MƏSCİDİN GÜNBƏZİ ALTINDA
Moskvada məscidin açılması Rusiya ilə Türkiyə arasında terrorla mübarizə kontekstində Suriya böhranının həlli üzrə danışıqların fəallaşmasına səbəb olub
Moskvada Cümə məscidinin açılışı, şübhəsiz ki, müsəlmanların həyatında əlamətdar hadisə oldu. Özü də bu, heç də yalnız Rusiyada yaşayan müsəlmanlara aid deyil. Bununla yanaşı, bu hadisə beynəlxalq mövzuda ətraflı müzakirələrin aparılması üçün yaxşı bəhanə də olub. Rusiya prezidenti Vladimir Putin məscidin açılışına qatılmaq üçün Moskvaya səfər etmiş Türkiyə və Fələstin liderləri Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Mahmud Abbasla aktual beynəlxalq məsələlərlə bağlı müzakirələr  aparıb.
Türkiyə prezidentinin "Rusiya paytaxtının mərkəzindəki möhtəşəm abidə" adlandırdığı Moskva Cümə məscidi Avropanın ən böyük məscididir. Putinin sözlərinə görə, "o, vacib dini mərkəz, maarifçilik mənbəyi, islamın əsl dəyərlərinin yayıcısı olacaq". Rusiya prezidenti bildirib ki, məscid yalnız müsəlmanların deyil, digər dinə sitayiş edən insanların da ümumi işlər naminə birləşməsinə kömək  edəcək.
Ümumiyyətlə, Rusiya prezidentinin məscidin açılış mərasimindəki çıxışı son dərəcə aktual və əhəmiyyətli fikirlərlə zəngin olub. Üstəlik, o, bu çıxışı müasir dünya düzəninin çətin dövrünü yaşadığı, islam dünyasının, ilk növbədə, Yaxın Şərq regionunun ağır günlərini keçirdiyi bir vaxtda edib. Putin "Rusiyanın hər zaman çoxmillətli, çoxdinli ölkə olduğunu" deyərək, onun gücünün məhz mədəniyyətlərin, ənənələrin, dinlərin qarşılıqlı zənginliyi ilə izah edib. Bununla əlaqədar olaraq, Putin xalqların və dinlərin sülh şəraitində mövcudluğunda müsəlman ümmətinin böyük xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb. "Bu gün ənənəvi islam ölkəmizin mənəvi həyatının ayrılmaz hissəsidir. Bizim digər ənənəvi dinlərimiz kimi, islam da humanist dəyərləri, insanlara mərhəmət, ədalət, yaxınların qayğısına qalmaq kimi keyfiyyətləri aşılayır", - deyə V. Putin qeyd edib.
Rusiya prezidenti müsəlman gəncliyin ənənəvi islam dəyərlərilə tərbiyələnməsinin vacibliyini deyib: "Bu, əsl islamla heç bir əlaqəsi olmayan dünyagörüşünün bizə qəbul etdirilməsi cəhdlərinin qarşısının alınması baxımından vacibdir". "Fundamentalizmin və radikallığın istənilən təzahürünün rədd edilməsinin, pislənməsinin millətçiliklə, dini ekstremizmlə mübarizəyə böyük töhfələr verdiyini" vurğulayan Vladimir Putin fikrini belə davam etdirib: "Bu istiqamətdə işlərin görülməsi xüsusilə bu gün - dini hisslərdən həyasızcasına siyasi məqsədlərlə istifadə olunmasına cəhdlərin göstərildiyi dövrdə çox vacibdir". Rusiya prezidenti "İslam Dövləti" (İD) qruplaşmasından olan terrorçuları məhz bu cür fəaliyyətdə günahlandırıb. Putin xatırladıb ki, İD yaraqlıları məhz nifrət toxumu səpməklə, insanları qətlə yetirməklə, dünya mədəniyyətinin abidələrini varvarcasına dağıtmaqla, yalana əsaslanan ideologiya yaymaqla, islamı təhrif etməklə məşğuldur.
Şübhəsiz ki, dünya tarixində ən ciddi Yaxın Şərq dramlarından birinin yaşandığı dövrdə Moskvada bu məscidin açılması Rusiyanın bütünlükdə bəşəriyyətə özünəməxsus mesajı sayıla bilər. Üstəlik, Rusiya bu strateji əhəmiyyətə malik regionda keçmiş nüfuzunu geri qaytarmağa çalışır. Moskvanın Suriya istiqamətində fəallaşmasına da bu kontekstdə yanaşmaq lazımdır. O, rəsm Dəməşqə İraq və Suriyanın bir ərazisini ələ keçirmiş, bütünlükdə müsəlman Şərqini nəzarətə götürmək planını gizlətməyən məşhur İD ilə mübarizədə real yardım göstərir.
