Vergi imtiyazları və güzəştli kreditlər ucuz otellərin tikilməsinə və turizm obyektlərində qiymətlərin aşağı salınmasına kömək edəcək
Son on beş il ərzində Qara dəniz - Xəzər regionunda turizm sahəsində yaranan trendlər büdcəli otellərin üstünlük təşkil etdiyi, o cümlədən nəqliyyat xərclərini nəzərəçarpacaq dərəcədə azaltmış ucuz qiymətlər təklif edən aviaşirkətlərin cəlb edilməsi ilə kütləvi turizmin inkişafına üstünlük verilməsinin effektivliyini təsdiqləyib. Bu cür islahatlar güclənən qlobal böhran şəraitində, tələbatın aşağı düşməsi dövrünü yaşayan Azərbaycanın rekreasiya sektorunda çoxdandır tələb olunur.
Əmələgəlmə mərhələsini aşan, otel və buna uyğun olan rekreasiya potensialını formalaşdıran Azərbaycanın turizm sektoru keyfiyyətcə struktur dəyişiklikləri ərəfəsindədir. Mehmanxana və nəqliyyat tariflərinin azalmasını, giriş prosedurlarının sadələşdirilməsini və sahənin yeni istiqamətlərinin kapitallaşması üçün münbit mühitin formalaşmasını nəzərdə tutan islahatlar gözlənilir. Sadalanan dəyişikliklərin əsas məqsədi - ölkəmizdə vətəndaşların hər bir təbəqəsi üçün istirahətin cəlbediciliyini qorumaq və bizə gələn xarici qonaqların sayını nəzərəçarpacaq dərəcədə artırmaqdır.
Hökumətin 2015-ci ilin iyununda keçirilən iclasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu sahədə olan problemləri açıq göstərib və qarşıda duran vəzifələri dəqiq müəyən edib. Ölkə başçısı məsrəflərin azaldılması və yerli turizm sektorunun rəqabətə davamlılığının artırılması ilə bağlı kompleks tədbirlərin görülməsini tapşırıb. Ötən dövr ərzində Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və bir sıra aidiyyatı assosiasiyaların təşəbbüsü ilə bazar subyektlərini ucuz otellərin tikintisinə sərmayə yatırmağa, qiymətləri azaltmağa və yeni rekreasiya istiqamətlərini inkişaf etdirməyə stimullaşdıran bir sıra təkliflər hazırlanıb. Yeni həvəsləndirmə üsullarına ehtiyac həmçinin regionda son vaxtlar güclənən mənfi iqtisadi proseslərlə bağlıdır.
Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Nazim Səmədovun sözlərinə görə, 10 il bundan əvvəl başlanan kompleks tədbirlər - təkmilləşdirilmiş sahə qanunvericiliyinin hazırlanması, rekreasiya infrastrukturunun yaradılması, ölkənin beynəlxalq proqramlarda iştirakı, sahibkarlara dövlət dəstəyi, yerli və xarici sərmayəçilərə yüksək səviyyədə kömək göstərmək rejimi Azərbaycanda turizm sektorunun sürətli inkişafının katalizatorlarına çevrilib. Təsadüfi deyil ki, bu müddət ərzində turizm sektorunun ölkənin ÜDM-də xüsusi çəkisi minimal göstəricilərdən 4,1%-dək artıb.
"Dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və biznesin maliyyə fəallığı sahənin sürətli inkişafına gətirib çıxarıb, bunun nəticəsi isə Azərbaycanı ziyarət edən xarici qonaqların sayının artmasıdır : bu rəqəm 2005-ci ildəki 1,1 milyondan 2014-cü ildə 2,3 milyon nəfərədək artıb", - nazir müavini N.Səmədov deyib. - "Lakin MDB ölkələrində müşahidə olunan iqtisadi çətinliklər ölkəmizə gələn turistlərin sayına mənfi təsir göstərir. Belə ki, cari ilin ilk yarısında Rusiya səyahətçilərinin sayı 87 min, Gürcüstandan olan qonaqların sayı isə 60 min azalıb". Ümumilikdə, ötən 8 ay ərzində Azərbaycanı, təxminən, 1 milyon xarici turist ziyarət edib, bu da ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 10% azdır. N.Səmədovun fikrincə, ölkəyə giriş - turizmin stimullaşdırılması üçün tədbirlər kompleksi həyata keçirilir: elektron vizaların verilmə sistemi yaradılıb, giriş vizalarının verilməsi prosedurunun asanlaşdırılması ilə bağlı dünya təcrübəsinə əsaslanan yeni təkliflərin nəzərdən keçirilməsi üçün XİN-ə təqdim olunub. Bu yaxınlarda isə Nazirlər Kabineti tərəfindən "Turizm şirkətləri tərəfindən vizaların akkreditasiyası qaydaları" tətbiq olunub və artıq ölkənin 65 turizm şirkəti elektron dəvətnamələrin verilməsinə hüquq qazanıb. İşgüzar turizmin inkişaf etdirilməsi üçün ölkədə konqreslər bürosu yaradılıb. "Şahdağ" və "Tufandağ" turizm mərkəzlərinin istismara verilməsi, balneoloji və termal turizmin inkişaf etdirilməsi üzrə tədbirlərin görülməsi ilə qonaqların əksəriyyəti Azərbaycanı yay mövsümündə ziyarət etməsi ilə əlaqədar mövsüm amilini aradan qaldırmaq tədricən mümkün olur.
"Bir sıra istiqamətlər üzrə aviabiletlərin ucuzlaşdırılması mümkün olub və aviatariflərin ucuzlaşdırılması artıq xaricilərin bizim ölkəyə ziyarətlərinin artırılmasına imkan yaradaraq, turizm paketlərinin qiymətlərinə müsbət təsir göstərir", - deyə N.Səmədov vurğulayıb. Söz düşmüşkən, milli aviadaşıyıcı "Azərbaycan Hava Yolları" QSC (AZAL) dövlət başçısının tənqidinə ilk reaksiya verənlərdən olub və bir sıra tələbat çox olan istiqamətlər üzrə qiymətləri orta hesabla 30% azaldıb. AZAL, həmçinin yerli turizm agentliklərinə elə Türkiyənin məşhur kurortlarına ucuz putyovkalar almaq imkanı verməklə, çarter reyslərin sayını da genişləndirir. Bu günlərdə isə AZAL Bakı - Dubay - Bakı marşrutu üzrə ucuz aviabiletlərin satışına başlayıb: bütün rüsumları və yığımları özündə ehtiva edən biletin qiyməti bir istiqamətə 99 avro səviyyəsində müəyyənləşdirilib. Bu yaxınlarda Azərbaycana 2016-cı ilin mart ayından uçuşlarını bərpa etmək niyyətini bildirən Macarıstanın "WizzAir" lou-kost aviaşirkəti ilə danışıqlar sona çatıb. Daha uzaq perspektivdə ölkəyə digər lou-kost aviaşirkətlərin cəlb edilməsi nəzərdən keçirilib, bu da qonşu Gürcüstan və Türkiyənin təcrübəsində göstərildiyi kimi, aviauçuşların tariflərini rəqabətli səviyyədə saxlamağın ən effektiv üsuludur.
Dövlət başçısının əmr etdiyi tapşırığı rəhbər tutaraq, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi rekreasiya obyektlərində mövcud qiymətlərin azalması üçün bir sıra tədbirlər gördü. "Bu gün bir çox yerli mehmanxanalar özlərini üç və ya dördulduzlu obyektlər kimi təqdim edir, lakin əslində, burada göstərilən xidmətlərin səviyyəsi heç də qeyd edilmiş standartlara uyğun deyil", - mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev deyib. - "Bununla əlaqədar olaraq, mehmanxanaların sahiblərinə qiymətləri mövcud olan qanunvericiliyə əsasən standartlara uyğun salmağa məsləhət görəcəyik". Nazirin sözlərinə görə, regionlarda icra hakimiyyətləri rəhbərlərinə, sahibkarlara və rekreasiya sektorunda çalışan digər strukturlara artıq müvafiq məsləhətlər verilib.
