Tanınmış fransız etnoqrafı və antropoloqu baron de Bayın Bakı haqqında fikirləri
XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərində Bakıda sənayenin sürətlə inkişaf etməsi Qərbin yalnız işgüzar dairələrinin deyil, eyni zamanda siyasətçilərinin, alimlərinin də diqqətinə səbəb olmuşdu. Onlar nəhəng Rusiyanın şərq bölgəsi olan Bakıda neft bumunu öz gözləri ilə görmək, şəhər sakinlərinin həyatı, məişəti ilə tanış olmaq istəyirdilər.
Səfər ardınca səfər
1901-ci ilin noyabrında ingilis yazıçısı Annet Eri Mikin Bakıya gəlib. Elə həmin ay Fransa General Qərargahının zabitləri kapitan Pyer de lya Fonten və leytenant Şarl Pon da Bakıya səfər ediblər. 1901-ci ilin dekabrında tanınmış fransız siyasi xadimi Fransua le Lonkl şəhərə xanımı ilə birlikdə baş çəkib. Böyük Britaniyanın Kral Elm Cəmiyyətinin 1902-ci ildə Rusiyaya səfər etmiş üzvü doktor Le Neve Fosterin də Bakıya gəlmək niyyəti var imiş. Lakin həmin səfərin baş tutub-tutmadığını müəyyənləşdirə bilmədik.
Bundan başqa, 1900 və 1901-ci illərdə tanınmış fransız etnoqrafı və antropolqu, Paris Coğrafiya Cəmiyyətinin üzvü baron de Bay Bakıda olub. İkinci səfəri zamanı o, özü ilə buraya Parisdə dərc olunmuş "Chez les Tatars. De Derbent a Elisabethpol. Souvenir d'une missio par le Baron de Baye" (Tatarların yanına. Dərbənddən Yelizavetpoladək. Baron de Bayın yol xatirələri).
Broşürün adından göründüyü kimi, müəllif orada müsəlmanların yaşadığı Qafqaz şəhərlərinə səyahətlərindən aldığı təəssüratlarını qeyd etmişdi. Parisə qayıdan baron de Bay Paris Coğrafiya Cəmiyyətində səfəri ilə bağlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzə cəmiyyətə məxsus jurnalın 1901-ci il aprel-may buraxılışında dərc olunub. Onun toplantıdakı çıxışı isə müəllifə böyük diqqətin yaranmasına səbəb olmuşdu - de Bay publikaya o dövrədən onlara məlum olmayan Şərq xalqı haqda ətraflı məlumat vermişdi.
Broşürün əsasını da məhz həmin çıxış təşkil edirdi. Qeyd edək ki, broşürün de Bay tərəfindən məşhur tacir Hacı Zeynalabdin Tağıyevə hədiyyə olunmuş nüsxəsi Azərbaycan Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında saxlanılır. Bakıda və Yelizavetpolda (Gəncə) baron de Bayı müşayiət edən "Kaspi" qəzetinin əməkdaşı Əhməd bəy Ağayev qonağa gördüklərini izah edirmiş.
Fransız azərbaycanlılar haqqında
De Boyun broşürü azərbaycanlılara xeyirxah münasibəti, Azərbaycan xalqının tarixinə, mövcud durumuna ədalətli qiymət verməsilə fərqlənir. O, kitabçasında Şirvanşahlar Sarayı haqda ətraflı yazıb, sarayın ötən əsrin əvvəllərində hansı acınacaqlı durumda olduğunu diqqətdən qaçırmayıb. Qeyd edək ki, həmin dövrdə bu nadir memarlıq və tarixi abidə hərbi nazirliyin anbarı kimi istifadə olunurdu. De Bay Qız Qalası haqda əfsanəni də oxucularına çatdırırdı. "Onların ədəbiyyat və incəsənət abidələri zəngin tarixi keçmişlərinin olduğunu göstərir", - deyə müəllif azərbaycanlılar haqda yazırdı. O, fransızları dahi şair Vaqifin yaradıcılığı ilə də tanış edir, nümunə kimi şairin qadın gözəlliyinə həsr etdiyi şeirlərindən birini göstərirdi.