Müqəddəs torpaqda və tarixi Mesopatomiyada getdikcə qəlizləşməkdə olan vəziyyət dünya birliyini və maraqlı ölkələri ciddi şəkildə narahat edir. Bu yaxınlarda İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahunun, bir neçə gün sonra isə Mahmud Abbas və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Moskvaya səfər etmələri də diqqətçəkən məqamdır.
Dünyanın müxtəlif dairələri Putinin İD ilə mübarizədə vahid cəbhə yaradılması təşəbbüsünü intensiv şəkildə müzakirə edir. Onun BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçiriləcək sessiyası çərçivəsində bu məsələni ABŞ prezidenti Barak Obama ilə müzakirə edəcəyi də istisna olunmur. Putinin təklifi Suriya prezidenti Bəşər Əsədə ciddi yardım göstərilməsini nəzərdə tutur. Lakin Qərbin çoxdan "qaraladığı" Əsədin gələcək taleyi qeyri-müəyyən olaraq qalır. Bundan başqa, ABŞ və Avropa Moskvanın Əsədə dəstək cəhdlərini Rusiyanın Suriyanın Tartus şəhərindəki hərbi-dəniz bazasını qoruyub saxlamaq istəyilə əlaqələndirir. Bu, şimal fövqəldövlətinin Cənubi Aralıq dənizində hərbi-siyasi nüfuzunun qarantıdır.
Lakin Əsədin hakimiyyətdən getməsini istəyən xarici qüvvələr Kremlin onun prezident kürsüsündə qalması təklifilə razılaşmır. Bu, Türkiyəyə də aiddir. Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov Ərdoğanın Moskva səfərinin yekunları haqda danışarkən "tərəflərin məsələyə yanaşmasının əvvəlkitək fərqli olduğunu" etiraf edib. Peskovun sözlərinə görə, Moskva və Ankara Suriyada vəziyyətin gərginləşməsindən son dərəcə narahat olsalar da, onların "Əsəd məsələsi"ndə mövqeləri bir-birinə tam ziddir.
Rusiyanın "müxtəlif dinlərə və etnik köklərə mənsub insanların bir dam altında sülh şəraitində yaşaması" sahəsindəki zəngin təcrübəsini yüksək qiymətləndirən Türkiyə prezidenti R. T. Ərdoğan bildirib ki, "bu gün biz bir daha Moskvanın müxtəlif xalqları bir araya yığmasının, onların vahid mənəvi dəyərlərini birləşdirməsinin, vahid həyat məkanı formalaşdırmasının, gələcək üçün hər birimizə əla nümunə göstərməsinin şahidi oluruq". Bununla yanaşı, o, Kremlin Suriya rejimini dəstəkləməsilə razı olmadığını da gizlətməyib.
2 milyondan artıq suriyalı qaçqının (rəsmi Ankaranın məlumatına görə, onların saxlanmasına artıq 5,5 milyard dollar xərclənib) sığınacaq tapdığı Türkiyə Suriya ərazisində qaçqınların yerləşdirilməsi üçün təhlükəsizlik zonasının yaradılmasını təklif edir. Moskva isə bu ideya ilə razı deyil. Kremldə hesab edirlər ki, bu, Suriya dövlətinin dağılması üçün əsas ola bilər. Əslində, Suriyanın parçalanması Türkiyəyə də sərf etmir. Çünki bu halda daha bir kürd muxtariyyətinin yaradılması məsələsi gündəmə gələ bilər. Üstəlik, onun İraq Kürdüstanı ilə müqayisədə daha müstəqil olacağı istisna deyil. Qərb dairələrinin "Böyük Kürdüstan" layihəsini reallaşdırmaq istədiyini anlayan Ərdoğan məhz bu üzdən Suriyanın "Kürd demokratik ittifaqı"na himayədarlıq edən ABŞ-ı tənqid atəşinə tutur. Türkiyə prezidenti hesab edir ki, sözügedən təşkilatın da Kürd Fəhlə Partiyası və "İslam Dövləti" kimi terrorçu qurumdur. Ərdoğanın Suriya münaqişəsinin hökm sürdüyü illər ərzində ilk dəfə irəli sürdüyü bir təşəbbüsə də məhz bu kontekstdə yanaşılmalıdır: onun fikrincə, "münaqişənin nizamlanması prosesi Əsədin iştirakı olmadan getməlidir və Əsədi yalnız keçid dövrünə cəlb etmək olar".