Bu gün qanunvericilikdə mehmanxana sahəsində məcburi standartlaşdırma tələbləri mövcud deyil. Lakin mehmanxanaların və digər rekreasiya obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi zamanı sahibkarlara standartları Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə uyğunlaşdırmaq məsləhət görülüb. Bu tədbirlər ucuz 2-3 ulduzlu otellərin sayının artmasına və müəyyən vaxtdan sonra sahədə qiymət siyasətinə müsbət təsir göstərəcək. Öz növbəsində, Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTa) ekspertləri, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin mütəxəssisləri yerli mehmanxanalarda miqyaslı tarif monitorinqini birləşdirən tədbirlər planı hazırlayıblar. "Həm paytaxt, həm də regional mehmanxanaları ehtiva edəcək monitorinqin nəticələrinə əsasən, biz oralarda tətbiq olunan xidmətlərin qiymətlərinin iqtisadi əsasnaməsini tələb etmək niyyətindəyik", - deyə AzTa-nın rəhbəri Nahid Bağırov bildirib. Turizm qurumu, həmçinin biznesin sərmayə fəallığının təşviqi üçün xüsusi təkliflər də hazırlayıb. Yeni təkliflər turizmin inkişafına, ilk növbədə, 2-3 ulduzlu ucuz otellərin tikintisinə, sərmayə qoyan sahibkarların vergi güzəştləri ilə təmin edilməsini nəzərdə tutur. Həmçinin turizm sahəsini biznes subyektlərinə ucuz mehmanxanalar tikmək şərti ilə güzəştli kreditlər ayıra biləcək Azərbaycan Sahibkarlara Kömək Milli Fondunun prioritetlər siyahısına daxil etmək də təklif olunub.
Mehmanxana sektorunda qiymətlərin müəyyən edilməsi sahəsinə daha bir təsir mexanizmi Otel və Restoranlar Assosiasiyası (DAİR) tərəfindən təklif olunub. DAİR mütəxəssisləri hesab edirlər ki, təsiredici motivasiya kimi təkcə verginin güzəştli rejiminin tətbiqi deyil, həmçinin sosial ödəmələr üzrə preferensiyaların, ucuz mehmanxanaların tikintisi üçün ayrılan torpaq sahələrinin qiymətlərinin aşağı salınması və sosial kommunal tariflərin tətbiqi də ola bilər. Assosiasiyada hesab edirlər ki, milli sertifikatlaşdırma və otellərə ulduz səviyyəsinin verilməsi sistemindəki islahatlar mehmanxanaların tarifləşmə məsələsinə təsir göstərə bilər.
Deyilənlərə əsasən, yerli rekreasiya sahəsinin modernləşmə və rəqabətədavamlılığını nəzərdə tutan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təklifləri qurumun hazırladığı "2016-2025-ci illərdə turizmin inkişafı strategiyası"nın əsas komponenti olacaq. Bu strategiya qurumlararası razılaşma mərhələsini keçib və yaxın zamanlarda müvafiq icra hakimiyyəti tərəfindən təsdiq olunacaq. Sənəd sahənin inkişafı üzrə dövlət orqanlarının yeni tapşırıqlarını və bazar subyektlərinin əməkdaşlıq üsullarını formalaşdırır. Azərbaycanın cəlbedici turizm məkanına çevrilməsi üçün dörd baza prinsipi nəzərdə tutulub: münasib bazar şəraiti və sahənin rəqabətədavamlılığı üçün preferensiyaların artırılması, turizm məhsulunun çeşidlənməsi, sahə standartlarının təkmilləşdirilməsi və cəmiyyətin kütləvi turizmə marağının qorunub-saxlanılması. Bununla yanaşı, sənəddə rekreasiya infrastrukturunun inkişafı və optimallaşdırılması üzrə tədbirlər və həmçinin turizm sahəsində beynəlxalq təcrübənin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Daha bir məqsəd - marketinq və kommunikasiyalar üzrə kadrların ixtisaslaşmasının artırılmasıdır.
