DİNC DONBASA DOĞRU ADDIM
Oktyabrın 2-də Ukrayna, Rusiya, Fransa prezidentləri və Almaniya kanslerinin iştirakı ilə Parisdə keçirilmiş "Normand dördlüyü"nün növbəti sammiti Ukrayna böhranının dinc nizamlanmasına ümid yaradıb. Görüş hər hansı saziş və ya birgə bəyannamənin imzalanması ilə sonuclanmasa da, Yelisey sarayında baş tutmuş danışıqlar bir sıra vacib razılaşmalarla yadda qaldı.
Ukrayna, Rusiya, Fransa və Almaniya liderləri - Pyotr Poroşenko, Vladimir Putin, Fransua Olland və Angela Merkelin görüşünün əsas nəticələrindən biri yüngül artilleriya, tank və minomyotların Ukrayna və Donbas separatçıları arasındakı təmas xəttindən geri çəkilməsinə dair razılaşma oldu. Razılaşmaya əsasən, bu proses ATƏT-in nəzarəti altında 41 günə yekunlaşmalıdır. Rəsmi Kiyev bu müddəanı özünün uğuru kimi təqdim edir, çünki hərbi texnikanın geri çəkilməsinin ATƏT-in nəzarəti altında həyata keçirilməsi, xarici işlər naziri Pavel Klimkinin fikrincə, Ukraynaya "bütün Donbasın ərazisinə giriş, tədricən oradan rus muzdluları, hərbi texnikanı və silahlı dəstələri çıxarmaq üçün vəziyyətə nəzarət" imkanı verəcək. Bunu əsas götürən Klimkin ümid edir ki, "Normand prosesi"ndə biz, həqiqətən də, başqa reallıqdayıq".
Amma nizamlama prosesində yer alan Donbasdakı seçki proseduru və qiyamçı regionun statusu ilə bağlı digər vacib aspekt Ukrayna tərəfində daha az entuziazm yaradır. Paris görüşünün iştirakçıları "Donetsk Xalq Respublikası"nda əvvəlcə oktyabrın 18-nə elan olunmuş seçkilərin vaxtının dəyişdirilməsinə dair razılığa gəliblər. Fransa prezidenti Fransua Ollandın sözlərinə görə, "müəyyən razılaşmalar əldə olunmayınca seçkilər keçirilə bilməz".
"Müəyyən razılaşmalar" dedikdə, Olland nəyi nəzərdə tuturdu? Belə ehtimal olunur ki, söhbət qondarma Donetsk və Luqansk "respublikaları"nda seçkilərin Ukrayna qanunvericiliyinə uyğun şəkildə keçirilməsi, həmçinin Kiyevin Donbasa "xüsusi status" verməsindən gedir. Danışıqlar zamanı elə vəziyyət yarandı ki, Moskva birinci müddəaya, Kiyev isə ikincisinə razılıq verməli idi. Əgər söhbət Ukraynanın cənub-şərqindəki hərbi münaqişənin uzunmüddətli nizamlanma prosesindən gedirsə, başqa cür mümkün deyil. Və təsadüfi deyil ki, Almaniya kansleri Angela Merkel "Normand dördlüyü" çərçivəsində Donbasda seçkilər və xüsusi status haqda qanunların qəbul edilməsi haqda razılığın əldə olunduğunu bəyan edib.
Amma bu əsas məsələlərə dair razılaşmaların reallaşacağına tam əminlik yoxdur. "DXR" və "LXR", əlbəttə ki, seçkiləri təxirə sala bilərlər, amma istənilən halda onlar seçkilərin Ukrayna qanunvericiliyi çərçivəsində keçirilməsini Donbasa "xüsusi status"un verilməsi ilə əlaqələndirirlər. Odur ki, Kiyevdən bu istiqamətdə prinsipial addım atmaq tələb olunur, lakin bu prezident Poroşenko üçün xoşagəlməz nəticələr verə bilər. Məsələ ondadır ki, Donbasa "xüsusi status"un verilməsi ideyasının özü belə Ukraynada bir çox siyasi qüvvələrin xoşuna gəlmir. Məhz bu məsələ ilə bağlı ziddiyyətlər bu yaxınlarda Kiyevin mərkəzində Milli Qvardiyanın 4 hərbçisinin ölümü ilə nəticələnmiş qanlı toqquşmalara yol açmışdı.
Donbasa "xüsusi status"un verilməsi ilə razılaşmayan və bunu Ukraynanın birliyi və suverenliyi nöqteyi-nəzərindən yolverilməz sayan siyasi qüvvələr, "Normand dördlüyü"nün son görüşündən dərhal sonra Yelisey sarayında əldə olunmuş razılaşmalara qarşı çıxmaq niyyətində olduqlarını açıq şəkildə ortaya qoyublar. Məsələn, "Özünəyardım" partiyasının liderləri "xüsusi status" haqda qanun layihəsini pisləyərək bəyan ediblər ki, "işğal olunmuş ərazilərə və dövlət sərhədinə tam nəzarət bərpa olunana qədər" Donbasda seçkilərin keçirilməsi və digər siyasi məsələlərin reallaşması qeyri-mümkündür.
