyd edib. Bununla yanaşı, o, USAID-in bir müddət əvvəl Ermənistana yardım proqramını dayandırdığını da xatırladıb. Bu qurumla yardım haqda razılaşmalar SSRİ-nin dağılmasından sonra yaranmış yeni müstəqil dövlətlər üçün 90-cı illərin ilk yarısında tarixi hadisə idi. Bunun ardınca hiss ediləcək nəticələr, investisiyalar və müqavilələr gözlənirdi. Bu gün belə sənədin imzalanması siyasi uğur yox, iflasın əlaməti sayıla bilər.
S.Sarqsyanın ABŞ-a səyahəti rəsmi səfər adlansa da, reallıqda onu heç işgüzar səfər də adlandırmaq mümkün deyil. Onun keçirdiyi görüşlərin, apardığı danışıqların sayı çox məhdud olub. Sarqsyan səfər zamanı nə ABŞ prezidenti, nə dövlət katibi, nə də onun müavinlərilə görüşüb. Sarqsyan yalnız ABŞ-ın ATƏT-in Minsk Qrupundakı nümayəndəsi Ceyms Uorliklə ətraflı danışıqlar aparıb. Doğrudur, o, ABŞ-ın vitse-prezidentilə birlikdə Vaşinqtonun baş kilsəsində "erməni soyqırımı"na həsr olunmuş dinlərarası ibadətə qatılıb, orada çıxış edib. Amma bu, ABŞ-ın erməni icmasının təşkil etdiyi tədbir idi və Sarqsyan icma tərəfindən oraya dəvət almışdı. Burada Vaşinqtonun Sarqsyanın şərəfinə atdığı protokol addımından söhbət belə, getmir.
Üstəlik, erməni kilsəsini ibadətdə Eçmiadzin katolikosu II Qaregin deyil, Kilikiya katolikosu I Aram təmsil edib. Əlbəttə, ABŞ-ın erməni prixodlarının əksəriyyəti Kilikiyaya aiddir. I Aram da ekumenik hərakat baxımından çox fəaldır. Amma Serj Sarqsyanın "protokol iynəsi"nin çox ağrılı alındığını anlamaq elə də çətin deyil.
Sarqsyanın ABŞ səfəri zamanı, yəqin ki, əsas hadisə onun Kapitolidə apardığı danışıqlar olub. Ermənistan prezidentinin mətbuat xidməti xəbər verir ki, mayın 5-də Sarqsyan ABŞ Senatındakı respublikaçı çoxluğun rəhbəri Mitç Makkonel və Senatın demokrat azlığının rəhbəri Harri Rid ilə görüşüb. Görüşdə Senatın istər respublikaçılardan, istərsə də demokratlardan olan bir neçə digər üzvü də iştirak edib. Sarqsyanın mətbuat xidməti görüşün fotolarını da yayımlayıb. Amma orada Senatdakı demokrat azlığın rəhbəri Harri Ridin əvəzinə başqa demokrat senator Con Frensis Rid görünür. Erməni KİV-i bundan bir qənaətə gəlib: bu, Sarqsyanın Birləşmiş Ştatlara səfərinin səviyyəsini "qaldırmaq" üçün edilmiş mənasız cəhddir.
Hər halda, Ermənistan prezidentinin Vaşinqtonda "ermənilərin qətliamı"na dair ekspozisiyanın da yer aldığı Holokost muzeyinə baş çəkməsi, ABŞ Konqresinin kitabxanasında erməni artefaktları ilə tanış olması, "The Washington Post"un redaksiya şurası ilə görüşməsi və ABŞ-ı öz siyasətində maraqlara deyil, prinsiplərə əsaslanmağa çağırması elə də qürurlanacaq hadisələr deyil. Əslində, o, bununla, Ermənistanla əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin ABŞ-ın maraqlarına uyğun olmadığını etiraf edib.
Vaşinqtonda Sarqsyan erməni təşkilatlarının rəhbərləri və ABŞ-ın erməni icmasının nümayəndələrilə də görüşüb. Amma səfər proqramında ABŞ-ın qərb sahillərinə, erməni diasporunun mövqelərinin daha güclü olduğu Kaliforniya ştatına səyahət nəzərdə tutulmamışdı. Beləliklə, o, hətta diasporla belə, sanballı danışıqlar apara bilməyib. Ermənistan üçün bu, iflasdan daha betərdir.
