Türkiyənin taleyi Ankaranın kürd ekstremistlərinin fəaliyyətinə nə dərəcədə son qoymağı bacaracağından asılıdır
Səs-küylü hərbi-siyasi hadisələr Türkiyəni sarsıtmaqda davam edir. İndi söhbət Türkiyə dövlətçiliyindən, terrorçuların qanlı hücumlarına hədəf olmuş ölkənin təhlükəsizliyindən gedir.
Son günlərdə Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) yaraqlıları ölkə ərazisində bir neçə qanlı terror aktı törədib. Onlardan ən miqyaslısı İraq sərhədi yaxınlığnda yerləşən Hakkari əyalətində iki zirehli hərbi maşının partladılması olub. 16 nəfərin ölümü ilə nəticələnən bu terror aktı Türkiyə ictimaiyyətində belə bir təəssürat yaradıb ki, terrorçular dövlətə meydan oxumağa başlayıb. Artıq hər kəs bunu Türkiyə Cümhuriyyətinin parçalanmasına və məhvinə yönəlmiş aksiya kimi qiymətləndirir. Türk xalqı üçün yaranmış bu fövqəladə təhlükə rəsmi Ankaranı terrorçuluqla mübarizədə qəti addımlar atmağa vadar edib.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Hakkaridəki terror aktından sonra, Ankaranın antiterror əməllərinin daha sərt xarakter alacağını açıq şəkildə dilə gətirib. Hökumət başçısı Əhməd Davudoğlu isə təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı keçirdiyi təcili toplantıda dövlətin PKK yaraqlılarını birdəfəlik məhv etmək, ölkə ərazisini nəyin bahasına olursa-olsun, terrorçulardan təmizləmək niyyətində olduğunu bildirib.
Həqiqətən də, Hakkaridə törədilmiş terror aktına cavab olaraq, Türkiyənin Müdafiə Nazirliyi terrorçulara qarşı miqyaslı hava əməliyyatlarına başlayıb. Türkiyə HHQ-yə məxsus bombardmançılar və qırıcılar PKK-nin 20-dən artıq mövqeyinə zərbələr endirib. Əməliyyatlar xüsusilə ölkənin cənub-şərqində, kürd əhalinin daha sıx yaşadığı rayonlarda həyata keçirilib. Bununla yanaşı, Şimali İraqdakı kürd muxtariyyatının ərazisinə də aviazərbələr endirilib. Türkiyə xüsusi təyinatlıları isə hökumətin bəyan etdiyi kimi, "qısamüddətli" yerüstü əməliyyatlara başlayıb. Onlar PPK-nin əksər bazalarının yerləşdiyi ərazidə - İraqın şimalında əməliyyatlar keçirir.
Amma bütün bunlar kürd terrorçularının qanlı aksiyalarının qarşısını almır. İğdır əyalətində onlar polis əməkdaşlarını daşıyan avtobusu partladıblar. Avtobus polisləri Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə sərhəddə yerləşən Dilucu kəndindəki Nəzarət Buraxılış Məntəqəsinə aparırmış. Türkiyə KİV-in məlumatına görə, bu terror aktı 13 nəfərin həyatına son qoyub.
Daha sonra PKK yaraqlıları Türkiyənin Tunceli əyalətində polislərə hücum ediblər. Onlar eyni zamanda, Patnos qəzasında hökumət iqamətgahını qumbaraatanlardan atəşə tutublar. Görünən odur ki, kürd terrorçuları bu ölüm saçan əməllərindən əl çəkmək niyyətində deyillər və bu, Türkiyə vətəndaşlarının həyatına, təhlükəsizliyinə hər an təhdid yaradır.
PKK-nın terrorçuluq fəaliyyətinin real olaraq genişləndirilməsi təhlükəsilə üzləşmiş rəsmi Ankara isə ölkə daxilində nəzarəti gücləndirmək (əlbəttə ki, məlum həddə) məcburiyyətində qalıb. Hökumət yerli hakimiyyət orqanlarına PKK ilə mübarizə, həmçinin mümkün kütləvi iğtişaşların qarşısının alınması ilə bağlı göstəriş verib. Bundan sonra qubernatorlar lazım gəldikdə ölkənin silahlı qüvvələrindən əlavə yardım istəyə, yəni, şəhər daxilində insan kütlələrinin yatırılması üçün ordu hissələrindən istifadə edə biləcəklər. Bu qərar xüsusilə ölkənin cənub-şərqində, kürd əhalinin daha sıx yaşadığı rayonlarda və digər bölgələrdə kütləvi etiraz aksiyalarının baş qaldırması ilə bağlıdır. Kürdpərəst Xalqların Demokratik Partiyasının (XDP) ofislərinə hücumları da bu qəbildən olan hadisələrə aid etmək olar. Yeri gəlmişkən, Türkiyə ictimaiyyətinin əhəmiyyətli bir hissəsi bu partiyanı PKK-nın siyasi qanadı sayır.
