KÖHNƏ QİTƏ CƏLB ETMİR
Avropa enerji təhlükəsizliyinin təmininə göstərilən yardımlara anti-Azərbaycan qətnamələri ilə "təşəkkür" edir
Prezident İlham Əliyevin sədrliyilə iyulun 13-də keçirilən Nazirlər Kabinetinin iclası ölkənin 2015-ci ilin ilk yarısındakı sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr edilsə də, ölkənin xarici siyasi kursunun istiqamətləri baxımından da vacib hadisə kimi yadda qalıb.
İclasın əvvəlində prezident Avropanın ayrı-ayrı anti-Azərbaycan dairələrini sərt tənqid atəşinə tutub, onları "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarına hazırlıq mərhələsində və yarışın keçirildiyi günlərdə Azərbaycana qarşı mütəşəkkil kampaniya aparmaqda təqsirləndirib. "Mənəvi böhran, iqtisadi böhran bu gün artıq Avropada reallıqdır və əlbəttə ki, bu, bizi düşünməyə vadar edir və bu amilləri gələcək fəaliyyətimizdə mütləq nəzərə alacağıq. Azərbaycan Avropa qurumlarına nə dərəcədə inteqrasiya etməlidir? İnteqrasiya etməlidir, yoxsa etməməlidir? Yoxsa biz əməkdaşlıq formatına üstünlük verməliyik? Bu barədə mən şəxsən artıq neçə vaxtdır düşünürəm və hesab edirəm ki, gələcək aylarda yeni əməkdaşlıq mexanizmi, formatı və konsepsiyası hazırlanmalıdır", - deyə İlham Əlyiev qeyd edib.
Dövlət başçısı Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə Assosiasiya Sazişinə qoşulmadığını bir daha xatırladıb, bunu həmin sənədin ikitərəfli əməkdaşlığı deyil, birtərəfli əməkdaşlığı nəzərdə tutması ilə izah edib. Əliyev hesab edir ki, sözügedən sənəd sanki "göstəriş vərəqəsi"dir. Bu isə xarici tərəfdaşlarla bərabərhüquqlu münasibətlər qurmağa üstünlük verən Azərbaycanın maraqlarına cavab vermir.
"Hansı simada Azərbaycanı orada qəbul etmək istəyirlər? İkinci dərəcəli üzv kimi, assosiativ üzv kimi, yaxud da kənardan sanki yapışan bir ölkə kimi? Bu format bizə lazım deyil", - deyə İlham Əliyev Azərbaycanın Avropaya inteqrasiyaya çağırışlar edən siyasətçilərinə, ictimai xadimlərinə üz tutaraq bildirib.
Prezidentin sonrakı sözləri göstərib ki, onun bu dərəcədə ciddi bəyanatlar səsləndirməsinə səbəb heç də yalnız Avropa ilə Azərbaycanın mənəvi dəyələrinin üst-üstə düşməməsi, yaxud Brüsselin Bakının strateji tərəfdaşlıqla bağlı təklif etdiyi təkliflərə münasibət bildirməməsi deyil. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycan vaxtilə Avropa Şurasının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə yardım göstərəcəyilə bağlı vədlərinə əməl etməyəcəyini, əvəzində Azərbaycanı alçaltmaq üçün çoxsaylı cəhdlər göstərəcəyini bilsəydi, ümumiyyətlə quruma üzv olmazdı. Dövlət başçısı bildirib ki, Azərbaycan bu qurumdan ədalətli mövqe gözləsə də, ikili standartlar, islamofobiya, paxıllıq, qərəzlilik görüb. Bu, özünü xüsusilə birinci Avropa Oyunlarının təşkili zamanı göstərib. Həmin günlərdə AŞPA-da Azərbaycanla bağlı qətnamə qəbul edilib. Sənədin qəbulu zamanı qətnamənin məruzəçilər tərəfindən təklif edilmiş mətnində yazılmış "assambleya nəzərə alır ki, Azərbaycan torpaqları işğal altındadır" fikri oradan çıxarılıb və "assambleya nəzərə alır ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi mövcuddur" fikrilə əvəzlənib.
İ. Əliyev Azərbaycanın səbrinin tükəndiyini bəyan edib: "Biz heç yerə inteqrasiya olmuruq. Hara olmuşuq, kifayətdir. Lazım olarsa, yenə də başqa birliklərə də üzv olarıq, ancaq bərabərhüquqlu tərəfdaş kimi, ləyaqətli ölkə kimi".
