"GÜCLƏNDİRİLMİŞ" REJİMDƏ
Müasir insanın zaman maşını olsaydı və o, təxminən, milyon il əvvələ gedə bilsəydi (Yerin yaşı ilə müqayisədə bu, təxminən, bir dəqiqədir) Azərbaycanın, ümumiyyətlə, bütünlükdə Qafqazın yerində sadəcə dəniz görərdi. Bəli, planetimizdə iqlim dəfələrlə dəyişib və bu, zaman-zaman baş verməkdədir. Bu dəyişikliklər nəticəsində buzlaq dövrü qlobal istiləşmə dövrülə əvəzlənib. Alimlər hələ də bizim hazırda hansı dövrdə yaşadığımıza dair yekdil fikrə gələ bilməyiblər. Əksəriyyət qlobal istiləşmə dövrünün yetişməkdə olduğu qənaətindədir. O, təəssüf ki, heç də yalnız Yerin dövretməsilə bağlı deyil. Son 100 ildə burada ətraf mühitin çirkləndirilməsi, ilk növbədə, havada karbon qazının miqdarının artması, atmosferin ozon qatının dağılması da öz rolunu oynayıb.
Bütün bu amillər birlikdə ona gətirib çıxarıb ki, planetin buzlaqları itir - Arktika və Antarktida əriməyə başlayıb, orada nəhəng buzların qoparaq okeanlara tərəf hərəkət etməsi daha intensiv hal alıb. Belə dəyişikliklər dəfələrlə baş verib. Elə vaxtlar olub ki, hazırda buzla örtülmüş Antarktidada Sibir havasına uyğun hava şəraiti hökm sürüb, orada gözəl göllər, çaylar, meşələr olub. Bu gün həmin dövrün geri qayıda biləcəyinə dair xəbərlər daha çox yayılmaqdadır. Antarktida buzlaqlarının əriməsi müasir ekoloq alimlərin üzərində baş sındırmalı olduqları əsas problemlərdən biri, bəlkə də, birincisidir.
Mütəxəssislər artıq yarım əsr sonra bütün qitələrdə sahilyanı şəhərlərin suyun altında qala biləcəyindən ehtiyatlanırlar. Onların fikrincə, suyun səviyyəsinin cəmi 1-2 metr qalxması faciəvi nəticələr verəcək. Alimlərin araşdırmaları göstərib ki, vəziyyət dəyişməzsə, 30 ildən sonra yeni ümumdünya daşqını yaşana bilər. Hesablamalara görə, ABŞ-ın bütünlükdə şərq sahilləri, Kanadanın şimalı, Latın Amerikası sahilləri, Avstraliyanın əhalinin ən sıx olduğu bölgələri daşqın zonasına düşür. Və bütün bunlar artıq 2050-ci ildə, yəni 35 il sonra baş verə bilər. Məlumata görə, Avropanın bütün nəhəng meqapolisləri, sahilyanı şəhərləri, hətta bir sıra ölkələr bütünlükdə risk zonasına daxildirlər. Qlobal faciə yarım əsr sonra 150 milyon iqlim qaçqınının peyda olması ilə nəticələnə bilər. Bəs, böyük hissəsi Xəzər dənizilə əhatə olunmuş Azərbaycanın taleyi necə olacaq?
