Çərşənbə axşamı, 16:56
Ermənistan prezidenti bütün doğrular və yalanlarla xarici qoşunların Qarabağa cəlb edilməsinə çalışır
Qarabağ münaqişəsi zonasında davam etməkdə olan növbəti gərginlik Dağlıq Qarabağ ətrafında münaqişənin istənilən an yenidən qızışa biləcəyini dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq imkanı yaradıb. Hər halda, bu günlərdə BMT Baş Assambleyasının yubiley - 70-ci sessiyasının keçirilməsi bu baxımdan yaxşı imkan olub. Dünyanın, demək olar ki, bütün beynəlxalq təşkilatlarının rəhbərləri, o cümlədən, BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun, münaqişə tərəflərini təmkinli olmağa çağırıblar. Nyu-Yorkda Azərbaycanın Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin də olması rəsmi Bakının cəbhə xəttində baş verənlərlə bağlı mövqeyinin operativ şəkildə ortaya qoymasına imkan verib.
Azərbaycan diplomatiyasının əsas tezislərini Baş Assambleyadakı ümumi dinləmələrdə nazirin özü səsləndirib. E. Məmmədyarov Ermənistan prezidentindən sonra etdiyi çıxışında, əsasən, Serj Sarqsyanın səsləndirdiyi əsassız məzəmmətlərə cavab verib. Nazir erməni prezidentinin fikirlərini "saxtakarlıq, təhrif və yalan" adlandırıb.
"Qarabağın Ermənistanın ayrılmaz hissəsi olduğunu deyən Sarqsyan, bununla Azərbaycana qarşı təcavüzlərini ən yüksək səviyyədə etiraf edib", - deyə Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyasındakı çıxışında bildirib. Nazir deyib ki, S. Sarqsyan bəyanatı ilə, əslində, İrəvanın konstruktiv yolla sülhə nail olmaq niyyətindən nə qədər uzaq olduğunu göstərib: "Onun Ermənistanın dünyada ən hərbiləşdirilmiş region olduğuna dair bəyanatı isə Sarqsyanın indiyədək münaqişə tərəfləri arasında inam yaradılmasının vacibliyi haqqında fikirlərini darmadağın edir".
"Ermənistanın qonşularına qarşı tarixin təhrifinə əsaslanan ərazi iddiaları, Azərbaycana qarşı təcavüzü, onun ərazilərini işğal etməsi, həmin ərazilərdə etnik təmizləmə aparması, münaqişənin gedişində baş vermiş cinayətlərə görə məsuliyyətdən imtinası, Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmaları arasında birbaşa təmasa imkan verməməsi, itkin düşmüş şəxslərlə bağlı əməkdaşlıqdan yayınması tərəflər arasında inamın olmamasının əsas səbəbləridir", - deyə nazir qeyd edib. E. Məmmədyarov bildirib ki, inamın bərpası üçün ilk şərt təmas xəttində yaşanmaqda olan silahlı toqquşmaların əsas səbəbinin aradan qaldırılmasıdır. Söhbət Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni şəkildə mövcud olan Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin oradan çıxarılmasından gedir.
E. Məmmədyarov BMT tribunasından İrəvana kifayət qədər sərt mesaj da ünvanlayıb: "Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması prosesini bundan sonra da uzadarsa, Bakı ona BMT Nizamnaməsinə uyğun verilmiş hüquqdan istifadə etməli olacaq. Bu, ölkənin ərazi bütövlüyünü müstəqil şəkildə bərpa etmək hüququdur.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətsizlik edən Ermənistan işğal altında saxladığı ərazilərdə fiziki, demoqrafik və mədəni xarakterli dəyişikliklər aparmaqla, status-kvonun möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini davam etdirir. Bununla o, öz evlərindən zorla qovulmuş yüz minlərlə azərbaycanlının geriqayıtma, öz mülklərinə təkrar sahib olma hüququnun reallaşdırılmasına imkan vermir", - deyə Azərbaycanın Xarici işlər naziri qeyd edib.
Bundan başqa, E.Məmmədyarov münaqişənin uzadılmasının yolverilməzliyini, Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarının boşaldılması uğrunda mübarizə aparmaq niyyətini Baş Assambleya çərçivəsində keçirdiyi bütün ikitərəfli görüşlərdə və ayrı-ayrı forumlarda bəyan edib. Amma erməni tərəfi də susmayıb...
