Azərbaycan güləşçiləri Avropa Oyunlarında 6-sı qızıl olmaqla, 15 medal qazanıb və bununla da səviyyələrini bir daha təsdiqləyiblər
23.06.2015
2012-ci ilin avqustunda idman həvəskarları London Olimpiadasında baş verən gözlənilməz hadisələrə şahidlik edirdilər. Turniröncəsi idman funksionerləri, idmançılar və azarkeşlər də daxil olmaqla, hər kəs olimpiyaçılarımızdan yüksək nəticələr gözləyirdi. Onlar Olimpiya bayrağı altında yarışırdılar və Azərbaycan yığmasının aktivinə qızıl medallar yarışın ən son mərhələlərində gəlməyə başladı.
Birinci Oyunların təşkilatçıları isə yarışların proqramını elə qurublar ki, turniri məhz güləşçilər açıblar. Bu dəfə Azərbaycan idmançıları obrazlı ifadə etsək, "Qızılsız bir günümüz olmasın!" şüarı ilə çıxış ediblər və onlar 6 yarış gününün 5-də yığmaya qızıl medal qazandırıblar.
Avropa Oyunlarında Azərbaycan güləşçiləri, ümumilikdə, 15 medal əldə ediblər. Onların 6-sı qızıl medaldır. İndiyədək azərbaycanlı güləşçilər heç bir qitə birinciliyində bu sayda medal əldə etməmişdilər. Bir il əvvəl Finlandiyada keçirilən Avropa Çempionatında Azərbaycan güləşçiləri 3-ü qızıl olmaqla, 10 medal əldə etmişdilər. 2013-cü ildə Gürcüstanda təşkil olunmuş Avropa birinciliyində isə onların qazandıqları 7 medal arasında "qızıl" yox idi. İndiyədək güləşçilərimiz üçün qazanılmış qızıl medalların sayına görə ən uğurlu qitə birinciliyi 2010-cu ildə Bakıda keçirilmiş Avropa çempionatıdır. O zaman azərbaycanlılar 7 qızıl medal əldə etmişdilər.
Bu il güləş üzrə Avropa Çempionatı yoxdur və Avropa Oyunları Yay Olimpiya Oyunları öncəsi ABŞ-da keçiriləcək lisenziyalı dünya birinciliyi ərəfəsində uşaqlar üçün sanki son məşq rolunu oynayırdı.
Bundan başqa, medalların qazanılması baxımından güləşin Azərbaycan yığması üçün əhəmiyyətini nəzərə alsaq, Avropa Oyunları onların gələn il Braziliyada keçiriləcək Olimpiadaya hansı şanslarla yollanacaqlarını göstərib. Odur ki, "Bakı-2015" düşünməyə xeyli mövzu verir.
Yunan-Roma güləşçilərimiz Avropa Oyunlarında əla çıxış edərək, ümumilikdə, 6 medal qazanıblar. Onlardan 2-si qızıl, 2-si gümüş, 2-si bürünc medaldır. Bu nəticəni güləşçilərin son 2 ildəki nəticələri ilə müqayisə etsək, onların irəliyə doğru böyük addım atdıqlarını görərik. Son iki ildə keçirilmiş dünya və Avropa çempionatlarında "klassik"lərimiz bircə "qızıl" belə əldə edə bilməyib, yalnız "gümüş" və "bürünc"lə kifayətlənməli olublar. Odur ki, Bakıda keçirilən Avropa Oyunlarında 2 qızıl medalın qazanılması güləşçilərimizin ABŞ-da keçiriləcək dünya çempionatında uğurlu çıxış etmələri, 2016-cı il Olimpiadasına mümkün qədər çox lisenziya qazanmaları üçün yaxşı imkan sayıla bilər.
"Bakı-2015"də qızıl medal qazanmış Rəsul Çunayev və Elvin Mürsəliyevin özünəinamı bu qələbələrdən sonra daha da arta bilər. Məsələ ondadır ki, bu iki güləşçi indiyədək Avropa və ya dünya çempionatı kimi turnirlərdə yuxarı yaş həddində qızıl medal qazanmayıblar.