Dəyişkən Xəzər
Xəzər dənizinin xüsusiyyəti onun bütün dənizlərlə müqayisədə okean səviyyəsindən ən aşağıda yerləşməsidir. Xəzər dünyanın ən böyük gölü sayılır. Çünki onun Dünya okeanına çıxışı yoxdur. Xəzərin daha bir xarakterik cəhəti səviyyəsinin kəskin şəkildə (əsrlər nöqteyi-nəzərindən) qalxması və enməsidir. Bunun əsl səbəbi hələ də tam aydın deyil. Ola bilsin ki, bu, dənizə tökülən çaylarda suyun həcminin dəyişməsi, dənizin dibindəki seysmik dəyişikliklər, yeraltı sular, nəhayət, qeyd olunan iqlim dəyişikliklərilə bağlıdır. Müasir araşdırmalar göstərir ki, 10 min il ərzində dənizin səviyyəsi düz 20 metr səviyyəsinə qalxıb və ya enib. Məlumdur ki, bizim eranın ilk əsrlərindən VII əsrədək Bakı buxtası o qədər quru olub ki, Bakıya yaxın adalar quru ilə bitişib. Ptolemey xəritəsində (bizim eranın II əsri) Bakı dənizdən xeyli uzaqda yer alır. Lakin VII əsrdən Xəzərdə suyun səviyyəsi kəskin şəkildə artmağa başlayıb və bu, IX əsrədək davam edib - elə o zaman Bakı buxtası yaranıb. Ən güclü dəyişikliklər isə XVII əsrin sonlarında baş verib - Xəzərin səviyyəsində artım 10 metrdən çox olub. XIV əsrə aid italyan coğrafiyaçısı Marina Sanuto o günlərdə deyirdi: "Xəzər dənizi hər il bir ovuc böyüyür və bir çox gözəl şəhərlər artıq su altındadır". Coğrafiyaçı Əbd ər-Rəşid əl-Bakui isə 1403-cü ildə Xəzərin Bakının bir hissəsini örtdüyünü, suyun məscidə çatdığını bildirirdi. Bəli, bu, dəniz sularının Qız qalasına çırpıldığı illər idi. Qaladan qızın özünü dənizə atması ilə bağlı əfsanə də həmin dövrə aiddir. O illərdə Bakı buxtası qayasının üzərində tikilmiş Səbayıl qəsri tamamilə suyun altında qalmışdı.
O dövrdə dənizin səviyyəsi uzun müddət yüksək həddə qalıb və eniş yalnız XIX əsrdə başlayıb.
Uzaq 1837-ci ildə ilk dəfə Xəzərin dərinliyinin müntəzəm şəkildə ölçməyə başlayıblar və 1930-cu ilədək onun səviyyəsində dəyişiklik, demək olar ki, baş verməyib. Yalnız 1940-cı ildə dəniz suyunun səviyyəsi birdən-birə, təxminən, 2 metr artıb. Sonralar 70-ci illərdə müəyyən azalma müşahidə olunub, 90-cı illərdə isə Xəzərin suyu yenidən artıb. Suyun köhnə bulvardakı beton plitələrə çırpıldığı, küləkli havada bir neçə metr yüksəkliyə atıldığı dövrü, yəqin ki, hər birimiz xatırlayırıq.
Gözləntilər
Azərbaycanın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin məlumatına görə, Xəzərin səviyyəsilə bağlı illik proqnoz metodikası su balansı elementlərinin hesablanmasına əsaslanır. Bu, özünü 90-95% doğruldur. Dənizdə suyun səviyyəsinin dəyişməsilə bağlı uzunmüddətli (5-10 il üçün) proqnoz isə çox çətin işdir. Çünki o, iqlim şəraitilə əlaqəlidir. Hətta müasir tədqiqat üsulları belə, maksimum 6 ay sonra üçün nəticə əldə etməyə imkan verir.
Regional iqlim dəyişikliklərinə əsaslanan proqnozlara görə, 2020-ci ilə Xəzərdə suyun səviyyəsi 70-80 santimetr artacaq. Ekoloji Proqnozlaşdırma Mərkəzinin rəhbəri Telman Zeynalov isə Yer kürəsini ciddi ekoloji kataklizmlərin gözlədiyinə dair fikirlərlə razı deyil. O, şəhərlərin su altında qala biləcəyi haqda proqnozları qəbul etmir. Zeynalovun fikrincə, Yerdəki iqlim dəyişiklikləri buzlaqların əriməsilə bağlı deyil: "Bütün iqlim tərəddüdləri dövrü xarakter daşıyır və Günəşin aktivliyilə bağlıdır. Belə tərəddüdlər hər 40-50 ildən bir baş verir. Günəşin "yuxuda" olduğu dövrdə Yer öz-özünü qızdırır, hər kəsin haqqında eşitdiyi istixana effekti yaşanır. Buzlaqların əriməsi nəticəsində şirin suyun artması isə əksinə, atmosferi sərinləşdirir. İqlimə isə iki amil təsir göstərir - artıq qeyd olunan Günəş aktivliyi və El-Nino isti Atlantik axınının aktivliyi".
