AŞ PA-nın məruzəçisi Milisa Markoviçin "R+"a eksklüziv müsahibəsi
Sər­sə­ng su an­ba­rı­nı Azər­baycan hə­lə so­vet­lər döv­ründə, 1976-cı il­də Tər­tər çayı üzə­rin­də ti­kib. Er­mə­ni­s­tan-Azər­bay­can müna­qi­şə­si baş­lay­a­na­dək bu an­bar Dağlıq Qa­ra­bağın əsas su mən­bə­lə­rin­dən bi­ri idi.
La­kin er­mə­ni işğ­a­lın­dan so­nra Sər­sə­ng də işğ­al­çı re­ji­min nə­za­rə­ti­nə keç­di. Höv­zə­nin qar­şı­sı­nı bağlay­an er­mə­ni­lər cəb­hə xət­ti boyu 400 mi­nə ya­xın in­sa­nı və on­la­rın əkin sa­hə­lə­ri­ni su­suz qoy­du­lar.
On­lar yaz daş­qın­la­rı za­ma­nı Sər­sə­ng­in qar­şı­sı­nı aç­maq­la tor­paq­la­rı su al­tın­da qoy­ur, qız­mar yay­da isə, ək­si­nə, su­y­un qar­şı­sı­nı kə­sib, Azər­baycan kən­d­lə­ri­ni suya hə­s­rət qoy­ur­lar.
Bu az­mış ki­mi, ar­tıq 20 il­dən çox­dur ki, bu su an­ba­rı əsl eko­lo­ji fə­la­kət mən­bəy­i­nə çe­v­ri­lib. Hət­ta er­mə­ni mət­bu­a­tı be­lə eti­raf edir ki, bu gün qə­za­lı və­ziyyət­də olan Sər­sə­ng su an­ba­rı in­san­la­rın həy­a­tı və ət­raf mühit üçün təhlükə sa­çır.
Sər­sə­ng su an­ba­rı­nın və­ziyyə­ti və onun tö­rət­diyi təhlükə­ni araş­dır­maq məq­sə­di­lə AŞ PA-nın So­si­al Mə­sə­lə­lər, Sə­hiyyə və Da­vam­lı İn­ki­şaf Ko­mi­tə­si ötən il mo­ni­to­rinq mis­siy­a­sı ya­rat­dı və ona rəh­bər­liyi Mi­li­sa Mar­ko­vi­çə tap­şır­dı.
Ötən ayın so­nun­da Mar­ko­vi­çin baş­çı­lıq et­diyi nümay­ən­də hey­ə­ti Azər­bayca­na sə­fər edə­rək, bir sı­ra rə­s­mi görüşlər ke­çi­rib və cəb­hə­boyu kən­d­lər­də və­ziyyət­lə ta­nış olub. Bu, Av­ro­pa mis­siy­a­sı­nın öl­kə­mi­zə ikinci be­lə sə­fə­ri idi. Su an­ba­rı­nın özünə baş çək­mək isə av­ro­pa­lı de­pu­tat­la­ra hə­lə də qi­s­mət ol­mayıb, çünki Er­mə­ni­s­tan on­la­rı işğ­al et­diyi əra­zi­lə­rə bu­rax­maq is­tə­mir.
"R+"la söh­bət za­ma­nı Mi­li­sa Mar­ko­viç prob­le­min özü və həl­li yol­la­rı ba­rə­də da­nı­şıb.
- Azər­bayca­na sə­fə­ri­ni­zin məq­sə­di?
-Mən ar­tıq Azər­bayca­na ikinci də­fə­dir sə­fər edi­rəm. Prob­lem­lə bağlı he­sa­ba­tın ha­zır­lan­ma­sı üçün gəl­mi­şəm. Qeyd edim ki, bu he­sa­bat Av­ro­pa Şu­ra­sı­nın So­si­al İş­lər Ko­mi­tə­si tə­rə­fin­dən tər­tib olu­nur və  mən bu lay­i­hə­ni  ya­xın ay­lar ər­zi­nə ta­mam­la­ma­lıy­am. Azər­baycan əha­li­si­nin su ça­tış­maz­lığı prob­le­mi­nin həll olun­ma­sı və Er­mə­ni­s­tan tə­rə­fin­dən bu­ra­da suy­un ve­ril­mə­mə­si hə­min he­sa­bat­da öz ək­si­ni ta­pacaq.
- He­sa­bat nə za­man ha­zır olacaq?