Lakin Olimpiya Oyunlarında medallar Avropa Oyunları, dünya və Avropa çempionatlarındakı kimi, 8 kateqoriyada yox, 6 kateqoriyada oynanılır. Rioda keçiriləcək Olimpiadada yunan-Roma güləşində 71 və 80 kiloqram çəki dərəcələrində yarış olmayacaq. "Bakı-2015" də R.Çunayev və Rafiq Hüseynov məhz bu çəki dərəcələrində "qızıl"a və "gümüş"ə sahib çıxıblar. Çunayev artıq 66 kiloqramadək olan çəki dərəcəsinə qayıtmaq niyyətini açıqlayıb. Bu məqsədə nail olmaq üçün o, Həsən Əliyevlə mübarizədən qalib ayrılmalıdır. Odur ki, bu iki güləşçidən biri böyük ehtimalla, Braziliyaya yollanmayacaq.
Ümumiyyətlə, güləşçilərimizin çıxışını qiymətləndirən zaman qeyd olunmalıdır ki, onların psixoloji baxımdan güclənmələrinə, təzyiqlərə, o cümlədən tribunalardan gələn basqılara daha yaxşı sinə gərməyi öyrənmələrinə ehtiyac var. Bundan başqa, güləşdə hər zaman sözünü demiş Rusiya yığmasının Bakıda 8 kateqoriyadan 5-də "qızıl"a sahib çıxdığını unutmaq olmaz. Odur ki, Azərbaycan güləşçiləri ABŞ-da keçiriləcək dünya çempionatında, xüsusilə isə Rioda yüksək kürsüyə sahib çıxmaq üçün daha ciddi çalışmalıdırlar.
Yunan-Roma güləşçilərimiz kimi, sərbəst güləşçilərimiz də "Bakı-2015"i 6 medalla başa vurublar. Bu medallardan 2-si qızıl, 4-ü bürüncdür. Rioda medalların oynanacağı çəki dərəcələrini nəzərə alsaq, Azərbaycanın sərbəst güləşçiləri Bakıda 4 medal qazanıblar. 70 kiloqram çəki dərəcəsində Ruslan Dibirhacıyevin və 61 kiloqramda Hacı Əliyevin qazandıqları "bürünc"lər yalnız dünya və Avropa çempionatları baxımından əhəmiyyətlidir. Çünki gələn il keçiriləcək Olimpiadada bu çəki dərəcəsində medal oynanılmayacaq.
Sərbəst güləşçilərimizin çıxışını qiymətləndirərkən bir sıra müsbət məqamları da qeyd etmək lazımdır. Bunlardan birincisi, London Olimpiadasındakı zəfərdən sonra müxtəlif səbəblərdən kölgədə qalmış, səviyyəsini bərpa edəcəyinə şübhələrin olduğu Toğrul Əsgərovun qayıdışıdır. O, Avropa Oyunlarında özünə xas olan yüksək səviyyəli döyüş nümayiş etdirdi. Toğrul bu ruhda davam edərsə, onun Rioda qələbə qazanmaq şansı yüksək olacaq.
İkincisi, Xetaq Qazyumovun çıxışıdır. 97 kiloqram çəki dərəcəsində qalib gələn Qazyumov 2014-cü ildə Avropa və dünya çempionatlarında 2-ci yeri tutmuş və hər iki yarışın finalında rusiyalı rəqibi Abdusalam Qadisova məğlub olmuşdu. Bakıda o, Qadisovu yarımfinalda məğlub edib və ümid edək ki, bu, uğurun Xetaqın tərəfinə keçməsinə səbəb olacaq. Bununla yanaşı, Xetaq Qazyumov Rioya yollanmaq üçün komandadaxili mübarizədə Olimpiya çempionu Şərif Şərifova da qalib gəlməlidir.
Ötən il Finlandiyada keçirilmiş Dünya Çempionatının qalibləri olmuş Hacı Əliyevlə Ruslan Dibirhacıyev Avropa Oyunlarında bürünc medalla kifayətlənməli olublar. Lakin artıq qeyd edildiyi kimi, Rioda sərbəst güləş üzrə 61 kiloqramadək və 70 kiloqram çəki dərəcəsi oynanılmayacaq. Odur ki, Əliyevlə Dibirhacıyev Olimpiadaya yollanmaq istəyirlərsə, çəki dərəcələrini dəyişməli olacaqlar. Bununla yanaşı, hər iki idmançının ciddi rəibləri var. Bu, 65 kiloqramadək çəki dərəcəsində döyüşən T.Əsgərov və 74 kiloqramadək çəki dərəcəsində çoxdan uğurlu çıxış edən C.Həsənovdur.
