Çərşənbə axşamı, 03:28
Nəyinsə banisi olmaq, əsasını qoymaq  hər zaman çətindir. Özünə qarşı apriori qərəzli və şübhəli münasibət görürsənsə, bu, ikiqat çətinlik yaradır. Azərbaycan çar Rusiyasının  tərkibində olarkən məhz bu cür münasibətlə üz-üzə idi. Azərbaycanda peşəkar teatr da məhz tatar xalqına (o zaman azərbaycanlılar belə adlandırılırdı) münasibətin birmənalı olmadığı, hökumətin icazədən çox qadağa qoyduğu şəraitdə yaranıb. Lakin o, zəngin ənənələr sayəsində müsəlman Şərqində Avropa tipli ilk teatra  çevrilə  bildi.
Zəngin  irs
Teatrın yaranması Azərbaycan xalqının mədəniyyətinin vacib mərhələlərindən biridir. Bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti Dərbənddə XIX əsrdə yaradılmış Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının binasının yenidən qurulması haqda sərəncam imzalayıb. Lakin İrəvandakı Azərbaycan teatrının daha öncə - XVIII əsrdə yaradıldığını yada salmaq yerinə düşər. Tiflisdə də Avropa tipli Azərbaycan teatrı ilk yaradılan teatrlardandır. Bu, bütünlükdə Cənubi Qafqaza aiddir. Bütün bunlar azərbaycanlılara Şərqdə Avropa tipli ilk teatrın yaradıcısı olduqlarını söyləməyə, bu ada iddia etməyə əsas verir. Bəlkə bu, UNESCO-ya müvafiq ərizə ilə müraciət olunması üçün əsasdır?
Bu gün bir məqamı anlamalıyıq ki, zəngin tarixin daşıyıcısı olmaq müasir  Azərbaycan teatrının vəziyyəti ilə bağlı üzərimizə daha böyük məsuliyyət qoyur. Etiraf etmək lazımdır ki, "doğuluş və inkişaf" o qədər də asan  keçməyib. Axı, Azərbaycan teatrının formalaşması ciddi ruslaşdırma təzyiqi altında baş verib. Müxtəlif mədəniyyətlərin görüşdüyü səhnənin - teatrın əhəmiyyəti o zamankı rus hökuməti tərəfindən rus musiqisinin, dilinin və mədəniyyətinin təbliği ilə kifayətlənirdi. Bunun qarşılığında azərbaycanlı teatr həvəskarları görkəmli yazıçılar Mirzə Fətəli Axundovun, Nəcəf bəy Vəzirovun, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin və digərlərinin əsərlərini səhnələşdirirdilər. Nəticədə, Azərbaycan teatrı tədricən həvəskar səviyyədən peşəkar səviyyəyə  yüksələ bilmişdi.
İlk tamaşalar
"XIX əsrin ikinci yarısında - XX əsrin əvvəllərində Şimali Azərbaycandakı vəziyyət yeni tipli teatra tələbatın artmasına səbəb olmuşdu. Bunadək Azərbaycan teatrının ibtidai forması kimi xalqın əmək fəaliyyəti, dini və məişət ənənələrilə bağlı mərasimlər, mahnılar, rəqslər nümayiş olunurdu. Onlarda qədim Azərbaycanda xalq teatrlarının əsasını təşkil edən elementlərə rast gəlinirdi", - deyə tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının A. Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Esmira Vahabova "R+" jurnalına açıqlamasında  bildirib. Onun sözlərinə görə, Şimali Azərbaycanda Avropa tipli teatrın yaradılması üçün əsas 1850-ci ildə M.F.Axundovun Azərbaycan dilində komediyalarının peyda olması ilə yaranıb. Onlar ilk dəfə Peterburqda (1851) və Tiflisdə (1852) rus dilində səhnələşdirilmişdi. Azərbaycanda  milli teatrın yaradılması uğrunda mübarizə aparmış şəxslərdən biri azərbaycanlı maarifpərvər Həsən bəy Zərdabi olub. O, hesab edirdi ki, məktəblərin və nəşrlərin açılması ilə yanaşı, teatrların yaradılması xalqın maariflənməsi baxımından önəmli hadisədir. Zərdabi çoxsaylı məqalələrində xalqda teatra maraq yaratmağa çalışır, onu təhsilə, mədəniyyətə səsləyirdi. Bu çağırışlar xalq tərəfindən eşidildi və öndə gedən ziyalılar Bakıda milli teatrın yaradılmasının vacibliyini qəbul etdilər. "Milli teatr, yeni məktəblər, ana dilinin və mədəniyyətin inkişafı uğrunda mübarizə, ümumilikdə, vahid prosesə çevrilmişdi. Prosesdə Azərbaycanın görkəmli maarifpərvərləri, teatr rejissorları da iştirak edirdilər. Misal kimi, Əhməd bəy Ağayevin, Haqverdiyevin, Süleyman Sani Axundovun, Nəcəf bəy Vəzirovun, Sultan Məcid Murtuza-Əli oğlu Qənizadənin, Əli bəy Hüseyn oğlu Hüseynzadənin və digərlərinin adlarını çəkmək olar", - deyə tarixçi bildirir.
