DOĞMA DİVARLAR AMİLİ
"Qoca" Avropa Köhnə Qitənin idmançılarının iştirak edəcəyi Olimpiya formatında nəhəng idman turnirinin təşkilinə çoxdan çalışırdı. Bu cür yarışlar baxımından, Avropa digər qitələrdən xeyli geri qalmışdı - 1951-ci ildən etibarən, 4 ildən bir Panamerikan və Asiya Oyunları, 1965-ci ildən isə Ümumafrika oyunları keçirilir. Uzun illər idi ki, Avropa Oyunlarının təşkili planı kağız üzərində qalırdı. Lakin hər şey doğru hesablanarsa, yaxşı icraçı tapılarsa, istənilən ideyanı gerçəkləşdirmək olar. Nəticədə, 2012-ci ildə Avropa Olimpiya Komitəsi birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul etdi və 2015-ci ildə təşkil edilməsi planlaşdırılan turnirin təşkili Bakıya həvalə olundu. Bakıda keçirilən və 17 gün davam edən birinci Avropa Oyunları sanki bir göz qırpımında keçib getdi. Lakin o, Avropa idmanında və Azərbaycanın tarixində böyük, nəhəng iz qoydu. 50 ölkəni təmsil edən 6 mindən artıq idmançı 20 idman növü üzrə mübarizə apardı. Yarışlarda 253 dəst mükafat oynanıldı.
Ümumilikdə, Avropa Oyunlarında yer alan idman növlərini iki hissəyə ayırmaq olar - Olimpiya və qeyri-Olimpiya. Olimpiya ailəsindən Bakıda 16 növ təmsil olunurdu. Bəzi idman növlərində yarışlar 2016-cı ildə Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunları üçün lisenziya xarakteri daşıyırdı. Bu, kaman atıcılığı, çimərlik voleybolu, velosiped idmanı, atıcılıq, masaüstü tennis, taekvando və triatlon idi. Bu idman növlərinə marağın daha çox olması, yarışların daha sərt keçməsi də bununla bağlı idi. "Bakı-2015"ə qatılmış ölkələr məhz bu idman növlərində turnirə ən güclü idmançılarını göndərməyə çalışmışdılar. Nəticədə, hər bir idmançı oyunlarda iştirakından maksimum nəticə əldə etmək üçün əlindən gələni edirdi.
"Bakı-2015"də bu gün Olimpiya idman növü sayılmayan növlər də var idi. Karate, çimərlik futbolu, sambo buna misaldır. Bu idman növləri Olimpiya ailəsinə aid olmasa da, Azərbaycanda böyük populyarlığa malikdir.
Gəlin, "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarında təmsil olunmuş bəzi idman növləri üzrə yarış səviyyəsini qiymətləndirməyə çalışaq.
Güləşdə 24 dəst medal oynanılırdı. Bu il güləş üzrə Avropa çempionatı keçirilməyib. Bu üzdən də Bakıya, demək olar ki, bütün güclü güləşçilər gəlmişdilər. "Bakı-2015" bir daha təsdiqlədi ki, kişilər arasında sərbəst və yunan-Roma güləşində Avropanın "1 nömrə"si Rusiya, Azərbaycan və Türkiyə olaraq qalır. 16 qızıl medalın hamısı bu ölkələrə qismət oldu. Rus güləşçiləri Bakıda 10, azərbaycanlılar 4, Türkiyə idmançıları isə 2 qızıl medal qazandılar.
Qadınlar arasında sərbəst güləşdə qızıl medalları 8 ölkə təmsilçiləri əldə etdilər. Azərbaycan və Macarıstan hərəyə 2 "qızıl" qazandı.
Ümumiyyətlə, güləşdə 23 ölkə medal əldə etdi. Onlardan 7-nə qızıl medallar qismət oldu. Qeyri-rəsmi komanda hesabında Rusiya yığması 18 medalla (11-2-5) birinci yeri, Azərbaycan 15 medalla (6-2-7) ikinci yeri tutdu. Aydındır ki, Azərbaycan Avropa Oyunlarının təşkilatçısı kimi, güləşin oyunların bəzəyi olmasına çalışırdı. O, öz istəyinə nail ola bildi.
