Çərşənbə axşamı, 11:47
"İdman, sən həyatsan!" Müasir Olimpiya Oyunlarının təşəbbüskarı olmuş baron Pyer de Kubertenin bu fikri XIX-XX əsrlərin kəsişməsində idman tədbirlərinin artan əhəmiyyətinin göstəricisi sayıla bilər. Arxada qalmış yüzillikdə idmanın dünya ictimaiyyətinin həyatındakı rolu və əhəmiyyəti xeyli güclənib. Olimpiadaların, dünya çempionatlarının və digər yarışların keçirildiyi günlərdə ölkəsinin atletlərinə, futbolçularına, hokkeyçilərinə və digər idmançılarına görə həyəcan keçirməyən insana rast gəlmək çətindir. Digər tərəfdən nəhəng idman tədbirləri buna ev sahibliyi edən ölkənin daxili aləmini dünyaya açır, həmin ölkənin təbiətinin gözəlliyini, tarixini və mədəniyyətini nümayiş etdirir.
Ölkələrin Olimpiadalara, dünya və ya qitə çempionatlarına, yaxud digər idman tədbirlərinə ev sahibliyi etmək uğrunda yarışmaları, bununla da, özlərinə daha çox diqqət cəlb etməyə çalışmaları əbəs deyil.
Bu baxımdan, Azərbaycanda da idmanın inkişafına xüsusi diqqət göstərilməsi tamamilə əsaslıdır.
"Müstəqil Azərbaycanın rəmzlərini idman qədər nümayiş etdirən ikinci vasitə yoxdur". Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin bu fikri ölkə rəhbərliyinin idman siyasətinin konsepsiyasını tam aydın şəkildə ortaya qoyur.
İdmana, idman infrastrukturunun inkişafına diqqət nəticəsində Azərbaycan artıq dəfələrlə miqyaslı yarışlara ev sahibliyi edib. Onların arasında müxtəlif idman növləri üzrə istər dünya, istərsə də Avropa çempionatları olub. Nəhayət, bu ilin iyununda Birinci Avropa Oyunlarının möhtəşəm təşkili ölkənin bu sahədəki əsas nailiyyəti sayıla bilər. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax, Avropa Olimpiya Komitəsinin rəhbəri Patrik Hikki, Türkiyə, Rusiya, Serbiya və digər ölkə prezidentləri isə bu idman bayramına qatılmaqla oyunların təşkilinə ən yüksək bal vermiş oldular.
Onların hər biri Avropa Oyunlarının təşkili səviyyəsinin planetin ən miqyaslı idman tədbiri olan Yay Olimpiya Oyunlarının təşkilindən heç nə ilə geri qalmadığını bildiriblər. Bununla yanaşı, qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan Avropa Olimpiya hərəkatının pionerinə çevrilib - qitə miqyaslı Olimpiadanın keçirilmə ideyası məhz Bakıda baş tutan birinci Avropa Oyunlarının uğurundan asılı idi. Azərbaycan da öz növbəsində bütün gözləntiləri doğruldub, təşkilatçılığın ən yüksək səviyyəsini nümayiş etdirib. Bundan sonra növbəti Avropa Oyunlarının təşkilatçılarının eyni uğuru təkrarlamaları çox çətin olacaq. Bu dərəcədə yüksək təşkilatçılıq standartına idmançılardan da dəstək gəlib - Azərbaycan komanda hesabında 21-i qızıl olmaqla, 56 medal qazanıb və yalnız Rusiya yığmasını irəli buraxaraq, ikinci yeri tutub.
Və əlbəttə ki, yerli idmançıları vətənində dəstəkləmək imkanı qazanmış azarkeşlərin sevinci də öz yerində.