Avropa tipli Azərbaycan teatrının yaradılması və inkişafı tarixinə gəlincə, milli istorioqrafiyada, bununla bağlı, müəyyən fikir mövcuddur. Azərbaycanlı tədqiqatçı, musiqişünas-nəzəriyyəçi Qubad Qasımovun sözlərinə görə, 1857-1858-ci illərdə Şamaxıda Müqəddəs Nina məktəbinin xeyrinə tamaşalar göstərilib və bu, tamaşaçılar tərəfindən böyük hərarətlə qarşılanıb. Lakin  söhbətin hansı tamaşalardan getdiyi, hansı pyeslərin səhnələşdirildiyi, hansı musiqilərdən istifadə edildiyi  bilinmədiyindən, prosesin başlanğıcı 1857-ci il yox, 1873-cü il sayılır. Həmin il martın 21-də (başqa məlumata görə, martın 23-də) real məktəbin  şagirdləri məktəbin müəllimi Həsən bəy Zərdabinin rəhbərliyi, N.Vəzirovun və A.Adıgözəlovun iştirakı ilə M.F.Axundovun "Sərgüzəşti-vəziri xani-Lənkəran" komediyasını səhnələşdiriblər. Aprelin 28-də isə tamaşaçılara "Hacı Qara" komediyası təqdim olunub. Bunu Azərbaycan teatrı tarixinin görkəmli biliciləri də təsdiqləyirlər.
Qori  seminariyasından Bakıya
Milli teatrların yaradılmasında 1879-cu ildə açılmış Qori seminariyasının Azərbaycan bölməsinin məzunları da müəyyən rol oynayıblar. "Teatr hər bir şəhərdə yaradılarsa, o, mədəni həyatın önəmli amilinə çevrilə bilər. Milli teatr mədəniyyəti bütöv bir teatrlar sistemindən formalaşır", - deyə Mirzə Fətəli Axundov yazırdı.
XIX əsrin 80-ci illərinin ortalarında Nəcəf bəy Vəzirovun, Haqverdiyevin, Bədəl  Bədəlbəyovun iştirakı ilə Bakıda teatr işində canlanma baş verir. Şəhərdə gələcəyini teatrda görən çox sayda həvəskar aktyorları birləşdirən həmrəy teatr kollektivləri formalaşır. "O zaman bir çox şəxsi, ailə və xidməti maraqlar teatra qurban verilib. Dövlət dəstəyi, maddi bazası, peşəkar kadrları olmayan, ruhanilər və rəsmi dairələr tərəfindən təqib olunan, məhrumiyyətlərlə üzləşən Azərbaycan teatrı buna rəğmən, təkmilləşmədən qalmayıb", - deyə E. Vahabova qeyd edir.
Beləliklə, Azərbaycanın bir sıra şəhərlərində teatr truppaları yaradılmağa başlayır, həyatlarının mənasını teatrda görən yeni yaradıcı gənclik üzə çıxır, tamaşaların səhnələşdirilməsində iştirak edir, müxtəlif rolları oynayırlar. Teatr rəhbərləri durmadan onun təbliğilə məşğul idilər. Bir faktı bunun göstəricisi saymaq olar: hər dəfə tamaşa başlamazdan əvvəl onun təşkilatçılarından və ya iştirakçılarından biri səhnəyə çıxaraq giriş nitqi söyləyir, teatrın kütlənin tərbiyələnməsindəki rolundan  danışırmış.