Boks turnirinə də kifayət qədər güclü idmançılardan ibarət heyət toplanmışdı. Əlbəttə, iştirakçıların heç də hamısı turnirə ən əsas heyətlə qatılmamışdı, lakin, döyüşlərin əksəriyyəti çox baxımlı və fəal keçdi. Kişilər arasında 10 çəki dərəcəsində medallar oynanılırdı. Qadınlarda bu göstərici 5 idi. Turnirin yekununda Azərbaycanın kişi boksçuları 6 qızıl medal əldə etdilər. Bunu turnirin əsas sürprizi saymaq olar. Ümumilikdə, Azərbaycan boksçuları "Bakı-2015"də 9 medal qazandılar. Onlardan 1-i gümüş, 2-si bürüncdür. Daha 2 qızıl medalı rusiyalı boksçular əldə etdilər. İrlandiya və Böyük Britaniya boksçuları aktivlərinə hərəyə bir "qızıl" yazdırdılar. Ümumilikdə, boks yarışlarında 14 ölkədən olan idmançılar medal qazandılar.
Qadınlar arasında 5 qızıl medalın 2-si Rusiyaya getdi. Yeri gəlmişkən, Rusiya "Bakı-2015"ə boksçulardan ibarət əsas heyətini gətirmişdi.
Qadınlar arasında boks yarışı Böyük Britaniya, İrlandiya və Hollandiya üçün də hərəyə 1 qızıl medalla başa çatdı. Boksda 11 ölkədən olan qadın medal əldə etdi. Azərbaycan bu yarışda 2 bürünc medalla kifayətlənməli oldu.
Avropa Oyunlarında cüdoçular üçün xüsusi sürpriz var idi. Məsələ ondadır ki, cüdo yarışı, eyni zamanda, həm də Avropa çempionatı sayılırdı. Odur ki, "Bakı-2015"də qalib gələnlər eyni vaxtda 2 medal qazanacaqdılar: həm Avropa Oyunlarının qalibi, həm də Avropa çempionu kimi. Bundan başqa, cüdonun proqramına paralimpiyaçılar arasında yarış da daxil edilmişdi. Azərbaycanlı paralimpiyaçılar bu imkandan əla yararlandılar - 3 medal (1-1-1). Paralimpiya Oyunlarının ikiqat qalibi, dəfələrlə dünya və Avropa çempionu İlham Zəkiyev "Bakı-2015"i qızıl medalla başa vurdu.
Paralimpiyaçılardan fərqli olaraq, Azərbaycan cüdoçularının çıxışını əsl fiasko adlandırmaq olar. Onlar yarışda cəmi 1 gümüş medal qazana bildilər. Azərbaycan cüdoçuları bu turnirdə anlaşılmaz döyüşlə, bir qayda olaraq, ilk döyüşdə məğlub olmaqla yadda qaldılar. Üstəlik, "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarının açılışında Azərbaycan yığmasının bayraqdarı olan Elmar Qasımov bu baxımdan komanda yoldaşlarından "geri qalmadı".
Turnirdə cüdo yarışlarında ən çox medalı Almaniya (11) və Rusiya (10) idmançıları qazandılar. Lakin almanlar bu yarışda cəmi 1 "qızıl" əldə etdilərsə, Rusiya aktivinə 3 qızıl medal yazdı. Fransa və Hollandiya cüdoçuları turniri hərəyə 3 qızıl medalla başa vurdular. Gürcü cüdoçuları isə 2 qızıl medal əldə etdilər. Ümumilikdə, cüdo yarışlarında 13 ölkədən olan idmançılar medal qazandılar. Onların 6-sı aktivinə "qızıl" yaza bildi.
Gimnastika üzrə yarışlar 5 növdə aparılırdı: bədii gimnastika, idman gimnastikası, batut, akrobatika və aerobika. Onlar 34 dəst medal uğrunda mübarizə aparırdılar. Gözlənildiyi kimi, bu idman növündə də komanda hesabında ilk yeri Rusiya tutdu. O, aktivinə 18-i qızıl olmaqla, 29 medal yazdı. Azərbaycan yığması gimnastika yarışlarını 7 medalla başa vurdu. Onların 1-i qızıl, 3-ü gümüş, 3-ü bürüncdür. Gimnatsika turnirində 20 ölkədən olan idmançılar medallar qazandılar. 11 ölkə təmsilçisi bu idman növündə yarışı qızıl medalla başa vurdu.