XDP lideri Səlahəddin Dəmirtaş isə Türkiyənin sürətlə "vətəndaş müharibəsinə doğru" irəlilədiyini bəyan edib. O, kürdlərin yaşadığı bölgələrdə hökumətin siyasətinə etiraz olaraq küçələrə çıxan insanlara dəstək verib. Bununla yanaşı, noyabrın 1-də keçiriləcək parlament seçkisi ərəfəsində Dəmirtaşın və partiyadaşlarının XDP-nin taleyindən narahat olduqları aydındır. Xatırladaq ki, iyunun 7-də keçirilmiş parlament seçkisinin nəticəsinə görə bu kürdpərəst partiya Böyük Millət Məclisinə düşə bilmişdi. Lakin Ərdoğanın elan etdiyi növbədənkənar seçki ərəfəsində Ankaranın kürd terroru ilə mübarizəsi Dəmirtaşın partiyasının eyni uğuru təkrarlamaq şansını xeyli azaldır.
Dəmirtaşın seçkini təxirə salmaq təklifilə çıxış etməsi də bu mənada təəccüblü görünmür. Onun fikrincə, ölkədəki qeyri-sabit vəziyyət səsvermənin nəticələrinə istənilən cür təsir göstərə bilər. Türkiyə rəhbərliyi və ictimaiyyətin böyük hissəsi isə hazırda ölkədə yaranmış vəziyyətə görə məhz XDP-ni və şəxsən Dəmirtaşı günahlandırır. Prokurorluğun Dəmirtaşa qarşı iki iş qaldırması da bunun göstəricisidir. O, Türkiyə dövlətini və xalqını təhqir etməkdə, həmçinin zorakılığa çağırışda, terrorçuluğun təbliğində ittiham olnur.
Hökumətlə XDP, ümumilikdə kürd separatçı hərəkatı arasında qarşıdurma parlament seçkisi ərəfəsində olan ölkənin daxili siyasətində baş verənləri ən ciddi də olsa, yalnız bir parçasıdır. İndi hökumətlə "paralel dövlət" arasındakı qarşıdurma da yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Qeyd edək ki, Ankara "paralel dövlət"in yaradılmasında ABŞ-da yaşayan müsəlman təbliğçi, "Hizmət" hərəkatının lideri Fətullah Güləni günahlandırır. "Koza İpek Holding" və bu nüfuzlu medi strukturuna daxil olan 23 şirkətin ofislərində aparılmış axtarışlar da bunu təsdiqləyir. Onlar Gülən hərəkatı ilə əlaqələrdə şübhəli bilinir. "Paralel dövlət"lə mübarizə kontekstində siyasi ehtirasların coşduğunu göstərən daha bir məqam kimi "Hürriyet" qəzetinin İstanbuldakı mənzil-qərargahı qarşısında keçirilmiş etiraz aksiyasını və onun yaratdığı rezonansı göstərmək olar. Etiraz aksiyasının, əsasən, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) tərəfdarları olan iştirakçıları qəzetin ofisini daş-qalaq edib, onu prezident Ərdoğanın fəaliyyətinə qara yaxmaqda günahlandırıb. Qəzetin baş redaktoru Sedat Ergin isə bu hücumu "Türkiyə demokratiya tarixinin qara səhifəsi" adlandırıb.
Maraqlıdır ki, Erginin arqumenti ənənəvi olaraq Türkiyəyə istənilən yolla təzyiq göstərməyə çalışan Qərb mərkəzləri tərəfindən də istifadə olunur. Hər halda, onlar Türkiyəyə "yerini göstərmək", guya onun "azad dünya dəyərlərinə" uyğun gəlmədiyini "sübut etmək" üçün əllərindən gələni edirlər. Məsələn, Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının rəhbərliyi "Koza İpek Holding"ə qarşı həyata keçirilən polis reydlərindən böyük narahatlığını ifadə edib, Türkiyədə hökuməti tənqid edən KİV-in "boğulduğunu" bildiriblər.
