"GÜCLƏNDİRİLMİŞ" REJİMDƏ
Müasir insanın zaman maşını olsaydı və o, təxminən, milyon il əvvələ gedə bilsəydi (Yerin yaşı ilə müqayisədə bu, təxminən, bir dəqiqədir) Azərbaycanın, ümumiyyətlə, bütünlükdə Qafqazın yerində sadəcə dəniz görərdi. Bəli, planetimizdə iqlim dəfələrlə dəyişib və bu, zaman-zaman baş verməkdədir. Bu dəyişikliklər nəticəsində buzlaq dövrü qlobal istiləşmə dövrülə əvəzlənib. Alimlər hələ də bizim hazırda hansı dövrdə yaşadığımıza dair yekdil fikrə gələ bilməyiblər. Əksəriyyət qlobal istiləşmə dövrünün yetişməkdə olduğu qənaətindədir. O, təəssüf ki, heç də yalnız Yerin dövretməsilə bağlı deyil. Son 100 ildə burada ətraf mühitin çirkləndirilməsi, ilk növbədə, havada karbon qazının miqdarının artması, atmosferin ozon qatının dağılması da öz rolunu oynayıb.
Bütün bu amillər birlikdə ona gətirib çıxarıb ki, planetin buzlaqları itir - Arktika və Antarktida əriməyə başlayıb, orada nəhəng buzların qoparaq okeanlara tərəf hərəkət etməsi daha intensiv hal alıb. Belə dəyişikliklər dəfələrlə baş verib. Elə vaxtlar olub ki, hazırda buzla örtülmüş Antarktidada Sibir havasına uyğun hava şəraiti hökm sürüb, orada gözəl göllər, çaylar, meşələr olub. Bu gün həmin dövrün geri qayıda biləcəyinə dair xəbərlər daha çox yayılmaqdadır. Antarktida buzlaqlarının əriməsi müasir ekoloq alimlərin üzərində baş sındırmalı olduqları əsas problemlərdən biri, bəlkə də, birincisidir.
Mütəxəssislər artıq yarım əsr sonra bütün qitələrdə sahilyanı şəhərlərin suyun altında qala biləcəyindən ehtiyatlanırlar. Onların fikrincə, suyun səviyyəsinin cəmi 1-2 metr qalxması faciəvi nəticələr verəcək. Alimlərin araşdırmaları göstərib ki, vəziyyət dəyişməzsə, 30 ildən sonra yeni ümumdünya daşqını yaşana bilər. Hesablamalara görə, ABŞ-ın bütünlükdə şərq sahilləri, Kanadanın şimalı, Latın Amerikası sahilləri, Avstraliyanın əhalinin ən sıx olduğu bölgələri daşqın zonasına düşür. Və bütün bunlar artıq 2050-ci ildə, yəni 35 il sonra baş verə bilər. Məlumata görə, Avropanın bütün nəhəng meqapolisləri, sahilyanı şəhərləri, hətta bir sıra ölkələr bütünlükdə risk zonasına daxildirlər. Qlobal faciə yarım əsr sonra 150 milyon iqlim qaçqınının peyda olması ilə nəticələnə bilər. Bəs, böyük hissəsi Xəzər dənizilə əhatə olunmuş Azərbaycanın taleyi necə olacaq?
