Nə qədər ki, biz bu yoldan dönməmişik dəhşətli avtomobil qəzaları barədə xəbərlərin sayı azalmayacaq
Üç ölü, doqquz yaralı... Sentyabrın 17-si səhər Sumqayıtdan Bakıya yollanan "Ford-Tranzit" markalı mikroavtobusun sərnişinlərinə mənzil başına çatmaq qismət deyilmiş. Kimi sağlamlığını, kimi isə ümumiyyətlə, həyatını itirdi.
Əslində, yollarımızda hökm sürən bu acınacaqlı durumu çoxdan təhlil etmək istəyirdim. Sumqayıt-Bakı yolunda baş vermiş avtomobil qəzasının faciəvi nəticələri isə bu niyyətimi həyata keçirmək üçün daha bir təəssüf doğuran səbəb oldu.
Bir qəzanın çox dərsi
Dəhşətli qəzadan dərhal sonra Bakı-Sumqayıt yolunda Nəqliyyat Nazirliyi və Dövlət Yol Polisinin (DYP) reydləri başlandı. Müfəttişlər həsəd aparılacaq canfəşanlıqla sərnişindaşıma qaydalarını pozanlara qarşı necə mübarizə apardıqlarını qabaqcadan dəvət olunmuş jurnalistlərə nümayiş etdirirdilər.
Təkcə bir reyd zamanı qanunsuz sərnişindaşıma ilə məşğul olan və sənədləri qaydasında olmayan 10 sürücü cərimələndi, onların idarə etdikləri mikroavtobuslar isə cərimə meydançasına göndərildi. Sürücülərlə müfəttişlər arasında yaranan mübahisələr ciddi insidentlərlə də nəticələndi. Bir neçə sürücü saxlanılaraq polis bölmələrinə aparıldı.
Reydlərdən çəkilmiş videokadrlardan isə görünür ki, sürücülər nəqliyyat müfəttişlərinə rüşvət verib işlədiklərini iddia edirlər. Onların sözlərinə görə, məhz, bu səbəbdən, nazirlik əməkdaşları qanunsuz reyslərin ləğvində maraqlı deyillər.
Gözlənildiyi kimi, Nəqliyyat Nazirliyi dərhal baş vermiş qəzadan yaxasını kənara çəkdi. Nazirliyin müvafiq bölməsinin rəsmisi Vüqar Nuriyev qeyd etdi ki, bu mikroavtobusun onlara heç bir aidiyyəti yoxdur. Qəzaya səbəb olmuş mikroavtobusun qanunsuz fəaliyyət göstərdiyini deyən Nəqliyyat Nazirliyinin əməkdaşı Vüqar Nuriyev isə sərnişinləri lisenziyasız avtobuslara minməməyə çağırdı. "Sumqayıt əhalisinə müraciət edirik, bu qanunsuz marşrutlara minməyin. Ona görə ki, onların heç bir sənədi olmadığı üçün belə hadisələr baş verir", - deyə nazirlik rəsmisi bildirib. Bu məntiqlə sərnişin avtobusa minməzdən əvvəl mütləq sürücüdən lisenziya soruşmalıdır. Hərçənd təcrübə göstərir ki, hətta lisenziyanın olması belə bizim avtobusla mənzil başına təhlükəsiz çatacağımıza zəmanət vermir.
Bu arada, nəqliyyat müfəttişlərinin başı qanunsuz sərnişin daşıyanlarla mübarizəyə qarışdığı bir vaxtda eyni markadan olan başqa bir mikroavtobus Hacıqabul rayonunun Nəvai qəsəbəsindəki DYP postunun yaxınlığında dəmir arakəsməyə çırpılıb. İnformasiya agentliklərinin məlumatına görə, sentyabrın 18-də baş vermiş bu hadisə nəticəsində daha bir nəfər həyatını itirib.
Nə baş verir?
