Çərşənbə axşamı, 11:48
ÇXR sədri Si Szinpinin ABŞ-a ilk rəsmi səfəri dünya siyasətinin ən vacib hadisələrindən birinə çevrilib. Bu ölkələr arasında münasibətlər heç də birmənalı deyil - onları dost adlandırmaq çətindir. Lakin ABŞ-la Çin düşmən də deyillər. Əksər ekspertlərin fikrincə, Amerika-Çin əlaqələri XXI əsrdə dünya düzəninin formalaşmasında həlledici rol oynayacaq. ABŞ prezidenti Barak Obama qonağını qəbul edərkən bu məşhur fikri bir daha təkrarlayıb, bununla da, nəhəng Asiya sivilizasiyası ilə dialoqun nə demək olduğunu göstərib. Si Szinpinin də açıqlaması eyni ruhda olub. Sadəcə, o, bir qədər daha ehtiyatla danışıb - Szinpinin sözlərinə görə, "Çinlə ABŞ lazımi səviyyədə əməkdaşlıq edərlərsə, bu, dünyada sabitliyin əsasını təşkil edə bilər". "Yox, əgər Pekinlə Vaşinqton arasında qarşıdurma və ya münaqişə yaşanarsa, bu, hər iki ölkə və ümumilikdə, dünya üçün faciə ilə nəticələnər", - deyə Çin lideri qeyd edib.
Si Szinpin ABŞ və Çini bir-birlərinin strateji məqsədlərini daha yaxşı anlamağa, dövlətlərarası münasibətlərin yeni modelini yaratmağa çağırıb. Onun fikrincə, bu yeni modeldə qarşılıqlı şübhələr az olmalıdır.
Amerika-Çin dialoqunda problem və şübhələr hər zaman çox olub. Lakin, bununla yanaşı, onların ümumi maraqları kifayət qədərdir və bu, Pekinlə Vaşinqtonu əməkdaşlığa məcbur edir. Bu ilin ortalarından onlar münasibətlərdə ciddi yaxınlaşmaya nail olmaq üçün növbəti cəhdə başlamışdılar. Çin liderinin səfərinə əvvəlcədən ciddi hazırlıq gedirdi. Bir müddət əvvəl ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Syuzan Rays Pekinə səfər etmişdi. Daha sonra Çinin ictimai təhlükəsizlik naziri, Çin Kommunist Partiyasının siyasi-hüquq komissiyasının rəhbəri Men Szyançjunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Vaşinqtona yollanmışdı. Səfər zamanı o, Rays və Con Kerri ilə görüşmüşdü.
Bəs, Si Szinpinin bu səfəri iki ölkə arasındakı münasibətlərdə dönüş nöqtəsi olacaqmı və ümumiyyətlə, səfərin məqsədi bu idimi?
Səfər çox şey vəd edirdi. Çin sədri amerikalılar qarşısında çıxışına Sietldən başlayıb. Burada o, Amerikanın "Boeing", "Amazon", "DuPont", IBM və "Microsoft" kimi aparıcı korporasiyalarının top-menecerlərilə görüşüb. Çindən Amerikaya "Alibaba Group", "Tencent", "Lenovo", həmçinin aparıcı banklar olan ICBC və "Bank of China" bankının nümayəndələri də yollanmışdılar. Bir sözlə, Vaşinqtonun ən böyük şəhərində təşkil olunmuş sammit izdihamlı alınıb. Sammitin yekununda imzalanmış razılaşma Sakit okeanın hər iki tərəfindən olan IT nəhəngləri arasında dialoqun qurulduğunu göstərib.
"Boeing" konserni də Çin şirkətlərilə bir neçə müqavilə imzalayıb. Müqavilələr Çinə ümumi dəyəri 38 milyard dollar olan 300 təyyarənin satışını nəzərdə tutur. Bundan başqa, "Boeing" Çində özünün quraşdırma zavodunu da tikəcək.
