SƏKKİZ İŞTİRAKÇIYA ÜÇ MEDAL
Cənubi Koreyada keçirilən Universiadada Azərbaycan atletləri iki qızıl medal qazanaraq, 2016-ci il Olimpiadasına iddialı olduqlarını göstəriblər
Cənubi Koreyanın Kvancu şəhərində keçirilən tələbələrin Ümumdünya Universiadası başa çatdı. Azərbaycan idmançıları gənclərin mötəbər yarışında 3 medalla yadda qaldı. Sevindirici haldır ki, qazanılan medallardan ikisinin əyarı qızıldır.
Yüngül atletikada ölkəmizin idman şərəfini Anna Skidanla Hayle İbrahimov layiqincə qorudu. 5000 metr məsafəyə qaçışda iştirak edən Hayle İbrahimov ilk mərhələdən favorit olduğunu sübut etdi. Finalda finişə birinci çatan idmançımız Universiadanın qızıl medalına layiq görüldü. Həlledici qaçışda Hayle İbrahimov ən yaxın izləyicisi Mərakeş idmançısı Zuxair Talbini 20 saniyə qabaqladı. Ardıcıl ikinci dəfə Universiadanın qalibi olan Hayle İbrahimov məşqçilərin ümidini doğrultdu.
Kvandjuda baş tutan Ümumdünya Universiadasının qalibi Hayle İbrahimov təəssüratlarını "R+"la bölüşüb: "Yarış ərəfəsində bir qədər yorğunluq var idi. Çünki ardıcıl ikinci yarışda iştirak edirdim. Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarından sonra dincəlməyə imkan olmadı. Biz Koreyaya yollanmalı olduq. Sevinirəm ki, qızıl medal qazandım. Bu mənim Universiadalarda ikinci qızıl medalım oldu. 4 il əvvəl Kazanda keçirilən yarışda da fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmışdım. İlk mərhələni asanlıqla keçdim. Finalda mübarizə fərqli idi. Rəqiblərim güclü olmaqla yanaşı həyəcan artmışdı. Bir səhv idmançını medalsız qoya bilərdi. Gücümü düzgün paylaşmaqla finişə birinci çatdım. Layiqli qələbə qazandığıma görə özümü xoşbəxt hiss edirəm".
Azərbaycan idmançılarından digər qızıl medalı çəkicatma yarışlarında Anna Skidan qazandı. Bir müddət əvvəl Moldova turnirində 2016-cı ildə keçiriləcək Rio de Janeyro olimpiadasına lisenziya qazanan atlet Çində favoritlər sırasında göstərilirdi. Skidan inamlı qələbəylə proqnozları doğrultdu. Cənubi Koreyadakı yarış idmançımız üçün olimpiada ərəfəsində rəqiblərini sınamaq baxımından əla fürsət oldu. Finalda hər bir atletə çəkici uzaq məsafəyə atmaq üçün 6 cəhd verilirdi. Anna ən yaxşı göstəricini 5-ci cəhd zamanı qazandı. 70.67 metr nəticəylə atletimiz çempionluq sevinci yaşadı. İdmançımız aləti gümüş medalçı Polşa təmsilçisinin atdığı məsafədən bir metr uzağa atmaqla rəqibinə şans vermədi.
Braziliyada keçiriləcək olimpiadada medal ümidlərimizdən biri olacaq Anna Skidan çempionluq haqda bunları dedi: "Koreyaya gələndə medal qazanmaq istəyimi gizlətmirdim. Rəqiblər haqda ətraflı məlumatım olmasa belə öz çıxışımla güclü olduğumu göstərdim. Finalda ilk cəhdlərim istəyidim kimi alınmadı. Daha doğrusu, bütün gücümü son cəhdlərə saxlamışdım. Adətən birinci-ikinci cəhd zamanı istədiyin nəticə əldə olunmur. 5-ci cəhd zamanı əldə etdiyim nəticə qızıl medalı təmin etdi. Bu uğurda bütün nümayəndə heyətinin əməyi var. Hamını təbrik edirəm".