Yay Olimpiya Oyunlarında üzgüçülük yarışları ən populyar və medalqazandıran yarışlardan sayılır. Olimpiadalarda bu idman növü üzrə 42 dəst medal oynanılır. Bakıda isə üzgüçülük yarışları o qədər də maraqlı alınmadı. Bu, iyulun sonunda Kazanda su idman növləri üzrə dünya çempionatının başlayacağı ilə əlaqədardır. Bu səbəbdən, üzgüçülük üzrə lider olan ölkələr Bakıya gəlməmişdilər. Avropa Oyunlarında 18 yaşadək olan üzgüçülər yarışırdılar. Odur ki, Bakıda 42 dəst medal həddindən artıq çox idi. Üstəlik, Azərbaycan üzgüçüləri yarışlara hələ ki, "Əsas qələbə yox, iştirakdır" şüarı ilə qatılırlar.
Bilavasitə yarışa gəlincə, burada da ilk yeri ruslar tutdu. Onlar 23-ü qızıl olmaqla, 42 medala sahib çıxdılar. Hovuzların kraliçası isə rusiyalı Mariya Kameneva sayıla bilər. O, birinci Avropa Oyunlarında qazandığı medalların sayına görə mütləq rekordçu oldu. Kameneva aktivinə 6 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medal yazdırdı. Rusiyalılar Arina Openişeva və Polina Yeqorova müvafiq olaraq, 7 və 6 qızıl medal əldə etdilər.
Ümumilikdə, "Bakı-2015"də 18 ölkənin üzgüçüləri medal əldə etdilər. 10 ölkə bu idman növündə qızıl medal əldə etdi.
Atılıcılq yarışlarına isə Avropanın praktiki olaraq, ən güclü idmançıları qatılmışdılar. Bu idman növündə 19 dəst medal və Rio Olimpiadasına putyovka oynanılırdı. Atıcılar arasında ən yaxşı nəticəni italiyalılar göstərdilər. Onlar 4-ü qızıl olmaqla, 10 medal qazandılar. Serbiyadan olan atıcılar 4, almanlar isə 3 qızıl medal qazandılar.
"Bakı-2015"də, ümumilikdə, 10 ölkədən olan atıcılar medal əldə etdilər. Təəssüf ki, Azərbaycan atıcılarının səviyyəsi hələ ki, onlara medallar uğrunda mübarizə aparmaq imkanı vermir.
Avropa Oyunlarında avarçəkənlər yalnız baydarka və kanoedə yarışırdılar. Akademik avarçəkmə oyunların proqramına daxil deyildi. Bununla yanaşı, yarışçıların sayı kifayət qədər çox idi. Avarçəkənlər birinci Avropa Oyunlarında 15 dəst medal uğrunda yarışırdılar. Baydarva və kanoedə yarışlarda ümumi hesabda macarlar hər kəsdən üstün oldular. Mingəçevirdə keçirilən yarışı onlar 5-i qızıl olmaqla, 10 medalla başa vurdular. Almaniya və Belarus idmançıları hərəyə 3 qızıl medal əldə etdilər, Serbiya avarçəkənləri isə 2 qızıl medal qazandılar.
Bu idman növündə, ümumilikdə, 16 ölkə təmsilçiləri medal qazandılar. Azərbaycan yığması bu yarışı yalnız 1 gümüş medalla başa vurdu.
Komanda idman növləri
"Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarında bəzi komanda idman növləri üzrə də medallar oynanılırdı. Bu, su polosu, voleybol, 3x3 formatında basketbol, kaman atıcılığı və qılıncoynatma idi. Təəssüf ki, komanda idman növlərində Azərbaycanın vəziyyəti heç də yaxşı deyil. Bakıda azərbaycanlılar yalnız qadın voleybolçulara və kişilər arasında 3x3 formatlı basketbola müəyyən ümid bəsləyirdəlir. Lakin bu komandaların da heç biri medal qazana bilmədi. Voleybolçular medallara daha yaxın idilər. Amma yarımfinalda və üçüncülük uğrunda qarşılaşmada onlar beşinci həlledici setdə türklərə və serblərə məğlub oldular. Basketbolçulara gəlincə, onlar? finaladək kifayət qədər inamla irəlilədilər. Bu mərhələdə isə komanda İspaniya yığması ilə qızğın mübarizədən hakimlərin də təsirilə, məğlub ayrıldılar. Yeri gəlmişkən, İspaniya millisi sonradan finaladək irəlilədi.
