Çərşənbə axşamı, 16:56
Ermənistan prezidenti bütün doğrular və yalanlarla xarici qoşunların Qarabağa cəlb edilməsinə çalışır
Qarabağ münaqişəsi zonasında davam etməkdə olan növbəti gərginlik Dağlıq Qarabağ ətrafında münaqişənin istənilən an yenidən qızışa biləcəyini dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq imkanı yaradıb. Hər halda, bu günlərdə BMT Baş Assambleyasının yubiley - 70-ci sessiyasının keçirilməsi bu baxımdan yaxşı imkan olub. Dünyanın, demək olar ki, bütün beynəlxalq təşkilatlarının rəhbərləri, o cümlədən, BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun, münaqişə tərəflərini təmkinli olmağa çağırıblar. Nyu-Yorkda Azərbaycanın Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin də olması rəsmi Bakının cəbhə xəttində baş verənlərlə bağlı mövqeyinin operativ şəkildə ortaya qoymasına imkan verib.
Azərbaycan diplomatiyasının əsas tezislərini Baş Assambleyadakı ümumi dinləmələrdə nazirin özü səsləndirib. E. Məmmədyarov Ermənistan prezidentindən sonra etdiyi çıxışında, əsasən, Serj Sarqsyanın səsləndirdiyi əsassız məzəmmətlərə cavab verib. Nazir erməni prezidentinin fikirlərini "saxtakarlıq, təhrif və yalan" adlandırıb.
"Qarabağın Ermənistanın ayrılmaz hissəsi olduğunu deyən Sarqsyan, bununla Azərbaycana qarşı təcavüzlərini ən yüksək səviyyədə etiraf edib", - deyə Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyasındakı çıxışında bildirib. Nazir deyib ki, S. Sarqsyan bəyanatı ilə, əslində, İrəvanın konstruktiv yolla sülhə nail olmaq niyyətindən nə qədər uzaq olduğunu göstərib: "Onun Ermənistanın dünyada ən hərbiləşdirilmiş region olduğuna dair bəyanatı isə Sarqsyanın indiyədək münaqişə tərəfləri arasında inam yaradılmasının vacibliyi haqqında fikirlərini darmadağın edir".
"Ermənistanın qonşularına qarşı tarixin təhrifinə əsaslanan ərazi iddiaları, Azərbaycana qarşı təcavüzü, onun ərazilərini işğal etməsi, həmin ərazilərdə etnik təmizləmə aparması, münaqişənin gedişində baş vermiş cinayətlərə görə məsuliyyətdən imtinası, Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmaları arasında birbaşa təmasa imkan verməməsi, itkin düşmüş şəxslərlə bağlı əməkdaşlıqdan yayınması tərəflər arasında inamın olmamasının əsas səbəbləridir", - deyə nazir qeyd edib. E. Məmmədyarov bildirib ki, inamın bərpası üçün ilk şərt təmas xəttində yaşanmaqda olan silahlı toqquşmaların əsas səbəbinin aradan qaldırılmasıdır. Söhbət Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni şəkildə mövcud olan Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin oradan çıxarılmasından gedir.
E. Məmmədyarov BMT tribunasından İrəvana kifayət qədər sərt mesaj da ünvanlayıb: "Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması prosesini bundan sonra da uzadarsa, Bakı ona BMT Nizamnaməsinə uyğun verilmiş hüquqdan istifadə etməli olacaq. Bu, ölkənin ərazi bütövlüyünü müstəqil şəkildə bərpa etmək hüququdur.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətsizlik edən Ermənistan işğal altında saxladığı ərazilərdə fiziki, demoqrafik və mədəni xarakterli dəyişikliklər aparmaqla, status-kvonun möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini davam etdirir. Bununla o, öz evlərindən zorla qovulmuş yüz minlərlə azərbaycanlının geriqayıtma, öz mülklərinə təkrar sahib olma hüququnun reallaşdırılmasına imkan vermir", - deyə Azərbaycanın Xarici işlər naziri qeyd edib.