- 2013-cü ilin fe­v­ral ayın­da mən Bos­niya Her­se­qo­vi­na nümay­ən­də hey­ə­ti­nin tər­ki­bin­də Azər­baycan­da ol­mu­şam və xa­tır­lat­maq is­təy­i­rəm ki, sə­fə­rim za­ma­nı Azər­baycan Re­s­pub­li­ka­sı­nın Pre­zi­den­ti cə­nab İl­ham Əliy­ev tə­rə­fin­dən də qə­bul edil­miş­dik və  elə o za­man bu mə­sə­lə­lər­lə bağlı da­nı­şıq­la­rı­mız ol­du. Azər­bay­can bu mə­sə­ləyə çox həs­sas ya­na­şır. Su ça­tış­maz­lığı, de­mək olar ki, Azər­bayca­nın Er­mə­ni­s­tan­la cəb­hə boyu re­g­i­on­la­rın­da ən böyük prob­lem­lər­dən bi­ri­dir və Azər­baycan hö­ku­mə­ti­nin üzvlə­ri ilə görüşdüyüm za­man Azər­baycan döv­lə­ti­nin bu bö­lg­ə­lər­də böyük in­ve­s­ti­siy­a­lar ya­tır­dığı­nı, bu prob­le­mi həll et­mək is­tə­diy­i­ni görmüşəm və ümid edi­rəm ki, bi­zim də kö­mək­liy­i­miz­lə bu prob­­lem ara­dan qal­xacaq. Bir da­ha xa­tır­lat­maq is­təy­i­rəm ki, Azər­bayca­nın Xa­rici İş­lər Na­zir­liy­in­də görü­şüm za­ma­nı bil­dir­miş­dim ki, bi­zim he­sa­ba­tın əsas ma­hiyyə­ti odur ki, in­san­la­rın su ça­tış­maz­lığı prob­le­mi həll olun­ma­lı­dır. Su­suz və qi­da­sız in­san ya­şaya bil­məz.
- Səhv et­mi­rəm­sə siz bir ne­çə də­fə Er­mə­ni­s­tan tə­rə­fi­nə müraci­ət et­mi­si­niz ki, Sər­sə­ng su an­ba­rı ilə bağlı mo­ni­to­rinq apa­ra­sı­nız. Am­ma rə­s­mi İrə­van bun­dan im­ti­na edib. Sizcə, sə­bəb nə­dir?
-Ye­nə də xa­tır­lat­maq is­təy­i­rəm ki, bu lay­i­hə hər iki öl­kə­ni əha­tə edir, yə­ni cəb­həy­a­nı re­g­i­on­la­rı. Qeyd et­diy­im ki­mi Azər­bayca­na 2-ci də­fə­dir gə­li­rəm. Ancaq Er­mə­ni­s­ta­na heç get­mə­mi­şəm. Hə­lə də nik­bi­nəm, çünki Er­mə­ni­s­tan hö­ku­mə­ti mə­nə "yox" de­məy­ib. Biz hə­lə də ca­vab göz­ləy­i­rik. Am­ma "hə" də de­məy­ib. Ümid edi­rəm ki, mən qar­şı tə­rə­fə də ge­dəcəm, çünki bu he­sa­ba­tın ha­zır­lan­ma­sı üçün hər iki tə­rə­fə sə­fər et­mək və ora­da müşa­hi­də apar­maq əsa­s­dır. Xa­tır­la­dım ki, bu il iy­u­lun 30-da Av­ro­pa Şu­ra­sı rə­s­mi ola­raq, Er­mə­ni­s­tan hö­ku­mə­ti­nə və AŞPA-da­kı nümay­ən­də hey­ə­ti­nə müraci­ət edib və bi­zim oraya sə­fə­ri­mi­zin təş­kil olun­ma­sı­nı is­təy­ib. Am­ma hə­lə də bu  mək­tu­bu­mu­za bir ca­vab gəl­məy­ib. Bir da­ha bil­dir­mək is­təy­i­rəm ki, Av­ro­pa Şu­ra­sın­da ol­duğum müddət­də də­fə­lər­lə Er­mə­ni­s­tan nümay­ən­də hey­ə­ti ilə görüşmüşəm, am­ma on­lar bi­zim ora sə­fə­ri­mi­zin təş­kil olun­ma­sı və ta­ri­xi­nin də­qiq­ləş­di­ril­mə­si ilə bağlı heç bir mə­lu­mat ver­məy­ib­lər.