Amerikanın "Cisco" şirkəti Çinin ən nəhəng server istehsalçısı olan "Inspur" ilə birgə müəssisə yaradıb. O, Çin ərazisində şəbəkə avadanlıq və digər məhsulların yayımı ilə məşğul olacaq. Bundan əvvəl isə "Dell" yaxın bir neçə ildə Çində öz biznesi üçün 125 milyard dollar xərcləməyə hazır olduğunu bəyan etmişdi.
Beləliklə, Amerikanın texnologiya korporasiyaları Çinə getdikcə daha fəal kapital yatırır, Çin isə bunun sayəsində Qərb texnologiyaları əldə edir.
Lakin səfərin ən vacib tərəfi Obama və Szinpinin kibercasusluğun qarşısının alınması ilə bağlı qarşılıqlı tədbirlər haqda razılığa gəlmələridir. Onlar internet vasitəsilə zehni mülkiyyətin oğurlanmasına yönəlmiş fəaliyyətin təşkil olunmaması və dəstəklənməməsilə bağlı öhdəlik götürüblər. Elektron hücumlardan imtina paktı çox vaxtında qəbul edilib. Güman ki, o, Çinin ABŞ korporasiyalarının serverlərinə hücum etmiş fiziki və hüquqi şəxslərinə qarşı sanksiyaların qarşısını alacaq və ya onları təxirə salacaq. Birləşmiş Ştatların bir sıra yüksəkrütbəli siyasətçisi, məmuru və zabiti əmindir ki, "Çinə işləyən hakerlər" hökumətə məxsus Fərdi Məlumatlatrın İdarəolunması Ofisinin kompüter sistemini "sındırıblar". Söhbət Amerikanın milyonlarla sabiq və hazırkı dövlət qulluqçularına dair məxfi məlumatların (onların qohumlarının adlarından tutmuş, xəstəlik tarixçələrinə, meyillərinədək) saxlanıldığı bazadan gedir. Qeyd edək ki, sözügedən məlumat sızmasının miqyası o qədər ciddi olmuşdu ki, amerikalılar Çindəki casuslarının belə, ifşa olunacağından narahatlıq keçirməyə başlamışdılar. ABŞ çinli hakerlərin dövlət şirkətləri üçün sənaye casusluğu ilə məşğul olmasından da narahatdır. ABŞ Milli Kəşfiyyatının direktoru Ceyms Klepper Pekini bu işdə əsas şübhəli elan edib. Amerikalılar, əslində, özlərinin də "təmiz" olmadıqlarını etiraf edirlər. Lakin kommersiya sirlərinin oğurlanması artıq dünya casusluğu ilə bağlı yazılmamış qaydaların pozulmasıdır. Çinə gəlincə, o, ittihamları rədd edir və söhbətin "sistemdənkənar xaker qrupları"nın fəaliyyətindən getdiyini bildirir. O, ölkədə belə cinayətlərlə mübarizəni nəzərdə tutan qanunun olduğunu xatırladır. Lakin Pekinin internet məkanına sərt nəzarət həyata keçirdiyi hər kəsə bəllidir. Odur ki, bu ölkədə böyük imkanlara malik "azad hakerlər"in "at oynatmaları" inandırıcı görünmür.
Odur ki, vəziyyət getdikcə gərginləşirdi və emosiyaları sakitləşdirmək üçün təcili tədbirlərə ehtiyac var idi. "Çin hökuməti kommersiya məlumatlarının hər hansı şəkildə oğurlanmasında iştirak etməyəcək. Biz belə cəhdləri nə təşviq edəcək, nə də dəstəkləyəcəyik", - deyə Çin sədri Sietldəki çıxışında bildirib.
Hər halda, tərəflər özlərini elə aparıblar ki, sanki, bir-birinə inandılar.
İki ölkə münasibətlərindəki gərginliyi azaldan daha bir vacib məqam Amerika və Çin hərbçilərinin əldə etdikləri razılaşmadır. Onlar iki ölkənin hərbi təyyarələrinin havada rastlaşdıqları halda necə davranmalı olduqlarına dair razılığa gəliblər. Bundan başqa, xüsusilə böhranlı vəziyyətlərdə yüksək səviyyədə danışıqların aparılması mexanizmi də razılaşdırılıb.