Dəyişkən Xəzər
Xəzər dənizinin xüsusiyyəti onun bütün dənizlərlə müqayisədə okean səviyyəsindən ən aşağıda yerləşməsidir. Xəzər dünyanın ən böyük gölü sayılır. Çünki onun Dünya okeanına çıxışı yoxdur. Xəzərin daha bir xarakterik cəhəti səviyyəsinin kəskin şəkildə (əsrlər nöqteyi-nəzərindən) qalxması və enməsidir. Bunun əsl səbəbi hələ də tam aydın deyil. Ola bilsin ki, bu, dənizə tökülən çaylarda suyun həcminin dəyişməsi, dənizin dibindəki seysmik dəyişikliklər, yeraltı sular, nəhayət, qeyd olunan iqlim dəyişikliklərilə bağlıdır. Müasir araşdırmalar göstərir ki, 10 min il ərzində dənizin səviyyəsi düz 20 metr səviyyəsinə qalxıb və ya enib. Məlumdur ki, bizim eranın ilk əsrlərindən VII əsrədək Bakı buxtası o qədər quru olub ki, Bakıya yaxın adalar quru ilə bitişib. Ptolemey xəritəsində (bizim eranın II əsri) Bakı dənizdən xeyli uzaqda yer alır. Lakin VII əsrdən Xəzərdə suyun səviyyəsi kəskin şəkildə artmağa başlayıb və bu, IX əsrədək davam edib - elə o zaman Bakı buxtası yaranıb. Ən güclü dəyişikliklər isə XVII əsrin sonlarında baş verib - Xəzərin səviyyəsində artım 10 metrdən çox olub. XIV əsrə aid italyan coğrafiyaçısı Marina Sanuto o günlərdə deyirdi: "Xəzər dənizi hər il bir ovuc böyüyür və bir çox gözəl şəhərlər artıq su altındadır". Coğrafiyaçı Əbd ər-Rəşid əl-Bakui isə 1403-cü ildə Xəzərin Bakının bir hissəsini örtdüyünü, suyun məscidə çatdığını bildirirdi. Bəli, bu, dəniz sularının Qız qalasına çırpıldığı illər idi. Qaladan qızın özünü dənizə atması ilə bağlı əfsanə də həmin dövrə aiddir. O illərdə Bakı buxtası qayasının üzərində tikilmiş Səbayıl qəsri tamamilə suyun altında qalmışdı.
O dövrdə dənizin səviyyəsi uzun müddət yüksək həddə qalıb və eniş yalnız XIX əsrdə başlayıb.
Uzaq 1837-ci ildə ilk dəfə Xəzərin dərinliyinin müntəzəm şəkildə ölçməyə başlayıblar və 1930-cu ilədək onun səviyyəsində dəyişiklik, demək olar ki, baş verməyib. Yalnız 1940-cı ildə dəniz suyunun səviyyəsi birdən-birə, təxminən, 2 metr artıb. Sonralar 70-ci illərdə müəyyən azalma müşahidə olunub, 90-cı illərdə isə Xəzərin suyu yenidən artıb. Suyun köhnə bulvardakı beton plitələrə çırpıldığı, küləkli havada bir neçə metr yüksəkliyə atıldığı dövrü, yəqin ki, hər birimiz xatırlayırıq.
Gözləntilər
Azərbaycanın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin məlumatına görə, Xəzərin səviyyəsilə bağlı illik proqnoz metodikası su balansı elementlərinin hesablanmasına əsaslanır. Bu, özünü 90-95% doğruldur. Dənizdə suyun səviyyəsinin dəyişməsilə bağlı uzunmüddətli (5-10 il üçün) proqnoz isə çox çətin işdir. Çünki o, iqlim şəraitilə əlaqəlidir. Hətta müasir tədqiqat üsulları belə, maksimum 6 ay sonra üçün nəticə əldə etməyə imkan verir.
Regional iqlim dəyişikliklərinə əsaslanan proqnozlara görə, 2020-ci ilə Xəzərdə suyun səviyyəsi 70-80 santimetr artacaq. Ekoloji Proqnozlaşdırma Mərkəzinin rəhbəri Telman Zeynalov isə Yer kürəsini ciddi ekoloji kataklizmlərin gözlədiyinə dair fikirlərlə razı deyil. O, şəhərlərin su altında qala biləcəyi haqda proqnozları qəbul etmir. Zeynalovun fikrincə, Yerdəki iqlim dəyişiklikləri buzlaqların əriməsilə bağlı deyil: "Bütün iqlim tərəddüdləri dövrü xarakter daşıyır və Günəşin aktivliyilə bağlıdır. Belə tərəddüdlər hər 40-50 ildən bir baş verir. Günəşin "yuxuda" olduğu dövrdə Yer öz-özünü qızdırır, hər kəsin haqqında eşitdiyi istixana effekti yaşanır. Buzlaqların əriməsi nəticəsində şirin suyun artması isə əksinə, atmosferi sərinləşdirir. İqlimə isə iki amil təsir göstərir - artıq qeyd olunan Günəş aktivliyi və El-Nino isti Atlantik axınının aktivliyi".
Onun erkən "oyanması" (yanvarda) nəticəsində şimal ölkələrində leysan yağışlar yağır, cənubda isə əksinə, havalar çox isti keçir. Son illərdə yaşananları müşahidə etdikdə bu təbiət qanunauyğunluğunu görməmək mümkün deyil: şaxtalı qışdan sonra yay anomal istilərlə müşahidə olunur.