- Əg­ər ye­nə də Er­mə­ni­s­tan tə­rə­fi si­zə "yox" ca­va­bı ve­rər­sə, atacağı­nız ad­dım nə­dən iba­rət olacaq?
- Er­mə­ni­s­tan hö­ku­mə­ti mə­nim sə­fə­ri­mi ora təş­kil et­mə­sə, bu za­man mə­nim ata bi­ləcəy­im iki ad­dım var. Ya he­sa­bat vax­tın­dan əv­vəl təh­vil ve­ril­mə­li­dir, o za­man da han­sı­sa prob­lem­lər ya­ra­na bi­lər, çünki Er­mə­ni­s­ta­na sə­fə­rim ol­mayıb. İkin­ci­si, mən öz ko­mis­siy­am qar­şı­sın­da mə­sə­lə qal­dı­rıb he­sa­ba­tın ta­ri­xi­ni uza­da bi­lə­rəm. Bu da 2016-cı ilin ap­rel ayı­na tə­sadüf edə bi­lər. İs­tə­ni­lən hal­da, mən öz ko­mis­siy­a­mın qə­ra­rı ilə hə­rə­kət edi­rəm və sentya­b­rın so­nu oktya­b­rın əv­və­lin­də ses­siya za­ma­nı  atacağı­mız ad­dım­la­rı də­qiq­ləş­di­rəcəy­ik.
- Azər­bayca­na so­nuncu sə­fə­ri­niz za­ma­nı han­sı ray­on­la­rın­da ol­du­nuz və bu mə­sə­lə ilə bağlı han­sı prob­lem­lər­lə ras­tlaş­dı­nız? Gəl­diy­i­niz qə­na­ət...
- Mən de­mək is­təy­i­rəm ki, ke­çən ilin de­kabr ayın­da da cəb­həy­a­nı al­tı ray­o­na (Tər­tər, Ağdam, Bər­də, Go­ran­boy, Naf­ta­lan, Yev­lax və Ağca­bə­di ) sə­fər et­mi­şəm və bu il də al­tı ray­o­na sə­fər et­dim. Əsa­sən bun­lar tə­mas xət­tin­də olan re­g­i­on­lar­dır, han­sı ki su eh­tiy­a­tı ça­tış­maz­lığı var. Hər bir ray­o­nun icra ha­ki­miyyə­ti ilə görüşdük və görüşlə­ri­miz za­ma­nı kon­kret prob­lem­lər­dən da­nış­dıq. Mə­sə­lə on­da­dır ki, bu­ra­da iç­mə­li su ilə ya­na­şı, su­var­ma suyu da yox­dur. Kənd tə­sərrüfa­tı in­ki­şaf et­mir, mey­və-tə­rə­vəz ol­mur.
- Sözsüz ki, siz bu mə­sə­lə ilə bağlı ge­niş araş­dır­ma­lar apar­mı­sı­nız. Dünya prak­ti­ka­sın­da be­lə bir ha­la rast gəl­mi­si­niz­mi ki, qar­şı tə­rəf mis­siy­aya şə­ra­it ya­rat­ma­q­dan im­ti­na et­sin? Əg­ər be­lə hal­lar baş ve­rib­sə, nə­ticə­si necə olub?
- Er­mə­ni­s­tan tə­rə­fi­nin bu hə­rə­kə­ti mə­nim üçün xo­şa­g­əl­məz­dir və mən bu­nu çox bəd­bin qə­bul edi­rəm. Ancaq mən ye­nə də gə­ləcəyə ümid edə­rək Er­mə­ni­s­tan sə­fə­ri­min baş tu­tacağı­nı düşünürəm.
- Son­da nə­sə əla­və et­mək is­tər­di­niz­mi?
- Son ola­raq bil­dir­mək is­təy­i­rəm ki, mən Azər­baycan­da bir çox şəx­slər­lə görüşmüşəm və bir çox mə­lu­mat­lar əl­də et­mi­şəm, əl­də et­diy­im bütün bu mə­lu­mat­la­rı he­sa­ba­tı­ma da­xil edəcəm. Billdir­mək is­təy­i­rəm ki, mən bu al­tı ray­on­da su ça­tış­maz­lığı ilə bağlı həs­sas­lığı çox yax­şı ba­şa düşürəm və ümid edi­rəm ki, bi­zim ha­zır­lay­acağı­mız ra­port son­da bu mə­sə­lə­nin həll edil­mə­si­nə kö­mək edəcək.