Xatırladaq ki, sentyabrın 15-də Çinə məxsus qırıcı Amerikanı "RC-135" kəşfiyyatçı təyyarəsi qarşısında təhlükəli manevr etmişdi. İnsident Çin sədri Si Szinpinin təyyarəsinin Sietlə endiyi gün baş vermişşdi.
Bu arada Tayvanla bağlı vəziyyət hələlik sabit olsa da, Cənubi Çin dənizilə bağlı durum hər zaman Amerika administrasiyası üçün başağrısıdır. Oradakı kiçik quru əraziyə Çinlə yanaşı, Yaponiya, Vyetnam, Tayvan, Filippin və Malayziya da iddialıdır. Buna baxmayaraq, Pekin ərazidə özünü ev sahibi kimi aparır, üstəlik, orada quru hissəni genişləndirir, uçuş zolaqları tikir, hərbi və xilasetmə bazaları yaradır. Rəsmi Vaşinqton "bir neçə dövlətin iddialı olduğu rayonların hərbçiləşdirilməsindən" narahatlığını ifadə etsə də, əslində, amerikalıların hiddəti Cənubi Çin dənizinin dünya ticarəti baxımından strateji əhəmiyyət daşıması ilə izah olunur: məlum olduğu kimi, Vaşinqton bir çox xarici dəniz arteriyasına aşkar və ya gizli nəzarət edir. "ABŞ beynəlxalq hüququn icazə verdiyi hər yerdə üzməkdə, uçmaqda və fəaliyyətdədir", - deyə Obama qeyd edib. Çin isə hər dəfə sözügedən adada quru ərazilərin genişləndirilməsinin "hansısa ölkəyə qarşı yönəlmədiyini", "Çinin bu rayonlarda hərbiləşdirilməsi ilə məşğul olmadığını " bildirir.
Beləliklə, nəzərə alsaq ki, söhbət hər iki ölkənin fundamental maraqlarından gedir, onlar gərginliyin azaldılması ilə məşğul olmalı, amma eyni zamanda hərbi güc nümayişini də davam etdirməlidirlər.
Amerikalılar Çinin Yaponiya üzərində qələbənin 70 illiyinə həsr olunmuş 3 sentyabr paradında iştirak etməyiblər. Lakin ABŞ-a məxsus "Ronald Reyqan" atom təyyarədaşıyan gəmisi Cənubi Koreyanın cənub-şərqində yerləşən Pusan limanı yaxınlığında oktyabrın 18-də təşkil olunacaq parada qatılacaq. Söhbət Cənubi Koreya donanmasının yaradılmasının 70 illiyinə həsr olunmuş paraddan gedir. Amerika mətbuatının yazdığına görə, Stokholmun Dünyanın Öyrənilməsi İnstitutu hazırda Çinin müdafiə xərclərinin həcminə görə dünyada ikinci yerdə olduğunu müəyyənləşdirib - ilk yerdə ABŞ gəlir. Çinin xalq-azadlıq ordusu son 20 ildə xeyli müasirləşdirilib və indi o, kəndlilər ordusundan dünyanın ən müasir ordularından birinə çevrilib.
Asiya-Sakit okean regionunda ciddi və birbaşa hərbi toqquşmaların baş vermə ehtimalı azdır. Lakin region ölkələrinin əməlləri və siyasəti hər zaman kimin əzələlərinin daha güclü olması nəzərə alınmaqla müəyyənləşir. Amerika özünə bir şeylə təskinlik verir - iki ölkənin ordusu arasında texnoloji uçurum sürətlə azalsa da, Amerika ordusu desentralizasiya olunmuş, çevik strukturdur. O, təşəbbüslərin, risklərin və qeyri-standart qərarların təşviqi ilə məşğuldursa, Çin ordusu ənənəvi olaraq mərkəzdən asılı olmadan fəaliyyətə keçə biləcək ordudan ehtiyatlanan avtoritar rəhbərliyə tabedir. Bəs, real hərbi şəraitdə bu iki sistemin hərbçiləri özlərini necə göstərərlər? Bu sual açıq qalır. Ümid edək ki, o, elə açıq olaraq da qalacaq. Sanki, buna, ilk növbədə, elə amerikalıların özləri ümid edirlər.