Türkiyədə yaşanmaqda olan çətin proseslər bütünlükdə regiondakı duruma öz təsirini göstərir. Bu, Azərbaycanı da narahat etməyə bilməz. Çünki qonşu qardaş ölkədə qeyri-sabitliyin getdikcə artması artıq Azərbaycanın sərhədlərinə də yaxınlaşıb. Üstəlik, kürd terroru təhlükəsinin artması Azərbaycanın milli maraqlarına da ziddir. Hər halda, Türkiyə Bakının ən yaxın strateji müttəfiqidir. PKK isə artıq Bakı ilə Ankaranın regionda həyata keçirdikləri nəhəng enerji, nəqliyyat-kommunikasiya layihələrilə bağlı hədələr səsləndirir. Kürd terrorçularının Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərini partlatmaları da təsadüf deyil.
Kürd separatçı hərəkatı ilə Azərbaycan ərazisinin beşdəbirini işğal etmiş Ermənistan arasında sıx əlaqələrin olduğu da heç kəsə sirr deyil. Ermənistan liderləri kürd terrorçularını Türkiyəyə və türk xalqına qarşı mübarizədə özlərinin müttəfiqi sayırlar. İrəvanla PKK arasında fəaliyyətin koordinasiyası sxeminə uyğun gələn daha bir məqam Türkiyə KIV-də yayılmış xəbərlərdir: İfğdırda terror aktı törətmiş kürd yaraqlıları oraya Ermənistandan gəliblərmiş. Bundan başqa, İğdırda törədilmiş terror aktını PKK-nin erməni üzvlərinin həyata keçirdiklərinə dair də məlumatlar var.
İstənilən halda, görünən odur ki, Türkiyə ilə mübarizə, qardaş ölkədə sabitliyin pozulması, hətta onun mövcudluğuna son qoyulması məsələsində Ankaranın bir çox düşmənlərinin mövqeləri üst-üstə düşür. Bunu nəzərə alsaq, türk xalqı və dövləti qarşısında həqiqətən həyati əhəmiyyətli vəzifə durur. Onun uğurla icrasında yalnız Türkiyənin özü deyil, onun dostları və müttəfiqləri, ilk növbədə, qardaş Azərbaycan da maraqlıdır.

The fate of Turkey depends on whether Ankara can put an end to the activities of Turkish extremists
Turkey continues to be shaken by a whirlwind of military and political events. At stake is the fate of the Turkish state itself and the country's security, which have become the target of bloody acts of terrorism.
In recent days a serious of heinous acts of terrorism were committed by militants from the Kurdish Workers' Party (PKK). The most serious was an explosives attack on two armoured vehicles belonging to the Turkish military in Hakkari province, near the Iraqi border. The terrorist attack, which led to the deaths of 16 servicemen, has convinced Turkish society that the state faces a challenge from terrorists whose goal is, in effect, the dissolution and destruction of the Turkish Republic. This extreme threat for the Turkish nation forces the administration in Ankara to take decisive measures in the battle with terrorism.
Turkish president Recep Tayyip Erdogan directly warned that after the terrorist attack in Hakkari, Ankara's counter-terrorism measures will grow more severe. While leading an emergency meeting on security measures, the head of government Ahmet Davutoglu stated that the Turkish government will definitely destroy PKK militants and clear the country of militants at any cost.
Indeed, the Turkish ministry of defence did launch a massive aerial special operation against the terrorists in response to the terrorist attack in Hakkari. Bombers and fighters of the Turkish air force struck more than twenty PKK targets in primarily Kurdish-populated areas in the southeast of the country, as well as in the Kurdish autonomous region in northern Iraq. Turkish special forces simultaneously launched what the government calls a "short-term" land operation in northern Iraq, where most of the PKK's bases are located.
Kurdish terrorists, however, continue the bloodshed. In Igdir province they blew up a bus carrying police officers to a checkpoint in the village of Dilucu, which is located on the border of the Naxcivan Autonomous Republic in Azerbaijan. Turkish media reports say that the terrorist attack killed 13 people.
Later PKK militants made attacks on police in the Turkish province of Tunceli and launched a rocket attack on a government building in the district of Patnos. By all accounts, the Kurdish terrorists have no intention to stop their deadly actions, which every minute threaten the lives and safety of Turkey's citizens.