Bundan başqa, E.Məmmədyarov münaqişənin uzadılmasının yolverilməzliyini, Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarının boşaldılması uğrunda mübarizə aparmaq niyyətini Baş Assambleya çərçivəsində keçirdiyi bütün ikitərəfli görüşlərdə və ayrı-ayrı forumlarda bəyan edib. Amma erməni tərəfi də susmayıb...
Ötən həftə İrəvanın növbəti səs-küylü bəyanatı ilə yadda qalıb. Ermənistan müdafiə nazirinin müavini "Azərbaycanı yeni şərtlərlə barışığa məcbur edəcəkləri"lə hədələyib. Xarici işlər nazirinin müavini isə "Bakının əməllərinin Qarabağın dünya birliyi tərəfindən tanınması gününü yaxınlaşdırdığını" bildirib. Amma əlbəttə ki, bu ritorikanın arxasında pafosdan başqa heç nə yoxdur. 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar göstərib ki, münaqişənin bu qədər uzanması məhz sülhə məcburetmə mexanizminin olmamasıdır. Bəzilərinin belə imkanı yoxdur. Bu cür imkanı olanlar isə müxtəlif səbəblərdən bunu etmək istəmirlər.
Böyük qardaşından, hətta daha aşağı statusa malik qardaşlarından asılı vəziyyətdə olan Ermənistanın müstəqil hərəkət etməyə, xüsusilə kimisə nəyəsə məcbur etməyə qadir olduğunu eşitmək həqiqətən gülüncdür. Problemin nizamlanmasına və ya heç olmasa, prosesdə real irəliləyişə nail olmaq iqtidarında olan fövqəldövlətlər - ABŞ, Rusiya və Fransaya gəlincə, hələlik, bu ölkələr belə arzuda olduqlarını nümayiş etdirməyiblər. Halbuki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri olan bu ölkələr erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən qətnamələrin icrası ilə birbaşa məşğul olmalıdırlar. Əvvəllər bunu daha çox belə izah edirdilər ki, Qarabağ düyününün açılması bu ölkələrdən hansınınsa milli maraqlarına cavab vermir. Bu gün isə məsələ bir qədər fərqli qoyulmalıdır: onlarda, sadəcə, lazımi motivasiya yoxdur. Hər halda, Birləşmiş Ştatlar BMT TŞ müvafiq qətnaməni qəbul edər-etməz, qoşunlarını Liviyaya göndərə bilib. Rusiyanın aviasiyasını Suriyada terrorçuların üzərinə göndərməsi üçün də sadəcə, Bəşər Əsədin müraciəti kifayət edib və Moskva son dərəcə qısa zamanda buna qərar verib. Şübhəsiz, istər Azərbaycan, istərsə də Ermənistan müasir dünyanı, ilk növbədə, maraqların idarə etdiyini anlayır. Azərbaycanda bilirlər ki, BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı qətnamələri yalnız onlara sərf etdikdə yada düşəcək. İrəvan da bir şeyi anlayır ki, onun Rusiya və KTMT ilə hərbi-siyasi ittifaq haqqında çoxsaylı ikitərəfli sənədləri düşməni başqasının əli ilə "sülhə məcbur etmək" üçün kifayət deyil.
Bununla yanaşı, Sarqsyanın Dağlıq Qarabağın Ermənistana mənsub olduğuna dair bəyanatına İrəvanın özündə də şübhə ilə yanaşıblar. Hakimiyyətdən asılı olmayan ekspertlər prezidentin davranışında ardıcıllığın və vahid xəttin olmadığını bildirirlər. Çünki o, bir müddət əvvələdək Ermənistanın Avrasiya İttifaqına Dağlıq Qarabağla birlikdə qoşulmamasını Qarabağın bu respublikaya aid olmaması ilə əsaslandırırdı. Azərbaycan hərbçilərinin Qarabağ cəbhəsindəki son əməllərindən, üstəlik, Rusiya və KTMT-nin digər üzvlərinin buna biganəliyindən pərt olmuş S. Sarqsyan hamıya "mənliyini qoruduğunu" nümayiş etdirmək istəyib. Bunun üçün ən sevimli vasitə isə yenə də Qarabağdır. Lakin Ermənistan rəhbərliyi onun müstəqilliyini  rəsmən tanımağa cəsarət etmir. İrəvanın özündə də tam haqlı olaraq hesab edirlər ki, Dağlıq Qarabağın müstəqil qurum kimi tanınması Azərbaycanın dərhal hərbi əməliyyatlara başlamasına səbəb olacaq. Ermənistan isə buna hazır deyil.