"Bu gün müşahidə etdiyimiz 50 dərəcəyədək isti bizim üçün yenilik deyil", - deyə alim bildirir: "XX əsrin ikinci yarısının ortalarında - 50-60-cı illərdə də vəziyyət eyni idi: şiddətli şaxtalar və yayda dözülməz isti hava. Lakin, bu, dənizin səviyyəsinə təsir göstərmir".
Azərbaycana gəlincə, yarım əsrdən bir baş verən və ümumilikdə, adi olan bu dəyişikliklər bizə ciddi təsir göstərməyəcək. Xəzərdə suyun səviyyəsi 1985-ci ildən 1997-ci ilədək 2,5 metr qalxıb. 2013-cü ildən 2020-ci ilədək o, daha 1 metr arta bilər. Lakin bu, bir anda baş verən yox, uzun prosesdir. Beləliklə, istənilən halda bakılıların bu dəyişikliyə hazırlşmaq üçün kifayət qədər vaxtı olacaq.
Antropogen amil
Azərbaycanlı ekspert T.Zeynalovdan fərqli olaraq, rusiyalı ekoloq, "Ekozaşita!" beynəlxalq ekoloji qrupun həmsədri Vladimir Slivyak nikbin deyil. O, "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, artıq Yerdə iqlim dəyişikliklərinin getməsi faktına heç kəs şübhə etmir. "Bu prosesdə antropogen amilin həlledici olduğunu bu sahənin alimlərinin böyük əksəriyyəti qəbul edir. Başqa sözlə, bu gün insan Yerdə orta hərarətin sürətlə artmasına və iqlim dəyişikliyi prosesinə müəyyən "töhfə"lər verir - bu, elmi faktdır. İnsanların atmosferə karbon qazı buraxması ilə bağlı faktlara və planetdə qlobal hərarətin artmasına dair məlumatlara birlikdə nəzər saldıqda, buna şübhə yeri qalmır.
Şübhəsiz ki, planet müxtəlif dönəmlərdən keçib - istiləşmə, soyuq dövr. Lakin, bu dövrlər belə sürətlə keçməyib. İnsanların istixana qazları ilə iqlim dəyişikliyi prosesini sürətləndirdiyi indiki dövrdə isə dəyişikliyə nə insanların özləri, nə də digər canlılar adaptasiya olmağa macal tapır. Bu səbəbdən də, artıq yüzilliyin ortalarında panetdəki canlıların təxminən 30%-nin məhv ola biləcəyinə dair proqnozlar var. Proqnozlara görə, eyni vaxtda Yerin bir hissəsi suyun altında qalacaq, bir çox ada dövlətləri yox olma təhlükəsilə üz-üzə qalacaq. Amma bunlar iqlim dəyişiklikləri nəticəsində bəşəriyyəti gözləyən bütün və hətta heç də ən dəhşətli fəlakətlər deyil. Bizim qlobal istiləşmə prosesini xeyli sürətləndirməmiz çox ciddi problemdir və indi bəşəriyyət bu əməlinə görə cəzasını almaqdadır. İnsanlıq bu cəzanın nə qədər ağır olacağını hələ də anlamır", - deyə ekoloq bildirib.
Bununla yanaşı, mütəxəssis hesab edir ki, ən mənfi fəsadları hələ də önləmək mümkündür. Onun fikrincə, bunun üçün, ilk növbədə, atmosferə qlobal səviyyədə istixana qazlarının atılması ciddi şəkildə azaldılmalıdır: "Məsələ ondadır ki, artıq mədən yanacağının (neft və s.) hasilatı və satışı ilə məşğul olan şirkətlərə subsidiyaların verilməsinin dayandırılması məsələsi beynəlxalq səviyyədə müzakirə olunmaqdadır. Atmosferə istixana qazlarının atılmasının ciddi şəkildə azaldılmasına dair geniş beynəlxalq konsensus əldə olunarsa, əsas zərəri belə şirkətlər görəcək və onlar həddindən artıq böyük vəsait itirəcək".
