Çərşənbə axşamı, 11:47
"İdman, sən həyatsan!" Müasir Olimpiya Oyunlarının təşəbbüskarı olmuş baron Pyer de Kubertenin bu fikri XIX-XX əsrlərin kəsişməsində idman tədbirlərinin artan əhəmiyyətinin göstəricisi sayıla bilər. Arxada qalmış yüzillikdə idmanın dünya ictimaiyyətinin həyatındakı rolu və əhəmiyyəti xeyli güclənib. Olimpiadaların, dünya çempionatlarının və digər yarışların keçirildiyi günlərdə ölkəsinin atletlərinə, futbolçularına, hokkeyçilərinə və digər idmançılarına görə həyəcan keçirməyən insana rast gəlmək çətindir. Digər tərəfdən nəhəng idman tədbirləri buna ev sahibliyi edən ölkənin daxili aləmini dünyaya açır, həmin ölkənin təbiətinin gözəlliyini, tarixini və mədəniyyətini nümayiş etdirir.
Ölkələrin Olimpiadalara, dünya və ya qitə çempionatlarına, yaxud digər idman tədbirlərinə ev sahibliyi etmək uğrunda yarışmaları, bununla da, özlərinə daha çox diqqət cəlb etməyə çalışmaları əbəs deyil.
Bu baxımdan, Azərbaycanda da idmanın inkişafına xüsusi diqqət göstərilməsi tamamilə əsaslıdır.
"Müstəqil Azərbaycanın rəmzlərini idman qədər nümayiş etdirən ikinci vasitə yoxdur". Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin bu fikri ölkə rəhbərliyinin idman siyasətinin konsepsiyasını tam aydın şəkildə ortaya qoyur.
İdmana, idman infrastrukturunun inkişafına diqqət nəticəsində Azərbaycan artıq dəfələrlə miqyaslı yarışlara ev sahibliyi edib. Onların arasında müxtəlif idman növləri üzrə istər dünya, istərsə də Avropa çempionatları olub. Nəhayət, bu ilin iyununda Birinci Avropa Oyunlarının möhtəşəm təşkili ölkənin bu sahədəki əsas nailiyyəti sayıla bilər. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax, Avropa Olimpiya Komitəsinin rəhbəri Patrik Hikki, Türkiyə, Rusiya, Serbiya və digər ölkə prezidentləri isə bu idman bayramına qatılmaqla oyunların təşkilinə ən yüksək bal vermiş oldular.
Onların hər biri Avropa Oyunlarının təşkili səviyyəsinin planetin ən miqyaslı idman tədbiri olan Yay Olimpiya Oyunlarının təşkilindən heç nə ilə geri qalmadığını bildiriblər. Bununla yanaşı, qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan Avropa Olimpiya hərəkatının pionerinə çevrilib - qitə miqyaslı Olimpiadanın keçirilmə ideyası məhz Bakıda baş tutan birinci Avropa Oyunlarının uğurundan asılı idi. Azərbaycan da öz növbəsində bütün gözləntiləri doğruldub, təşkilatçılığın ən yüksək səviyyəsini nümayiş etdirib. Bundan sonra növbəti Avropa Oyunlarının təşkilatçılarının eyni uğuru təkrarlamaları çox çətin olacaq. Bu dərəcədə yüksək təşkilatçılıq standartına idmançılardan da dəstək gəlib - Azərbaycan komanda hesabında 21-i qızıl olmaqla, 56 medal qazanıb və yalnız Rusiya yığmasını irəli buraxaraq, ikinci yeri tutub.
Və əlbəttə ki, yerli idmançıları vətənində dəstəkləmək imkanı qazanmış azarkeşlərin sevinci də öz yerində.
"Avropa Oyunları bizə imkan verdi ki, öz potensialımızı ortaya qoyaq. Azərbaycan Avropaya və bütün dünyaya bir daha göstərdi ki, Azərbaycan sürətli inkişaf dövrünü yaşayır, Azərbaycan dostluq, əməkdaşlıq məkanıdır, Azərbaycanda bütün xalqların, dinlərin nümayəndələri rahat bir ailə kimi yaşayır və biz bütün qonaqları qəbul etməyə hazırıq, buna qadirik. Azərbaycan xalqı öz qonaqpərvərliyini, öz tolerantlığını, qonaqlara olan hörmətini bir daha ifadə etdi", - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycan idman yarışlarının təşkili standartını növbəti dəfə 2017-ci ildə dünyaya nümayiş etdirmək şansı qazanacaq - mayda ölkədə dördüncü İslam Həmrəylik Oyunları keçiriləcək.
