AFRİKA UĞRUNDA YARIŞ
Afrika haqqında kitabların hamısı - istər bədii olsun, istər sənədli, istərsə də elmi - demək olar ki, eyni tərtibatla təqdim edilir: portağalrəngli şəfəq və ya qürub fonunda tək-tənha akasiya, bəzən də əlində nizə və ya səhəng tutmuş yalqız adam. Bu "tendensiya"ya Simon Stivens adlı şəxs fikir verib və müşahidəsini Twitter-də paylaşıb. Bununla da KİV-də stereotiplər, "yadlar" nəzəriyyəsi və s. haqqında geniş müzakirələrə yol açıb.
Afrika, bəlkə də yeganə qitədir ki, bu cür şablon və stereotiplər prizmasından qəbul edilir. Və təəssüf ki, bu şablonların əksəriyyəti olduqca neqativ xarakterli olur. Qərbdə yaşayan adi insan üçün "Qara qitə" vəhşi təbiət, müstəmləkəçilik dövrü, bir-biri ilə düşmənçilik edən tayfalar, əlacsız xəstəliklər, böyük qaçqın düşərgələri, saysıq-hesabsız etnik münaqişələr və dövlət çevrilişlərinin həftə-becəridir. Afrikaya pozitiv və romantik yanaşmaya, demək olar ki, rast gəlinmir.
Düzdür, son illər Afrika ilə müsbət assosiasiya da yaranıb - ABŞ-ın atası Keniyadan olan indiki prezidenti, Ağ Evin ilk qaradərili rəhbəri Barak Obama. Obama Afrikada doğulmayıb, Keniyaya isə prezidentlik dövründə ilk dəfədir səfər edir. Buna rəğmən, onun "Qara qitə"yə bu səfəri tamamilə fərqli bir əhəmiyyət daşıyır. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, səfəri zamanı Obama atasının vətəninə xüsusi maraq göstərib, çoxsaylı qohum-əqrəbası ilə görüşüb, nəhayət, Keniya prezidenti Uxuru Keniata, onun həyat yoldaşı və digər rəsmiləri ilə yerli Sauti Sol qrupunun musiqi sədaları altında ənənəvi Keniya rəqsini oynayıb. Obamanın tənqidçiləri bildirirlər ki, o, Afrika üçün elə də böyük işlər görməyib, əksinə, bu qitəyə əvvəlki ABŞ prezidentlərindən daha az diqqət yetirib. Amma bununla belə, Afrikada Obamaya hörmət və ehtiramla yanaşırlar. Məsələn, Keniyada bir neçə yeni doğulmuş oğlan uşağına Amerika prezidentinin təyyarəsinin şərəfinə "Air Force One Barack Obama" adı verilib. Övladını belə adlandıran qadınlardan biri, bunu Obamanın Keniyaya səfərini yaddaşlarda saxlamaq xatirinə etdiyini deyir. Br neçə qız uşağı isə Obamanın həyat yoldaşı və qızlarının şərəfinə adlandırılıblar.
Prezidentin səfərini işıqlandıran ABŞ KİV yazır ki, Obamanın bu turnesi prezidentin "Qara qitə"nin problemləri haqqında yalnız söhbətlərlə kifayətlənməyərək, əməli addımların atılması istiqamətindəki səylərinin göstərcisidir. Odur ki, B.Obama afrikalılarla onların başa düşdüyü dildə danışır. Afrikalılar üçün Obama onlara öyüd-nəsihət verən adi qərbli yox, qitənin inkişafında maraqlı olan bir insandır. Afrikanın çiçəklənməsi (hərçənd, bu gün hələ çox uzaqdadır) haqqında Obama doğrudan da çox danışdı, xüsusən də amerikalıların sponsorluğu ilə Keniyada təşkil olunmuş biznes-sammitdə. Təbii sərvətlər, o cümlədən metal, almaz, neft və qazla zəngin olan bu qitə, eyni zamanda, kasıb ölkələrin sayına görə rekordçudur. ABŞ prezidentinin sözlərinə görə, Afrika dünyanın sürətlə inkişaf edən regionu olsa da, reallıqda, bu, hiss olunmur və qitə əhalisinin 70%-i yoxsulluq vəziyyətində yaşayır. Afrika dövlətləri kənd təsərrüfatı və mədən