Teatrın xalq kütləsinin tərbiyələnməsindəki böyük rolunu dərk edən Azərbaycan ziyalıları Şimali Azərbaycanın bir çox şəhərlərində tamaşaların təşkilinə başlayırlar. Onlar Lənkəranda, Şuşada, Nuxada (Şəki), İrəvanda, Qubada, Naxçıvanda, Yelizavetpolda (Gəncə) müxtəlif tamaşalar səhnələşdirirlər. Həmin ziyalıların əksəriyyəti tamaşalarda aktyor kimi də çıxış edirdilər. Tamaşalar yoxsul şagirdlərə, məktəblərə yardım xarakteri daşıyırdı.
İrəvanda  teatr
Azərbaycan mətbuatında daim Bakı və Tiflisdə təşkil olunan tamaşalarla bağlı məlumatların yer alması teatr sənətinin İrəvanda da inkişafına təkan olur. XX əsrin əvvəllərində İrəvan teatrının formalaşdırılmasında Yunis Nuri, Sidqi Ruhulla, Mirzə Mustafa Rəcəbov, Kərim Əhmədov, Mirabbas Mirbağırzadə, Cəfər Əhmədov, Əkbər Rzayev və digərləri böyük rol oynayıblar.
Azərbaycanlı  teatrşünas İnqilab Kərimovun sözlərinə görə, İrəvanda (hazırkı Yerevan) ilk tamaşa 1881-ci ilin sonlarında  səhnələşdirilib. Digər azərbaycanlı tədqiqatçılar İrəvanda Azərbaycan teatrının 1882-ci ildə yaradıldığını bildirirlər.
"Erməni dilini bilən tədqiqatçı İ.Məmmədov "Psaq" ("Çələng") erməni qəzetinin 1882-ci il 10 aprel tarixli nömrəsində yer almış "Fars teatrı" yazısına istinad edir. Məqalədə deyilir: "2 aprel 1882-ci ildə İrəvanın Müqəddəs Qayane gimnaziyasının salonunda irəvanlı kasıb müsəlman tələbələrə dəstək məqsədilə tatar dilində "Acgözlük düşmənçilik yaradır " pyesi ikinci dəfə səhnələşdirilib. Məmmədov tamaşanın ilk dəfə nə zaman nümayiş olunduğunu göstərmir. Odur ki, məntiqlə İnqilab Kərimovun ilk tamaşanın 1881-ci ildə səhnələşdirildiyi haqda fikirlərinin doğru olduğunu düşünmək mümkündür", - deyə E. Vahabova bildirir.
25 mart 1913-cü ildə Molla Nəsrəddinçi, şair və publisist Əli Məhsun Rəhimzadə və Əsgər Axundov rəsmi dairələrdən İrəvanda "İslam dram dəstəsi"nin fəaliyyətə başlaması üçün icazə alırlar. Bu dəstə özündə gənc aktyorları birləşdirirdi. Qısa zamanda onun aktyorları Canpoladovun teatr binasında bir neçə tamaşa nümayiş etdirir - "Kimdir müqəssir?", "Ac həriflər", "Pul hərisi", "İbrahim bəy və ya despotizmin qurbanı", "Aldanmışlar"..
Tiflisdə  teatr
1873-cü ildə Tiflisdə yaradılmış Azərbaycan Dram Teatrının banisi Abdulla Xəlilov olub. Bu teatr Borçalı azərbaycanlılarının mədəni həyatında böyük rol oynayıb. Teatrda Azərbaycan klassiklərinin, xarici və rus yazıçılarının əsərləri səhnələşdirilib. Teatrın səhnəsində Azərbaycanın tanınmış aktyorları - Haqverdiyev, Hüseyn Ərəblinski, S.Ruhulla, Ülvi Rəcəb, İ.İsfahanlı, A.Yüzbaşıyev, A.Vəli, R. Əfqanlı, M.Sənani, M.Mərdanov və digərləri çıxış ediblər.
