RAZILAŞMA ARTIQ MASADADIR
SOCAR-ın Yunanıstanın DESFA şirkətini alması ilə bağlı yaşanan epopeya, deyəsən, sona çatmaq üzrədir
Deyəsən, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Yunanıstanın DESFA qazpaylayıcı şirkətini almağa çox yaxındır. Tərəflərin müəyyən güzəştlərə getməsi həddindən artıq uzanmış kompromisin əldə olunmasına yaxşı imkan yaradıb. Halbuki 2013-cü ilin yayında artıq, sanki, əldə olunmuş razılaşma ilə bağlı hansısa problemlərin ortaya çıxacağını çox az adam düşünə bilərdi.
2012-2013-cü illərdə Yunanıstan dağılmaqda olan büdcəsini doldurmaq üçün dövlət əmlakını genişmiqyaslı satışa çıxarmağa qərar verdi. Satışa çıxarılan əmlak sırasında dəniz və hava limanları, DEPA və DESFA enerji şirkətləri və s. var idi. Elə onda SOCAR DESFA-nın səhmlərinin alınması üzrə tenderdə qalib gəldi, 2013-cü ilin dekabrında isə tərəflər arasında müvafiq müqavilə imzalandı. Sənəd DESFA-nın səhmlərinin 66%-nin 400 mln. dollara alınmasını nəzərdə tuturdu. Bu zaman SOCAR səhmlərin 31%-ni Yunanıstan hökumətindən, 35%-ni isə "Hellenic Petroleum SA" şirkətindən almalı idi. Qalan 34% Yunanıstan hökumətində qalırdı.
Lakin razılaşmanı yekunlaşdırmaq indiyədək mümkün olmayıb. Əvvəlcə məsələyə Avropa Komissiyası (AK) qarışaraq, müqavilənin antiinhisar qanunvericiliyinə uyğun olub-olmadığını müəyyənləşdirmək üçün müvafiq prosedura başladı. Yunanıstanda hakimiyyətə sol təmayüllü SİRİZA koalisiyasının gəlməsi isə vəziyyəti bir qədər də gərginləşdirdi.
Yeni hökumət dərhal SOCAR-la müqaviləyə yenidən baxmaq niyyətini açıqladı və hətta Trans-Adriatik qaz kəməri ilə bağlı müqavilə şərtlərini dəyişmək haqda təkliflər də səslənməyə başladı. İkinci məsələ dərhal həllini tapdı - Yunanıstanın yeni enerji nazirinə Bakıda başa saldılar ki, TAP-la bağlı müqavilə beynəlxalq hökumətlərarası xarakter daşıyır və heç kəs hökumət dəyişikliyini əsas gətirərək onun şərtlərini dəyişə bilməz.
O ki qaldı DESFA-nın alış-satışına, bu məsələ bir müddət havadan asılı vəziyyətdə qaldı. Üstəlik, Yunanıstanın yeni hökuməti dəfələrlə bu aktivin nəzarət paketini özündə saxlamaq istəyini səsləndirməyə başladı. O vaxtadək avansı ödəmiş SOCAR isə müqavilənin razılaşdırılmış şərtlər çərçivəsində yekunlaşdırılmasında israr edirdi.
Bununla yanaşı, Avrokomissiya da bu müqavilə ilə bağlı yekun qərar qəbul edə bilmirdi. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev dəfələrlə bəyan edib ki, şirkət Avrokomissiyanın DESFA ilə bağlı bütün sorğularını cavablandırıb.
Görünür, AK özü bilərəkdən vaxt uzadaraq, hər iki tərəfin məqbul kompromisə gəlməsini gözləyirdi. Bir tərəfdən AK Yunanıstan hökumətinin rəyi ilə hesablaşmalıdır, digər tərəfdənsə Azərbaycan Avropa üçün yeni qaz mənbəyidir və müqaviləni tamamilə pozmaq cəhdi sonrakı əməkdaşlığa mənfi təsir göstərə bilərdi.
