"Azərbaycan istənilən mötəbər yarışı keçirə bilər", - Azad Rəhimov, gənclər və idman naziri
Bakı­da ke­çi­ri­lən ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın təş­ki­li bu mö­tə­bər ya­rı­şın yüksək stan­dar­t­la­rı­nı müəyyən­ləş­dir­di. Fak­ti­ki ola­raq Ba­kı bu oy­un­la­rı Yay Olim­pi­a­da­sı, hət­ta on­dan da yüksək sə­viyyə­də təş­kil et­di. Ge­niş icti­ma­iyyət ha­zır­lıq pro­se­si­nin ge­di­şi ba­rə­də müntə­zəm ola­raq mə­lu­mat­lan­dı­rıl­sa da, bir çox­la­rı­nı hə­lə də "bu­na necə na­il ol­duq?", "nə qə­dər və­sa­it sərf et­dik?" və "Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ke­çi­ril­mə­si bi­zə nə ve­rir?" ki­mi su­al­lar ma­raq­lan­dı­rır. İş qra­fi­ki­nin gə­rg­in ol­ma­sı­na bax­may­a­raq, gənclər və id­man na­zi­ri, "Ba­kı-2015" İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rı Əmə­liyyat Ko­mi­tə­si­nin baş icra­çı di­rek­to­ru Azad RƏ­hi­mov su­al­la­rı­mı­zın ca­­vab­lan­dı­rıl­ma­sın­da yar­dı­mı­nı biz­­dən əsi­rg­ə­mə­di.
- Cə­nab na­zir, si­zi dünya ta­ri­xin­də ilk də­fə ke­çi­ri­lən Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın uğur­lu açı­lı­şı müna­si­bə­ti­lə tə­b­rik edi­rik. Bu möh­tə­şəm təd­bi­ri təş­kil et­mək nə qə­dər çə­tin ol­du? Mən, ümu­miyyət­lə, Oy­un­la­rı nə­zər­də tu­tu­ram...
- Bu gün Azər­baycan dünya­nın diq­qət mər­kə­zin­də­dir. Öl­kə­miz­də bütün sa­hə­lər­də in­ki­şaf var. Ba­kı­da dünya və Av­ro­pa çem­pi­o­nat­la­rı­nın ke­çi­ril­mə­si adət ha­lı­nı alıb. Bu mə­na­da ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı ki­mi mö­tə­bər ya­rı­şın məhz bi­zə hə­va­lə edil­mə­si öl­kə­mi­zə olan yüksək eti­ma­dın gö­s­tə­rici­si­dir.
Adə­tən, be­lə ya­rış­la­ra 7-8 il ha­zır­lıq olur. Biz isə bütün gördüklə­ri­ni­zi iki il­dən bir qə­dər ar­tıq müddə­tə həy­a­ta ke­çir­dik. Azər­baycan Re­s­pub­li­ka­sı­nın Pre­zi­den­ti cə­nab İl­ham Əliy­ev və Hey­dər Əliy­ev Fon­du­nun pre­zi­den­ti, Oy­un­la­rın Təş­ki­lat Ko­mi­tə­si­nin sə­d­ri Meh­ri­ban xa­nım Əliy­e­va­nın diq­qə­ti və də­s­təyi say­ə­sin­də bu gün Ba­kı Av­ro­pa­nın ən böyük id­man ya­rı­şı­na ev sa­hib­liyi edir.
Hər şey ilk də­fə olan­da həm çə­tin­dir, həm də mə­su­liyyət­li­dir. Bu­na bax­may­a­raq, bu gün Ba­kı ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın stan­dar­t­la­rı­nı müəyyən­ləş­di­rir.
Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın yüksək sə­viyyə­də təş­ki­lin­də bi­zim ko­man­da şək­lin­də ça­lı­şacağı­mız çox vacib idi. Əmə­liyyat Ko­mi­tə­sin­də təcrübə­li əcnə­bi mütə­xəs­sis­lər­lə ya­na­şı, həmyer­li­lə­ri­miz də güclü ko­man­da for­ma­laş­dır­dı. Əha­liy­lə iş apa­rıl­dı. Nə­ticə­də, hər bir in­san bu oy­un­la­rın ke­çi­ril­mə­si üçün əlin­dən gə­lə­ni əsi­rg­ə­mə­di.
Bu ya­rış xal­qla­rı bir­ləş­dir­mək üçün çox yax­şı im­kan­dır. Bu, do­stluq fe­s­ti­va­lı, in­san­la­rın top­laş­dığı bay­ram, sağlam hə­y­at tər­zi­nin təb­liği­dir. Azər­baycan ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın təş­ki­liy­lə is­tə­ni­lən kütlə­vi təd­bi­ri ke­çir­məyə ha­zır ol­duğu­nu sübut et­di.
Bu oy­un­lar həm də öl­kə­mi­zin Av­ro­pa xə­ri­tə­sin­də ye­ri­ni möh­kəm­lən­di­ril­mə­si ba­xı­mın­dan çox mühümdür. Çox tez-tez so­ru­şur­lar: "Azər­baycan ha­ra­da yer­lə­şir?" Ba­kı­da ke­çi­ri­lən 2012-ci il "Eu­ro­vi­si­on" ya­rış­ma­sın­dan və in­di­ki Av­ro­pa Oy­un­la­rın­dan so­nra in­san­la­rın ço­xu bu su­a­lın ca­va­bı­nı bi­ləcək.
- Bəs, bun­dan so­nra­kı Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nı təş­kil edəcək öl­kəyə Azər­baycan han­sı kö­məyi gö­s­tə­rə bi­lər?
- Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın stan­dar­t­la­rı Azər­baycan­da müəy­yən­­ləş­di. Əg­ər bi­zə müraci­ət olu­nar­sa, biz kö­mək et­məyə ha­zı­rıq. İlk oy­un­la­rın mə­­şə­li qə­dim "Atə­şg­ah" mə­bə­din­də yan­dı­rıl­dı. Növ­bə­ti oy­un­­la­rın təş­ki­lat­çı­la­rı is­tə­sə­lər biz alo­­vun hə­min ta­ri­xi yer­dən gö­tü­rülmə­sin­də yar­dı­m­çı ola bi­lə­rik.
- Ya­rış ərə­fə­sin­də ma­liyyə ilə bağlı mət­bu­at­da çox­lu say­da mə­lu­mat­lar yayı­lır­dı. Ma­raq­lı­dır, ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın təş­ki­li­nə nə qə­dər və­sa­it xərclə­nib?
- Ma­liyyə mə­sə­lə­lə­ri ilə bağ­lı ya­rış ba­şa ça­tan­dan so­nra da­nış­maq mümkündür. Sözsüz, kütlə­vi ya­rış­lar ke­çir­mək asan ba­şa gəl­mir. Çünki bu­nun üçün xüsu­si tə­ləb­lər olur. Adə­tən, kütlə­vi ya­rış­lar za­ma­nı ən çox və­sa­it kom­plek­s­lə­rin in­şa­sı­na xərclə­nir. Am­ma biz, əsa­sən, mö­vcud id­man qu­rğ­u­la­rı­na diq­qət yö­nəltdik, ora­da bər­pa iş­lə­ri apar­dıq. Biz "Cri­s­tal Hall" ki­mi çox­fun­k­siy­a­lı mər­kəz­dən is­ti­fa­də edi­rik. İn­di hə­min are­na­da Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın beş növü üzrə ya­rış­lar ke­çi­ri­lir. Ey­ni za­man­da ye­ni kom­plek­s­lər də tik­dik. Ancaq unut­maq ol­maz ki, are­na­la­rın in­şa­sı əv­vəlcə­dən plan­laş­dı­rı­lır­dı. Olim­piya Sta­di­o­nu, Su İd­man Mər­kə­zi və Atıcı­lıq Mər­kə­zi­nin in­şa­sı Av­ro­pa Oy­un­la­rın­dan əv­vəl nə­zər­də tu­tu­lur­du. On­lar bu ya­rış üçün ti­kil­məy­ib.