Faced with a real danger of the PKK expanding its terrorist activity, Ankara is forced to, as they say, "tighten the screws" - of course, only to a certain extent - within the country. For example, the government sent local authorities a memorandum on the topic of the fight with PKK and the prevention of possible public unrest. Now governors can, if necessary, ask for additional aid from the armed forces - that is, call in army units to pacify crowds within cities.
This move is justified by mass unrest in primarily Kurdish-populated provinces in the southeast of Turkey, as well as protests in a number of other cities elsewhere in the country. The latter include attacks on the offices of the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP), which most of Turkish society considers to be the PKK's political wing.
The HDP's leader, Selahattin Demirtas, in turn warned that Turkey is quickly moving "toward civil war", and expressed his solidarity with those who protest against the administration's policies in areas of the country populated by Kurds.  Meanwhile, it is obvious that Demirtas and other members of his party are worried about the HDP's fate in the upcoming parliamentary elections on November 1. The pro-Kurdish party entered the Grand National Assembly after elections that took place on June 7. However, now that president Erdogan has declared snap elections and Ankara has begun its battle against Kurdish terrorism, Demirtas's party's chances for electoral success seem quite doubtful.
It comes as no surprise that Demirtas proposes that elections be postponed, since, in his view, the unstable situation in the country might have unpredictable effects on the results of the voting. However, in the eyes of the Turkish administration and most of Turkish society it is the HDP and Demirtas himself who are primarily to blame for the unpredictable situation in which Turkey finds itself.  This is proven by the public prosecutor initiating two cases against Demirtas, who is accused of insulting the Turkish nation and state, as well as promoting violence and advocating terrorism.
The conflict between the government and the HDP and the Kurdish separatist movement as a whole is only part - albeit a rather large part - of growing tension in Turkey as part of pre-election campaigning. The conflict between the government and the so-called "parallel state" has also entered a new stage; Ankara accuses Hizmet movement leader Fethullah Gulen, a Muslim preacher living in the United States, of creating such a state. This is evidenced by searches at the offices of Koza Ipek Holding and 23 other companies that make up the influential media conglomerate, which is suspected of ties with Gulen's movement. The heightening of political passions as part of the fight with the "parallel state" also made itself known in widespread interest in a protest near the Istanbul headquarters of the newspaper Hurriyet. The protesters, who were mainly supporters of the ruling Justice and Development Party (AKP), threw stones at the newspaper's office, accusing it of slandering president Erdogan's actions. Executive editor of newspaper Hurriyet Sedat Ergin called the action "a black page in the history of Turkish democracy."
It is worth noting that Ergin's argument was used by Western organizations as well, who are traditionally not squeamish about using any excuse to pressure Turkey and show the country "its place", which they say does not match the "values of the free world." In particular, the leaders of the EU and the European Council expressed great concern about police raids against Koza Ipek and the "suppression" of media criticizing the government.
Meanwhile complicated processes in Turkey are contributing to the destabilization of the entire region. This naturally worries Azerbaijan as well, since the growing instability in our neighbour and brother country has come right up to our borders. Additionally, it is clear that the increase in Kurdish terrorism also threatens the national interests of Azerbaijan, since Turkey is our closest strategic ally. The PKK in particular threatens the realization of major energy, transport, and communications projects launched by Baku and Ankara in the region. It is no accident that one of the Kurdish militants' terrorist attacks was a bombing attack on the Baku - Tbilisi - Erzerum gas pipeline.
It is no secret to anyone that the Kurdish separatist movement has close ties with Armenia, which occupies a fifth of Azerbaijan's territory. Armenian leaders call Kurdish terrorists their allies in their battle against Turkey and the Turkish people. It seems that Turkish media reports that the Kurdish militants who carried out the attack in Igdir came from Armenia fit into this scheme of cooperation between Yerevan and the PKK. In addition, there is a theory that the PKK members who carried out the attack in Igdir were Armenians.
Whatever the case, it is obvious that the interests of many of Ankara's enemies intertwined in the opposition to Turkey, the drive to destabilize the situation in our brother country, and the attempts to even put an end to its existence. In this case the Turkish nation and government are faced with truly fateful challenges, the solution of which interests not only Turkey itself, but also its friends and allies, its brother country of Azerbaijan most of all.