Rusiya ilə ABŞ Suriya probleminin sülh yolu ilə həlli üçün imkanları birləşdirə biləcəklərmi?
Bu günlərdə Suriyanın tale-yinin həll olunduğunu desək, yəqin ki, heç də məsələni şişirtmiş olmarıq. Hətta bir qədər də irəli gedərək, yaşadığımız günlərdə bütün Yaxın Şərqdə və bütünlükdə dünyada sabitlik məsələsinin həll olunduğunu söyləmək mümkündür. Birləşmiş Ştatların Suriyaya hərbi müdaxilə təhlükəsi qalmaqdadır. Amma hələ də böhranın danışıqlar yolu və beynəlxalq hüquq çərçivəsində çözülməsinə şanslar var.
Vəziyyət Rusiyanın Dəməşqi kimyəvi silahını beynəlxalq nəzarətə verməyə çağırması ilə köklü şəkildə də-yişib. Moskva Suriya rəhbərliyini bundan sonra kimyəvi silah arsenalının məhvinə razılaşmağa və Kimyəvi silahların yayılmaması Bəyannaməsinə qoşulmağa da dəvət edib.
Rusiya Vaşinqton və müttəfiqlərinin Suriyaya hərbi müdaxiləsinə lap əvvəldən qarşı çıxıb. Bu günlərdə Rusiya prezidenti Vladimir Putinin "New York Times" qəzetində dərc olunmuş məqaləsində Vaşinqton növbəti dəfə yalnız BMT vasitəsilə hərəkət etməyə, Suriyaya qarşı birtərəfli şəkildə hərbi əməliyyatlara başlamamağa çağırılır. Putin hesab edir ki, ABŞ-ın hərbi əməliyyatlara başlaması "zorakılığın artmasına və yeni terror dalğasına" səbəb ola, İranın nüvə proqramı ətrafındakı vəziyyətə və Fələstin-İsrail sülh prosesinə mənfi təsir göstərə bilər. Bundan başqa, Rusiya prezidenti Suriyada kimyəvi silaha müxalifətçilərin əl atmasının mümkünlüyünü də bir daha vurğulayıb. Onun fikrincə, müxalifət bu yolla xarici himayədarlarını daxili münaqişəyə cəlb etmək məqsədi güdə bilər.
Kremlin Suriyanın kimyəvi silahını beynəlxalq ictimaiyyətin nəzarətinə verməsinə dair təşəbbüsü gərginliyi bir qədər azaldıb. Halbuki, bunadək hər şey Yaxın Şərqdə yeni genişmiqyaslı müharibənin başlanmasına doğru gedirdi.
Rəsmi Dəməşq Rusiyanın təklifini qəbul etməyə hazır olduğunu açıqlayıb. Müxalifətin bu təşəbbüsü tənqid etməsinə gəlincə, əksəriyyət əmindir ki, bu, artıq proseslərin sonrakı gedişinə ciddi təsir göstərməyəcək.
Rusiyanın təşəbbüsündə bir vacib məqam var - Suriyanın kimyəvi silahını beynəlxalq nəzarətə verməsi planı yalnız ABŞ-ın Suriyaya hərbi müdaxilə qərarından vaz keçməsi halında işləyəcək. Ən maraqlısı isə Amerika administrasiyasında bu ssenariyə müsbət yanaşmanın hiss olunmasıdır. Aydındır ki, ABŞ-ın mövqeyində dəyişiklik bir çox amillərin təsirilə baş verib. Bu amillər arasında ABŞ-ın müttəfiqlərinin, ilk növbədə, Böyük Britaniyanın Vaşinqtonun Suriyaya qarşı hərbi əməliyyatlara başlamaq niyyətinə tənqidi yanaşması da var. Üstəlik, bir çox konqresmenin və ümumilikdə Amerika ictimaiyyətinin böyük bir hissəsinin hərbi yola əl atılmasının məqsədəuyğunluğuna şübhə ilə yanaşması da Vaşinqtonun mövqeyinə təsirini göstərən amillər sırasındadır.
Bütün bunlar BMT Təhlükəsizlik Şurasının qərarı olmadan belə, Suri- yaya qarşı hərbi əməliyyatlara başlamaqda israrlı olan, Bəşər Əsəd qüvvələrinə "məhdud zərbələrin" endirilməsinin vacibliyini bildirən Ağ Ev antisuriya "hücumunu" bir qədər də  zəiflətməyə razılaşıb.
ABŞ prezidenti Barak Obamanın sözlərindən belə anlaşılır ki, o, rəsmi Dəməşqin kimyəvi silah arsenalını, həqiqətən də, beynəlxalq nəzarətə vermək üçün lazımi addımlar atarsa, Vaşinqton Suriyaya hərbi müdaxilə qərarından imtina etməyə hazırdır. Amma kimyəvi silahı Suriyanın əlindən almaq və Rusiya ilə bu mövzuda dialoqu davam etdirmək niyyətini ortaya qoyan amerikalılar bununla yanaşı, Suriyanın kimyəvi silahına beynəlxalq nəzarətin "tammiqyaslı", "sübutlu", "gerçək", "vaxtında" olması ilə bağlı tam zəmanət almaqda da israrlıdır. Nəhayət, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri bildirib ki, "bu baş verməyəcəksə, onun müvafiq nəticələri olmalıdır".
