VİTAMİNLƏR "ÇƏLƏNGİ"
Müxtəlif təamların yer aldığı hansı ənənəvi Azərbaycan masasında "çobansalatı"na rast gəlinməz? Bu, xırda doğranmış xiyar, pomidor, baş soğan və göyərtidən hazırlanan, günəbaxan yağı və lumu şirəsi ilə qarışdırılan, tərkibinə bir qədər duz və istiot qatılan dadlı və faydalı salatdır. Ləzzət... Sanki bütün bu dadlı nemətlər ləkdən yığılaraq masaya verilib.
Ən dadlı xiyar və pomidorun məhz Azərbaycanda yetişdiyini desək, bu, heç də lovğalıq olmayacaq. İnanmırsınız? Ölkəmizin qonaqlarından soruşun. Azərbaycana gələn hər bir qonaq və ya turist məhz Azərbaycanın bərəkətli torpağında yetişmiş bu tərəvəzlərin xüsusi dadını nəzərdən qaçırmır.
Yaşıl və kal
Adi xiyar qabaq fəsiləsinə aid birillik bitkidir.
Alman dilçi alimi  Maks Yulius Fasmerin etimoloji lüğətinə görə, bu tərəvəzin adı yunan dilindən götürülüb və "kal" sözündəndir. Kal halda yeyilən bu tərəvəz dəymiş halda yeyilən yemişlə müqayisə olunur.
Alimlərin son araşdırmalarına görə, yemiş və xiyarın genetik bənzərliyi 95% təşkil edir. Xiyar yalnız kalorisi az məhsul deyil. O, həm də ən az kalori ilə yanaşı, maksimum faydası olan tərəvəzdir. Təzə xiyarın 100 qramında cəmi 13,5 kilokalori var. Bu, ən sərt pəhriz saxlayan insanların da xiyardan imtina etməməsinə imkan verir. Bundan başqa, xiyar artıq çəkidən əziyyət çəkənlər üçün xeyirlidir. Çünki o, iştahı tənzimləyir, toxluq hissi yaradır və həzmi yaxşılaşdırır.
100 qram təzə xiyarın tərkibində 98,5 qram su var və bu, susuzluğu aradan qaldırır, orqanizmi təmizləyir; 100 qram xiyarın tərkibində cüzi zülal, yağ və karbohidrata rast gəlinir. 100 qram təzə xiyarda B qrupuna aid çoxsaylı vitamin, askorbin turşusu, E, PP vitaminləri, böyük həcmdə kalium da var. Xiyarın əsas zənginliyi olan kalium ürəyin və böyrəklərin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərir. Xiyarda başqa tərəvəzlərlə müqayisədə yod da çoxdur və o, orqanizm tərəfindən yaxşı həzm olunur. Mineral maddələr - natrium, kalsium, maqnezium, fosfor, xlor, alüminium, kobalt, xrom, ftor, sink, mis, manqan, molibden maddələr mübadiləsini yaxşılaşdırır.
Xiyar zülallı qidaların həzminə kömək edir. Bu səbəbdən də onu ət yeməkləri ilə birlikdə qəbul etmək lazımdır. Təzə xiyar ürək-damar və həzm sistemində problem olan şəxslər üçün çox faydalıdır. Onun sidikqovucu, işlətmə və ödqovucu xüsusiyyətləri var. Təzə xiyarın köməyi ilə şişdən, qəbzlikdən xilas olmaq mümkündür. Onun zərif sellülozu bağırsaqları təmizləyir, orqanizmdəki artıq xolesterini aradan qaldırır və bu, ateroskleroz üçün profilaktika sayılır. Təzə xiyarın nadir üstünlüklərindən biri də maddələr mübadiləsini pozan, duz çöküntüsü və orqanizmin qocalmasına yol açan turşu birləşmələrini neytrallaşdırır. Mütəmadi şəkildə təzə xiyar yemək qalxanvari vəz xəstəliklərini önləyir.