sənayəsindən ibarət müstəmləkə tipli iqtisadiyyatdan əl çəkə bilmir. ABŞ Afrikanı yalqız qoymayacağını vəd edir. Müşahidəçilərin yazdığına görə, indiyədək, əsasən, Asiya-Sakit Okean zonası, Latın Amerikası və Avropada cəmlənmiş Amerika biznesindən indi Afrikaya tərəf dönüş gözləyirlər. Obama səfəri zamanı Afrikada iqtisadi artım, yeni iş yerlərinin açılması, səhiyyə və qadın hüquqları ilə bağlı planları haqqında danışıb. Amma bu bəyanatda sensasiyalı heç nə yoxdur, çünki əvvəllər də belə fikirlər tez-tez səslənib.  İki il əvvəl Seneqal, CAR və Tanzaniyaya səfərləri zamanı da Obama, demək olar ki, eyni şeyləri söyləmişdi. Ötən il Amerika şirkətləri Afrikada enerji, bank infrastrukturu, inşaat və digər sahələrə 30 mlrd. dollardan artıq sərmaye qoymağa hazır olduqlarını bildirirdilər. Bu bəyanat ABŞ-Afrika liderlərinin Vaşinqtonda keçirilən və 40-dan artıq Afrika liderinin toplaşdığı sammitdə səslənmişdi. Hələ 2012-ci ildə Obama ABŞ-ın yeni Afrika strategiyasını elan etmişdi, 2013-cü ildən isə çoxmilyardlıq "Power Africa" ("Afrika üçün enerji") layihəsinə rəsmən start verilsə də, hələ də burada enerji istehsalına başlanılmayıb. Amerikalıların təşəbbüsünün məqsədi Saxaradan cənubda yerləşən ölkələrdə (bunlar əsasən, Efiopiya, Keniya, Qana, Liberiya, Tanzaniya, Nigeriyadır) elektrik enerjisinin istehsalılını artırmaqdır. Çünki eletrik enerjisi istehsalındakı defisit Afrikada iqtisadi artım və sərmayələri məhdudlaşdıran əsas faktorlardan biridir. Üstəlik, müxtəlif bürokratik əngəllər, bir-biri ilə rəqabət aparan maraqlar və digər faktorlar da var.
Qeyd etmək lazımdır ki, amerikalıların qitədə ciddi rəqibləri var - çinlilər. Təsadüfi deyil ki, bu gün Afrika ölkələrinə qoyulan birbaşa xarici sərmayələrin əsas mənbəyi Çindir və məhz Pekinin bu aktivliyi, Çin qəzetlərnin yazdığı kimi, ABŞ-ı qorxudur və daha fəal olmağa məcbur edir. Çinlilərə Afrikanın sürətlə artan bazarı çox lazımdır. Çünki buradakı yoxsulluq, xəstəliklər və müharibələrə baxmayaraq, "Qara qitə"də əhali sayı durmadan artır. Burada 1 milyarda yaxın potensial istehlakçı yaşayır ki, onların da 40%-dən çoxunun hələ 15 yaşı tamam olmayıb.
Bundan başqa, çinliləri karbohidrogen və nadir metallar da maraqlandırır, çünki bunların defisiti Çinin iqtisadi artımını zəiflədə bilər. Maraqlıdır ki, Afrikaya ekspansiyada Çinin ABŞ qarşısında bir sıra daxili üstünlükləri var. Məsələn, amerikalılar öz şirkətlərinə nəsə əmr edə bilmədikləri halda, Çinin şirkətləri hökumətin işarəsi ilə və birbaşa dövlət dəstəyi ilə fəaliyyət göstərirlər. Çinliləri işlədiklləri ölkədə hansı siyasi rejimin olması və ya insan haqlarının durumu maraqlandırmır. Çinli biznesmenlər əsas üstünlüyü qısamüddətli layihələrə verirlər, amma bunun üçün onlar öz işçilərini Afrikaya gətirirlər ki, sonradan onların ailəsi də buraya köç etsin. Çinlilərə Afrikada yaşamaq xoşdur, onlar burada daha geniş məkan və daha təmiz havanın olduğunu deyirlər. Hazırda Çin bir sıra uzunmüddətli layihələrdə də iştirak edir; məsələn, Keniya, Uqanda, Ruandu, Burundi və Cənubi Sudan ərazisi ilə keçəcək Şərqi Afrika dəmir yolunun tikintisində.
