Vergi imtiyazları və güzəştli kreditlər ucuz otellərin tikilməsinə və turizm obyektlərində qiymətlərin aşağı salınmasına kömək edəcək
Son on beş il ərzində Qara dəniz - Xəzər regionunda turizm sahəsində yaranan trendlər büdcəli otellərin üstünlük təşkil etdiyi, o cümlədən nəqliyyat xərclərini nəzərəçarpacaq dərəcədə azaltmış ucuz qiymətlər təklif edən aviaşirkətlərin cəlb edilməsi ilə kütləvi turizmin inkişafına üstünlük verilməsinin effektivliyini təsdiqləyib. Bu cür islahatlar güclənən qlobal böhran şəraitində, tələbatın aşağı düşməsi dövrünü yaşayan Azərbaycanın rekreasiya sektorunda çoxdandır tələb olunur.
Əmələgəlmə mərhələsini aşan, otel və buna uyğun olan rekreasiya potensialını formalaşdıran Azərbaycanın turizm sektoru keyfiyyətcə struktur dəyişiklikləri ərəfəsindədir. Mehmanxana və nəqliyyat tariflərinin azalmasını, giriş prosedurlarının sadələşdirilməsini və sahənin yeni istiqamətlərinin kapitallaşması üçün münbit mühitin formalaşmasını nəzərdə tutan islahatlar gözlənilir. Sadalanan dəyişikliklərin əsas məqsədi - ölkəmizdə vətəndaşların hər bir təbəqəsi üçün istirahətin cəlbediciliyini qorumaq və bizə gələn xarici qonaqların sayını nəzərəçarpacaq dərəcədə artırmaqdır.
Hökumətin 2015-ci ilin iyununda keçirilən iclasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu sahədə olan problemləri açıq göstərib və qarşıda duran vəzifələri dəqiq müəyən edib. Ölkə başçısı məsrəflərin azaldılması və yerli turizm sektorunun rəqabətə davamlılığının artırılması ilə bağlı kompleks tədbirlərin görülməsini tapşırıb. Ötən dövr ərzində Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və bir sıra aidiyyatı assosiasiyaların təşəbbüsü ilə bazar subyektlərini ucuz otellərin tikintisinə sərmayə yatırmağa, qiymətləri azaltmağa və yeni rekreasiya istiqamətlərini inkişaf etdirməyə stimullaşdıran bir sıra təkliflər hazırlanıb. Yeni həvəsləndirmə üsullarına ehtiyac həmçinin regionda son vaxtlar güclənən mənfi iqtisadi proseslərlə bağlıdır.
Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Nazim Səmədovun sözlərinə görə, 10 il bundan əvvəl başlanan kompleks tədbirlər - təkmilləşdirilmiş sahə qanunvericiliyinin hazırlanması, rekreasiya infrastrukturunun yaradılması, ölkənin beynəlxalq proqramlarda iştirakı, sahibkarlara dövlət dəstəyi, yerli və xarici sərmayəçilərə yüksək səviyyədə kömək göstərmək rejimi Azərbaycanda turizm sektorunun sürətli inkişafının katalizatorlarına çevrilib. Təsadüfi deyil ki, bu müddət ərzində turizm sektorunun ölkənin ÜDM-də xüsusi çəkisi minimal göstəricilərdən 4,1%-dək artıb.
"Dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və biznesin maliyyə fəallığı sahənin sürətli inkişafına gətirib çıxarıb, bunun nəticəsi isə Azərbaycanı ziyarət edən xarici qonaqların sayının artmasıdır : bu rəqəm 2005-ci ildəki 1,1 milyondan 2014-cü ildə 2,3 milyon nəfərədək artıb", - nazir müavini N.Səmədov deyib. - "Lakin MDB ölkələrində müşahidə olunan iqtisadi çətinliklər ölkəmizə gələn turistlərin sayına mənfi təsir göstərir. Belə ki, cari ilin ilk yarısında Rusiya səyahətçilərinin sayı 87 min, Gürcüstandan olan qonaqların sayı isə 60 min azalıb". Ümumilikdə, ötən 8 ay ərzində Azərbaycanı, təxminən, 1 milyon xarici turist ziyarət edib, bu da ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 10% azdır. N.Səmədovun fikrincə, ölkəyə giriş - turizmin stimullaşdırılması üçün tədbirlər kompleksi həyata keçirilir: elektron vizaların verilmə sistemi yaradılıb, giriş vizalarının verilməsi prosedurunun asanlaşdırılması ilə bağlı dünya təcrübəsinə əsaslanan yeni təkliflərin nəzərdən keçirilməsi üçün XİN-ə təqdim olunub. Bu yaxınlarda isə Nazirlər Kabineti tərəfindən "Turizm şirkətləri tərəfindən vizaların akkreditasiyası qaydaları" tətbiq olunub və artıq ölkənin 65 turizm şirkəti elektron dəvətnamələrin verilməsinə hüquq qazanıb. İşgüzar turizmin inkişaf etdirilməsi üçün ölkədə konqreslər bürosu yaradılıb. "Şahdağ" və "Tufandağ" turizm mərkəzlərinin istismara verilməsi, balneoloji və termal turizmin inkişaf etdirilməsi üzrə tədbirlərin görülməsi ilə qonaqların əksəriyyəti Azərbaycanı yay mövsümündə ziyarət etməsi ilə əlaqədar mövsüm amilini aradan qaldırmaq tədricən mümkün olur.