Xiyar şirəsi bu gün də dərinin və saçın gözəlliyi üçün əvəzolunmaz vasitədir. Dəridəki çillərin, ağarmaların aradan qaldırılması, iltihabla, səpgilərlə və artıq piylənmə ilə mübarizə təzə xiyarın "bacardığı" işlərdəndir. Bəs təzə xiyar kimin üçün ziyanlı ola bilər? Mədə xəstəliklərindən əziyyət çəkən və turşuluq dərəcəsi yüksək olanlardan ötrü. Xiyarın mədə şirəsində turşuluğu artırmaq xüsusiyyəti onu qastritdən, xoradan əziyyət çəkən və bu üzdən pəhriz saxlayan şəxslər üçün əvəzolunmaz vasitəyə çevirir.
Uşaq əmizdirən analar təzə xiyarın işlətmə funksiyasına malik olduğunu da unutmamalıdırlar.
Xiyar Şərq təbabətində
Şərq təbabəti tarixi sahəsində mütəxəssis olan Fərid Ələkbərlinin sözlərinə görə, Azərbaycanda bu birillik bitki hər bölgədə, xüsusilə suvarılan ərazilərdə becərilir. Azərbaycanlı müəllif Yusif ibn İsmayıl Xoyi hələ 1311-ci ildə yazırdı ki, xiyar bağırsaqların iltihabı zamanı işə yarayır. Bundan başqa, o, xiyarın susuzluğu aradan qaldırdığını, sidikqovucu və ödqovucu funksiyaya malik olduğunu, daşları əritdiyini yazırdı. Kəskin qızdırma, sarılıq, başağrısı zamanı da xiyar yemək məsləhət  bilinir.
İbn Sina yazırdı ki, xiyar yarpağı dəri xəstəliklərinə kömək edir. Özüngəngetmə zamanı adama xiyar iylədilməsi məsləhət görülür. Onun kökü isə qusdurucu vasitə sayılır. Məhəmməd Mömin insan bənizinin rəngini yaxşılaşdırmaq üçün bu resepti məsləhət bilirdi: mixək 1 sutka xiyar şirkəsində saxlanılır, sonra o, şirədən çıxarılır və bal şərbəti ilə içilir. Bu müalicə bir neçə gün davam etdirilərsə, insanın bənizinin rəngi yaxşılaşır. Üç gün ərzində təzə xiyarın qabığı dəmlənərək suyu içilərsə, o, sarılıq xəstəliyi üçün dərmandır.
Məhəmməd Hüseyn Xan (XVIII əsr) deyirdi: "Xiyarın ən yaxşı növləri hamar və nazik, ən pisi isə tikanlı xiyarlardır... Xiyar təmizləyici xüsusiyyətə malikdir. Onlar susuzluğu aradan qaldırır, orqanizmə sərinlik gətirir, ödqovucu xüsusiyyətə malikdir. Xiyar qan təzyiqini aşağı salır. Bundan başqa, o, böyrəklərdən, sidik kisəsindən qum və daşı təmizləyir. Bu işdə acı xiyar daha faydalıdır".
"Daha çox tomat!"
Diyetoloqlar bildirirlər ki, söhbət ürək-damar xəstəliklərinin profilaktikasından və qipoxolesterin pəhrizdən gedən zaman pomidor ən faydalı vasitədir. Təzə pomidorun və tomat ekstraktının orqanizmdə xolesterinin azalmasına kömək etdiyi sübuta yetirilib. Bundan başqa, tomat ekstraktının ürəktutmasının qarşısını aldığı da sübut olunub. Dünya pomidoru Amerikanın sayəsində tanıyıb. Meksika sakinləri, asteklər pomidoru "tomatl" adlandırıblar. "Tomat" sözü də buradan yaranıb. Avropalılar isə bu ekzotik tərəvəzi "sevgi alması" və ya "qızıl alma" (fransızca bunu, pomme d'amoure, italyanca isə pomi doro) adlandırıblar. Bununla da "pomidor" sözü meydana gəlib. Pomidor özündə badımcanı, şirin bibəri, kartofu birləşdirən quşüzümü fəsiləsinə aiddir. Şərqə pomidor Qərbi Avropadan gəlib. Müasir araşdırmalar göstərir ki, pomidorda ürəyin, həmçinin damarlar və sümüyün müdafiəçisi olan likopin maddəsi var. Selen, beta-karotin, A və E vitaminləri kimi, likopin də miokard infarktı riskini azaldır. Həkimlər maddələr mübadiləsi pozulmuş, ürək-damar xəstəliklərindən əziyyət çəkən, mədə-bağırsaq sisteminin fəaliyyətində problemlər olan şəxslərə pomidor yeməyi məsləhət görürlər. Bundan başqa, tomatın tərkibində xəstəliktörədən mikroorqanizmlərin inkişafını əngəlləyən maddələr  var.
