DAYANIQLIĞI YOXLAYAN STRESS-TESTLƏR
"Qorxulu!" "Faciəli!" Artıq xeyli vaxtdır ki, Rusiya qəzetləri və internet nəşrləri-nin səhifələrində bu sözlərə rast gəlinir. Bu ifadələr Rusiyanın İqtisadi İnkişaf Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış və 2016-2018-ci illər üçün iqtisadiyyatın inkişaf ssenarisini müəyyənləşdirən yeni sənədlə bağlı işlədilir. Həqiqətən də, "dəqiqləşdirilmiş" ssenarilərə görə, neftin 1 barelinin 40 dollar olması fonunda (iki ssenarinin ən pisi) Rusiyanı kəskin büdcə kəsri gözləyir. Demək, büdcənin xərclər hissəsində ciddi azalma, inflyasiya, əhalinin həyat səviyyəsinin daha da ağırlaşması, həmçinin enerji resurslarının ixracından asılı ölkə üçün belə hallarda gözlənilən digər çətinliklər uzaqda deyil. Digər iki variant - emissiya, yəni pul kütləsinin artırılması və ya Milli Rifah Fondundan (MRF) vəsaitin götürülməsi, çətin ki, iqtisadiyyatın sabitləşməsinə imkan versin. Bu variantların iqtisadi artıma səbəb ola biləcəyi haqda isə düşünmək belə, artıqdır.
Rusiya İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin ən son proqnozlarına görə, dolların məzənnəsi 3 il ərzində 75 rubldan yüksək həddə qalacaq. Üstəlik, onun bu həddən nə qədər yüksək olacağını bilən yoxdur. Gəzən söz-söhbətlərə görə, Milli Bank banklara 1 dolların 100-120 rubla bərabər olduğunu nəzərə almaqla, stress-testlər keçirmələrini məsləhət görüb. 2016-cı ildə ölkədə inflyasiyanın 8,8, 2017-ci ildə 7, 2018-ci ildə 6% olacağı proqnozlaşdırılır. Lakin hökumətin inflyasiyanı bu həddə saxlaya biləcəyinə belə, zəmanət yoxdur.
Bu da son deyil. Proqnozlar ABŞ və Çinin fond bazarlarında çöküşün yaşandığına dair informasiyaların yayılması ilə eyni vaxtda açıqlansa da, onlar hadisələrin bütün məqamlarını nəzərə ala bilməz. Böyük ehtimalla dünyanın dollarla sıx bağlı olan bütün iqtisadiyyatları nəfəslərini tutaraq ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin Açıq Bazar Komitəsinin növbəti iclasını gözləyir. İclas sentyabrın 16-17-də keçiriləcək. ABŞ-da faiz dərəcələrinin artması və bununla əlaqədar dolların mümkün bahalaşması xaosa səbəb ola bilər. Bu halda inkişaf etməkdə olan ölkələrin hökumətləri, onların maliyyə qurumları, korporasiyaları, hətta ev təsərrüfatları da yaşananların təsirini hiss edəcək. Onlar son bir neçə ildə trilyonlarla dollar borc alıblar və bu səbəbdən də, indi bu borcların yerli valyuta ilə real artımı ilə qarşılaşacaqlar. Bununla yanaşı, ABŞ-da faiz dərəcələrinin artması inkişaf etməkdə olan ölkələrdə də dərəcələrin yüksəlməsinə yol açacaq.
Əksər iqtisadçılar belə qənaətdədirlər ki, qlobal bazar 2007-2009-cu illərin böhranından sonra hələ də özünə gəlməyib. Buna bir çox sübut var. İnkişaf etməkdə olan ölkələrin iqtisadiyyatı durğunluq yaşayır, bir çox valyutalar ciddi devalvasiya ilə üzləşib. ABŞ formal olaraq böhrandan 2009-cu ildə çıxıb və işsizliyə qalib gəlib. Lakin bu ölkədə də iqtisadi artım templəri yüksək deyil. Avropaya gəlincə, o, durğunluq və ya zəif artım yaşayır - bu il Avropada iqtisadi artımın 1,5%-dən çox olmayacağı proqnozlaşdırılır.
