Futbol üzrə Azərbaycan millisi "DÇ-2018"in secmə mərhələsində yüksək yer tutmaq iqtidarındadır
Rusiyada təşkil olunacaq futbol üzrə 2018-ci il Dünya Çempionatının seçmə oyunlarının püşkatması nəticələrinə əsasən, milli komandamız "C" qrupunda mübarizə aparacaq. Bu qrupda millimizlə yanaşı, Avropanın daha 5 ölkəsi də yer alıb: Almaniya, Çexiya, Şimali İrlandiya, Norveç və San-Marino. Millimiz bu komandalardan tarixi ərzində yalnız San-Marinoya qarşı meydana çıxmayıb. Qalan 4 komanda isə futbolçularmıza tanışdır.
Millimizin yer aldığı "C" qrupunun ən güclü komandası, şübhəsiz ki, son dünya çempionu Almaniyadır. Bu komandaya qarşı indiyədək 4 görüş keçirmişik və bütün oyunlarda meydanı məyus tərk etmişik, hətta iki dəfə böyük hesabla məğlub olmuşuq - 4:0 və 6:1. Maraq üçün onu da qeyd edək ki, 4 oyunun hamısında milli yığmamıza almaniyalı baş məşqçi Berti Foqts rəhbərlik etmişdi. Foqtsun özü vaxtı ilə Almaniya görüşü haqqında yaxşı deyib: "Bu komanda sanki maşındır. Azərbaycanın bundestimdən xal alması möcüzəyə bərabərdir". Odur ki, dünya çempionlarına qarşı matçda yalnız möcüzəyə ümid etmək olar.
Azərbaycan-Almaniya komandalarının görüşlərinin statistikası
Azərbaycan - Almaniya 0:2 (DÇ-2010, seçmə oyunları)
Almaniya - Azərbaycan 4:0 (DÇ-2010, seçmə oyunları)
Almaniya - Azərbaycan 6:1 (AÇ-2012, seçmə oyunları)
Azərbaycan - Almaniya 1:3 (AÇ-2012, seçmə oyunları)
Növbəti rəqibimiz olan Çexiya ilə isə cəmi 1 dəfə rastlaşmışıq. 2009-cu ilin noyabında BƏƏ-də beynəlxalq turnir çərçivəsində keçirilən qarşılaşmada komandamız Vaqif Cavadov və Ruslan Abışovun qolları ilə rəqibini üstələyib. Lakin həmin qarşılaşmada rəqib, əsasən, əvəzedici heyətinin futbolçuları ilə meydana çıxıb. Vaxtı ilə Pavel Nedved, Yan Koller kimi ulduzların yer aldığı Çexiya yığmasında nəsil dəyişib. Sözsüz, bu, illəröncə qitənin güclülərindən sayılan Çexiya deyil. Bununla belə, çexlər layiqli olaraq qrupda ikinci yerə iddialıdır. Əvvəlki əzəmətini itirən çexlərə layiq müqavimət göstərmək mümkündür. Ona görə bu komandayla oyunlarda xal sayımızı artırmaq olar.
Böyük Britaniya təmsilçisi olan Şimali İrlandiya ilə indiyədək 4 matçda üzləşmişik - iki dəfə heç-heçə, bir qələbə və bir məğlubiyyət qeydə alınıb.
Azərbaycan - Şimali İrlandiya komandalarının görüşlərinin statistikası
Azərbaycan - Ş.İrlandiya 0:0 (DÇ-2006, seçmə oyunları)
Ş.İrlandiya - Azərbaycan 2:0 (DÇ-2006, seçmə oyunları)
Ş.İrlandiya - Azərbaycan 1:1 (DÇ-2014, seçmə oyunları)
Azərbaycan - Ş.İrlandiya 2:0 (DÇ-2014, seçmə oyunları)
Norveç yığması isə azarkeşlərmizə lap yaxından tanışdır. Belə ki, hazırda davam edən seçmə tsikldə bu komandayla bir qrupda yer almışıq. Ümimi statistika komandamızın xeyrinə olmasa da, bu mərhələdə "vikinqlər"dən artıq xal ala bilmişik.
Azərbaycan - Norveç komandalarının görüşlərinin statistikası
Norveç - Azərbaycan 5:0 (DÇ-1998, seçmə oyunları)
Azərbaycan - Norveç 0:1 (DÇ-1998, seçmə oyunları)
Azərbaycan - Norveç 0:1 (AÇ-2016, seçmə oyunları)
Norveç - Azərbaycan 0:0 (AÇ-2016, seçmə oyunları)
Qrupumuzun və eləcə də Avropanın ən zəiflərindən olan San-Marino isə bizim üçün yeni rəqibdir. Millimiz 23 illik tarixi ərzində heç vaxt bu komanda ilə qarşılaşmayıb. Robert Prosineçkinin yetirmələri Avropa və dünyanın ən zəiflərindən olan bu komandadan 6 xal almağa borcludur. "Cırtdan ölkə" təmsilçisi indiyədək keçirdikləri rəsmi oyunlarda hələ də qalibiyyət üzü görməyiblər.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Robert Prosineçki püşk haqqında "R+"a bunları deyib: "Bizim bəxtimizə çətin qrup düşdü. Bunu qrupumuza nəzər salmaqla, anlamaq olar. Norveç bizə tanış rəqibdir. Bu yaxınlarda onlarla qarşılaşmışıq. Çexiya yığması haqqında ətraflı danışmağa ehtiyac yoxdur. Onsuz da hamı onların necə komanda olduğunu yaxşı bilir. Çexiya həmişə yaxşı oyun göstərib, indi də elədir. Mənim üçün ən çox maraq doğuran Almaniya ilə görüş olacaq. Onlar sonuncu dünya çempionudurlar və bu cür komandanın müdafiəçilərinə qarşı oynamaq çox maraqlı olacaq".