Beləliklə, daha bir qəza, daha bir dəhşətli mənzərə, daha bir qurban və bu da, təəssüf ki, son deyil. Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin məlumatına görə, 2014-cü il də daxil olmaqla son 26 ildə Azərbaycanın yollarında 69 622 qəza baş verib ki, bunun da nəticəsində 24 537 nəfər dünyasını dəyişib, 77 457 nəfər isə müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb.
Əlbəttə, ölümlə nəticələnən yol-nəqliyyat hadisələrinin kökünü kəsmək dünyada hələ heç kimə müyəssər olmayıb. Lakin müasir texnologiyalardan istifadə etməklə qəzaların böyük bir qisminin qarşısını almaq mümkündür. Özü də bu texnologiyalardan Azərbaycanda kifayət qədərdir. Lakin bu barədə bir qədər sonra. Hələlik isə ölüm saçan mikroavtobusların yollarımıza necə çıxdığına nəzər salaq.
Son reydlər göstərdi ki, təkcə Sumqayıt-Bakı istiqamətində lisenziyası olmayan onlarla mikroavtobus fəaliyyət göstərir. Lisenziyası yoxdursa, deməli, tələblərə də cavab vermir, əksər hallarda isə ümumiyyətlə, həyat üçün təhlükəlidir. Üstəlik, belə mikroavtobusları, adətən, müvafiq dərəcəsi və ya sürücülük vəsiqəsi belə olmayan insanlar idarə edir. Onların reysə çıxmazdan əvvəl həkim müayinəsindən keçməsindən isə ümumiyyətlə, söhbət gedə bilməz. Bəs, sərxoş halda avtobus idarə edənlərin olması barədə faktlara nə deyirsiniz?
Deməli, qəzaların baş verməsi üçün kifayət qədər səbəb var və müvafiq qurumlar bu barədə bilməmiş olmazlar. Elə onların özləri də bunu inkar etmirlər. Elə isə necə olur ki, bu yararsız mikroavtobuslar illərlə qanunsuz yolla sərnişin daşıyırlar?! Doğrudanmı bu qədər avtobus yollarda sayı-hesabı bilinməyən nəqliyyat müfəttişlərinin iti nəzərindən qaça bilib?! Bəlkə, elə həmin müfəttişlərin müəyyən haqq müqabilində baş verən qanunsuzluqlara göz yumduqlarını deyən sürücülər haqlıdırlar?! Axı, sürücülərin sözlərinə görə, hətta nəqliyyat vasitəsi bütün tələblərə cavab versə belə onlar lisenziya alarkən o qədər süni maneə ilə rastlaşırlar ki, qeyri-rəsmi haqq ödəyib işləməyə üstünlük verməli olurlar.
Sirr deyil ki, məhz bu kimi səbəblərdən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev taksi xidmətinin lisenziyalaşdırılması səlahiyyətini "ASAN xidmət"ə verdi. "Nəqliyyat sektorunda da ciddi pozuntular var. İnsanları incidirlər, onların qarşısına əsassız tələblər qoyulur. Biz artıq bu sahənin bir hissəsini "ASAN xidmət"ə vermişik. Gələcəkdə də hər sahədə "ASAN xidmət"in standartları olmalıdır",- deyə ölkə başçısı iqtisadi məsələlərə və 2016-cı ilin dövlət büdcəsinin hazırlığı işlərinə həsr edilmiş müşavirədə bildirib.
Azərbaycan Prezidenti ölkənin yol infrastrukturu və nəqliyyat təsərrüfatının təkmilləşdirilməsinə xüsusi önəm verir. Bütün ölkə boyu salınmış yeni yollar, yol ötürücüləri və qovşaqları, hər gün rastlaşdığımız müasir avtobus və taksilər buna əyani sübutdur. İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə "ASAN xidmət"in yaradılması isə bir çox sahələrdə şəffaflığın təmin olunması məsələsində gerçək inqilabi addım kimi dəyərləndirilib.