Digər komanda idman növlərində Azərbaycan yığmasının şansları əvvəldən zəif qiymətləndirilirdi. Reallıq bundan ibarətdir ki, Azərbaycan su polosu, kişilər arasında voleybol, qılıncoynatma kimi idman növlərində rəqabət qabiliyyətli yığma formalaşdıra bilmir.
Komanda idman növlərində də liderliyi rusiyalı idmançılar qazandılar. Məsələn, onlar qadınlar və kişilər arasında basketbol yarışlarını, qadınlar arasında su polosunu, qadınlar arasında qılıncoynatmanı qızıl medallarla başa vurdular. Qadınlar və kişilər arasında voleybol yarışlarının qalibi almanlar, kişilər arasında su polosu çempionu isə Serbiya oldu. Qılıncoynatma üzrə komanda yarışlarını Böyük Britaniya (kişilər arasında rapira), Fransa (kişilər arasında qılıncoynatma), İtaliya (kişilər arasında şpaqa), Rumıniya (qadınlar arasında qılıncoynatma), Ukrayna (qadınlar arasında şpaqa) qalib bitirdilər. Qılıncoynatma turnirində ən çox medal İtaliya yığmasına qismət oldu - 12 (3-2-7). Ümumilikdə, bu idman növündə, Azərbaycan da daxil olmaqla, 11 ölkə medal qazandı. Azərbaycan yığması aktivinə 1 gümüş və 1 bürünc medal yazdıra bildi. Bu uğura qadınlar arasında qılıncoynatma yarışında Bünyatova bacıları imza atdılar.
Medal hesabı
Gözlənildiyi kimi, ümumi medal hesabında böyük fərqlə Rusiya qalib gəldi. Rusiya idmançıları Bakıda, ümumilikdə, 164 medal qazandılar. Onlardan 79-u qızıldır. Yarış iştirakçılarının heç biri ümumilikdə Rusiyanın qızıl medallarının sayına bərabər medal qazana bilmədilər. Və bu, heç də təəccüblü deyil. Rusiya turnirə ən geniş heyətlə qatılmış ölkə idi. Əksər idman növlərində üstünlük məhz ruslarda idi. Odur ki, Rusiya Yay Olimpiya Oyunlarında nail ola bilmədiyinə "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarında nail oldu. Əslində, qitə yarışlarında bir ölkənin hökmranlığı heç də təəccüblü hal deyil. Məsələn, Panamerikan Oyunlarında ABŞ, Asiya Oyunlarında Çin hər zaman "at oynadır". Odur ki, Avropa Oyunlarında da medal hesabına görə qüvvələr nisbətini fakt kimi qəbul etmək lazımdır. Rusiya turnirdə oynanılan qızıl medalların 32, ümumi medalların isə 19,5%-nə sahib çıxdı.
Azərbaycanın ümumi medal hesabında ikinci olmasını isə sürpriz saymaq mümkündür. Azərbaycanlı idmançıların bu uğuru kifayət qədər gözlənilməz oldu. Onlar, ümumilikdə, 56 medal qazandılar. Bu medalların 21-i qızıl, 15-i gümüş, 20-si bürüncdür. Avropa Oyunları öncəsi əksər ekspertlər və idman funksionerləri Azərbaycan idmançılarının ilk beşlikdə, yaxun ilk onluqda yer alacaqlarını düşünürdülər. Onların 8-10-u qızıl olmaqla, 25-30 medal əldə edəcəkləri proqnozlaşdırılırdı. Lakin Azərbaycan idmançıları ən cəsarətli gözləntiləri belə, geridə qoydular.