SOCAR-dan bildirirlər ki, Yunanıstan bu aktivin satışında daha çox maraqlı olmalıdır, nəinki Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti onun alınmasında. Düzdür, SOCAR-da hesab etmirlər ki, DESFA-nın alışı TAP layihəsinin reallaşdırılması ilə necəsə bağlıdır, amma hər halda, bunu tam istisna etmək də olmaz. SOCAR qazı idxalçıya - birbaşa son istehlakçıya satmaqla əlavə gəlir əldə etməyə çalışır. Hazırda biz Gürcüstanda da belə siyasətin şahidiyik: bu ölkədə qazpaylayıcı şəbəkələri SOCAR-ın özü idarə edir.
Türkiyədə isə şirkət bu yaxınlarda qazın topdansatış hüququnu əldə edib. TAP-ın marşrutu boyunca Azərbaycan şirkəti Albaniyanı da qazlaşdırmaq niyyətindədir - hazırda bu ölkə, ümumiyyətlə, qazdan istifadə etmir. Və DESFA da məhz bu siyasətin davamıdır.
Bu zaman, həmçinin qeyd etmək lazımdır ki, Aİ-də son istehlakçı üçün ən yüksək qaz qiymətləri məhz Yunanıstandadır. Nəticədə, yaranmış dalandan çıxmaq üçün hər iki tərəf kompromisə getdi. SOCAR öz payını 49%-dək azaltmağa razılıq verdi, Yunanıstan hakimiyyəti isə sazişin yekunlaşması üçün AK-dan razılığın alınmasına təsir göstərməyi vəd etdi.
SOCAR-ın artıq razılaşdırıldığı kimi, DESFA-nın səhmlərinin 66%-ni alacağı, sonra isə onun 17%-ni digər şirkətlərə satacağı gözlənilir. Belə halda Azərbaycan şirkəti DESFA-nın ən böyük səhmdarı olaraq qalacaq, amma nəzarət paketinə malik olmayacaq. Yunanıstan KİV-nin yazdığına görə, paketin alınmasına bir sıra şirkətlər, o cümlədən Belçikanın "Fluxys", Hollandiyanın "Gasunie", İtaliyanın "Infrastrutture Trasporto Gas" və "Snam Rete Gas" şirkətləri maraq göstərirlər. Maraqlıdır ki, DESFA-nın səhmlərinin 8%-nə iddia edən "Fluxys" artıq TAP-ın səhmdarıdır, "Snam" isə "Statiol"in layihədəki 20%-lik payını almaq istəyir. Yəni bu şirkətlər də Azərbaycan qazının yunan bazarındakı son istehlakçıya çatdırılmasından əlavə gəlir götürməyi düşünürlər. Rəsmi Afina DESFA-nın səhmlərinin bir qisminin üçüncü şirkətlərə satılmasına razıdır və bunu ölkənin ətraf mühit, enerji və iqlim dəyişikliyi naziri Panos Skourletis Azərbaycan səfiri Rəhman Mustafayev və SOCAR nümayəndələrilə görüşdə də təsdiqləyib. Onun sözlərinə görə, özəlləşdirilmə prosesi normal gedir.
Bununla yanaşı, səhmlərin bir hissəsinin üçüncü şirkətlərə satışı ideyası Avropa Komissiyasının rəqabət məsələləri üzrə direktoratını da tam qane edir.