Onun erkən "oyanması" (yanvarda) nəticəsində şimal ölkələrində leysan yağışlar yağır, cənubda isə əksinə, havalar çox isti keçir. Son illərdə yaşananları müşahidə etdikdə bu təbiət qanunauyğunluğunu görməmək mümkün deyil: şaxtalı qışdan sonra yay anomal istilərlə müşahidə olunur.
"Bu gün müşahidə etdiyimiz 50 dərəcəyədək isti bizim üçün yenilik deyil", - deyə alim bildirir: "XX əsrin ikinci yarısının ortalarında - 50-60-cı illərdə də vəziyyət eyni idi: şiddətli şaxtalar və yayda dözülməz isti hava. Lakin, bu, dənizin səviyyəsinə təsir göstərmir".
Azərbaycana gəlincə, yarım əsrdən bir baş verən və ümumilikdə, adi olan bu dəyişikliklər bizə ciddi təsir göstərməyəcək. Xəzərdə suyun səviyyəsi 1985-ci ildən 1997-ci ilədək 2,5 metr qalxıb. 2013-cü ildən 2020-ci ilədək o, daha 1 metr arta bilər. Lakin bu, bir anda baş verən yox, uzun prosesdir. Beləliklə, istənilən halda bakılıların bu dəyişikliyə hazırlşmaq üçün kifayət qədər vaxtı olacaq.
Antropogen amil
Azərbaycanlı ekspert T.Zeynalovdan fərqli olaraq, rusiyalı ekoloq, "Ekozaşita!" beynəlxalq ekoloji qrupun həmsədri Vladimir Slivyak nikbin deyil. O, "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, artıq Yerdə iqlim dəyişikliklərinin getməsi faktına heç kəs şübhə etmir. "Bu prosesdə antropogen amilin həlledici olduğunu bu sahənin alimlərinin böyük əksəriyyəti qəbul edir. Başqa sözlə, bu gün insan Yerdə orta hərarətin sürətlə artmasına və iqlim dəyişikliyi prosesinə müəyyən "töhfə"lər verir - bu, elmi faktdır. İnsanların atmosferə karbon qazı buraxması ilə bağlı faktlara və planetdə qlobal hərarətin artmasına dair məlumatlara birlikdə nəzər saldıqda, buna şübhə yeri qalmır.
Şübhəsiz ki, planet müxtəlif dönəmlərdən keçib - istiləşmə, soyuq dövr. Lakin, bu dövrlər belə sürətlə keçməyib. İnsanların istixana qazları ilə iqlim dəyişikliyi prosesini sürətləndirdiyi indiki dövrdə isə dəyişikliyə nə insanların özləri, nə də digər canlılar adaptasiya olmağa macal tapır. Bu səbəbdən də, artıq yüzilliyin ortalarında panetdəki canlıların təxminən 30%-nin məhv ola biləcəyinə dair proqnozlar var. Proqnozlara görə, eyni vaxtda Yerin bir hissəsi suyun altında qalacaq, bir çox ada dövlətləri yox olma təhlükəsilə üz-üzə qalacaq. Amma bunlar iqlim dəyişiklikləri nəticəsində bəşəriyyəti gözləyən bütün və hətta heç də ən dəhşətli fəlakətlər deyil. Bizim qlobal istiləşmə prosesini xeyli sürətləndirməmiz çox ciddi problemdir və indi bəşəriyyət bu əməlinə görə cəzasını almaqdadır. İnsanlıq bu cəzanın nə qədər ağır olacağını hələ də anlamır", - deyə ekoloq bildirib.
