BAKI - MOSKVA - ANKARA FORMATI
Rusiyalı ekspert: "Lavrovun Bakı danışıqları bu istiqamətdə diplomatiyanın fəallaşdırıldığını göstərir"
Ru­siy­a­nın xa­rici iş­lər na­zi­ri Se­rg­ey La­v­ro­vun Ba­kıya son sə­fə­ri çox­la­rı üçün göz­lə­nil­məz ol­du. Ən azı o, plan­laş­dı­rı­lan görüşlər­lə bağlı rə­s­mi siy­a­hı­da yer al­mır­dı. La­kin bu sə­fər ərə­fə­sin­də Azər­bayca­nın xa­rici iş­lər na­zi­ri El­mar Məm­mədya­ro­vun türkiy­ə­li həm­ka­rı ilə məs­lə­hət­ləş­mək üçün An­ka­raya yol­lan­ma­sı və Se­rg­ey La­v­­rov­la Möv­lud Ça­vu­şoğlu ara­sın­da te­le­fon da­nı­şığı­nın baş tut­ma­sı nə­in­ki Ba­kı sə­fə­ri­nə cid­di ha­zır­lıq görül­düyünü üzə çı­xa­rır, həm də da­nı­şıq­la­rın iş­ti­rak­çı­la­rı ha­q­da hər şeyi iz­ah edir. Məş­hur ru­siy­a­lı pub­li­sist, da­xi­li siy­a­sət, Qaf­qaz üzrə mütə­xəs­sis, "Al­te et Cer­te" ana­li­tik mər­kə­zi­nin rəh­bə­ri An­d­rey YEPFANSEV "R+"a müsa­hi­bə­sin­də bu fə­al­laş­ma­nın ar­xa­sın­da nə­lə­rin day­a­na bi­ləcəyi, müza­ki­rə­lər­də gündə­lik­də han­sı mə­sə­lə­lə­rin ol­duğu­na da­ir eh­ti­mal­la­rı­nı bölüşüb.
- El­mar  Məm­mədya­rov­la Se­r­g­ey La­v­rov may­da və iy­ul­da gö­rüş­sə­lər də, La­v­rov bu günlər­də ye­ni­dən Ba­kıya göz­lə­nil­məz və müəm­ma­lı sə­fər et­di. Fi­k­ri­nizcə, bu, nə ilə bağlı ola bi­lər?
- Hə­qi­qə­tən də, La­v­ro­vun Ba­kı sə­fə­rin­də məq­sə­din nə ol­duğu­nu də­qiq­lik­lə heç kəs söy­ləyə bil­məz. La­kin bu ha­q­da mət­bu­a­ta heç bir in­for­ma­siya sız­ma­sı­nın baş ver­mə­mə­si, əs­lin­də, da­nı­şıq­la­rın cid­di xa­rak­te­rin­dən xə­bər ve­rir. Görüşlər­də müza­ki­rə olun­muş pro­ses uzun və çə­tin pro­se­s­dir. O da­vam edir və pro­se­sə cəlb edil­miş tə­rə­f­lə­rin bu ha­q­da da­nış­ma­sı­nın mə­na­sı yox­dur. La­kin görüşdə böyük eh­ti­mal­la to­xu­nul­muş bir ne­çə möv­zu var. Bi­rinci­si, bu, Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin ni­zam­lan­ma­sı ilə bağlı kom­pleks prob­lem­lər­dir. Hər hal­da, bu sə­fər­dən bir ne­çə ay əv­vəl xüsu­si­lə Kreml da­i­rə­lə­ri­nə ya­xın şəx­slər­dən, mə­sə­lən, Se­rg­ey Mar­kov­dan (Siy­a­si Araş­dır­ma­lar İn­sti­tu­tu­nun di­rek­to­ru, Döv­lət Du­ma­sı­nın de­pu­ta­tı - red). Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin həl­lin­də tez­lik­lə cid­di irə­li­ləy­iş­lə­rin olacağı­na ­­dair fikirlər eşitmişik. Əksər eks­pertlər bu mə­sə­ləyə tən­qi­di müna­si­bət  bəs­ləy­ir. Mən də bu cür bəy­a­na­tın nəyə əsas­la­na­raq ve­ril­diy­i­ni an­­laya  bil­mi­rəm. La­kin be­lə pro­q­noz­lar olub və La­v­ro­vun son sə­fə­ri son za­man­lar Ba­kı-Mos­k­va-An­ka­ra kon­tu­run­da dip­lo­ma­tiy­a­nın fə­al­laş­dı­rıl­dığı­nı gö­s­tə­rir. İrə­van bu pro­se­sə cəlb olun­mayıb. Şübhə­siz ki, han­sı­sa cid­di tək­li­f­lə­rin müza­ki­rə­si ge­dir. Tək­li­f­lə­ri han­sı tə­rə­fin irə­li sür­dü­yü­nü söy­lə­mək çə­tin­dir, la­kin görü­nən odur ki, on­lar İrə­van­la ya ra­zı­laş­dı­rı­lıb, ya da tək­li­f­lər İrə­va­na tə­rə­f­lə­rin hər han­sı qə­ra­ra gəl­mə­sin­dən so­nra tə­q­dim olu­nacaq.