Odur ki, DESFA-nın özəlləşdirilməsi ilə bağlı xeyli uzanmış bu məsələyə yaxın aylarda nöqtə qoyulacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, son aylar həm TAP, həm də DESFA məsələlərində Yunanıstan rəhbərliyinin ritorikasında xeyli dəyişiklik hiss olunur. Sentyabrda keçirilmiş seçkilər nəticəsində hökumətdə əsas rolu yenidən SİRİZA və onun lideri Aleksis Sipras oynamaqda davam etsələr də, energetika konyunkturunda dəyişikliklər baş verib. Bu, ilk növbədə, Rusiya qazının Qara dənizin dibi ilə Türkiyəyə, oradan Yunanıstana nəqlini və orada qaz habının yaradılmasını nəzərdə tutan "Türk axını" ilə bağlıdır. Rəsmi Afina bu layihəyə çox ümid bəsləyirdi, çünki onun reallaşması Yunanıstanı Avropanın enerji bazarında əsas oyunçulardan birinə çevirəcəkdi. Amma "Qazprom" Türkiyəni "sındıra" bilmədi, bu gün danışıqlar faktiki olaraq dondurulub - ən azı, noyabrın 1-də Türkiyədə keçiriləcək parlament seçkilərinə qədər. Üstəlik, ilkin olaraq "Türk axını" ilə nəql olunacaq illik qazın həcmi 64 mlrd. kubmetr nəzərdə tutulmuşdu - onun 47 mlrd.kubmetri Avropaya göndərilməli idi, yerdə qalanını isə Türkiyə özü alacaqdı. İndi isə söhbət bu həcmin iki dəfə azaldılmasından gedir və hələ bunun da reallaşacağı dəqiq fakt deyil. Hər halda, hazırkı mərhələdə Türkiyə ilə Rusiya "Qazprom"un Ukrayna ərazisi ilə tranzitdən imtinası halında, bunu əvəz edəcək bir qaz borusu xəttinin çəkilməsi ətrafında müzakirələr aparırlar. Ankara ilə Moskvanın Suriya probleminə yanaşmasındakı ciddi fikir ayrılıqları isə iki ölkənin enerji sahəsində əməkdaşlıq ehtimalını lap azaldır. Təsadüfi deyil ki, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan rəsmi Ankaranın, ümumiyyətlə, Rusiya qazından imtina edə biləcəyini gizlətməyib. "Rusiya bu cür məsələlərdə həssas olmalıdır. Biz Rusiya təbii qazının bir nömrəli alıcısıyıq. Türkiyənin itirilməsi Rusiya üçün böyük itki olardı. Lazım gələrsə, Türkiyə təbii qazı müxtəlif yerlərdən ala bilər", - deyə Yaponiyaya səfər ərəfəsində Ərdoğan jurnalistlərə bildirib.
Bu isə "Türk axını"nı ilkin "möhtəşəmliyindən", Yunanıstanı isə, müvafiq olaraq Avropanın cənub sərhədlərində haba çevrilmək şansından məhrum edir. Belə olan halda, Yunanıstan rəhbərliyi Azərbaycan layihələrinin, o cümlədən TAP və DESFA-nın alış-satışında ikiqat maraqlı olmalıdır. Və deyəsən, Afinada bunu artıq başa düşüblər...

A DEAL IS ON THE TABLE
The question of the purchase by the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) of the Greek gas distribution company DESFA could be close to completion. Certain concessions by both sides have helped bring about this long drawn-out compromise, although in the summer of 2013 few people could have predicted any problems in what appeared to have been a done deal.
In 2012-2013 Greece attempted the massive sale of state property in order to seek funds to top up a budget that was falling apart at the seams. Sea and air ports, the DEPA and DESFA energy companies, and so on, were put up for sale. At the time, SOCAR won a tender for the purchase of shares in DESFA, and in December 2013 the sides drew up an agreement. The contract provided for the purchase of 66 per cent of DESFA's shares for 400m euros. SOCAR purchased 31 per cent of the shares of the company from the Greek government and 35 per cent from Hellenic Petroleum SA. The remaining 34 per cent of shares were left in Greek state ownership. But until now the deal had not been completed. First the European Commission (EC) intervened, launching a procedure to check that the deal complied with anti-monopoly legislation. And the coming to power of the Syriza coalition in Greece only aggravated the situation.
Almost immediately the new government stated its intention to review the contract with SOCAR and even announced plans for a possible change in the conditions of the agreement on the Trans-Adriatic gas pipeline. The latter question was quickly resolved - the new Greek energy minister explained in Baku that the agreements on TAP were of an inter-governmental nature, and no-one had the right to change them based on a change of government. As far as the deal on the sale and purchase of DESFA is concerned, this question was also left hanging in the air. Moreover, the new Greek government had more than once expressed the wish to retain a package of this asset. SOCAR, however, which by then had even made an advance payment, insisted on completing the deal on the conditions agreed. The European Commission was also unable to make a decision on this deal. SOCAR's president, Rovnaq Abdul-layev, repeatedly said that the company had answered all the European Commission's queries about the purchase of DESFA.