Bununla yanaşı, mütəxəssis hesab edir ki, ən mənfi fəsadları hələ də önləmək mümkündür. Onun fikrincə, bunun üçün, ilk növbədə, atmosferə qlobal səviyyədə istixana qazlarının atılması ciddi şəkildə azaldılmalıdır: "Məsələ ondadır ki, artıq mədən yanacağının (neft və s.) hasilatı və satışı ilə məşğul olan şirkətlərə subsidiyaların verilməsinin dayandırılması məsələsi beynəlxalq səviyyədə müzakirə olunmaqdadır. Atmosferə istixana qazlarının atılmasının ciddi şəkildə azaldılmasına dair geniş beynəlxalq konsensus əldə olunarsa, əsas zərəri belə şirkətlər görəcək və onlar həddindən artıq böyük vəsait itirəcək".
Proqnozlaşdırılan iqlim dəyişikliklərinə adaptasiya olmaq üçün həyata keçiriləcək tədbirlər də böyük önəm daşıyır. Öz siyasətini qurarkan bütün dövlətlər iqlim dəyişikliklərinin doğura biləcəyi mümkün fəlakətlər və adaptasiya üçün tələb olunan addımları da nəzərə almalı olacaqlar. "Alternativ yol da var - heç bir iş görməmək və hər şeyin özbaşına keçib gedəcəyini düşünmək. Lakin, yalnız təhlükənin miqyasını dərk etməyən insanlar belə düşünə bilər. Məsələn, tamamilə su altında qala biləcək Maldiv adaları hökuməti iqlim dəyişikliyi, onun antropogen xarakterilə bağlı mübahisə etməyi ağlından belə, keçirmir. MDB-nin bu kiçik, lakin ağıllı dövlətdən öyrənəcəyi şeylər var. Çünki biz heç bir tədbir görməsək, Maldiv adaları iqlim dəyişiklikləri nəticəsində yoxa çıxacaq ilk ölkələrdən olacaq, sonra isə növbə bizə çatacaq. Üstəlik, bütün bunlar minlərlə il sonra deyil, artıq XXI əsrdə baş verə bilər", - deyə ekspert bildirib.

В "УСИЛЕННОМ" РЕЖИМЕ
Окажись у современного человека машина времени и отправься он на какие-то 10 млн. лет назад в прошлое (в сравнении с возрастом Земли это почти минута), то на месте Азербайджана, а заодно и почти всего Кавказа он обнаружил бы сплошное море. Да, климат нашей планеты нередко менялся, и это происходит время от времени, когда ледниковые периоды сменяются временем глобального потепления. Ученые до сих пор не пришли к согласию по поводу того, в каком периоде мы живем сейчас, но все же большинство склоняются к мнению, что наступает-таки глобальное потепление. Связано оно, увы, не только с циклами вращения самой Земли - в последние сто лет к этому фактору прибавилось еще и загрязнение окружающей среды, в первую очередь увеличение содержания в воздухе углекислого газа и разрушение озонового слоя атмосферы.
Вкупе эти факторы приводят к тому, что исчезают "ледяные шапки" планеты - Арктика и Антарктида начинают таять, все чаще откалываются ледники и уплывают в просторы океанов. Такое происходило не раз, были времена, когда на большей части покрытой ныне льдом Антарктиды царила погода сродни Сибири, существовали прекрасные озера, реки, леса. Сегодня все чаще приходят данные о том, что подобное может повториться. Таяние антарктических ледников - одна из главных (а возможно и главная) проблем, которая заботит современных ученых-экологов.
