RAZILAŞMA ARTIQ MASADADIR
SOCAR-ın Yunanıstanın DESFA şirkətini alması ilə bağlı yaşanan epopeya, deyəsən, sona çatmaq üzrədir
Deyəsən, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Yunanıstanın DESFA qazpaylayıcı şirkətini almağa çox yaxındır. Tərəflərin müəyyən güzəştlərə getməsi həddindən artıq uzanmış kompromisin əldə olunmasına yaxşı imkan yaradıb. Halbuki 2013-cü ilin yayında artıq, sanki, əldə olunmuş razılaşma ilə bağlı hansısa problemlərin ortaya çıxacağını çox az adam düşünə bilərdi.
2012-2013-cü illərdə Yunanıstan dağılmaqda olan büdcəsini doldurmaq üçün dövlət əmlakını genişmiqyaslı satışa çıxarmağa qərar verdi. Satışa çıxarılan əmlak sırasında dəniz və hava limanları, DEPA və DESFA enerji şirkətləri və s. var idi. Elə onda SOCAR DESFA-nın səhmlərinin alınması üzrə tenderdə qalib gəldi, 2013-cü ilin dekabrında isə tərəflər arasında müvafiq müqavilə imzalandı. Sənəd DESFA-nın səhmlərinin 66%-nin 400 mln. dollara alınmasını nəzərdə tuturdu. Bu zaman SOCAR səhmlərin 31%-ni Yunanıstan hökumətindən, 35%-ni isə "Hellenic Petroleum SA" şirkətindən almalı idi. Qalan 34% Yunanıstan hökumətində qalırdı.
Lakin razılaşmanı yekunlaşdırmaq indiyədək mümkün olmayıb. Əvvəlcə məsələyə Avropa Komissiyası (AK) qarışaraq, müqavilənin antiinhisar qanunvericiliyinə uyğun olub-olmadığını müəyyənləşdirmək üçün müvafiq prosedura başladı. Yunanıstanda hakimiyyətə sol təmayüllü SİRİZA koalisiyasının gəlməsi isə vəziyyəti bir qədər də gərginləşdirdi.
Yeni hökumət dərhal SOCAR-la müqaviləyə yenidən baxmaq niyyətini açıqladı və hətta Trans-Adriatik qaz kəməri ilə bağlı müqavilə şərtlərini dəyişmək haqda təkliflər də səslənməyə başladı. İkinci məsələ dərhal həllini tapdı - Yunanıstanın yeni enerji nazirinə Bakıda başa saldılar ki, TAP-la bağlı müqavilə beynəlxalq hökumətlərarası xarakter daşıyır və heç kəs hökumət dəyişikliyini əsas gətirərək onun şərtlərini dəyişə bilməz.
O ki qaldı DESFA-nın alış-satışına, bu məsələ bir müddət havadan asılı vəziyyətdə qaldı. Üstəlik, Yunanıstanın yeni hökuməti dəfələrlə bu aktivin nəzarət paketini özündə saxlamaq istəyini səsləndirməyə başladı. O vaxtadək avansı ödəmiş SOCAR isə müqavilənin razılaşdırılmış şərtlər çərçivəsində yekunlaşdırılmasında israr edirdi.
Bununla yanaşı, Avrokomissiya da bu müqavilə ilə bağlı yekun qərar qəbul edə bilmirdi. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev dəfələrlə bəyan edib ki, şirkət Avrokomissiyanın DESFA ilə bağlı bütün sorğularını cavablandırıb.
Görünür, AK özü bilərəkdən vaxt uzadaraq, hər iki tərəfin məqbul kompromisə gəlməsini gözləyirdi. Bir tərəfdən AK Yunanıstan hökumətinin rəyi ilə hesablaşmalıdır, digər tərəfdənsə Azərbaycan Avropa üçün yeni qaz mənbəyidir və müqaviləni tamamilə pozmaq cəhdi sonrakı əməkdaşlığa mənfi təsir göstərə bilərdi.
SOCAR-dan bildirirlər ki, Yunanıstan bu aktivin satışında daha çox maraqlı olmalıdır, nəinki Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti onun alınmasında. Düzdür, SOCAR-da hesab etmirlər ki, DESFA-nın alışı TAP layihəsinin reallaşdırılması ilə necəsə bağlıdır, amma hər halda, bunu tam istisna etmək də olmaz. SOCAR qazı idxalçıya - birbaşa son istehlakçıya satmaqla əlavə gəlir əldə etməyə çalışır. Hazırda biz Gürcüstanda da belə siyasətin şahidiyik: bu ölkədə qazpaylayıcı şəbəkələri SOCAR-ın özü idarə edir.