Prezident Avropanın digər parlament birliklərinə - Avropa Parlamentinə və xüsusilə Almaniya parlamentinə də ismarıclarını göndərib. Avropa Parlamenti qurumun sədri Şultun, onun müavini Lunaçekin və əlaltılarının uğursuz da olsa, anti-Azərbaycan qətnamələrinin qəbuluna cəhdləri üçün tənqid edilib. Almaniya parlamenti isə anoloji qətnaməni qəbul eidiyi üçün tənqid hədəfinə çevrilib. "Sual olunur, Almaniya Bundestaqının bizimlə nə işi var və Almaniya Bundestaqı özünü nə zənn edir? Dünyanın ağasıdırmı? Dünyaya hakimdirmi? Hamı onlara tabe olmalıdırmı? Görünür ki, onlar pis öyrəşiblər. Amma bizi başqaları ilə müqayisə etməsinlər", - deyə İ.Əliyev bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Avropadan heç nə istəmir, əvəzində avropalılara "bizim təbii qazımız, kontraktlarımız, neftimiz, bu ərazidə, bu coğrafiyada fəaliyyətimiz onlara lazımdır".
İlham Əliyev Azərbaycana qarşı məqsədyönlü informasiya müharibəsinin aparıldığını da deyib. O bildirib ki, bu savaşı aparanlar ölkənin sosial-iqtisadi nailiyyətlərini, Avropada faşizmin, ekstremizmin, digər ayrı-seçkiliklərin yanaşması fonunda mövcud olan daxili siyasi sabitliyi, hətta ən yüksək səviyyədə təşkil olunmuş Avropa Oyunları kimi sırf idman tədbirini görmürlər. Lakin, bu informasiya müharibəsində qələbə onsuz da Azərbaycan xalqının və dövlətinin olub. Çünki, heç bir kənar qüvvə onların iradəsinə təsir edə bilmir.
"Burada heç kim onların dediklərinin birini də etməyəcək. O qətnamələr bizim üçün kağız parçasıdır. Ona görə, heç kim onları heç vaxt icra etməyəcək", - deyə prezident qeyd edib. Bununla yanaqı, o, Bakının bütün Avropa ölkələri ilə ikitərəfli münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu söyləyib: "Bir çox hallarda Avropanın aparıcı ölkələrinin liderləri ilə görüşlər əsnasında mən əlbəttə ki, bütün bu iradları deyirəm. Deyirlər ki, önəm verməyin, onlar o fikrə layiq deyillər. Biz fikir vermirik".
İlham Əliyevin çıxışından hansı nəticəyə gəlmək olar? Əlbəttə ki, Avropa ölkələrilə münasibətləri heç kəs kəsməyəcək. Münasibətlər bundan sonra da inkişaf edəcək. Lakin, guman ki, indi bu münasibətlər prezidentin bəyan etdiyi yeni əməkdaşlıq konsepsiyasına uyğun olaraq, daha praqmatik şəkil alacaq. Son hadisələr Azərbaycanın Avropa ölkələrilə münasibətləri ikitərəfli formatda qurmaq kursunun doğruluğuna əminliyi daha da artırıb. Avropaya inteqrasiya edən dövlətləri Brüsseldən asılı vəziyyətə salan inteqrasiya prosesi baş verməyəcək. Prezidentin "Biz heç yerə inteqrasiya olmuruq" bəyanatı yəqin ki, Aİ-nin "Şərt tərəfdaşlığı" təşəbbüçünün və ümumiyyətlə, Avropanın postsovet məkanındakı siyasətinin iflasa uğradığını göstərən ən ciddi məqamdır. Aİ-nin proqramında yer almış "tərəfdaşlıq" sözü tərəflər arasında qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Brüsselin Azərbaycana münasibətini isə heç bir halda tərəfdaşlıq saymaq olmaz. Avropa İttifaqında açıq şəkildə etiraf edirlər ki, onları, əsasən, Azərbaycanın enerji resursları maraqlandırır. Və onlar bu resursları əldə edirlər. Azərbaycan fəal şəkildə Avropanın Rusiya qazından asılılığının azaldılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirir. Bakının avropalılardan istədiyi isə ilk növbədə ərazilərinin işğalı problemilə bağlı ədalətli mövqedir. Onlardan heç olmasa, əksər beynəlxalq strukturların tanıdığı işğal faktının təsdiqi istənilir. Amma Aİ bunu da etmir. Gürcüstanın, Moldovanın, indisə Ukraynanın ərazi bütövlüyünün pozulmasından danışan, bu problemlərdə təcavüzkar ölkənin adını açıq şəkildə çəkən Aİ Azərbaycanın anoloji probleminə münasibətdə ya susur, ya da Ermənistanın xətrinə dəyməmək üçün hər cür amorf formullar uydurur. O Ermənistanın ki, nəinki XXI əsrdə qonşu dövlətin ərazisinin bir hissəsini işğalda saxlayır, üstəlik Aİ-yə açıq etinasızlıq göstərir, bu qurumla assosiasiyadan imtina edərək Aİİ-yə qoşulur. Avropa enerji təhlükəsizliyinin təmini işinə gösmtərilən yardımlara anti-Azərbaycan qətnamələrilə, ölkənin ərazi bütövlüyünə aşkar etinasızlıqla "təşəkkür" edir. Bu, həqiqətən paradoksal tərəfdaşlıqdır. Azərbaycan isə əlbəttə ki, hüquqsuz sağmal inək rolunu oynamaq fikrində deyil.
