Çərşənbə axşamı, 09:29
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Moskvaya pərişan halda yollanmışdı. Bu, Avropa İttifaqı ölkələrinin "tərəfdaşlıq" proqramının digər iştirakçılarının ərazisindəki problemlərdən fərqli olaraq, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində lazımi prinsipiallıq nümayiş etdirmək istəməməsilə bağlı idi.
Moskva danışıqları ərəfəsində Riqada keçirilmiş "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində Azərbaycan tərəfi yekun bəyannamə ilə bağlı tələb irəli sürmüşdü: sənəddə BMT TŞ-nin erməni silahlılarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini qeyd-şərtsiz boşaltmasını tələb edən qətnamələri haqda da danışılmalıdır. Amma...
"Avropalı tərəfdaşlarımız dedilər ki, bu, çox dərin, detallı məsələdir və bu halda biz digər münaqişələrlə bağlı da eyni proseduru təkrarlamalı olacağıq. Lakin biz israrımızı son anadək davam etdirdik. Hətta bu bəyannaməyə qoşulmamağımızın mümkün olduğunu da dedik. Yalnız bundan sonra kompromis variant əldə olundu: biz müvafiq bəyanat veririk, həmin bəyanat yekun bəyannamənin mətninə əlavə olunur və orada vəziyyət BMT-nin 4 qətnaməsi nəzərə alınmaqla əks olunur", - deyə E.Məmmədyarov Rusiya televiziyasına müsahibəsində bildirib.
Nəticədə, belə də olub. E.Məmmədyarovun Moskvaya səfər etdiyi gün Azərbaycan Avropa Komissiyasına sözügedən bəyanatını təqdim edib. Amma istənilən halda, Aİ-nin Qarabağ probleminə bu cür "fərqli", əslində isə, etinasız yanaşmasının yaratdığı pis ovqatı heç bir Riqa balzamı ilə "müalicə etmək" mümkün deyil... Üstəlik, Azərbaycanın öz xarici siyasətini qurmasında məhz bu məsələ daha ciddi əhəmiyyət daşıyır. Əvvəllər olduğu kimi, bu gün də Bakı üçün ən vacibi xarici tərəfdaşlarının Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağın və ona bitişik rayonların azad olunması məsələsinə münasibətidir.
Bu mənada, Aİ ölkələrinin Riqada keçirilən "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində ortaya qoyduqları mövqe Bakının narazılığına səbəb olub. Moskva isə problemin həllinə yardım etmək niyyətini ortaya qoyub. Üstəlik, danışıqların yekununda hər iki tərəf "nikbin notlarda" açıqlamalar verib.
Şübhəsiz ki, Azərbaycan torpaqlarının işğalı və Rusiyanın bu problemin həllində vasitəçilik rolu danışıqların əsas mövzularından biri olub. Tərəflər problemin həddindən artıq uzun çəkdiyinə dair ortaq fikir səsləndiriblər. Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrov münaqişənin həddindən artıq uzandığını heç kəsin inkar etmədiyini söyləyib: "Hər kəs bir fikirlə razıdır ki, razılığa gəlinməsi üçün real baza var. Sadəcə, bu anlayışı razılaşma dilinə çevirmək lazımdır. Biz bir neçə saat ərzində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə yanaşmaları detallarınadək müzakirə etdik. Tərəflərdə bütün təkliflər var, həmsədrlər onların mövqelərini nəzərə alıblar və mən danışıqlar prosesinə ciddi nikbinliklə baxıram", - deyə Lavrov qeyd edib. O, Rusiyanın bundan sonra da münaqişənin həlli üçün hər iki tərəfi qane edəcək variantın tapılması işinə fəal şəkildə dəstək verəcəyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, Moskva bunu həm ikitərəfli kanallarla, həm də ATƏT-in Minsk Qrupu vasitəsilə edəcək.
E.Məmmədyarov da münaqişənin həddindən artıq uzandığını və artıq onun çözülməli olduğunu söyləyib. Üstəlik, o, problemin sülh yolu ilə həllinə ümidlərin hələ də qaldığını bildirib. "Həmkarımın açıqlamasındakı nikbin notları bölüşürəm. Münaqişənin həlli prosesinə irəliləyişə nail olunması imkanlarını detallarına, ən kiçik zərrəsinədək müzakirə etdik", - deyə E.Məmmədyarov qeyd edib.
