BAKI - MOSKVA - ANKARA FORMATI
Rusiyalı ekspert: "Lavrovun Bakı danışıqları bu istiqamətdə diplomatiyanın fəallaşdırıldığını göstərir"
Ru­siy­a­nın xa­rici iş­lər na­zi­ri Se­rg­ey La­v­ro­vun Ba­kıya son sə­fə­ri çox­la­rı üçün göz­lə­nil­məz ol­du. Ən azı o, plan­laş­dı­rı­lan görüşlər­lə bağlı rə­s­mi siy­a­hı­da yer al­mır­dı. La­kin bu sə­fər ərə­fə­sin­də Azər­bayca­nın xa­rici iş­lər na­zi­ri El­mar Məm­mədya­ro­vun türkiy­ə­li həm­ka­rı ilə məs­lə­hət­ləş­mək üçün An­ka­raya yol­lan­ma­sı və Se­rg­ey La­v­­rov­la Möv­lud Ça­vu­şoğlu ara­sın­da te­le­fon da­nı­şığı­nın baş tut­ma­sı nə­in­ki Ba­kı sə­fə­ri­nə cid­di ha­zır­lıq görül­düyünü üzə çı­xa­rır, həm də da­nı­şıq­la­rın iş­ti­rak­çı­la­rı ha­q­da hər şeyi iz­ah edir. Məş­hur ru­siy­a­lı pub­li­sist, da­xi­li siy­a­sət, Qaf­qaz üzrə mütə­xəs­sis, "Al­te et Cer­te" ana­li­tik mər­kə­zi­nin rəh­bə­ri An­d­rey YEPFANSEV "R+"a müsa­hi­bə­sin­də bu fə­al­laş­ma­nın ar­xa­sın­da nə­lə­rin day­a­na bi­ləcəyi, müza­ki­rə­lər­də gündə­lik­də han­sı mə­sə­lə­lə­rin ol­duğu­na da­ir eh­ti­mal­la­rı­nı bölüşüb.
- El­mar  Məm­mədya­rov­la Se­r­g­ey La­v­rov may­da və iy­ul­da gö­rüş­sə­lər də, La­v­rov bu günlər­də ye­ni­dən Ba­kıya göz­lə­nil­məz və müəm­ma­lı sə­fər et­di. Fi­k­ri­nizcə, bu, nə ilə bağlı ola bi­lər?
- Hə­qi­qə­tən də, La­v­ro­vun Ba­kı sə­fə­rin­də məq­sə­din nə ol­duğu­nu də­qiq­lik­lə heç kəs söy­ləyə bil­məz. La­kin bu ha­q­da mət­bu­a­ta heç bir in­for­ma­siya sız­ma­sı­nın baş ver­mə­mə­si, əs­lin­də, da­nı­şıq­la­rın cid­di xa­rak­te­rin­dən xə­bər ve­rir. Görüşlər­də müza­ki­rə olun­muş pro­ses uzun və çə­tin pro­se­s­dir. O da­vam edir və pro­se­sə cəlb edil­miş tə­rə­f­lə­rin bu ha­q­da da­nış­ma­sı­nın mə­na­sı yox­dur. La­kin görüşdə böyük eh­ti­mal­la to­xu­nul­muş bir ne­çə möv­zu var. Bi­rinci­si, bu, Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin ni­zam­lan­ma­sı ilə bağlı kom­pleks prob­lem­lər­dir. Hər hal­da, bu sə­fər­dən bir ne­çə ay əv­vəl xüsu­si­lə Kreml da­i­rə­lə­ri­nə ya­xın şəx­slər­dən, mə­sə­lən, Se­rg­ey Mar­kov­dan (Siy­a­si Araş­dır­ma­lar İn­sti­tu­tu­nun di­rek­to­ru, Döv­lət Du­ma­sı­nın de­pu­ta­tı - red). Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin həl­lin­də tez­lik­lə cid­di irə­li­ləy­iş­lə­rin olacağı­na ­­dair fikirlər eşitmişik. Əksər eks­pertlər bu mə­sə­ləyə tən­qi­di müna­si­bət  bəs­ləy­ir. Mən də bu cür bəy­a­na­tın nəyə əsas­la­na­raq ve­ril­diy­i­ni an­­laya  bil­mi­rəm. La­kin be­lə pro­q­noz­lar olub və La­v­ro­vun son sə­fə­ri son za­man­lar Ba­kı-Mos­k­va-An­ka­ra kon­tu­run­da dip­lo­ma­tiy­a­nın fə­al­laş­dı­rıl­dığı­nı gö­s­tə­rir. İrə­van bu pro­se­sə cəlb olun­mayıb. Şübhə­siz ki, han­sı­sa cid­di tək­li­f­lə­rin müza­ki­rə­si ge­dir. Tək­li­f­lə­ri han­sı tə­rə­fin irə­li sür­dü­yü­nü söy­lə­mək çə­tin­dir, la­kin görü­nən odur ki, on­lar İrə­van­la ya ra­zı­laş­dı­rı­lıb, ya da tək­li­f­lər İrə­va­na tə­rə­f­lə­rin hər han­sı qə­ra­ra gəl­mə­sin­dən so­nra tə­q­dim olu­nacaq.