Hər halda, heç kəs onlardan bu qədər qızıl medal gözləmirdi: boksda 6, taekvondoda 3, karatedə 4, güləşdə 6. Bu idman növlərinin hər birində azərbaycanlılar proqnozlaşdırılandan artıq medal qazandılar. "Doğma divarlar" amili, şübhəsiz, nəticəyə öz müsbət təsirini göstərdi. Bundan başqa, oyunların proqramına daha çox Azərbaycanın maraqları baxımından daxil edilmiş karate və sambo kimi qeyri-Olimpiya idman növləri yığmaya 14 medal qazandırdı. Rio Olimpiadasına 1 il qalmış Azərbaycan idmançılarının güləş, boks, taekvondo, gimnastika kimi Olimpiya idman növlərində uğurla çıxış etmələri təbii ki, hər kəsi sevindirir. Digər tərəfdən, indi idmançılarımızın potensialını rəqiblər daha yaxşı biləcək. İndi onların bir çoxu heç kəsin tanımadığı sürpriz idmançılar deyillər. İndi onlar favorit olmasalar da, digər ölkələrin idmançıları üçün potensial güclü rəqibdirlər. Bu amil idmançılarımızın Braziliyada keçiriləcək Olimpiadaya hazırlığı zamanı nəzərə alınmalıdır.
Ümumi medal sayına görə üçüncü pilləni Böyük Britaniya yığması tutdu və o, buna əldə etdiyi qızıl medalların sayına görə nail oldu. Britaniyalıların Bakıda qazandıqları 47 medalın 18-i qızıl, 10-u gümüş, 19-u bürüncdür.
Medalların hansı əyarda olmasından asılı olmayaraq, ümumi sayını nəzərə alsaq, ikinci yer Almaniyanındır. Onlar yarışları 66 medalla başa vurdular (16-17-33).
"Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarında 42 ölkənin təmsilçiləri medallar qazandılar. 31 ölkədən olan idmançılar vətənlərinə qızıl medallarla döndülər.
Ümumilikdə, Avropanın idman bayramı yaxşı alındı. Orada idman dünyasında yüksək qiymətləndirilən hər şey var idi - intriqa, idmançıların zəfəri, sərt mübarizə, tamaşaçı marağı, favoritlərin fiaskosu, gözlənilməz qələbələr. Odur ki, Avropa Oyunları yaxşı perspektivə malikdir. "Bakı-2015" bunun üçün yaxşı platforma olmalıdır. Əlbəttə ki, oyunlarda təmsil olunan idman növlərinin sayı, iştirakçıların səviyyəsi dəyişəcək. Avropa Olimpiya Komitəsi Avropa Oyunlarını bütün idman federasiyalarının təqviminə harmontik şəkildə yazdırmaq üçün hələ çox işləməli olacaq. Hər halda, elə etmək lazımdır ki, daha üzgüçülük yarışlarına yalnız gənclər qatılmasın, yüngül atletikada cəmi 1 dəst medal oynanmasın. Yeri gəlmişkən, bunun səbəbi yüngül atletika elitasının avqustda Çində keçiriləcək dünya çempionatına hazırlaşmasıdır.
Bu mənada, nümunə kimi cüdo yarışlarının formatını göstərmək olar. Bu idman növündə birinci Avropa Oyunları həm də Avropa çempionatı idi. Bu təcrübədən digər idman növlərində də istifdə etmək olar. Bu, həm Avropa Oyunlarının statusunu artırar, həm də yarışa ən güclü idmançıların qatılmaları üçün stimul rolunu oynayar. Odur ki, Avropa Olimpiya Komitəsi ikinci Avropa Oyunlarının keçiriləcəyi ölkəni müəyyənləşdirdikdən sonra, təqvimin sinxronlaşdırılması üçün ayrı-ayrı federasiyalarla danışıqlara başlamalıdır.
Birinci Avropa Oyunları isə artıq tarixə çevrildi. Bizim tərəfimizdən yazılmış və təkrarlanması mümkün olmayan tarixə...

