DİNC DONBASA DOĞRU ADDIM
Oktyabrın 2-də Ukrayna, Rusiya, Fransa prezidentləri və Almaniya kanslerinin iştirakı ilə Parisdə keçirilmiş "Normand dördlüyü"nün növbəti sammiti Ukrayna böhranının dinc nizamlanmasına ümid yaradıb. Görüş hər hansı saziş və ya birgə bəyannamənin imzalanması ilə sonuclanmasa da, Yelisey sarayında baş tutmuş danışıqlar bir sıra vacib razılaşmalarla yadda qaldı.
Ukrayna, Rusiya, Fransa və Almaniya liderləri - Pyotr Poroşenko, Vladimir Putin, Fransua Olland və Angela Merkelin görüşünün əsas nəticələrindən biri yüngül artilleriya, tank və minomyotların Ukrayna və Donbas separatçıları arasındakı təmas xəttindən geri çəkilməsinə dair razılaşma oldu. Razılaşmaya əsasən, bu proses ATƏT-in nəzarəti altında 41 günə yekunlaşmalıdır. Rəsmi Kiyev bu müddəanı özünün uğuru kimi təqdim edir, çünki hərbi texnikanın geri çəkilməsinin ATƏT-in nəzarəti altında həyata keçirilməsi, xarici işlər naziri Pavel Klimkinin fikrincə, Ukraynaya "bütün Donbasın ərazisinə giriş, tədricən oradan rus muzdluları, hərbi texnikanı və silahlı dəstələri çıxarmaq üçün vəziyyətə nəzarət" imkanı verəcək. Bunu əsas götürən Klimkin ümid edir ki, "Normand prosesi"ndə biz, həqiqətən də, başqa reallıqdayıq".
Amma nizamlama prosesində yer alan Donbasdakı seçki proseduru və qiyamçı regionun statusu ilə bağlı digər vacib aspekt Ukrayna tərəfində daha az entuziazm yaradır. Paris görüşünün iştirakçıları "Donetsk Xalq Respublikası"nda əvvəlcə oktyabrın 18-nə elan olunmuş seçkilərin vaxtının dəyişdirilməsinə dair razılığa gəliblər. Fransa prezidenti Fransua Ollandın sözlərinə görə, "müəyyən razılaşmalar əldə olunmayınca seçkilər keçirilə bilməz".
"Müəyyən razılaşmalar" dedikdə, Olland nəyi nəzərdə tuturdu? Belə ehtimal olunur ki, söhbət qondarma Donetsk və Luqansk "respublikaları"nda seçkilərin Ukrayna qanunvericiliyinə uyğun şəkildə keçirilməsi, həmçinin Kiyevin Donbasa "xüsusi status" verməsindən gedir. Danışıqlar zamanı elə vəziyyət yarandı ki, Moskva birinci müddəaya, Kiyev isə ikincisinə razılıq verməli idi. Əgər söhbət Ukraynanın cənub-şərqindəki hərbi münaqişənin uzunmüddətli nizamlanma prosesindən gedirsə, başqa cür mümkün deyil. Və təsadüfi deyil ki, Almaniya kansleri Angela Merkel "Normand dördlüyü" çərçivəsində Donbasda seçkilər və xüsusi status haqda qanunların qəbul edilməsi haqda razılığın əldə olunduğunu bəyan edib.
Amma bu əsas məsələlərə dair razılaşmaların reallaşacağına tam əminlik yoxdur. "DXR" və "LXR", əlbəttə ki, seçkiləri təxirə sala bilərlər, amma istənilən halda onlar seçkilərin Ukrayna qanunvericiliyi çərçivəsində keçirilməsini Donbasa "xüsusi status"un verilməsi ilə əlaqələndirirlər. Odur ki, Kiyevdən bu istiqamətdə prinsipial addım atmaq tələb olunur, lakin bu prezident Poroşenko üçün xoşagəlməz nəticələr verə bilər. Məsələ ondadır ki, Donbasa "xüsusi status"un verilməsi ideyasının özü belə Ukraynada bir çox siyasi qüvvələrin xoşuna gəlmir. Məhz bu məsələ ilə bağlı ziddiyyətlər bu yaxınlarda Kiyevin mərkəzində Milli Qvardiyanın 4 hərbçisinin ölümü ilə nəticələnmiş qanlı toqquşmalara yol açmışdı.