De Bay fransızlara Şərqdə müsəlman qızları üçün ilk dünyəvi məktəb haqqında da məlumat verirdi. Söhbət H.Z.Tağıyevin inşa etdirdiyi "Aleksandriysk" qadın rus-tatar məktəbindən gedirdi.
De Bayın azərbaycanlılara verdiyi xarakteristika da maraqlı idi: "Onlar növbə ilə Irana, Türkiyəyə tabe olsalar da, əsrlər boyu eyniliklərini qoruyub saxlaya biliblər... Tatar (azərbaycanlı - red.) sözü məhrəmdir. Onların saflığı, təmizliyi, təmkinliliyi, əməksevərliyi, hətta gürcülərin özləri tərəfindən də etiraf olunur. Sadəcə, onları başa düşmək lazımdır".
De Bay broşürün digər hissəsində yazırdı: "Bu tatarlar digərlərindən az tədqiq ediliblər və daha az tanınırlar; onlar layiqincə qiymətləndirilmir və çox vaxt onlar haqda kəskin düşünürlər. Lakin onlar ağıllarının itiliyi, yumora meyilliliyi, ruh yüksəkliyi, şən xarakterləri, şərəf anlayışına önəm vermələrilə bizə hər kəsdən daha yaxındırlar. Savadlı və tərbiyəli tatar fransıza daha çox bənzəyir".
Torpaqlar və güc haqqında
Qafqazda məskunlaşmış xalqlar haqda danışan de Bay yazırdı ki, "bunlar hər biri özünəməxsus iş fəaliyyətinə uyğun əla keyfiyyətlərə malikdir. Lakin, təəssüf ki, gürcülər və tatarlar hər il torpaqlarının bir hissəsini itirir, bu isə onların gücünün, nüfuzunun və əhəmiyyətinin tədricən azalmasına səbəb olur".
De Bay Qafqaza səyahəti zamanı Dərbənddə, Qubada, Bakıda və Yelizavetpolda xeyli şəkil çəkib. Həmin fotoların bir hissəsi sözügedən broşürdə yer alır. İstər onların, istərsə də de Bayın çəkdiyi digər şəkillərin orijinalı Parisdəki Branli sahil muzeyində saxlanılır. De Bayın kolleksiyasında əsas yeri sadə insanların fotoları tutur. Bunu onun elmi maraq sahəsilə (antropologiya) əsaslandırmaq olar.
"Gələcəyə vaxış - təhsilin inkişafı" Ictimai Birliyi qeyri-hökumət təşkilatı de Bayın broşürünü tərcümə edərək 3 dildə - Azərbaycan, fransız və rus dillərində dərc etdirmək niyyətindədir. Təşkilat kitaba müəllifin Dərbənd, Quba və Bakıda çəkdiyi, həmçinin Parisdə saxlanılan bütün fotoları daxil etməyi düşünür. İdeya Azərbaycan Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası tərəfindən də dəstəklənib.
Beləliklə, de Bayın Azərbaycan və rus dillərinə tərcümə olunmuş, Paris muzeyində saxlanılan və bizə məlum olmayan fotoların da yer alacağı broşürü yaxın zamanlarda işıq üzü görəcək.

A WORD BY AN AZERBAIJANI
The rapid development of industry in Baku in the late 19th - early 20th century attracted to the city not only Western businesspeople, but also politicians and scientists who wished to see for themselves the oil boom and get to know the life of the inhabitants on the oriental periphery of immense Russia.
One visit after another
Thus, British novelist Annette Erie Meakin visited Baku in November 1901. Then, officers of the French General Staff, Captain Pierre de la Fontaine and Lieutenant Charles Pont, arrived in Baku later that month. In December 1901, famous French politician Francois de Loncle stayed in Baku together with his wife. Member of the Royal Learned Society of Great Britain Dr. Le Neve Foster, who arrived in Russia in 1902, also intended to visit the city. However, we were unable to find any information about whether or not this visit took place.
