Tanınmış fransız etnoqrafı və antropoloqu baron de Bayın Bakı haqqında fikirləri
XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərində Bakıda sənayenin sürətlə inkişaf etməsi Qərbin yalnız işgüzar dairələrinin deyil, eyni zamanda siyasətçilərinin, alimlərinin də diqqətinə səbəb olmuşdu. Onlar nəhəng Rusiyanın şərq bölgəsi olan Bakıda neft bumunu öz gözləri ilə görmək, şəhər sakinlərinin həyatı, məişəti ilə tanış olmaq istəyirdilər.
Səfər ardınca səfər
1901-ci ilin noyabrında ingilis yazıçısı Annet Eri Mikin Bakıya gəlib. Elə həmin ay Fransa General Qərargahının zabitləri kapitan Pyer de lya Fonten və leytenant Şarl Pon da Bakıya səfər ediblər. 1901-ci ilin dekabrında tanınmış fransız siyasi xadimi Fransua le Lonkl şəhərə xanımı ilə birlikdə baş çəkib. Böyük Britaniyanın Kral Elm Cəmiyyətinin 1902-ci ildə Rusiyaya səfər etmiş üzvü doktor Le Neve Fosterin də Bakıya gəlmək niyyəti var imiş. Lakin həmin səfərin baş tutub-tutmadığını müəyyənləşdirə bilmədik.
Bundan başqa, 1900 və 1901-ci illərdə tanınmış fransız etnoqrafı və antropolqu, Paris Coğrafiya Cəmiyyətinin üzvü baron de Bay Bakıda olub. İkinci səfəri zamanı o, özü ilə buraya Parisdə dərc olunmuş "Chez les Tatars. De Derbent a Elisabethpol. Souvenir d'une missio par le Baron de Baye" (Tatarların yanına. Dərbənddən Yelizavetpoladək. Baron de Bayın yol xatirələri).
Broşürün adından göründüyü kimi, müəllif orada müsəlmanların yaşadığı Qafqaz şəhərlərinə səyahətlərindən aldığı təəssüratlarını qeyd etmişdi. Parisə qayıdan baron de Bay Paris Coğrafiya Cəmiyyətində səfəri ilə bağlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzə cəmiyyətə məxsus jurnalın 1901-ci il aprel-may buraxılışında dərc olunub. Onun toplantıdakı çıxışı isə müəllifə böyük diqqətin yaranmasına səbəb olmuşdu - de Bay publikaya o dövrədən onlara məlum olmayan Şərq xalqı haqda ətraflı məlumat vermişdi.
Broşürün əsasını da məhz həmin çıxış təşkil edirdi. Qeyd edək ki, broşürün de Bay tərəfindən məşhur tacir Hacı Zeynalabdin Tağıyevə hədiyyə olunmuş nüsxəsi Azərbaycan Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında saxlanılır. Bakıda və Yelizavetpolda (Gəncə) baron de Bayı müşayiət edən "Kaspi" qəzetinin əməkdaşı Əhməd bəy Ağayev qonağa gördüklərini izah edirmiş.
Fransız azərbaycanlılar haqqında
De Boyun broşürü azərbaycanlılara xeyirxah münasibəti, Azərbaycan xalqının tarixinə, mövcud durumuna ədalətli qiymət verməsilə fərqlənir. O, kitabçasında Şirvanşahlar Sarayı haqda ətraflı yazıb, sarayın ötən əsrin əvvəllərində hansı acınacaqlı durumda olduğunu diqqətdən qaçırmayıb. Qeyd edək ki, həmin dövrdə bu nadir memarlıq və tarixi abidə hərbi nazirliyin anbarı kimi istifadə olunurdu. De Bay Qız Qalası haqda əfsanəni də oxucularına çatdırırdı. "Onların ədəbiyyat və incəsənət abidələri zəngin tarixi keçmişlərinin olduğunu göstərir", - deyə müəllif azərbaycanlılar haqda yazırdı. O, fransızları dahi şair Vaqifin yaradıcılığı ilə də tanış edir, nümunə kimi şairin qadın gözəlliyinə həsr etdiyi şeirlərindən birini göstərirdi.