ENVIRONMENTAL TERROR
The Sarsang water reservoir was built by Azerbaijan on the river Tartar in Soviet times, in 1976. Prior to the Armenian-Azerbaijani conflict, this body of water was one of the main sources of water in Nagornyy Karabakh.
After the occupation of Nagornyy Karabakh, Sarsang came under the control of Armenian military formations, which blocked the water body in defiance of international conventions, thereby depriving 400,000 residents and farmland in frontline areas of Azerbaijan of water.
In the spring, during the floods, water from Sarsang is drained, leading to the flooding of adjacent lands, while in the hot summer, on the contrary, the shutters are lowered, blocking the flow of water into Azerbaijani villages.
Moreover, for almost 20 years now this body of water has been a hotbed of environmental disaster. As acknowledged by the Armenian media, being unattended, the Sarsang reservoir has reached an emergency state and poses a threat to human life and the environment.
To study the state of the reservoir and the threat posed by Sarsang, the PACE Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development last year appointed a monitoring mission led by Milica Markovic.
At the end of last month, a delegation under her leadership visited Azerbaijan, held talks with government bodies and got acquainted with the situation in the border areas. This was the second visit by a European mission to Azerbaijan. European MPs could not, however, visit the water reservoir proper, as Armenia did not allow the delegation to the occupied territories.
The head of the PACE mission, Milica Markovic, talks about her vision of the problem and ways of solving it in an interview with R+.
- What has been the objective of your visit?
- This is my second visit to Azerbaijan. We have come here to prepare a report on the issue. It will be a report of the PACE Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development, and I have to finish the project in the coming months. It will reflect issues of a shortage of water for the Azerbaijani population and the cutting off of water from Armenia.
- When will the report be ready?
- Back in 2013, I visited Azerbaijan as part of the parliamentary delegation of Bosnia and Herzegovina. Then we met with President of Azerbaijan Ilham Aliyev and also discussed this issue. This is a very sensitive issue for Azerbaijan. Water shortage is one of the biggest problems in the regions of Azerbaijan that are located on the line of contact with Armenia. In meetings with representatives of the Azerbaijani government, I noticed that Azerbaijan is trying to resolve this problem by investing a lot in these areas, and I hope that it will be eliminated with our help. The essence of our report is that the problem of water shortage must be addressed. People cannot live without food and water. This is what I said at a meeting at the Azerbaijani Foreign Ministry.
- If I am not mistaken, you have repeatedly asked Armenia for permission to monitor the Sarsang reservoir, but Yerevan refused. In your opinion, what is the reason for refusal?
- I would like to note again that our project covers both countries, i.e. their front-line zones. As I said, this is my second visit to Azerbaijan and I have never been to Armenia. Yet, I am still optimistic as the Armenian government has not said 'no'. They haven't said "yes" either, but we are still waiting for their response. I hope we can visit the Armenian side, because it is important to carry out monitoring on both sides to prepare the report,.
Let me remind you that on 30 July this year, the Council of Europe sent an official letter to the government of Armenia and the Armenian delegation to PACE to organize a visit there. But there is no answer. I myself have repeatedly met with the Armenian delegation on this issue, but there is no information about the organization of our visit and its dates.
- What will be your next steps if Armenia refuses again?
- If the Armenian authorities do not organize my visit there, I will have to either complete the report ahead of time or ask the committee to move the dates. This can last up to April 2016. I want to say that I am acting on the decision of the Committee and we will update our next steps at the session at the end of September - early October.
- What districts of Azerbaijan did you visit on your last trip and what issues relating to the report did you notice? What are your conclusions?
- As in December last year, this year I also visited six districts - Tartar, Agdam, Barda, Goranboy, Naftalan, Yevlax and Agcabadi. These districts are adjacent to the line of contact and are experiencing a shortage of water. We met with the executive authorities of each district and talked about the issue. The point is that along with the problem of drinking water, there is also a lack of water for irrigation, which hampers the development of agriculture.
- Of course, you investigated the matter. Have you seen cases where one of the parties refused to provide the conditions for a research mission? If you have, what were the consequences?
- I am not pleased with this conduct of the Armenian side and I take it with pessimism. However, I am concerned about the future, and I hope that our visit to the Armenian side will take place.
- What would you like to add in the end?
- In conclusion, I would like to note that I held a lot of meetings in Azerbaijan and received a lot of information which will be reflected in my report. I sympathize with the people of the six districts who are facing water shortages and I hope that our report will help eliminate this problem.