Daha vacib "Strategiya"da formalaşdırılan qiymətlərin aşağı salınmasına, xidmət göstərilən standartların yaxşılaşdırılmasına və nəticədə ölkənin turizm sektorunun beynəlxalq rəqabətə davamlılığının artırılmasına yol açan yeni bazar şəraitinin yaradılması ilə bağlı tapşırıqlar nəzərdə tutulur. Bu proses artıq başlanıb: Mədəniyyət və Turzim Nazirliyi profil assosiasiyaların dəstəyi ilə bazar subyektlərinin stimullaşdırılması üzrə təkliflə r paketi hazırlayıb. Onlar qiymətləri aşağı salmalı və yerli bazara daha cəlbedici və rəqabətədavamlı turizm məshulu təqdim etməlidir.

Tax breaks and soft loans will lead to the construction of low-cost hotels and less expensive recreational facilities
The development trends of the tourism industry in the Black Sea-Caspian region that have established over the past decade and a half have confirmed the efficiency of developing mass tourism with a dominance of low-cost hotels and engagement of discounter airlines to significantly reduce transport costs. Such reforms are long overdue in the recreational sector of Azerbaijan, which experiences a drop in demand in a growing global crisis.
Having passed the stage of formation and developed the hotel and accompanying recreational capacity, Azerbaijan's tourism sector is on the threshold of quality structural changes. Reforms envisaging a reduction of hotel and transport tariffs, simplified entry procedures and a favorable environment for the industry to capitalize on new trends are in the offing. The main goal of these changes is to maintain the attractiveness of recreation in our country for all citizens and to significantly increase the number of foreign visitors.
In a Cabinet meeting in June 2015, President Ilham Aliyev identified the problems existing in the sector and set a clear objective - to take a series of measures to reduce costs and improve the competitiveness of the tourism sector. Over this period, the Ministry of Culture and Tourism, as well as a number of organizations, have developed a number of proposals to encourage market entities to invest in the construction of low-cost hotels, reduce prices and develop new directions in tourism. The need for new development methods and incentives is also explained by the negative economic processes taking place in the region of late.
According to the Deputy Minister of Culture and Tourism, Nazim Samadov, the comprehensive measures initiated 10 years ago, including the development of industry-specific legislation, development of the recreational infrastructure, the country's participation in international programs, state support for entrepreneurs and the most favored treatment of local and foreign investors, facilitated rapid development of the tourism sector in Azerbaijan. It is not surprising that over this period the share of tourism sector in the country's GDP has increased to 4.1 per cent.
"The measures taken by the state and financial activities of business entities have contributed to a rapid development of the industry, which is evidenced by the growing number of foreign visitors to Azerbaijan. It has increased from 1.1 million in 2005 to 2.3 million in 2014," N. Samadov says. "However, the economic difficulties experienced in CIS countries adversely affect the number of tourists coming to our country. Thus, in the first half of this year, the number of Russian tourists has dropped by about 87,000 and of those from Georgia by 60,000." In general, over the past eight months, about 1 million foreign tourists have visited Azerbaijan, which is 10 per cent less than in the same period of last year.
According to N.Samadov, a range of measures are taken in the country to stimulate tourism: a system of issuing electronic visas has been developed and the new proposals to facilitate the issuing of visas have been submitted to the Foreign Ministry. The Cabinet has recently introduced "Rules of visa accreditation for travel agencies", and 65 travel agencies have already obtained the right to issue electronic invitations. In order to develop business tourism in the country, a Congress Bureau has been created. The commissioning of "Shahdag" and "Tufandag" tourist centers, as well as the measures to develop balneology and thermal branches of tourism, will gradually eliminate the seasonal factor, when a vast majority of guests visited Azerbaijan in the summer.
"We have managed to reduce the price of air tickets from a number of directions, and this is already having a good impact on the cost of travel packages, thereby contributing to a growing number of visitors to our country", N. Samadov said.