Dip­lo­ma­tik iş­lər və­ziyyə­tin cid­di şə­kil­də gə­rg­in­ləş­mə­si fo­nun­da apa­rı­lır. On­lar iki da­lğ­a­da apa­rı­lır - Av­ro­pa Oy­un­la­rı­na­dək və on­dan so­nra. Fi­k­rimcə, müha­ri­bə­nin bər­pa olun­ma­sı eh­ti­ma­lı var. Bu­na inan­may­an bə­zi rus ek­s­per­t­lər­lə ra­zı dey­i­ləm. Be­lə eh­ti­mal var, la­kin bu il yox. Və müha­ri­bəyə kim­sə baş­lay­acaq­sa, bu, Azər­baycan tə­rə­fi olacaq. Er­mə­ni­s­tan sülh tə­rəf­da­rı möv­qeyi tu­tur - tə­ki müha­ri­bə ol­ma­sın. La­kin ba­şa düşülmə­li­dir ki, bu­nun sə­bə­bi on­la­rın ma­hiyyət eti­ba­ri­lə sülh tə­rəf­da­rı ol­ma­sı dey­il. Bu­nu er­mə­ni­lə­rə də söy­ləy­i­rəm.
Bu praq­ma­tik ya­naş­ma­dır. Sə­bəb heç də sülhə sa­diq­lik dey­il. Sa­dəcə ola­raq, Er­mə­ni­s­tan Qa­ra­bağ əra­zi­si­nə nə­za­rət edir və əl­bət­tə ki, ki­min­sə hə­min əra­zi­lə­rə nə­za­rə­ti hər­bi yol­la ələ ke­çir­məyə ça­lış­ma­sı er­mə­ni­lə­rə sərf et­mir. Fər­ziyyə ola­raq Er­mə­ni­s­ta­nın Dağlıq Qa­ra­bağdan məh­rum ol­duğu­nu düşünsək, o, dər­hal ha­zır­da Azər­bayca­nın nümay­iş et­dir­diyi möv­qe­ni tu­tacaq - gə­lin, mə­­sə­lə­ni sülh yo­lu ilə çö­zək, am­ma biz onu hər­bi yol­la da həll edə bi­lə­rik.
- Dey­ir­si­niz ki, gə­rg­in­liy­in pik həd­də çat­ma­sı bu il yox, gə­lən il mümkündür. Bəs, bir tə­rəf­dən Kol­lek­tiv Təhlükə­siz­lik Müqa­vi­lə­si Təş­ki­la­tı va­si­tə­si­lə İrə­van­la bağlı olan, di­g­ər tə­rəf­dən Azər­baycan­la hər­bi əmək­daş­lığı ge­niş­lən­di­rən Ru­siya bu ha­q­da nə düşünür? Ye­ri gəl­miş­kən, bu, La­v­ro­vun Ba­kıya sə­fə­ri za­ma­nı bir da­ha vu­rğ­u­la­nıb. Bu iki xətt  ara­sın­da zid­diyyət yox­dur­mu?