Üçüncü medal cüdoçularımızın aktivinə yazıldı. 73 kq-da çıxış edən Hüseyn Rəhimli ilk görüşdə yapon idmançısına uduzmaqla qızıl medal qazanmaq şanslarını itirdi. Rəqib yarımfinala qədər irəlilədiyindən, Rəhimli bürünc medal uğrunda mübarizə aparmaq imkanı qazandı. Hüseyn üçüncü yeri tutmaq üçün ardıcıl olaraq Rumıniya, Çexiya, Braziliya, Özbəkistan və Qazaxıstan idmançılarına qalib gəldi. Finalda xüsusilə yüksək ustalıq nümayiş etdirən cüdoçumuz bürünc medala layiq olduğunu sübut etdi. Maraqlıdır ki, fəxri kürsüdə Hüseynlə yanaşı digər bürünc medal ilk görüşdə həmyerlimizə qalib gələn yapon idmançısına qismət oldu. İdmançımız  ilk görüşdə məğlubiyyəti haqda bunları dedi: "Universiadada cüdo yarışlarında rəqabət çox yüksək idi. Ancaq bürünc medal uğrunda 5 görüşdə qələbə qazanmalı oldum. İlk görüşdəki məğlubiyyətə gəlincə, yapon idmançısı güclü olsa da özümü ondan zəif hesab etmirdim. Sadəcə həmin görüşdə hər ikimiz risk etmədik. Vaxt başa çatandan sonra aktivimdə 4, onda isə 3 cərimə xalı var idi. Mənim daha çox cərimə xalım olduğuna görə məğlub sayıldım. Ümumilikdə özüm üçün bürünc medalı yaxşı nəticə hesab edirəm. Hər halda kolleksiyamda Universiadadan bir medal olacaq. Məqsədim məşqləri davam etdirmək və əsas millidə çıxış etməkdir".
Ümumilikdə, 8 idmançıyla təmsil olunduğumuz Ümumdünya Universiadasında 3 medal qazanmaq qənaətbəxş nəticə sayılmalıdır. Üstəlik, üç mükafatdan ikisi qızıl əyarlıdır. Sözsüz ki, yüngül atletikada qazanılan iki qızıl medal bu idman növünün inkişafda olmasının göstəricisidir. Məhz qazanılan iki qızıl medal sayəsində Azərbaycan komanda hesabında 27-ci yeri tutdu. İlk üçlükdə Cənubi Koreya, Rusiya və Çin idmançıları oldu.
Qeyd edək ki, növbəti Ümumdünya Universiadası 2019-cu ildə keçiriləcək. Yarışa ev sahibliyi etməli olan Braziliya təşkilatçılıqdan imtina edib. Buna görə beynəlxalq qurumlar 2019-cu ilə təsadüf edəcək yarışı keçirməyi Azərbaycana təklif edib. Ölkəmiz təkliflə bağlı yekun qərarını açıqlamayıb.

ТРИ МЕДАЛИ НА ВОСЬМЕРЫХ
На Универсиаде в Корее азербайджанские легкоатлеты завоевали два "золота", что увеличивает медальные шансы на Олимпиаду-2016
Три медали завоевали азербайджанские спортсмены на Всемирной универсиаде в южнокорейском городе Кванджу. И отрадно, что две из них - золотые.
В легкой атлетике достойно защитили спортивную честь страны Анна Скидан и Хайле Ибрагимов.
В беге на 5000 м Хайле Ибрагимов изначально считался фаворитом, показывая лучшие результаты уже на предварительных этапах. В финале он также победил с большим отрывом - пришедший вторым марокканец Зухаир Талиби отстал от азербайджанского бегуна на 20 секунд. Это принесло Хайле Ибрагимову золотую медаль. Став второй раз подряд победителем Универсиады, Ибрагимов оправдал надежды тренеров.