Donbasa "xüsusi status"un verilməsi ilə razılaşmayan və bunu Ukraynanın birliyi və suverenliyi nöqteyi-nəzərindən yolverilməz sayan siyasi qüvvələr, "Normand dördlüyü"nün son görüşündən dərhal sonra Yelisey sarayında əldə olunmuş razılaşmalara qarşı çıxmaq niyyətində olduqlarını açıq şəkildə ortaya qoyublar. Məsələn, "Özünəyardım" partiyasının liderləri "xüsusi status" haqda qanun layihəsini pisləyərək bəyan ediblər ki, "işğal olunmuş ərazilərə və dövlət sərhədinə tam nəzarət bərpa olunana qədər" Donbasda seçkilərin keçirilməsi və digər siyasi məsələlərin reallaşması qeyri-mümkündür.
Radikal Partiyanın lideri Oleq Lyaşko isə prezident Poroşenkodan tələb edib ki, "iqtidar niyə öz xalqını aldatdığına"  dair izahat versin. O hiddətlə bildirib ki, artıq yalnız Moskva deyil, Paris, Berlin və Vaşinqton da Kiyev qarşısında tələblərlə çıxış edir.
Beləliklə, Donbasın statusu məsələsi Ukraynada yenidən qeyri-sabitliyə yol aça bilər. Yerli politoloqlar əmindirlər ki, sağçı qüvvələr prezident Poroşenkonun, onsuz da zəif olan mövqelərinə hücuma hazırlaşırlar. Bu, Kiyevin mövqelərini daha da zəiflədəcək (o cümlədən ölkənin cənub-şərqindəki münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesində) və daxili-siyasi gərginlikdə maraqlı olmayan Ukrayna liderinin bu vəziyyətdən necə çıxacağı bəlli deyil. Ekspertlər Poroşenkonun parlamentə Donbasın statusuna dair Paris razılaşmalarından bir qədər fərqlənən qanun layihəsi çıxaracağını istisna etmirlər. Məsələn, yeni sənədin Kiyevin Rusiya ilə sərhədə nəzarəti bərpa etməsini və ya hansısa xüsusi seçki prosedurunu nəzərdə tutması mümkündür. Bu isə, təbii ki, separatçı qurumların xoşuna gəlməyəcək. Şübhəsiz, hadisələrin bu cür inkişafı Paris razılaşmalarının və ümumilikdə, Ukrayna böhranının nizamlanmasına dair Minsk sövdələşmələrinin nəzərdə tutduğu kompleks tədbirlərin reallaşmasını yalnız uzadacaq. Məsələn, razılaşmaların bu ilin sonuna qədər reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Amma nizamlanma şərtlərinin həyata keçirilməsinin yaxın aylarda reallaşmasının qeyri-mümkünlüyü, Minsk sənədlərinin həyata keçirilməsini 2016-cı ilədək uzada bilər.