Artıq oyunların Təşkilat Komitəsi yaradılıb və Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Təşkilat Komitəsinin sədri təyin olunub. Bu günlərdə Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Təşkilat Komitəsinin ilk iclası da keçirilib.
"Əminəm İslam Oyunları, ilk növbədə, İslam həmrəyliyini gücləndirəcək, həm İslam aləminə, həm dünyaya bir daha göstərəcək ki, İslam dini sülh, mərhəmət və qardaşlıq dinidir. Eyni zamanda dünyaya göstərəcək ki, Azərbaycan böyük imkanlara malik olan ölkədir və ən mötəbər beynəlxalq yarışları keçirməyə qadirdir. Biz çalışacağıq ki, bütün təşkilati məsələlər öz həllini tapsın. Birinci Avropa Oyunlarında əldə edilmiş təcrübə, əlbəttə, ki, bizə kömək edəcək. Nəzərə alsaq ki, Təşkilat Komitəsi, təxminən, bu tərkibdə Avropa Oyunlarının keçirilməsi ilə də məşğul idi, mən əminəm, qarşıda duran bütün vəzifələr icra ediləcək və bir daha Azərbaycan öz imkanlarını ortaya qoyacaq", - deyə Prezident İslam Həmrəylik Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin iclasında bildirib.
Bununla yanaşı, qeyd edək ki, İslamiadanın təşkili böyük maliyyə vəsaiti tələb etmir. Çünki artıq ölkədə yarışların keçirilməsi üçün lazım olan bütün obyektlər tikilib: Bakı Olimpiya Stadionu, Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionu, Bakı Su İdmanı Sarayı, Bakı İdman Sarayı, "Baku Crystall Hall", Bakı Tennis Akademiyası, Heydər Əliyev adına İdman Arenası, "Bakcell Arena", Bakı Atıcılıq Mərkəzi, Bakı Ekspo Mərkəzi.
"Beləliklə, ilk Avropa Oyunlarına hazırlıq mərhələsində yenidən qurulan və əsaslı bərpa edilən bütün idman obyektlərindən istifadə olunacaq. Yeni idman obyektinin tikintisinə heç bir ehtiyac yoxdur və nəzərdə tutulmur", - deyə iclasda Təşkilat Komitəsinin rəhbəri Mehriban Əliyeva bildirib.
İslamiadada 57 islam ölkəsindən 5 min idmançının iştirak edəcəyi gözlənilir. İlkin razılaşmaya əsasən, 20 idman növü üzrə yarışların keçirilməsi nəzərdə tutulur: yüngül atletika, gimnastika, güləş, boks, cüdo, taekvando, ağır atletika, tennis, stolüstü tennis, atıcılıq, üzgüçülük, basketbol, həndbol, futbol və s. Oyunlar çərçivəsində paraatletlərin və paracüdoçuların yarışı da gözlənilir. Bundan başqa, sözügedən oyunların daha bir fərqli cəhəti qeyri-ənənəvi idman növü üzrə keçiriləcək yarış olacaq. Söhbət "zorxana" milli idman növündən gedir.
IV İslam Həmrəylik Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimləri Olimpiya Stadionunda keçiriləcək.
Oyunlarda iştirak edəcək idmançıların Atletlər Kəndində yerləşdirilməsi nəzərdə tutulub. Media Kəndində isə kütləvi informasiya vasitələrinin təmsilçiləri yerləşəcəklər.