Üstəlik, Azərbaycanın seçim imkanları var. Prezident Əliyevin "digər birliklərin" mövcudluğunu xatırlatması da təsadüf deyildi. Avrasiya İttifaqı Bakını sıralarına cəlb etmək üçün fəal iş aparır. Doğrudur, Bakı bu quruma da ehtiyatla yanaşır. Amma, öklənin xarici siyasi kursunda Avrasiya notları hiss edilməkdədir. Bu yaxınlarda Bakı Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə yaxınlaşma istiqamətində addım atıb. Azərbaycan regional dövlətlər olan Türkiyə, Gürcüstan və Rusiya ilə də əməkdaşlığı dərinləşdirir. İranın nüvə proqramı ilə bağlı razılığın əldə edilməsi fonunda Tehranla münasibətlərin genişləndirilməsi üçün də böyük perspektivlər açılır. Qərbin sanksiyalarından xilas olacaq Tehranla ikitərəfli əməkdaşlıqdakı böyük potensialla yanaşı, İranın Böyük İpək yolu qlobal layihəsinə qoşulması perspektivi də ortaya yeni və nəhəng imkanlar çıxarır. Bu, Azərbaycanın bərabərhüquqlu şəkildə iştirak edə biləcəyi inteqrasiya layihələrindən yalnız bəziləridir. Başqa sözlə, Bakının seçimi çoxdur.

THE OLD WORLD HAS NO APPEAL
In return for helping to solve Europe's energy security problems, Azerbaijan is "thanked" with anti-Azerbaijani resolutions
21.07.2015
The session of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan held on July 13 and chaired by president Ilham Aliyev, though dedicated to the country's socioeconomic development in the first half of 2015 and upcoming tasks, was also important for the course of the country's foreign policy.
At the very beginning of the session the president heavily criticized certain anti-Azerbaijani circles in Europe for organizing a campaign against the country before and during the first European Games in Baku.
"A spiritual crisis, an economic crisis have become a reality in Europe, which, of course, compels us to reflect, and in future we will definitely take into account these factors. To what extent should Azerbaijan integrate into European structures? Should it integrate or not? Or should we have cooperation as the preferred format? Personally I have been thinking about this for some time and believe that in the coming months it is essential that we prepare a new mechanism, a new format, and a new conception of our cooperation," declared Aliyev.
The president once again mentioned that Azerbaijan has not signed the Association Agreement with the European Union, because the document that, instead of providing for cooperation between both sides, is à one-sided agreement and more closely resembles a list of orders, thus not corresponding to the needs of a country which prefers to build relations with international partners on an equal footing.
"In what capacity do they want to admit Azerbaijan? As a second-rate member, an associate member, or a worthless appendage. We do not need that kind of format," stated Aliyev, addressing those politicians and public figures in Azerbaijan who call for European integration.
The head of state's further comments showed that the reason for such weighty statements was not only the discrepancy between European and Azerbaijani spiritual values or Brussels' vague position as to the agreement on strategic partnership proposed by Baku.
According to the president, Azerbaijan would not have joined the Council of Europe had it known that instead of following through on its promises to help solve the Nagornyy Karabakh problem, the organization would make many attempts to humiliate the republic.
In response to Azerbaijan's fair expectations, the country received double standards, islamophobia, envy, and hostility. The republic bore witness to all this during the European Games, when PACE passed a resolution on Azerbaijan. At the last moment the assembly changed the phrase "The Assembly is fully aware of the occupation by Armenia of Nagorno-Karabakh and seven other provinces of Azerbaijan," the formulation proposed in the text of the resolution by the speakers, to the openly anti-Azerbaijani "The Assembly is fully aware of the Nagorno-Karabakh conflict."