"Avropa Oyunları bizə imkan verdi ki, öz potensialımızı ortaya qoyaq. Azərbaycan Avropaya və bütün dünyaya bir daha göstərdi ki, Azərbaycan sürətli inkişaf dövrünü yaşayır, Azərbaycan dostluq, əməkdaşlıq məkanıdır, Azərbaycanda bütün xalqların, dinlərin nümayəndələri rahat bir ailə kimi yaşayır və biz bütün qonaqları qəbul etməyə hazırıq, buna qadirik. Azərbaycan xalqı öz qonaqpərvərliyini, öz tolerantlığını, qonaqlara olan hörmətini bir daha ifadə etdi", - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycan idman yarışlarının təşkili standartını növbəti dəfə 2017-ci ildə dünyaya nümayiş etdirmək şansı qazanacaq - mayda ölkədə dördüncü İslam Həmrəylik Oyunları keçiriləcək.
Artıq oyunların Təşkilat Komitəsi yaradılıb və Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Təşkilat Komitəsinin sədri təyin olunub. Bu günlərdə Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Təşkilat Komitəsinin ilk iclası da keçirilib.
"Əminəm İslam Oyunları, ilk növbədə, İslam həmrəyliyini gücləndirəcək, həm İslam aləminə, həm dünyaya bir daha göstərəcək ki, İslam dini sülh, mərhəmət və qardaşlıq dinidir. Eyni zamanda dünyaya göstərəcək ki, Azərbaycan böyük imkanlara malik olan ölkədir və ən mötəbər beynəlxalq yarışları keçirməyə qadirdir. Biz çalışacağıq ki, bütün təşkilati məsələlər öz həllini tapsın. Birinci Avropa Oyunlarında əldə edilmiş təcrübə, əlbəttə, ki, bizə kömək edəcək. Nəzərə alsaq ki, Təşkilat Komitəsi, təxminən, bu tərkibdə Avropa Oyunlarının keçirilməsi ilə də məşğul idi, mən əminəm, qarşıda duran bütün vəzifələr icra ediləcək və bir daha Azərbaycan öz imkanlarını ortaya qoyacaq", - deyə Prezident İslam Həmrəylik Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin iclasında bildirib.
Bununla yanaşı, qeyd edək ki, İslamiadanın təşkili böyük maliyyə vəsaiti tələb etmir. Çünki artıq ölkədə yarışların keçirilməsi üçün lazım olan bütün obyektlər tikilib: Bakı Olimpiya Stadionu, Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionu, Bakı Su İdmanı Sarayı, Bakı İdman Sarayı, "Baku Crystall Hall", Bakı Tennis Akademiyası, Heydər Əliyev adına İdman Arenası, "Bakcell Arena", Bakı Atıcılıq Mərkəzi, Bakı Ekspo Mərkəzi.
"Beləliklə, ilk Avropa Oyunlarına hazırlıq mərhələsində yenidən qurulan və əsaslı bərpa edilən bütün idman obyektlərindən istifadə olunacaq. Yeni idman obyektinin tikintisinə heç bir ehtiyac yoxdur və nəzərdə tutulmur", - deyə iclasda Təşkilat Komitəsinin rəhbəri Mehriban Əliyeva bildirib.
İslamiadada 57 islam ölkəsindən 5 min idmançının iştirak edəcəyi gözlənilir. İlkin razılaşmaya əsasən, 20 idman növü üzrə yarışların keçirilməsi nəzərdə tutulur: yüngül atletika, gimnastika, güləş, boks, cüdo, taekvando, ağır atletika, tennis, stolüstü tennis, atıcılıq, üzgüçülük, basketbol, həndbol, futbol və s. Oyunlar çərçivəsində paraatletlərin və paracüdoçuların yarışı da gözlənilir. Bundan başqa, sözügedən oyunların daha bir fərqli cəhəti qeyri-ənənəvi idman növü üzrə keçiriləcək yarış olacaq. Söhbət "zorxana" milli idman növündən gedir.
IV İslam Həmrəylik Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimləri Olimpiya Stadionunda keçiriləcək.