Əs­lin­də, bu oy­un­lar üçün üç ay­rı büdcə var. Bi­ri in­fra­struk­tur büdcə­si­dir ki, bu Ba­kı Şə­hər İcra Ha­ki­miyyə­ti­nin nə­za­rə­tin­də­dir. İkinci büdcə ti­kin­ti üçündür. Üçüncü büdcə isə əmə­liyyat xərclə­ri­nə ay­rı­lıb. Əmin­lik­lə de­mək olar ki, büdcə­ni is­raf et­mi­rik. Olim­piya Oy­un­la­rı­nın təcrübə­sin­dən mə­lum olur ki, plan­laş­dı­rı­lan büdcə nə­za­rət­dən çı­xır. La­kin biz və­sa­i­tin bir his­sə­si­nə qə­na­ət et­mək im­ka­nın­dayıq.
- Av­ro­pa Oy­un­la­rın­dan so­nra id­man kom­plek­s­lə­ri­nin ta­leyi necə olacaq?
- Bu qu­rğ­u­lar öl­kə­miz­də id­ma­nın in­ki­şa­fı­na də­s­tək olacaq. Su İd­man Mər­kə­zi bu növ­lə mə­şğ­ul ol­maq is­təy­ən­lə­rin ix­tiy­a­rı­na ve­ri­ləcək. Atıcı­lıq Mər­kə­zi və di­g­ər kom­plek­s­lər şə­hər sa­kin­lə­ri üçün iş­ləy­əcək. Av­ro­pa Oy­un­la­rın­dan so­nra Ba­kı­nın id­man in­fra­struk­tu­ru çox zə­ng­in olacaq. Ba­kı is­tə­ni­lən ya­rı­şı ke­çi­rə bi­lər. Bu­nun üçün ye­ni id­man qu­rğ­u­la­rı­na eh­tiy­ac ol­may­acaq. İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rı za­ma­nı min­lər­lə id­man­çı, məşqçi, çox­lu say­da rə­s­­mi qo­nağı qə­bul et­məy­in öh­də­sin­dən gəl­dik. Oy­un­lar­dan so­n­ra kom­plek­s­lər boş ol­may­acaq. Hər bi­rin­də ye­ni nə­sil id­man­çı­lar ye­ti­şəcək.
- Mö­tə­bər ya­rı­şın təş­ki­li öl­­kə­mi­zin nüfu­zu­na müsbət tə­sir gö­s­tə­rəcək. İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rın­dan so­nra Ba­kı­nın Yay Olim­piya Oy­un­la­rı­nı ke­çir­məyə na­mi­zəd­liy­i­ni ve­rəcəyi göz­lə­ni­lir­mi?
- Bu ba­rə­də in­di da­nış­maq tez­dir. Ha­zır­da bütün diq­qət Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ke­çi­ril­mə­si­nə yö­nə­lib. Bi­zim işi­miz bağla­nış mə­ra­si­min­dən so­nra da da­vam edəcək. Hər bir qo­nağı, id­man­çı­nı yo­la sal­maq va­ci­b­dir. Am­ma təş­ki­lat­çı­lıq ba­xı­mın­dan Ba­kı­nın yüksək pe­şə­kar­lıq gö­s­tər­diy­i­ni de­mək olar. Əv­vəl­ki il­lər­də Bey­nəl­xalq Olim­piya Ko­mi­tə­si Ba­kı­nın kütlə­vi ya­rış­la­ra - Av­ro­pa Oy­un­la­rı ki­mi tur­nir­lə­rə ev sa­hib­liyi et­mə­diy­i­ni mən­fi cə­hət ki­mi qeyd edir­di. Bu gün əmin­lik­lə söy­lə­mək olar ki, Azər­baycan is­tə­ni­lən ya­rı­şı ke­çir­məyə qa­dir­dir. İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rı öl­kə­mi­zin nüfu­zu­nu da­ha da ar­tır­dı.
