CÜDO BÖHRANDAN ÇIXIR
ACF-nin rəhbərliyində dəyişiklik Azərbaycan tatami ustalarının şöhrətinin dirçəlişinə kömək edə bilər
Sirr deyil ki, cüdo Azərbaycanda sevilən və hər zaman azarkeşləri nəticəylə sevindirən idman növüdür. 2008-ci ildə cüdoçular Pekin Yay Olimpiya Oyunlarında 1 qızıl və 1 bürünc medal qazanmaqla yeni tarix yazdılar. Bu qələbədən sonra ölkədə cüdoya kütləvi axın başlandı. Beş il sonra Azərbaycan ilk dünya çempionuna qovuşdu. Elxan Məmmədov bütün rəqiblərinə qalib gələrək, cüdo üzrə ilk dünya çempionu oldu. Bundan sonra federasiya rəhbərliyi idmançılara hazırlıq üçün lazımi şərait yaratmadı, hətta vacib yarışlarda iştirakı təmin edə bilmədi. Nəticədə, bir sıra vacib yarışlarda təmsilçimiz olmadı. Bu yarışlarda iştirak etməməklə cüdoçularımız lisenziya xalları toplamaqdan məhrum oldular. Gənclər və yeniyetmələrdən ibarət yığma üzvləri səfərə öz hesablarına yollanırdılar.
Nəticədə, Azərbaycan Cüdo Federasiyasının prezidenti Füzuli Ələkbərov vəzifəsindən ayrıldı. Vaxtından əvvəl keçirilən hesabat-seçki konfransında isə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev Azərbaycan Cüdo Federasiyasına rəhbər seçildi. Toplantıda qurumun vitse-prezidentləri və baş katibi ilə yanaşı, İdarə Heyəti də formalaşıb. İdarə Heyətinə 12 üzv qəbul olunub. Federasiyanın prezidenti Rövnəq Abdullayev, vitse-prezidentlər Sadıq Sadıqov, Mikayıl İsmayılov və Olimpiya çempionu Elnur Məmmədli, baş katib Elmar Babanlı ilə yanaşı, Cəbrayıl Cəbrayılov, məşqçi Ağayar Axundzadə, Olimpiya çempionu Nazim Hüseynov, Rasim Muradov, Raqif Abbasov, Cəbrayıl Həsənov və Mövlud Mirəliyev də İdarə Heyətinə üzv seçiliblər. Qeyd edək ki, Cüdo Federasiyasında idman işləri üzrə vitse-prezident vəzifəsini Sadıq Sadıqov icra edəcək.
Yeni rəhbərlik seçiləndən sonra, ilk olaraq idmançılarla və məşqçilərlə görüş keçirilib. Bildirilib ki, bütün idmançılara təqvimdə olan yarış və hazırlıqlarda iştiraka şərait yaradılacaq.
İndi yeni rəhbərliyin əsas məqsədi, ilk olaraq, idmançıların lisenziya yarışlarına hazırlığını təmin etməkdir. Artıq indidən məlumdur ki, cüdoçular gələn il Rio De Janeyroda baş tutacaq Yay Olimpiya Oyunlarında 2012-ci ildə Londonda olduğu kimi böyük heyətlə təmsil olunmayacaq. Londonda 8 cüdoçumuz mübarizə apardığı halda, hazırda reytinqə əsasən yalnız 4 idmançımızın Olimpiadaya yollanmaq şansı var.
"R+"un əldə etdiyi məlumata görə, Azərbaycan Cüdo Federasiyası hazırda əsas milli komanda üçün məşqçi axtarışlarına başlayıb. Hacıağa Hacıəhmədovun işindən narazı olan federasiya rəhbərliyinin siyahısında sabiq baş məşqçi Peter Zayzenbaherin də adı var. Danışıqlar müsbət yekunlaşsa, Zayzenbaher ayın sonlarında köhnə komandasına qayıdacaq. Xatırladaq ki, avstriyalı məşqçinin vaxtında milli komandamızın lideri Elxan Məmmədov dünya çempionatının qalibi olub.