Lakin Bakı-Sumqayıt yolunda baş vermiş qəza göstərdi ki, heç də bütün qurumlar bu şəffaflıqda maraqlı deyillər, axı, bulanıq suda balıq tutmaq daha asan olur. Faciəvi qəzadan sonra keçirilmiş reydlər göstərdi ki, yollarda təhlükəsizliyə cavabdeh olan qurumların özləri buna səbəb olan hallara göz yumurlar. Onların keçirdikləri reydlər isə bəzən, ümumiyyətlə, qanunun tələblərini pozur. Məsələn, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 406-cı maddəsi sərnişindaşıma qaydalarının pozulması və ya lisenziyasız nəqliyyat xidməti göstərilməsinə görə avtomobilin cərimə dayanacağına aparılmasını nəzərdə tutmur. Bunun nəqliyyat müfəttişləri tərəfindən edilməsi isə ümumiyyətlə, yolverilməzdir. Lakin yol polisinin avtomobilin konstruksiyasına edilən dəyişikliklərə görə onu hərəkətdən kənarlaşdırmaq səlahiyyətini heç kim əlindən almayıb.
Hansı daha yaxşıdır: qarşısını almaq, yoxsa cəzalandırmaq?
DYP müfəttişlərinin əlində yetərincə əsası var idi ki, Sumqayıt yolunda qəza törətmiş avtomobili az qala ömürlük cərimə duracağına məhkum etsinlər. Və bu, əksər belə hallara aiddir. Lakin necə olursa onlar həm nəqliyyat, həm də yol polisi müfəttişlərinin gözündən "yayınır". Belə avtomobillərlə mübarizə yalnız qəzalardan sonra və ya telekanalları növbəti reydə dəvət edib qanunu pozanlara qarşı "amansız" münasibət nümayiş etdirmək lazım gələndə yada düşür.
Reydlərdən biri zamanı Nəqliyyat Nazirliyinin rəsmisi Məmməd İbrahimov etiraf edib ki, qanunsuz sərnişin daşıyan mikroavtobusların bir çoxu Azərbaycana gətirilənə qədər xırda yüklərin daşınması üçün nəzərdə tutulub. Yalnız sonradan onların konstruksiyası dəyişdirilərək sərnişindaşımaya uyğunlaşdırılıb. Elə isə daha bir sual ortaya çıxır: bu mikroavtobuslar yol polisində texniki baxışdan necə keçib?! Axı, hətta bu maşınlar "əvvəlki həyat"larında da mikroavtobus olublarsa belə, onların hazırkı texniki durumu lazımi diaqnostikadan uğurla keçməyə imkan vermir.
Lakin tutaq ki, hansısa dolayı yollarla texniki baxış birkası bu avtomobillərin alın şüşəsini bəzəyib. Necə olur ki, konstruksiyasına kobud müdaxilə edilmiş onlarla avtobus Bakı-Sumqayıt yolunda yerləşən iki stasionar postdan və bu yolda addımbaşı rast gəlinən yol patrul xidməti naryadlarının yanından maneəsiz keçərək hərəkət edə bilir?!
Özü də bu avomobillərin cərimə duracağına göndərilməsi üçün yol polisinin sərəncamında olan müasir diaqnostik texnikaya belə ehtiyac yoxdur. Adi gözlə baxmaq kifayətdir ki, bunun üçün yetərincə əsas üzə çıxsın.
Yeri gəlmişkən, bu gün Azərbaycanın bütün əsas yol və küçələrində təhlükəsizliyə nəzarət etməyə imkan verən müasir kamera və radarlar quraşdırılıb. Bundan başqa, ölkə prezidentinin tapşırığı ilə yol polisi üçün müxtəlif kamera, radar, nömrəoxuyan və s. kompüter avadanlığı ilə təhciz edilmiş yüzlərlə yeni BMV avtomobili alınıb.
Məntiqlə, artıq yol hərəkəti qaydalarının pozulmasını əsasən bu qurğular qeydə almalıdır. Yol patrul xidməti əməkdaşları isə vaxtlarını daha çox yollarda hərəkətin tənzimlənməsinə və qəzaların qarşısının alınmasına sərf etməlidir. Bu, həmçinin qayda pozuntularının rəsmiləşdirilməsində insan faktorunun aradan qaldırılmasına, sadə dillə desək, müfəttişlərlə sürücülər arasında tez-tez rast gəlinən mübahisələrə də son qoymağa imkan verərdi. Sirr deyil ki, bəzən belə mübahisələr hətta ciddi insidentlərlə də nəticələnir.