That was the final straw, asserted Aliyev:
"We are not integrating into anything. We have already integrated enough. If we feel the need, we will enter into other associations, but as a partner with full rights, as a country deserving respect."
The head of state criticized other European parliaments as well - the European Parliament and, separately, the German parliament. The first came under fire for the President of the European Parliament Schulz, his deputy Lunacek, and their minions' attempt, admittedly unsuccessful, to push through an anti-Azerbaijani resolution; the second for the actual passing of a similar resolution by German parliamentarians. "One must ask, what business does the German Bundestag have with Azerbaijan and who do they think they are? Rulers of the world? Judges of the world? Does everyone have to obey them? They have obviously developed a bad habit. But let them not compare us with others," the outraged president stated. In his words, Azerbaijan does not need anything from the Old World, while the Europeans need "our natural gas, our contracts, our oil, activity on this territory, in this geographical space."
As Aliyev noted, a deliberate information war is being waged against Azerbaijan. Those who run this information war do not notice Azerbaijan's socioeconomic accomplishments, nor do they notice the internal political stability that prevails in the country, while in Europe fascism, extremism, and other forms of discrimination thrive, nor do they acknowledge the very well-managed and purely sports-related event that was the European Games. But victory in this information battle went to the Azerbaijani people and state, who are not subject to outside influence.
"Here no one will do what they say. To us these resolutions are only à scrap of paper. For that reason no one will carry them out," the head of state declared. At the same time he noted that bilateral-format cooperation with European countries is at a high level. "Often in the course of meetings with the leaders of major European countries I, of course, express all these concerns. They say: don't pay any attention to them, they are not worth paying attention to. And we don't pay any attention to them," stressed Aliyev.
What conclusions can be drawn from the president's speech? No, no one is going to sever relations with the countries of Europe. Relations will continue to develop, but they will almost certainly become more pragmatic, in keeping with the new conception of cooperation, of which the president spoke. Recent events only strengthen Azerbaijan's conviction that it is right in building relations with the countries of Europe in a bilateral format, but there will be no integration stipulating that its participants go from being regional neighbours of Europe to becoming dependent on Brussels. "We are not integrating into anything" - these categorical words from the president were likely the most weighty proof that the EU Eastern Partnership initiative and European policy in the former Soviet Union have failed. The key word "partnership", which was made part of the EU program's name, assumes the interaction of both sides on a mutually beneficial basis. But Brussels' attitude toward Azerbaijan throughout its participation in this partnership program can hardly be characterized as such. In the European Union they openly admit that Azerbaijan interests them first of all for its energy resources.  Which they receive. Azerbaijan is actively working on plans to lower Europe's dependence on Russian natural gas. Baku, in turn, needs more than anything else a fair position from the Europeans on the issue of the occupation of part of Azerbaijan's territory. At the very least a simple statement that there is an occupation, something which has been acknowledged by many international organizations. But even that is not happening. The EU, which speaks of the violation of the territorial integrity of Georgia, Moldova, and now Ukraine, openly naming an aggressor country, in relation to a similar situation in Azerbaijan either remains silent or comes up with all kinds of vague wordings so as to not, God forbid, offend Armenia. A country which, by the way, not only continues in the 21st century to occupy part of the territory of a neighbouring state, but also openly expresses its disdain for the EU, having turned down association to join the Eurasian Union instead.
In return for helping Europe solve the problem of energy security, Europe "thanks" Azerbaijan with anti-Azerbaijani resolutions and open contempt for its territorial integrity. That is truly a paradoxical partnership. But Azerbaijan is clearly unsuitable for the role of à cash cow without any rights of its own.
Even more so since Azerbaijan has options. It was not for nothing that Aliyev mentioned "other associations." The republic is being actively courted by the Eurasian Union. Yes, Baku's attitude toward the Eurasian Union is guarded, but Azerbaijan's foreign policy nevertheless has some hints of pro-Eurasian Union orientation. Recently Azerbaijan made a step towards closer relations with the Shanghai Cooperation Organization. Azerbaijan is developing interactive cooperation with countries in the region - Turkey, Georgia, and Russia. In light of agreements on Iran's nuclear program, there are tremendous opportunities for closer cooperation with Iran. Aside from the great potential for bilateral relations with its southern neighbour, now freed from Western sanctions, a wide spectrum of opportunities is opened up by the prospect of including Iran in a global project to create a Silk Road, which would include a cooperative of country-participants in trade, transport, and energy. These are only some of the integration projects in which Azerbaijan can presume a partnership with equal rights for all parties. In other words, Baku has options.