Bununla yanaşı, hökumətlər son illər ərzində borcları artırmaqla məşğul olub. Hazırda ABŞ-ın dövlət borcu, təxminən, 18 trilyon dollar (ÜDM-in həcmindən bir qədər çox), Aİ-nin borcu isə 12 trilyon avrodur (ÜDM-in 87%-i).
Büdcəsi neft-qaz sektorunun gəlirlərindən asılı olan ölkələrdə vəziyyət daha pisdir. Dünya bazarında enerji daşıyıcılarının qiymətinin kəskin şəkildə ucuzlaşmasının səbəbi nə olursa olsun, qiymətlərin əvvəlki səviyyəyə yüksələcəyinə inananların sayı çox azdır. Belə olan təqdirdə, büdcənin gəlir hissəsinin yerinə yetirilməsi üçün ən sadə üsul milli valyutanın devalvasiyasıdır. Rusiyada da məhz bu baş verir.
Sahibkarlar isə devalvasiyanı - istərsə o, 1998-ci ildəki kimi sərt olsun, istərsə də, 2008-2009-cu illərdəki kimi yumşaq - faydalı hesab etmirlər. Birinci variantı hər zaman sahibkarların yalnız 1-4%-i, ikinci variantı isə 10-13%-i dəstəkləyib. Bu yaxınlarda keçirilmiş müxtəlif sorğular göstərir ki, rublun ucuzlaşmasının davam etməsini rusiyalı sənayeçilərin yalnız 2%-i istəyir. Əksəriyyətin tələbi rublun güclü olması, vergilərin və kredit faizlərinin aşağı salınmasıdır. Bununla yanaşı, prezident Vladimir Putinin sənayeçilərlə bu günlərdə keçirdiyi görüşdə sahibkarlardan biri gözlənilmədən ondan "dolların ucuzlaşmasına imkan verməməsini" istəyib. Bu istək görüşdə iştirak edən digər sahibkarlar tərəfindən heç də narazılıqla qarşılanmayıb və bu, qətiyyən təəccüblü deyil. İdxal materiallarının əvəzlənməsindəki maneələrə gəlincə, rəyi soruşulanların 62%-i bunu yerli analoqların olmaması və ya keyfiyyətin aşağı olması ilə izah edir. Yəni idxal istənilən halda lazımdır. Bu arada Rusiya hökuməti iki vacib məsələnin həlli arasında "var-gəl edir" - bir tərəfdən büdcə doldurulmalı, digər yandan yeni müəssisələrin yaradılması, mövcudlarının müasirləşdirilməsi üçün biznesə lazımi şərait yaradılmalıdır. Amma bu gün Rusiya yalnız iki sahədə nisbətən müstəqil ola bilər - ərzaq məhsullarının istehsalı və yüngül sənaye. Digər sahələrdə reindustrializasiya və müasirləşdirilməyə ehtiyac var. Əsas "günah" isə formalaşmış iqtisadi modeldədir. Ötən əsrin 90-cı illərinin ortalarında start götürmüş və bu yaxınlaradək davam ettirilmiş deindustrializasiya nəticəsində ölkədə istehsal olunan məhsulların əksəriyyəti - avtomobillər və avadanlıqlar Qərbdən olan analoqlarından xeyli geri qalır. Gələcəkdə mükəmməl nə isə istehsal etmək üçün artıq indi Qərbdən dəzgahlar və texnologiyalar alınmalıdır. Bəs, rublun getdikcə ucuzlaşdığı, daxili istiqraz vərəqələrinin faizlərinin rentabelli olmadığı, ucuz xarici kreditlərin isə ayrılmadığı şəraitdə buna necə nail olmaq olar?