Lakin reallıqda biz hələ də əksər hallarda görürük ki, xeyli sayda kompüter avadanlığı ilə təhciz olunmuş YPX avtomobili haradasa kölgədə dayanıb, müfəttiş isə köhnə ənənəyə sadiq qalaraq, əlindəki jezli qabağa uzadıb qaydanı pozan avtomobilə qarşı qaçır.
Yəqin ki, bir çoxlarına belə bir mənzərə tanış gələr: YPX müfətişləri döngədə, görünməyən yerdə dayanıb növbəti qayda pozan sürücünü gözləyir. Belə hallarla hər gün Bakının mərkəzində - İstiqlaliyyət, B. Sərdarov, Şeyx Şamil və başqa küçələrdə rastlaşmaq olar. Piyadaya yol verməyən sürücü yolu dönən kimi mütləq dayandırılacaq və cərimələnəcək. Doğrudur, qaydanı pozmusansa, məsuliyyət də daşımalısan. Lakin kim təminat verir ki, döngədə gizlənmiş YPX inspektoru qaydanı pozan sürücünü saxlayana qədər həmin avtomobil tənzimlənməyən keçiddə piyadanı vurmayacaq?! Yaxşı olmazmı ki, xidmət görünən yerdə aparılsın ki, baş verə biləcək qayda pozuntusunun da qarşısı alınsın?! Elə təəssürat yaranır ki, müfəttişin əsas məqsədi mümkün yol-nəqliyyat hadisəsinin qarşısını almaq deyil, mümkün qədər çox cərimə yığmaqdır.
İstənilən halda, intizamsız sürücü YPX əməkdaşını qaydanı pozmamışdan əvvəl görsə daha yaxşıdır. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, bizim yollarda yol hərəkəti qaydalarından bixəbər sürücülərə çox tez-tez rast gəlmək olar. Ən pisi isə odur ki, belə hərəkət iştirakçılarının bəzən hətta elementar sürücülük mədəniyyətindən belə xəbərləri olmur. Belələrini heç cərimə ilə də qorxuda bilməzsən.
İnsafən, yol polisinin keçirdiyi reydlər artıq müsbət nəticələrini verməkdədir. Hər halda bu gün artıq sərxoş halda sükan arxasına keçənlərə və ya avtoxuliqanlıq edərək şəhər sakinlərinin rahatlığını pozanlara az rast gəlmək olar. Polisin sürücülərə sosial statusundan və ya himayədarının olub-olmamasından asılı olaraq fərqli münasibət bəsləməsi barədə ictimai rəydə yer almış təsəvvürlər də artıq dağılmaq üzrədir.
Lakin görünən odur ki, bu tədbirlər kampaniya xarakteri daşımalı deyil. Yol terrorunun qarşısının alınması üçün sistemli yanaşma sərgilənməlidir. Formallıqdan uzaq, gündəlik və real nəzarət olmalıdır. Özü də bu nəzarət sürücülük vəsiqəsinin və dərəcələrin verilməsindən, avtomobillərə texniki baxışın keçirilməsindən tutmuş sərnişindaşımaya lisenziyanın verilməsinə və sürücünün reysqabağı həkim müayinəsindən keçirilməsinə qədər bütün mərhələdə olmalıdır. Əks halda, hansısa dolayı yollarla sürücülük vəsiqəsi və ya dərəcə almış insandan necə təhlükəsiz sürüş gözləmək olar?! Axı, heç kimə sirr deyil ki, bu gün avtobusların sükanı arxasında, ümumiyyətlə, yaşı müvafiq sürücülük dərəcəsi almağa yetməyən gənclərə belə rast gəlmək mümkündür. Belə bir sürücü, üstəlik, sərxoş və ya xəstə, onun idarə etdiyi avtomobil isə nasaz olarsa, demək, faciə qaçılmazdır.