Oyunlarda iştirak edəcək idmançıların Atletlər Kəndində yerləşdirilməsi nəzərdə tutulub. Media Kəndində isə kütləvi informasiya vasitələrinin təmsilçiləri yerləşəcəklər.
"Tədbirin dünyada təbliği və informasiya dəstəyi qarşımızda duran ən vacib məsələlərdən biridir. Birinci addım olaraq Oyunlar haqqında hərtərəfli məlumatı əks etdirən internet portalı hazırlanacaq. Dünya mediasında İslam Həmrəylik Oyunlarının keçirilməsi barədə informasiya yayılması nəzərdə tutulur", - deyə M. Əliyeva qeyd edib. Onun sözlərinə görə, oyunların yayımının təşkili ilə bağlı danışıqlar aparılır. Bundan başqa, turnirə beynəlxalq və yerli sponsorların cəlbi ilə bağlı da işlər görülməkdədir: "Qarşıda duran məsələlərdən biri də qısa müddət ərzində açılış və bağlanış mərasimlərinin ideyasının formalaşdırılması, texniki məsələlərin həlli, o cümlədən medalların və loqotipin eskiz layihələrinin və dizaynının hazırlanması işlərinin başlanmasıdır. Oyunlar keçiriləcəyi müddətdə Azərbaycana gələcək çoxsaylı idmançıların, rəsmi nümayəndə heyətlərinin, turistlərin və qonaqların yerləşdirilməsi üçün Bakıda və Abşeronda mövcud olan hotellərin sayı və tutumu dəqiqləşdirilib. Bu sahədə heç bir problem gözlənilmir".
Oyunlar zamanı 10 min könüllünün işə cəlb olunması da nəzərdə tutulub. Ümumiyyətlə, yarışların keçirilməsi ilə bağlı bütün istiqamətləri əhatə edən və hər bir qurumun vəzifəsini müəyyənləşdirən geniş Tədbirlər Planı hazırlanır.
Prezident İlham Əliyev isə təhlükəsizlik tədbirlərinə xüsusi diqqət yetirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. "Avropa Oyunları zamanı təhlükəsizlik tədbirləri ən yüksək səviyyədə təşkil edilmişdi. Mən son illər ərzində bir çox Yay Olimpiya Oyunlarının açılışlarında iştirak etmişəm və özüm görmüşəm ki, bəzi hallarda küçələrdə əlisilahlı insanlar, hətta müasir xüsusi qurğular yerləşdirilir. Bəzi hallarda binaların damında hava hücumuna qarşı qurğular yerləşdirilir. Bakıda isə bir dənə də olsun əlisilahlı insana rast gəlmək mümkün deyildi. Yəni budur bizim yanaşmamız. Təhlükəsizlik ən yüksək səviyyədə təşkil edilmişdi. Eyni zamanda təhlükəsizlik tədbirləri adi insanlara problem yaratmamalıdır, xüsusilə Bakı sakinlərinə. Qonaqlar da bunu hiss etməməlidir", - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Dövlət başçısı oyunlar zamanı informasiya-kommunikasiya sistemlərinin, şəhər nəqliyyatının işinin də yaxşı təşkil edilməli olduğunu söyləyib. Prezident bildirib ki, Atletlər Kəndi və Medi Kəndinin 2017-ci ilədək yüksək səviyyədə qalması üçün onlara lazımi səviyyədə xidmət göstərilməlidir.
Bununla yanaşı, İslam ölkələrinin idman funksionerləri artıq gələn ay Azərbaycanın İslamiadaya hazırlıq səviyyəsini qiymətləndirmək imkanı qazanacaqlar. Noyabrın 2-4-də ilk dəfə olaraq İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının IX Baş Assambleyası və İslam Həmrəylik Oyunları ilə bağlı yaradılmış koordinasiya komissiyasının birinci toplantısı ilk dəfə olaraq Səudiyyə Ərəbistanında deyil, Bakıda keçiriləcək.