Своими впечатлениями от Универсиады в Кванджу Хайле ИБРАГИМОВ поделился с R+: "Накануне чувствовал небольшую усталость, так как выступил на двух соревнованиях подряд. В Корею мы отправились сразу после первых Европейских игр в Баку и отдохнуть не успели. Рад, что завоевал золотую медаль. Это уже моя вторая золотая медаль на универсиадах. На высшую ступень пьедестала почета я поднимался и на прошлой Универсиаде, проходившей 4 года назад в Казани. Первый этап я преодолел легко. А в финале уже была совсем другая борьба. Соперники были сильнее, да и волнение усилилось. Малейшая ошибка могла оставить спортсмена без медали. Правильно распределив силы, я был первым на финише. Чувствую себя счастливым, одержав победу".
Еще одну золотую медаль для сборной завоевала на соревнованиях по метанию молота Анна Скидан. Эта спортсменка, недавно получившая лицензию на летние Олимпийские игры в Рио-де-Жанейро на соревнованиях в Молдове, на Универсиаде также входила в число фаворитов. И Скидан оправдала прогнозы своей уверенной победой. Соревнования в Южной Корее стали прекрасной возможностью узнать ближе соперников накануне Олимпиады. В финале каждому атлету предоставлялось 6 попыток. Лучшим для азербайджанской метательницы молота стала пятая попытка. Метнув молот на 70,67 м, Скидан стала чемпионом, опередив серебряного призера из Польши на целый метр.
Вот что сказала о своем чемпионстве сама Анна Скидан - одна из главных надежд на медали на Олимпиаде в Бразилии: "Отправляясь в Корею, я не скрывала намерения завоевать медаль. Хотя я и не имела всесторонней информации о соперниках, своим выступлением доказала, что являюсь сильнейшей. В финале первые попытки были не столь удачны, как хотелось. Точнее, я берегла силы на последующие подходы. Как правило, первая-вторая попытки не приносят желаемого результата. Золотую медаль мне обеспечила пятая попытка. В этом успехе заслуга всей нашей делегации. Я всех поздравляю".
Третья медаль записана в актив дзюдоистов. Выступавший в весовой категории 73 кг Гусейн Рагимли проиграл в первой же схватке японскому спортсмену, но благодаря выходу последнего в полуфинал получил шанс побороться за бронзовую медаль. Чтобы завоевать ее, Гусейн последовательно выиграл у дзюдоистов из Румынии, Чехии, Бразилии, Узбекистана и Казахстана и доказал, что достоин этой медали. Интересно, что японский спортсмен, которому Рагимли проиграл в первой же схватке, также ограничился бронзовой медалью. Вот отношение самого Гусейна Рагимли к тому проигрышу: "На Универсиаде конкуренция на соревнованиях по дзюдо была крайне острой. Чтобы завоевать только бронзовую медаль, мне пришлось выигрывать в 5 схватках. Что же касается поражения в первой встрече, хотя японский спортсмен и был очень силен, я не считал себя слабее него. Просто в той схватке мы оба решили не рисковать. А по завершении встречи у меня было 4, у него 3 штрафных очка. Поэтому победа и была присуждена японцу. Во всяком случае в моей коллекции будет медаль Универсиады. Моя цель - продолжить тренировки и выступать за основной состав сборной".
3 медали на Всемирной универсиаде, где Азербайджан был представлен всего 8 спортсменами, хороший результат. К тому же две из них - золотые. Именно благодаря этим медалям Азербайджан занял 27-е место в командном зачете. А первую тройку составили сборные Южной Кореи, России и Китая.
Отметим, что следующая Всемирная универсиада будет проходить в 2019 году. Бразилия, которая должна была принять у себя эти соревнования, отказалась от их проведения. В связи с этим международные организации предложили провести эти соревнования Азербайджану. Пока страна не объявила о своем окончательном решении по этому предложению.