"Azərişıq" ASC qısa zamanda Azərbaycanın regionlarında istehlakçıların elektrik təchizatını Bakı səviyyəsinə çatdırmaq niyyətindədir
Sabit elektrik enerjisi təchizatı istənilən ölkənin inkişafının və nəinki investorları, həm də turistləri cəlb edən əsas amillərindən hesab olunur. Son 10 ildə hökumət tərəfindən ölkənin enerji təsərrüfatının yenilənməsinə dair işlər elektrik enerjisinə olan tələbatın tamamilə ödənilməsinə imkan verib və ixrac üçün imkanlar yaradıb. Lakin paylayıcı şəbəkələrin vəziyyəti heç də hər yerdə əhalinin etibarlı elektrik təchizatına şərait yaratmırdı. Bakıda bu problem həllini çoxdan tapsa da, ayrı-ayrı regionlarda vəziyyət o qədər də birmənalı deyildi. Regionlarda paylayıcı şəbəkələrlə bağlı problemin həll edilməsi məqsədilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 15 fevral 2015-ci il tarixində "Bakıelektrikşəbəkə"nin bazasında "Azərişıq" ASC-nin yaradılması haqqında sərəncam imzaladı. Bu sənədlə Naxçıvan Muxtar Respublikası istisna olmaqla, Azərbaycanın bütün paylayıcı şəbəkələri "Azərişıq" SC-nin sərəncamına verildi.
"Bakıelektrikşəbəkə"nin təkcə Azərbaycan paytaxtının deyil, həm də yaxın qəsəbə və kəndlərin daxil olduğu Böyük Bakının elektrik təhcizatı sisteminin uğurlu idarəetmə təcrübəsi regionların probleminin həlli üçün də nikbinlik doğurur. "Azərişıq"ın yaradıldığı andan qısa müddətin keçməsinə baxmayaraq, mühüm problemlərin həlli ilə bağlı kifayət qədər böyük iş görülüb. İlk növbədə, təşkilati işlər həyata keçirilib - bütün ölkə ərazisi Enerji Təchizatı və Satışı üzrə yeddi regional idarəyə (RETSİ) bölünüb: Bakı, Şimal, Şimal-Qərb, Qərb, Aran, Mərkəzi-Aran və Cənub Regional Enerji Təchizatı və Satışı idarələri qurulub.
"Azərişıq" ASC yaradıldıqdan az müddət sonra, regional elektrik şəbəkələrinin cari vəziyyəti öyrənildi. Yoxlamaya əsasən, abunəçilərin elektrik enerjisi ilə etibarlı və keyfiyyətli təchiz olunmasına dair regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramlarına əsaslanmış "İnkişaf və Yenidənqurma Proqramı" hazırlandı. Proqram 6 region üzrə 4 hissədən ibarətdir. Artıq icrasına başlanılmış proqramın I hissəsini elektrik şəbəkələrinin reabilitasiyasını əhatə edən tədbirlər təşkil edir. Bu, regionlardakı istehlakçıların fasiləsiz və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunmasına, kənd təsərrüfatının inkişafı üçün suvarma sistemlərinin elektrik təminatının yenidənqurulmasına, sənaye sahələri və turizm obyektlərinin elektrik təchizatının etibarlılığının yüksəldilməsinə səbəb olacaq.
Proqramın II hissəsində reabilitasiyadan sonrakı 3 il müddətində bütün regional elektrik şəbəkələrinin əsaslı surətdə yenidənqurulması nəzərdə tutulur. Bu mərhələ çərçivəsində "2013-2025-ci illər üzrə Azərbaycanın Enerji Sektorunun Baş Planı"nda nəzərdə tutulmuş təxirəsalınmaz tədbirlər yerinə yetiriləcək. Bununla da regionlarda istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təchizatı Bakı şəhəri səviyyəsinə çatdırılacaq. Yəni artıq onilliyin sonuna qədər Azərbaycanın istənilən kəndi Bakıtək eyni səviyyədə elektrik enerjisi ilə təchiz ediləcək. Sakinlərin birbaşa probleminin həllindən savayı, bu amil regionlarda biznesin də inkişafına müsbət təsir göstərəcək. Bu isə öz növbəsində, yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb olacaq.