Tiflisdə Azərbaycan teatrı ağır şəraitdə fəaliyyət göstərib - uzun illər onun öz  binası olmayıb. Maliyyələşmənin zəif olması teatr sənətinin peşəkar inkişafına öz təsirini göstərib. Lakin buna rəğmən, teatrın azərbaycanlı truppası öz missiyasının öhdəsindən şərəflə gəlib, xalqın mədəniyyətinin təbliği ilə məşğul olaraq Azərbaycanın, Gürcüstanın, İranın və Mərkəzi Asiyanın bir sıra şəhərlərində teatrın inkişafına təkan veriblər.
Naxçıvan, Dərbənd və Gəncə teatrları
"Naxçıvanda da bu və ya digər dərəcədə normal teatr həyatı Qori seminariyasının məzunlarının vasitəsilə başlayıb. 1882-1883-cü illərdə orada tanınmış yazıçı və publisist Eynalıbəy Sultanov "Ziyalılar cəmiyyəti"nin əsasını qoyub. O, özündə, ilk növbədə, müəllimləri və tələbələri birləşdirib. 1883-cü ilin mayında naxçıvanlı ziyalı Hacı Nəcəf Zeynalovun evində cəmiyyətin üzvləri Mirzə Fətəli Axundovun "Misyö Jordan və dərviş Məstəli şah" əsərini səhnələşdiriblər. 1883-cü ildə isə Naxçıvanda onlar "Müsəlman şiə incəsənəti və dram cəmiyyəti"ni yaradıblar. Bu cəmiyyətin formalaşmasında görkəmli ədəbiyyat və incəsənət xadimləri də iştirak ediblər", - deyə E. Vahabova bildirir.
Dərbəndə gəlincə, 1880-ci ilin ortalarında orada həvəskarlardan ibarət Azərbaycan-türk dram dərnəyi yaradılıb. Dərnəyin yaradılmasının təşəbbüskarı yenə də Azərbaycan ziyalıları olub - müəllimlər və yuxarı sinif şagirdləri, həmçinin musiqiçilər və müğənnilər. Dərnəyin Nizamnaməsi 1904-cü il sentyabrın 22-də təsdiqlənib. Yeni teatrda teatr təhsili olmayan şəxslər çalışıb. Onlar, sadəcə, bu sənətə qəlbən bağlı olan insanlar idilər.
Nəhayət, 1906-cı ildə ziyalı Ələsgər bəy Xasməmmədovun rəhbərliyilə Yelizavetpolda (Gəncə) "Yelizavetpol müsəlman dram cəmiyyəti" fəaliyyətə başlayıb. Cəmiyyətin teatr truppası (38 nəfər) Nəriman Nərimanovun, Namiq Kamalın, Rəşid Əfəndiyevin və digərlərinin əsərlərini səhnələşdirirdilər. Yelizavetpol real gimnaziyasının türk dili müəllimi Mirzə Məhəmməd Axundzadənin təşəbbüsü ilə şəhərdə özfəaliyyət dram dərnəyi də yaradılmışdı. Mirzə Məhəmməd onun işində quruluşçu və aktyor kimi iştirak edirdi. O, həm teatrın repertuarının müxtəlifliyinin qayğısına qalır, həm də pyeslər yazırdı. Ən aktual, insanları narahat edən mövzularda səhnə əsərləri məhz onun qələmindən çıxmışdı.
1913-cü ildə Yelizavetpolda "Aktyorlar cəmiyyəti" də yaradılır. Onun təsisçisi həkim, ictimai xadim Xudadat Ağa oğlu Rafiqbəyov idi. Cəmiyyət tamaşaların təşkili, teatr truppalarının yaradılması ilə məşğul olur, həmçinin aktyorlarına maddi dəstək verirdi. Sonradan Xudadat Rafiqbəyov ADR-in səhiyyə və sosial təminat naziri postunu tutub. "Avropa tipli Azərbaycan teatrının mənbəyində, bax, bu cür insanlar durub", - deyə  E. Vahabova bildirir.
Teatr sənətinə ciddi maraq yaratmağa nail olmuş Azərbaycan Dram Teatrı Azərbaycan Opera Teatrının formalaşdırılması üçün də əsasa çevrilib. Lakin, bu, başqa söhbətin mövzusudur.