Radikal Partiyanın lideri Oleq Lyaşko isə prezident Poroşenkodan tələb edib ki, "iqtidar niyə öz xalqını aldatdığına"  dair izahat versin. O hiddətlə bildirib ki, artıq yalnız Moskva deyil, Paris, Berlin və Vaşinqton da Kiyev qarşısında tələblərlə çıxış edir.
Beləliklə, Donbasın statusu məsələsi Ukraynada yenidən qeyri-sabitliyə yol aça bilər. Yerli politoloqlar əmindirlər ki, sağçı qüvvələr prezident Poroşenkonun, onsuz da zəif olan mövqelərinə hücuma hazırlaşırlar. Bu, Kiyevin mövqelərini daha da zəiflədəcək (o cümlədən ölkənin cənub-şərqindəki münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesində) və daxili-siyasi gərginlikdə maraqlı olmayan Ukrayna liderinin bu vəziyyətdən necə çıxacağı bəlli deyil. Ekspertlər Poroşenkonun parlamentə Donbasın statusuna dair Paris razılaşmalarından bir qədər fərqlənən qanun layihəsi çıxaracağını istisna etmirlər. Məsələn, yeni sənədin Kiyevin Rusiya ilə sərhədə nəzarəti bərpa etməsini və ya hansısa xüsusi seçki prosedurunu nəzərdə tutması mümkündür. Bu isə, təbii ki, separatçı qurumların xoşuna gəlməyəcək. Şübhəsiz, hadisələrin bu cür inkişafı Paris razılaşmalarının və ümumilikdə, Ukrayna böhranının nizamlanmasına dair Minsk sövdələşmələrinin nəzərdə tutduğu kompleks tədbirlərin reallaşmasını yalnız uzadacaq. Məsələn, razılaşmaların bu ilin sonuna qədər reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Amma nizamlanma şərtlərinin həyata keçirilməsinin yaxın aylarda reallaşmasının qeyri-mümkünlüyü, Minsk sənədlərinin həyata keçirilməsini 2016-cı ilədək uzada bilər.
İstənilən halda, "Normand dördlüyü"nün Paris sammitinin əsas yekunu o oldu ki, Minsk razılaşmalarının alternativsizliyi bir daha təsdiqləndi. Və P. Poroşenkonun "müharibə yalnız Ukrayna ərazisinin son parçası da azad olunduqdan sonra bitəcək" bəyanatına rəğmən, bu reallıq şübhə doğurmur. Ukrayna münaqişəsini şərh edərkən, ilk növbədə, Donbasdakı hərbi əməliyyatların dayandırıldığını unutmaq lazım deyil - "Normand dördlüyü"nün sammitində bu fakt xüsusi olaraq qeyd edilib. Siyasi nizamlanmaya dair digər məsələlər isə artıq sülh danışıqları zamanı həllini tapmalıdır. Bununla belə, Almaniya kanslerinin "Ukrayna nizamlanmasındakı uğurdan yalnız bütün münaqişə tərəflərinin razılaşmalara əməl etməsi halında danışmaq olar" fikrilə razılaşmamaq mümkün deyil. Həmçinin nəzərə almaq lazımdır ki, Ukraynadakı vəziyyətə təsir göstərən daha bir faktor var. Belə ki, Paris görüşü açıq şəkildə göstərdi ki, Avropanın və ümumilikdə, Qərbin prioritetləri sırasında Donbas ikinci plana keçir. İndi beynəlxalq aləmin nəzərləri Rusiyanın da müdaxilə etdiyi Suriya münaqişəsinə yönəlib. Avropanın özü isə daha ciddi problemlə - Yaxın Şərqdəki müharibələrdən qaçan əhalinin kütləvi miqrasiyası ilə üzləşib.
Kim bilir, bəlkə də, bütün bunların fonunda Donbas münaqişəsinə beynəlxalq diqqətin azalması maraqlı tərəflərə Ukrayna nizamlanması formulunu daha tez tapması üçün münbit şərait yaradacaq?..

A STEP TOWARDS PEACE IN THE DONBASS
The Paris meeting of the Normandy Four has given a new chance to a settlement of the Ukrainian crisis
The latest summit of the Normandy Four, which took place in Paris on 2 October involving the presidents of Ukraine, Russia and France and the German chancellor, has given hope for a peaceful settlement to the Ukrainian crisis. Although the meeting did not end with the signing of any agreement or joint declaration, the talks at the Elysee Palace were marked by the achievement of very important understandings.