"Bir sıra istiqamətlər üzrə aviabiletlərin ucuzlaşdırılması mümkün olub və aviatariflərin ucuzlaşdırılması artıq xaricilərin bizim ölkəyə ziyarətlərinin artırılmasına imkan yaradaraq, turizm paketlərinin qiymətlərinə müsbət təsir göstərir", - deyə N.Səmədov vurğulayıb. Söz düşmüşkən, milli aviadaşıyıcı "Azərbaycan Hava Yolları" QSC (AZAL) dövlət başçısının tənqidinə ilk reaksiya verənlərdən olub və bir sıra tələbat çox olan istiqamətlər üzrə qiymətləri orta hesabla 30% azaldıb. AZAL, həmçinin yerli turizm agentliklərinə elə Türkiyənin məşhur kurortlarına ucuz putyovkalar almaq imkanı verməklə, çarter reyslərin sayını da genişləndirir. Bu günlərdə isə AZAL Bakı - Dubay - Bakı marşrutu üzrə ucuz aviabiletlərin satışına başlayıb: bütün rüsumları və yığımları özündə ehtiva edən biletin qiyməti bir istiqamətə 99 avro səviyyəsində müəyyənləşdirilib. Bu yaxınlarda Azərbaycana 2016-cı ilin mart ayından uçuşlarını bərpa etmək niyyətini bildirən Macarıstanın "WizzAir" lou-kost aviaşirkəti ilə danışıqlar sona çatıb. Daha uzaq perspektivdə ölkəyə digər lou-kost aviaşirkətlərin cəlb edilməsi nəzərdən keçirilib, bu da qonşu Gürcüstan və Türkiyənin təcrübəsində göstərildiyi kimi, aviauçuşların tariflərini rəqabətli səviyyədə saxlamağın ən effektiv üsuludur.
Dövlət başçısının əmr etdiyi tapşırığı rəhbər tutaraq, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi rekreasiya obyektlərində mövcud qiymətlərin azalması üçün bir sıra tədbirlər gördü. "Bu gün bir çox yerli mehmanxanalar özlərini üç və ya dördulduzlu obyektlər kimi təqdim edir, lakin əslində, burada göstərilən xidmətlərin səviyyəsi heç də qeyd edilmiş standartlara uyğun deyil", - mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev deyib. - "Bununla əlaqədar olaraq, mehmanxanaların sahiblərinə qiymətləri mövcud olan qanunvericiliyə əsasən standartlara uyğun salmağa məsləhət görəcəyik". Nazirin sözlərinə görə, regionlarda icra hakimiyyətləri rəhbərlərinə, sahibkarlara və rekreasiya sektorunda çalışan digər strukturlara artıq müvafiq məsləhətlər verilib.