ПЕРВЫЕ ТЕАТРЫ НА МУСУЛЬМАНСКОМ ВОСТОКЕ
Они были созданы в Азербайджане и принесли с собой развитие культуры в целом, прогресс и свободомыслие
Автор: Сабира МУСТАФАЕВА Магеррам ЗЕЙНАЛ Баку
Быть родоначальниками всегда тяжело. И тяжело это вдвойне, когда испытываешь на себе гнет априори предвзятого и недоверчивого отношения. Именно таким оно было к Азербайджану во времена, когда он находился в составе царской России. В условиях неоднозначного отношения к татарскому населению (тогда азербайджанцев называли татарами), в ситуации, когда властям легче было запретить, чем дозволить, и зарождался азербайджанский профессиональный театр, который благодаря наличию богатых традиций стал одним из первых на мусульманском Востоке театров европейского типа.
Богатое наследие
Рождение театра - важная веха в культуре азербайджанского народа. И если совсем недавно президент Азербайджана подписал распоряжение о реконструкции здания Азербайджанского государственного драматического театра в Дербенте, созданного в XIX веке, то тут уместно будет вспомнить, что азербайджанский театр в Эривани был создан еще раньше - в конце XVIII века. В Тифлисе азербайджанский театр европейского типа также был создан одним из первых. И так по всему Южному Кавказу. Все это дает основание азербайджанцам претендовать на то, что именно они являются первыми среди мусульман, создавших на Востоке театры европейского типа. Чем не повод для представления соответствующей заявки в ЮНЕСКО?
Сегодня мы должны понимать, что быть носителем богатой истории накладывает еще большую ответственность на то, какими должны быть азербайджанские театры сегодня. Что и говорить - рождение и развитие было сложным. Ведь становление азербайджанского театра проходило в условиях сильного внешнего русификаторского давления. Значение театра как сцены, на которой встречались различные культуры, было сведено тогдашними российскими властями к популяризации русской музыки, языка и культуры. В противовес этому азербайджанские любители театра начали ставить спектакли по произведениям выдающихся писателей Мирзы Фатали Ахундова, Наджаф бека Везирова, Абдуррагим бека Асад бек оглу Ахвердиева и др., благодаря чему азербайджанский театр постепенно развился от любительского до профессионального.
Первые спектакли
"Дело в том, что во второй половине XIX - начале ХХ века в Северном Азербайджане возникла такая историческая обстановка, когда возросла потребность в театре нового типа. До этого зачаточную форму азербайджанского театра представляли большинство обрядовых игр, песен, танцев, связанных с трудовой деятельностью, религиозными и бытовыми традициями народа. Они содержали в себе значительные элементы театрального действия, легшие в основу развития народного театра в древнем Азербайджане", - рассказывает в беседе с R+ доктор философии по истории, ведущий научный сотрудник Института истории имени А.Бакиханова НАН Азербайджана Эсмира Вагабова.
По ее словам, основа для возникновения театра европейского типа в Северном Азербайджане была создана в 1850-е годы с появлением комедий М.Ф.Ахундова на азербайджанском языке, впервые поставленных на русском в Петербурге (1851) и Тифлисе (1852). Одним из тех, кто боролся за создание азербайджанского национального театра, был и азербайджанский просветитель Гасан бек Зардаби, считавший, что театр, наряду с открытием школ и печатным словом, с большой пользой будет служить просвещению народа. В своих многочисленных статьях он старался вызвать интерес у своего народа к театру, призывал его к образованию, культуре. Этот призыв был услышан, передовая интеллигенция начинает приходить к мысли о необходимости создания в Баку своего национального театра. "Борьба за национальный театр, за новую школу, за развитие национального языка и за развитие культуры в целом превращается в единый процесс, в котором принимали участие видные азербайджанские просветители, театральные режиссеры, писатели - Ахмед бек Агаев, А.Ахвердиев, Сулейман Сани Ахундов, Н.Везиров, Султан Меджид Муртаза-Али оглу Ганизаде, Алибек Гусейн оглу Гусейнзаде и другие", - подчеркивает историк.