Qloballaşma və Sosial Hərəkatlar İnstitutunun İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vasili Koltaşev "R+"a bildirib ki, "zəif iqtisadiyyatda güclü valyuta olmur". "Rublun ucuzlaşması tamamilə təbii və qanunauyğundur. Ona dünyada neftin ucuzlaşması yox, daxili səbəblər, ilk növbədə, daxili iqtisadi amillər yol açıb. Böhran üçün xarici səbəblər olsa da, Rusiyada böhran xeyli əvvəldən başlamışdı. Onu hələ 2012-ci ildə proqnozlaşdırmaq mümkün idi - ümumdaxili məhsul azalırdı və artıq ötən il bir sıra sahələrdə ixtisarlar, daşınmaz əmlak bazarında zəifləmə başlamışdı...", - deyə ekspert qeyd edib.
Qərbin sanksiyalarına qarşı görülən tədbirlər rusiyalı sahibkarlarda yeni istehsalat yerlərinin açılmasına, mövcudlarının müasirləşdirilməsinə müəyyən stimul yaratsa da, onların hökumət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin uzunmüddətliliyinə inamları da çox deyil. Birdən Rusiya ilə Qərb arasında yaşanmaqda olan siyasi münaqişə aradan qalxarsa, qarşılıqlı sanksiyaların ləğv edilməyəcəyinə, nəticədə, ölkəyə ucuz malların və texnologiyaların dolmayacağına zəmanət varmı? Hətta Rusiyanın avqustda ərzaq məhsullarının idxalına qoyulmuş qadağanı 12 ay müddətinə uzatmaq qərarında belə, xüsusi qeyd var: Qərb sanksiyaları aradan qaldırarsa, Rusiya istənilən an bu qərarına yenidən baxa bilər.
Üstəlik, məlum olub ki, iqtisadi inkişaf naziri Aleksey Ulyukayev Rusiya iqtisadiyyatının artıq ən aşağı həddə düşdüyünü və bundan sonra "batmaq" üçün yer olmadığını düşünür. Bununla yanaşı, nazir gələn ilin proqnozuna dəyişiklik də edib: artım proqnozlaşdırıldığı kimi 2,3% deyil, təxminən, 1-2% arasında olacaq. BVF-nin Rusiya iqtisadiyyatında artımın 0,2% təşkil edəcəyinə dair proqnozunu isə nazir "həddindən artıq bədbin" sayır. Vasili Koltaşev isə fərqli fikirdədir: "Düşünürəm ki, ÜDM-in azalması gələn il də davam edəcək. Hətta gələn il bu, cari ildəkindən daha çox hiss olunacaq. Son illərin məntiqi göstərir ki, iqtisadiyyat sıxılır. Dövlətin səyləri olmadan cəmiyyətdə işgüzar fəallıq mümkün deyil. Belə səylər yoxdur, demək, yalnız geriləmə haqda proqnozlar vermək olar. Tənəzzül şəraitində gələn illə bağlı inkişaf proqnozlarının verilməsinə gəlincə, bu, bir ənənə, xüsusi incəsənət növüdür. Aydındır ki, BRHÇC ölkələrinin iqtisadiyyatları böhran rejimindədir. Bu mənada hələlik yalnız Hindistanı istisna etmək olar. Çində inkişaf zəifləyib və son 24 ilin ən pis göstəriciləri qeydə alınmaqdadır. Braziliya, CAR və Rusiyada resessiyadır. Onların ardınca eyni sxem üzrə daha kiçik iqtisadiyyatların tənəzzülü gəlir. Bu şəraitdə hələ də problemlərini xammal ixracı hesabına çözməyə çalışan Rusiya gələn il iqtisadi inkişafa nail ola bilməz".
Beləliklə, görünən odur ki, iqtisadi böhran içərisində, ABŞ və müttəfiqlərilə həmişəkindən daha ciddi qarşıdurma şəraitində olan Rusiya defoltdan qaçmaq üçün milli valyutasını ucuzlaşdırmaqda davam etməlidir.