Şübhəsiz ki, Qərbin Qarabağ probleminə etinasız münasibəti fonunda Rusiya münaqişə tərəflərini ortaq məxrəcə gətirmək gücündə olan yeganə güc olaraq qalır. Azərbaycan Cənubi Qafqazda və Xəzər regionunda Rusiyanın vacib strateji tərəfdaşıdır. Bu fikir Rusiya XİN-in Elmar Məmmədyarovun Moskva səfərilə bağlı şərhində yer alıb. "Rusiya ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədridir. 20 ildən artıqdır ki, o, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində vacib rol oynayır. Coğrafi yaxınlığı və xalqlarımızın ümumi tarixini nəzərə alsaq, bu münaqişənin həlli bizim üçün birinci dərəcəli əhəmiyyət daşıyır. Bu, Rusiyanın xarici siyasi prioritetləri sırasındadır", - deyə Rusiya XİN-in açıqlamasında bildirilir.
Rusiya paytaxtında  baş tutmuş danışıqlara E.Məmmədyarovun verdiyi qiymət də maraqlıdır: "Danışıqlarda əsas mövzu Rusiyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində canlanma yaratmaqla bağlı aydın və dəqiq mövqeyi oldu". Əlbəttə ki, bu işdə Rusiyanın problemin həlli üçün Ermənistana təsir göstərmək istəyindən çox şey asılıdır. İstənilən halda, Azərbaycan və Rusiyanın XİN başçıları arasında aparılmış danışıqların nəticəsi bəzi müşahidəçilərə kifayət qədər cəsarətli ehtimallar irəli sürmək imkanı verib. Onların fikrincə, tərəflər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə Böyük sülh razılaşmasının imzalanmasının başlanğıcı ola biləcək ilkin razılığa gəliblər.
Hadisələrin indiki şəkildə inkişaf etdiyi şəraitdə bu ssenari illər əvvəl olduğu qədər utopiya təsiri bağışlamır. Doğrudur, Ermənistan Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı əsas forpostu olub və olaraq qalır. Amma Azərbaycan Rusiyaya daha çox şey təklif edir - bərabər hüquqlar prinsipi ilə strateji əməkdaşlıq. Bu gün Rusiya çətin durumdadır. Qərbin sanksiyaları ona öz təsirini göstərir. Azərbaycan isə qonşusunu bəlaya atıb qaçmayan etibarlı tərəfdaş olduğunu sübut edib. İndi Rusiyada bu məqamı daha çox vurğulayırlar. "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində də Aİ-nin xeyrinə olan antirusiya qərarlarını dəstəkləməyən Azərbaycan köhnə dostun yeni iki dostdan daha yaxşı olduğunu nümayiş etdirib. Hətta 29 yeni dostdan belə.
Amma bir şey də aydındır ki, Qarabağ tunelinin sonunda görünən ən zəif işıq belə, İrəvanın gözünü çıxarır. Hər dəfə olduğu kimi, bu dəfə də Azərbaycan və Rusiyanın XİN başçılarının görüşündən sonra Qarabağ probleminin həllində irəliləyişə nail olunma şansının yaranması Ermənistan rəhbərliyini narahat edib. Çünki İrəvan münaqişə zonasındakı status-kvonun dəyişməsini heç cür istəmir. Moskvadan gələn müsbət siqnallara İrəvan dərhal cavab verməyi lazım bilib. Üstəlik, o, bunu adətinə uyğun olaraq, Azərbaycana açıq hədələr ünvanlamaqla edib. Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan ölkəsinin "problemin danışıqlar yolu ilə həllinə tərəfdar olduğunu, bu danışıqların bərabərtərəfli dialoqa və qarşılıqlı etibar atmosferinə yol açmalı olduğunu" desə də, ardınca dərhal sülhsevərlikdən uzaq fikirlər səsləndirib. Daha doğrusu, o, bir müddət əvvəl müavini David Tonoyanın səsləndirdiyi fikirləri təkrar edib: "Hazırda Azərbaycan o dərəcədə silahlanıb ki, Dağlıq Qarabağ ətrafındakı təhlükəsizlik zolağı bizim üçün kifayət deyil".