Что касается даты зарождения и становления азербайджанского театра европейского типа, то относительно этого в отечественной историографии существует определенная точка зрения. Так, по словам азербайджанского исследователя, музыковеда-теоретика Кубада Касимова, в 1857-1858 годах в Шамахе были даны спектакли в пользу школы Святой Нины, которые с большим восторгом были встречены публикой. Поскольку неизвестно, что представляли собой эти спектакли, какие пьесы ставились и на каком языке, то за основу берется не 1857, а 1873 год. Тогда учениками реального училища 21 марта (по другим данным - 23 марта) под руководством педагога этого училища Гасан бека Зардаби, при участии Н.Везирова и А.Адыгёзалова была осуществлена постановка комедии
М.Ахундова "Приключения везиря Сарабского хана" ("Сяргцзяшти вязири хани Сяраб"), а 28 апреля - комедии "Гаджи Гара". Об этом говорили и видные знатоки истории азербайджанского театра.
Из Горийской семинарии в Баку
В создании отечественных театров определенную роль сыграли выпускники азербайджанского отделения Горийской семинарии, открытого в 1879 году. "Театр, - писал Мирза Фатали Ахундов, - может стать существенным фактором культурной жизни, если он будет создан в каждом городе. Национальная театральная культура образуется из целой системы театров".
К середине 80-х годов XIX века при участии Гашим бека Везирова, А.Ахвердиева, Бадал Бадалбекова оживляется театральное дело в Баку - создается сплоченный театральный коллектив, объединивший вокруг себя большое количество актеров-любителей, видевших в театре свое предназначение. "Многие личные, семейные, служебные интересы были принесены в жертву театру. Не имея государственной поддержки, материальной базы, профессиональных кадров, подвергаясь гонениям со стороны духовенства и официальных кругов общества, испытывая многие лишения, азербайджанский театр совершенствовал свое искусство", - подчеркивает Э.Вагабова. В некоторых азербайджанских городах начинают создаваться театральные труппы, появляется новая творческая молодежь, которая смысл своей жизни находит в театре, занимаясь постановкой спектаклей и участвуя в них. Руководителям театра постоянно приходилось заниматься его пропагандой, о чем свидетельствует тот факт, что до начала спектакля со вступительным словом о роли театра и воспитании широких масс выступал кто-либо из участников или организаторов представления.
Понимая огромное воспитательное значение театра на народные массы, передовые представители азербайджанской интеллигенции начали организовывать спектакли во многих городах Северного Азербайджана - Лянкяране, Шуше, Нухе (Шеки), Эривани, Губе, Нахчыване, Елисаветполе (Гянджа). Многие из них участвовали в спектаклях как актеры. Спектакли шли в поддержку либо бедных учащихся, либо в пользу школ, училищ, читален.
Театр в Эривани
Постоянные сообщения в азербайджанской прессе о театральных постановках в Баку и Тифлисе способствовали развитию театрального искусства в Эривани. Большая заслуга в дальнейшем формировании Эриванского театра в начале XX века принадлежит Юнису Нури, Сидги Рухулле, Мирзе Мустафе Раджабову, Кериму Ахмедову, Мираббасу Мирбагирзаде, Джафару Ахмедову, Акберу Рзаеву и др.
По словам азербайджанского театроведа Инглаба Керимова, первая постановка спектакля в Эривани (ныне Ереван) состоялась в конце 1881 года. Другие азербайджанские исследователи датой возникновения азербайджанского театра в Эривани считают 1882 год.
"Дело в том, что исследователь И.Мамедов, знавший армянский язык, ссылается на обнаруженную им статью "Персидский театр", опубликованную в армянской газете "Псаг" ("Венок") от 10 апреля 1882 года. В ней отмечалось: "2 апреля 1882 года в салоне эриванской гимназии Святой Гаяне, с целью оказания помощи неимущим мусульманским студентам Эривани, на татарском языке во второй раз была поставлена пьеса "Жадность наживает врагов". Когда же была осуществлена первая постановка, И.Мамедов не указывает. Отсюда логичнее допустить правильность суждения Инглаба Керимова, указывающего 1881 год как время первой постановки данной пьесы", - считает эксперт Э.Вагабова.