İstənilən halda, Azərbaycan yığmasının sərbəst güləşçiləri həm ABŞ-da keçiriləcək dünya birinciliyində, həm də Braziliyada düzənlənəcək Olimpiadada digər ölkələrdən, ilk növbədə, Rusiya və İrandan olan rəqiblərlə ciddi mübarizə aparmalı olacaqlar. Rusiyanın sərbəst güləşçiləri Bakıda 5 qızıl, 2 bürünc medal əldə eliblər. ABŞ da idmanın bu növündə güclü idmançılara malikdir. Yüngül çəki dərəcələrinə gəlincə, Cənubi Koreya, Çin və Yaponiya güləşçilərini də yaddan çıxarmaq olmaz.
Qadın güləşi
Qadın güləşində Azərbaycan idmançıları Avropa Oyunlarını 2-si qızıl olmaqla, 3 medalla başa vurublar. Bu, London Olimpiadasından sonrakı dövr üçün yığmanın ən yaxşı nəticəsidir. 2013-2014-cü illərin Avropa çempionatlarında, 2014-cü ildə keçirilmiş dünya birincilyində qadın güləşçilərimiz 2 medalla kifayətlənmişdilər. 2013-cü ildə keçirilmiş dünya çempionatında isə onlar yalnız bir medal qazana bilmişdilər.
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də rəqiblərinə meydan oxuyan Mariya Stadnik olub. Onun döyüşlərini izləmək hər zaman zövqvericidir. Sürəti, effektivliyi, müxtəlif texniki bacarıqları Stadniki istənilən turnirin favoritlərindən birinə çevirir. Azərbaycanın ABŞ-da keçiriləcək dünya birinciliyində və Braziliya Olimpiadasında da əsas gözləntiləri Stadnikdəndir. Ümid edək ki, Mariya üçüncü cəhdində Olimpiya çempionu adını qazana biləcək. Rioda ona bir qədər bəxt lazımdır. Mariyada qalan bütün keyfiyyətlər var.
Avropa Oyunlarının daha bir qalibi Anjela Doroqan üçün Bakı uğuru yuxarı yaş dərəcəsində ilk ciddi nailiyyətdir. Amma obyektiv olsaq, onun ABŞ-da bu uğuru təkrarlaması asan olmayacaq. Bununla yanaşı, Doroqan artıq qələbənin dadını bilir və bu hiss onu keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlmək işində yardım edə bilər.
"Bakı-2015"də 55 kiloqramadək çəki dərəcəsində bürünc medal Natalya Sinişaya qismət olub. Amma onun çəki dərəcəsi də Olimpiada da oynanılmır. Odu ki, Natalya ya 53 kiloqram çəki dərəcəsinə keçməli və Doroqanla mübarizə aparmalı, ya da 58 kiloqramadək çəki dərəcəsində İrina Netreba ilə yarışmalı olacaq. Yeri gəlmişkən, Netreba "Bakı-2015"də çempionluğun bir addımlığında qalıb.
Rioya aparan yol
Avropa Oyunları göstərdi ki, Azərbaycan güləşçiləri güləşin yeni qaydalarına uyğunlaşıblar. Qeyd edək ki, güləşdə aparılmış islahatlar bu idman növünü daha baxımlı və maraqlı edib. İndi atışlar daha çoxdur, təsadüflər minimuma enib, meydanda qələbəni bir qayda olaraq, bunu daha çox istəyən, qalibiyyət uğrunda daha çox çalışan əldə edir. İndi döyüşlərin dinamikliyi də nəzərəçarpacaq dərəcədə yüksəlib.
Avropa Oyunları Azərbaycanın güləş dünyasının liderləri arasında təsadüfən yer almadığını da təsdiqləyib. 2008-ci ildə keçirilmiş Pekin Olimpiadasından başlayaraq, Azərbaycan yığmasına medal gətirən əsas idmançılar məhz güləşçilərdir. 2012-ci ildə Londonda onlar bu mövqelərini daha da gücləndiriblər. Odur ki, Rioda güləşçilərimizdən medal gözləntiləri maksimum olacaq. Əlbəttə, bu, idmandır və hər hansı idmançının medal qazanacağına əvvəlcədən zəmanət vermək olmaz. Lakin, medal perspektivi məhz güləşdə daha real görünür. İndi, sadəcə, bu potensialı reallaşdırmaq qalır.