Rusiyanın təşəbbüsünə ABŞ-ın Suriyaya hərbi müdaxiləsinə dəstək verən yeganə Avropa fövqəldövləti olan Fransanın da münasibəti oxşardır. Kremlin təklifini ümumilikdə alqışlayan Parisi narahat edən başqa bir məqamdır: vətəndaş müharibəsinin getdiyi bir ölkədə Suriyanın kimyəvi silah arsenalı harada və hansı yolla məhv ediləcək?
İndi, deyəsən, Əsəd rejiminə qarşı hərbi əməliyyatlara başlanılmasını tələb edən yeganə dövlət Türkiyədir. Rusiyanın təklifini müsbət qiymətləndirən rəsmi Ankara bununla yanaşı, bu təşəbbüsün Türkiyəni qane etmədiyini də ortaya qoyub. "Bizim mövqeyimiz belədir ki, dünya istənilən növ kütləvi qırğın silahından təmizlənməlidir. Suriyada isə söhbət cinayətdən gedir. Belə kütləvi qırğın, həqiqətən də, baş veribsə, beynəlxalq hüquq məsələyə müdaxilə etməli və günahkarı cəzalandırmalıdır. Suriya rejimi bu məsuliyyətdən qaça bilməz", - deyə Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu bildirib.
Əsas məqam isə hərbi xarakterli hazırlıqlar və çağırışlar yox, Rusiya və ABŞ-ın xarici siyasət idarəsi rəhbərləri Sergey Lavrov ilə Con Kerrinin Cenevrədə keçirilən görüşünün nəticələridir. Qeyd edək ki, onların danışıqlarına  sonradan BMT baş katibinin və Ərəb Dövlətləri Liqasının Suriya üzrə xüsusi nümayəndəsi Lahdar Brahimi də qoşulub. Tərəflər Cenevrədə də eyni məsələni - Suriyanın kimyəvi silahının beynəlxalq nəzarətə verilməsi planını müzakirə ediblər.
Danışıqların sonunda diplomatlar əsas müzakirələrin hələ qarşıda olduğunu bildiriblər. S.Lavrov Suriyanın kimyəvi silahının beynəlxalq nəzarətə verilməsi prosesinin "tez, peşəkarlıqla, mümkün qədər praktik" həll olunması üçün "yol xəritəsi"nin hazırlanmalı olduğunu bildirib. O, ABŞ və Rusiya mütəxəssislərinin BMT ekspertlərilə birlikdə "yol xəritəsi"nin hazırlanması prosesinə qoşulmasının vacibliyini qeyd edib.
Lavrov amerikalı həmkarı ilə daha bir görüşün Nyu-Yorkda, BMT Baş Assambleyasının sentyabrın 28-də keçirilməsi  nəzərdə tutulan toplantısı çərçivəsində keçirilməsinə dair razılığa gəldiklərini də söyləyib. Həmin görüşdə yalnız Suriyanın kimyəvi silahı ilə bağlı məsələ yox, problemə dair "Cenevrə-2" beynəlxalq konfransının təşkili perspektivləri də müzakirə olunacaq.
Kerri isə məsələ ilə bağlı tam razılaşmanın "əlbəttə ki, bizim kimyəvi silah məsələsində burada, bu günlərdə uğur qazanmaq imkanlarımızdan asılı olacaq" - deyib.
Brahimiyə gəlincə, o, Kerri-Lavrov görüşündən sonra Suriyanın kimyəvi silahdan məhrum olması məsələsinin "Cenevrə-2"yə hazırlıq yolunda vacib məqam olduğunu söyləyib.
Beləliklə, diplomatik səylər nəticəsində ABŞ və müttəfiqlərinin Suriyaya hərbi müdaxilədən imtina edəcəklərinə real ümid var. Amma, əlbəttə ki, bu məsələ ilə bağlı prinsipial və dəyişilməyəcək bəyanat yalnız ABŞ-la Rusiyanın Suriyaya dair kompleks məsələlərdə tam razılıq əldə edəcəkləri  təqdirdə, səsləndirilə bilər.

Согласуют ли Россия и США возможности для мирного решения сирийской проблемы?
Наверное, не будет преувеличением сказать, что в наши дни решается судьба Сирии. И даже больше - всей стабильности на Ближнем Востоке и во всем мире. Угроза нанесения Соединенными Штатами военного удара по Сирии сохраняется, но все же есть шанс на то, что нынешний кризис удастся преодолеть исключительно в рамках мирных переговоров и международного права.
Ситуация кардинально изменилась после того, как Россия призвала Дамаск передать химическое оружие под международный контроль, договориться о последующем уничтожении арсенала и присоединении к Конвенции о нераспространении химического оружия.
