YÜZİLLİK YALANIN SONU
Avropa İnsan Haqları Məhkəməsi "erməni soyqırımı" mifini inkar edənlərin cəzalandırılmasını qadağan edib
Qədim məsəl var: "Yalan ayaq tutar, amma yeriməz". 1915-ci ildə, guya, Osmanlı İmperiyasında törədilmiş qondarma "erməni soyqırımı" ilə bağlı mifə də ötən həftə Avropa femidası tərəfindən məhvedici zərbə vuruldu. Gəlin, hadisələrin xronologiyasına nəzər salaq...
Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin (AİHM) Böyük Palatası oktyabrın 15-də "Doğu Perinçekin İsveçrəyə qarşı" işi üzrə yekun hökm çıxarıb. Hakimlər kollegiyası İsveçrə hökumətinin, erməni diasporunun və Ermənistanın özünün apelyasiyasını səs çoxluğu ilə rədd edib, "erməni soyqırımı"nın tarixi fakt yox, fərziyyə olduğunu açıqlayıb. Məhkəmənin qərarına əsasən, bu mifin inkarına görə hər hansı təqib Avropa İnsan Haqları Konvensiyasının ifadə azadlığı ilə bağlı 10-cu maddəsinin pozulmasından başqa bir şey deyil.
Məhkəmənin hökmündə deyilir: "1915-ci il hadisələrinin mahiyyəti və xarakteri mübahisəli olaraq qalır. Bu hadisələri xarakterizə edən məhkəmə qərarı yoxdur. 1915-ci ildə yaşananlar İkinci Dünya müharibəsi zamanı baş vermiş yəhudi Holokostundan məhz bununla fərqlənir. 1915-ci il hadisələri tarixçilər arasında diskussiya, mübahisə mövzusudur. Başqa sözlə, parlamentlər bu məsələ ilə bağlı hər hansı qərar qəbul etmək hüququna malik deyillər. 1915-ci il hadisələrinin soyqırımı olduğunu inkar etməyə görə cinayət məsuliyyətinin nəzərdə tutulması sağlam düşüncəyə ziddir. Bu cür repressiyalar və qadağalara Avropa İnsan Haqları Konvensiyası çərçivəsində baxılması mümkün deyil".
Bir daha qeyd edək ki, AİHM-nin son instansiyasının qərarına görə, "erməni soyqırımı"nın inkarı, yəni, həqiqətin söylənilməsi apriori qanunsuzluq sayıla bilməz. Məhkəmənin bu qərarı həm də parlamentləri 1915-ci il hadisələrini "soyqırımı" kimi tanınmış ölkələrin imicinə zərbədir. Çünki AİHM-nin yekun qərarı Avropa Şurasının üzvü olan 42 dövlətin üzərinə birbaşa, digərlərinin üzərinə isə beynəlxalq hüquq çərçivəsində öhdəlik qoyur.
Beləliklə, "erməni soyqırımı" barədə fərziyyələr yalnız elmi dairələr tərəfindən müzakirə oluna bilər. Bununla bağlı məhkəmə qərarı Avropadakı bənzər hadisələr üçün də presedent yaradacaq.
Bu tarixi qərar türk siyasətçisi Doğu Perinçekin və silahdaşlarının getdikləri uzun və məşəqqətli yolun nəticəsidir.
Yaşananların tarixçəsi...
2005-ci ildə Doğu Perinçek türk Kiprinin mərhum lideri Rauf Denktaşla birlikdə İsveçrədə bir neçə konfransda iştirak edib. O, çıxışlarının birində Osmanlı İmperiyası dövrünə aid "erməni soyqırımı"nı "imperialist yalan" adlandırıb. Bundan sonra "İsveçrə-Ermənistan" assosiasiyası türk siyasətçini məhkəməyə verib. 2007-ci ildə Lozanna məhkəməsi Perinçeki irqi ayrı-seçkilikdə təqsirli bilib. Lakin o, İsveçrəni söz azadlığını pozmaqda günahlandıraraq, 2008-ci ildə qərardan AİHM-ə şikayət edib. 2013-cü il dekabrın 17-də AİHM Perinçekin xeyrinə qərar çıxarıb. 2014-cü ilin martında isə İsveçrə qərardan apelyasiya verib. 2015-ci il yanvarın 28-də istər ifadə azadlığı hüququnun müdafiəsi, istərsə də tarixi ədalətin bərpası baxımından həyati əhəmiyyətli məhkəmə prosesi keçirilib. Məhkəmə zamanı Türkiyənin maraqlarını D.Perinçekin özü müdafiə edib. O, İsveçrə və Ermənistandan olan vəkillərlə şəxsən mübarizə aparıb. Vəkillər arasında Hollivud aktyoru Corc Kluninin xanımı Amal da olub. Onun prosesdə iştirakı isə əlbəttə ki, dünya erməniliyinin beynəlxalq birliyin diqqətinə cəlb etməyə yönəlmiş növbəti ucuz cəhddən başqa bir şey deyildi.
Maraqlıdır ki, İsveçrə tərəfinin fikrincə, "erməni soyqırımı"nın inkarına icazə vermək, Ermənistanın tarixi saxtakarlıqda günahlandırılması kimi qiymətləndirilməlidir. Perinçek tərəfi isə müdafiəni "erməni soyqırımı"nın hamının qəbul etdiyi fakt olmaması üzərində qurub. "Məhkəmə iclasının çərçivələrindən çıxmamaq üçün biz erməni dövlət xadimlərinin bizim haqlı olduğumuzu təsdiqləyən tarixi etiraflarını gündəmə gətirmək istəmədik. Əsas hədəfimiz isə "erməni soyqırımı"nın inkarının istənilən azad insanın haqqı olduğunu sübuta yetirmək idi", - deyə D. Perinçek bu məqalənin müəllifinə məhkəmədən sonra verdiyi açıqlamasında bildirib.