Tomatın xərçəng əleyhinə vasitə olduğunu bir çox tədqiqatlar təsdiqləyib. Onun tərkibində iki vacib xüsusiyyət cəmləşib: güclü antioksidant və iltihabəleyhinə maddə ağır xəstəliklərin profilaktikası üçün eyni dərəcədə vacibdir. Xərçəng xəstəliyinin əksər növləri xroniki stresdən, xroniki iltihab xəstəliyindən başlayır. Tomat isə bu proseslərin qarşısını alır.
Xərçəng xəstəliyinin tomat qəbulu ilə əlaqələri araşdırılmış əsas növü prostat vəzin xərçəngidir. Alimlərin bu barədə rəyi yekdildir: kişilərin çoxlu pomidor yeməsi onların prostat vəzinin xərçəngi xəstəliyinə tutulma riskini ciddi şəkildə azaldır. Tomatda alfa-tomatin - artıq mövcud xərçəng hüceyrələrini məhv edən maddə var.
Bundan başqa, pomidor ağ ciyərdə əmələ gələn bir sıra xərçəng növlərinə, mədəaltı vəzin və sidik kisəsinin xərçənginə müsbət təsir göstərir. Onun tərkibindəki alfa-tomatinlə yanaşı, likopin də qoruyucu rola malikdir.
Faydalı qidalı maddələrlə zəngin olan pomidoru bir sıra diaqnozlar zamanı yemək vacibdir. Məsələn, metabolik sindrom və piylənmə zamanı, bir sıra nevroloji xəstəliklərin yaranma riskinin (o cümlədən alsgeymer) azaldılması üçün pomidor yemək məsləhət görülür. Bundan başqa, siz, sadəcə, artıq 2-3 kiloqramdan xilas olmaq istəyirsinizsə, gündəlik rasionunuza mütləq azkalorili pomidor əlavə edin. Tomat orqanizmi C vitamini ilə beta-karotinin əla qarışığı ilə təmin edir. O, orqanizmi lazımi səviyyədə manqan, həmçinin E vitamini ilə təmin edir. Pomidorun tərkibində çoxlu miqdarda kalium və K vitamini var. Pomidorun sümüklərin, qaraciyərin, böyrəklərin və qanın antioksidant müdafiəsini təmin etdiyini təsdiqləyən çoxsaylı araşdırmalar mövcuddur.
"Çobansalatı"
"Çobansalatı" - Azərbaycan süfrəsinin ayrılmaz hissəsidir. Xüsusilə yayda - tərəvəz və göyərtinin bol olduğu vaxtda, ona, demək olar ki, hər masada rast gəlinir. Onun bu cür adlandırılmasının asan başa gəlməsi ilə əlaqəli olduğu aydındır. Bu salatı bir anda, hətta çoban belə, hazırlaya bilər. Bunun üçün çobana özü ilə pomidor, xiyar, göyərti götürmək, onları doğrayaraq qarışdırmaq, duzlamaq, istiotlamaq kifayətdir. Vəssalam. Bununla da çoban kölgəliyə çəkilərək nahar edə bilər.
İnqrediyentlər:
Xiyar - 2 ədəd
Pomidor - 4 ədəd
Bolqar bibəri - 1 ədəd
Qırmızı soğan - 1 kiçik baş
Göyərti - keşniş, şüyüd, reyhan, nanə
Duz, istiot
Bitki yağı - 1 xörəkqaşığı
Salatı yeməkdən 30 dəqiqə əvvəl hazırlamaq məsləhətdir. Hazırlamazdan əvvəl tərəvəz və göyərti yuyulmalıdır. Tərəvəzlər və göyərti xırda şəkildə doğranmalıdır. Onların üstünə zövqə görə bitki yağı, duz və istiot əlavə olunur. Bundan sonra salat qarışdırılır, suyunu buraxması üçün soyuducuya qoyulur. Yeri gəlmişkən, onun suyu da çox dadlı olur. Çörəyi salatın suyuna batıraraq yemək olar. Salata 1 xörəkqaşığı lumu şirəsi də əlavə oluna bilər. O, ət xörəkləri, xüsusilə kababla yaxşı tutur.