Görünən odur ki, Ermənistanda hətta Avrasiya İttifaqına qoşulduqdan sonra belə, ölkənin 2013-cü ilədək yürütdüyü siyasətə dönəcəyinə ümidlidirlər. Söhbət Moskva ilə Qərb arasında "balanslı münasibət" qurmaqdan, hər iki tərəfdən iqtisadi yardımlara, hətta avans şəklində yardımlara bel bağlamaqdan gedir. Artıq Aİİ-nin üzvü olan Ermənistanda xarici siyasi kursa yenidən baxıla biləcəyinə eyhamlar səngimir: ölkə "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının üzvü olaraq qalır, NATO-nun "Sülh naminə tərəfdaşlıq" proqramında formal da olsa, iştirakını davam etdirir və s. İrəvan artıq bu yolla Qərbdən real dividendlər qazana bilməyəcək. Bununla yanaşı, elə təəssürat yaranır ki, bütün bu jestlər daha çox Qərbə deyil, Moskvaya ünvanlanıb. Ermənilər, bununla, Rusiyanı onlara daha çox iqtisadi dəstək verməyə vadar etməyə çalışır.
Bu yerdə bir dəqiqləşdirmə aparmağa ehtiyac var. İqtisadçıların hesablamalarına görə, yalnız neft, qaz və xam almaz tədarükündəki güzəştlər nəticəsində Ermənistan Rusiyadan ildə, təxminən, 1 milyard dollar qazanır. Amma İrəvan daha çox qazanc istəyir və onun əsas niyyəti SSRİ dönəmindən qalmış "sənaye nəhəngləri"nin bərpasına nail olmaqdır. Moskva, öz növbəsində, Ermənistan iqtisadiyyatına investisiya yatırmağa tələsmir, onun İrəvana indiyədək verdiyi maddi hədiyyələr isə Ermənistan iqtisadiyyatının bərpası üçün kifayət deyil.
Bütün bunların fonunda Sarqsyanın ABŞ-a səfəri erməni siyasətçiləri tərəfindən uğurlu gediş kimi qiymətləndirilir. Əslində, Sarqsyan Vaşinqtona mayın 5-7-də oradan Moskvaya uçaraq Avrasiya İqtisadi Şurasının iclasında iştirak etmək, daha sonra isə Almaniya üzərində Qələbənin 70-ci ildönümü ilə bağlı bayram tədbirlərinə qatılmaq üçün səfər etmişdi. Sarqsyan Moskvaya getməyə bilməzdi. Bu, heç də onun müharibə qurbanlarının xatirəsinə hörmətilə bağlı deyil - belə olsaydı İrəvanda SS-in erməni legionu komandirinin müavini Qaregin Nceyə sitayiş etməzdilər. İrəvanda yaxşı başa düşürlər ki, ölkə Moskvadan bu cür demarşlar edə bilməyəcək dərəcədə asılıdır. Moskva səfərindən əvvəl ABŞ-a yollanmaq isə tamamilə "təhlükəsiz"dir. Doğrudur, səfərin proqramı çox sadə olub. Amma İrəvanın manevr üçün imkanları da qalmayıb. Ölkədə sosial problemlər pik nöqtəyə çatıb və hökumət təcili tədbirlər görməlidir. Vaşinqtona səfər də siyasi "ümidsizlik manevri" sayıla bilər.
İndi son dərəcə məhdud səfər proqramı və Ermənistan-ABŞ münasibətlərinin yaxşılaşması baxımından ciddi nəticələri olmayan səfər fonunda Rusiya ilə siyasi alver, çətin ki, mümkün olsun.

MANOEUVRE OF DESPAIR
What are the results of Serzh Sargsyan's American voyage, which did not even reach the level of a working visit?
Armenian media continue to make restrained comments on the results of Serzh Sargsyan's visit to Washington. It was believed that the working visit of the Armenian president to the US capital should have become by definition a turning point in the development of Armenian-American relations, especially as during the visit, the governments of Armenia and the United States signed an agreement on "Trade and Investment", on which they had negotiated for many years. Yerevan stresses that the purpose of the document is to promote trade and investment between the two countries. The document was signed by Foreign Minister Eduard Nalbandyan on behalf of the government of Armenia and Assistant US Trade Representative Dan Mullaney on behalf of the US.
Meanwhile, experts - both in the region and beyond - are sure that no turn or breakthrough should be expected in relations between Armenia and the United States. First of all, the agreement that has been signed is unlikely to promise Yerevan a golden rain of American investments. Armenian political scientist Sergey Shakaryants said in an interview with Regnum that the United States actually does not care how Armenia is developing and Washington has never been interested at the state level in providing investment flows to Armenia. "Moreover, we have never seen even a desire to participate in the development of Armenia's economy since 1991. Therefore, I cannot assess the framework agreement that has been signed as a real document, the results of which will be visible in the near future," the analyst said, while drawing attention to the fact that USAID recently announced the closure of assistance programmes to Armenia. Such agreements were a landmark event for the newly independent states that appeared on the world map after the collapse of the Soviet Union only in the first half of the 1990s. Then we waited for already tangible results, investments and contracts. And today the signing of such a document is not a political success, but a sign of failure.