"Tədbirin dünyada təbliği və informasiya dəstəyi qarşımızda duran ən vacib məsələlərdən biridir. Birinci addım olaraq Oyunlar haqqında hərtərəfli məlumatı əks etdirən internet portalı hazırlanacaq. Dünya mediasında İslam Həmrəylik Oyunlarının keçirilməsi barədə informasiya yayılması nəzərdə tutulur", - deyə M. Əliyeva qeyd edib. Onun sözlərinə görə, oyunların yayımının təşkili ilə bağlı danışıqlar aparılır. Bundan başqa, turnirə beynəlxalq və yerli sponsorların cəlbi ilə bağlı da işlər görülməkdədir: "Qarşıda duran məsələlərdən biri də qısa müddət ərzində açılış və bağlanış mərasimlərinin ideyasının formalaşdırılması, texniki məsələlərin həlli, o cümlədən medalların və loqotipin eskiz layihələrinin və dizaynının hazırlanması işlərinin başlanmasıdır. Oyunlar keçiriləcəyi müddətdə Azərbaycana gələcək çoxsaylı idmançıların, rəsmi nümayəndə heyətlərinin, turistlərin və qonaqların yerləşdirilməsi üçün Bakıda və Abşeronda mövcud olan hotellərin sayı və tutumu dəqiqləşdirilib. Bu sahədə heç bir problem gözlənilmir".
Oyunlar zamanı 10 min könüllünün işə cəlb olunması da nəzərdə tutulub. Ümumiyyətlə, yarışların keçirilməsi ilə bağlı bütün istiqamətləri əhatə edən və hər bir qurumun vəzifəsini müəyyənləşdirən geniş Tədbirlər Planı hazırlanır.
Prezident İlham Əliyev isə təhlükəsizlik tədbirlərinə xüsusi diqqət yetirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. "Avropa Oyunları zamanı təhlükəsizlik tədbirləri ən yüksək səviyyədə təşkil edilmişdi. Mən son illər ərzində bir çox Yay Olimpiya Oyunlarının açılışlarında iştirak etmişəm və özüm görmüşəm ki, bəzi hallarda küçələrdə əlisilahlı insanlar, hətta müasir xüsusi qurğular yerləşdirilir. Bəzi hallarda binaların damında hava hücumuna qarşı qurğular yerləşdirilir. Bakıda isə bir dənə də olsun əlisilahlı insana rast gəlmək mümkün deyildi. Yəni budur bizim yanaşmamız. Təhlükəsizlik ən yüksək səviyyədə təşkil edilmişdi. Eyni zamanda təhlükəsizlik tədbirləri adi insanlara problem yaratmamalıdır, xüsusilə Bakı sakinlərinə. Qonaqlar da bunu hiss etməməlidir", - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Dövlət başçısı oyunlar zamanı informasiya-kommunikasiya sistemlərinin, şəhər nəqliyyatının işinin də yaxşı təşkil edilməli olduğunu söyləyib. Prezident bildirib ki, Atletlər Kəndi və Medi Kəndinin 2017-ci ilədək yüksək səviyyədə qalması üçün onlara lazımi səviyyədə xidmət göstərilməlidir.
Bununla yanaşı, İslam ölkələrinin idman funksionerləri artıq gələn ay Azərbaycanın İslamiadaya hazırlıq səviyyəsini qiymətləndirmək imkanı qazanacaqlar. Noyabrın 2-4-də ilk dəfə olaraq İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının IX Baş Assambleyası və İslam Həmrəylik Oyunları ilə bağlı yaradılmış koordinasiya komissiyasının birinci toplantısı ilk dəfə olaraq Səudiyyə Ərəbistanında deyil, Bakıda keçiriləcək.
Yeri gəlmişkən, qeyd etmək lazımdır ki, iki il ərzində həm Avropa Oyunlarına, həm də İslamiadaya ev sahibliyi edəcək ölkə məhz Azərbaycandır. Bu, iki mədəniyyətin həmahəng şəkildə qovuşmasının, yüksək tolerantlığın və multikulturalizmin daha bir göstəricisidir.
Lakin İslam Oyunlarınadək Bakıda daha bir neçə əhəmiyyətli idman tədbiri keçiriləcək - 2016-cı ildə 17 yaşadək futbolçular arasında Avropa Çempionatının final mərhələsi, yelkənli qayıqların Olimpiya sinfi üzrə 23 yaşadək gənclərin Dünya Çempionatı, Şahmat Olimpiadası və "Formula-1" Avropa Qran-pri yarışları. Qarşıda isə bizi futbol üzrə Avropa Çempionatı gözləyir - 2020-ci ildə Bakı Avropa Çempionatının final mərhələsinin bir qrupunun matçlarına və 1/4 final qarşılaşmasına ev sahibliyi edəcək.