İstənilən halda, "Normand dördlüyü"nün Paris sammitinin əsas yekunu o oldu ki, Minsk razılaşmalarının alternativsizliyi bir daha təsdiqləndi. Və P. Poroşenkonun "müharibə yalnız Ukrayna ərazisinin son parçası da azad olunduqdan sonra bitəcək" bəyanatına rəğmən, bu reallıq şübhə doğurmur. Ukrayna münaqişəsini şərh edərkən, ilk növbədə, Donbasdakı hərbi əməliyyatların dayandırıldığını unutmaq lazım deyil - "Normand dördlüyü"nün sammitində bu fakt xüsusi olaraq qeyd edilib. Siyasi nizamlanmaya dair digər məsələlər isə artıq sülh danışıqları zamanı həllini tapmalıdır. Bununla belə, Almaniya kanslerinin "Ukrayna nizamlanmasındakı uğurdan yalnız bütün münaqişə tərəflərinin razılaşmalara əməl etməsi halında danışmaq olar" fikrilə razılaşmamaq mümkün deyil. Həmçinin nəzərə almaq lazımdır ki, Ukraynadakı vəziyyətə təsir göstərən daha bir faktor var. Belə ki, Paris görüşü açıq şəkildə göstərdi ki, Avropanın və ümumilikdə, Qərbin prioritetləri sırasında Donbas ikinci plana keçir. İndi beynəlxalq aləmin nəzərləri Rusiyanın da müdaxilə etdiyi Suriya münaqişəsinə yönəlib. Avropanın özü isə daha ciddi problemlə - Yaxın Şərqdəki müharibələrdən qaçan əhalinin kütləvi miqrasiyası ilə üzləşib.
Kim bilir, bəlkə də, bütün bunların fonunda Donbas münaqişəsinə beynəlxalq diqqətin azalması maraqlı tərəflərə Ukrayna nizamlanması formulunu daha tez tapması üçün münbit şərait yaradacaq?..

ШАГ К МИРНОМУ ДОНБАССУ
Очередной саммит "нормандской четверки", состоявшийся в Париже 2 октября при участии президентов Украины, России, Франции и канцлера Германии, дал надежду на мирное разрешение украинского кризиса. Хотя встреча не завершилась подписанием какого-либо соглашения или совместной декларации, переговоры в Елисейском дворце ознаменовались достижением весьма важных договоренностей.
Одним из существенных итогов встречи лидеров Украины, России, Франции и Германии - Петра Порошенко, Владимира Путина, Франсуа Олланда и Ангелы Меркель - стало согласование вопроса отвода легкой артиллерии, танков и минометов от линии соприкосновения войск Украины и донбасских сепаратистов. Согласно договоренности, этот процесс будет осуществляться под контролем ОБСЕ в течение 41 суток. Официальный Киев характеризует данный пункт как свой успех, поскольку контроль отвода вооружений со стороны ОБСЕ позволит Украине, как полагает ее министр иностранных дел Павел Климкин, получить доступ на территорию всего Донбасса, "опосредованно контролировать ситуацию, постепенно выдавливать оттуда российских наемников, военную технику и войска боевиков". Исходя из этого, Климкин надеется, что "мы в "нормандском процессе" находимся действительно в другой реальности".
Однако другой чрезвычайно важный аспект урегулирования, связанный с выборной процедурой в Донбассе и статусом мятежного украинского региона, вызвал у украинской стороны гораздо меньше энтузиазма. Участники Парижской встречи договорились о необходимости переноса ранее предусмотренных на 18 октября выборов в самопровозглашенной "Донецкой народной республике". Как заявил французский президент Олланд, эти "выборы не смогут быть проведены до тех пор, пока не будут реализованы определенные договоренности".
О каких необходимых договоренностях говорил Олланд? Судя по всему, речь идет об окончательном согласовании вопросов о проведении выборов на территории так называемых "народных республик" Донецка и Луганска на основе украинского законодательства, а также предоставления Киевом Донбассу "особого статуса". На переговорах сложилась ситуация, при которой Москва должна дать согласие на реализацию первого пункта, а Киев - второго. Иного, как говорится, не дано, коль речь идет о возможности достижения долгосрочного урегулирования вооруженного конфликта на юго-востоке Украины. Неудивительно, что немецкий канцлер Ангела Меркель заявила о достижении в рамках "нормандского формата" договоренности о принятии законов о выборах в Донбассе и об особом статусе.