Bu gün Ba­kı­da çox­lu say­da tu­rist­lər var. On­lar öl­kə­mi­zin mə­də­niyyə­ti, ta­ri­xi, mət­bə­xiy­lə ta­nış olur­lar. Bu tu­rist­lər öl­kə­lə­ri­nə qayı­dan­dan so­nra tə­əssürat­la­rı­nı bölüşəcək­lər. İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rın­da 1500-dən çox me­dia əmək­da­şı ça­lı­şır. Oy­unlar çox­lu say­da öl­kə­də gö­s­tə­ri­lir. Bu ha­mı­sı öl­kə­mi­zin təb­liği və in­ki­şa­fı­nın gö­s­tə­rici­si­dir.
- Azər­baycan id­man­çı­la­rın­­dan göz­lən­ti­lə­ri­niz necə­dir? Sizcə, me­dal sayı­na gö­rə mil­li­miz ne­çənci yer tu­tacaq?
- Azər­baycan 2012-ci il­də Lon­don Olim­piya Oy­un­la­rın­da iş­ti­rak edən­də, ora li­sen­ziya qa­za­nan id­man­çı­la­rın sayı 53 idi. 50 nə­fər­dən çox olan hey­ət böyük ko­man­da sta­tu­su­nu da­şıyır. İd­man­çı­la­rı­mız açı­lış mə­ra­si­min­də böyük ko­man­da şək­lin­də bay­raq­la ke­çən­də çox se­vin­dik. "Ba­kı-2015" Bi­rinci Av­ro­pa Oy­un­la­rın­da­kı id­man­çı­la­rı­mı­zın sayı isə 291 nə­fər­dir. Görün, id­man­çı­lar üçün necə im­kan ya­ra­nıb. Pro­qnoz ver­mək id­man üçün yad əla­mət­dir. İna­nı­ram ki, id­man­çı­la­rı­mız Azər­bayca­nın id­man şə­rə­fi­ni lay­i­qincə qo­ruy­acaq.
- Han­sı id­man növü­nə da­ha çox ümid edir­si­niz?
- Biz bütün id­man­çı­la­ra gü­və­ni­rik. Am­ma ənə­nə­vi id­man növ­lə­ri­nin da­ha çox uğur qa­za­nacağı­na ina­nı­rıq. Gü­ləş­çi­lər hər za­man böyük na­iliyyət­lər­lə bi­zi se­vin­di­rib­lər. Ey­ni za­man­da bok­s­çu­lar və cüdo­çu­la­rı­mız da me­dal id­di­a­sın­da­dır­lar. Gim­­nast­la­rı­mız ya­rı­şa yax­şı ha­zır­la­şıb­lar. Avar­çə­kən­lə­ri­mi­zin də sözünü dey­əcəy­i­nə ümi­di­miz böyükdür. La­kin ya­rı­şın so­nu­nu göz­lə­mək da­ha yax­şı olar­dı.
- Son­da ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ta­ma­şa­çı­la­rı­na sözü­nü­­zü eşit­mək is­tər­dik...
- İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rı ta­ri­xi ha­di­sə­dir. Bütün qi­tə­nin ar­zu­la­dığı ya­rış bi­rinci də­fə doğma Ba­kı­mız­da ke­çi­ri­lir. Bu, həm də id­man bay­ra­mı­dır. Mən şə­hər sa­kin­lə­ri­ni və qo­naq­la­rı bu bay­ram­da fə­al ol­mağa də­vət edi­rəm. İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rın­da iş­ti­rak edən könüllülə­rə tə­şəkkür edi­rəm. Heç bir kütlə­vi ya­rış könüllülər ol­ma­dan ke­çi­ri­lə bil­məz. Bir ne­çə il­dən so­n­ra biz ha­mı­mız ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ke­çi­ril­mə­sin­də iş­ti­rak et­diy­i­mi­zi fəxrlə ya­da sa­lacağıq. Bütün xal­qı­mı­zı bu bay­ram müna­si­bə­ti­lə tə­b­rik edi­rəm. Ha­mı­nı id­man­çı­la­rı­mı­za də­s­tək ol­mağa çağı­rı­ram.