Azerbaijani sportsmen have exceeded all the most optimistic expectations, having taken second place in the team score at the European Games
"The Old Lady" of Europe has long tried to organise a major Olympic-type competition, in which the best sportspeople of the Old World could take part.  Europe has long lagged behind in holding a universal games. Since 1951 the Pan-American and Asian Games have been held every four years, and since 1965 the All-Africa Games. For a long time people just thought about plans for holding European Games. But any idea can be realised, if everything is worked out properly and the right person is found to manage it. As a result, in 2012 the European Olympic Committee took the decision to hold the European Games, and Baku received the right to hold them in 2015.
The 17 days of the First European Games in Baku flew by, but left a big and weighty mark on European sport and the history of Azerbaijan. More than 6,000 sportspeople from 50 countries competed in 20 types of sport. Two hundred and 53 sets of awards were won.
All in all, the types of sports represented at the European Games may be divided into two categories - Olympic and non-Olympic sports. Sixteen types of sports from the Olympic family were represented in Baku; the competitions in some types of sports were aimed at allocating licences for participation in the Summer Olympic Games which are to take place in Rio de Janeiro in 2016. These were archery, beach volley-ball, cycling, shooting, table tennis, taekwondo and the triathlon.
This has meant that there was heightened interest among the competitors and a hard-fought struggle in these types of sports and countries were striving to make the most of their strongest sportsmen in these sports. Therefore the heat was really on in these competitions with every competitor trying to squeeze the absolute maximum out of his or her performance.
Types of sports were presented at the Games which are not included in the Olympic family at the moment. These are also karate, beach football and sambo wrestling. Even though these are not Olympic sports, they are extremely popular in Azerbaijan.
Let us try and assess the standard of competition in several of the sports represented at the European Games in Baku.
Twenty-four sets of medals were won in the wrestling. There was no European wrestling championship this year, so practically all the strongest wrestlers came to Baku. These competitions confirmed that the Russian, Azerbaijani and Turkish teams, which won all 16 medals, remain the trend-setters in men's free-style wrestling and Greco-Roman wrestling in Europe. In particular, the Russian wrestlers took 10 gold medals in Baku, the Azerbaijani wrestlers won four "golds" and another two "golds" went to Turkey.
In the women's free-style wrestling the gold medals were won by sportswomen from eight countries, of which two "golds" went to representatives of Azerbaijan and Hungary. Twenty-three countries won medals in wrestling, seven of them "golds". The Russian team came first in the unofficial team score with 18 medals (11 gold, two silver and five bronze), and Azerbaijan came second with 15 medals (six gold, two silver and seven bronze). It is understandable that Azerbaijan, as the organiser of the Games, was interested in the wrestling tournament being the high-point of the Games, and this aim was achieved.
The boxing tournament managed to gather a sufficiently strong group of competitors. Naturally, not all the teams sent their main members to the tournament, but nevertheless most of the fights were quite entertaining and fast-moving. Medals were won in 10 of the men's weight categories and in five of the women's weight categories. The outcome of the men's tournament was that Azerbaijani boxers won six gold medals, which was the biggest surprise of the tournament. In total, the Azerbaijani masters of the leather glove won nine medals, including one "silver" and two "bronzes". Russian male boxers won another two gold medals, adding to them two "silvers" and a "bronze". Ireland and Great Britain each added a "gold" to their collection. All in all, sportsmen from 14 countries took away medals from the boxing tournament.
Russian sportswomen who were members of their main team at the Games in Baku took away with them two of the five gold medals. Great Britain, Ireland and Holland each added a "gold" to their collection. Women from 11 countries managed to win medals, including two "bronzes" which the Azerbaijani team added to their winnings.
A special surprise had been prepared for the judokas at the European Games in Baku. The judo competitions were simultaneously regarded as the European Championship. Therefore the winners in the Games in Baku immediately received two medals, one as a prize-winner in the European Games, and the second as a prize-winner in the European Championship. Besides this, the judo programme included competitions for para-Olympians. Azerbaijani para-Olympians took excellent advantage of this opportunity, winning three medals (one gold, one silver and one bronze), and Ilham Zakiyev, twice champion in the Para-Olympic Games and many times World and European champion, added the European Games "gold" to his own collection.
Unlike that of the para-Olympians, the performance of the Azerbaijani judokas can only be described as a fiasco. Only one silver medal was won, the incomprehensible fight leading to exclusion in the first bout as a rule; this is what the Azerbaijani judokas will be remembered for. Moreover, Elmar Qasimov, who was the standard-bearer for the Azerbaijani team at the opening of the European Games in Baku, was no "different" from his fellow team members either.