Yeni seçilən Azərbaycan Cüdo Federasiyasının prezidenti Rövnəq Abdullayev "R+"a açıqlamasında bu sahədə çalışmağın çətin olmayacağını deyib: "Cüdo mənə yad deyil. Uzun illər biz "Neftçi" İdman Sağlamlıq Cəmiyyətinə dəstək oluruq. Ölkədə uğur qazanan əksər cüdoçular və onların məşqçiləri bizim cəmiyyətin üzvüdür. Onları şəxsən tanıyırıq. Digər tərəfdən, çətin məqam Olimpiadaya az vaxtın qalmasıdır. İndiki məqamda bütün diqqət cüdoçularımızın hazırlığıyla bağlı olacaq. Komandanın uğur qazanması üçün cüdoçular məşq etməlidir. Məqsədimiz cüdonu inkişaf etdirməkdir. Olimpiadada uğurlu çıxış etmək istəyirik".
Rövnəq Abdullayev milliyə yeni baş məşqçi axtarışında olduqlarını təsdiqləsə də konkret ad çəkmək istəmədi: "Baş məşqçi dəyişikliyi gündəmdə deyil. Amma yeni məşqçinin təyinatı ola bilər. Millini daha da gücləndirmək üçün müzakirələr aparılır. Ola bilər, əcnəbi məşqçi dəvət olunsun. Bu məsələ barədə qərar İdarə Heyətinin üzvləri, eləcə də məşqçilərimizlə məsləhətləşəndən sonra qəbul ediləcək. Biz federasiyada yeni İdarə Heyəti yaratmışıq. Ona görə bütün qərarları birgə qəbul edəcəyik. İdmançılar üçün lazımi şərait yaradılacaq. Əvəzində onlardan nəticə tələb olunacaq. Üstəlik, uğur qazanan idmançılar federasiya tərəfindən mükafatlandırılacaq".
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının vitse-prezidenti, Olimpiya və Avropa çempionu Elnur Məmmədli "R+"un sualına cavab verərkən yeni rəhbərlik haqda belə şərh verib: "İndidən fikir bildirmək çətindir. Zaman hər şeyi göstərəcək. Rövnəq Abdullayev idmana, eləcə də cüdoya yaxın insandır. Hər zaman idmançılarımızın yanında olub. Mən özüm də "Neftçi" İSM-nin üzvüyəm. Olimpiya çempionu olanda "Neftçi"ni təmsil edirdim. İclasda deyildiyi kimi, hamımız çalışmalıyıq. İnanıram ki, bundan sonra cüdoçularımıza daha yaxşı şərait yaradılacaq. Yay Olimpiya Oyunlarına vaxt azalır. Mümkün qədər daha yaxşı hazırlıqlı olmalıyıq. Lisenziyalarımızın sayını artırmağa çalışmalıyıq".
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının yeni rəhbərliyi qurumun baza məsələsini də həll etmək fikrindədir. Bildiyiniz kimi, indiyə qədər cüdoçuların bazası olmayıb. Federasiya ayrı-ayrı vaxtlarda milli üçün Bakının müxtəlif yerlərində zal icarəyə götürüb. Amma bundan sonra belə olmayacaq. Yeni bazanın inşası müzakirə olunur. Ona qədər isə Azərbaycan Cüdo Federasiyası Olimpiya Stadionunda olan ofislərdən birində yerləşəcək.

ДЗЮДО ВЫХОДИТ ИЗ КРИЗИСА
Дзюдо является одним из любимых видов спорта в Азербайджане, в котором отечественные спортсмены часто радовали болельщиков. В 2008 году на летних Олимпийских играх в Пекине азербайджанские дзюдоисты завоевали золотую и бронзовую медали. После этого в стране начался массовый прилив в секции по дзюдо. Спустя пять лет Азербайджан обрел и своего первого чемпиона мира по дзюдо - им стал Эльхан Мамедов.
Однако после этого руководство федерации не смогло обеспечить спортсменам необходимые условия для тренировки и даже обеспечить их участие в авторитетных соревнованиях. В результате Азербайджан не был представлен на ряде важных турниров, что лишило дзюдоистов возможности набирать лицензионные очки. Члены молодежной и юниорской сборных на соревнования отправлялись за собственный счет.