- Bu, ki­fay­ət qə­dər cid­di mə­sə­lə­dir və ona müxtə­lif tə­rə­f­lər­dən ya­naş­maq olar. Bu, hət­ta müəyyən mə­na­da mə­nə­vi mə­sə­lə­dir. San­ki Ru­siya... bir is­ra­il­li ek­s­per­tin de­diyi ki­mi, "biz hər iki tə­rə­fə qə­lə­bə ar­zu­layı­rıq" (bu fi­k­ri Su­riya üzrə ek­s­pert, ta­nın­mış is­ra­il­li pro­fes­sor Ey­al Zi­ser 2014-cü ilin yan­va­rın­da Su­riy­a­da­kı və­ziyyət­lə bağlı açıq­la­ma­sın­da səs­lən­dir­miş­di - red.) prin­si­pi­lə fə­a­liy­yət gö­s­tə­rir. Əs­lin­də, bu, be­lə dey­il. Ru­siya bu müna­qi­şə­də çox çə­tin, ri­s­k­li möv­qe tu­tub. Bə­li, Er­mə­ni­s­tan bi­zim stra­te­ji müttə­fi­qi­miz­dir. Am­ma Azər­baycan da düşmə­ni­miz  dey­il.
Biz bu iki tə­rə­fin hər bi­ri ilə dost ol­maq is­təy­i­rik, bu isə son də­rəcə çə­tin­dir. Rus­la­rın mən­ti­qi be­lə­dir: bə­li, biz Er­mə­ni­s­ta­na zə­ma­nət ve­rəcək, onu müda­fiə edəcəy­ik - am­ma müba­hi­sə obyek­ti olan əra­zi­nin bu­ra ai­diyyə­ti yox­dur, bu əra­ziyə tə­mi­nat şa­mil edil­mir -  la­kin biz Azər­bayca­na da si­lah ve­rəcəy­ik. Çünki Azər­baycan Ni­g­e­riya, So­ma­li, ya­xud Su­dan və ya Şi­ma­li Ko­reya dey­il. Bu öl­kə ən müa­sir si­lah­lar al­maq is­təy­ir­sə, bu­na dünya ba­za­rın­da da asan­lıq­la na­il ola bi­lər.
Ru­siya üçün Azər­baycan­la hər­bi-tex­ni­ki əmək­daş­lığın vacib­liy­i­nin da­ha bir sə­bə­bi əks hal­da Ba­kı­nın NATO stan­dar­t­la­rı­na uyğun si­lah­lar alacağı ilə bağlı­dır. Bu, Ba­kı­nın Mos­k­va­dan bir qə­dər də uzaq­laş­ma­sı an­la­mı­na gə­lər­di. Mos­k­va isə bu­nu is­tə­mir.
- Ay­dın­dır. Hər kəs gördü ki, görüşdən so­nra mət­bu­at üçün açıq­la­ma­da əsas söh­bət hər­bi və iq­ti­sa­di sa­hə­lər­də əmək­daş­lığın möh­kəm­lən­di­ril­mə­sin­dən get­di. Fi­k­ri­nizcə, bu, ki­mə yö­nəl­miş me­saj idi? Ba­kı da­nı­şıq­la­rı za­ma­nı, yə­qin ki, re­g­i­on­da­kı ge­o­siy­a­si və­ziyyət də müza­ki­rə olu­nub.
- Siy­a­sət­çi­lə­rin görüşdən dər­hal so­nra səs­lən­dir­dik­lə­ri bəy­a­nat­la­ra əsas­­lan­maq la­zım dey­il. Bu, pro­to­ko­la əsas­la­nan dip­lo­ma­tik ge­diş, stan­­dart  fi­kir­lər ola bi­lər. Görüşün əsa­sı­nı nəy­in təş­kil et­diy­i­ni heç kəs söy­ləyə bil­məz.