Amma iqtisadi problemlər Afrika-Amerika münasibətlərinin gündəliyində duran yeganə mövzu deyil, burada təhlükəsizlik məsələləri də aktualdır. Keniyadan sonra Obama Afrika İttifaqının mənzil-qərargahının yerləşdiyi Efiopiyaya baş çəkib. ABŞ prezidenti burada Efiopiya, Uqanda, Sudan, Keniya və Afrika İttifaqı liderləri ilə görüşüb. Görüş iştirakçılarının hamısı 2013-cü ildən vətəndaş müharibəsinin getdiyi və humanitar fəlakət astanasında olan Cənubi Sudanda atəşkəsin pozulacağı təqdirdə, reallaşdırıla biləcək plan ətrafında razılığa gəlməyə çalışıblar. Liderlər münaqişə tərəflərinin avqustun 17-dək sülh sazişi imzalamayacağı təqdirdə, sanksiyaların tətbiqi məsələsini müzakirə ediblər. Amma tərəflər razılıq əldə edə bilməyiblər və bu da aydındır - axı, silah embarqosunu pozmaq mümkündür, sanksiyalar isə daha çox sadə insanlara (onlar onsuz da əziyyət çəkilrər) zərbə olacaq.
Bütün bunların fonunda Qərb KİV açıq şəkildə işarə edir ki, Obamanın ABŞ-ın nəzərində o qədər də demokratik görünməyən Efiopiya və Keniyaya (son vaxtlara qədər Keniya prezidenti Keniata Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi tərəfindən bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdə ittiham edilirdi, indi isə bu ittihamlar ləğv edilib) səfəri Vaşinqton üçün məcburi addım idi. Axı Keniya və Efiopiyaya arxalanmadan daxili münaqişələr yaşanan, "Əl-Qaida" və İD kimi təşkilatlarla əməkdaşlıq edən "Aş-Şabab" və "Boko Haram" dəstələrinin "at oynatdığı" regionda təhlükəsizliyi təmin etmək mümkün deyil.
Obamanın qitəyə səfəri zamanı Somalinin paytaxtı Moqadişoda partlayış törədilib, nəticədə 13 nəfər həlak olub. Qitənin ən sabit ölkələri sayılan Keniya ilə Efiopiyanın silahlı qüvvələri qonşu Somali, Sudan və Cənubi Sudandakı silahlılarla daim mübarizə aparır. 90 milyonluq Efiopiya əhalinin sayına görə Afrikanın ikinci ölkəsidir və onun regionun hərbi və siyasi liderinə çevrilmək şansı realdır. Xüsusilə də ölkədəki inkişaf fonunda - cəmi 30 il əvvəl bu ölkədə 1 milyona yaxın adam acından tələf olurdu. İndi Efiopiyada Mavi Nilin yuxarı axarında Hidro Elektrik Stansiya inşa edilir (Grand Ethiopian Renaissance Dam) və 2017-ci ildə tikintinin başa çatdırılacağı gözlənilir. Qitənin ən böyük stansiyası sayılan bu HES, həm də, dünyanın qüvvətli stansiyalarından biri olacaq və təbii ki, regionun iqtisadi inkişafına töhfəsini verəcək.
Vaşinqton üçün vacib amillərdən biri də odur ki, Keniya da, Efiopiya da təhlükəsizliyin təmin olunması üçün ABŞ-ın yardımına ehtiyacları olduğunu bildirirlər.
2009-cu ildə özünün Afrikaya ilk səfəri zamanı Obama bildirmişdi ki, Afrikanın güclü liderlərə deyil, güclü institutlara ehtiyacı var. Amma 6 il sonra vəziyyət artıq əvvəlkitək birmənalı görünmür. Axı güclü institutlar yalnız güclü ölkələrdə olur, geosiyasi ehtiyatlara malik, qitənin digər ölkələrini də öz ardınca aparmağa qadir olan güclü dövlətlər isə, hələ ki, "Qara qitə"də, yoxdur. Odur ki, budəfəki səfəri zamanı Obama Afrika haqqında artıq yeni fikir səsləndirdi - qitənin gələcəyi afrikalıların öz əllərindədir. Qitənin problemlərindən biri də odur ki, uzun müddən siz nicatı xaricdən gözləmisiniz", - deyə Obama vurğulayıb.
Doğrudan da, uzun illər Afrikanın üzləşdiyi bütün bəlalar qitənin Avropa ölkələri arasında bölündüyü və aqrar-xammal mənbəyi olduğu müstəmləkəçilik dövrünün fəsadları kimi təqdim olunurdu. Bildirilirdi ki, məhz müstəmlikəçiliyin nəticəsində burada sosial-iqtisadi gerilik, siyasi infantillik, geosiyasi gücsüzlük və insan haqları sahəsində bərbad vəziyyət hökm sürür. Qeyd olunurdu ki, "Afrika uğrunda yarış" zamanı Afrika ölkələri arasında sərhədlər süni şəkildə cızılıb və bu, Yaxın Şərqdə olduğu kimi, müasir dövrdə bir çox entik və vətəndaş müharibələrinə yol açır və s.