В итоге президенту федерации Физули Алекперову пришлось оставить свой пост досрочно. На внеочередной конференции руководителем Азербайджанской федерации дзюдо (АФД) был избран президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев. Были избраны также вице-президенты и генеральный секретарь федерации, сформировано правление в составе 12 человек. Членами правления наряду с президентом федерации Ровнагом Абдуллаевым, вице-президентами Садыгом Садыговым и Микаилом Исмайыловым, олимпийским чемпионом Эльнуром Мамедли и генеральным секретарем Эльмаром Бабанлы избраны Джабраил Джабраилов, тренер Агаяр Ахундзаде, олимпийский чемпион Назим Гусейнов, Расим Мурадов, Рафиг Аббасов, Джабраил Гасанов и Мовлуд Миралиев. Должность вице-президента по спортивным делам будет исполнять Садыг Садыгов.
Сразу после избрания новое руководство провело встречу со спортсменами и тренерами. Было заявлено, что всем спортсменам будут созданы условия для участия во всех календарных соревнованиях и подготовки к ним.
Сейчас главной целью нового руководства является, в первую очередь, обеспечение подготовки спортсменов к лицензионным соревнованиям. Уже известно, что в следующем году на летние Олимпийские игры в Рио-де-Жанейро азербайджанская команда дзюдоистов поедет не в таком представительном составе, как на Игры-2012 в Лондоне. На последней Олимпиаде боролись 8 азербайджанских дзюдоистов, а сейчас, в соответствии с рейтингом, шанс поехать в Рио-де-Жанейро имеют всего 4 спортсмена.
По сведениям R+, сейчас АФД находится в поисках тренера для национальной сборной команды. На примете у нового руководства федерации, недовольного работой Гаджиаги Гаджиахмедова, находится и бывший главный тренер сборной Петер Зайзенбахер. В случае положительного завершения переговоров Зайзенбахер встанет у руля своей старой команды уже к концу месяца. Именно под его руководством Эльхан Мамедов стал чемпионом мира.
Новый президент АФД Ровнаг Абдуллаев сказал R+, что работать в этой области ему будет нетрудно: "Дзюдо не чуждый для меня вид спорта. Уже длительное время мы поддерживаем спортивно-оздоровительное общество "Нефтчи". Большинство добившихся успехов дзюдоистов страны и их тренеры являются членами нашего общества. Мы знаем их лично. Но с другой стороны, до летней Олимпиады осталось очень мало времени. Сейчас все наше внимание будет сосредоточено на подготовке дзюдоистов. Мы хотим успешно выступить на Олимпиаде".
Хотя Ровнаг Абдуллаев и подтвердил, что идет процесс поиска нового главного тренера для сборной, конкретного имени называть он не стал: "Смена главного тренера не стоит остро на повестке дня. Однако может произойти новое назначение. Проводятся обсуждения с целью дальнейшего усиления сборной. Возможно приглашение иностранного тренера. Решение об этом будет принято после обсуждений с членами правления, а также консультаций с тренерами. Все решения будем принимать совместно. Для спортсменов будут созданы все необходимые условия. Взамен будем требовать результат. Вдобавок добившиеся успеха спортсмены будут награждены федерацией".
Свое мнение по поводу изменений в руководстве АФД выразил R+ и олимпийский чемпион Эльнур Мамедли: "Ровнаг Абдуллаев - человек, близкий к спорту, в том числе и к дзюдо. Он всегда был рядом с нашими спортсменами. Я и сам член СОО "Нефтчи". Представлял это общество и когда стал олимпийским чемпионом. Верю, что теперь нашим дзюдоистам будут созданы еще лучшие условия. Времени до летних Олимпийских игр осталось мало. Мы должны подготовиться как можно лучше. И постараться увеличить количество лицензий".
Новое руководство АФД намерено решить и вопрос с собственной базой, которой у дзюдоистов все еще нет. В разные времена федерация арендовала залы в разных местах Баку. Теперь же этому будет положен конец. Обсуждается строительство новой базы. А до тех пор, пока она будет готова, АФД будет располагаться в одном из офисов на Олимпийском стадионе.