20 ildən artıq müddətdə biz Ermənistan rəhbərliyinin danışıqlar prosesini gah hər hansı qanlı aksiya, gah da ekzotik cəhdlərlə pozmasına vərdiş etmişik. Hər dəfə münaqişənin həllilə bağlı diplomatik irəliləyiş imkanı real göründükdə, ermənilər bu cür təxribatlara əl atırlar.
Hələ 1998-ci ildə Ermənistanın o zamankı prezidenti Levon Ter-Petrosyan təcavüzkar siyasətin perspektivsiz olduğunu anlamışdı və bu, ona prezidentlik kürsüsü bahasına başa gəlmişdi. O zaman Robert Koçaryan və Serj Sarqsyanın başçılıq etdiyi "Qarabağ klanı" Ter-Petrosyanın təklif etdiyi həll planını dəstəkləməmişdi. Prezidentin təklifi isə münaqişə zonasının demilitarizasiyasını, 1992-1994-cü il müharibəsi zamanı işğal olunmuş bəzi yaşayış məntəqələrinin Azərbaycana qaytarılmasını nəzərdə tuturdu.
Bir il sonra, 1999-cu il oktyabrın 27-də, ATƏT-in İstanbul sammiti ərəfəsində Ermənistan parlamentində terror aktı törədilmiş, nəticədə, məhz İrəvanın döyüşkən mövqeyinin əleyhinə olan şəxslər güllələnərək qətlə yetirilmişdilər. Halbuki İstanbul sammitində Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair sənəd imzalamalı idilər.
Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin 2006-cı ildə Fransanın Rambuye qəsrində keçirdikləri görüşü də yaddan çıxarmaq olmaz. Danışıqların gedişində qəfil ayağa qalxaraq tualetə yollanan Robert Koçaryan sonradan geri qayıtmağı lazım bilməmiş və dialoq yarımçıq qalmışdı.
Bu dəfə də ya isterikadan, ya da adət etdikləri üçün Ermənistanın yüksəkrütbəli hərbi məmurları son dərəcə qeyri-adekvat bəyanatlar səsləndirirlər.
Amma artıq məsələ, əslində, regionda heç nəyi həll etməyən Ermənistanda deyil. İrəvan, sadəcə, vacib hərbi-siyasi müttəfiqinin Azərbaycanla əlaqələrini gücləndirməsini ümidsizliklə müşahidə etməkdədir. Ermənistan rəhbərliyinin dilindən yeni ərazilərin işğal oluna biləcəyinə vurulan eyhamlar Rusiyaya artıq həddini aşan "strateji müttəfiqini" yerində oturtmaq üçün şans verir. Əks təqdirdə, bunu Azərbaycan etməli olacaq.
Bu məqamda rusiyalı məşhur hərbi ekspert Pavel Felqenqauerin fikri kifayət qədər maraqlı təsir bağışlayır. O, ötən ilin avqustunda Qarabağda gərginliyin son dərəcə artdığı günlərdə Ermənistanın "Aykakan Jamanak" qəzetinin əməkdaşı ilə söhbətində sanki ermənilərin gözlərini açmışdı: "Rusiya hər zaman müharibə aparan ölkələrə silah satıb. Bəli, Azərbaycanın pulu var. Bundan başqa, Rusiya strateji baxımdan da həm Azərbaycanı, həm də Ermənistanı silahlandırır. Çünki biz hər iki tərəfə təsir imkanı əldə etmək istəyirik. Bizi maraqlandıran yalnız Ermənistan deyil. Bizim üçün Azərbaycanın da daxil olduğu Qafqaz maraqlıdır. Bu, strateji baxımdan Rusiya üçün daha vacibdir, nəinki Ermənistan".