Rioya aparan yol isə 2015-ci ildə Las-Veqasda keçiriləcək yarışdan keçir. "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarını bu çətin və uzun yola çıxmazdan əvvəl edilmiş son məşq saymaq olar. Bu çətin yolun 14 ay sonra yetişəcək sonunda Azərbaycan güləşçilərinin ünvanına dəfələrlə "bravo" qışqırmaq ümidi ilə...

Azerbaijani wrestlers have won 15 medals, including six gold medals, at the European Games and confirmed their high class
In August 2012, all sports fans watched ups and downs of the competition at the Olympic Games in London. Before the Games, everyone including sports officials, athletes and fans had high expectations for the performance of Azerbaijani Olympians. Three years ago, wrestlers became the main medallists. Their action was scheduled towards the end of the Olympics, and so the gold medals were collected by the Azerbaijani team at the closing stages of the Games.
This time, the organizers of the inaugural European Games drew up a competition programme in such a way that the tournament was opened up by wrestlers. And the Azerbaijani athletes performed, metaphorically speaking, under the motto "not a day without a gold medal", having won the highest awards on five of the six competition days.
Azerbaijani wrestlers have won a total of 15 medals at the European Games, including six gold medals. Notably, the wrestlers have never collected so many medals at any of the previous continental championships. Last year, at the European Championship in Finland, Azerbaijani wrestlers had 10 medals under their belt, including three gold medals; in 2013, at the European Championship in Georgia, they were awarded seven medals but no gold medals. The 2010 European Championship in Baku, where the Azerbaijani team collected seven highest awards, still remains the most successful continental championship for our wrestlers in terms of the number of gold medals won.
There is no European wrestling championship this year, and so the European Games have become a full-scale practice before the world championship, to be held in the United States, which will offer qualification opportunities for the summer Olympic Games. Thus, the European Games are the last major tournament where the performance of the candidates for the World Championship in Los Angeles can be evaluated.
Moreover, given the importance of wrestling for the Azerbaijani national squad in terms of winning medals, the European Games allow us to assess the chances of our wrestlers for the awards at the Olympic Games in Brazil next year. Consequently the Baku competitions have provided ample food for thought.
Greco-Roman wrestlers have performed brilliantly at the European Games, winning six medals in total - two medals of each kind. Compared with the achievements of wrestlers in the last two years, it is a big step forward, as the classic-style wrestlers were unable to win a single gold medal at the world and European championships in the past two years, limiting themselves to only silver and bronze. Therefore, two gold medals at Baku 2015 can be a good springboard for our wrestlers to successfully perform at the World Championship in the United States and gain the greatest possible number of licenses for the 2016 Olympic Games.
The victories of Rasul Cunayev and Elvin Mursaliyev at the Baku Games can give them extra confidence, as they have not previously won gold medals at senior level in major tournaments such as the European or world championships.
However, Olympic medals will be up for grabs in six categories, not eight, as at the European Games or world and European championships. The 71 kg and 80 kg weight categories, in which Cunayev took gold and Rafiq Huseynov silver in Baku, will not be represented in Greco-Roman wrestling at the Olympics in Rio. Cunayev has already announced his intention to return to the 66 kg category, where he will have to compete with Hasan Aliyev. Thus, one of them will most likely not make it to Brazil.
Evaluating the performance of our wrestlers in general, it should be noted that they need to enhance their psychological stability and ability to withstand pressure, including that of the stands. Also, let us not forget that the Russian national team, which sets the pace in wrestling, took gold in 5 of the 8 categories in Baku. Therefore, our wrestlers will have to make more efforts at the World Championship in the United States, and especially in Rio, to climb to the top of the podium.
Just as the Greco-Roman wrestlers, freestylers have also won six medals at the European Games in Baku, two of which were of the highest standard and four were of the bronze tint. If to take into account the weight classes, in which medals will be up for grabs in Rio, then the Azerbaijani freestylers have won only four medals. Bronze of Ruslan Dibirgaciyev (70 kg) and Haci Aliyev (61 kg) is only relevant at European and world championships, since wrestlers will not compete in these weight classes at the Olympic Games next year.