25 марта 1913 года молланасреддиновец, поэт, публицист Али Махзун Рагимзаде и Аскер Ахундов получили у официальных кругов разрешение на деятельность в Эривани "Исламской драматической компании". Эта компания объединяла вокруг себя молодых актеров. В короткий срок ее актеры в театральном здании Джанполадова поставили ряд спектаклей - "Кто виноват?", "За деньгами", "Голодные типы", "Любимое дитя", "Националисты, или Глупец, надевший личину мудреца", "Ибрагим бек, или Жертва деспотизма", "Обманутые".
Театр в Тифлисе
Основоположником созданного в 1873 году в Тифлисе Азербайджанского театра драмы, сыгравшего большую роль в культурной жизни азербайджанцев Борчалы, был Абдулла Халилов, ставивший спектакли по произведениям азербайджанских классиков, зарубежных и русских писателей. На сцене этого театра играли замечательные азербайджанские актеры - А.Ахвердиев, Гусейн Араблинский, С.Рухулла, Ульви Раджаб, И.Исфаганлы, А.Юзбашев, А.Вели, Р.Афганлы, М.Санани, М.Марданов и др.
Деятельность азербайджанского театра в Тифлисе осуществлялась в сложных условиях - долгие годы театр не имел своего здания. Слабое финансирование также сказывалось на профессиональном развитии театрального искусства. И, несмотря на это, азербайджанская труппа театра выполняла с честью свою миссию, пропагандируя культуру своего народа и способствуя развитию театров в других городах Азербайджана, Грузии, Ирана, Средней Азии.
Театр в Нахчыване, Дербенте, Гяндже
"В Нахчыване более или менее регулярная театральная жизнь также началась с выпускников Горийской семинарии. Здесь в 1882-1883 годах известным писателем и публицистом Эйналыбеком Султановым было основано "Общество интеллигентов", объединявшее, прежде всего, преподавателей и студентов. В мае 1883 года в доме нахчыванского интеллигента Гаджи Наджафа Зейналова члены этого общества показали спектакль "Мусье Жордан и дервиш Мастали шах" по произведению М.Ф.Ахундова. В 1883 году в Нахчывани им же было создано "Мусульманское шиитское искусство и драматическое общество", в формировании которого принимали участие выдающиеся деятели литературы и искусства", - рассказывает Э.Вагабова.
В Дербенте в середине 1880-х годов возник любительский азербайджанский тюркский драматический кружок, инициаторами создания которого стали представители азербайджанской интеллигенции - преподаватели и учащиеся старших классов учебных заведений, музыканты и певцы. Устав был утвержден 22 сентября 1904 года. В состав нового театра входили люди, не имевшие специального театрального образования, - они были преданы этому искусству всей душой.
В августе 1906 года под руководством интеллигента Алескер бека Хасмамедова в Елисаветполе (Гянджа) развернуло свою деятельность "Елисаветпольское мусульманское драматическое общество". Театральная труппа этого общества (38 членов) ставила спектакли по произведениям Наримана Нариманова, Намика Камала, Рашида Эфендиева и др. По инициативе преподавателя тюркского языка Елисаветпольской реальной гимназии Мирзы Мухаммеда Ахундзаде в Елисаветполе был создан самодеятельный драматический кружок, в работе которого Мирза Мухаммед участвовал в качестве постановщика и актера. Он заботился о разнообразии театрального репертуара, сам писал пьесы. Из-под его пера вышли ряд сценических произведений на самые актуальные, волнующие людей темы.
В 1913 году в Елисаветполе было создано "Общество актеров", учредителем которого был врач, общественный деятель Худадат Ага оглу Рафибеков. Общество занималось организацией спектаклей, театральных трупп, а также оказывало материальную помощь своим актерам. Впоследствии Худадат Рафибеков стал министром здравоохранения и социального обеспечения АДР. "Вот какие люди стояли у истоков азербайджанского театра европейского типа", - резюмировала Э.Вагабова.
Благодаря успешной деятельности азербайджанского драматического театра, который сумел пробудить значительный интерес к театральной культуре, были созданы предпосылки для основания азербайджанского оперного театра. Но это уже совсем другая история.