"Neftçi"nin sabiq çalışdırıcısı Böyükağa Hacıyev Prosineçkiylə razılaşmır. Onun fikrincə, bu rəqiblərlə qrupda yaxşı nəticə əldə etmək mümkündür: "Hələ millimizin bəxti belə gətirməmişdi. Elə qorxulu komandalarla düşməmişik. Almaniya istisna olmaqla, demək olar ki, digər komandalarla oynamaq olar. Ürəkdən söyləmək istərdim ki, Robert Prosineçkinin bəxti gətirdi. Dünya çempionu Almaniya haqqında danışmağa dəyməz. Onlar qrupu birinci pillədə başa vuracaq. Buna şübhə yoxdur. San-Marino bizə hədiyyə rəqibdir. Yəni, onlara hörmət edirik. Lakin hər iki görüşdə uğur qazanmaq olar. Mümkün olmayacaqsa, daha niyə məşq edirik ki?! Norveçlə yaxınlarda oynadıq. Səfərdə heç-heçəyə nail olduq. Şimali İrlandiya bizə tanış rəqibdir. Fiziki göstəriciləri yüksək olan komandadır. Çexiya ilə rəsmi görüşlərdə heç vaxt oynamamışıq. Almaniyadan başqa digər komandalara müqavimət göstərmək lazımdır. Bizim buna gücümüz çatacaq. Püşk millimizə qarşı səxavətli olub. İndi o zaman yığma hansı vəziyyətdə olacaq, onu demək çətindir. Bu rəqiblərlə qrupda 3-cü yerə oynamaq mümkündür. Hətta pley-off uğrunda yarışmaq olar".
Püşk Azərbaycan millisinə Almaniyanı hesaba almasaq, münasib rəqiblər qismət edib. Düzdür, indidən qrupdakı oyunlar haqqında fikir bildirmək düzgün olmaz. Çünki seçmə mərhələ 2017-ci ilin sentyabrında start götürəcək. O zaman hansı komandanın necə formada olacağını heç kim söyləyə bilməz. Bununla belə, bundestimdən başqa qrupdakı bütün rəqiblərlə oynamaq mümkündür. Əgər nə vaxtsa tarix yazmaq istəyiriksə, indi əsl zamanıdır. Azərbaycan millisi bu qrupda 2-3-cü yerlərə iddialı olduğunu sübut edə bilər.
Artıq milli komandamızın keçirəcəyi oyunların təqvimi müəyyənləşib. Qeyd edək ki, qrup lideri birbaşa mundiala vəsiqə qazanacaq. Doqquz qrupda 8 komanda ikinci yerin sahibi kimi pley-offda mübarizə aparacaq.

Сборной Азербайджана по футболу по силам занять высокое место по итогам отборочного цикла к ЧМ-2018
Жеребьевка отборочных матчей чемпионата мира по футболу 2018 года, который пройдет в России, определила сборной Азербайджана хоть и непростых, но вполне обыгрываемых соперников. По ее результатам азербайджанские футболисты в группе С будут бороться со сборными Германии, Чехии, Северной Ирландии, Норвегии и Сан-Марино. За всю свою историю сборная Азербайджана не встречалась на футбольном поле только со сборной Сан-Марино. Остальные четыре команды нашим футболистам уже знакомы.
Сильнейшим в группе С, несомненно, является последний чемпион мира - сборная Германии. Азербайджан четырежды встречался с этой командой, каждый раз покидая поле в качестве проигравшей стороны, причем дважды сборная проигрывала с разгромным счетом 6:1 и 4:0. Отметим интересный факт - во всех этих четырех встречах азербайджанскую сборную возглавлял немецкий специалист Берти Фогтс. Ранее он весьма справедливо отметил, что "отбор Азербайджаном очков у бундестима будет равносилен чуду". И в самом деле: даже ничья в очной встрече с действующими чемпионами мира будет уже фантастическим результатом.