Специалисты опасаются, что уже через полвека почти все береговые города на всех континентах могут оказаться под водой. По их мнению, повышение уровня воды всего на 1-2 метра повлечет за собой катастрофические последствия. Исследователи сделали вычисления, которые показали, что если ситуация не изменится, то уже через 30 лет можно ждать нового всемирного потопа. Согласно расчетам, в зону затопления попадают все восточное побережье США, север Канады, побережье Латинской Америки, наиболее заселенная часть Австралии. И все это может случиться уже к 2050 году, то есть через 35 лет. Отмечается, что в зоне риска оказываются все самые крупные европейские мегаполисы, прибрежные города и даже целые страны. Глобальная катастрофа может привести к появлению 150 млн. климатических беженцев через полвека. Что же будет с Азербайджаном, большая часть которого вдается в Каспийское море?
Такой изменчивый Каспий
Особенностью Каспийского моря является то, что оно одно из морей, находящихся ниже уровня Мирового океана. Это крупнейшее в мире озеро, так как выхода к Мировому океану Каспий не имеет. Другая характерная черта "нашего" моря - резкие (с точки зрения веков) подъемы и падения его уровня. Истинные причины таких колебаний до сих пор не известны. Возможно, они связаны с изменениями количества воды во впадающих реках, сейсмическими изменениями дна, подземными водами, наконец, с пресловутым изменением климата. Согласно современным исследованиям, в течение десяти тысяч лет уровень моря то опускался, то поднимался на 20 метров. Известно, что в первые века нашей эры и вплоть до VII века Бакинская бухта была настолько сухой, что прибакинские острова соединялись с сушей. Не случайно на карте Птолемея (II век н.э.) Баку изображен вдали от моря. Затем с VII века начинается сильное повышение Каспия вплоть до IX века - тогда-то и образовалась Бакинская бухта. Но самые мощные изменения произошли в конце XVII века, когда Каспий поднялся более чем на десять метров. Итальянский географ XIV века Марина Сануто с горечью отмечал в те дни: "Каспийское море каждый год прибывает на одну ладонь, и многие хорошие города уже затоплены", а по словам географа Абд ар-Рашид ал-Бакуи, в 1403 году Каспийское море затопило часть Баку и вода стояла у мечети. Да, да, это были те времена, когда волны моря бились у подножья Девичьей башни, что объясняет легенду о девушке, бросившейся в Каспий с вершины башни. Тогда же полностью под водой оказался Сабаильский замок, построенный на скале в Бакинской бухте. Уровень моря долго был очень высоким и стал спадать только в XIX веке.
В далеком 1837 году впервые начали систематически измерять глубину Каспия, которая вплоть до 1930 года почти не менялась, и только к 1940 году произошло резкое повышение уровня моря почти на два метра. Затем к 70-м годам отмечалось некоторое снижение, а в 90-е вновь произошло повышение уровня Каспия. Мы все могли это наблюдать, когда вода пробивалась сквозь бетонные плиты старого бульвара и в штормовую погоду сквозь щели высокими фонтанами вырывалась иной раз вверх на несколько метров.
Ожидания
По данным Минэкологии и природных ресурсов Азербайджана, методика ежегодного прогноза по уровню Каспия опирается на расчет элементов водного баланса, что оправдывает себя на 90-95%. Долгосрочный же прогноз изменения уровня моря (на 5-10 лет) - очень сложный процесс, так как зависит от климатических условий. Даже с учетом современных методов исследования достоверные данные можно получить только на период до 6 месяцев.
Согласно прогнозам, основывающимся на региональных изменениях климата, к 2020-м годам прогнозируется повышение уровня Каспия на 70-80 см.
Глава Центра экологического прогнозирования Тельман Зейналов не согласен с тем, что Землю ждут серьезные экологические катаклизмы, вплоть до затопления городов. Климатические изменения на Земле не связаны с таянием ледников, считает ученый. "Все климатические колебания цикличны и связаны с солнечной активностью, - говорит эксперт, - такие колебания происходят каждые 40-50 лет. В период, когда Солнце находится "в спячке", Земля сама согревает себя, происходит так называемый, известный всем парниковый эффект. Увеличение же пресной воды в результате таяния ледников, напротив, охлаждает атмосферу. На климат же влияют два фактора - уже упомянутый солнечный и активность теплого атлантического течения Эль-Ниньо".