Bununla yanaşı, Sarqsyanın bəyanatına fərqli tərəfdən də yanaşmaq olar. Rusiya və KTMT-nin Azərbaycanın tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağdakı mümkün müharibəyə qoşulmaq istəmədiyini göstərən birbaşa və dolayı amillər İrəvanı, çətin ki, məmnun etsin. Bakı isə öz növbəsində, Moskva ilə getdikcə yaxınlaşmaqdadır. Odur ki, Sarqsyanın "Dağlıq Qarabağ Ermənistanın tərkib hissəsidir" bəyanatı prezidentin "Ermənistana hücum Rusiyaya hücum deməkdir" kimi hərbi-siyasi razılaşmadan necəsə istifadə etmək üçün növbəti cəhddir. Amma bu, əlbəttə ki, yöndəmsiz cəhddir. Çünki Rusiyanın rəsmi dəstəyi olmadan, Ermənistan prezidentinin sözləri, sadəcə, arzularını gerçəklik kimi təqdim etmək cəhdindən başqa bir şey deyil. Onun Rusiyadan belə dəstək alması isə fantastika olardı. Məsələ yenə də motivasiyadadır. Azərbaycan Rusiya üçün çətin dönəmdə onunla yaxınlaşmaqla potensial təhlükələrin neytrallaşdırılmasında maraqlı olduğunu göstərib. Azərbaycan diplomatiyasının məqsədi bəllidir: ərazi bütövlüyünün hərbi yolla bərpasına qərar verilərsə, anti-Azərbaycan demarşları Rusiyanın maraqlarına uyğun olmasın...

The Armenian president is trying, by hook or by crook, to involve foreign troops in Karabakh
The new escalation of tension in the Karabakh conflict zone that continues to this day made it possible to remind the world community, the most prominent representatives of which gathered at the 70th anniversary of the UN General Assembly, that the Nagornyy Karabakh conflict could erupt again at any moment. The leaders of almost all the major international organizations, including UN Secretary General Ban Ki-moon, made statements calling for the parties to the conflict to show restraint. The presence of the Azerbaijani delegation in New York, headed by Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov, allowed official Baku to communicate to the world its position on what is happening on the front line.
The keynotes of Azerbaijani diplomacy were saved for general discussion within the framework of the General Assembly, which were delivered by the minister himself. Mammadyarov spoke after the Armenian President, and therefore he devoted a prominent place in his speech to debunking baseless accusations (which the Azerbaijani minister described as a "set of falsifications, distortions and lies") made by Sargsyan.
Stating that "Karabakh is an inseparable part of Armenia", Sargsyan thereby acknowledged the aggression against Azerbaijan at the highest level, said the Azerbaijani foreign minister, speaking at the 70th session of the UN General Assembly.
The minister noted that Sargsyan's statement has shown how far the Armenian leadership is from achieving peace in constructive ways, whereas his observation that Armenia is the most militarized region in the world has smashed to smithereens the president's conciliatory words spoken earlier about the importance of confidence-building measures between the conflicting parties.
"Armenia's territorial claims to neighbouring countries, which are based on historical distortions, aggression against Azerbaijan, occupation of its territories and conducting ethnic cleansing on them, stubborn denial of responsibility for the crimes committed during the conflict, prevention of direct contacts between the Azerbaijani and Armenian communities of Nagornyy Karabakh and dodging cooperation on missed in action are the true reasons for the lack of trust," the minister said. The primary measure of confidence-building, he said, would be the elimination of the main cause for the current armed clashes on the frontline, i.e. the illegal presence of Armenia's armed forces on the occupied Azerbaijani territories.
Speaking from the UN rostrum, Mammadyarov has sent a tough message to Yerevan: if Armenia continues to delay the withdrawal of its troops from Azerbaijani territories, Azerbaijan will be forced to resort to the right, vested in the country by the UN Charter, to independently restore its territorial integrity.