ПОСЛЕДСТВИЯ АРМЯНСКОЙ ТЕМНОТЫ
В Москву глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров приехал с неприятным осадком, вызванным нежеланием стран Евросоюза демонстрировать по Нагорному Карабаху такую же принципиальную позицию, что и по аналогичным конфликтам в других странах - участницах "партнерства".
На состоявшемся в преддверии московских переговоров саммите "Восточного партнерства" в Риге азербайджанская сторона настаивала на том, чтобы в декларации была отмечена и роль четырех резолюций СБ ООН о безоговорочном выводе армянских войск из оккупированных территорий Азербайджана. Однако...
"Наши европейские партнеры говорили, что это - слишком далеко и подробно, и тогда нам надо будет выходить на эти процедуры и по другим конфликтам. Но мы настаивали до последней минуты. Мы сказали даже, что, может, и не присоединимся к этой декларации. Тогда мы пришли к компромиссному варианту, что дадим соответствующее заявление, которое приложится к тексту итоговой декларации, где будет описана ситуация с учетом четырех резолюций ООН", - пояснил Э.Мамедъяров российскому телевидению.
В итоге так и было сделано. Аккурат в день приезда Э.Мамедъярова в Москву Азербайджан представил Еврокомиссии указанное заявление. Однако никаким рижским бальзамом нельзя было вывести неприятное чувство от проявленного ЕС "особого", а на деле - индифферентного отношения к карабахской проблеме. Между тем именно этот вопрос имеет определяющее значение при выстраивании Азербайджаном своей внешней политики. Как и прежде, главным для Баку является отношение его зарубежных партнеров к вопросу об освобождении оккупированного Арменией Нагорного Карабаха и прилегающих территорий.
В этом смысле отношение стран ЕС, проявленное на саммите "Восточного партнерства" в латвийской столице, вызвало недовольство Азербайджана. Москва же заявила о намерении содействовать решению проблемы, а по итогам переговоров стороны даже высказали "нотки оптимизма".
Разумеется, проблема оккупации азербайджанских земель и посредническая роль России в решении этой проблемы стали одной из центральных тем переговоров. На переговорах стороны сошлись на том, что проблема тянется уж слишком долго. С.Лавров заявил, что никто не отрицает, что конфликт слишком затянулся. "Все согласны, что есть реальная база для достижения договоренностей, дело только за тем, чтобы перевести это понимание на язык договоренностей. Мы очень подробно, несколько часов обсуждали подходы к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Все наработки у сторон имеются, сопредседатели учитывали предложения сторон, и я смотрю на процесс переговоров с укрепляющимся оптимизмом", - сказал Лавров. Министр пообещал, что Россия и впредь будет активно продолжать содействовать поиску взаимоприемлемых договоренностей по конфликту - как по двусторонним каналам, так и через МГ ОБСЕ.
Э.Мамедъяров согласился, что конфликт уже перезрел и его надо решать. Причем надежды на мирное урегулирование все еще есть. "Разделяю нотки оптимизма, прозвучавшие в голосе моего коллеги по этому вопросу. Мы по деталям, по крупицам обсуждали возможности продвижения в этом конфликте", - сказал Мамедъяров.
Несомненно, на фоне равнодушного отношения Запада к карабахской проблеме Россия остается единственной действенной силой, демонстрирующей свою способность привести стороны конфликта к общему знаменателю. Азербайджан - важный стратегический партнер России в Закавказье и Каспийском регионе, говорится в комментарии МИД России в связи с визитом в Москву Эльмара Мамедъярова. "Россия, являясь сопредседателем МГ ОБСЕ, на протяжении более двух десятилетий продолжает играть активную роль в нагорно-карабахском урегулировании. С учетом географической близости и общей истории наших народов разблокирование конфликта имеет для нас первостепенное значение и относится к числу российских внешнеполитических приоритетов", - подчеркнул российский МИД.
В этом смысле интересна оценка самого главы МИД Азербайджана состоявшихся переговоров в российской столице: "Главной тематикой переговоров было абсолютно четкое желание РФ сдвинуть с места армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт". Конечно, многое будет зависеть от желания России повлиять с этой целью на Армению. Так или иначе, исход переговоров между главами внешнеполитических ведомств Азербайджана и России позволил некоторым наблюдателям сделать довольно смелое предположение о том, что стороны достигли предварительных договоренностей, которые могут положить начало подписанию Большого мирного соглашения по нагорно-карабахскому конфликту.