İndi isə artıq neomüstəmləkəçilik təhlükəsindən danışılır - inkişaf etmiş ölkələri Afrikanın yalnız təbii sərvətləri maraqlandırır, işsiz yerli gənclər isə ya xəstəlik və aclıqdan, ya da vətəndaş müharibəsi və radikal təçkilatlar arasındklı toqquşmalardan tələf olmaqda davam edirlər. Afrikalıların bütün bu bəlalara təkbaşına qalib gələ biləcəyi şübhə, ABŞ-ın Afrika köklü ilk prezidentinin bu məsələdə onlara yardım edib-etməyəcəyi isə böyük sual doğurur...

Beijing's activity forewarns the USA of energetic efforts on "the black continent"
As it turned out, many books about Africa - fiction, documentary and even academic ones - have virtually identical cover design: a lonely acacia against the background of a blood-and-orange-coloured sunrise (or sunset). They are sometimes supplemented with no less lonely human figures (often with a spear or a pitcher). This was spotted by a Simon Stevens who tweeted his observations triggering heated debates in the media on the subject of stereotypes, Orientalism and the theory of "otherness". Africa is perhaps the only continent which is perceived to such an extent through a set of various cliches and, unfortunately, most of them are utterly negative in nature. To an ordinary person from the West, the Black Continent is a mishmash of diverse associations with wildlife, the colonial era, tribes at war with one another, incurable diseases, famine, huge refugee camps, endless interethnic wars and coups. There is practically no romantic and positive image of Africa in our heads.
Meanwhile, there has been another firm and good association with Africa for a long time. It is incumbent US President Barack Obama, the first Black head of the White House in the history of the country, whose father was born in Kenya. Although Obama never lived in Africa and this is his first visit to Kenya throughout his presidency, the visit of the current Oval Office holder to the Black Continent is an event of absolutely special character. It is all the more so as this time Obama did not neglect the homeland of his father. He talked to his numerous relatives and danced Kenya's traditional dance with President Uhuru Kenyatta, his wife and other officials to the music of the local group Sauti Sol. Many of Obama's critics say that he has not done much for Africa, maybe even less than his predecessors in the presidential office. Nonetheless the attitude towards Obama in Africa is one of esteem and even reverence. Suffice it to mention that the mothers of several newborn boys in Kenya named them in honour of the US president's aircraft: Air Force One Barack Obama. One of the women explained her decision saying that she wanted to remember Obama's visit to Kenya as, according to her, it is a great blessing. A few girls were named in honour of Obama's wife and daughters. In their coverage of their president's visit, US media emphasized that the US president's tour of Africa means not mere talking about but also willing to act towards change. Therefore it is important that Barack Obama speaks to Africans in a language they understand: not as a man from the West who has come to teach them how to live but one who is vitally interested in prosperity of the continent.
Indeed, Obama was speaking a lot about prosperity to which Africa still has a long way to go, especially during a business summit sponsored in Kenya by Americans. Being rich in minerals including rare metals, diamonds, oil and gas, the continent has a record high number of poorest states. According to the US president, Africa is one of the most rapidly growing regions in the world but this is not felt at all in real life and 70 per cent of its population live below poverty line. African countries fail to depart from the colonial type of the sectoral and territorial structure of their economy which is mainly represented by agriculture and mining industry. The USA promises not to leave Africa in trouble. Observers write that US business that previously focused mainly on the Asian-Pacific zone, Latin America and Europe, is now expected to turn towards Africa. Thus for instance, during his trip, Obama told about plans for free economic growth in Africa, creating new jobs, combat against corruption, investments in education, health care and women's rights. There is nothing sensational in those statements though as such things were voiced before. The same things were said during Obama's tour of Africa two years ago when he visited Senegal, the RSA and Tanzania. Last year, US companies said they were ready to invest more than 30bn dollars in energy, infrastructure, banks, construction and other sectors. This statement was made during a US-Africa summit in Washington which was attended by 40-plus African representatives. Back in 2012, Obama declared a new African strategy of the USA. Since 2013, a new multibillion project - Power Africa - was officially launched which has not started generating power yet. The US initiative is aimed at generating power in countries located to the south of Sahara, primarily Ethiopia, Kenya, Ghana, Liberia, Tanzania and Nigeria. Insufficient power generation in Africa is one of the factors restricting economic growth and investments in most countries of the continent. It is said though that success is hampered by all kinds of red tape, rivalling interests and a number of other factors.