Dip­lo­ma­tik iş­lər və­ziyyə­tin cid­di şə­kil­də gə­rg­in­ləş­mə­si fo­nun­da apa­rı­lır. On­lar iki da­lğ­a­da apa­rı­lır - Av­ro­pa Oy­un­la­rı­na­dək və on­dan so­nra. Fi­k­rimcə, müha­ri­bə­nin bər­pa olun­ma­sı eh­ti­ma­lı var. Bu­na inan­may­an bə­zi rus ek­s­per­t­lər­lə ra­zı dey­i­ləm. Be­lə eh­ti­mal var, la­kin bu il yox. Və müha­ri­bəyə kim­sə baş­lay­acaq­sa, bu, Azər­baycan tə­rə­fi olacaq. Er­mə­ni­s­tan sülh tə­rəf­da­rı möv­qeyi tu­tur - tə­ki müha­ri­bə ol­ma­sın. La­kin ba­şa düşülmə­li­dir ki, bu­nun sə­bə­bi on­la­rın ma­hiyyət eti­ba­ri­lə sülh tə­rəf­da­rı ol­ma­sı dey­il. Bu­nu er­mə­ni­lə­rə də söy­ləy­i­rəm.
Bu praq­ma­tik ya­naş­ma­dır. Sə­bəb heç də sülhə sa­diq­lik dey­il. Sa­dəcə ola­raq, Er­mə­ni­s­tan Qa­ra­bağ əra­zi­si­nə nə­za­rət edir və əl­bət­tə ki, ki­min­sə hə­min əra­zi­lə­rə nə­za­rə­ti hər­bi yol­la ələ ke­çir­məyə ça­lış­ma­sı er­mə­ni­lə­rə sərf et­mir. Fər­ziyyə ola­raq Er­mə­ni­s­ta­nın Dağlıq Qa­ra­bağdan məh­rum ol­duğu­nu düşünsək, o, dər­hal ha­zır­da Azər­bayca­nın nümay­iş et­dir­diyi möv­qe­ni tu­tacaq - gə­lin, mə­­sə­lə­ni sülh yo­lu ilə çö­zək, am­ma biz onu hər­bi yol­la da həll edə bi­lə­rik.
- Dey­ir­si­niz ki, gə­rg­in­liy­in pik həd­də çat­ma­sı bu il yox, gə­lən il mümkündür. Bəs, bir tə­rəf­dən Kol­lek­tiv Təhlükə­siz­lik Müqa­vi­lə­si Təş­ki­la­tı va­si­tə­si­lə İrə­van­la bağlı olan, di­g­ər tə­rəf­dən Azər­baycan­la hər­bi əmək­daş­lığı ge­niş­lən­di­rən Ru­siya bu ha­q­da nə düşünür? Ye­ri gəl­miş­kən, bu, La­v­ro­vun Ba­kıya sə­fə­ri za­ma­nı bir da­ha vu­rğ­u­la­nıb. Bu iki xətt  ara­sın­da zid­diyyət yox­dur­mu?