Bu təklifin konkret nələrə əsaslandığı geniş ictimaiyyət üçün açıqlanmadı. Moskvada aparılmış Putin-Ərdoğan danışıqlarının ümumi nəticəsi isə belədir: Rusiya və Türkiyə Yaxın Şərqdə terrorun qarşısının alınması üçün çoxtərəfli əməkdaşlığa tərəfdardırlar. Məsələn, Ərdoğan bu istiqamətdə ölkəsinin Rusiya, İran və ABŞ ilə əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayıb. Bununla yanaşı, o bildirib ki, Türkiyə və Rusiya "qədim Avrasiya sivilizasiyasının iki təmsilçisi kimi", dünya üçün "səmimi, əsl əməkdaşlıq, qarşılıqlı yardımlaşma nümunəsi ola bilər".
Ərdoğanın gətirdiyi nümunənin Suriya böhranının həllinə, İD ilə müharibədə irəliləyişə nə qədər kömək edəcəyi yaxın vaxtlarda bəlli olacaq. Yaxın zamanlarda Moskva ilə Ankaranın digər regional problemlərin də düyününü aça bilib-bilməyəcəkləri üzə çıxacaq. Söhbət həm də Avrasiya kəsişməsinin ən köhnə problemi olan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsindən gedir.

ПОД СЕНЬЮ СОБОРНОЙ МЕЧЕТИ
Ее открытие в Москве активизировало переговоры России и Турции по урегулированию сирийского кризиса в контексте борьбы с терроризмом
Открытие Соборной мечети в Москве стало, несомненно, знаменательным событием в жизни мусульман, причем не только России. Вместе с тем оно стало хорошим поводом для весьма обстоятельных переговоров на международную тематику, которые провели глава России Владимир Путин и участвовавшие в открытии мечети лидеры Турции и Палестинской национальной администрации Реджеп Тайип Эрдоган и Махмуд Аббас.
Московская Соборная мечеть, которую президент Турции назвал "великолепным памятником в самом центре российской столицы", стала крупнейшей в Европе. По словам Владимира Путина, "она будет важнейшим духовным центром, источником просвещения, распространения истинных ценностей ислама, поможет объединить усилия не только мусульман, но и людей других вероисповеданий во имя благих общих дел".
Вообще, речь российского президента на церемонии открытия Соборной мечети изобиловала высказываниями, весьма актуальными и значимыми в непростых условиях современного миропорядка, особенно с учетом тех потрясений, которые переживает пространство исламского мира, прежде всего регион Ближнего Востока. Путин напомнил, что "Россия всегда была многонациональной и многоконфессиональной, и сила ее - во взаимообогащении культур, традиций и религий". В связи с этим глава РФ высоко оценил огромную заслугу мусульманской уммы в мирном сосуществовании народов и религий. "Сегодня традиционный ислам - это неотъемлемая часть духовной жизни нашей страны, - подчеркнул президент РФ. - Его гуманистические ценности, как и ценности других наших традиционных религий, учат людей милосердию, справедливости, заботе о близких".
Российский лидер сделал особый акцент на необходимости того, "чтобы мусульманская молодежь воспитывалась на традиционных исламских ценностях, чтобы пресекались попытки навязать чуждые нам мировоззренческие установки, которые не имеют ничего общего с подлинным исламом". Отметив, что "неприятие и осуждение любых проявлений фундаментализма и радикализма стало весомым вкладом в борьбу с национализмом и религиозным экстремизмом", Путин заявил: "Работа в этом направлении особенно важна сегодня, когда предпринимаются попытки цинично эксплуатировать религиозные чувства в политических целях". Президент России прямо обвинил в последнем террористов из так называемого "Исламского государства" (ИГ), сеющего ненависть и убивающего людей, варварски уничтожающего памятники мировой культуры, идеология которого построена на лжи, откровенном извращении ислама.