Xa­rici siy­a­si as­pek­t­lə­rə gə­lincə, iki öl­kə­dən heç bi­ri­nin du­ru­mu yax­şı dey­il və on­lar bir-bi­ri­lə əmək­daş­lığı güclən­dir­mək­də ma­raq­lı­dır­lar. Nef­tin ucuz­laş­ma­sı, Ru­siy­a­nın və Azər­bayca­nın Av­ro­paya kar­bo­hi­d­ro­g­en ix­racat­çı­sı ki­mi çə­ki­si­nin azal­ma­sı, İra­nın tez­lik­lə dünya ba­za­rı­na çıx­mağa ha­zır­laş­ma­sı son də­rəcə cid­di siy­a­si nə­ticə­lər ve­rəcək. Çə­ki aza­lır­sa, hər tə­rəf­dən ən müxtə­lif id­di­a­lar­la üzlə­şir­sən. Ru­siy­aya müna­si­bət­də onun xa­rici siy­a­sə­ti­nə, Azər­bayca­nın isə da­xi­li siy­a­sə­ti­nə - müxa­li­fə­tə, və­tən­daş azad­lıq­la­rı­na, in­san haq­la­rı­na müna­si­bə­ti­nə və s. - eti­raz­lar ar­tır...
Qərb Ru­siy­a­nı təcrid du­ru­ma sal­mağa ça­lı­şır və bu­nu həm də Azər­bayca­na təzyiq­lə­ri ar­tır­maq­la et­mək is­təy­ir. Odur ki, ən yax­şı­sı bi­zim  bir­lik­də ol­mağı­mız­dır. Bütün post­so­vet öl­kə­lə­ri ar­tıq siy­a­si blok­lar­la bağlı se­çi­mi­ni edib. Azər­bay­can isə hə­lə də bu se­çi­mi et­məy­ib, ya­xud blok­la­ra qo­şul­ma­ma yo­lu­nu se­­çib. Onun üçün Türkiyə ən ya­xın öl­kə­dir, la­kin bu, nə NATO-dur, nə də Av­ro­pa İt­ti­fa­qı. Ru­siya üçün isə bu tə­rə­zi­nin gözünü Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na tə­rəf əy­mək vaci­b­dir. Bəl­kə də, söh­­bət elə bun­dan ge­dib. Bu­nu da   is­tis­na et­mək ol­maz.
İq­ti­sa­di sa­həyə gə­lincə, bu­ra­da da ümu­mi qayğı­la­rı­mız var. Neftin 1 ba­re­li 100 dol­lar ol­du­q­da biz rə­qib idik. İn­di­sə ümu­mi stra­te­g­iya ha­zır­la­ma­lı, müttə­fi­qə çe­v­ril­mə­liy­ik. He­sab edi­rəm ki, bu, müza­ki­rə üçün ən tə­bii möv­zu olar­dı. Məx­fi sax­la­nıl­ma­sı tə­ləb olu­nan möv­zu­la­rın sayı çox məh­dud­dur.

IN BAKU-MOSCOW-ANKARA FORMAT
For many, the visit of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov to Baku was highly unexpected. At least, it did not appear in the official list of scheduled meetings. However, the trip of Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov to Ankara for consultations with his counterpart the day before and Sergey Lavrov's telephone conversation with Mevlut Cavusoglu not only tells about the careful preparation of the meeting in Baku, but also of the participants in the negotiations. Andrey Yepifantsev, a well-known Russian journalist, a specialist in internal politics, the Caucasus, and the head of the Alte et Certe analytical centre, shares with R+ his assumptions as to what was behind these actions and what topics could have been on the agenda of the meeting.
- Elmar Mammadyarov and Sergey Lavrov met in May and July, and now this sudden and mysterious visit to Baku. What do you think was the reason for it?
- In fact, no one can tell exactly what the purpose of Lavrov's visit to Baku was. However, the absence of information leaks indicates the serious nature of the talks. The process discussed in the negotiations is lengthy and complex. It is ongoing, so there is no sense for the parties involved in this process to talk about it. But there are a few topics that are likely to have been touched on. First, a set of issues related to the Nagornyy Karabakh settlement. You may recall that a few months prior to the visit, information was circulated, including from people close to the Kremlin circles, such as Sergey Markov (director of the Institute of Political Studies, a State Duma member. - Ed.), that we would soon witness a major breakthrough in solving the Nagornyy Karabakh problem. Most experts, including myself, are rather sceptical about it. I do not see the basis for making such statements. Nevertheless, such forecasts were made, and the present visit speaks of a recent surge in diplomacy within the circuit Baku-Moscow-Ankara. Yerevan is not involved in this endeavour. Apparently, there is a discussion of some serious proposals. It is difficult to tell by which side these proposals were put forward, but it is obvious that they either have been agreed on with Yerevan or will be presented to it when the parties to negotiations arrive at a certain decision.