Yeri gəlmişkən, qeyd etmək lazımdır ki, iki il ərzində həm Avropa Oyunlarına, həm də İslamiadaya ev sahibliyi edəcək ölkə məhz Azərbaycandır. Bu, iki mədəniyyətin həmahəng şəkildə qovuşmasının, yüksək tolerantlığın və multikulturalizmin daha bir göstəricisidir.
Lakin İslam Oyunlarınadək Bakıda daha bir neçə əhəmiyyətli idman tədbiri keçiriləcək - 2016-cı ildə 17 yaşadək futbolçular arasında Avropa Çempionatının final mərhələsi, yelkənli qayıqların Olimpiya sinfi üzrə 23 yaşadək gənclərin Dünya Çempionatı, Şahmat Olimpiadası və "Formula-1" Avropa Qran-pri yarışları. Qarşıda isə bizi futbol üzrə Avropa Çempionatı gözləyir - 2020-ci ildə Bakı Avropa Çempionatının final mərhələsinin bir qrupunun matçlarına və 1/4 final qarşılaşmasına ev sahibliyi edəcək.
Ölkə rəhbərliyinin bu cür tədbirlərin təşkilindəki təcrübəsi və məsuliyyət səviyyəsi bütün bu yarışların uğurla təşkil olunacağına əminlik yaradır. İdman yarışlarının bütün spektrini əhatə etmək üçün isə Bakı Yay Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etmək hüququ qazanmalıdır. Birinci Avropa Oyunlarının, İslam Oyunlarının, futbol üzrə Avropa Çempionatının və digər yarışların təşkili təcrübəsi, şübhəsiz ki, Azərbaycana gələcəkdə planetin əsas yarışının təşkili hüququnu qazanmaq üçün əlavə üstünlüklər verəcək.
"Əminəm İslam Oyunları, ilk növbədə, İslam həmrəyliyini gücləndirəcək, həm İslam aləminə, həm dünyaya bir daha göstərəcək ki, İslam dini sülh, mərhəmət və qardaşlıq dinidir. Eyni zamanda dünyaya göstərəcək ki, Azərbaycan böyük imkanlara malik olan ölkədir və ən mötəbər beynəlxalq yarışları keçirməyə qadirdir".

ИСЛАМСКАЯ СОЛИДАРНОСТЬ В СПОРТЕ
"О спорт, ты - мир!". Известное высказывание барона Пьера де Кубертена, инициатора современных Олимпийских игр, показало растущую роль спортивных мероприятий на стыке XIX-XX веков. И за прошедшее столетие роль и значение спорта в мировой общественной жизни значительно укрепились. Практически редкий человек не сопереживает атлетам, футболистам, хоккеистам и другим спортсменам из своей страны в дни проведения Олимпиад, чемпионатов мира и т.д. И с другой стороны, крупные спортивные мероприятия раскрывают миру внутренний мир страны-хозяйки, показывают наглядно красоты природы, историю и культуру страны.
Не зря ради права принимать Олимпиады, чемпионаты мира или континентов и другие спортивные мероприятия борются страны, стараясь привлечь как можно больше внимания. Поэтому и особое внимание к развитию спорта в Азербайджане вполне оправдано.
"Нет второго средства, которое так демонстрировало бы символы независимости Азербайджана, как спорт". Это высказывание общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева как нельзя более точно выражает лозунг спортивной политики руководства страны.
Благодаря вниманию к спорту, развитию спортивной инфраструктуры Азербайджан уже не раз принимал масштабные соревнования, такие как чемпионаты мира и Европы по отдельным видам спортивных состязаний.
И, наконец, главным достижением страны является великолепная организация первых Европейских игр, прошедших в июне текущего года.
Причем высший балл организации Игр дали президент Международного олимпийского комитета Томас Бах, глава Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки, президенты Турции, России, Сербии и многих других стран, посетивших этот праздник спорта.