2018-2025-ci illəri əhatə edən İnkişaf və Yenidənqurma Proqramının III hissəsində Azərbaycanın bütün ərazilərində istehlakçıların etibarlı, təhlükəsiz və səmərəli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsinə yönələn tədbirlər nəzərdə tutulub. Proqramın IV hissəsində informasiya idarəetmə sistemlərinin təşkili, elektron vasitələrdən və "ASAN xidmət"dən istifadə olunmaqla, istehlakçılara nümunəvi xidmət göstərilməsi ilə bağlı tədbirlər nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə abonent bazasının idarə olunması və saxlanması üçün server avadanlıqları artıq sifariş verilib, "ASAN xidmət" vasitəsilə göstərilən xidmətlərin sayının artırılması və prosedurların azaldılması üçün tədbirlər görülür. Bununla bərabər, bir neçə ay ərzində həyata keçirilmiş işlərin həcmi istehlakçıların etibarlı elektrik enerjisi ilə təchizatı probleminin tezliklə həlli məsələsində nikbinlik yaradır.
Məlum olduğu kimi, paylayıcı sistemin təməli - elektrik enerjisini istehsalçıdan əldə edən 110 kilovoltluq şəbəkədir. 110 kilovoltluq şəbəkə çərçivəsində baş verən istənilən qəza bir neçə şəhər və kəndin işıqsız qalmasına səbəb ola bilər. Ona görə "Azərişıq" ASC-nin əsas gücü regional paylayıcı şəbəkələrdəki "ürəyinin" işində etibarlılığın təmin olunmasına yönəlib. Belə ki, artıq Bakı, Gədəbəy və Şəki rayonlarında 3 ədəd 110 kilovoltluq yarımstansiyanın inşaat işləri aparılır. Bundan başqa, 100-dən artıq yarımstansiya əsaslı təmir olunub, 30 ədəd transformator yenisi ilə əvəz edilib. Elektrik enerjisinin etibarlı ötürülməsi üçün 230 km-dən artıq hava xətti əsaslı şəkildə yenidən qurulub. 35 kV-luq paylayıcı şəbəkələr üzrə 22 ədəd yarımstansiya inşa edilib və yenidən qurulub. Onlardan Bakı şəhərinin mərkəzi hissəsində 4 ədəd və Bakıətrafı qəsəbələrdə - Novxanı, Məhəmmədi, Fatmayıda 3 ədəd, Hacıqabul, Sabirabad, Şabran və İmişli rayonlarının hər birində 1 ədəd, Xaçmaz rayonunda 2 ədəd, Quba rayonunda 4 ədəd və Daşkəsən rayonunda 3 ədəd qurulub. Bundan başqa, 457 ədəd yarımstansiya əsaslı təmir olunub, 45 ədəd transformator yenisi ilə əvəz edilib. 2000 km-ə yaxın 35 kilovoltluq elektrikverici xətlər yenidən qurulub.
10 və 6 kilovoltluq şəbəkələr üzrə 900 ədəd yeni transformator məntəqəsi quraşdırılıb, bu ilin sonuna qədər daha 350 ədədi quraşdırılacaq. Qəza vəziyyətində olan 400-dən çox transformator yeniləri ilə əvəz edilib, əhalinin elektrik enerjisinin təchiz olunduğu 0,4 kv-luq şəbəkələrdə 5000 km-ə yaxın ÖİN (SİP) kabeli çəkilib, 38 500 ədəd dayaq quraşdırılıb və 1600 km elektrikverici xətt əsaslı təmir olunub. Paylayıcı şəbəkələrin səmərəli işi üçün abonentlərin uçot sisteminin dəqiq sistemi də mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Abonentlərin uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi məqsədilə 150 mindən artıq müasirtipli yeni sayğac quraşdırılıb. Aparılmış işlər nəticəsində, əhalinin elektrik enerjisi ilə təminatı yaxşılaşdırılıb, şəbəkənin güc qəbuletmə və paylama qabiliyyəti artıb, şəbəkədəki qəza hallarının sayı xeyli azalıb.