Incidentally, the national airline "Azerbaijan Airlines" (AZAL) has been one of the first to respond to the criticism of the head of state by reducing the airfare by an average of 30 per cent for a number of popular destinations. AZAL is also expanding the network of charter flights, providing customers of local travel agents with the opportunity to acquire cheap tickets to popular Turkish resorts. A few days ago, AZAL launched daily low-cost flights Baku-Dubai-Baku: one ticket, including all taxes and fees, costs 99 euros one way. Talks have also been concluded with the Hungarian budget airline WizzAir, which has announced his intention to resume flights to Azerbaijan in March 2016. In the longer term, the country considers attracting other low-cost airlines, which, as the experience of neighboring Georgia and Turkey shows, is the most effective way of maintaining a competitive level of tariffs.
Guided by objectives identified by the head of state, the Ministry of Culture and Tourism has also taken a number of measures to reduce prices at recreational facilities. "A considerable number of local hotels are positioning themselves as a three- or four-star facilities, but the level of their services is not always consistent with the declared standards," Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev has said. "In this connection, we recommend that owners of hotels bring prices into line with the existing standards as per applicable legislation." According to the minister, executive authorities in the regions, businesses and others involved in the recreational sector have already received the necessary recommendations.
To date, the legislation there is no requirement of mandatory standards in the hotel industry. However, the design and construction of hotels and other recreational facilities to businessmen recommended to harmonize standards in cooperation with experts from the Ministry of Culture and Tourism. These measures help to increase the number of low-priced 2-3 star hotels and eventually will have a positive impact on pricing in the industry.
In turn, the experts of the Association of Tourism of Azerbaijan (AzTa) and experts of the Ministry of Culture and Tourism have developed a plan of action, including conducting a large-scale monitoring of tariffs in local hotels. "The monitoring, which will cover both the capital and in regional hotels, we intend to demand economic justification used in their rates for services", - said the head Nahid Bagirov AzTa.
Tourism Authority has also developed special offers to encourage business investment activity. New proposals meant to provide tax benefits to entrepreneurs investing in the development of tourism, especially in the construction of 2-3-star budget hotel. It is also proposed to include the sphere of tourism among the priorities of the National Entrepreneurship Support Fund of Azerbaijan, which would provide soft loans business entities subject to their agreement to build a cheap hotel.
The tourism authority has also developed special proposals to encourage investment activity. The new proposals are meant to provide tax benefits to entrepreneurs investing in the development of tourism, especially in the construction of two- and three-star hotels. One of the proposals is to include the sphere of tourism on the list of priorities of the National Fund for Entrepreneurship Support, which would provide soft loans to the business entities building cheap hotels.
Another mechanism of influencing hotel prices has recently been proposed by the Association of Hotels and Restaurants (DAIR). The introduction of tax breaks, social benefits, the reduction of prices for land plots allocated for the construction of low-cost hotels and special utility tariffs could provide effective motivation for businesses, DAIR experts believe.
The Association believes that the reform of the national system of certification and awarding of stars to hotels may also have an impact on hotel prices. Apparently, the proposals of the Ministry of Tourism on enhancing the competitiveness and modernization of the recreational sphere will become an essential component of the "Strategy on the development of tourism in 2016-2025" developed by the Ministry. This strategy has passed the stage of inter-ministerial approval and will soon be approved by the relevant executive authority. The document defines new tasks of government agencies on the development of the industry and defines the forms and methods of cooperation with players of the market. In order to turn Azerbaijan into an attractive travel destination, the strategy envisages four basic principles: creation of favorable market conditions and preferences to improve the competitiveness of the industry, a variety of tourism products, improvement of industry standards, and preservation of public interest in tourism. In addition, the document includes measures on the development and optimization of the recreational infrastructure, as well as the implementation of international experience in the field of tourism. Another goal is to enhance the professionalism of personnel in the field of marketing and communications.
The most important objective of the Strategy is the formation of new market conditions conducive to lower prices, improved service standards and, as a consequence, improved international competitiveness of the country's tourism sector. This process has already begun: the Ministry of Tourism with the support of professional associations has developed a package of proposals to encourage the market players to cut prices and introduce a more attractive and competitive tourism product.