- Bu, ki­fay­ət qə­dər cid­di mə­sə­lə­dir və ona müxtə­lif tə­rə­f­lər­dən ya­naş­maq olar. Bu, hət­ta müəyyən mə­na­da mə­nə­vi mə­sə­lə­dir. San­ki Ru­siya... bir is­ra­il­li ek­s­per­tin de­diyi ki­mi, "biz hər iki tə­rə­fə qə­lə­bə ar­zu­layı­rıq" (bu fi­k­ri Su­riya üzrə ek­s­pert, ta­nın­mış is­ra­il­li pro­fes­sor Ey­al Zi­ser 2014-cü ilin yan­va­rın­da Su­riy­a­da­kı və­ziyyət­lə bağlı açıq­la­ma­sın­da səs­lən­dir­miş­di - red.) prin­si­pi­lə fə­a­liy­yət gö­s­tə­rir. Əs­lin­də, bu, be­lə dey­il. Ru­siya bu müna­qi­şə­də çox çə­tin, ri­s­k­li möv­qe tu­tub. Bə­li, Er­mə­ni­s­tan bi­zim stra­te­ji müttə­fi­qi­miz­dir. Am­ma Azər­baycan da düşmə­ni­miz  dey­il.
Biz bu iki tə­rə­fin hər bi­ri ilə dost ol­maq is­təy­i­rik, bu isə son də­rəcə çə­tin­dir. Rus­la­rın mən­ti­qi be­lə­dir: bə­li, biz Er­mə­ni­s­ta­na zə­ma­nət ve­rəcək, onu müda­fiə edəcəy­ik - am­ma müba­hi­sə obyek­ti olan əra­zi­nin bu­ra ai­diyyə­ti yox­dur, bu əra­ziyə tə­mi­nat şa­mil edil­mir -  la­kin biz Azər­bayca­na da si­lah ve­rəcəy­ik. Çünki Azər­baycan Ni­g­e­riya, So­ma­li, ya­xud Su­dan və ya Şi­ma­li Ko­reya dey­il. Bu öl­kə ən müa­sir si­lah­lar al­maq is­təy­ir­sə, bu­na dünya ba­za­rın­da da asan­lıq­la na­il ola bi­lər.
Ru­siya üçün Azər­baycan­la hər­bi-tex­ni­ki əmək­daş­lığın vacib­liy­i­nin da­ha bir sə­bə­bi əks hal­da Ba­kı­nın NATO stan­dar­t­la­rı­na uyğun si­lah­lar alacağı ilə bağlı­dır. Bu, Ba­kı­nın Mos­k­va­dan bir qə­dər də uzaq­laş­ma­sı an­la­mı­na gə­lər­di. Mos­k­va isə bu­nu is­tə­mir.
- Ay­dın­dır. Hər kəs gördü ki, görüşdən so­nra mət­bu­at üçün açıq­la­ma­da əsas söh­bət hər­bi və iq­ti­sa­di sa­hə­lər­də əmək­daş­lığın möh­kəm­lən­di­ril­mə­sin­dən get­di. Fi­k­ri­nizcə, bu, ki­mə yö­nəl­miş me­saj idi? Ba­kı da­nı­şıq­la­rı za­ma­nı, yə­qin ki, re­g­i­on­da­kı ge­o­siy­a­si və­ziyyət də müza­ki­rə olu­nub.
- Siy­a­sət­çi­lə­rin görüşdən dər­hal so­nra səs­lən­dir­dik­lə­ri bəy­a­nat­la­ra əsas­­lan­maq la­zım dey­il. Bu, pro­to­ko­la əsas­la­nan dip­lo­ma­tik ge­diş, stan­­dart  fi­kir­lər ola bi­lər. Görüşün əsa­sı­nı nəy­in təş­kil et­diy­i­ni heç kəs söy­ləyə bil­məz.
Xa­rici siy­a­si as­pek­t­lə­rə gə­lincə, iki öl­kə­dən heç bi­ri­nin du­ru­mu yax­şı dey­il və on­lar bir-bi­ri­lə əmək­daş­lığı güclən­dir­mək­də ma­raq­lı­dır­lar. Nef­tin ucuz­laş­ma­sı, Ru­siy­a­nın və Azər­bayca­nın Av­ro­paya kar­bo­hi­d­ro­g­en ix­racat­çı­sı ki­mi çə­ki­si­nin azal­ma­sı, İra­nın tez­lik­lə dünya ba­za­rı­na çıx­mağa ha­zır­laş­ma­sı son də­rəcə cid­di siy­a­si nə­ticə­lər ve­rəcək. Çə­ki aza­lır­sa, hər tə­rəf­dən ən müxtə­lif id­di­a­lar­la üzlə­şir­sən. Ru­siy­aya müna­si­bət­də onun xa­rici siy­a­sə­ti­nə, Azər­bayca­nın isə da­xi­li siy­a­sə­ti­nə - müxa­li­fə­tə, və­tən­daş azad­lıq­la­rı­na, in­san haq­la­rı­na müna­si­bə­ti­nə və s. - eti­raz­lar ar­tır...