Bu gün qanunvericilikdə mehmanxana sahəsində məcburi standartlaşdırma tələbləri mövcud deyil. Lakin mehmanxanaların və digər rekreasiya obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi zamanı sahibkarlara standartları Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə uyğunlaşdırmaq məsləhət görülüb. Bu tədbirlər ucuz 2-3 ulduzlu otellərin sayının artmasına və müəyyən vaxtdan sonra sahədə qiymət siyasətinə müsbət təsir göstərəcək. Öz növbəsində, Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTa) ekspertləri, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin mütəxəssisləri yerli mehmanxanalarda miqyaslı tarif monitorinqini birləşdirən tədbirlər planı hazırlayıblar. "Həm paytaxt, həm də regional mehmanxanaları ehtiva edəcək monitorinqin nəticələrinə əsasən, biz oralarda tətbiq olunan xidmətlərin qiymətlərinin iqtisadi əsasnaməsini tələb etmək niyyətindəyik", - deyə AzTa-nın rəhbəri Nahid Bağırov bildirib. Turizm qurumu, həmçinin biznesin sərmayə fəallığının təşviqi üçün xüsusi təkliflər də hazırlayıb. Yeni təkliflər turizmin inkişafına, ilk növbədə, 2-3 ulduzlu ucuz otellərin tikintisinə, sərmayə qoyan sahibkarların vergi güzəştləri ilə təmin edilməsini nəzərdə tutur. Həmçinin turizm sahəsini biznes subyektlərinə ucuz mehmanxanalar tikmək şərti ilə güzəştli kreditlər ayıra biləcək Azərbaycan Sahibkarlara Kömək Milli Fondunun prioritetlər siyahısına daxil etmək də təklif olunub.
Mehmanxana sektorunda qiymətlərin müəyyən edilməsi sahəsinə daha bir təsir mexanizmi Otel və Restoranlar Assosiasiyası (DAİR) tərəfindən təklif olunub. DAİR mütəxəssisləri hesab edirlər ki, təsiredici motivasiya kimi təkcə verginin güzəştli rejiminin tətbiqi deyil, həmçinin sosial ödəmələr üzrə preferensiyaların, ucuz mehmanxanaların tikintisi üçün ayrılan torpaq sahələrinin qiymətlərinin aşağı salınması və sosial kommunal tariflərin tətbiqi də ola bilər. Assosiasiyada hesab edirlər ki, milli sertifikatlaşdırma və otellərə ulduz səviyyəsinin verilməsi sistemindəki islahatlar mehmanxanaların tarifləşmə məsələsinə təsir göstərə bilər.
Deyilənlərə əsasən, yerli rekreasiya sahəsinin modernləşmə və rəqabətədavamlılığını nəzərdə tutan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təklifləri qurumun hazırladığı "2016-2025-ci illərdə turizmin inkişafı strategiyası"nın əsas komponenti olacaq. Bu strategiya qurumlararası razılaşma mərhələsini keçib və yaxın zamanlarda müvafiq icra hakimiyyəti tərəfindən təsdiq olunacaq. Sənəd sahənin inkişafı üzrə dövlət orqanlarının yeni tapşırıqlarını və bazar subyektlərinin əməkdaşlıq üsullarını formalaşdırır. Azərbaycanın cəlbedici turizm məkanına çevrilməsi üçün dörd baza prinsipi nəzərdə tutulub: münasib bazar şəraiti və sahənin rəqabətədavamlılığı üçün preferensiyaların artırılması, turizm məhsulunun çeşidlənməsi, sahə standartlarının təkmilləşdirilməsi və cəmiyyətin kütləvi turizmə marağının qorunub-saxlanılması. Bununla yanaşı, sənəddə rekreasiya infrastrukturunun inkişafı və optimallaşdırılması üzrə tədbirlər və həmçinin turizm sahəsində beynəlxalq təcrübənin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Daha bir məqsəd - marketinq və kommunikasiyalar üzrə kadrların ixtisaslaşmasının artırılmasıdır.
Daha vacib "Strategiya"da formalaşdırılan qiymətlərin aşağı salınmasına, xidmət göstərilən standartların yaxşılaşdırılmasına və nəticədə ölkənin turizm sektorunun beynəlxalq rəqabətə davamlılığının artırılmasına yol açan yeni bazar şəraitinin yaradılması ilə bağlı tapşırıqlar nəzərdə tutulur. Bu proses artıq başlanıb: Mədəniyyət və Turzim Nazirliyi profil assosiasiyaların dəstəyi ilə bazar subyektlərinin stimullaşdırılması üzrə təkliflə r paketi hazırlayıb. Onlar qiymətləri aşağı salmalı və yerli bazara daha cəlbedici və rəqabətədavamlı turizm məshulu təqdim etməlidir.