Россия изначально выступала против военных акций Вашингтона и ряда его союзников против Сирии. В опубликованной на днях в The New York Times статье президента РФ Владимира Путина вновь содержится призыв к Соединенным Штатам действовать исключительно через ООН и не предпринимать военных действий против Сирии в одностороннем порядке. По мнению российского лидера, военный удар США "может привести к росту насилия и новой волне терроризма", а также негативно отразиться на ситуации вокруг ядерной программы Ирана и палестино-израильском мирном процессе. Кроме того, Путин вновь допустил, что за химическими атаками в Сирии могут стоять оппозиционеры, провоцирующие тем самым вмешательство своих зарубежных покровителей во внутрисирийский конфликт.
Инициатива Кремля о передаче сирийского химоружия под международный контроль в определенной степени разрядила ситуацию, которая, казалось, неизбежно движется к новой широкомасштабной войне на Ближнем Востоке. Официальный Дамаск заявил о своем согласии принять российское предложение, на фоне чего критика данной инициативы со стороны сирийской оппозиции предстала как фактор, не способный оказать никакого воздействия на дальнейший ход событий.
Однако в российской инициативе присутствует один немаловажный аспект - план по передаче сирийского химоружия под международный контроль сработает только в том случае, если США откажутся от применения силы против Сирии. И примечательнее всего то, что американская администрация, по сути, выразила готовность пойти по такому сценарию. Понятно, что эволюция позиции США произошла под воздействием целого ряда факторов. К ним следует отнести и критическое отношение ряда ближайших союзников США, прежде всего Великобритании, к готовящейся военной акции против Сирии, и скептицизм многих конгрессменов, да и большей части американского общества, относительно разрабатываемой Вашингтоном силовой операции. В результате Белый дом, ранее выражавший решительный настрой провести военную операцию в Сирии без санкции Совета Безопасности ООН и говоривший о необходимости нанесения "ограниченного удара" по силам Башара Асада, согласился сбавить обороты антисирийского "наступления".
Президент США Барак Обама дал понять, что он готов отказаться от идеи военного вмешательства в сирийский конфликт, если официальный Дамаск действительно предпримет все необходимые меры для передачи имеющегося у него в арсенале химоружия под международный контроль. Правда, выражая намерение добиваться изъятия этого вида оружия у Сирии, а также продолжить консультации с российским руководством по данному вопросу, американская сторона полна решимости получить все гарантии того, чтобы международный контроль был "полномасштабным", "доказуемым", "достоверным", "своевременным". И, наконец, как заявил госсекретарь США Джон Керри, "если он не осуществится, то это должно привести к соответствующим последствиям".
Схожей позиции по отношению к российской инициативе придерживается Франция - единственная из крупнейших европейских держав, поддержавшая стремление США нанести военный удар по Сирии. Приветствовав в целом предложение Кремля, Париж, тем не менее, выразил особую обеспокоенность в связи с возможностью достижения договоренности о том, где и каким образом будут уничтожены арсеналы сирийского химоружия в условиях гражданской войны.
Пожалуй, единственной страной, категорично требующей военной операции против режима Асада, является Турция. Признавая позитивность российского предложения, официальная Анкара вместе с тем дала понять, что оно не удовлетворяет Турцию. "Наша позиция заключается в том, чтобы очистить мир от любого оружия массового уничтожения, - отметил глава МИД Турции Ахмет Давутоглу. - Но в данном случае речь идет о преступлении. Если совершено такое массовое убийство, международному праву необходимо вмешаться и наказать агрессора. И сирийский режим не избежит этой ответственности".
Но ключевым фактором момента явились не приготовления и призывы военного характера, а итоги состоявшихся в Женеве переговоров глав внешнеполитических ведомств России и США - Сергея Лаврова и Джона Керри, к которым присоединился и спецпредставитель генсека ООН и Лиги арабских государств по Сирии Лахдар Брахими. Обсуждали все тот же вопрос - план передачи под международный контроль сирийского химоружия.
По завершении переговоров дипломаты дали понять, что основные обсуждения еще впереди. Глава МИД РФ отметил необходимость подключения специалистов США и России, совместно с экспертами ООН по химоружию, к разработке "дорожной карты", чтобы вопрос передачи сирийского оружия под контроль международного сообщества "был решен быстро, профессионально, насколько возможно практически".
Лавров поведал также о том, что главы внешнеполитических ведомств России и США договорились встретиться еще раз в Нью-Йорке, на "полях" Генеральной Ассамблеи ООН, ориентировочно 28 сентября. Причем на этой встрече предполагается обсудить не только вопросы, касающиеся сирийского химического оружия, но и перспективы проведения международной конференции по Сирии "Женева-2". Керри при этом уточнил, что точная договоренность "конечно, будет зависеть от наших возможностей добиться успеха здесь, в ближайший день, часы, по теме химоружия".
Что касается Брахими, то он после переговоров с Керри и Лавровым заявил, что работа по химическому разоружению Сирии является важной составляющей на пути подготовки "Женевы-2".
Таким образом, есть реальная надежда на то, что дипломатические усилия помогут избежать военной операции США и их союзников против Сирии. Правда, принципиальные и необратимые заявления на этот счет могут быть озвучены лишь в случае полного согласования на переговорах между США и Россией всего комплекса вопросов, касающихся Сирии.