CÜDO BÖHRANDAN ÇIXIR
ACF-nin rəhbərliyində dəyişiklik Azərbaycan tatami ustalarının şöhrətinin dirçəlişinə kömək edə bilər
Sirr deyil ki, cüdo Azərbaycanda sevilən və hər zaman azarkeşləri nəticəylə sevindirən idman növüdür. 2008-ci ildə cüdoçular Pekin Yay Olimpiya Oyunlarında 1 qızıl və 1 bürünc medal qazanmaqla yeni tarix yazdılar. Bu qələbədən sonra ölkədə cüdoya kütləvi axın başlandı. Beş il sonra Azərbaycan ilk dünya çempionuna qovuşdu. Elxan Məmmədov bütün rəqiblərinə qalib gələrək, cüdo üzrə ilk dünya çempionu oldu. Bundan sonra federasiya rəhbərliyi idmançılara hazırlıq üçün lazımi şərait yaratmadı, hətta vacib yarışlarda iştirakı təmin edə bilmədi. Nəticədə, bir sıra vacib yarışlarda təmsilçimiz olmadı. Bu yarışlarda iştirak etməməklə cüdoçularımız lisenziya xalları toplamaqdan məhrum oldular. Gənclər və yeniyetmələrdən ibarət yığma üzvləri səfərə öz hesablarına yollanırdılar.
Nəticədə, Azərbaycan Cüdo Federasiyasının prezidenti Füzuli Ələkbərov vəzifəsindən ayrıldı. Vaxtından əvvəl keçirilən hesabat-seçki konfransında isə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev Azərbaycan Cüdo Federasiyasına rəhbər seçildi. Toplantıda qurumun vitse-prezidentləri və baş katibi ilə yanaşı, İdarə Heyəti də formalaşıb. İdarə Heyətinə 12 üzv qəbul olunub. Federasiyanın prezidenti Rövnəq Abdullayev, vitse-prezidentlər Sadıq Sadıqov, Mikayıl İsmayılov və Olimpiya çempionu Elnur Məmmədli, baş katib Elmar Babanlı ilə yanaşı, Cəbrayıl Cəbrayılov, məşqçi Ağayar Axundzadə, Olimpiya çempionu Nazim Hüseynov, Rasim Muradov, Raqif Abbasov, Cəbrayıl Həsənov və Mövlud Mirəliyev də İdarə Heyətinə üzv seçiliblər. Qeyd edək ki, Cüdo Federasiyasında idman işləri üzrə vitse-prezident vəzifəsini Sadıq Sadıqov icra edəcək.
Yeni rəhbərlik seçiləndən sonra, ilk olaraq idmançılarla və məşqçilərlə görüş keçirilib. Bildirilib ki, bütün idmançılara təqvimdə olan yarış və hazırlıqlarda iştiraka şərait yaradılacaq.
İndi yeni rəhbərliyin əsas məqsədi, ilk olaraq, idmançıların lisenziya yarışlarına hazırlığını təmin etməkdir. Artıq indidən məlumdur ki, cüdoçular gələn il Rio De Janeyroda baş tutacaq Yay Olimpiya Oyunlarında 2012-ci ildə Londonda olduğu kimi böyük heyətlə təmsil olunmayacaq. Londonda 8 cüdoçumuz mübarizə apardığı halda, hazırda reytinqə əsasən yalnız 4 idmançımızın Olimpiadaya yollanmaq şansı var.
"R+"un əldə etdiyi məlumata görə, Azərbaycan Cüdo Federasiyası hazırda əsas milli komanda üçün məşqçi axtarışlarına başlayıb. Hacıağa Hacıəhmədovun işindən narazı olan federasiya rəhbərliyinin siyahısında sabiq baş məşqçi Peter Zayzenbaherin də adı var. Danışıqlar müsbət yekunlaşsa, Zayzenbaher ayın sonlarında köhnə komandasına qayıdacaq. Xatırladaq ki, avstriyalı məşqçinin vaxtında milli komandamızın lideri Elxan Məmmədov dünya çempionatının qalibi olub.
Yeni seçilən Azərbaycan Cüdo Federasiyasının prezidenti Rövnəq Abdullayev "R+"a açıqlamasında bu sahədə çalışmağın çətin olmayacağını deyib: "Cüdo mənə yad deyil. Uzun illər biz "Neftçi" İdman Sağlamlıq Cəmiyyətinə dəstək oluruq. Ölkədə uğur qazanan əksər cüdoçular və onların məşqçiləri bizim cəmiyyətin üzvüdür. Onları şəxsən tanıyırıq. Digər tərəfdən, çətin məqam Olimpiadaya az vaxtın qalmasıdır. İndiki məqamda bütün diqqət cüdoçularımızın hazırlığıyla bağlı olacaq. Komandanın uğur qazanması üçün cüdoçular məşq etməlidir. Məqsədimiz cüdonu inkişaf etdirməkdir. Olimpiadada uğurlu çıxış etmək istəyirik".
Rövnəq Abdullayev milliyə yeni baş məşqçi axtarışında olduqlarını təsdiqləsə də konkret ad çəkmək istəmədi: "Baş məşqçi dəyişikliyi gündəmdə deyil. Amma yeni məşqçinin təyinatı ola bilər. Millini daha da gücləndirmək üçün müzakirələr aparılır. Ola bilər, əcnəbi məşqçi dəvət olunsun. Bu məsələ barədə qərar İdarə Heyətinin üzvləri, eləcə də məşqçilərimizlə məsləhətləşəndən sonra qəbul ediləcək. Biz federasiyada yeni İdarə Heyəti yaratmışıq. Ona görə bütün qərarları birgə qəbul edəcəyik. İdmançılar üçün lazımi şərait yaradılacaq. Əvəzində onlardan nəticə tələb olunacaq. Üstəlik, uğur qazanan idmançılar federasiya tərəfindən mükafatlandırılacaq".