İndi daha real olan iqtisadi xarakterli məsələlərdir. Görünən isə odur ki, onlar Vaşinqtonu və Pekini daha çox narahat edir. Hər halda, ABŞ və Çin bu sahədə bir-birlərindən çox asılıdırlar. Onların arasında illik ticarət dövriyyəsi, təxminən, 600 milyard dollar təşkil edir. Ticarət balansı isə Çinin xeyrinədir. Proqnozlara görə, 2020-ci ilə ABŞ-a yatırılmış Çin investisiyalarının həcmi 200 milyard dollara çatacaq. Amerikalılar bu dövr ərzində ölkədə, təxminən, 4 milyon yeni iş yerinin açılacağını gözləyirlər. Amerika-Çin dialoqundakı sülhsevərlik tonu da bununla izah olunur.
Çin lideri Sietldəki çıxışı zamanı bundan sonra yuanın ucuzlaşmasına imkan verməyəcəklərini bildirib, Çinin qanunun aliliyi və bazar prinsipləri əsasında islahatları davam etdirdiyini söyləyib. O, Amerika biznesinin təlaşına vaxtında reaksiya veriləcəyini bildirib. Si Szinpinin sözlərinə görə, Çin xarici müəssisələr arasında ayrı-seçkilik qoymayacaq, bazarın hər kəsin üzünə açılması prosesini sürətləndirəcək, insan haqları sahəsində vəziyyətin yaxşılaşması üçün səyləri artıracaq. Çin sədri bildirib ki, iqtisadiyyatda yaşanmaqda olan ləngimə müvəqqəti çətinlikdir: "Hətta ən nəhəng gəmi belə, açıq dənizdə fırtınadan zərər görə bilər".
Amerikalıların Çinlə bağlı etirazları Szinpinin sadaladıqlarından xeyli artıq olsa da (Çinin ixraca və investisiyalara əsaslanan iqtisadi modelindən tutmuş, Amerika şirkətlərinin hüquqi və normativ transparentliyin yoxluğunadək), bütün bunlar, əlbəttə ki, amerikalılar üçün sakitləşdirici balzam sayıla bilər. İndi hətta müşahidəçilər ABŞ-ın Asiya İnfrastruktur İnvestisiyaları Bankı da daxil olmaqla, Çinin bir sıra layihələrinə qoşula biləcəyini belə, istisna etmirlər. Bəzilərinin fikrincə, Çin ABŞ-ın Trans-Sakit okean tərəfdaşlığı layihəsinin bir hissəsinə çevrilə bilər.
Si Szinpinin bu səfəri, əlbəttə ki, ən azı bir məqama aydınlıq gətirilməsi baxımından vacib əhəmiyyət daşıyır: guya, Çin Amerika dollarına qarşı hansısa məkrli plan qurur, "dünyanın maliyyə və iqtisadi modelini dəyişməyə" hazırlaşır. Beləliklə, ABŞ Çinlə imzaladığı sazişlərlə bir daha əksər məsələlərə dair mövqeyini ortaya qoydu. Lakin, Amerika-Çin münasibətlərinin uzunmüddətli perspektivinə bu səfərlə qiymət vermək mümkündürmü? Bu sual da açıq qalır. Si Szinpin hazırda "donmuş" iqtisadiyyatının təzyiqi altındadır, Obama isə artıq "axsaq ördək" sayılır. Ağ Evdə tezliklə yeni administrasiya qurulacaq və bunu Pekin də yaxşı anlayır. Belə təəssürat yaranır ki, amerikalılarla çinlilər indiki mərhələdə vacib, lakin həlledici olmayan məqamları, həmçinin ciddi fikir ayrılıqları doğurmayan məsələləri (terrorçuluqla mübarizə, iqlim dəyişikliyi və s.) razılaşdırıblar. Həm də bu razılaşmaları nəhəng biznes-müqavilələrlə "bəzəyiblər".