"Азербайджан в состоянии провести любое престижное соревнование", - Азад Рагимов, министр молодежи и спорта
Принимая у себя первые Европейские игры, Азербайджан заложил высокие стандарты проведения этого соревнования нового формата. Фактически Баку организовал Евроигры на уровне, а может, и на голову выше летних Олимпийских игр. И хотя весь процесс подготовки сопровождался активным информированием общественности о проводимых работах, сегодня многие все еще задаются вопросами, как это удалось, во сколько обошлось, что нам даст проведение Евроигр, и т.д. Словом, было бы неплохо подвести итоги процесса подготовки к Играм. Несмотря на огромную занятость, министр молодежи и спорта Азербайджана, главный исполнительный директор Операционного комитета первых Европейских игр Азад РАГИМОВ любезно согласился ответить на наши вопросы.
- Господин министр, поздравляем вас с успешным открытием в Баку первых в истории мирового спорта Европейских игр. Насколько тяжело было организовать это грандиозное мероприятие? Я имею в виду Игры в целом.
- Сегодня Азербайджан находится в центре внимания всего мира. Страна демонстрирует развитие во всех сферах жизнедеятельности. Проведение чемпионатов европейского и мирового масштаба превратилось для Баку в обычное явление. В этом смысле возложение на Азербайджан миссии проведения столь престижного соревнования является показателем уровня доверия стране.
Обычно к таким соревнованиям готовятся 7-8 лет. Мы же завершили все подготовительные работы немногим более чем за два года. Сегодня Баку принимает у себя континентальные Игры благодаря личному вниманию и поддержке президента Азербайджана, господина Ильхама Алиева и президента Фонда Гейдара Алиева, председателя Организационного комитета первых Европейских игр Мехрибан ханым Алиевой.
Все в первый раз бывает тяжело, и ответственности бывает больше. Несмотря на это, сегодня Баку устанавливает стандарт Европейских игр. Страны - организаторы последующих Игр смогут воспользоваться этим опытом.
Для проведения Игр на высоком уровне важно было организовать слаженную командную работу. Наряду с опытными иностранными специалистами в Операционный комитет были привлечены и отечественные кадры. Была проведена работа с населением. В конечном счете свои усилия для проведения Игр приложили все.
Эти соревнования - хорошая возможность объединить народы. Это фестиваль дружбы, праздник, собравший людей, пропаганда здорового образа жизни. Организацией первых Европейских игр Азербайджан продемонстрировал свою способность провести международное мероприятие любого масштаба.
Эти Игры также важны для нашей страны с точки зрения укрепления своего места на карте Европы. Нас часто спрашивают: "Где расположен Азербайджан?". Так вот после проведения музыкального конкурса "Евровидение-2012" и нынешних Евроигр большинство людей в мире найдут ответ на этот вопрос.
- Чем может помочь Азербайджан в случае необходимости в вопросах организации вторых Евроигр?
- Стандарты Евроигр установлены в Азербайджане, и если к нам обратятся, мы готовы помочь. Огонь первых Евроигр был зажжен в древнем храме "Атешгях". Если организаторы следующих Евроигр пожелают, мы можем помочь им взять огонь в этом историческом месте.
- Накануне соревнований в прессе распространялась различная информация по поводу расходов на организацию. И все же, сколько было потрачено?