Его раннее пробуждение (в январе) приводит к тому, что в северных странах начинаются обильные дожди, а в южных, наоборот, становится очень жарко. В результате наблюдений последних лет несложно выявить обусловленную природой закономерность: после морозной зимы приходит аномально жаркое лето.
"Ситуация с пятидесятиградусной жарой, что мы наблюдаем сегодня, для нас не нова, - комментирует ученый. - В середине второй половины XX века - в пятидесятые-шестидесятые годы - была та же картина: лютые морозы и нестерпимо жаркое лето. Но на уровень моря это не влияет".
Что касается Азербайджана, то эти, в общем-то, обычные периодические полувековые колебания всерьез на нас не отразятся. Уровень Каспия повысился с 1985 по 1997 год на 2,5 метра, и за период с 2013 по 2020 год может подняться еще на метр. Но процесс этот не сиюминутный, а длительный. Так что в любом случае у бакинцев будет возможность заблаговременно подготовиться к нему.
Антропогенный фактор
В отличие от азербайджанского эксперта Т.Зейналова российский эколог, сопредседатель международной экологической группы "Экозащита!" Владимир Сливяк настроен далеко не так оптимистично. В беседе с R+ В.Сливяк отметил, что с фактом изменения климата на Земле сегодня уже никто не спорит. "С тем, что антропогенный фактор является определяющим в этом процессе, согласно подавляющее количество ученых-климатологов. Другими словами, человек сегодня вносит определяющий вклад в быстрый рост средней температуры на Земле и ускорение процесса изменения климата - это научный факт. В этом не остается никаких сомнений, если сопоставить данные по выбросам углекислого газа человечеством и данные о росте глобальной температуры на планете.
Безусловно, на планете существовали разные периоды - потепление и похолодание, но не настолько быстро. Сейчас же, когда человек выбросами парниковых газов постоянно ускоряет процесс изменения климата, ни люди, ни другие живые существа на планете попросту не успевают адаптироваться. Поэтому прогнозируется, что уже к середине столетия на планете может исчезнуть около 30% живых видов, часть Земли уйдет под воду, многим островным государствам грозит исчезновение, и это далеко не единственные и даже не самые страшные последствия изменения климата, которые грозят человечеству. То есть очень большая проблема именно в том, что мы резко ускорили ход климатического потепления и теперь платим за это очень большую цену. И человечество пока даже не понимает, насколько огромной будет эта цена", - говорит эколог.
Однако самые негативные последствия еще можно предотвратить, считает он, если начать активно снижать выбросы парниковых газов в атмосферу в глобальном масштабе.
"Тут дело в том, что на международном уровне уже обсуждается вопрос об отмене субсидий для компаний, занимающихся добычей и продажей ископаемого топлива (нефтяники и т.д.). В случае широкого международного консенсуса по вопросу снижения выбросов парниковых газов такие компании пострадают больше всех и потеряют очень много денег", - отмечает он.
Меры по адаптации к прогнозируемым климатическим изменениям тоже играют важную роль. При выработке политики всем государствам так или иначе придется исходить из угрозы катастрофических последствий изменения климата и принимать всевозможные меры по адаптации. "Есть и альтернатива - ничего не делать и надеяться, что все пройдет само. Но так могут рассуждать только люди, которые не понимают масштаба угрозы. Вот правительству Мальдивских островов, которые могут оказаться под водой полностью, не приходит в голову оспаривать изменение климата и его антропогенный характер. СНГ стоило бы поучиться у этой маленькой, но очень разумной страны. Потому что, если мы ничего не будем делать, то Мальдивы станут одними из первых, кто исчезнет, но потом очередь дойдет и до нас с вами. И это может произойти не через тысячу лет, а уже в XXI веке", - резюмировал эксперт.