Ölkə rəhbərliyinin bu cür tədbirlərin təşkilindəki təcrübəsi və məsuliyyət səviyyəsi bütün bu yarışların uğurla təşkil olunacağına əminlik yaradır. İdman yarışlarının bütün spektrini əhatə etmək üçün isə Bakı Yay Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etmək hüququ qazanmalıdır. Birinci Avropa Oyunlarının, İslam Oyunlarının, futbol üzrə Avropa Çempionatının və digər yarışların təşkili təcrübəsi, şübhəsiz ki, Azərbaycana gələcəkdə planetin əsas yarışının təşkili hüququnu qazanmaq üçün əlavə üstünlüklər verəcək.
"Əminəm İslam Oyunları, ilk növbədə, İslam həmrəyliyini gücləndirəcək, həm İslam aləminə, həm dünyaya bir daha göstərəcək ki, İslam dini sülh, mərhəmət və qardaşlıq dinidir. Eyni zamanda dünyaya göstərəcək ki, Azərbaycan böyük imkanlara malik olan ölkədir və ən mötəbər beynəlxalq yarışları keçirməyə qadirdir".

ISLAMIC SOLIDARITY IN SPORT
"Oh Sport, You Are a World!" The famous saying by Baron Pierre de Coubertin, the initiator of the modern Olympic Games, has shown the growing role of sporting events at the junction of the 19-20th centuries. Over the past century, the role and importance of sport in the public life has significantly strengthened. Very few people would not empathize with athletes, football, hockey players and other athletes of his country in the days of the Olympics, world championships, etc. On the other hand, major sporting events reveal the inner world of the host country and show the beauty of its nature, history and culture.
It is no coincidence that numerous countries compete for the right to host Olympic Games, world or continental championships, trying to attract as much attention as possible.
Therefore, special attention to the development of sports in Azerbaijan is completely justified.
"There is no other means that would demonstrate symbols of Azerbaijan's independence as much as sport." This statement by national leader Heydar Aliyev accurately expresses the slogan of the government's sports policy.
Thanks to the attention being paid to sport and the development of sports infrastructure, Azerbaijan has repeatedly hosted large-scale events such as European and world championships in various sports.
Finally, the country's main achievement has been the remarkable organization of the first European Games that took place in June this year.
The highest score for the organization of the Games has been given by President of the International Olympic Committee Thomas Bach, President of the European Olympic Committee Patrick Hickey, as well as the presidents of Turkey, Russia, Serbia and other countries attending this festival of sport.
All of them emphasized that the level of organization of the European Games was in no way inferior to the world's most prestigious sports event - Summer Olympic Games. It should be noted that Azerbaijan has become a pioneer in the European Olympic movement - the future of European Games pretty much depended on the success of the Baku Games. And Azerbaijan has fully lived up to expectations by establishing the highest standards of organization it will be very difficult for any other state to emulate.
Such a high standard of organization has also been supported by athletes - in team standings Azerbaijan won 56 medals, including 21 gold, and finished second only to Team Russia.
Of course, the joy of fans who had the opportunity of supporting national athletes on their home soil was priceless.
"The European Games have allowed us the opportunity to demonstrate our potential. Azerbaijan showed Europe and the world again that it is experiencing a period of rapid development, is a land of friendship and cooperation where representatives of all nations and religions live in peace like one family, and we are ready and capable of accommodating all the guests. The Azerbaijani people have once again demonstrated their hospitality, tolerance and respect for the guests," President Ilham Aliyev said.
Azerbaijan will have another opportunity of demonstrating its standards in organizing major sports events in 2017, as the Fourth Islamic Solidarity Games will also be held in Baku in May.
The Organizing Committee of the Games has already been established. It is headed by First Lady Mehriban Aliyeva. The first meeting has been chaired by President Ilham Aliyev.
"I am confident that Islamic Games will, in the first place, strengthen Islamic solidarity and show both the Muslim world and the whole planet once again that Islam is a religion of peace, mercy and brotherhood. The Games will also show the world that Azerbaijan is a country with great potential capable of conducting the most prestigious international competitions. We will make sure that all organizational issues are resolved. Of course, we will benefit from the experience we gained in the First European Games. If we consider that the Organizing Committee was dealing with the European Games in about the same composition, I am sure that all our objectives will be met and Azerbaijan will demonstrate its capabilities once again," the President told the Organizing Committee of the Games.