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının vitse-prezidenti, Olimpiya və Avropa çempionu Elnur Məmmədli "R+"un sualına cavab verərkən yeni rəhbərlik haqda belə şərh verib: "İndidən fikir bildirmək çətindir. Zaman hər şeyi göstərəcək. Rövnəq Abdullayev idmana, eləcə də cüdoya yaxın insandır. Hər zaman idmançılarımızın yanında olub. Mən özüm də "Neftçi" İSM-nin üzvüyəm. Olimpiya çempionu olanda "Neftçi"ni təmsil edirdim. İclasda deyildiyi kimi, hamımız çalışmalıyıq. İnanıram ki, bundan sonra cüdoçularımıza daha yaxşı şərait yaradılacaq. Yay Olimpiya Oyunlarına vaxt azalır. Mümkün qədər daha yaxşı hazırlıqlı olmalıyıq. Lisenziyalarımızın sayını artırmağa çalışmalıyıq".
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının yeni rəhbərliyi qurumun baza məsələsini də həll etmək fikrindədir. Bildiyiniz kimi, indiyə qədər cüdoçuların bazası olmayıb. Federasiya ayrı-ayrı vaxtlarda milli üçün Bakının müxtəlif yerlərində zal icarəyə götürüb. Amma bundan sonra belə olmayacaq. Yeni bazanın inşası müzakirə olunur. Ona qədər isə Azərbaycan Cüdo Federasiyası Olimpiya Stadionunda olan ofislərdən birində yerləşəcək.

JUDO COMING OUT OF CRISIS
Judo is one of the favorite sports in Azerbaijan, as national athletes have repeatedly delighted their fans. In the 2008 Summer Olympic Games in Beijing, Azerbaijani judoka won one gold and one bronze medal. This triggered a massive surge of public interest in judo. Five years later Azerbaijan acquired its first world champion in judo - Elxan Mammadov.
After that, however, the leadership of the federation failed to provide athletes with the necessary conditions for training and even to ensure their participation in prestigious competitions. As a result, Azerbaijan was not represented in a number of important tournaments, which deprived the judoka of the opportunity to score license points. Members of the youth and junior teams joined competitions at their own expense.
As a result, the president of the Federation, Fuzuli Alakbarov, had to leave his post earlier than planned. The extraordinary conference of the Azerbaijan Judo Federation (AJF) elected SOCAR President Rovnaq Abdullayev as its president. Also elected were vice-presidents and the secretary-general of the Federation, as well as a 12-people board. Along with the president of the federation, Rovnaq Abdullayev, vice-presidents Sadiq Sadiqov and Mikayil Ismayilov, the board includes Olympic champion Elnur Mammadli, secretary-general Elmar Babanli, as well as Cabrayil Cabrayilov, coach Agayar Axundzada, Olympic champion Nazim Huseynov, Rasim Muradov, Rafiq Abbasov, Cabrayil Hasanov and Movlud Miraliyev. The position of vice-president for sport will be held by Sadiq Sadiqov.
Immediately after election, the new leadership met with the athletes and coaches. It was stated that all athletes will be provided with the opportunity to prepare for and participate in all calendar events.
The main goal of the new leadership is, first of all, to enable the preparation of athletes for license-winning competitions. We already know that the Azerbaijani judo team will not be represented in the Summer Olympic Games in Rio de Janeiro next year as extensively as it was in the 2012 Games in London. Eight Azerbaijani judokas competed in the last Olympics, whereas now, according to the rating points, only four athletes have the chance of going to Rio.
According to R+, the AJF is currently looking for a coach for the national team. The new leadership is not impressed with the performance of Haciaga Haciahmadov and is now eying the prospect of hiring the former head coach, Peter Seisenbacher. If talks end successfully, Seisenbacher will take up his old team by the end of the month. It was under his leadership that Elxan Mammadov became world champion.
The new AJF president, Rovnaq Abdullayev, has told R+ that it would not be too difficult for him to work in this area. "Judo is not alien to me. We have been supporting the "Neftci" sports club for a long time. Most of the country's successful judokas and their coaches are members of our society. We know them personally. But on the other hand, there is very little time left for the Summer Olympics. All our attention will be focused on the preparation of judokas now. We want to do well in the Olympics."
Although Rovnaq Abdullayev confirmed the search for a new national team coach, he declined to specify a name. "The appointment of a new head coach is not top of our agenda. A new appointment may take place. Discussions are under way to further strengthen the national team. We may invite a foreign coach. This decision will be made after discussions with board members, as well as consultations with coaches. All decisions will be made collectively. The athletes will be provided with all necessary conditions. In return, we will require a result. In addition, successful athletes will be rewarded by the Federation."
Olympic champion Elnur Mammadli has also expressed his opinion on changes in the AJF. "Rovnaq Abdullayev is a person close to the sport, including judo. He has always been close to our athletes. I am a member of the "Neftci" club myself and I represented it when I became Olympic champion. I believe that our judokas will enjoy even better conditions now. There is very little time left for Summer Olympic Games. We have to prepare as best as possible and try to increase the number of licenses."
The new AJF leadership also intends to resolve the issue of its own base which is currently not available. At different times the federation rented space in different places of Baku. Now, this will come to an end. The construction of a new base is on the agenda. Until then, the AJF will be located in one of the offices of the Olympic Stadium.