Ötən həftə İrəvanın növbəti səs-küylü bəyanatı ilə yadda qalıb. Ermənistan müdafiə nazirinin müavini "Azərbaycanı yeni şərtlərlə barışığa məcbur edəcəkləri"lə hədələyib. Xarici işlər nazirinin müavini isə "Bakının əməllərinin Qarabağın dünya birliyi tərəfindən tanınması gününü yaxınlaşdırdığını" bildirib. Amma əlbəttə ki, bu ritorikanın arxasında pafosdan başqa heç nə yoxdur. 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar göstərib ki, münaqişənin bu qədər uzanması məhz sülhə məcburetmə mexanizminin olmamasıdır. Bəzilərinin belə imkanı yoxdur. Bu cür imkanı olanlar isə müxtəlif səbəblərdən bunu etmək istəmirlər.
Böyük qardaşından, hətta daha aşağı statusa malik qardaşlarından asılı vəziyyətdə olan Ermənistanın müstəqil hərəkət etməyə, xüsusilə kimisə nəyəsə məcbur etməyə qadir olduğunu eşitmək həqiqətən gülüncdür. Problemin nizamlanmasına və ya heç olmasa, prosesdə real irəliləyişə nail olmaq iqtidarında olan fövqəldövlətlər - ABŞ, Rusiya və Fransaya gəlincə, hələlik, bu ölkələr belə arzuda olduqlarını nümayiş etdirməyiblər. Halbuki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri olan bu ölkələr erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən qətnamələrin icrası ilə birbaşa məşğul olmalıdırlar. Əvvəllər bunu daha çox belə izah edirdilər ki, Qarabağ düyününün açılması bu ölkələrdən hansınınsa milli maraqlarına cavab vermir. Bu gün isə məsələ bir qədər fərqli qoyulmalıdır: onlarda, sadəcə, lazımi motivasiya yoxdur. Hər halda, Birləşmiş Ştatlar BMT TŞ müvafiq qətnaməni qəbul edər-etməz, qoşunlarını Liviyaya göndərə bilib. Rusiyanın aviasiyasını Suriyada terrorçuların üzərinə göndərməsi üçün də sadəcə, Bəşər Əsədin müraciəti kifayət edib və Moskva son dərəcə qısa zamanda buna qərar verib. Şübhəsiz, istər Azərbaycan, istərsə də Ermənistan müasir dünyanı, ilk növbədə, maraqların idarə etdiyini anlayır. Azərbaycanda bilirlər ki, BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı qətnamələri yalnız onlara sərf etdikdə yada düşəcək. İrəvan da bir şeyi anlayır ki, onun Rusiya və KTMT ilə hərbi-siyasi ittifaq haqqında çoxsaylı ikitərəfli sənədləri düşməni başqasının əli ilə "sülhə məcbur etmək" üçün kifayət deyil.
Bununla yanaşı, Sarqsyanın Dağlıq Qarabağın Ermənistana mənsub olduğuna dair bəyanatına İrəvanın özündə də şübhə ilə yanaşıblar. Hakimiyyətdən asılı olmayan ekspertlər prezidentin davranışında ardıcıllığın və vahid xəttin olmadığını bildirirlər. Çünki o, bir müddət əvvələdək Ermənistanın Avrasiya İttifaqına Dağlıq Qarabağla birlikdə qoşulmamasını Qarabağın bu respublikaya aid olmaması ilə əsaslandırırdı. Azərbaycan hərbçilərinin Qarabağ cəbhəsindəki son əməllərindən, üstəlik, Rusiya və KTMT-nin digər üzvlərinin buna biganəliyindən pərt olmuş S. Sarqsyan hamıya "mənliyini qoruduğunu" nümayiş etdirmək istəyib. Bunun üçün ən sevimli vasitə isə yenə də Qarabağdır. Lakin Ermənistan rəhbərliyi onun müstəqilliyini  rəsmən tanımağa cəsarət etmir. İrəvanın özündə də tam haqlı olaraq hesab edirlər ki, Dağlıq Qarabağın müstəqil qurum kimi tanınması Azərbaycanın dərhal hərbi əməliyyatlara başlamasına səbəb olacaq. Ermənistan isə buna hazır deyil.