Türkiyədə isə şirkət bu yaxınlarda qazın topdansatış hüququnu əldə edib. TAP-ın marşrutu boyunca Azərbaycan şirkəti Albaniyanı da qazlaşdırmaq niyyətindədir - hazırda bu ölkə, ümumiyyətlə, qazdan istifadə etmir. Və DESFA da məhz bu siyasətin davamıdır.
Bu zaman, həmçinin qeyd etmək lazımdır ki, Aİ-də son istehlakçı üçün ən yüksək qaz qiymətləri məhz Yunanıstandadır. Nəticədə, yaranmış dalandan çıxmaq üçün hər iki tərəf kompromisə getdi. SOCAR öz payını 49%-dək azaltmağa razılıq verdi, Yunanıstan hakimiyyəti isə sazişin yekunlaşması üçün AK-dan razılığın alınmasına təsir göstərməyi vəd etdi.
SOCAR-ın artıq razılaşdırıldığı kimi, DESFA-nın səhmlərinin 66%-ni alacağı, sonra isə onun 17%-ni digər şirkətlərə satacağı gözlənilir. Belə halda Azərbaycan şirkəti DESFA-nın ən böyük səhmdarı olaraq qalacaq, amma nəzarət paketinə malik olmayacaq. Yunanıstan KİV-nin yazdığına görə, paketin alınmasına bir sıra şirkətlər, o cümlədən Belçikanın "Fluxys", Hollandiyanın "Gasunie", İtaliyanın "Infrastrutture Trasporto Gas" və "Snam Rete Gas" şirkətləri maraq göstərirlər. Maraqlıdır ki, DESFA-nın səhmlərinin 8%-nə iddia edən "Fluxys" artıq TAP-ın səhmdarıdır, "Snam" isə "Statiol"in layihədəki 20%-lik payını almaq istəyir. Yəni bu şirkətlər də Azərbaycan qazının yunan bazarındakı son istehlakçıya çatdırılmasından əlavə gəlir götürməyi düşünürlər. Rəsmi Afina DESFA-nın səhmlərinin bir qisminin üçüncü şirkətlərə satılmasına razıdır və bunu ölkənin ətraf mühit, enerji və iqlim dəyişikliyi naziri Panos Skourletis Azərbaycan səfiri Rəhman Mustafayev və SOCAR nümayəndələrilə görüşdə də təsdiqləyib. Onun sözlərinə görə, özəlləşdirilmə prosesi normal gedir.
Bununla yanaşı, səhmlərin bir hissəsinin üçüncü şirkətlərə satışı ideyası Avropa Komissiyasının rəqabət məsələləri üzrə direktoratını da tam qane edir.
Odur ki, DESFA-nın özəlləşdirilməsi ilə bağlı xeyli uzanmış bu məsələyə yaxın aylarda nöqtə qoyulacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, son aylar həm TAP, həm də DESFA məsələlərində Yunanıstan rəhbərliyinin ritorikasında xeyli dəyişiklik hiss olunur. Sentyabrda keçirilmiş seçkilər nəticəsində hökumətdə əsas rolu yenidən SİRİZA və onun lideri Aleksis Sipras oynamaqda davam etsələr də, energetika konyunkturunda dəyişikliklər baş verib. Bu, ilk növbədə, Rusiya qazının Qara dənizin dibi ilə Türkiyəyə, oradan Yunanıstana nəqlini və orada qaz habının yaradılmasını nəzərdə tutan "Türk axını" ilə bağlıdır. Rəsmi Afina bu layihəyə çox ümid bəsləyirdi, çünki onun reallaşması Yunanıstanı Avropanın enerji bazarında əsas oyunçulardan birinə çevirəcəkdi. Amma "Qazprom" Türkiyəni "sındıra" bilmədi, bu gün danışıqlar faktiki olaraq dondurulub - ən azı, noyabrın 1-də Türkiyədə keçiriləcək parlament seçkilərinə qədər. Üstəlik, ilkin olaraq "Türk axını" ilə nəql olunacaq illik qazın həcmi 64 mlrd. kubmetr nəzərdə tutulmuşdu - onun 47 mlrd.kubmetri Avropaya göndərilməli idi, yerdə qalanını isə Türkiyə özü alacaqdı. İndi isə söhbət bu həcmin iki dəfə azaldılmasından gedir və hələ bunun da reallaşacağı dəqiq fakt deyil. Hər halda, hazırkı mərhələdə Türkiyə ilə Rusiya "Qazprom"un Ukrayna ərazisi ilə tranzitdən imtinası halında, bunu əvəz edəcək bir qaz borusu xəttinin çəkilməsi ətrafında müzakirələr aparırlar. Ankara ilə Moskvanın Suriya probleminə yanaşmasındakı ciddi fikir ayrılıqları isə iki ölkənin enerji sahəsində əməkdaşlıq ehtimalını lap azaldır. Təsadüfi deyil ki, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan rəsmi Ankaranın, ümumiyyətlə, Rusiya qazından imtina edə biləcəyini gizlətməyib. "Rusiya bu cür məsələlərdə həssas olmalıdır. Biz Rusiya təbii qazının bir nömrəli alıcısıyıq. Türkiyənin itirilməsi Rusiya üçün böyük itki olardı. Lazım gələrsə, Türkiyə təbii qazı müxtəlif yerlərdən ala bilər", - deyə Yaponiyaya səfər ərəfəsində Ərdoğan jurnalistlərə bildirib.