Qərb Ru­siy­a­nı təcrid du­ru­ma sal­mağa ça­lı­şır və bu­nu həm də Azər­bayca­na təzyiq­lə­ri ar­tır­maq­la et­mək is­təy­ir. Odur ki, ən yax­şı­sı bi­zim  bir­lik­də ol­mağı­mız­dır. Bütün post­so­vet öl­kə­lə­ri ar­tıq siy­a­si blok­lar­la bağlı se­çi­mi­ni edib. Azər­bay­can isə hə­lə də bu se­çi­mi et­məy­ib, ya­xud blok­la­ra qo­şul­ma­ma yo­lu­nu se­­çib. Onun üçün Türkiyə ən ya­xın öl­kə­dir, la­kin bu, nə NATO-dur, nə də Av­ro­pa İt­ti­fa­qı. Ru­siya üçün isə bu tə­rə­zi­nin gözünü Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na tə­rəf əy­mək vaci­b­dir. Bəl­kə də, söh­­bət elə bun­dan ge­dib. Bu­nu da   is­tis­na et­mək ol­maz.
İq­ti­sa­di sa­həyə gə­lincə, bu­ra­da da ümu­mi qayğı­la­rı­mız var. Neftin 1 ba­re­li 100 dol­lar ol­du­q­da biz rə­qib idik. İn­di­sə ümu­mi stra­te­g­iya ha­zır­la­ma­lı, müttə­fi­qə çe­v­ril­mə­liy­ik. He­sab edi­rəm ki, bu, müza­ki­rə üçün ən tə­bii möv­zu olar­dı. Məx­fi sax­la­nıl­ma­sı tə­ləb olu­nan möv­zu­la­rın sayı çox məh­dud­dur.

ФОРМАТ БАКУ - МОСКВА - АНКАРА
Для многих визит министра иностранных дел Сергея Лаврова в Баку оказался весьма неожиданным. По крайней мере он не значился в официальном списке запланированных встреч. Однако поездка накануне министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова в Анкару для консультаций со своим коллегой и телефонный разговор Сергея Лаврова с Мевлютом Чавушоглу говорят не только о тщательной подготовке встречи в Баку, но и об участниках переговоров. Своими предположениями, что стоит за этими действиями и какие темы могли быть в повестке встречи, поделился с R+ известный российский публицист, специалист по внутренней политике, Кавказу, руководитель аналитического центра AlteetCerte Андрей ЕПИФАНЦЕВ.
- Эльмар Мамедъяров и Сергей Лавров встречались в мае, июле и теперь вот внезапный и таинственный визит в Баку. Как вы считаете, что могло послужить его причиной?
- Действительно, никто не может точно сказать, что было целью визита Лаврова в Баку. Но само по себе полное отсутствие утечек информации говорит о серьезном характере переговоров. Процесс, обсуждаемый на переговорах, длительный и сложный. Он продолжается и для вовлеченных в этот процесс сторон нет смысла об этом говорить. Но есть несколько тем, которые наверняка затрагивались. Во-первых, это комплекс проблем, связанных с нагорно-карабахским урегулированием. Если вспомним, в течение нескольких месяцев до этого визита циркулировала информация, в частности и от людей, близких к кремлевским кругам, например, Сергея Маркова (директор Института политических исследований, депутат Госдумы. - Ред.), что мы скоро станем свидетелями серьезного прорыва в решении нагорно-карабахской проблемы. Большинство экспертов относятся к этому критически. В том числе и я не вижу, на основании чего могут быть такие заявления. Но, тем не менее, такие прогнозы были и нынешний визит говорит об активизации в последнее время дипломатии, причем в контуре Баку - Москва - Анкара Ереван в нее не вовлечен. Очевидно, идет обсуждение каких-то серьезных предложений. Сложно сказать, какая сторона выдвинула эти предложения, но очевидно, что с Ереваном они либо согласованы, либо будут представлены, когда стороны переговоров придут к какому-нибудь решению.