One of the substantial outcomes of the meeting between the Ukrainian, Russian, French and German leaders - Petro Poroshenko, Vladimir Putin, Francois Hollande and Angela Merkel - was agreement on the question of the withdrawal of heavy artillery, tanks and mortars from the contact line of Ukrainian troops and Donbass separatists. According to the agreement, this process will be monitored by the OSCE over 41 days. Official Kiev describes this point as a success in itself, because monitoring the withdrawal of weapons by the OSCE will enable Ukraine, its Foreign Minister Pavlo Klimkin believes, to gain access to the territory of the whole of the Donbass, "to indirectly monitor the situation and gradually force out the Russian mercenaries and military equipment and militant troops". On the strength of this, Klimkin hopes that "we in the Normandy process really are in a different reality".
However, another extremely important aspect of a settlement, linked with the election procedure in the Donbass and the status of the rebel area, found the Ukrainian side much less enthusiastic. The participants in the Paris meeting agreed on the need to postpone the elections in the self-proclaimed Donetsk People's Republic, which had earlier been envisaged for 18 October. French President Hollande said that "these elections cannot be held until certain arrangements are made".
What necessary arrangements was Hollande referring to? By all accounts, he was talking about a final agreement on questions of holding elections on the territory of the so-called "people's republics" of Donetsk and Luhansk based on Ukrainian legislation, and also the designation of a "special status" to the Donbass by Kiev. A situation arose at the talks whereby Moscow must give its consent to the implementation of the first point, and Kiev the second point. There is no other alternative when it comes to the possibility of reaching a long-term settlement to the armed conflict in south-east Ukraine. It is no wonder that German Chancellor Angela Merkel spoke about reaching an understanding within the framework of the Normandy format on the adoption of laws on elections in the Donbass and about special status.
However, there is as yet no complete confidence that the agreements on these key questions will be implemented. The DPR and the LPR may, of course, postpone the elections, but the separatist formations can only hold them on the basis of Ukrainian law by granting "special status" to the Donbass. Accordingly, Kiev needs to take a crucially important step in this direction which, however, may have undesirable consequences for President Poroshenko himself. The point is that the very idea of "special status" for the Donbass is not to the liking of many political forces in Ukraine. It was conflict over this question that led to the recent bloody clashes in the centre of Kiev, resulting in the death of four members of the National Guard.
Immediately after the latest Normandy Four summit, political forces who disagree with granting "special status" to the Donbass and who regard this move as unacceptable from the point of view of Ukraine's unity and sovereignty, made it clear they were prepared to counter the agreements reached at the Elysee Palace. For example, the Samopomoch [Self-Help] party, whose leaders spoke about the impossibility of holding elections and resolving other political issues "until control is restored over the occupied territories and the state border", has already condemned the planned draft bill on "special status". And Oleh Lyashko, leader of the Radical Party, demanded that President Poroshenko explain why the government "is deceiving its own people". He expressed anger that not only Moscow, but Paris, Berlin and Washington, too, are dictating conditions to Kiev.
So, the question of Donbass' status could once again destabilize the situation in Ukraine. Local political analysts are confident that right-wing forces are now trying to open a new offensive on President Poroshenko's positions, which have already been weakened of late. It is not known how the Ukrainian leader, who has no interest in an exacerbation of the domestic political situation, which is seriously weakening Kiev's positions, including at the negotiations on a settlement in the south-east of the country, intends to find a way out of this situation. Experts say it is not impossible that Poroshenko might submit to parliament an option of the draft bill on the Donbass' special status different to that discussed in Paris. For example, a new document could provide for Kiev restoring control on the border with Russia or certain aspects of the electoral procedure, which could be turned down by the separatist formations. Such a development of events, of course, would only stymie what was achieved in Paris and the whole range of measures to settle the Ukrainian crisis as set out in the Minsk agreements.
As it happens, the deadline for the implementation of the latter has been planned for the end of this year. But bearing in mind the improbability of the conditions of the agreement being fulfilled in the next couple of months, the validity of the Minsk documents could be extended to 2016. However, in any event, perhaps the main outcome of the Paris summit of the Normandy Four is that it confirmed the lack of an alternative to the Minsk agreements. This is clear, even despite Petro Poroshenko's statement that "the end of war will come when the last bit of Ukrainian soil has been liberated".
When assessing the current situation in the Ukrainian conflict, one should start, first and foremost, from the evident cessation of hostilities in the Donbass - a fact that was registered at the meeting of the Normandy Four. Other questions regarding the specifics of a political settlement could be resolved during future negotiations.
However, it is difficult not to agree with the German chancellor that it will be possible to speak about success in the process of a settlement to the Ukrainian crisis only after the implementation of the agreements by all parties in the conflict. And there is another factor which will inevitably impact on a defusing of the situation in Ukraine. Basically, the Paris meeting clearly showed that the conflict in the Donbass has taken a back seat in the catalogue of priority interests of Europe and the West in general. The Syrian conflict, in which Russia has become directly involved, has swept to the front of the world stage. Europe itself has been faced with a far more acute problem - the mass migration of people from the war-struck countries of the Middle East. Perhaps, a certain reduction in attention to the conflict in the Donbass in this context might prompt the countries involved towards a final clarification of a formula for a Ukrainian settlement.