De Bay fransızlara Şərqdə müsəlman qızları üçün ilk dünyəvi məktəb haqqında da məlumat verirdi. Söhbət H.Z.Tağıyevin inşa etdirdiyi "Aleksandriysk" qadın rus-tatar məktəbindən gedirdi.
De Bayın azərbaycanlılara verdiyi xarakteristika da maraqlı idi: "Onlar növbə ilə Irana, Türkiyəyə tabe olsalar da, əsrlər boyu eyniliklərini qoruyub saxlaya biliblər... Tatar (azərbaycanlı - red.) sözü məhrəmdir. Onların saflığı, təmizliyi, təmkinliliyi, əməksevərliyi, hətta gürcülərin özləri tərəfindən də etiraf olunur. Sadəcə, onları başa düşmək lazımdır".
De Bay broşürün digər hissəsində yazırdı: "Bu tatarlar digərlərindən az tədqiq ediliblər və daha az tanınırlar; onlar layiqincə qiymətləndirilmir və çox vaxt onlar haqda kəskin düşünürlər. Lakin onlar ağıllarının itiliyi, yumora meyilliliyi, ruh yüksəkliyi, şən xarakterləri, şərəf anlayışına önəm vermələrilə bizə hər kəsdən daha yaxındırlar. Savadlı və tərbiyəli tatar fransıza daha çox bənzəyir".
Torpaqlar və güc haqqında
Qafqazda məskunlaşmış xalqlar haqda danışan de Bay yazırdı ki, "bunlar hər biri özünəməxsus iş fəaliyyətinə uyğun əla keyfiyyətlərə malikdir. Lakin, təəssüf ki, gürcülər və tatarlar hər il torpaqlarının bir hissəsini itirir, bu isə onların gücünün, nüfuzunun və əhəmiyyətinin tədricən azalmasına səbəb olur".
De Bay Qafqaza səyahəti zamanı Dərbənddə, Qubada, Bakıda və Yelizavetpolda xeyli şəkil çəkib. Həmin fotoların bir hissəsi sözügedən broşürdə yer alır. İstər onların, istərsə də de Bayın çəkdiyi digər şəkillərin orijinalı Parisdəki Branli sahil muzeyində saxlanılır. De Bayın kolleksiyasında əsas yeri sadə insanların fotoları tutur. Bunu onun elmi maraq sahəsilə (antropologiya) əsaslandırmaq olar.
"Gələcəyə vaxış - təhsilin inkişafı" Ictimai Birliyi qeyri-hökumət təşkilatı de Bayın broşürünü tərcümə edərək 3 dildə - Azərbaycan, fransız və rus dillərində dərc etdirmək niyyətindədir. Təşkilat kitaba müəllifin Dərbənd, Quba və Bakıda çəkdiyi, həmçinin Parisdə saxlanılan bütün fotoları daxil etməyi düşünür. İdeya Azərbaycan Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası tərəfindən də dəstəklənib.
Beləliklə, de Bayın Azərbaycan və rus dillərinə tərcümə olunmuş, Paris muzeyində saxlanılan və bizə məlum olmayan fotoların da yer alacağı broşürü yaxın zamanlarda işıq üzü görəcək.

О том, как отзывался о Баку известный французский этнограф и антрополог барон де Бай
Бурное развитие промышленности Баку в конце XIX - начале XX века привлекало в город не только западных деловых людей, но и политиков, ученых, которые своими глазами хотели убедиться в наличии нефтяного бума, лучше узнать жизнь и быт жителей этой восточной окраины огромной России.
Визит за визитом
Так, в ноябре 1901 года в Баку побывала английская писательница Аннет Эри Микин. В том же месяце в Баку прибыли офицеры французского генерального штаба капитан Пьер де ля Фонтен и лейтенант Шарль Пон. В декабре 1901 года в Баку с супругой находился известный французский политический деятель Франсуа де Лонкль. Посетить город намеревался и прибывший в Россию в 1902 году член королевского ученого общества Великобритании доктор Ле Неве Фостер. Сведений о том, состоялся визит или нет, обнаружить нам не удалось.