In evaluating the performances of wrestlers, we should note a number of positive points. First, an impressive comeback of Togrul Asgarov to the top of the podium. After the triumph at the Olympic Games in London, he withdrew into the shadows for various reasons. There had been doubts that he would be able to return to his former level, but Asgarov demonstrated his usual high-class wrestling at the European Games. If Togrul continues in the same spirit, his chances of winning in Rio will be high.
Secondly, one cannot but feel happy for Xetaq Qazyumov, who became the winner in the 97 kg weight category. In 2014, Qazyumov took silver at the European and world championships, losing in the final to Russian wrestler Abdusalam Gadisov in both cases. In Baku, Qazyumov defeated Gadisov in a semi-final, and let us hope that good fortune will accompany him after his bout with the Russian wrestler. However, in order to get to Rio, Qazyumov will have to win the competition with his teammate and Olympic Champion Sarif Sarifov.
Haci Aliyev and Ruslan Dibirgaciyev, the winners of last year's World Championship in Finland, took bronze at the European Games. However, as has already been noted, there will be no weight categories of 61 kg and 70 kg for wrestlers in Rio. Therefore, Aliyev and Dibirgaciyev will have to switch over to another weight classes if they want to get into the Olympic team. In so doing, both of them will have serious competitors. These are Togrul Asgarov wrestling in the 65 kg class and Cabrayil Hasanov, who has successfully performed in the 74 kg class for a long time.
In any event, at the World Championship in the United States and at the Olympic Games in Brazil, wrestlers of the Azerbaijani national team will be seriously challenged by their competitors from other countries - primarily from Russia and Iran. Russian wrestlers have won five gold and two bronze medals in Baku. Traditionally, there are excellent wrestlers in the US national team, while in the small weight classes wrestlers from South Korea, the DPRK and Japan can offer stiff competition to all opponents.
In women's wrestling, Azerbaijani athletes took three medals at the European Games in Baku, including two gold medals. This is the best achievement of the team in the period after the 2012 Summer Olympics in London. At the European Championships in 2013-2014 and the World Championship in 2014, female athletes always had two medals to their credit, and only at the 2013 World Championship they took one medal.
As always, the master of the mat was Mariya Stadnik, whose performance was a pleasure to watch. Speed, efficiency and a wide array of technical tricks make Stadnik one of the main favourites of any tournament in which she participates. It is for her that Azerbaijan will have its medal expectations at the upcoming World Championship in the USA and the Olympic Games in Brazil. And we can only hope that Mariya will become an Olympic champion at her third attempt. What she needs is a little of good luck in Rio next year because all other prerequisites for becoming a champion are already at her disposal.
The success at the European Games was the first major achievement at senior level for another Baku champion, Angela Dorogan. Admittedly, it will be difficult for her to emulate this accomplishment at the World Championship in the United States. On the other hand, Dorogan has sensed the taste of victory, and this is a strong feeling that can help her reach a qualitatively new level.
Meanwhile, Natalya Sinisha has become a bronze medallist in Baku competing in the 55 kg class but her weight category is also non-Olympic. Therefore, she will have to move either to the 53 kg class and compete with Dorogan for a place in the team or to the 58 kg class and compete with Irina Netreba, who stopped just one step short of the podium at the European Games.
The road to Rio
The European Games have demonstrated that Azerbaijani wrestlers have adapted to the new rules of wrestling. It must be noted that the reform in wrestling made this sport much more entertaining and interesting. The number of takedowns has increased appreciably, the element of chance has been reduced to a minimum and the victory usually comes to those who want it more and make more efforts. And the bouts have markedly grown in dynamics.
In addition, the European Games in Baku have once again confirmed that Azerbaijan is considered to be one of the leaders of the wrestling community for a good reason. Since the 2008 Olympic Games in Beijing, the wrestlers have been the main suppliers of medals to the collection of the national squad. These positions of wrestlers have been further strengthened in London in 2012. Accordingly, the expectations for wrestlers in Rio in terms of medals will be very high. Of course, this is sport, and no-one can guarantee any athlete a medal in advance. However, it is in wrestling that our prospects for medals are most bright. We just need to realize this potential. But the road to Rio in 2016 lies through Las Vegas in the fall of 2015, and the European Games in Baku can be considered as a dress rehearsal for the start of this difficult and long road. And in 14 months, at the end of this trying path, one will only wish to shout "bravo" to the Azerbaijani wrestlers again and again.