При нынешнем развитии событий этот сценарий не выглядит такой уж утопией, как это было еще несколько лет назад. Да, Армения была и есть главным форпостом России на Южном Кавказе. Азербайджан же предлагает России гораздо большее - стратегическое сотрудничество на равноправных началах. Сегодня, в сложные для России времена, когда страна находится под давлением западных санкций, Азербайджан доказал, что является надежным партнером, который не оставит соседа в беде. И в России это все чаще замечают. Не став поддерживать антироссийские решения саммита "Восточного партнерства" в угоду ЕС, Азербайджан показал, что старый друг лучше новых двух. И даже двадцати восьми.
Однако известно, что даже самый тусклый свет в конце карабахского тоннеля режет Еревану глаза. Как и всякий раз, вероятность сдвига переговоров по Карабаху после московской встречи глав МИД России и Азербайджана встревожила руководство Армении, в планы которого явно не входит изменение статус-кво в зоне конфликта. На позитивные сигналы из Москвы Ереван поспешил ответить в свойственном себе духе неприкрытой угрозы в адрес Азербайджана. Министр обороны Армении Сейран Оганян, заявив было о том, что "мы - сторонники мирного решения переговорным путем, которое должно привести к формированию диалога равных и атмосферы доверия", сразу же повторил далекие от миролюбия слова, озвученные ранее его заместителем Давидом Тонояном, что "при нынешнем уровне вооруженности Азербайджана пояса безопасности вокруг Нагорного Карабаха нам уже недостаточно".
За 20 с лишним лет переговоров нам не привыкать к иногда кровавым, а иногда к весьма экзотическим попыткам руководства Армении сорвать мирный процесс в момент, когда возможность дипломатического прорыва кажется близкой.
Еще в 1998 году понимание президентом Армении Левоном Тер-Петросяном бесперспективности агрессивной политики в процессе карабахского урегулирования стоило ему президентского кресла. "Карабахский клан" во главе с Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном не поддержал предложенный Тер-Петросяном план по урегулированию, включавший демилитаризацию зоны конфликта и возвращение Азербайджану ряда населенных пунктов, оккупированных в ходе боевых действий 1992-1994 годов.
Через год, 27 октября 1999 года, в преддверии саммита ОБСЕ в Стамбуле, где президенты Азербайджана и Армении намеревались подписать некий документ, в армянском парламенте произошел теракт, унесшийся жизнь именно сторонников отказа от воинственной позиции Армении.
Также не стоит забывать и про встречу президентов Азербайджана и Армении во французском замке Рамбуйе в феврале 2006 года, когда глава Армении Роберт Кочарян отлучился в туалет, так и не соизволив вернуться за стол переговоров.
И на этот раз то ли в результате истерики, то ли по природному зову высокопоставленные армянские военные чиновники делают далеко не адекватные заявления.
Но тут вопрос уже не к Армении, которая в действительности ничего не решает в регионе и с отчаянием наблюдает, как ее важнейший военно-политический союзник укрепляет связи с Азербайджаном. Но озвучивание угроз новых территориальных завоеваний из уст представителей армянского руководства предоставляет шанс России, в свете сделанных в Москве заявлений, предпринять попытку утихомирить окончательно зарвавшегося "стратегического партнера". В противном случае это придется сделать Азербайджану.
Здесь примечательно мнение одного из крупнейших российских военных экспертов Павла Фельгенгауэра, который в беседе с журналистом армянской газеты "Айкакан Жаманак" в период эскалации напряженности в зоне карабахского конфликта в августе прошлого года раскрыл армянам глаза на неудобную им суть вещей: "Россия всегда продавала оружие воюющим странам. Да, у Азербайджана есть деньги. И потом, с точки зрения стратегии, Россия вооружает и Армению, и Азербайджан, поскольку мы хотим иметь влияние на обе стороны. Нам интереснее не отдельно Армения, а весь Кавказ, включая Азербайджан, который для России в стратегическом плане более важная страна, нежели Армения".