- Окончательно о финансовых затратах можно будет говорить по завершении соревнований. Для этого есть специальные критерии. Как правило, в ходе подготовки к таким масштабным соревнованиям большая часть затрат идет на возведение спортивных комплексов. Но мы уделили основное внимание реконструкции и восстановлению уже имеющихся спортивных сооружений. Мы также воспользовались многофункциональным центром CristalHall, где был проведен конкурс "Евровидение". Сейчас на этой арене проводятся соревнования Евроигр по пяти видам спорта. Вместе с тем мы построили и новые комплексы. Однако не следует забывать, что строительство этих арен намечалось уже до Евроигр. Возведение Олимпийского стадиона, Центра водных видов спорта и Центра стрельбы было запланировано еще раньше.
В действительности у Евроигр есть три разных бюджета. Один из них - инфраструктурный, которым ведает исполнительная власть города Баку. Второй бюджет предусмотрен для строительства, а третий - на операционные расходы. С уверенностью можно сказать, что бюджет используем экономно. Опыт Олимпийских игр показывает, что обычно организаторы выходят за рамки запланированного бюджета. Мы же можем даже сэкономить часть средств.
- Что будет со спортивными комплексами после Евроигр?
- Эти комплексы будут служить развитию спорта в Азербайджане. В новых центрах население сможет заниматься соответствующими видами спорта. С другой стороны, богатая спортивная инфраструктура позволит принимать здесь любые соревнования. Для этого не придется строить новые спортивные сооружения. Сегодня они позволили справиться с проведением Европейских игр, а в будущем будут растить новые поколения спортсменов.
- Можно ли ожидать, что после успешной организации первых Европейских игр Баку выдвинет свою кандидатуру на проведение летней Олимпиады?
- Пока говорить об этом рано. В настоящее время все наше внимание сконцентрировано на проведении Евроигр. Ведь мы продолжим работать и после их закрытия. Важно достойно проводить каждого спортсмена, гостя. Но уже сейчас можно сказать, что Баку проявил большие организаторские способности. В прежние годы Международный олимпийский комитет ставил нам в упрек отсутствие опыта проведения соревнований такого масштаба. Теперь же мы показали, что в состоянии принять у себя любое мероприятие. Первые Европейские игры еще больше повысили авторитет Азербайджана.
Сегодня в Баку находится большое число туристов. Они знакомятся с историей, культурой и бытом нашей страны. По возвращении к себе на родину эти туристы будут делиться впечатлениями об увиденном. Кроме того, Евроигры освещают более 1500 журналистов, соревнования транслируются по многим каналам. Все это служит пропаганде и развитию нашей страны.
- А каковы ваши ожидания от азербайджанских спортсменов? По-вашему, какое место займет наша сборная по количеству медалей?
- На лондонской Олимпиаде 2012 года Азербайджан был представлен 53 спортсменами. Состав из более 50 человек уже считается большой командой. Нашей радости и гордости не было границ, когда оте-чественные спортсмены большой командой пронесли флаг Азербайджана на открытии Игр. На "Баку-2015" нас представляет 291 спортсмен. Видите, какая это возможность для спортсменов? Прогноз - дело неблагодарное, но мы уверены, что добьемся больших достижений.
- На какие виды спорта больше всего надежд?
- Мы полагаемся на всех спортсменов. Но больше всего успехов ожидаем в традиционных видах спорта. Борцы всегда радовали нас большими достижениями. Боксеры и дзюдоисты также претендуют на медали. Хорошо подготовлены к соревнованиям и гимнасты. Немалые надежды возлагаем еще и на гребцов. Но не будем забегать вперед. Лучше подождать конца соревнований.
- И, в заключение, что бы вы хотели сказать зрителям и болельщикам Европейских игр?
- Первые Европейские игры - историческое событие. Соревнование, о котором мечтал весь континент, проводится в Баку. Это также спортивный праздник. Я приглашаю всех горожан и гостей столицы быть активными на этом празднике. Также благодарю тысячи волонтеров, которые участвуют в Евроиграх. Никакое массовое мероприятие невозможно представить без волонтеров. Спустя несколько лет мы все будем с гордостью вспоминать свое участие в первых в истории мирового спорта Европейских играх.
Поздравляю всех с этим знаменательным праздником и призываю к поддержке наших спортсменов. Их победа удвоит нашу радость.