SƏKKİZ İŞTİRAKÇIYA ÜÇ MEDAL
Cənubi Koreyada keçirilən Universiadada Azərbaycan atletləri iki qızıl medal qazanaraq, 2016-ci il Olimpiadasına iddialı olduqlarını göstəriblər
Cənubi Koreyanın Kvancu şəhərində keçirilən tələbələrin Ümumdünya Universiadası başa çatdı. Azərbaycan idmançıları gənclərin mötəbər yarışında 3 medalla yadda qaldı. Sevindirici haldır ki, qazanılan medallardan ikisinin əyarı qızıldır.
Yüngül atletikada ölkəmizin idman şərəfini Anna Skidanla Hayle İbrahimov layiqincə qorudu. 5000 metr məsafəyə qaçışda iştirak edən Hayle İbrahimov ilk mərhələdən favorit olduğunu sübut etdi. Finalda finişə birinci çatan idmançımız Universiadanın qızıl medalına layiq görüldü. Həlledici qaçışda Hayle İbrahimov ən yaxın izləyicisi Mərakeş idmançısı Zuxair Talbini 20 saniyə qabaqladı. Ardıcıl ikinci dəfə Universiadanın qalibi olan Hayle İbrahimov məşqçilərin ümidini doğrultdu.
Kvandjuda baş tutan Ümumdünya Universiadasının qalibi Hayle İbrahimov təəssüratlarını "R+"la bölüşüb: "Yarış ərəfəsində bir qədər yorğunluq var idi. Çünki ardıcıl ikinci yarışda iştirak edirdim. Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarından sonra dincəlməyə imkan olmadı. Biz Koreyaya yollanmalı olduq. Sevinirəm ki, qızıl medal qazandım. Bu mənim Universiadalarda ikinci qızıl medalım oldu. 4 il əvvəl Kazanda keçirilən yarışda da fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmışdım. İlk mərhələni asanlıqla keçdim. Finalda mübarizə fərqli idi. Rəqiblərim güclü olmaqla yanaşı həyəcan artmışdı. Bir səhv idmançını medalsız qoya bilərdi. Gücümü düzgün paylaşmaqla finişə birinci çatdım. Layiqli qələbə qazandığıma görə özümü xoşbəxt hiss edirəm".
Azərbaycan idmançılarından digər qızıl medalı çəkicatma yarışlarında Anna Skidan qazandı. Bir müddət əvvəl Moldova turnirində 2016-cı ildə keçiriləcək Rio de Janeyro olimpiadasına lisenziya qazanan atlet Çində favoritlər sırasında göstərilirdi. Skidan inamlı qələbəylə proqnozları doğrultdu. Cənubi Koreyadakı yarış idmançımız üçün olimpiada ərəfəsində rəqiblərini sınamaq baxımından əla fürsət oldu. Finalda hər bir atletə çəkici uzaq məsafəyə atmaq üçün 6 cəhd verilirdi. Anna ən yaxşı göstəricini 5-ci cəhd zamanı qazandı. 70.67 metr nəticəylə atletimiz çempionluq sevinci yaşadı. İdmançımız aləti gümüş medalçı Polşa təmsilçisinin atdığı məsafədən bir metr uzağa atmaqla rəqibinə şans vermədi.
Braziliyada keçiriləcək olimpiadada medal ümidlərimizdən biri olacaq Anna Skidan çempionluq haqda bunları dedi: "Koreyaya gələndə medal qazanmaq istəyimi gizlətmirdim. Rəqiblər haqda ətraflı məlumatım olmasa belə öz çıxışımla güclü olduğumu göstərdim. Finalda ilk cəhdlərim istəyidim kimi alınmadı. Daha doğrusu, bütün gücümü son cəhdlərə saxlamışdım. Adətən birinci-ikinci cəhd zamanı istədiyin nəticə əldə olunmur. 5-ci cəhd zamanı əldə etdiyim nəticə qızıl medalı təmin etdi. Bu uğurda bütün nümayəndə heyətinin əməyi var. Hamını təbrik edirəm".
Üçüncü medal cüdoçularımızın aktivinə yazıldı. 73 kq-da çıxış edən Hüseyn Rəhimli ilk görüşdə yapon idmançısına uduzmaqla qızıl medal qazanmaq şanslarını itirdi. Rəqib yarımfinala qədər irəlilədiyindən, Rəhimli bürünc medal uğrunda mübarizə aparmaq imkanı qazandı. Hüseyn üçüncü yeri tutmaq üçün ardıcıl olaraq Rumıniya, Çexiya, Braziliya, Özbəkistan və Qazaxıstan idmançılarına qalib gəldi. Finalda xüsusilə yüksək ustalıq nümayiş etdirən cüdoçumuz bürünc medala layiq olduğunu sübut etdi. Maraqlıdır ki, fəxri kürsüdə Hüseynlə yanaşı digər bürünc medal ilk görüşdə həmyerlimizə qalib gələn yapon idmançısına qismət oldu. İdmançımız  ilk görüşdə məğlubiyyəti haqda bunları dedi: "Universiadada cüdo yarışlarında rəqabət çox yüksək idi. Ancaq bürünc medal uğrunda 5 görüşdə qələbə qazanmalı oldum. İlk görüşdəki məğlubiyyətə gəlincə, yapon idmançısı güclü olsa da özümü ondan zəif hesab etmirdim. Sadəcə həmin görüşdə hər ikimiz risk etmədik. Vaxt başa çatandan sonra aktivimdə 4, onda isə 3 cərimə xalı var idi. Mənim daha çox cərimə xalım olduğuna görə məğlub sayıldım. Ümumilikdə özüm üçün bürünc medalı yaxşı nəticə hesab edirəm. Hər halda kolleksiyamda Universiadadan bir medal olacaq. Məqsədim məşqləri davam etdirmək və əsas millidə çıxış etməkdir".