Bütün bunların qarşısını almaq üçün aidiyyəti qurumların birgə fəaliyyəti üçün işlək mexanizm olmalıdır. Məsələn, nəqliyyat müfəttişi lisenziyasız sərnişindaşımaya görə avtomobili cərimə duracağına göndərə bilməsə də, bunu həmin avtomobildəki texniki nasazlıqlara və ya konstruksiyaya edilmiş dəyişikliklərə görə yol polisi əməkdaşı edə bilər. Əsas odur ki, məqsəd cərimə toplamaq və ya iş görüntüsü yaratmaq olmasın.
Hərəkət iştirakçıları isə ən azından öz təhlükəsizlikləri naminə daha artıq vətəndaş məsuliyyəti göstərməlidirlər. Bu, həm də bizim tərəfimizdən bir vətənpərvərlik nümayişi, ölkəmizə və xalqımıza hörmətin təzahürü olardı. Axı, biz vətənpərvərlik və millət sevgisindən danışmağı çox xoşlayırıq. Vətənpərvər olmaq üçün isə ön cəbhədə səngərdə vuruşmaq mütləq deyil, ən azından yollarda bir-birimizin qatilinə çevrilməsək yetər.
AÇIQ SUALLAR
"R+" aidiyyəti qurumlara bu sualları cavablandırmaq imkanı yaratmağa hazırdır
Necə olur ki, bu yararsız mikroavtobuslar illərlə qanunsuz yolla sərnişin daşıyır?! Doğrudanmı bu qədər avtobus yollarda sayı-hesabı bilinməyən nəqliyyat müfəttişlərinin iti nəzərindən qaça bilib?!
Qanunsuz sərnişin daşıyan mikroavtobusların bir çoxu Azərbaycana gətirilənə qədər xırda yüklərin daşınması üçün nəzərdə tutulub. Yalnız sonradan onların konstruksiyası dəyişdirilərək sərnişindaşımaya uyğunlaşdırılıb. Elə isə bu mikroavtobuslar yol polisində texniki baxışdan necə keçib?!
Necə olur ki, konstruksiyasına kobud müdaxilə edilmiş onlarla avtobus Bakı-Sumqayıt yolunda yerləşən iki stasionar postdan və bu yolda addımbaşı rast gəlinən yol patrul xidməti naryadlarının yanından maneəsiz keçərək hərəkət edə bilir?!
Kim təminat verir ki, döngədə gizlənmiş YPX inspektoru qaydanı pozan sürücünü saxlayana qədər həmin avtomobil tənzimlənməyən keçiddə piyadanı vurmayacaq?!

THE ROAD LEADING TO DEATH
Three dead, nine injured ... The passengers of the Ford Transit minibus, which was travelling from Baku to Sumqayit on the morning of 17 September, were not destined to reach the destination. Someone lost their health and someone their life.
The tragic consequences of the minibus accident on the Baku-Sumqayit road reminded me of my long-standing intention to analyze the causes of this sad situation on Azerbaijani roads.
Many lessons from one accident
Immediately after the terrible accident on the Baku-Sumqayit road, officers of the Ministry of Transport and traffic police began raids. Inspectors demonstrated with admirable zeal to journalists invited beforehand how they dealt with offenders of passenger transportation rules.
During the raid, 10 drivers, who were involved in the illegal transportation of passengers and did not have relevant documents, were fined, and their minibuses were sent to the penalty area. As a result of skirmishes between drivers and inspectors, several people were arrested and taken to the police station.
At the same time, on video footage from the scene of raids, drivers claim that the Ministry of Transport employees themselves are not interested in liquidating illegal transport because they regularly collect bribes from them.
As was expected, the Transport Ministry denied the incident. The representative of the Ministry of Transport, Vuqar Nuriyev, noted that this minibus had nothing to do with them. "The minibus that caused the accident was engaged in illegal passenger transportation," he said, urging residents of Sumqayit not to use minibuses that do not have licences. According to his logic, before boarding, each passenger should ask the driver for his licence, although experience shows that the licence does not guarantee safety on our buses.