Proqnozlaşdırılan iqlim dəyişikliklərinə adaptasiya olmaq üçün həyata keçiriləcək tədbirlər də böyük önəm daşıyır. Öz siyasətini qurarkan bütün dövlətlər iqlim dəyişikliklərinin doğura biləcəyi mümkün fəlakətlər və adaptasiya üçün tələb olunan addımları da nəzərə almalı olacaqlar. "Alternativ yol da var - heç bir iş görməmək və hər şeyin özbaşına keçib gedəcəyini düşünmək. Lakin, yalnız təhlükənin miqyasını dərk etməyən insanlar belə düşünə bilər. Məsələn, tamamilə su altında qala biləcək Maldiv adaları hökuməti iqlim dəyişikliyi, onun antropogen xarakterilə bağlı mübahisə etməyi ağlından belə, keçirmir. MDB-nin bu kiçik, lakin ağıllı dövlətdən öyrənəcəyi şeylər var. Çünki biz heç bir tədbir görməsək, Maldiv adaları iqlim dəyişiklikləri nəticəsində yoxa çıxacaq ilk ölkələrdən olacaq, sonra isə növbə bizə çatacaq. Üstəlik, bütün bunlar minlərlə il sonra deyil, artıq XXI əsrdə baş verə bilər", - deyə ekspert bildirib.

A 'SPEEDING UP' PROCESS
If modern Man had a Time Machine and was able to travel back some 10 million years into the past (compared with the age of the Earth this would take about a minute), then where Azerbaijan - and practically the whole of the Caucasus - now lies he would find nothing but sea. Yes, our planet's climate has changed many times, and this occurs from time to time when Ice Ages alternate with a period of global warming. Scientists have still to agree about what period we are now living in, but the majority of them are inclined to the view that global warming is on its way. However, it is not just linked with the Earth's rotation cycles - over the past 100 years environmental pollution, and principally the increasing amount of carbon dioxide in the air and the destruction of the atmosphere's ozone layer, have added to this factor.
Taken together these factors are leading to the disappearance of the Earth's "ice caps" - the Arctic and the Antarctic are starting to melt, glaciers are breaking up more frequently and floating away into the vastness of the oceans. This has happened more than once: there were times when on a great part of Antarctica that is now covered by ice the weather was akin to Siberia and there were beautiful lakes, rivers and forests.  Now we are receiving with increasing frequency information that this could happen again. The melting of Antarctic glaciers is one of the important (and possible the most important) problem concerning ecologists today.
Experts fear that within half a century almost all the coastal towns on every continent could find themselves under water. In their opinion, an increase in the sea level of just 1-2 metres will entail catastrophic consequences. Researchers have made calculations which show that unless the situation changes, within just 30 years we can expect a new Deluge. According to their findings, the whole of the eastern seaboard of the US, northern Canada, the coast of Latin America and the most inhabited part of Australia would find itself in the flood zone. And all this could occur by 2050, i.e. in 35 years' time. It points out that all the major European metropolises, coastal towns and even whole countries are in the danger zone. A global disaster could lead to 150 million climate refugees within half a century. What would happen to Azerbaijan, a large part of which lies on the Caspian Sea?
The changing Caspian
A peculiar feature of the Caspian Sea is that it is the only sea that lies below ocean level. It is the world's biggest lake because it has no outlet to the world's oceans.  Another feature of "our" sea is the sharp (from the point of view of centuries) rises and falls of this level. The real reasons for such fluctuations remain a mystery. They may be connected to the changes in the amount of water in the rivers that flow into it, seismic changes in the sea-bed, subterranean waters or, lastly, good-old climate change. According to modern research, over the course of 10,000 years the sea level has either dropped or raised by 20 metres. We know that in the first centuries AD up to the 7th century the Bay of Baku was so dry that the islands off Baku were connected to the dry land. It was no coincidence that on Ptolomey's map (2nd century AD) Baku is shown to be some way from the sea. Then from the seventh century there was a considerable rise in the Caspian right up to the 9th century, which was when the Bay of Baku was formed. But the biggest changes occurred at the end of the 17th century when the Caspian rose by over 10 metres. Marina Sanuto, an Italian geographer of the 14th century, sadly noted that the "Water level of the Caspian rises each year and most cities have flooded", and according to the geographer Abd ar-Rashid al-Bakui, in 1403 the Caspian flooded a part of Baku and the water stood near a mosque. Yes, indeed, those were the times when the waves of the sea beat against the foot of the Maiden Tower, which explains the legend about the girl who threw herself of the top of the tower into the Caspian. At that same time Sabayil Castle, which was built in the rock in the Bay of Baku, was completely under water. The sea level was high for a long time and only began to fall in the 19th century.