Ümumilikdə, 8 idmançıyla təmsil olunduğumuz Ümumdünya Universiadasında 3 medal qazanmaq qənaətbəxş nəticə sayılmalıdır. Üstəlik, üç mükafatdan ikisi qızıl əyarlıdır. Sözsüz ki, yüngül atletikada qazanılan iki qızıl medal bu idman növünün inkişafda olmasının göstəricisidir. Məhz qazanılan iki qızıl medal sayəsində Azərbaycan komanda hesabında 27-ci yeri tutdu. İlk üçlükdə Cənubi Koreya, Rusiya və Çin idmançıları oldu.
Qeyd edək ki, növbəti Ümumdünya Universiadası 2019-cu ildə keçiriləcək. Yarışa ev sahibliyi etməli olan Braziliya təşkilatçılıqdan imtina edib. Buna görə beynəlxalq qurumlar 2019-cu ilə təsadüf edəcək yarışı keçirməyi Azərbaycana təklif edib. Ölkəmiz təkliflə bağlı yekun qərarını açıqlamayıb.

JUST EIGHT GET THREE MEDALS
Azerbaijani light athletes have won two "golds" at the Universiade in Korea, which increases the chances of medals at the 2016 Olympics
21.07.2015
Azerbaijani sportsmen have won three medals at the World University Games in the South Korean city of Gwangju. It is pleasing that two of them were golds. Anna Skidan and Hayle Ibrahimov worthily defended their country's sporting honour.
Hayle Ibrahimov was originally regarded as the favourite in the men's 5,000-metre race, already achieving the best results in the preliminary stages. In the final, he also won by a big lead.
The Moroccan Zuhair Talbi, who came second, was 20 seconds behind the Azerbaijani runner. This resulted in Hayle Ibrahimov winning the gold medal. Winning at the World University Games for the second time in a row, Ibrahimov justified his coaches' hopes in him.
Hayle IBRAHIMOV shared his impressions of the Universiade in Gwangju with Regionplus: "On the day before, I felt a bit tired as I had entered two competitions in a row. We set out for Korea as soon as the First European Games ended and did not manage to have a rest. I am glad that I won the gold medal. This is my second gold medal at the universiades. I made it to the top of the podium of honour at the last Universiade four years ago in Kazan [Russia] as well. I managed to get through the first stage easily. The challenge in the finals was quite different. The rivals were stronger, and I was much more nervous. The slightest mistake can leave a sportsman without a medal. By conserving my strength correctly, I was first over the finishing line. I feel happy to have won."
Anna Skidan won another gold medal for the team in tossing the hammer competitions. This is a sportswoman who gained a licence to the summer Olympics in Rio de Janeiro long ago at the competitions in Moldova, and at the Universiade she was also among the favourites. Skidan justified the forecasts that she would win confidently. The competitions in South Korea have offered a splendid opportunity to get to know the rivals better on the eve of the Olympics.
Each athlete was allowed six throws in the final. The fifth throw was the best for the Azerbaijani hammer thrower. Tossing the hammer 70.67 metres, Skidan became the champion, beating the silver-medal-winner from Poland by a whole metre.
This is what Anna Skidan, one of the main medal hopes in the Brazil Olympics, had to say about being champion. "When I set off for Korea, I didn't disguise my intentions to win a medal. Although I did not have comprehensive information about my rivals, I showed with my performance that I was the strongest. In the final, my first throws were not as successful as I would have liked. To be more exact, I saved my strength for the subsequent throws. As a rule, the first and second throws do not produce the desired result. My fifth throw provided me with the gold medal. The whole of our delegation contributed to that success. I congratulate everyone."
The third medal was registered in the judokas' collection. Entering in the 73-kilogram weight category, Huseyn Rahimli lost the first bout to a Japanese sportsman, but owing to the fact that the latter went out in the semi-final, he got the opportunity to fight for the bronze medal. In order to win it, Huseyn won consecutive bouts with judokas from Romania, the Czech Republic, Brazil, Uzbekistan and Kazakhstan and showed that he was worthy of this medal. It is interesting that the Japanese sportsman who defeated Ragimli in the first bout only got a bronze medal as well.
This is what Huseyn Rahimli himself thought about his defeat: "At the Universiade the competition in the judo contests was extremely challenging. In order to win the bronze medal I had to win five bouts. As far as my defeat in the first bout is concerned, although the Japanese sportsman was very strong, I did not regard myself as being weaker than him.
It was simply that we both decided not to take risks in the first bout. At the end of the bout, I had four penalty points and he had three. Therefore the win was awarded to the Japanese. At any rate, I shall have a Universiade medal for my collection. I aim to go on training and to become a member of the main team."
For Azerbaijan, which was only represented by eight sportsmen, to get three medals at the World University Games, it is a good result. What is more, two of them were gold ones. Thanks to these medals Azerbaijan occupied 27th place in the team ratings. The top three places were taken by the teams from South Korea, Russia and China.
We would like to note that the next World Universiade is to take place in 2019. Brazil, which was to host these competitions has backed out. In this connection, the international organisations have offered Azerbaijan these competitions. For the moment the country has not announced its final decision with regard to this proposal.