ABŞ-la Çin ciddi mübahisəyə girişməzlər. Lakin onların inkişafı və iddiaları bu iki ölkənin dost olmasına da imkan vermir. Vaşinqton Çinin artmaqda olan hərbi və iqtisadi qüdrətilə barışmaq məcburiyyətindədir. Bununla yanaşı, o, dünyanın aparıcı fövqəldövləti statusunu qorumaq fikrindən də vaz keçməyəcək. Çinlilərə gəlincə, onlar Amerikaya nə qədər bağlı olduqlarını dərk edir. Pekin anlayır ki, o, Vaşinqtonla sülhdən daha böyük mənfəət əldə edə bilər, nəinki qarşıdurmadan. Çin məhz, bu səbəbdən, nəzakətlə gülümsəyərək güzəştlərə gedir, lakin, eyni zamanda sakit və sxematik şəkildə öz maraqlarını təmin edir."The National Interest" yazır ki, Si Szinpinin ABŞ-da böyük ehtiramla, Ağ Evin çəmənliyində 21 topdan atəş açmaqla, rəsmi banketlə qarşılanmasının səbəbi heç də Vaşinqtonun Pekini özünə müttəfiq sayması, amerikalıların Çinin siyasi sistemini qəbul etməsi və ona hörmətlə yanaşması deyil. Səbəb, sadəcə, Çinin fövqəldövlət olmasıdır. Üstəlik, Çin fövqəldövlət olaraq, özünü heç də Birləşmiş Ştatlar kimi aparmır. O, sakit və ardıcıl iqtisadi ekspansiya ilə məşğuldur. Pekin diqqəti daha çox öz regionuna yönəldib. Çinlilər hər kəsə nəzakətlə müqavimət göstərir, hər kəslə əməkdaşlıq etməyə hazırdır, lakin bu məsələdə heç zaman uzağa getmir. Çinlilər hər zaman öz oyunlarını oynayırlar və amerikalılar da əksərən onların oyun qaydalarına əməl etməli olurlar.

XI JINPING'S OWN GAME
Will the Chinese leader's current visit to US prove to be a turning point in relations between the two countries?
The first official visit to the USA by the President of the People's Republic of China, Xi Jinping, has become one of the most important current events in world politics. There is a mixed relationship between the two countries - they cannot be described as friendly, but nor are they exactly enemies. In the opinion of most experts, American-Chinese relations will play a decisive role in shaping the world order of the 21st century. In welcoming his guest, US President Barack Obama repeated these well-known remarks, making it clear what is meant by a dialogue with a great Asian civilization on the one hand and the whole essence and strength of the western world concentrated on the American continent on the other.
Xi Jinping spoke in the same vein, but more cautiously: "If China and the USA cooperate well they can become a bedrock of world stability", but should Beijing and Washington "enter into confrontation or conflict, this will lead to a catastrophe for both countries and for the world at large". Xi Jinping urged the US and China to develop a better understanding of each other's strategic intentions and to create a new model of inter-state relations, with less mutual suspicion.
There have always been enough problems and suspicions in a bilateral American-Chinese dialogue, but, at the same time, the countries have a number of common interests and are compelled to work together. Since the middle of this year, Beijing and Washington have again started making attempts at a serious rapprochement. Preparations for the Chinese leader's visit were thorough and made well in advance. Susan Rice, the US president's national security advisor, visited Beijing. Then, a representative delegation headed by China's Minister of Public Security and head of the Political-Legal Committee of the Chinese Communist Party, Meng Jianzhu, set off for Washington, where he was met by Rice and John Kerry.