Все они подчеркивали, что организационный уровень Европейских игр нисколько не уступает самому масштабному спортивному мероприятию планеты - летним Олимпийским играм. При этом необходимо отметить, что Азербайджан стал пионером в европейском олимпийском движении - от успеха Евроигр в Баку зависела сама идея проведения Олимпиады континентального масштаба. И Азербайджан в полной мере оправдал все ожидания, представив наивысшие стандарты организации, достичь которых будет очень сложно любому другому государству, которое получит право проведения последующих Евроигр.
Столь высокий организационный стандарт поддержали и спортсмены - в командном зачете Азербайджан с 56 медалями, из которых 21 золотая, занял второе место, уступив только российской команде.
И, конечно же, бесценна радость болельщиков, имеющих возможность поддержать отечественных спортсменов на своей земле.
"Европейские игры позволили нам продемонстрировать свой потенциал. Азербайджан еще раз показал Европе и всему миру, что переживает период стремительного развития, является краем дружбы и сотрудничества, где представители всех народов и религий спокойно живут как одна семья, и мы готовы и способны принять всех гостей. Азербайджанский народ еще раз продемонстрировал свое гостеприимство, толерантность, уважение к гостям", - сказал президент Ильхам Алиев.
Очередной шанс представить миру стандарт организации спортивных мероприятий Азербайджан получит в 2017 году - в мае здесь пройдут четвертые Игры исламской солидарности.
Уже создан Организационный комитет Игр, который возглавила первая леди Мехрибан Алиева, и проведено его первое заседание под председательством президента Ильхама Алиева.
"Уверен, что Исламские игры, в первую очередь, упрочат исламскую солидарность, еще раз покажут как исламскому миру, так и всей планете, что Ислам - это религия мира, милосердия и братства. Они также покажут миру, что Азербайджан - это страна, обладающая большими возможностями, способная проводить самые престижные международные соревнования. Мы постараемся, чтобы все организационные вопросы нашли решение. Конечно, нам поможет опыт, обретенный на первых Европейских играх. Если учесть, что Организационный комитет примерно в этом же составе занимался проведением Европейских игр, то я уверен, что все предстоящие задачи будут выполнены и Азербайджан еще раз продемонстрирует свои возможности", - сказал президент на заседании Оргкомитета Исламских игр.
При этом стоить отметить, что Исламиада не потребует крупных финансовых вложений - все объекты, которые предполагается задействовать для состязаний в Азербайджане, уже построены.
Это - Бакинский Олимпийский стадион, Республиканский стадион имени Тофига Бахрамова, Бакинский дворец водных видов спорта, Бакинский дворец спорта, Baku Crystall Hall, Бакинская теннисная академия, Спортивная арена имени Гейдара Алиева, Bakcell Арена, Бакинский стрелковый центр, Бакинский Экспо-центр. "Таким образом, будут использованы все спортивные объекты, построенные и капитально отреставрированные на этапе подготовки к первым Европейским играм. Никакой необходимости в строительстве нового спортивного объекта нет", - сказала на заседании глава Оргкомитета Исламских игр Мехрибан Алиева.
В Исламиаде ожидается участие порядка 5 тысяч спортсменов из 57 исламских стран. По предварительной договоренности, планируется провести соревнования по 20 видам спорта, таким как легкая атлетика, гимнастика, борьба, бокс, дзюдо, таэквондо, тяжелая атлетика, теннис, настольный теннис, стрельба, плавание, баскетбол, гандбол, футбол и пр. В рамках Игр ожидается борьба параатлетов и парадзюдоистов. В то же время еще одной особенностью, отличающей данные Игры, станет проведение борьбы в нетрадиционном виде спорта - национальной игре "зорхана".
Церемонии официального открытия и закрытия IV Исламских игр солидарности состоятся на Олимпийском стадионе.
Спортсменов, которые примут участие в Играх, планируется разместить в Деревне атлетов. В Медиа-деревне будут размещены представители средств массовой информации.