Налоговые преференции и льготные кредиты будут способствовать строительству бюджетных отелей и снижению цен на туробъектах
Сложившиеся за последние полтора десятилетия тренды развития туристической индустрии в Черноморско-Каспийском регионе подтвердили эффективность ставки на развитие массового туризма с преобладанием бюджетных отелей, а также c привлечением авиакомпаний-дискаунтеров, ощутимо сокращающих транспортные издержки. Подобные реформы давно востребованы рекреационным сектором Азербайджана, испытывающим падение спроса в условиях усиливающегося глобального кризиса.
Миновавший стадию становления, сформировавший отельный и сопутствующий рекреационный потенциал, туристический сектор Азербайджана находится в преддверии качественных структурных перемен. Предстоят реформы, предусматривающие снижение гостиничных и транспортных тарифов, упрощение въездных процедур, а также формирование благоприятной среды для капитализации новых направлений отрасли. Главная цель перечисленных преобразований - сохранить привлекательность отдыха в нашей стране для всех категорий граждан, а также заметно увеличить число прибывающих к нам зарубежных гостей.
В ходе состоявшегося в июне 2015 года заседания правительства президент Азербайджана Ильхам Алиев наглядно обозначил имеющиеся в отрасли проблемы и сформулировал четкую задачу - необходимость скорейшего принятия комплекса мер по снижению издержек и повышению конкурентоспособности отечественного турсектора. За истекший период по инициативе Министерства культуры и туризма, а также ряда профильных ассоциаций были разработаны ряд предложений, стимулирующих субъектов рынка инвестировать в строительство бюджетных отелей, снижать цены и развивать новые направления в рекреационной сфере. Потребность в новых стимулах и методах для развития обусловлена также доминирующими в последнее время в регионе негативными экономическими процессами.
По словам заместителя министра культуры и туризма Азербайджана Назима Самедова, начатые 10 лет назад комплексные меры - разработка передового отраслевого законодательства, развитие рекреационной инфраструктуры, участие страны в международных программах, господдержка предпринимателей и режим наибольшего благоприятствования местным и зарубежным инвесторам явились катализатором бурного развития туристического сектора в Азербайджане. Неудивительно, что за этот период удельный вес турсектора в структуре ВВП страны увеличился с минимальных показателей до 4,1%.
"Предпринятые государством меры и финансовая активность бизнеса способствовали стремительному развитию отрасли, отражением чего стал рост числа посетивших Азербайджан иностранных гостей: он возрос с 1,1 млн. в 2005 году до 2,3 млн. в 2014-м, - заявил замминистра Н.Самедов. - Однако испытываемые в государствах СНГ экономические трудности негативно влияют на число прибывающих в нашу страну туристов. Так, в первой половине текущего года число российских путешественников сократилось приблизительно на 87 тысяч, а гостей из Грузии - на 60 тыс.". В целом за минувшие 8 месяцев Азербайджан посетили около 1 млн. иностранных туристов, что на 10% меньше, нежели за аналогичный период прошлого года.
По мнению Н.Самедова, в стране предпринимается комплекс мер по стимулированию въездного туризма: разработана система выдачи электронных виз, а новые, основанные на мировом опыте предложения по облегчению процедуры выдачи въездных виз, представлены для изучения в МИД. А недавно Кабинетом министров введены "Правила аккредитации виз туристическими компаниями", и уже 65 туристических компаний страны получили право на выдачу электронных приглашений. В целях развития делового туризма в стране создано Бюро конгрессов. А с вводом в строй туристических центров "Шахдаг" и "Туфандаг", а также принятием мер по развитию бальнеологического и термального туризма постепенно удается нивелировать фактор сезонности, когда подавляющее число гостей посещает Азербайджан в летний сезон.
"Удалось добиться снижения цен на авиабилеты по ряду направлений, и это удешевление уже оказывает благотворное действие на стоимость туристических пакетов, способствуя росту посещений нашей страны иностранцами", - подчеркнул Н.Самедов.
К слову говоря, национальный авиаперевозчик ЗАО "Азербайджанские авиалинии" (AZAL) одним из первых отреагировал на критику главы государства и снизил цены в среднем на 30% по ряду востребованных направлений. AZAL также расширяет число чартерных рейсов, обеспечивая клиентам местных турагентств возможность приобретать дешевые путевки на популярные курорты той же Турции. А на днях AZAL начал реализацию недорогих авиабилетов на ежедневные рейсы по маршруту Баку - Дубай - Баку: стоимость билета, включающая все таксы и сборы, установлена в пределах 99 евро в один конец. Не так давно завершились переговоры с венгерской бюджетной авиакомпанией WizzAir, заявившей о своем намерении возобновить с марта 2016 года полеты в Азербайджан. А в более отдаленной перспективе рассматривается привлечение в страну других low-cost авиакомпаний, что по опыту соседней Грузии и Турции является наиболее эффективным способом поддерживать на конкурентном уровне тарифы на перелеты.