Bu isə "Türk axını"nı ilkin "möhtəşəmliyindən", Yunanıstanı isə, müvafiq olaraq Avropanın cənub sərhədlərində haba çevrilmək şansından məhrum edir. Belə olan halda, Yunanıstan rəhbərliyi Azərbaycan layihələrinin, o cümlədən TAP və DESFA-nın alış-satışında ikiqat maraqlı olmalıdır. Və deyəsən, Afinada bunu artıq başa düşüblər...

Затянувшаяся эпопея с покупкой SOCAR греческой DESFA, похоже, близка к завершению
Вопрос покупки Госнефтекомпанией Азербайджана (SOCAR) греческой газораспределительной компании DESFA, похоже, близок к решению.
Определенные уступки с обеих сторон обусловили достижение столь затянувшегося компромисса. Хотя летом 2013 года мало кто мог прогнозировать возникновение проблем в, казалось бы, завершенной сделке.
Греция в 2012-2013 годах предприняла попытку масштабной распродажи государственного имущества, чтобы изыскать средства для заполнения трещавшего по швам бюджета. На продажу выставлялись морские и воздушные порты, энергокомпании DEPA и DESFA и т.д. Тогда же SOCAR победила в тендере на покупку акций компании DESFA, и уже в декабре 2013 года стороны оформили соглашение. Контракт предусматривал покупку 66% акций DESFA за 400 млн. евро. При этом SOCAR покупала 31% акций компании у правительства Греции, а 35% - у Hellenic Petroleum SA. Оставшиеся 34% акций сохранялись за греческим государством. Но завершить сделку до сих пор так и не удалось. Сначала в дело вмешалась Европейская комиссия (ЕК), запустившая процедуру проверки сделки на соответствие антимонопольному законодательству. А приход к власти в Греции коалиции СИРИЗА, проповедующей левые взгляды, еще более усугубил ситуацию.
Практически сразу новое правительство заявило о намерении пересмотреть контракт с SOCAR и даже озвучивало планы по возможности изменения условий соглашения по Трансадриатическому газопроводу. Последний вопрос быстро нашел свое решение - новому министру энергетики Греции в Баку объяснили, что соглашения по TAP носят межправительственный характер, и никто не вправе их менять в зависимости от смены правительств. Что же касается сделки о купле-продаже DESFA, вопрос так и остался висеть в воздухе. Более того, новое правительство Греции не раз высказывало желание сохранить за собой контрольный пакет этого актива. SOCAR же, которая к тому времени даже выплатила аванс, настаивала на завершении сделки на согласованных условиях.
При этом Еврокомиссия также никак не могла принять решение по данной сделке. Президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев не раз заявлял, что компания ответила на все запросы Еврокомиссии по покупке DESFA.
Вероятно, ЕК сама намеренно тянула время, чтобы обе стороны смогли достичь приемлемого компромисса. С одной стороны, ЕК вынуждена считаться с мнением правительства Греции, с другой - Азербайджан является новым источником газа для Европы, и попытки полностью заблокировать сделку могут негативно сказаться на последующем сотрудничестве. При этом в SOCAR утверждают, что Греция должна быть более заинтересована в продаже актива, нежели сама SOCAR в его покупке.