СТРЕСС-ТЕСТЫ НА УСТОЙЧИВОСТЬ
"Страшный"! "Катастрофический"! Этими и другими подобными заголовками уже который день заполнены полосы российских газет и интернет-изданий. Адресованы они новому сценарию развития экономики России, разработанному Минэкономразвития страны на 2016-2018 годы. И действительно, согласно "уточненным" сценариям, Россию ждет острый дефицит бюджета при стоимости нефти в $40 (худший из двух сценариев), а значит, масштабное сокращение расходной его части, инфляция, дальнейшее понижение уровня жизни населения и все такое прочее, что сопровождает в таких случаях страну, зависящую от экспорта энергоресурсов. Два других варианта - эмиссия, то есть увеличение денежной массы, или масштабное изъятие средств из Фонда национального благосостояния (ФНБ), к стабилизации экономики и уж тем более к ее росту не приведут.
Согласно свежим прогнозам Минэкономразвития РФ, курс доллара будет удерживаться выше 75 рублей на протяжении 3 лет. Причем насколько выше, никто не знает. Прошел даже слух, что Нацбанк порекомендовал банкам проводить стресс-тесты с учетом курса рубля 100-120 рублей за доллар. Инфляция прогнозируется на уровне 8,8% в 2016-м, 7% - в 2017-м и 6% - в 2018 годах. Однако сможет ли правительство сдерживать ее даже в этих пределах, гарантии нет.
И это еще не все. Хоть прогнозы были сделаны в одно время с информацией об обвалах на фондовых рынках США и Китая, они все равно не могут учитывать всех последствий этих событий. По большому счету все экономики мира, крепко повязанные на долларе, затаив дыхание, ждут очередного заседания Комитета открытого рынка Федеральной резервной системы США, которое состоится 16-17 сентября. Повышение процентных ставок в США и связанный с ним возможный рост стоимости доллара могут вызвать хаос, который затронет правительства развивающихся стран, их финансовые учреждения, корпорации и даже домохозяйства. За последние несколько лет они заняли триллионы долларов, и поэтому теперь им придется столкнуться с реальным ростом стоимости этих долгов в местной валюте. При этом повышение процентных ставок в США будет способствовать росту ставок в развивающихся странах, тем самым еще больше увеличивая стоимость обслуживания долга.
Многие экономисты склоняются к мысли, что глобальный мировой рынок, по большому счету, так и не оправился от кризиса 2007-2009 годов. Свидетельств тому очень много. Экономики развивающихся стран стагнируют, многие валюты сильно девальвированы. США формально с 2009 года вышли из рецессии и побороли безработицу, но темпы роста экономики оказались невысокими. Европа находится в состоянии рецессии или слабого роста - на этот год планируется не более 1,5%.
Одновременно с этим правительства все последнее десятилетие наращивали долги. У США госдолг сегодня составляет около $18 трлн. (это немного выше объема ВВП), у ЕС - 12 трлн. евро (87% ВВП).
Значительно хуже ситуация у стран, чей бюджет во многом зависит от доходов нефтегазового сектора экономики. Каковы бы ни были причины резкого обвала мировых цен на энергоносители, в их восстановление на прежних позициях уже мало кто верит. И самый простой способ выполнения доходной части бюджета - эта девальвация собственной валюты. Что и происходит в России.
Однако предприниматели не считают девальвацию полезной, будь то резкая образца 1998 года или плавная образца 2008-2009 годов. Первый вариант всегда поддерживали лишь 1-4% предприятий, второй - 10-13%. Согласно же различным опросам, проведенным недавно, дальнейшего ослабления рубля хотят лишь 2% российских промышленников. Требование большинства - крепкий рубль, а также низкие налоги и ставки по кредитам. Однако во время недавней встречи президента Владимира Путина с промышленниками один из предпринимателей вдруг обратился к нему с просьбой "не дать доллару упасть". И эта просьба, как ни странно, не вызвала возражения у остальных предпринимателей, присутствовавших на встрече.