Elektrik enerjisinə artan tələbat Bakı şəhəri üzrə tam ödənilib, regionlarda isə elektrik enerjisinə artan tələbatın qarşılanması üçün zəruri tədbirlər davam etdirilir. Qəbul edilmiş perspektivdə elektrik təchizatı sxemi çərçivəsində 43 ədəd 110 kV-luq və 103 ədəd 35 kV-luq yeni yarımstansiyaların tikintisi nəzərdə tutulub. Bundan başqa, regionlardakı elektrik şəbəkələrinin normal fəaliyyəti üçün müasir standartlara cavab verən kommunikasiya sistemləri ilə tam təmin olunmuş 14 rayonda yeni ofis binası inşa edilib. Kadr potensialının formalaşdırılması üçün kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Bunun üçün stasionar və səyyar treninqlər təşkil edilir. Gənc kadrlar xüsusi layihə çərçivəsində Səhmdar Cəmiyyətin Tədris Mərkəzində ixtisas kursu keçir, rayon və şəhər elektrik şəbəkələrində işə qəbul olunurlar.
Bakı təcrübəsi göstərdi ki, imkanlar mövcud olduqda və bacarıqlı idarəedici komanda sayəsində qısa zaman kəsiyində köklü dəyişikliklər mümkündür. Kosmosdan Bakının indiki şəkilləritək Azərbaycanın bütün ərazisinin də gecə vaxtı neçə işıq saçacağını görməyə elə də çox qalmayıb.

ОАО "Азеришыг" намерено в краткие сроки довести электроснабжение абонентов в регионах Азербайджана до уровня Баку
Стабильное электроснабжение является одной из главнейших факторов развития любой страны и привлечения не только инвесторов, но и туристов.
Проведенные государством за последнее десятилетие работы по обновлению энергетического хозяйства страны позволили полностью удовлетворить спрос на электроэнергию и создали возможности для экспорта.
Но состояние распределительных сетей отнюдь не везде способствовало надежному электроснабжению населения. И если в Баку эта проблема давно уже решена, в отдельных регионах ситуация была не столь однозначной.
Именно для решения проблем с рапределительными сетями в регионах президент Азербайджана Ильхам Алиев 15 февраля 2015 года подписал распоряжение о создании АО "Азеришыг" на базе "Бакыэлектрикшебеке".
Этим распоряжением все распределительные сети Азербайджана, за исключением Нахчыванской Автономной Республики, переданы в ведение АО "Азеришыг".
Успешный опыт управления "Бакыэлектрикшебеке" системой энергоснабжения Большого Баку, включающего не только саму столицу Азербайджана, но и близлежащие села и поселки, придает оптимизм также в деле решения проблем регионов.
Несмотря на небольшой срок с момента создания "Азеришыг", проделана довольно большая работа по решению насущных проблем.
В первую очередь проведена организационная работа - вся территория страны разделена на семь региональных управлений по снабжению и продаже электроэнергии (РУСПЭ): Бакинское, Северное, Северо-Западное, Западное, Аранское, Центрально-Аранское и Южное.
После создания ОАО "Азеришыг" за короткий срок было изучено текущее состояние региональных электросетей. На основании ревизии была разработана Программа реконструкции и развития, основанная на госпрограммах социально-экономического развития регионов по надежному и качественному обеспечению абонентов электроэнергией.
Программа состоит из 4 частей и охватывает все шесть региональных управлений. Уже начата реализация ее первой части, в которую входит реабилитация электросетей. Это позволит стабильно и без перерывов обеспечивать абонентов электроэнергией. В частности, предусмотрены реконструкция энергоснабжения оросительных систем для развития сельского хозяйства, улучшение надежности электроснабжения промышленных участков и туристических объектов.
Вторая часть программы предполагает капитальную реконструкцию региональных электросетей и будет реализована в течение трех лет после завершения реабилитации. В рамках этого этапа будут выполнены неотложные мероприятия согласно Генеральному плану энергосектора Азербайджана на 2013-2025 годы. Тем самым электроснабжение абонентов в регионах будет доведено до уровня Баку. То есть уже до конца десятилетия любое село Азербайджана будет обеспечиваться электроэнергией на таком же уровне, как и Баку. А кроме решения непосредственно проблем жителей данный фактор благотворно отразится и на развитии бизнеса в регионах, что приводит также к открытию новых рабочих мест.