Meanwhile the Americans have serious rivals in the continent, the Chinese, who are currently the main sources of direct foreign investments for African countries and, as Chinese media wrote, it is just Beijing's activity that scares and urges the USA to take drastic actions. The Chinese need the rapidly growing market of Africa because, despite poverty, deceases and wars, the continent is featuring huge population increase which means about one billion potential consumers, more than 40 per cent of them being younger than 15. The Chinese also have an interest in hydrocarbons and rare-earth metals, a shortage of which can slow down their own economy and they are trying to avoid this. It is noteworthy that China has a number of internal advantages over the USA in its expansion in Africa. The USA cannot issue any orders to their companies whereas Chinese private companies act at the bidding of their government and with powerful support from the state. The Chinese do not care what political regime there is in one country or another or the human rights situation in a country. Businessmen from China focus on short-term projects but often bring their own personnel who then bring their families. Many Chinese like it quite well in Africa. They say that there is much more space and the air is much clearer there. China is involved in long-term projects, too, such as for instance the construction of a railway in Eastern Africa across Kenya, Uganda, Rwanda, Burundi and South Sudan.
Economy is not the only problem on the African-US agenda though. Closely linked to it is the issue of ensuring security. After Kenya, Obama visited Ethiopia where the headquarters of the African Union is based. The US president met leaders of Ethiopia, Uganda, Sudan, Kenya and the African Union. They all tried to reach agreement on an action plan in case of failure to meet the time frame of ceasefire in South Sudan which has been torn by a civil conflict since 2013 and is on the brink of humanitarian disaster. The sides discussed sanctions that may be imposed if the opposing sides fail to conclude a peace accord by 17 August. No agreement was reached, which is only natural because an arms embargo can be circumvented while sanctions will most probably hit common people who are already suffering.
Against this background, Western media are broadly hinting that visiting not too democratic, in the US opinion, Ethiopia and Kenya is a forced measures for Washington (quite recently Kenyan President Kenyatta was charged by the International Criminal Court with crimes against humanity but now the charges have been dropped). In fact, only Kenya and Ethiopia can be relied on in terms of providing security in the region torn by internal conflicts and in which different terrorist groups play the master in cooperation with al-Qa'eda and Islamic State, such as Al-Shabab and Boko Haram. During Obama's visit, blasts went off in Mogadishu, the capital of Somalia, killing 13 people. The armies of Kenya an Ethiopia which are among the most stable ones in the continent, are in permanent combat against militants in neighbouring Somalia, Sudan and South Sudan. Having ninety million residents, Ethiopia is Africa's second most populated country and it has a chance of becoming a regional military and economic leader. This is especially noteworthy in the light of developments of 30 years ago when famine killed about one million people in the country. The construction of a hydropower station is currently under way in the upper reaches of the Blue Nile - Grand Ethiopian Renaissance Dam which is to be completed in 2017. That hydropower station will be the biggest on the continent and one of the most powerful in the world. That will definitely set the pace for economic development in the region. It is quite important that Kenya and Ethiopia say that they need US "help with security".
During his first visit to Africa in 2009, Obama said that Africa does not need strong leaders but it needs strong institutions. After six years though, it looks like not everything is so unambiguous. Indeed, strong institution can only be in strong states but there are no truly strong states on the Black Continent now, states having geopolitical resources, capable of giving an example and leading the rest of Africa. During this visit, Obama voiced a new opinion about Africa, namely that the future of the continent is in the hands of Africans themselves. "For too long, I think that many looked to the outside for salvation and focused on somebody else being at fault for the problems of the continent," Obama said.
Indeed, for many years, all troubles of Africa have been blamed on the results of colonialism when the entire continent was divided among European countries and served as an agrarian and raw material producing appendage to the centre. This resulted in the social and economic backwardness, political infantilism, geopolitical feebleness and a wide gap in providing basic human rights and liberties. During the "race for Africa", the borders of African states were mapped artificially and this caused many of the ongoing ethnic and civil wars much like in the Middle East. At issue today is the threat of neo-colonialism where, in fact, the developed countries are again interested only in African resources while unemployed African youth continue either to die of diseases and famine or of civil wars and involvement in radical movements. There is a big question mark whether the Africans will be able to cope with this threat on their own. There is an even bigger question mark whether the first US president with direct roots in the African continent will be able to help them.