So will Xi Jinping's current visit be a turning point and was this its original objective?
The visit got off to a promising start. The Chinese leader began his acquaintance with the American people in Seattle where a meeting was organized with the top managers of such leading American corporations as Boeing, Amazon, DuPont, IBM and Microsoft. China brought with them the Alibaba Group, Tencent, Lenovo and the leading banks ICBC and Bank of China. The summit in Washington State's main city was inspiring. Like the agreements signed afterwards, this suggested a development of a dialogue between the pillars of IT on both sides of the Pacific. The Boeing aircraft-construction concern signed a number of contracts with Chinese firms on the supply of 300 aircraft at a total sum of 38bn dollars. In addition, Boeing will build its own assembly plant in China. The American Cisco has created a joint enterprise with a major Chinese server manufacturer - the Inspur company, which distributes network hardware and cloud computing products in China. Earlier, Dell announced that it was ready to invest up to 125bn dollars of its business in China over the next few years. So, American technological corporations are investing more actively in China, and China is gaining access to western technology.
But the most important thing was that Obama and Xi Jinping agreed to adopt new mutual measures to counter cyber espionage. The US and China pledged not to conduct or support any activities aimed at the theft of intellectual property via the Internet. This pact of electronic non-aggression was very timely and it will most likely eliminate or defer American threats to impose sanctions against Chinese private individuals and corporate bodies involved in cyber attacks on the servers of American corporations. A number of high-ranking US politicians, officials and officers are confident that it was "hackers, working in China" who broke into the computer system of the government's Office of Personnel Mana-gement, containing confidential information (from the names of relatives to histories of illness and predilections) about millions of former and present American federal employees. The scale of the leak was shocking and Americans even began to worry about the possibility of their own agents being exposed in China. The US is also alarmed that the Chinese hackers are engaged in industrial espionage for state companies. James Clapper, Director of US National Intelligence, described Beijing as the chief suspect. The Americans admit they are not without sin, either, but the theft of commercial secrets is a violation of the unwritten rules of world espionage. China refutes the charges and speaks about the work of "arbitrary hacker groups", pointing to the law on the war against such crimes. However, everyone knows that Beijing tightly controls the Internet space and "free hackers" with great opportunities are hardly likely to emerge there. The situation was heating up and urgent measures were needed to cool things down. "The Chinese government will not participate in any form of theft of commercial data or encourage and support any such attempts," the Chinese leader said in Seattle. The sides gave the appearance of trusting one another.
Another important point that reduced the degree of tension in relations between the two countries was the fact that the American and Chinese military agreed on the rules of behaviour for combat aircraft of the two countries during air-to-air encounters. A mechanism for high-level negotiations, especially during crisis situations, was agreed. On 15 September, a Chinese jet carried out a dangerous manoeuvre in front of an American RC-135 reconnaissance aircraft. A statement about the incident was made on the day the Chinese leader Xi Jinping landed in Seattle.
Whereas the situation around Taiwan is currently in a calm phase, the situation in the South China Sea is a constant source of headache for the American administration. Apart from China, Japan, Vietnam, Taiwan, Philippines and Malaysia are quarrelling over small chunks of land. However, Beijing is calmly reclaiming islands, even increasing its territory, building runways, military and rescue bases. Although Washington officially expresses its concern over "the militarization of regions, whose ownership is disputed by several states", the Americans' anger over China's actions is in fact explained by the fact that the waters of the South China Sea are strategic for world trade, and Washington, as we know, publicly and secretly controls many of the world's most important waterways. "The US continues to sail, fly and operate wherever international law permits," Obama said. However, China time and again replies that China's construction work on the islands "is not aimed against any country" and that "China has no intention of militarizing" these regions. Since this affects the fundamental interests of both countries, all that remains is to reduce the degree of tension and to continue to demonstrate military might.