Между тем полной уверенности в том, что договоренности по этим ключевым вопросам будут реализованы, пока нет. "ДНР" и "ЛНР", конечно, могут перенести выборы, но проведение их на основе украинского законодательства сепаратистские образования обуславливают предоставлением Донбассу "особого статуса". Соответственно от Киева требуется принципиально важный шаг в этом направлении, который, однако, может иметь нежелательные последствия для самого президента Порошенко. Дело в том, что сама идея "особого статуса" Донбасса не по нраву многим политическим силам Украины. Именно противоречия по данному вопросу вызвали недавно кровопролитные столкновения в центре Киева, приведшие к гибели четырех бойцов Национальной гвардии.
Политические силы, не согласные с предоставлением Донбассу "особого статуса" и рассматривающие этот шаг как недопустимый с точки зрения единства и суверенитета Украины, сразу после последнего саммита "нормандской четверки" дали понять о своей готовности противодействовать достигнутым в Елисейском дворце договоренностям. Так, планируемый законопроект об "особом статусе" уже осудила партия "Самопомочь", лидеры которой заявили о невозможности проведения выборов и решения других политических вопросов в Донбассе "до момента восстановления контроля над оккупированными территориями и государственной границей".
А лидер Радикальной партии Олег Ляшко потребовал от президента Порошенко объяснить, почему власть "обманывает собственный народ". Он выразил возмущение тем, что уже не только Москва, но и Париж, Берлин, Вашингтон диктуют Киеву условия.
Таким образом, вопрос о статусе Донбасса может вновь дестабилизировать ситуацию в Украине. Местные политологи уверены, что правые силы сейчас попытаются начать новое наступление на позиции президента Порошенко, которые и без того несколько ослаблены в последнее время. Как намерен выйти из этой ситуации глава Украины, не заинтересованный в обострении внутриполитической обстановки, серьезно ослабляющий позиции Киева, в том числе и на площадке переговоров по урегулированию вооруженного конфликта на юго-востоке страны, не известно. Эксперты не исключают, что Порошенко может внести в парламент несколько отличающийся от обговоренного в Париже вариант законопроекта об особом статусе Донбасса. К примеру, новый документ может предусмотреть восстановление Киевом контроля на границе с Россией или какие-то особенности избирательной процедуры, что может вызвать несогласие сепаратистских образований. Такой вариант развития событий, конечно, лишь затянет реалию Парижских договоренностей и всего комплекса мер по урегулированию украинского кризиса, предусмотренного минскими соглашениями.
К слову сказать, срок реализации последних запланирован на конец года. Но с учетом малой вероятности исполнения условий соглашений за ближайшие пару месяцев действие минских документов может быть продлено на 2016 год.
Однако в любом случае, пожалуй, главный итог Парижского саммита "нормандской четверки" заключается в том, что в ходе него была подтверждена безальтернативность минских соглашений. Это однозначно, даже несмотря на заявление Петра Порошенко о том, что "война будет закончена тогда, когда будет освобожден последний кусок украинской земли". При оценке нынешней ситуации в украинском конфликте нужно отталкиваться, прежде всего, от наблюдающегося прекращения боевых действий в Донбассе - факта, зафиксированного на встрече "нормандской четверки". Остальные вопросы, касающиеся конкретики политического урегулирования, имеют шанс на разрешение в ходе дальнейших переговоров.
Впрочем, трудно не согласиться с канцлером Германии в том, что говорить об успехе в процессе урегулирования украинского кризиса возможно будет только после реализации договоренностей всеми сторонами конфликта. К тому же существует еще один фактор, который неизбежно будет воздействовать на определенную разрядку ситуации в Украине.
Собственно, Парижская встреча отчетливо показала, что конфликт в Донбассе отошел на второй план в перечне приоритетных интересов Европы и всего Запада. На мировую авансцену вышел сирийский конфликт, в который прямо вступила и Россия. Сама Европа столкнулась с куда более острой для нее проблемой - массовой миграцией населения из охваченных войнами стран Ближнего Востока. Быть может, некоторое снижение на подобном фоне внимания к конфликту в Донбассе лишь подтолкнет заинтересованные страны к окончательному прояснению формулы украинского урегулирования.