BURSTING WITH VITAMINS
How can you imagine a traditional Azerbaijani meal in summer with different kinds of viands if there is no coban salad. This is an extremely tasty and nutritious, refreshing salad of finely chopped cucumbers, tomatoes, onions, and fresh herbs, with a dressing of sunflower oil and lemon juice and moderately seasoned with salt and ground black pepper. M-m-m… It's really yummy. All these yummy things appear to have just been picked from the vegetable patch and served right away.
And it is not at all cheeky or boastful to say that the tastiest cucumbers and tomatoes are grown in Azerbaijan. You don't believe it? Ask the visitors to our land. It may be said that no visitor or tourist who comes to Azerbaijan fails to notice the special taste and aroma of the vegetables picked from Azerbaijan's fertile soil.
Green and unripe
Whether it is an ordinary or a cultivated cucumber, it is an annual herbaceous plant of the Cucurbitaceae [gourd] family. According to the etymological dictionary of the German specialist in linguistics, Max Julius Vasmer, the name has been borrowed from Greek, and goes back to the word "unripe". This vegetable, eaten in unripe form is deliberately contrasted with the melon which is eaten when it is ripe.
According to the latest studies, the melon and the cucumber are 95 per cent genetically similar. The cucumber is not only a low-calorie product, but is also one that contains a minimum number of calories while being maximally nutritious. The calorific content of a fresh cucumber is only 13.5 kcals per 100 gr. This means that you do not have to give up eating cucumber if you are on the strictest of diets. Besides, the cucumber is especially good for you if you are overweight, because it regulates the appetite, creates a feeling of being full and facilitates digestion.
One hundred grams of fresh cucumber is made up of 98.5 g of water, which helps to quench thirst and cleanse the body; it contains a tiny bit of proteins, fats and carbohydrates; one gram of food fibre which helps the keep the bowels working properly; it also has a small amount of group B vitamins, ascorbic acid, vitamins E and PP; it contains a large amount of potassium as well. The most valuable property of the cucumber is that it helps keep the heart and kidneys working properly; compared with other vegetables, it has a large amount of iodine which is easily absorbed by the body. It also boasts a wealth of minerals such as sodium, iron, calcium, magnesium, phosphorus, chlorine, aluminium, cobalt, chromium, fluoride, zinc, copper, manganese and molybdenum which ensure normal metabolism.
The cucumber facilitates the absorption of protein food, so it is good to serve it with meat dishes. Fresh cucumbers are highly beneficial for those suffering from problems of the cardio-vascular system and the digestive tract. They have a diuretic, laxative and choleretic effect. You can avoid oedema and constipation if you eat cucumbers. The gentle cellulose cleanses the bowel and rids it of excess cholesterol, which helps to stop atherosclerosis from developing. A unique property of fresh cucumber is that it neutralises the acidic compounds which disrupt the metabolism processes, lead to salt precipitation and the ageing of the body. The regular consumption of fresh cucumbers protects you against diseases of the thyroid gland.
Cucumber juice and the flesh of the cucumber are still regarded as an irreplaceable means of achieving a healthy skin and hair. They are used for getting rid of freckles and whitening the skin, for combating inflammation, rashes and excessive weight. The fresh cucumber has the power to do all of this. For whom might fresh cucumber be harmful? People suffering from gastric diseases that cause hyperacidity. The cucumber's ability to boost the acidity of the gastric juices means that it cannot be part of the diet of people suffering from gastritis and gastric ulcers.
Nursing mothers should not forget about the laxative effect of fresh cucumbers.
Cucumbers in eastern medicine
Farid Alakparli, a specialist in the history of eastern medicine, says that this annual is grown everywhere in Azerbaijan and primarily on irrigated plots. Back in 1311 the Azerbaijani scholar Yusif ibn Ismail Khoyi wrote that the cucumber was good for treating swelling of the intestines, quenching thirst, excreting bile and urine, and getting rid of kidney stones. It is good for treating severe fevers, jaundice and headaches.