"Один из стоящих перед нами важнейших вопросов связан с пропагандой мероприятия в мире и информационной поддержкой. В качестве первого шага будет подготовлен интернет-портал, отражающий подробную информацию об Играх. В мировых медиа планируется распространение информации о проведении Исламских игр солидарности", - сказала М.Алиева.
Она отметила, что ведутся переговоры по организации трансляции Игр, а также привлечению международных и местных спонсоров.
"Один из предстоящих вопросов связан с формированием в короткий срок идеи церемоний открытия и закрытия, решением технических вопросов, в том числе началом подготовки эскизных проектов и дизайна медалей и логотипа. Для размещения спортсменов, официальных делегаций, туристов и гостей в период проведения Игр уточняются количество и вместимость функционирующих в Баку и на Абшероне отелей. Никаких проблем с этим не ожидается", - подчеркнула глава Оргкомитета.
Также к работе на Играх планируется привлечь порядка 10 тысяч волонтеров.
В целом готовится широкий план мероприятий, включающий все направления, связанные с проведением соревнований, и определяющий задачи каждой структуры.
Президент Ильхам Алиев призвал обратить особое внимание на меры безопасности. "Во время Европейских игр меры безопасности были организованы на самом высоком уровне. В последние годы я присутствовал на открытии многих летних Олимпийских игр и сам видел, что в некоторых случаях на улицах расставляют вооруженных людей, размещают даже специальные современные установки. Порой на крышах зданий устанавливают средства защиты от воздушных атак. В Баку же невозможно было встретить ни одного вооруженного человека. То есть вот наш подход. Безопасность была организована на самом высоком уровне. В то же время меры безопасности не должны создавать проблем для простых людей, в особенности жителей Баку. Гости тоже не должны ощущать этого", - подчеркнул он.
Он отметил, что должна быть хорошо организована и работа информационно-коммуникационных систем и городского транспорта. Президент также призвал поддерживать необходимый уровень обслуживания Деревни атлетов и Медиа-деревни, чтобы до 2017 года сохранить их высокий уровень.
При этом уже через месяц спортивные функционеры исламских стран получат возможность оценить степень подготовленности Азербайджана к Исламиаде. 2-4 ноября IX генеральная ассамблея Спортивной федерации исламской солидарности и первое заседание координационной комиссии, созданной в связи с Исламскими играми солидарности, впервые пройдут не в Саудовской Аравии, где расположена федерация, а в Баку.
Кстати, стоит отметить, что за два года именно Азербайджан примет как Европейские игры, так и Исламские, что является еще одним проявлением гармоничного слияния двух культур и высокого уровня толерантности и мультикультурализма в стране.
До Исламских игр Баку примет еще несколько значимых спортивных мероприятий - в 2016 году тут пройдут финальный этап чемпионата Европы среди команд, состоящих из футболистов в возрасте до 17 лет, чемпионат мира по парусному спорту на яхтах олимпийского класса среди молодежи до 23 лет, Шахматная олимпиада и этап Гран-при престижнейших автогонок "Формула-1".
А впереди нас ждет чемпионат Европы по футболу - в 2020 году Баку примет матчи одной группы финальной стадии ЧЕ и матч четвертьфинала.
Имеющийся опыт и высочайший уровень ответственности руководства страны к подготовке таких мероприятий позволяют рассчитывать на успешные итоги всех этих соревнований.
А чтобы заполнить весь спектр спортивных состязаний, Баку остается только получить право на проведение летних Олимпийских игр. Опыт первых Европейских игр, а также Исламские игры, чемпионат Европы по футболу и прочие мероприятия, несомненно, добавляют баллов последующим попыткам Азербайджана заполучить главное соревнование планеты.
"Уверен, что Исламские игры, в первую очередь, упрочат исламскую солидарность, еще раз покажут как исламскому миру, так и всей планете, что Ислам - это религия мира, милосердия и братства. Они также покажут миру, что Азербайджан - это страна, обладающая большими возможностями, способная проводить самые престижные международные соревнования".