The Americans did not arrive for the Chinese parade on 3 September to mark the 70th anniversary of the victory over Japan, but the American nuclear aircraft-carrier Ronald Reagan is set to take part in a naval parade on 18 October in the waters off Busan in the south-east of South Korea to mark the 70th anniversary of the founding of the South Korean Navy. The American media are saying that, according to the Stockholm Peace Research Institute, Chinese defence spending is now the highest in the world after the US. China's people's liberation army has been considerably modernized in the past 20 years and has turned from an army of peasants into one of the most modern in the world. Serious and direct military clashes are unlikely in the Asia-Pacific Region, but the activities and policies of the countries in the region are always being adjusted taking into account who has the stronger muscles. The Americans are consoling themselves with the fact that although the technological gap between the two armies is rapidly being reduced, the American army is a decentralized, flexible organizational structure, which encourages initiative, risk and ad-hoc decisions, whereas the Chinese army is subordinate to an authoritarian leadership that traditionally fears an army that has the power to operate independent of the centre. How the military of the two systems would behave in real combat conditions is an open question, and one hopes it will stay that way. And it would seem that the Americans themselves hope so above all others.
Meanwhile, questions of an economic nature are much more relevant, and it would appear that they concern Washington and Beijing much more, bearing in mind their high inter-dependence in this sphere, and also the fact that the volume of trade between the two countries is almost 600bn dollars a year, although the trade balance is clearly in China's favour. According to forecasts, by 2020 Chinese investments in the US will reach 200bn dollars and the Americans are expecting another 4 million new jobs to be created in the US. This also explains the peace-loving tone of the American-Chinese dialogue. The Chinese leader, speaking in Seattle, promised to deter the yuan from falling further and assured his audience that China will continue its reforms based on supremacy of the law and market principles, and promised to react promptly to the concerns of American business. China will not discriminate against foreign businesses, will accelerate the opening of the market and make efforts to improve the human rights situation. In Xi Jinping's opinion, the current slowing down of the economy is down to temporary difficulties because even a large ship can suffer from a storm in the open sea.
Although the list of the Americans' claims against the Celestial Empire is much longer than those mentioned by Xi Jinping (from China's economic model based on export and investments to the fears of American companies about the lack of legal and statutory transparency), all this, of course, is music to American ears. To such an extent that observers have even started speaking about the US signing up to Chinese projects, including the Asian Infrastructure Investment Bank, and the fact that China could become a part of the US' Trans-Pacific Partnership project.
Xi Jinping's current visit is undoubtedly important if only in response to proposals that China is plotting something unpleasant against the American dollar and has secret plans intended to "re-set the world financial and economic model". By its contracts with China the US has once again conclusively put the record straight. But, as far as one can judge from the current visit, the question remains open in relation to the long-term prospects for American-Chinese relations. Xi Jinping is now under pressure because of his wavering economy, and Obama is more and more frequently being called a "lame duck". There will be a new administration in the White House fairly soon, and Beijing is well aware of this. So one gets the impression that the Americans and the Chinese have been confining themselves today to important, but not key issues, as well as questions which basically do not draw particular objections (the struggle against terrorism, climate change, and so on), and, of course, they have sweetened everything with major business contracts.
The US and China cannot allow themselves to quarrel seriously, but the whole logic of their development and their ambitions also does not allow them to be friends. The US has been forced to come to terms with China's growing military and economic might, but is striving to maintain the appearance of a leading world power. The Chinese are aware to what extent they are tied to America, how much benefit they can draw from peace rather than confrontation, and so they are offering concessions, smiling respectfully, but at the same time quietly and systematically continuing to suit their interests. As The National Interest [American international affairs magazine] acknowledges, Xi Jinping is being welcomed in America with all the honours, including a 21-gun salute on the White House lawn and an official banquet, not because China is an ally of the US or the Americans respect and accept China's political system, but because China is a world power. But China as a world power does not act in quite the same way as the US does. China is engaged in quiet and methodical economic expansion, concentrating above all on its own region, offers a polite rebuff to everyone and is ready to be an ally with everyone, but never stretches itself in this question. The Chinese have always had their own game and the Americans have been forced more and more frequently to play by their rules.