Руководствуясь сформулированными главой государства задачами, Минкультуры и туризма также предприняло ряд мер по снижению текущих цен на рекреационных объектах. "Сегодня немалое число местных гостиниц позиционируют себя как трех- или четырехзвездочные объекты, однако на самом деле уровень предоставляемых здесь услуг не всегда соответствует заявленным стандартам, - сказал глава Минкультуры и туризма Абульфас Гараев. - В этой связи мы будем рекомендовать владельцам отелей привести цены в соответствие со стандартами в рамках существующего законодательства". По словам министра, главам исполнительных властей в регионах, предпринимателям и иным, вовлеченным в рекреационный сектор, структурам уже даны соответствующие рекомендации.
На сегодняшний день в законодательстве не существует требований обязательной стандартизации в гостиничной сфере. Однако при проектировании и строительстве отелей и иных рекреационных объектов предпринимателям рекомендовано согласовывать стандарты совместно с экспертами Минкультуры и туризма. Эти меры способствуют увеличению числа бюджетных 2-3-звездочных отелей и со временем окажут позитивное воздействие на ценовую политику в отрасли.
В свою очередь эксперты Ассоциации туризма Азербайджана (AzTa) и специалисты Минкультуры и туризма разработали план мероприятий, включающий проведение масштабного мониторинга тарифов в местных отелях. "По итогам мониторинга, который охватит как столичные, так и региональные гостиницы, мы намерены потребовать экономического обоснования применяемым в них расценкам на услуги", - заявил глава AzTa Нахид Багиров.
Туристическое ведомство разработало также специальные предложения для поощрения инвестиционной активности бизнеса. Новые предложения подразумевают обеспечение налоговых льгот предпринимателям, инвестирующим в развитие туризма, в первую очередь в строительство 2-3-звездочных бюджетных отелей. Предложено также включить сферу туризма в число приоритетов Национального фонда поддержки предпринимательства Азербайджана, который мог бы предоставить льготные кредиты субъектам бизнеса при условии их согласия строить дешевые гостиницы.
Еще один вариант механизма воздействия на сферу ценообразования в гостиничном секторе недавно был предложен Ассоциацией отелей и ресторанов (DAIR). Действенной мотивацией бизнеса могло бы стать не только внедрение льготного режима налогообложения, но также преференции по социальным выплатам, снижение цен на земельные участки, отводимые под строительство бюджетных гостиниц, а также внедрение специальных коммунальных тарифов, считают эксперты DAIR.
В ассоциации полагают, что реформа национальной системы сертификации и присвоения уровня звездности отелям тоже может оказать воздействие на вопрос тарификации гостиниц.
Судя по всему, предложения Минтуризма, предусматривающие модернизацию и повышение конкурентоспособности отечественной рекреационной сферы, станут важнейшим компонентом разработанной ведомством "Стратегии развития туризма на 2016-2025 годы". Эта стратегия прошла стадию межведомственного согласования и в ближайшее время будет утверждена соответствующим органом исполнительной власти. Документ формулирует новые задачи госорганов по развитию отрасли и определяет формы и методы сотрудничества с субъектами рынка. Для превращения Азербайджана в привлекательное туристическое пространство стратегией предусмотрены четыре базовых принципа: формирование благоприятных рыночных условий и предоставление преференций для повышения конкурентоспособности отрасли, разнообразие туристической продукции, усовершенствование отраслевых стандартов и сохранение интереса общества к массовому туризму. Наряду с этим в документе предусматриваются меры по развитию и оптимизации рекреационной инфраструктуры, а также имплементации международного опыта в сфере туризма. Еще одна цель - повышение профессионализма кадров в области маркетинга и коммуникаций.
Наиболее важной видится сформулированная в "Стратегии" задача - формирование новых рыночных условий, способствующих снижению цен, улучшению стандартов обслуживания и, как следствие, повышению международной конкурентоспособности турсектора страны. Этот процесс уже начался: Минтуризма при поддержке профильных ассоциаций разработан пакет предложений по стимулированию субъектов рынка, которым предстоит снижать цены и представить на местный рынок более привлекательный и конкурентоспособный туристический продукт.