While transport workers were busy identifying illegal carriers, another minibus of the same brand crashed into the iron railing near the stationary traffic police post in the village of Navai in Haciqabul District. According to news agencies, one more person was killed in a car accident on 18 September.
What is happening?
So, there has been another traffic accident, another terrifying scene, casualties again, and, unfortunately, these are not the last casualties. According to the Main Traffic Police Directorate, in 26 years - from 1988 to 2014, 69,622 accidents were reported on the roads of Azerbaijan, which killed 24,537 people, and 77,457 people received injuries of varying severity.
Of course, no one in the world has yet been able to bring the number of fatal road accidents to nought. But it is possible to prevent a number of accidents with the use of modern technologies. And there are enough of these technologies in Azerbaijan. But we will come onto that later. In the meantime, let's see how minibuses that bring death end up on our roads.
Judging by the results of the raids, dozens of unlicensed minibuses run on the Baku-Sumqayit road alone. Unlicensed means that they do not meet the requirements and in many cases, are life-threatening. Furthermore, the drivers of these vehicles, as a rule, either do not have the appropriate category or a driving licence. A medical examination before they hit the road is out of the question, not to mention the cases when they drive buses drunk?!
Consequently, there are many reasons for traffic accidents and the relevant authorities simply cannot but be aware of them. And they themselves do not deny that. Then how come these minibuses have been illegally carrying passengers for so many years?! Did such a number of buses evade the watchful eye of transport inspectors of whom there are so many on the roads?! Maybe the drivers of illegal minibuses are right when they claim that inspectors themselves patronize them for a price. According to them, even when those seeking a licence comply with all the requirements, they face masses of problems, which is why they prefer to work with illegal payments.
It is no secret that it is because of these reasons that Azerbaijani President Ilham Aliyev handed over licensing of taxis to the ASAN service. "There are serious violations in the transport sector. People are tormented and face unreasonable demands. We have already transferred part of this sector to the ASAN xidm?t service. In the future, ASAN xidm?t standards must be used in all areas," the head of state said at a meeting on economic issues and preparation of the state budget for 2016.
It is known that the country's president pays special attention to the improvement of road infrastructure and transport services. This is proved by new roads, bridges, flyovers and road junctions throughout the country, modern buses and taxis, which we see on our roads every day. And the creation of the ASAN service at the initiative of President Ilham Aliyev is considered a revolutionary step in ensuring transparency in many areas.
However, the accident on the Baku-Sumqayit highway showed that not all officials are interested in this transparency - after all, fishing in troubled waters is easier. The raids conducted after the tragic accident revealed connivance on the part of entities that themselves are responsible for safety on the roads. And it must be said that even these raids are often conducted in violation of the law. Article 406 of the Administrative Code of Azerbaijan does not provide for the dispatch of a vehicle to the penalty area for violating the rules of passenger transportation or for lacking a licence. Moreover, Ministry of Transport inspectors have no right to do so.
Is it better to prevent or to punish?
In the case of the minibus that committed a serious traffic accident on the Sumqayit road, the traffic police had sufficient grounds to "imprison" this vehicle in the penalty area for life. And this applies to almost all of these cases, which, oddly enough, "escape" from the attention of Ministry of Transport and traffic police inspectors. They remember about them only after accidents or when it is necessary to invite TV channels for another raid and demonstrate their "uncompromising" attitude towards violators.
A representative of the Ministry of Transport, Mammad Ibrahimov, admitted during a raid that most minibuses illegally carrying passengers were intended for the transportation of goods before they were imported into Azerbaijan. And only after that, were they converted into minibuses. This raises another question: how did these vehicles pass the official checkup at the traffic police?! Even if these vehicles were minibuses in their "previous lives", their current state clearly does not allow them to pass the necessary examination.
Suppose, however, that the inspection tag still adorns the windshield of the remade minibus in some illegal way. In what fabulous way are dozens of buses with gross interference into their design moving freely through the two stationary traffic police post on the Baku-Sumqayit road without attracting the attention of countless police cars on this road?!