Bununla yanaşı, Sarqsyanın bəyanatına fərqli tərəfdən də yanaşmaq olar. Rusiya və KTMT-nin Azərbaycanın tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağdakı mümkün müharibəyə qoşulmaq istəmədiyini göstərən birbaşa və dolayı amillər İrəvanı, çətin ki, məmnun etsin. Bakı isə öz növbəsində, Moskva ilə getdikcə yaxınlaşmaqdadır. Odur ki, Sarqsyanın "Dağlıq Qarabağ Ermənistanın tərkib hissəsidir" bəyanatı prezidentin "Ermənistana hücum Rusiyaya hücum deməkdir" kimi hərbi-siyasi razılaşmadan necəsə istifadə etmək üçün növbəti cəhddir. Amma bu, əlbəttə ki, yöndəmsiz cəhddir. Çünki Rusiyanın rəsmi dəstəyi olmadan, Ermənistan prezidentinin sözləri, sadəcə, arzularını gerçəklik kimi təqdim etmək cəhdindən başqa bir şey deyil. Onun Rusiyadan belə dəstək alması isə fantastika olardı. Məsələ yenə də motivasiyadadır. Azərbaycan Rusiya üçün çətin dönəmdə onunla yaxınlaşmaqla potensial təhlükələrin neytrallaşdırılmasında maraqlı olduğunu göstərib. Azərbaycan diplomatiyasının məqsədi bəllidir: ərazi bütövlüyünün hərbi yolla bərpasına qərar verilərsə, anti-Azərbaycan demarşları Rusiyanın maraqlarına uyğun olmasın...

Армянский президент всеми правдами и неправдами старается втянуть зарубежные войска в Карабах
Новая эскалация напряженности в зоне карабахского противостояния, продолжающаяся по сей день, в некоторой степени позволила напомнить мировому сообществу, наиболее видные представители которого собрались на юбилейной, 70-й по счету, Генассамблее ООН, о том, что конфликт вокруг Нагорного Карабаха может вновь вспыхнуть в любой момент. С заявлениями, призывающими стороны конфликта к сдержанности, выступили руководители практически всех ведущих международных организаций, включая генсека ООН Пан Ги Муна. Присутствие в Нью-Йорке азербайджанской делегации во главе с министром иностранных дел Эльмаром Мамедъяровым позволило оперативно доводить позицию официального Баку на происходящее на линии фронта.
Основные тезисы азербайджанская дипломатия приберегла на общие слушания в рамках Генассамблеи, которые и озвучил сам министр. Э.Мамедъяров выступал после президента Армении и заметное место в своей речи уделил развенчанию безосновательных нападок (которые азербайджанский министр назвал "набором фальсификаций, искажений и лжи"), прозвучавших из его уст.
Заявив, что "Карабах является неотъемлемой частью Армении", армянский президент признал факт агрессии против Азербайджана на самом высоком уровне, заявил глава азербайджанского МИД, выступая на 70-й сессии Генассамблеи ООН.
Министр отметил, что своим заявлением тот показал, насколько далеко руководство Армении от достижения мира конструктивными путями, а его слова о том, что Армения является самым военизированным регионом мира, разбивают в пух и прах сказанные им ранее примирительные слова о важности создания мер доверия между сторонами конфликта.
"Территориальные притязания Армении к соседним государствам, основывающиеся на исторических искажениях, агрессия против Азербайджана, оккупация его территорий и проведение на них этнической чистки, упорное отрицание ответственности за преступления, совершенные в ходе конфликта, недопущение прямых контактов между азербайджанской и армянской общинами Нагорного Карабаха и уклонение от сотрудничества по без вести пропавшим являются истинными причинами отсутствия доверия", - заявил министр. Первоочередной мерой доверия, по его словам, станет устранение главной причины нынешних вооруженных столкновений на линии соприкосновения - незаконного присутствия армянских вооруженных сил на оккупированных азербайджанских территориях.
С трибуны ООН Э.Мамедъяров направил жесткий месседж Еревану: если Армения и дальше будет затягивать с выводом своих войск с азербайджанской территории, Азербайджан будет вынужден прибегнуть к предоставленному ему Уставом ООН праву на самостоятельное восстановление своей территориальной целостности.
"Проявляя неуважение к нормам и принципам международного права, Армения, меняя физический, демографический и культурный характер оккупированных территорий, продолжает свои усилия в направлении большего укрепления статус-кво и не дает возможности сотням тысяч насильственно изгнанных из своих домов азербайджанцев для реализации их права на возвращение и получение обратно своего имущества", - подчеркнул глава МИД.