The sportsmen from Germany (11) and Russia (10) took the most medals in the judo tournament. But Germany only won one "gold", while Russia took three. Sportsmen from France and Holland took three "golds" each at the tournament, and Georgian judokas added two gold medals to their collection. All in all, sportsmen from 13 countries, from six teams, won "golds" in the judo tournament.
The gymnastics competitions were held in five types of gymnastics: artistic gymnastics, rhythmic gymnastics, trampoline, acrobatic and aerobic gymnastics. Thirty-four sets of awards were won. As expected, Russia took first place in the overall team score, adding 29 medals, 18 of them gold, to its collection. The Azerbaijani gymnastics team won seven medals, including one "gold", three "silvers" and three "bronzes". Sportsmen from 20 countries won medals in the gymnastics tournament, sportsmen from 11 countries taking "golds" away with them.
The swimming tournament at the Summer Olympic Games is one of the most popular and medal-intensive. Forty-two sets of medals are won at the Olympics. The swimming tournament at the European Games in Baku, however, was not so interesting. This was due to the World Water Sports Championship which is starting in Kazan [Tatarstan, Russia] at the end of July. For this reason, all the leading swimmers gave the competitions in Baku a miss, and only sportsmen under the age of 18 years were represented. Thus, the 42 sets of medals won in Baku, were in these circumstances too many, all the more so since the Azerbaijani swimmers are for the moment guided by the principle that "it is not important to win, but to take part".
If we take the swimming tournament, the Russian team took first place, winning 42 medals, including 23 gold. The Russian swimmer Mariya Kameneva may be called the queen of the swimming pool for setting the absolute record in the number of medals she won at the First European Games. Kameneva won nine medals - six gold, two bronze and one silver. Two other Russian swimmers, Arina Openisheva and Polina Yegorova, who won seven and six gold medals respectively, can share the laurels of queen of the pool with her.
All in all, swimmers from 18 countries, from 10 teams, won gold medals.
The shooting tournament in Baku also gathered almost all the strongest shooters who won 19 sets of medals and passes to the Olympic Games in Rio de Janeiro. The Italians achieved the best result among the shooters and were awarded 10 medals, including four gold ones. Serbian shooters also took four "golds", but no other medals, while the German team added three "golds" to their collection. Sportsmen from 20 countries won medals in the shooting tournament, "golds" being taken by shooters from 10 countries. Unfortunately, Azerbaijani sportsmen have not yet reached a standard whereby they can compete for medals in shooting.
Rowing competitions at the European Games were only held in kayaks and canoes as academic rowing was not included in the Games' programme. Nevertheless, the composition of the competitors was a representative one. The rowers won 15 sets
of medals. The Hungarian rowers, who won 10 medals, five of them gold, in Mingacevir, topped the overall score for kayak and canoe rowing. But Germany and Belarus added three "golds" each to their collections and Serbia two. Medals in this type of sport were won by sportsmen from 16 countries. Azerbaijan only added one silver medal to its winnings.
Team sports
Medals were won in several types of team sports at the European Games in Baku. These were water polo, volley-ball, 3 x 3 basket-ball, archery and fencing. Unfortunately, Azerbaijan is not especially good at team sports yet. At the Games in Baku certain hopes were pinned on the women's volley-ball and men's 3 x 3 basket-ball, but neither team managed to win any medals. The volley-ball players came closest to getting a medal. But in the semi-finals and the match for the third place they lost to the Turks and Serbs in the fifth decisive set. As far as the basket-ball players are concerned, they got as far as the quarter final sufficiently confidently, where they lost to the future finalists, the Spanish team, in a hard-fought struggle and not without errors on the part of the referee.
In other team sports right from the start the Azerbaijani team had little chance of winning medals. In actual fact, it is difficult for Azerbaijan to get together a competitive team in such sports as water polo, men's volley-ball and fencing.