Diplomatic work is carried out against the backdrop of a serious aggravation of the situation. It came in two waves - before the European Games and after them. In my opinion, there is a probability of the resumption of war. I do not agree with some Russian experts who do not believe this. Such a probability does exist, but not for this year. And if a war is to be started, it will only be started by Azerbaijan. Armenia has assumed the stance of a peace lover, for whom the most important thing is the absence of war. We must understand, however, that this is not because Armenia stands for peace by definition. I tell this to Armenians, too.
This is a pragmatic approach. It does not stem from any deep commitment to peace, rather from the fact that Armenia controls the Karabakh territory and, of course, seeks to avoid a situation where another country would challenge its gains by military means. If we imagine hypothetically that Armenia has lost the territory of Nagornyy Karabakh, it will instantly take an attitude that is currently assumed by Azerbaijan - let us solve it peacefully, otherwise we can solve it by war.
- You say there may be an escalation of tension, either this or next year. What is the attitude of Russia to all this? On the one hand, it is tied with Yerevan by the Collective Security Treaty Organization (CSTO), and on the other, the military cooperation with Azerbaijan is expanding. This was once again emphasized during Lavrov's visit to Baku. Is there not a contradiction in these actions?
- This is a very sensitive issue, which can be viewed from different angles. To a certain extent, it is a question of morality. Indeed, it looks like Russia acts in accordance with the principle formulated by one of the Israeli politicians: "We wish both sides good luck" (thus was assessed the situation in Syria by Professor Eyal Zisser, a leading Israeli expert on the country, in January 2014. - Ed.). In fact, this is not so. Russia holds a very complicated and risky position in this conflict. True, Armenia is our strategic ally, but Azerbaijan is not our enemy, either.
We want to be friends with both of the warring sides, and it is extremely difficult. The logic of Russia goes like this: yes, we will give guarantees to and protect Armenia, except for, let us say, the disputed territory - guarantees shall not apply to this territory, but we will supply weapons to Azerbaijan, too. Because Azerbaijan is nothing like Nigeria or Somalia or Sudan or North Korea, for that matter. If this country wishes to buy the most modern weapons, it may well do so in the global market.
Another reason for the importance of Russia's military-technical cooperation with Azerbaijan is that otherwise it will buy weapons meeting NATO standards, which means even greater Baku's drift from Moscow. We do not want that.
- Fair enough. Many took notice of the fact that, in the statement for the press after the talks, the focus was on the strengthening of cooperation in the military and economic spheres. What do you think, who was this message addressed to? After all, the issues of the geopolitical situation in the region were certainly discussed during the talks in Baku.
- Do not base on statements by politicians delivered immediately after the meeting, as they may contain diplomatic rhetoric and standard phrases that must be said according to the protocol. No one can say what the basis of the meeting was.
If we are talking about foreign policy aspects, both countries have found themselves in not very good situations and are interested in strengthening cooperation with each other. Falling oil prices, reduced shares of Russia and Azerbaijan as suppliers of hydrocarbons to Europe and Iran's access to world markets in the nearest future can lead to very serious political implications. And the reduction in shares is always followed by various claims. Russia witnesses the intensification of claims to its foreign policy activities, while Azerbaijan - to its internal policies including the attitude to the opposition, civil liberties, human rights...
The West is trying to isolate Russia, including through increased pressure on Azerbaijan, and our countries would better work together. All post-Soviet countries have already made up their minds in respect of political blocs, whereas Azerbaijan has not decided yet. Or if it has, then its affiliation lies outside any bloc option. For Azerbaijan, Turkey is a neighbouring country, but it is neither NATO nor the EU. For Russia, it is important to tip the scales towards the Eurasian Union. This issue might have been discussed as well, I cannot rule it out.
In terms of economics, we also have common concerns. When the price of oil was 100 dollars, we were rivals, now we need to develop a common strategy and become allies. I think this would be the most natural topic for discussion.
The list of topics, which would require such a veil of secrecy as the one that had enveloped the visit, is rather limited.