Хотя в Госнефтекомпании Азербайджана и не считают, что покупка DESFA как-то связана с реализацией проекта TAP, определенное влияние все-таки не исключается. SOCAR стремится получить дополнительную выгоду от продажи газа непосредственно конечному потребителю в странах-импортерах. Такую политику мы видим в Грузии, где SOCAR сама управляет газораспределительными сетями. В Турции компания недавно получила право на оптовую продажу газа. По пути строительства TAP азербайджанская компания намерена газифицировать Албанию - страну, которая сегодня вообще не потребляет газ. И DESFA как раз и является продолжением этой политики. При этом стоит отметить, что именно в Греции сформировались наиболее высокие в ЕС цены на газ именно для конечного потребителя. В результате, чтобы выйти из этого тупика, обе стороны пошли на компромисс. SOCAR согласилась уменьшить свою долю до 49%, а правительство Греции обещало содействие в получении разрешения Еврокомиссии на завершение сделки.
Предполагается, что SOCAR приобретет уже согласованные 66% акций DESFA, а затем продаст 17% другим компаниям. В данном случае азербайджанская компания останется крупнейшим акционером DESFA, хоть и без контрольного пакета. По данным греческих СМИ, заинтересованность в приобретении пакета выразили уже несколько компаний, в числе которых бельгийская Fluxys, голландская Gasunie и итальянские Infrastrutture Trasporto Gas и Snam Rete Gas. Интересно, что Fluxys, претендующая на 8% DESFA, уже является акционером проекта TAP, а Snam хочет купить 20 процентную долю Statoil в проекте. То есть эти компании также намерены извлечь дополнительную выгоду от возможности доставки азербайджанского газа до конечного потребителя на греческом рынке. Согласие Греции на вариант с передачей части акций DESFA третьим компаниям выразил министр окружающей среды, энергетики и изменения климата Панос Скоурлетис, который на встрече с послом Азербайджана в Афинах Рахманом Мустафаевым и представителями SOCAR заявил, что процесс приватизации идет гладко. При этом данная переуступка полностью удовлетворяет и директорат Европейской комиссии по вопросам конкуренции. Ожидается, что в ближайшие месяцы точка в затянувшемся вопросе приватизации DESFA будет поставлена.
Следует отметить и изменение риторики греческого руководства как в вопросах TAP, так и DESFA в последние месяцы. Хоть в правительстве опять главную роль играют выдвиженцы СИРИЗА во главе с Алексисом Ципрасом, победившие на внеочередных парламентских выборах в сентябре, изменения претерпела энергетическая конъюнктура. В первую очередь это касается проекта "Турецкий поток", который предполагал строительство трубопровода по дну Черного моря до Турции с выходом в Греции и возможностью организации там газового хаба. Афины очень рассчитывали на этот проект, который сразу же превращал их в одного из важнейших игроков на энергетическом рынке Европы. Но "Газпром" не смог наскоком взять Турцию, переговоры фактически заморожены, по крайней мере, до планируемых 1 ноября парламентских выборов в Турции. Более того, первоначально мощность "Турецкого потока" предполагалась на уровне 63 млрд. кубометров, из которых 47 млрд. направлялись в Европу, а остальное закупала бы сама Турция. Сейчас же речь идет о двукратном сокращении мощности трубы, причем не факт, что и этот вариант будет реализован. По крайней мере Турция и Россия на данном этапе намерены обсуждать вариант прокладки только одной нитки газопровода для замещения поставок через Украину в свете возможного отказа "Газпрома" от транзита газа через эту страну. В условиях же кардинального различия в подходах Анкары и Москвы к решению сирийского кризиса надежды на расширение энергетического сотрудничества двух стран вообще призрачны. Во всяком случае, по заявлению президента Турции Реджепа Тайиба Эрдогана, официальная Анкара может пересмотреть вопрос закупок российского газа. "Россия должна быть чувствительна в этих вопросах. Мы являемся покупателем номер один природного газа из России. Потеря Турции будет серьезной потерей для России. При необходимости Турция может покупать природный газ в самых разных местах", - заявил Эрдоган журналистам по пути в Японию. Это фактически лишает проект "Турецкий поток" первоначального размаха и, соответственно, притязаний Греции стать хабом на южных границах Европы. В таких условиях греческие власти вдвойне заинтересованы в продвижении азербайджанских проектов, включая и TAP, и покупку DESFA. В Афинах это, похоже, уже поняли.