It is probable that the EC itself deliberately marked time so that both parties could reach an acceptable compromise. On the one hand, the EC was impelled to take into account the opinion of the Greek government, and on the other Azerbaijan is a new source of gas for Europe, and attempts to completely block the deal could have a negative impact on subsequent cooperation. At the same time, SOCAR claims that Greece ought to be more interested in selling the asset than SOCAR is in purchasing it. Although the Azerbaijani State Oil Company does not believe that the purchase of DESFA is in any way linked with the implementation of the TAP project, some influence cannot be discounted. SOCAR is striving to obtain additional benefit from the sale of gas direct to the end consumer in importer-countries. We have seen this policy in Georgia where SOCAR runs the gas distribution networks. In Turkey, the company recently obtained the right to the wholesaling of gas. En route to the construction of TAP the Azerbaijani company intends to provide gas for Albania, a country which doesn't consume gas at all. And DESFA is a continuation of this policy. At the same time, it should be noted that it was in Greece that the highest prices for gas in the EU for the end consumer were fixed. As a result, in order to escape from this impasse, both parties made a compromise. SOCAR agreed to reduce its share to 49 per cent, and the Greek government promised to assist in gaining permission from the European Commission for the completion of the deal.
It is expected that SOCAR will acquire the agreed 66 per cent of DESFA's shares, and then sell 17 per cent to other companies. In that case, the Azerbaijani company will remain DESFA's biggest shareholder, albeit without a controlling package. According to the Greek media, several companies, including the Belgian Fluxys, the Dutch Gasunie and the Italian Infrastrutture Transporto Gas and Snam Rete Gas, have already expressed interest in acquiring a package. Interestingly, Fluxys, which is aspiring for 8 per cent of DESFA, is already a shareholder in the TAP project, and Snam wants to purchase a 20-per cent share of Statoil in the project. In other words, these companies also intend to extract additional benefit from the possibility of Azerbaijani gas being supplied to the end consumer in the Greek market. Greece's agreement to the option of the transfer of part of DESFA's shares to third companies was expressed by Panos Skourletis, minister of the environment, energy and climate change, who at a meeting with Azerbaijan's ambassador to Athens, Rahman Mustafayev, and SOCAR representatives, said that this process of privatization was going smoothly. At the same time, this reassignment also fully satisfies the directorate of the European Commission for Competition. It is expected that in the coming months the curtain will be drawn on the protracted question of the privatization of DESFA.
Mention should also be made of the change in rhetoric of the Greek government in matters regarding TAP and DESFA in recent months. Although the top people in Syriza, headed by Alexis Tsipras, who triumphed at the extraordinary parliamentary elections in September, are playing the main role in the government, there have been changes in the energy situation. This first and foremost concerns the Turkish Stream project, which proposed the construction of a pipeline along the bed of the Black Sea to Turkey with an outlet in Greece and the possibility of organizing a gas hub there. Athens was very much relying on this project, which would immediately make it one of the most important players in Europe's energy market. But Gazprom was unable to get Turkey to take the plunge and the talks have become virtually frozen, at least until the parliamentary elections planned for Turkey on 1 November. Moreover, originally the capacity of Turkish Stream was reckoned to be 63bn cu m, of which 47bn were sent to Europe and the rest purchased by Turkey itself. But now there is talk about halving the capacity of the pipeline, and it is by no means certain that this option will be implemented. At least, Turkey and Russia at this stage intend to discuss the option of laying only one string of the pipeline to substitute for supplies via Ukraine in the light of Gazprom's possible rejection of gas transit through that country.
In a situation of radical differences in the approaches of Ankara and Moscow towards a solution of the Syrian crisis, the hopes for a broadening of energy cooperation between the two countries are completely illusory. In any event, according to a statement by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, official Ankara could review the question of purchases of Russian gas. "Russia must be sensitive in these questions. We are the number one purchaser of natural gas from Russia. Turkey's loss will be a serious loss for Russia. If necessary, Turkey could purchase natural gas in all kinds of places," Erdogan told journalists on his way to Japan. This virtually deprives the Turkish Stream project of its original scale and, accordingly, Greece's claims to become a hub on Europe's southern borders. In the present circumstances, the Greek authorities are doubly interested in the progress of Azerbaijan's projects, including TAP, and the purchase of DESFA. And in all likelihood Athens was also aware of this.