It is worth mentioning that the Islamic Games will not require major investment. All the facilities to be engaged in the Games are already in place.
These include the Baku Olympic Stadium, the National Stadium named after Tofiq Bahramov, the Baku Palace of Water Sports, the Baku Sports Palace, the Baku Crystal Hall, the Baku Tennis Academy, the Sports Arena named after Heydar Aliyev, the Bakcell Arena, the Baku Shooting Center, and the Baku Expo Center. "So we will use all the sports facilities built and renovated in preparation for the First European Games. There is no need for building new sports facilities," the chair of the Organizing Committee of the Islamic Games, Mehriban Aliyeva, said at the meeting.
The Islamic Games are expected to bring together about 5,000 athletes from 57 Muslim states. According to arrangements, competitions will be held in 20 sports, including field athletics, gymnastics, wrestling, boxing, judo, taekwondo, weightlifting, tennis, table tennis, shooting, swimming, basketball, handball, football, etc. The Games will also feature a competition of Paralympic field athletics and judo. Another distinctive feature of the Games will be a competition in a nontraditional sport - national game "Zorxana".
The official opening and closing ceremonies of the Fourth Islamic Solidarity Games will be held at the Olympic Stadium.
The athletes participating in the Games will be stationed in the Athletes Village. The Media Village will accommodate representatives of the media.
"One of our top priorities is to promote the events in the world and secure information support. As a first step, an Internet portal containing detailed information about the Games will be prepared. World media will circulate reports about the Islamic Solidarity Games," Aliyeva said.
She noted that negotiations were under way on organizing broadcasts of the Games and attracting international and local sponsors.
"One of the issues on the agenda associated with the development of ideas for the opening and closing ceremonies, solution of technical issues, including preparation of preliminary designs of medals and logo. The number and capacity of hotels available in Baku and Abseron will be specified in order to accommodate athletes, official delegations, tourists and visitors during the Games. There will be no problem with that", the chair of the Organizing Committee said.
About 10,000 volunteers are to be engaged in the Games.
In general, a broad action plan is being prepared, which will include all areas related to the competition and define the tasks of each agency involved.
President Ilham Aliyev called for special attention to be paid to security. "During the European Games, security measures were organized at the highest level. I have already talked about this and want to say it again. In recent years, I have attended the opening ceremonies of many Olympic Games and seen armed men on the streets and even special installations in some cases. Sometimes, anti-aircraft guns were installed on rooftops. But it was impossible to find a single armed man in Baku. This is our approach. Security was organized at the highest level. At the same time, security measures should not create problems for ordinary people, especially the people of Baku. Visitors should not feel that either," he stressed.
He noted that the work of information and communication systems and city transport should be well-organized. The President also called for keeping the necessary level of service in the athletes and media villages until 2017 to maintain their high level.
In about a month, sports functionaries from Islamic countries will be able to assess the degree of Azerbaijan's readiness to host the Islamic Games. On 2-4 November, the Ninth General Assembly of the Islamic Solidarity Sports Federation and the first meeting of the coordination commission established in connection with the Islamic Solidarity Games will be held not in Saudi Arabia, but in Baku for the first time.
Incidentally, it is worth noting that Azerbaijan will play host to European and Islamic Games over the course of two years, which is another manifestation of the harmonious fusion of two cultures and a high level of tolerance and multiculturalism in the country.
Before the Islamic Games, Baku will host several other important sporting events. In 2016, the city will host the final stage of the U17 European football championship, the world cup of Olympic class sailing yachts for youths under 23, the chess Olympiad and a Formula 1 Grand Prix.
Also ahead of us is the 2020 European football championship - Baku will host group matches and one quarter-final match.
The existing experience and the tremendous sense of responsibility the country's leadership has in relation to such events allow us the opportunity to count on the successful outcome of this competition.
To fill the entire spectrum of sport competitions, Baku only needs to win the right to host Summer Olympic Games. The experience of the First European games, as well as Islamic Games, the European Football Championship and other events will undoubtedly add points to Azerbai-jan's attempts to bring the world's main competition to its soil.
"I am confident that Islamic Games will, in the first place, strengthen Islamic solidarity and show both the Muslim world and the whole planet once again that Islam is a religion of peace, mercy and brotherhood. The Games will also show the world that Azerbaijan is a country with great potential capable of conducting the most prestigious international competitions."