Russian sportsmen took first place in the team sports. In particular, the Russians won "gold" in the men's and women's basket-ball, the women's water polo and in the women's fencing tournament. Germans won both the women's and men's volley-ball and Serbia the men's water polo. In the fencing team competitions the winners were Great Britain (men's foil), France (men's sabre), Italy (men's epee), Romania (women's sabre) and Ukraine (women's epee). The Italian team won most medals in the fencing tournament, adding 12 (three gold, two silver and seven bronze) to their collection. Medals were won by 11 countries, among them Azerbaijan which added a "silver" and a "bronze" (women's sabre) to its collection, won by the Bunyatova sisters.
The medal count
As expected, the Russian team won the medal count, with a big gap moreover. At the European Games in Baku the Russian sportsmen won a total of 164 medals, 79 of them gold. No other country competing in the Games was able to win a total of
so many medals, and as many "golds" as Russia did. There is nothing surprising in this. The Russian Federation had the largest number of competitors, and the Russians dominated in many types of sport. So, the Russian team was able to do what it will not manage to do at the Summer Olympics. No-one is surprised at the domination of a single country at continental competitions. The USA, for example, dominates at the Pan-American Games, while China dominates at the Asian Games. Therefore the distribution of forces in the medal count at the European Games needs to be perceived simply as a fact. The Russians won 32 per cent of the gold medals and 19.5 per cent of all the medals won in Baku.
It is another matter that the Azerbaijani team taking second place came as a surprise. An achievement like that on the part of the Azerbaijani sportsmen was rather unexpected. The sportsmen won 56 medals, 21 of them "gold", 15 "silvers" and 20 "bronzes". Before the European Games, most of the experts and sports officials had counted on Azerbaijan being in the best five or 10 teams. It was expected that the sportsmen would be able to win 25-30 medals, of which 8-10 would be gold ones. But the Azerbaijani sportsmen exceeded all the wildest expectations.
No-one expected so many gold medals: six from the boxers, three from the taekwondista, four from the karatists and six from the wrestlers. In each of these types of sport the sportsmen took more medals than had been predicted before the Games. The "on home ground" factor undoubtedly had a positive effect on the final result.
Besides this, such non-Olympic types of sport as karate and sambo wrestling, which were included in the Games' programme largely owing to the interests of Azerbaijan, added 14 medals to the team's collection. A year before Rio the successful performance of Azerbaijani sportsmen in such medal-intensive Olympic types of sport as wrestling, boxing, taekwondo and gymnastics, cannot fail to be pleasing. On the other hand, rivals will have got a better idea of the potential of our boys and girls. Many of them are no longer dark horses and are becoming, if not favourites, then potentially strong rivals to sportspeople from other countries. This factor needs to be taken into account when coaching our sportsmen for the Games in Brazil.
Great Britain's sportsmen took third place in the medal score, based on the number of gold medals, winning 47 medals (18 gold, 10 silver and 19 bronze).
If we take the total number of medals, irrespective of their value, then the second place goes to the sportsmen of Germany who have 66 medals to their name (16 gold, 17 silver and 33 bronze).
It should be mentioned that the representatives of 42 countries won medals at the European Games in Baku, and sportsmen from 31 countries took gold medals away with them.
On the whole, it may be noted that the European sports festival went off gloriously. It embraced everything that is valued in the world of sport - intrigue, sportsmen's triumphs, the tension of the competition, the interest of the spectators, the fiasco of the favourites and the victory of those who were not expected to achieve such results.
Therefore the European Games have good prospects, and the Games in Baku should become a good springboard for them. Naturally, the number of types of sport represented at the Games and the standard of the competitors will change. The European Olympic Committee (EOC) still has a lot of work ahead in order to harmoniously insert the European Games into the calendar of all the sports federations. They need to avoid a repetition of the situation with the swimming, where only junior sportsmen were represented and with light athletics where only one set of medals was won, since all the light athletics elite are training for the World Championships in China in August.
In this respect, the example of the judo competition format could be followed whereby the European Games in Baku were simultaneously regarded as the European Championship. This experience can be taken advantage of with regard to other types of sport. This would drastically boost the status of the Games and would act as an incentive to the best sportspeople to compete in them. So, after it has decided in which country the Second European Games is to be held, the EOC should have talks with the individual federations in order to synchronise the diaries.
But the First European Games in Baku have already become history, history that was written by us and which will remain unparalleled for ever…