It was way back in 1837 that measurements began to be systematically taken of the depth of the Caspian, which remained almost unchanged right up to 1930, and it was only in 1940 that there was a sharp increase in the sea level by almost two metres. And then, in the 1970s, there was a certain fall, but in the 1990s the level of the Caspian again increased. We all saw how the water broke through the concrete slabs of the old boulevard, and in stormy weather burst through the cracks and once again rose up several metres.
Expectations
According to the Azerbaijani Ministry of Ecology and Natural Resources, the procedure for the annual prediction of the level of the Caspian is based on a calculation of the elements of the water balance, which has a 90-95 per cent element of accuracy. A long-term prediction of a change in the sea-level (5-10 years) is a very complex process, because it is dependent on climatic changes.  Even taking account of modern methods of research, reliable data can only be obtained for a period of up to 6 months. According to predictions based on regional climate change, by the 2020s an increase in the level of the Caspian by 70-80 cm is predicted.
Telman Zeynalov, the head of the Centre of Environmental Forecas-ting, does not agree that the Earth can expect serious environmental cataclysms, including the flooding of towns. The climate changes on Earth are not linked with the melting of the glaciers, he believes. "All climatic fluctuations are cyclical and are linked with solar activity," the expert says. "Such fluctuations occur every 40-50 years. At the period when the Sun is "in dormancy" the Earth heats itself and there is what is known as the greenhouse effect. The increase in fresh water as a result of the melting of the glaciers, on the other hand, cools the atmosphere. There are two factors that influence climate - the aforementioned solar activity and the activity of the warm Atlantic current El Nino.
Its early emergence in January led to heavy rainfall in northern countries, whereas in the south it has been very hot.  As a result of observations in recent years, it is not difficult to reveal the trends caused by nature: a frosty winter is followed by a freak hot summer.
"The situation of 50-degree heat, which we are currently witnessing, is nothing new," the scientist says. "In the middle of the second half of the 20th century - the 50s and the 60s - we had the same picture: harsh frosts and an unbearably hot summer. But this didn't affect the sea levels."
As far as Azerbaijan is concerned, these rather normal periodic half-century fluctuations have not seriously concerned us. The level of the Caspian increased by 2.5 metres from 1985 to 1997, and in the period from 2013 to 2020 it could increase by another metre. But this process won't happen in one go, but over a long period. So, in any event the people of Baku will have plenty of time to prepare for it.
The human factor
Unlike the Azerbaijani expert Zeynalov, the Russian ecologist and co-chairman of the international ecological group Ekozashchita! (Ecodefence) Vladimir Slivyak is much less optimistic. Talking to R+ Slivyak said that no-one disputes that there is climate change on Earth. "The vast majority of climatologists agree that the human factor is the determinant one in this process. In other words, man is today making the decisive contribution to the rapid increase in temperature on Earth and the speeding up of the process of climate change - that is a scientific fact. There is no doubt about that if you compare the data on carbon gas emissions by man and the data on the rise in the global temperature on the planet.
Of course, there have been different periods on the planet - warming and cooling, but not so rapidly.  But today, when man, through his greenhouse gas emissions is gradually accelerating the process of climate change, people and other living things on the planet will simply not be able to adapt. That is why it is predicted that by the middle of the century about 30 per cent of life forms may disappear, a part of the Earth will disappear under water and many island states will be threatened with extinction, and these are by no means the only and not even the worst consequences of the climate change that threatens mankind. In other words, the very big problem is that we have sharply accelerated the process of climate warming and are now paying a great price for this. And mankind still doesn't even realize how huge this price will be," the ecologist says.
However, the most negative consequences can soon be averted, he believes, if we start to seriously reduce greenhouse gas emissions into the atmosphere on a global scale. "The point here is that the question of abolishing subsidies for companies engaged in the production and sale of fossil fuels (oil producers, and so on) is already being discussed at international level. If there is a broad international consensus on the question of reducing greenhouse gas emissions such companies will suffer most of all and lose a great deal of money," he said.
Measures on adapting to the predicted climate changes are also playing an active part. When drawing up a policy all states will in one way or another have to proceed from the threat of the disastrous consequences of climate change and take all possible measures to adapt to them. "There is also an alternative - to do nothing and hope that everything will pass. But that is the thinking of people who do not understand the scale of the threat. The government of the Maldives, which could find itself completely submerged, would not dream of disputing climate change and its human factor.  The CIS could learn something from this small, but very wise country. Because if we do nothing then the Maldives will be one of the first to disappear and then the line will continue on up to you and me. And this could happen not within a thousand years, but already in the 21st century," the expert concluded.