Дважды - в 1900 и 1901 годах - в Баку гостил известный французский этнограф и антрополог, член Парижского географического общества барон де Бай. Во второй приезд он привез с собой изданную в Париже брошюру Chez les Tatars. De Derbent a Elisabethpol. Souvenir d'une missio par le Baron de Baye - "К Татарам. От Дербента до Елисаветполя. Путевые воспоминания барона де Бая".
Как видно из названия, брошюра представляет собой впечатления автора от посещения городов Кавказа, населенных мусульманами. Вернувшись в Париж, барон де Бай сделал доклад о своем визите на заседании Парижского географического общества. Доклад был опубликован в журнале общества за апрель-май 1901 года. Выступление де Бая на заседании общества, ярко представившего публике историю доселе неизвестного им восточного народа, было встречено с большим вниманием.
Это выступление и составило основу брошюры. Заметим, что экземпляр брошюры с дарственной де Бая известному купцу Гаджи Зейналабдину Тагиеву хранится в Президентской библиотеке Управления делами президента Азербайджанской Республики. В Баку и Елисаветполе (Гяндже) барона де Бая сопровождал, давал пояснения сотрудник газеты "Каспiй" Ахмед бек Агаев.
Француз об азербайджанцах
Брошюра де Бая отличается доброжелательным отношением к азербайджанцам, честностью автора в оценке истории и существующего положения нашего народа. Он подробно описал Дворец Ширваншахов, не обойдя вниманием то плачевное состояние, которое влачил дворец в начале прошлого века, когда этот уникальный памятник архитектуры и истории использовался в качестве склада военного министерства. Де Бай пересказал легенду о Девичьей башне. "Их памятники литературы и искусства говорят об богатом историческом прошлом", - написал он об азербайджанцах. Познакомил он французов и с творчеством великого поэта Вагифа, приведя в качестве образца его творчества одно из стихотворений, посвященных женской красоте.
Поведал он французам также о первой на Востоке светской школе для мусульманских девушек - Александрийском женском русско-татарском училище, построенном Г.А.Тагиевым.
Интересна характеристика, данная де Баем азербайджанцам: "Хотя они поочередно подчинялись и Персии, и Турции, тем не менее они в продолжении веков сумели сохранить свою индивидуальность… Слово татарина (азербайджанца. - Авт.) - вещь сокровенная. Их прямота, их честность, их воздержанность и трудолюбие признаны даже самими грузинами. Но только нужно их понять". В другом месте своей брошюры де Бай пишет: "Эти татары изучены и известны менее всех других; их не ценят по их достоинству и зачастую судят о них строго. Однако тонкостью ума, склонностью ко всему юмористическому, быстрой к энтузиазму и к увлечению, веселым характером, высоким пониманием чести они ближе всех к нам. Образованный и воспитанный татарин скорее похож на француза".
О землях и силе
Говоря о народах, населяющих Кавказ, он указывает, что "каждый из этих элементов одарен превосходными качествами для той сферы деятельности, которая свойственна каждой из них. Но, к несчастью, грузины и татары ежегодно теряют части своих владений, а это приводит к постепенному уменьшению их силы, влияния и значения".
Во время посещения Кавказа де Бай сделал немало фотоснимков в Дербенте, Губе, Баку и Елисаветполе. Часть этих фотографий помещена в брошюре. Оригиналы этих и других фотографий, сделанных им, хранятся в музее на набережной Бранли в Париже. Главное место в коллекции барона де Бая занимают фотографии простых людей. Это, видимо, легко объяснить сферой его научных интересов - антропологией.
Неправительственная организация - Общественное объединение "Gələcəyə baxış - təhsilin inkişafı" ("Взгляд в будущее - развитие образования") задалось целью перевести брошюру де Бая и издать на трех языках - азербайджанском, французском и русском, включив в нее все фотографии, сделанные автором в Дербенте, Губе, Баку, а также хранящиеся в Париже.
Эта идея получила одобрение в Совете государственной поддержки неправительственных организаций при президенте Азербайджана. В ближайшее время переизданная брошюра барона де Бая с переводами на азербайджанский, русский языки и дополненная неизвестными нам фотографиями из Парижского музея увидит свет.