"By showing disrespect for the norms and principles of international law and changing the physical, demographic and cultural character of the occupied territories, Armenia continues its efforts geared towards further strengthening of the status quo and prevents hundreds of thousands of Azerbaijanis forcibly expelled from their homes to exercise their right to return and get back their property," the foreign minister said.
Furthermore, Mammadyarov was speaking about the inadmissibility of the conflict procrastination policy and Azerbaijan's intention to fight for the liberation of its occupied lands almost at all bilateral meetings and individual forums held in the framework of the General Assembly. However, the Armenian side did not remain silent either.
Last week would be best remembered for another portion of broad statements from Yerevan. The deputy defence minister threatened to "force Azerbaijan to conclude an armistice on new conditions", while the deputy foreign minister said that "Baku's actions bring nearer the day of international recognition of Karabakh". However, this rhetoric is nothing but empty pathos. As shown by more than 20 years of past negotiations, the problem of such a long procrastination of the conflict comes down to the lack of peace enforcement mechanisms. There are those who do not have the needed capabilities, while those who do have such capabilities simply do not want to do it for various reasons. It is ridiculous to hear that Armenia, which is highly dependent on the "elder brother" as well as brothers of lower status, is capable of independent behaviour, to say nothing about forcing anyone to do anything. As for the powers that be represented by the United States, Russia and France, which try to mediate in resolving the conflict and could lead to real progress and even settlement of the problem, they still fail to show their desire to do it. Although who but these three countries, which are permanent members of the UN Security Council, could be closely involved in the implementation of resolutions adopted by this organization, which demand unconditional withdrawal of Armenian troops from Azerbaijani territories.
To explain this, it used to be often said that it was against the interests of some of those countries to disentangle the Karabakh knot. Today this issue should be formulated differently: they just do not have sufficient motivation. The United States did send their troops to Libya on the heels of the Security Council passing a resolution to this effect. It took Russia only a short time and one request from president al-Asad to send its aircraft to bomb the terrorists in Syria. It is clear that people both in Azerbaijan and Armenia understand that interests rule the world today. People in Azerbaijan are aware that the UN Security Council will not remember the resolution on Karabakh until they can benefit from it. People in Yerevan also suspect that, in their case, too, the numerous bilateral documents on military and political cooperation with Russia and the CSTO will not suffice to make someone else do the job of "coercion to peace".
Note that Sargsyan's statement about Nagornyy Karabakh belonging to Armenia was taken sceptically even in Yerevan. Experts independent of the authorities accused the president of inconsistency and having no clear line of conduct as he had shortly before said that Armenia had not joined the Eurasian Union together with Nagornyy Karabakh because it was not its part. Being vexed by recent successes of Azerbaijani military on the Karabakh front and even more by the indifferent reaction to it by their patroness Russia and other CSTO member states, S.Sargsyan obviously wanted to find a way to soothe his injured pride. His favourite technique to do that is Karabakh. But the Armenian leadership will not dare recognize its independence officially. As is rightly believed in Yerevan itself, recognition would mean the immediate start of a new war by Azerbaijan to which the Armenians are not prepared.
At the same time, Sargsyan's statement can be viewed from another angle. Yerevan would hardly welcome direct or indirect evidence of the fact that Russia and the CSTO are not going to harness themselves in a likely war in Nagornyy Karabakh which is part of Azerbaijan. For its part, Baku is drifting ever closer to Moscow. Therefore Sargsyan's words that "Nagornyy Karabakh is part of Armenia" is just another attempt of the president to bring into play the military-political agreement, according to which "attacking Armenia means attacking Russia". The attempt is clumsy, though, because, without official support from the Russian president, the Armenian president's words sound just like wishful thinking. Meanwhile, such support from Russia seems incredible. By its rapprochement with Russia in its hard times, Azerbaijan has shown its ability to neutralize current and potential risks. The task of Azerbaijani diplomacy is to act so that any anti-Azerbaijani demarche turns against Russia's interests, in case it comes to restoring Azerbaijan's territorial integrity by the use of force.