Though Serzh Sargsyan's trip was called an official visit to the US, in reality, it did not even reach the level of a full-fledged working visit. The list of meetings and negotiations turned out to be too modest. He did not meet with the US president, the secretary of state or any of his deputies. The head of Armenia had complete negotiations only with the US representative in the OSCE Minsk Group, James Warlick. However, Sargsyan and the US vice-president participated in an interreligious prayer service dedicated to the "Armenian genocide" at the National Cathedral in Washington and delivered a speech there, but it was an event arranged by the Armenian community in the US, where the president of Armenia was invited, rather than a protocol step by Washington in honour of Sargsyan. Things reached such a point that the Armenian Church at the prayer service was represented not by the Echmiadzins Catholicos Garegin II, but by the head of the Catholicosate of Cilicia Aram I. Of course, the majority of Armenian parishes in the United States belong to the Cilician rather than Echmiadzin Catholicosate and Aram I is also very active in the ecumenical movement, but it is not difficult to guess that the "protocol prick" was very painful for Serzh Sargsyan.
Perhaps, the main event of Sargsyan's visit to the United States was his negotiations on Capitol Hill. According to the press service of the Armenian president, on 5 May, he met with the head of the Republican majority at the US Senate, Mitch McConnell, and the head of the Democratic Senate Minority Harry Reid. The meeting was also attended by a number of other members of the Senate - Republicans and Democrats. The press service also issued photographs of the meeting which, however, show another Democratic Senator John Frances Reed instead of the head of the Democratic Senate Minority Harry Reid. The conclusion of Armenian media was clear: it is a ridiculous attempt to "raise" the already low level of Sargsyan's meetings in the United States. Indeed, in fact, you cannot present as a source of pride the fact that the president of Armenia visited the Holocaust Museum in Washington, where there is an exhibition devoted to "Armenian massacres", got acquainted with Armenian artifacts in the library of the US Congress, met with the editorial board of The Washington Post and urged the US to be guided by principles rather than interests in its policy, thus recognizing that the strengthening of relations with Armenia does not correspond to the interests of the United States. In Washington, meetings were also held with leaders of Armenian organizations and representatives of the Armenian community in the US. At the same time, the programme of the visit did not include a visit to the west coast of the United States and California, where the positions of the Armenian diaspora are the strongest. Thus, a full-fledged dialogue did not work even with the diaspora. And for Armenia this meant even more than a resounding failure.
In Armenia, apparently, even after entry into the Eurasian Union, they still hope to return to the policy the country conducted until the autumn of 2013: "Balancing" between Moscow and the West in anticipation of economic aid from both sides, and as an advance. And today, after joining the EAEU, Armenia continues to hint that it may review its foreign policy: the country remains a member of the Eastern Partnership, continues - at least formally - to remain in the NATO programme Partnership for Peace, etc. However, Armenia is no longer able to achieve real dividends in the West in this way. But it seems that all these gestures are addressed not so much to the West as to Moscow, whom they want to prompt to provide greater economic support to Armenia than today.
It is necessary to clarify something here. Economists have estimated that owing to discounts on oil and gas supplies, as well as the proceeds from uncut diamonds, Armenia receives approximately 1bn dollars per year from Russia. However, Yerevan clearly hopes for more, including, above all, the restoration of "industrial giants" left over from Soviet times. But Moscow is in no hurry to make investments. And the financial gifts that have already been made are not enough for the resuscitation of the Armenian economy.
Against this background, the visit to the US seemed quite a good move to Armenian politicians. In fact, Sargsyan left for Washington on 5-7 May in order to fly from there to Moscow to take part in a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council and then in the celebration of the 70th anniversary of the victory over Germany. Serzh Sargsyan could not but appear in Moscow, and not out of respect for the memory of the "fateful 1940s" - in this case, Yerevan would not have arranged an impressive cult around the deputy commander of the Armenian SS legion, Garegin Nzhde. Another thing is that Yerevan understands that the country is too dependent on Moscow to afford such demarches. But going to the United States before the trip to Moscow looked quite "safe". The programme of the visit, however, was very modest, but Yerevan has no room for manoeuvre left. Social problems in the country have reached a peak, and the authorities should act immediately. The visit to Washington was a kind of political "manoeuvre of despair".
But now, amid the very modest programme of the visit and its even more featureless results, Sargsyan's trip to the United States, which failed to boost Armenia's relations with this country, is unlikely to be used in political bargaining with Russia.