Famous French ethnologist and anthropologist, member of the Geographical Society of Paris Baron de Baye visited Baku twice - in 1900 and 1901. During his second visit, he brought with him the brochure "Chez les Tatars. De Derbent a Elisabethpol. Souvenir d'une mission par le Baron de Baye" [To Tatars. From Derbent to Yelisavetpol. Travel Memoirs of Baron de Baye], published in Paris.
As the name implies, the brochure contains the author's impressions from visiting the cities of the Caucasus populated by Muslims. Back in Paris, Baron de Baye made a report about his visit at a meeting of the Paris Geographical Society. The report was published in the April-May issue of the Society journal in 1901. De Baye's speech at the society meeting was met with great interest, as the author vividly presented the history of an oriental people hitherto unknown to the French public.
This speech formed the basis of the brochure. It should be noted that a copy of the brochure with de Baye's dedication to well-known merchant Haci Zeynalabdin Tagiyev is kept in the presidential library of the Presidential Affairs Department of the Republic of Azerbaijan. In Baku and Yelisavetpol (Ganca), Baron de Baye was accompanied by Ahmad bay Agayev [Ahmet Agaoglu], an employee of the Kaspiy newspaper, who gave him explanations.
A Frenchman about Azerbaijanis
De Baye's brochure is known for its benevolence towards Azerbaijanis and the author's honesty in evaluating the history and current situation of our people. He described in detail the Palace of the Shirvanshahs, noting the deplorable state of the palace at the beginning of the last century when this unique monument of architecture and history was used as a warehouse of the War Ministry. De Baye retold the legend of the Maiden's Tower. "Their monuments of literature and art tell us about the rich historical past," he wrote about Azerbaijanis. He introduced the French to the works of great poet Vaqif, citing one of his poems devoted to female beauty as an example of his work.
He also told the French about the Empress Alexandra Russian-Tatar School for Girls - a secular school for Muslim girls, the first of its kind in the East, built by H. Tagiyev.
A characteristic given to the Azerbaijanis by De Baye is of special interest: "Though they were alternately subordinated to Persia and Turkey, they nevertheless managed to preserve their identity throughout the centuries... The word of a Tatar (Azerbaijani. - Auth.) is something sacred. Their candour, their honesty, their temperance and hard work are recognized even by the Georgians. But you need to understand them". Elsewhere in his brochure, de Baye wrote: "These Tatars are studied and known least of all others; they are not valued at their worth and are often judged too severely. However, by the subtlety of mind, a propensity to everything humorous, quickness of enthusiasm and passion, cheerful character, lofty understanding of honour, they are the closest to us. An educated and well-bred Tartar is more like a Frenchman".
About land and power
Talking about the peoples inhabiting the Caucasus, he pointed out that "each of these elements is endowed with excellent qualities for that field of activity, which is peculiar to each of them. But unfortunately, the Georgians and the Tatars annually lose some of their possessions, and this leads to a gradual decline in their power, influence and importance".
During his visit to the Caucasus, de Baye made a lot of pictures in Derbent, Quba, Baku and Yelisavetpol. Some of these pictures are shown in the brochure. The originals of these and other photos he had taken are kept in the Quai Branly Museum in Paris. A prominent place in Baron de Baye's collection is given to pictures of ordinary people. Apparently, this can easily be explained by the scope of his academic interests - anthropology.
A non-governmental organization called Public Association "Galacaya bаxis - tahsilin inkisafi" ("Looking into the Future - Developing Education") set out to translate de Baye's brochure and publish it in three languages - Azerbaijani, French and Russian, with the inclusion of all the photos taken by the author in Derbent, Quba and Baku as well as those kept in Paris.
This idea was backed up by the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of Azerbaijan. A reprinted edition of Baron de Baye's brochure containing translations into the Azerbaijani and Russian languages and supplemented by unseen photographs from the Paris museum will soon be released.