Дипломатическая работа ведется на фоне серьезного обострения обстановки. Она идет двумя волнами - до Европейских игр и после них. И, на мой взгляд, вероятность возобновления войны существует. Я не согласен с некоторыми российскими экспертами, которые не верят в это. Вероятность такая есть, но не в этом году. И если кто-то начнет войну, то это будет только Азербайджан. Армения занимает позицию сторонника мира - главное, чтобы не было войны. Но надо понимать, что это не от того, что она по определению выступает за мир. Я это говорю и армянам.
Этот подход прагматический, он исходит не из-за какой-то глубинной приверженности к миру, а от того, что Армения контролирует территорию Карабаха, и, конечно же, ей невыгодно, чтобы кто-то оспаривал военным образом ее завоевания. Если представить гипотетически, что Армения лишилась территории Нагорного Карабаха, то она моментально займет такую же позицию, которую занимает сейчас Азербайджан, - давайте решать миром, но и войной мы тоже можем решить.
- Вы говорите, что, возможно, будет эскалация напряженности не в этом, так в следующем году. А как относится к этому Россия, которая, с одной стороны, связана с Ереваном Договором о коллективной безопасности (ОДКБ), а с другой - военное сотрудничество с Азербайджаном расширяется. Это еще раз было подчеркнуто, кстати, во время визита Лаврова в Баку. Нет ли противоречия в этих действиях?
- Это очень острый вопрос, на который можно смотреть под разным углом. Это даже в какой-то степени вопрос морали. Получается, как будто Россия действует по принципу… как сказал один из израильских политиков: "Мы желаем победы обеим сторонам" (такую оценку ситуации в Сирии дал в январе 2014 года ведущий израильский эксперт по этой стране профессор Эяль Зисер. - Ред.). На самом деле это не так. Россия занимает очень сложную, рискованную позицию в этом конфликте. Да, Армения наш стратегический союзник, но и Азербайджан нам не враг.
Мы хотим быть друзьями с обеими враждующими сторонами, а это крайне сложно. Логика российская такова: да, мы будем давать гарантии, защищать Армению, кроме оспариваемой, будем говорить, территории - гарантии на эту территорию не распространяются, но мы будем поставлять оружие и Азербайджану. Потому что Азербайджан не Нигерия, не Сомали, понимаете ли, не Судан, не Северная Корея. Если эта страна захочет покупать самое современное оружие, то прекрасно сможет это сделать на мировом рынке.
Другая причина важности для России военно-технического сотрудничества с Азербайджаном заключается в том, что в противном случае он будет закупать вооружение по стандартам НАТО, а это означает еще больший дрейф Баку от Москвы. Чего нам не хочется.
- Понятно. Многие заметили, что в выступлении для прессы после переговоров акцент был сделан на укрепляющемся сотрудничестве в военной и экономической сферах. Как вы считаете, кому было направлено это послание? На переговорах в Баку наверняка были затронуты вопросы и геополитической ситуации, сложившейся в регионе.
- Не надо брать за основу заявления от политиков, которые звучат сразу после встреч. Это могут быть дипломатические обороты, стандартные фразы, которые по протоколу должны быть сказаны. Никто не может сказать, что было основой встречи.
Если говорить о внешнеполитических аспектах, то обе страны попали не в самую хорошую ситуацию и заинтересованы в укреплении сотрудничества друг с другом. Падение цен на нефть, снижение веса России и Азербайджана как поставщиков углеводородов в ту же Европу, скорый выход на мировые рынки Ирана приводят к очень серьезным политическим последствиям. Снижается вес, и начинается предъявление всяческих претензий. В отношении России усиливаются претензии к ее внешнеполитической деятельности, а в отношении Азербайджана к внутренней - отношение к оппозиции, гражданские свободы, права человека…
Запад пытается изолировать Россию, в том числе через увеличение давления на Азербайджан, и нам лучше действовать вместе. Все постсоветские страны уже определились в отношении политических блоков, а вот Азербайджан - нет. Или же если он это сделал, то вне блокового варианта. Для него Турция - близкая страна, но это не НАТО, не ЕС. И вот для России важно стронуть эту чашу весов в сторону Евразийского союза. Может, и об этом шла речь. Я не могу этого исключать.
В экономическом плане у нас тоже заботы общие. Это когда нефть стоила 100 долларов, мы были соперниками, теперь же нам надо вырабатывать общую стратегию, становиться союзниками. Считаю, что это была бы наиболее естественная тема для обсуждений.