В рамках третьего этапа работ по программе реконструкции и развития, охватывающей 2018-2025 годы, будут проведены мероприятия для безопасного, надежного и эффективного энергоснабжения абонентов по всей территории Азербайджана.
Четвертая часть программы предусматривает организацию информационно-управляющих систем, оказание абонентам образцовых услуг с использованием "Службы ASAN" и электронных систем. Для этого уже заказано серверное оборудование для хранения и управления абонентской базой, предусмотрены увеличение количества услуг, оказываемых посредством "Службы ASAN," и уменьшение процедур.
При этом объем выполненных работ за несколько месяцев внушает оптимиз в вопросе скорейшего решения проблемы надежного снабжения абонентов электроэнергией.
Как известно, фундаментом распределительной системы является 110-киловольтная сеть, которая и получает электроэнергию у производителя. Любая авария в рамках 110-киловольтной сети может привести к отключению нескольких городов и сел. Поэтому основной упор ОАО "Азеришыг" направило на обеспечение надежности работы "сердца" региональных распределительных сетей.
Так, уже ведется строительство трех 110-киловольтных подстанций в Баку, Гядабее и Шеки. Кроме того, проведен капитальный ремонт более 100 подстанций такой же мощности, заменены 30 трансформаторов. Для надежной передачи электроэнергии капитально отремонтировано свыше 230 км 110-киловольтных воздушных линий.
На уровне 35-киловольтной распределительной сети построены и капитально реконструированы 22 подстанции. Из них 4 в центральной части Баку, три - в поселках Новханы, Мухаммеди и Фатмаи, по одной - в Гаджигабульском, Сабирабадском, Шабранском и Имишлинском районах и городах Габале и Гяндже, две подстанции - в Хачмазском, три - в Дашкесанском, четыре - в Губинском районах.
Кроме того, 457 подстанций капитально отремонтированы, заменены 45 трансформаторов. Обновлению подверглись свыше 2 тыс. км 35-киловольтных линий электропередач.
По 10- и 6-киловольтным сетям построены 900 новых трансформаторных пунктов, до конца года будет построено еще 350 пунктов. Заменено более 400 трансформаторов, находящихся в аварийном состоянии, отремонтировано около 5500 трансформаторов на подстанциях, реконструировано около 16 тыс. км ЛЭП, установлено более 11 тыс. новых опор.
В 0,4-киловольтной сети, по которой снабжается электроэнергией население, проведено свыше 5 тыс. км SIP-кабелей, установлено 38,5 тыс. опор и отремонтировано 1600 км линий электропередач.
Немаловажное значение для эффективной работы распределительных сетей имеет и точная система учета. Для усовершенствования системы учета установлено 150 тыс. новых счетчиков современного типа.
В результате проведенных работ улучшено снабжение абонентов электроэнергией, увеличены мощность сети и возможности распределения энергии, значительно снизилось количество аварий.
По Баку растущий спрос в электроэнергии уже полностью удовлетворен, а для решения этого же вопроса в регионах реализуются необходимые мероприятия. В рамках перспективной схемы обеспечения электроэнергией предусмотрено строительство 43 подстанций на 110 кВ и 103 подстанций на 35 кВ.
Кроме того, для нормальной деятельности региональных энергосетей в 14 районах построены новые офисные здания, обеспеченные современными коммуникационными системами. Реализуется также комплекс мер по формированию кадрового потенциала, для чего организуются стационарные и выездные тренинги. Молодые кадры в рамках специального проекта проходят в Центре обучения ОАО "Азеришыг" курсы квалификации и направляются на работу в районные и городские электросети.
Опыт Баку показал, что при наличии возможностей и умелой управленческой команды коренного перелома можно добиться за короткий срок. И нам недолго осталось ждать, когда вся территория Азербайджана будет светиться в ночное время на снимках из космоса так же, как сейчас Баку.