Статистика игр сборных Азербайджана и Германии
Азербайджан - Германия: 0:2 (отборочный этап ЧМ-2010)
Германия - Азербайджан: 4:0 (отборочный этап ЧМ-2010)
Германия - Азербайджан: 6:1 (отборочный этап ЧЕ-2012)
Азербайджан - Германия: 1:3 (отборочный этап ЧЕ-2012)
Со сборной Чехии азербайджанские футболисты встречались лишь один раз, и то в рамках неофициального турнира в ОАЭ в ноябре 2009 года. Тогда сборная Азербайджана одержала победу благодаря голам, забитым Вагифом Джавадовым и Русланом Абышовым. Однако надо отметить, что в той встрече соперник был представлен в основном футболистами дублирующего состава. Сегодня сборная Чехии, в которой в свое время играли такие звездные футболисты, как Павел Недвед и Ян Колер, переживает смену поколений. Сейчас она, безусловно, не та команда, которая долгие годы считалась одной из сильнейших на континенте. Тем не менее, чехи вполне заслуженно претендуют на второе место в группе. Несмотря на это, можно оказать достойное сопротивление чешской сборной, растерявшей былую мощь, и во встречах с ней сборная Азербайджана может пополнить багаж очков. Со сборной Северной Ирландии Азербайджан также провел уже четыре встречи. Из них две игры завершились вничью, одну выиграли ирландцы, а одну - азербайджанские футболисты.
Статистика игр сборных Азербайджана и Северной Ирландии
Азербайджан - Северная Ирландия: 0:0 (отборочный этап ЧМ-2006)
Северная Ирландия - Азербайджан: 2:0 (отборочный этап ЧМ-2006)
Северная Ирландия - Азербайджан: 1:1 (отборочный этап ЧМ-2014)
Азербайджан - Северная Ирландия: 2:0 (отборочный этап ЧМ-2014)
Хорошо знакома болельщикам и сборная Норвегии, с которой Азербайджан находится в одной группе в отборочном цикле ЧЕ-2016. Хотя общая статистика говорит отнюдь не в пользу азербайджанской команды, но в рамках нынешнего цикла у скандинавов удалось отобрать очки, причем в игре в Норвегии.
Статистика игр сборных Азербайджана и Норвегии
Норвегия - Азербайджан: 5:0 (отборочный этап ЧМ-1998)
Азербайджан - Норвегия: 0:1 (отборочный этап ЧМ-1998)
Азербайджан - Норвегия: 0:1 (отборочный этап ЧЕ-2016)
Норвегия - Азербайджан: 0:0 (отборочный этап ЧЕ-2016)
Новым соперником является сборная Сан-Марино, считающаяся одной из самых слабых в Европе. С этой командой азербайджанская сборная ни разу не встречалась за всю 23-летнюю историю своего существования. При этом именно в играх с этой командой воспитанники Роберта Просинечки просто обязаны завоевать 6 очков - представители "карликовой" страны еще ни разу не вкусили радость победы в проведенных официальных встречах.
Сам же Просинечки считает, что сборная Азербайджана попала в очень трудную группу. "Это понятно с первого взгляда на ее состав. Норвежцы достаточно знакомый нам соперник - с ними мы встречались совсем недавно. О чешской сборной много говорить нет необходимости. Что это за команда, и так всем хорошо известно. Чехи всегда демонстрировали хорошую игру и продолжают делать это также сегодня. Более всего меня интересуют игры со сборной Германии - действующим чемпионом мира. Играть против такой команды будет крайне интересно", - сказал R+ Просинечки.
С ним не согласен бывший тренер "Нефтчи" Беюкага Гаджиев, по мнению которого с такими соперниками можно добиться хороших результатов в группе: "Еще никогда нашей сборной так не везло. За исключением сборной Германии соперники у нас не такие уж и грозные. Со всеми остальными вполне можно побороться. Говорю совершенно серьезно: с жеребьевкой Роберту Просинечки повезло. Оставим в стороне чемпионов мира. Они будут первыми в группе. Это вне всякого сомнения. Сан-Марино - настоящий подарок для нас. Мы относимся к ним, естественно, с уважением. Но в играх с ними вполне можно одержать победу. В противном случае какой смысл в тренировках. С Норвегией мы играли совсем недавно. И добились ничьей в игре на поле соперника. Также знакома нам и сборная Северной Ирландии. Это команда с высокими физическими показателями. С чехами мы никогда не встречались на официальном уровне. Кроме сборной Германии необходимо бороться до конца в играх со всеми остальными командами. У нас хватит сил на это. Жребий был благосклонен к нашей команде. В каком состоянии будет сборная к тому времени, сейчас сказать трудно. Но с такими соперниками можно побороться за третье место в группе. И даже за плей-офф". За исключением сборной Германии жребий выбрал для сборной Азербайджана приемлемых соперников. Правда, судить о предстоящих играх уже сейчас было бы неверно. Ведь отборочный этап стартует только в сентябре 2016 года. А в какой форме в это время будет находиться та или иная команда, не может сказать никто. Несмотря на это, играть против всех соперников в группе, опять же исключая бундестим, вполне возможно. Сборная Азербайджана может доказать, что претендует на 2-3-е места в этой группе.
Уже известен и календарь предстоящих матчей сборной. Отметим, что победители в группах получат прямую путевку на мундиаль. А восемь лучших вторых команд в девяти группах оспорят в очных встречах место в финальной стадии ЧМ.