And a look with the naked eye is enough for most of these vehicles to end up at the penalty area - there is no need for modern diagnostic technology the traffic police are equipped with.
Speaking of technical equipment. Today, all the major roads of the country and streets of cities are equipped with modern radars and cameras that allow you to record traffic violations. In addition, this year on the instructions of the president of Azerbaijan, hundreds of new BMW cars packed with radars, cameras, sensing units and other equipment were purchased for the traffic police.
According to logic, modern technology has to record most of the traffic violations, while traffic police officers can spend their time on traffic control and prevention of violations. This will also eliminate the human factor, in other words, disputes between inspectors and drivers, which sometimes end in serious incidents.
Meanwhile, in reality we are still witnessing a situation where a police car with a large number of recording devices stands somewhere in the shadow, while the inspector, following the old tradition, runs towards the offender with an outstretched baton.
Surely everyone is aware of the picture when traffic police inspectors, hiding around the corner, are waiting for the next offender. This phenomenon can be encountered every day in the centre of Baku - on Istiqlaliyyat, B. Sardarov, Sheikh Shamil and other streets. The driver who did not give way to a pedestrian will definitely be stopped and fined at the turn. This is how it should be. If you break the law - answer for it. But what is the guarantee that before the inspector hiding around the corner gets a chance to stop the car, it will not knock down a pedestrian on the unregulated crossing? Is it not better to be on duty in a visible place to prevent a possible violation?! It seems that the purpose of the inspector is not to prevent a possible accident but to collect as many penalties as possible.
Either way, it is better if a potential violator sees the traffic policeman before he can cause an accident, especially as there are a lot of drivers on our roads who are familiar with traffic rules only by hearsay. How they manage to pass the exam for the driving licence is a topic for another conversation. The worst thing is that such "steersmen", apart from everything else, do not even have an elementary driving culture. Even a fine does not scare such people.
Fortunately, regular raids by the traffic police really produce positive results. Today, drunken drivers and roadhogs who bothered citizens especially at night are encountered much less frequently. The view about the selective approach of the traffic police to drivers, depending on the social status or the presence of some patrons, is gradually fading away in society.
However, all these measures should not have the nature of a campaign. To prevent road terror, there is a need for a systematic approach. There should be everyday and real, not formal control at all stages - ranging from issuing driving licences, assigning relevant categories and conducting technical examinations to the issuance of licences for passenger transportation and medical examinations of drivers before each working day. Otherwise, what can we expect from a driver who got his driving licence or category for driving a bus in some illicit way?! It is no secret that today, at the wheel of the bus we can often see a young man whose age is hardly appropriate to the driving experience that is necessary for the relevant category. And if he is sick or drunk, and his vehicle is faulty, then obviously a tragedy cannot be avoided.
I think we should develop a more effective mechanism of assistance for relevant government agencies. For example, if a transport inspector is not authorized to send a vehicle to the penalty area because of the absence of the licence, it has to be done by a traffic police inspector due to a technical malfunction or changes to the design. The main thing is to ensure that the aim in itself is not to collect fines or pretend to be doing something.
And it would be better if road users displayed civil responsibility in the name of their own safety. It would also be a manifestation of patriotism, love of the country and people, of which we love to talk so much. To be a patriot, you do not necessarily have to fight on the front line, it is enough not to kill each other on the roads.
OPEN QUESTIONS
R+ is ready to provide the relevant bodies with the opportunity to respond to them
How come unfit minibuses illegally carried passengers for so many years?! Can such a number of buses get away from the watchful eye of transport inspectors?!
Most of the minibuses illegally carrying passengers were intended for the transportation of goods before being imported into Azerbaijan. And only after that, were they converted into minibuses. In that case, how did these vehicles pass the technical examination at the traffic police?!
In what fabulous way are dozens of buses with gross interference into their design moving freely through the two stationary traffic police post on the Baku-Sumqayit road?!
What is the guarantee that before the inspector hiding around the corner gets a chance to stop the car, it will not knock down a pedestrian on the unregulated crossing? Is it not better to be on duty in a visible place to prevent a possible violation?!