Безусловно, открытие Соборной мечети в Москве стало своего рода знаковым посланием России всему человечеству в момент, когда разворачивается одна из величайших ближневосточных драм в мировой истории и сама Россия делает серьезную попытку вернуть свое былое влияние на политику этого стратегически важного региона. В данном контексте следует воспринимать и активизацию Москвы в сирийском направлении, характеризующуюся стремлением оказать реальную помощь официальному Дамаску в войне против пресловутого ИГ, контролирующего часть территорий Ирака и Сирии и неприкрыто выражающего планы распространения своей власти на весь мусульманский Восток.
Все более обостряющаяся ситуация на Святой Земле и в историческом Междуречье чрезвычайно беспокоит мировое сообщество и заинтересованные страны. Обращает на себя внимание тот факт, что на днях в Москве вначале побывал премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, а уже спустя несколько дней после этого упомянутые выше Махмуд Аббас и Реджеп Эрдоган.
В мировых кругах, судя по всему, интенсивно обсуждается инициатива Владимира Путина о создании единого фронта борьбы с ИГ. Нельзя исключать, что по данному вопросу президент РФ даже проведет переговоры с главой США Бараком Обамой в рамках проходящей в Нью-Йорке сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Предложение Путина включает в себя оказание действенной помощи президенту Сирии Башару Асаду, при этом совершенно неясными остаются политические перспективы последнего, коему Запад уже давно выдал "черную метку". В попытках Москвы поддержать Асада США и Европа усматривают, прежде всего, стремление сохранить российскую военно-морскую базу в сирийском Тартусе - гарант военно-политического влияния великой северной державы в Южном Средиземноморье.
Однако с допускаемой Кремлем возможностью дальнейшего пребывания сирийского президента у власти не согласны заинтересованные в его уходе внешние силы. Включая Турцию, с которой у России, как признал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков по итогам визита Эрдогана в Москву, "по-прежнему существует расхождение в подходах". Хотя обе стороны, как подчеркнул Песков, разделяют крайнюю обеспокоенность в связи с ухудшением ситуации в Сирии, очевидна диаметральная противоположность их позиций по "вопросу Асада".
Президент Турции Эрдоган, высоко оценивший богатый российский опыт "мирного сосуществования под единой крышей людей разных конфессий и этнических корней", то, что "сегодня мы вновь стали свидетелями, как Москва собирает все многообразие народов, объединяет их единые духовные ценности, создает единое жизненное пространство и показывает всем прекрасный пример для будущего", все же не стал скрывать своего несогласия с поддержкой Кремлем сирийского режима.
Турция, в которой нашли убежище более двух миллионов сирийцев (их содержание, по данным официальной Анкары, уже обошлось ей в $5,5 млрд.), требует создания на территории Сирии безопасной зоны для размещения беженцев. С этой идеей не согласна Москва, усматривающая в ней опасность распада сирийского государства. По большому счету, перспектива распада Сирии не выгодна и Турции, которая в таком случае может столкнуться с вероятностью создания еще одной курдской автономии, только обладающей еще большим багажом самостоятельности, чем Иракский Курдистан. Собственно, осознавая реализацию западными кругами проекта "Большого Курдистана", Эрдоган подвергает критике США, покровительствующие действующему в Сирии "Курдскому демократическому союзу", являющемуся, по словам главы Турции, такой же террористической организацией, как Курдская рабочая партия и "Исламское государство". В этом же контексте следует воспринимать и первую за годы сирийского конфликта инициативу Эрдогана о том, что "процесс урегулирования должен проходить без Асада, однако его можно привлечь в переходный период".
Конкретика данного предложения не получила широкой огласки, однако общий вывод из проведенных в Москве переговоров Путина и Эрдогана заключается в том, что Россия и Турция выступают за многостороннее взаимодействие в противостоянии с терроризмом на Ближнем Востоке. В частности, глава Турции отметил необходимость налаживания сотрудничества в этом направлении между его страной, Россией, Ираном и США. При этом Эрдоган особо отметил, что Турция и Россия, "как представители двух древнейших евроазиатских цивилизаций", могут стать для мира "примером искреннего и подлинного сотрудничества и взаимопомощи".
Насколько упомянутый Эрдоганом пример поможет урегулированию сирийского кризиса и достижению прорыва в войне с ИГ, станет ясно уже в скором времени. Равно как и то, удастся ли Москве и Анкаре добиться координации действий в распутывании клубка и других региональных проблем, в частности армяно-азербайджанского конфликта, одного из самых затяжных на евразийском перекрестке.