Кроме того, о недопустимости политики затягивания конфликта и намерении Азербайджана бороться за освобождение своих оккупированных земель Э.Мамедъяров говорил практически на всех двусторонних встречах и отдельных форумах, прошедших в рамках Генассамблеи. Впрочем, армянская сторона тоже не молчала.
Минувшая неделя запомнилась очередными громкими заявлениями из Еревана. Замминистра обороны грозил "принудить Азербайджан к заключению перемирия на новых условиях", а замминистра иностранных дел заявил, что "действия Баку приближают момент международного признания Карабаха". Но за этой риторикой ничего, кроме голословного пафоса, нет. Как показали истекшие более чем 20 лет переговорного процесса, проблема такого длительного затягивания конфликта как раз-таки заключается в отсутствии механизмов принуждения к миру. У кого-то не хватает на это возможностей, а те, у кого такие возможности есть, просто не хотят это делать в силу разных причин. Слышать о том, что Армения, сама находящаяся в крайне зависимом положении от старшего брата, да и братьев статусом пониже, вообще способна к самостоятельному поведению и тем более принуждению кого-либо к чему-либо, откровенно смешно. Что же до сильных мира сего в лице посредничающих в решении конфликта США, России и Франции, которые могли бы привести к реальному сдвигу и даже урегулированию проблемы, то до сих пор желания это делать они не проявили. Хотя кому как не этим трем странам, являющимся постоянными членами Совета Безопасности ООН, вплотную заниматься реализацией принятых этой структурой резолюций, требующих безоговорочного вывода армянских войск с территории Азербайджана?! Прежде это часто объясняли тем, что для кого-то из этих стран распутывание карабахского узла не отвечает национальным интересам. Сегодня следует ставить вопрос иначе: у них просто нет достаточной мотивации. Могли ведь Соединенные Штаты направить свои войска в Ливию, едва Совбез успел принять соответствующую резолюцию. России для того, чтобы отправить свою авиацию бомбить террористов в Сирии, также потребовались короткое время и одно обращение президента Асада. Разумеется, в Азербайджане и Армении понимают, что современным миром, в первую очередь, правят интересы. В Азербайджане осознают, что о резолюциях СБ ООН по Карабаху вспомнят лишь тогда, когда это будет им выгодно. Догадываются и в Ереване, что и в их случае многочисленных двусторонних документов о военно-политическом союзе с Россией и ОДКБ недостаточно для того, чтобы чужими руками "принудить к миру".
При этом заявление армянского президента о принадлежности Нагорного Карабаха к Армении скептически восприняли в самом Ереване. Независимые от властей эксперты обвинили его в непоследовательности и отсутствии четкой линии поведения, ведь еще совсем недавно он утверждал, что Армения не вошла в Евразийский союз с Нагорным Карабахом, потому как он не является ее частью. Раздосадованному последними действиями азербайджанских военных на карабахском фронте, а еще больше - равнодушной реакцией на это заступницы-России и других членов ОДКБ, С.Саргсяну явно хотелось хоть как-то поправить задетое самолюбие. Излюбленный прием для этого - все тот же Карабах. Но официально признать его независимость армянское руководство не осмеливается. Как справедливо считают в самом Ереване, признание означает незамедлительное начало Азербайджаном новой войны, к которой армяне не готовы.
Вместе с тем на это заявление можно взглянуть с другой стороны. В Ереване вряд ли рады прямым или косвенным свидетельствам того, что Россия и ОДКБ не собираются впрягаться в возможную войну в Нагорном Карабахе, который является составной частью Азербайджана. Баку же, в свою очередь, все больше сближается с той же Москвой. Так что саргсяновское "Нагорный Карабах является частью Армении" является очередной попыткой президента задействовать-таки военно-политические договоренности, согласно которым "нападение на Армению означает нападение на Россию". Правда, попыткой неуклюжей. Ибо без официальной поддержки России слова армянского президента выглядят лишь желанием выдать желаемое за действительное. А такая поддержка России кажется фантастической. Все дело в той же мотивации. Сближением с Россией в сложные для нее времена Азербайджан показал, что справляется с нейтрализацией текущих потенциальных рисков. Задача азербайджанской дипломатии сделать так, чтобы любой антиазербайджанский демарш был не в интересах России на случай силового пути восстановления территориальной целостности.