Avicenna writes that cucumber leaves can be placed on nettle-rash to soothe it. Smelling cucumber helps people who have fainted. The cucumber root is an emetic agent. Muhammad Mu'min recommends the following for improving the complexion: soak cloves in cucumber juice for a 24 hours, then take the cloves out and drink the juice with honey sherbet. If you continue to do this for several days, the complexion will improve. If you boil up fresh cucumber skin and drink it for three days, that is good for jaundice.
The 18th century writer Muhammed Hussain Khan notes: "The best sorts of cucumbers are the smooth, thin ones, especially the very thin, bumpy ones… Cucumbers have cleansing properties, they quench thirst well, cool the body down, expel bile and lower blood pressure. Besides this, they expel renal stones and sand from the kidneys and bladder, and bitter cucumbers are more effective in this sense."
"Eat more tomatoes"
Dieticians will happily recommend this to prevent cardio-vascular diseases and for a hypocholesterine diet. It has been shown that fresh tomatoes and tomato extract help to lower the overall cholesterol level. Besides this, it has been shown that tomato extract (tomato paste) prevents heart attacks. The world learned about tomatoes thanks to America. The residents of Mexico, the Aztecs, called the tomato "tomatl". This is where the word "tomat" came from. Europeans called this exotic vegetable "the love apple" or the "golden apple" (in French it sounded like "pomme d'amour" and in Italian "pomi doro").
This is how the word "pomidor" came about. Tomatoes belong to the Solanaceae family which includes such vegetables as aubergines [egg plants], peppers, and potatoes. Tomatoes arrived in the East from Western Europe. Contemporary studies show that tomatoes contain the substance lycopene, which protects the heart, blood vessels and bones. Just like herbs, beta-carotene and vitamins A and E, lycopene lowers the risk of myocardial infarction. Doctors recommend tomatoes for people whose metabolism is disrupted and who are suffering from cardio-vascular diseases and from stomach and intestinal upsets. Besides this, tomatoes contain substances which suppress the development of pathogenic micro-organisms.
Many studies have confirmed that tomatoes possess anti-cancer properties. They combine two necessary properties: a powerful antioxidant and a strong anti-inflammatory, which are equally necessary for preventing serious ailments. Many forms of cancer start as a result of chronic acidifying stress and chronic inflammatory disease, but tomatoes help to keep these processes in check.
The best studied form of cancer using tomatoes is prostate cancer. The scientists' verdict is unequivocal: by eating tomatoes men's risk of prostate cancer is considerably lowered. Alfa-tomatine has been discovered in tomatoes, a substance that kills existing cancer cells. Besides this, tomatoes have a beneficial effect on some types of cancer of the lungs, pancreas and breast cancers. Besides alpha-tomatine, lycopene plays an import part here.
As they are a storehouse of beneficial nutritious substances, tomatoes are needed in many diagnoses. For example, for those suffering from metabolism syndrome and obesity, for lowering the risks of some neurological diseases (including Alzheimer's). Moreover, if you simply want to lose 2-3 excess kilos, you should definitely include the low-calorie fat-burning lipids in tomatoes in your everyday menu.
Tomatoes provide the body with an excellent concentration of vitamin C and beta-carotene, a very large quantity of manganese, as well as vitamin E. They contain a large amount of potassium and vitamin K. There are quite a few studies testifying to the anti-oxidant protection afforded by tomatoes in the bones, liver, kidneys and blood.
COBAN SALAD
Coban salad is shepherd's salad which is an inseparable part of an Azerbaijani meal, especially in the summer when there are plenty of fruits and vegetables. It is not hard to guess that this is the case because it is so easy to prepare. You can literally cut it up while you are on the go like a shepherd, for whom it is sufficient to take with him some tomatoes, cucumbers and fresh herbs, cut them up, mix them with a bit of salt and pepper and have lunch sitting on the grass in the shade.
Ingredients:
2 cucumbers
4 tomatoes
1 pepper
1 small red onion
Fresh herbs - coriander, dill, basil, mint
Salt and pepper
1 tablespoon of vegetable oil
The salad should be prepared 30 minutes before serving. Wash the vegetables and herbs. Cut the vegetables into small pieces and chop the herbs. Add vegetable oil and salt and pepper to taste. Mix it all together and place in the fridge, to allow the salad to release its juices which are very tasty. You can dunk your bread in the juice and eat it. You can also add a tablespoon of lemon juice. The salad goes well with meat dishes, especially with sislik [shishlik; shish-kebab].