Между тем на вопрос о помехах импортозамещению чаще всего предприятия (62%) указывают на "отсутствие отечественных аналогов оборудования и сырья любого качества". То есть импорт в любом случае нужен.
В то же время правительство России сегодня "разрывается" между решением двух важнейших задач - с одной стороны, необходимо наполнять бюджет, с другой - обеспечить бизнесу должные условия для строительства новых предприятий и модернизации имеющихся. Лишь в двух отраслях Россия может на сегодняшний день быть относительно независимой - выпуске продовольственных товаров и легкой промышленности. Остальные отрасли требуют реиндустриализации и модернизации.
Виной тому сложившаяся экономическая модель экономики. Деиндустриализация, стартовавшая с середины 90-х годов прошлого века и продолжавшаяся до недавнего времени, привела к тому, что подавляющее большинство выпускаемых в стране средств производства - машины и оборудование по своему качеству сильно уступают западным аналогам. Чтобы потом производить что-то более совершенное, надо сейчас закупать станки и технологии на Западе. Как это сделать, если рубль дешевеет, проценты по внутренним займам нерентабельны, а доступ к дешевому зарубежному кредиту заблокирован?
Как заявил журналу R+ руководитель Центра экономических исследований Института глобализации и социальных движений Василий Колташев, "в слабой экономике не бывает сильной валюты". "Рубль упал вполне естественно и закономерно не под влиянием мировых цен на нефть, а под влиянием внутренних причин, в первую очередь экономических, - считает эксперт. - Хотя внешние причины для кризиса были, но в России он развернулся гораздо раньше. В 2012 году можно было уже его прогнозировать - валовый внутренний продукт сокращался, уже в прошлом году были увольнения в ряде отраслей, падение на рынке недвижимости…"
Контрмеры на западные санкции хоть в некоторой степени и стимулировали российских предпринимателей к открытию новых производств и модернизации имеющихся, но сильна среди них и неуверенность в долгосрочности мер, осуществляемых правительством. Где гарантии, что если политическая составляющая конфликта России с Западом в ближайшем будущем каким-то образом разрешится, за этим не последует отмена всяческих санкций с обеих сторон и в страну вновь не хлынут дешевые товары и технологии? Даже продление в августе запрета на импорт продовольствия еще на 12 месяцев имеет оговорку, что в любое время Россия готова это решение пересмотреть в случае отмены западных санкций.
Тем более, как выяснилось, у министра экономического развития Алексея Улюкаева есть ощущение, что российская экономика уже достигла дна и падать дальше некуда. А раз так, то дальше Россию ждет только рост, считает чиновник, скорректировавший, правда, прогноз на следующий год с роста в 2,3% на что-то вроде от 1 до 2%. Ну а предположения Международного валютного фонда о росте российской экономики на 0,2% он назвал слишком уж пессимистичными.
А вот Василий Колташев другого мнения: "Я думаю, в следующем году продолжится сокращение ВВП. Даже значительнее, чем в этом. Вся логика последних лет показывает, что экономика сжимается. Восстановление деловой активности в обществе не может произойти без усилий со стороны государства. Усилий нет, значит, можно прогнозировать спад. А что касается прогнозирования роста на следующий год в условиях спада - это уже целая традиция, особый вид искусства. Ясно, что все экономики стран БРИКС входят в кризисный режим, возможно, только за исключением Индии - пока что. У Китая замедление роста - самые худшие показатели за 24 года. Бразилия, ЮАР, Россия - в рецессии. За ними идет обвал экономик поменьше - по той же самой схеме. При таких условиях Россия, все еще пытающаяся решать свои проблемы за счет экспорта сырья, не может получить рост экономики в следующем году".
Так что, по-видимому, России, находящейся в тисках экономического кризиса, многократно усиленного политическим конфликтом с США и их союзниками, чтобы избежать дефолта, придется и дальше ослаблять свою национальную валюту.