Perinçek AİHM-nin son instansiyasında qazanılmış qələbədən sonra vətəninə dönər-dönməz "R+" jurnalının oxucuları üçün açıqlama verib: "Əlbəttə ki, bu, yalnız Türkiyənin yox, həm də Azərbaycanın və bütünlükdə Türk Dünyasının qələbəsidir. Biz başıuca yaşamağa öyrəşmiş xalqıq. Biz saxtakarlığa və yalana əsaslanan tarixi təzyiqlər qarşısında davam gətirdik. Davam gətirdik və qalib gəldik. Bu qələbənin xüsusilə Qarabağın azad olunması baxımından önəmini qeyd etmək istərdim. Dünya erməniliyinin təbliğatında məqsəd Dağlıq Qarabağda Azərbaycan türklərinə qarşı törətdiklərini leqallaşdırmaq, bu əməllərə haqq qazandırmaqdır. Guya, onlar 100 il əvvəl soyqırıma məruz qalıblar və vətənlərini itiriblər. İnanıram ki, AİHM-nin Böyük Şurasının qərarı Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinə dərhal son qoyulmasına kömək edəcək. Biz bu qərardan bütün beynəlxalq arenalarda istifadə etməyə çalışacağıq. "Erməni soyqırımı" barədə yalan 100 il əvvəl imperialist qüvvələr tərəfindən uydurulub. Bu gün Avropa Məhkəməsi, ən azı, bu məsələnin parlamentlərin gündəliyinə salınacaq mövzu yox, elm xadimlərinin işi olduğunu etiraf etmək məcburiyyətində qalıb. Demək, biz ayrı-ayrı ölkə parlamentlərinin "erməni soyqırımı"nın tanınması barədə qərarlarına qarşı mübarizə aparmaq hüququ qazanmışıq. Yəni, tarixi həqiqətin bərpası üçün növbəti addımları atmaq imkanımız var. Bu məsələdə hər zaman azərbaycanlı qardaşlarımızın dəstəyini hiss edəcəyimizə şübhəm yoxdur. Bir daha əminliklə deyirəm ki, Azərbaycanın əzəli torpağı olan Qarabağ bizim ərazimiz, bizim Vətənimizdir. Odur ki, mən Azərbaycan barədə danışarkən heç zaman söhbətin hansısa yad ölkədən getdiyini düşünmürəm. Mən öz Vətənimdən danışıram və əminəm ki, bu hisslər bütünlükdə Türkiyəyə aiddir. Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bu qərar əlimizdə həm də Qarabağın azad edilməsi üçün bir silaha çevriləcək".
Bundan sonra necə olacaq?
D. Perinçekin sözləri ilə razılaşmamaq mümkün deyil. Dünya erməniliyi "erməni soyqırımı" barədə mifdən hərtərəfli istifadə etməklə, uzun müddət Azərbaycan torpaqlarındakı əməllərinə haqq qazandırmağa çalışıb. Onlar bu "fakt"a əsaslanaraq, ASALA-nın Türkiyənin diplomatik korpusuna qarşı törətdikləri cinayətlərə də haqq qazandırıblar. Soyqırımı barədə mifin darmadağın edilməsi, şübhəsiz ki, beynəlxalq arenada Azərbaycanın da mövqelərini gücləndirəcək.
Beynəlxalq arena barədə danışarkən bir məqamı da unutmaq olmaz: "erməni soyqırımı" məsələsi uzun illər Qərb ölkələrinin Türkiyəyə əsas təzyiq rıçaqı olub. Çünki bu mifi 100 il əvvəl elə onların özləri yaradıblar. Əlbəttə ki, onların bundan sonra Türkiyəyə münasibətlərini dəyişəcəyini gözləmək olmaz. Sadəcə, "erməni soyqırımı" o qədər həyasız və arsız mifdir ki, hətta Türkiyənin əleyhinə olan Avropa ölkələrinin hüquqi instansiyaları belə, onu sonadək "malalaya" bilmirlər.
"Erməni soyqırımı" barədə mifə ənənəvi olaraq, 3 müstəvidə baxılır: tarixi, hüquqi və siyasi. Tarixi baxımdan "soyqırımı fərziyyələri"nin izi-tozu çoxdan yox olub. Türkiyə, Azərbaycan və digər ölkələrdən olan tarixçilər yalançı erməni alimlərinin iddialarının əsassız olduğunu çoxdan sübuta yetiriblər. Hər halda, "erməni soyqırımı" barədə danışan "ənənəvi" mənbələrin - Henri Morqentau, Arnold Toynbi və ya daha da pisi, "Andonyanın sənədləri"nin siyasimotivli olması, saxtalığı və qərəzliliyi çoxdan sübuta yetirilib. "Tarixi" fərziyyələrinin perspektivsizliyini anlayan dünya erməniliyi saxtakarlıqlarının ifşasından "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunlarla qurtulmağa çalışıb. Bu işdə o, öz lobbisindən və bir sıra Qərb dövlətlərinin anti-Türkiyə ritorikasından da istifadə edib. Lakin AİHM-nin son qərarından sonra, ermənilər hüquqi müstəvidə də məğlubiyyətə uğrayıblar. Prosesin iştirakçısı İsveçrə olsa belə, reallıqda məğlub tərəf Ermənistan və erməni diasporudur. Çünki bir sıra ölkələr (erməni diasporunun son dərəcə güclü olduğu bəzi Cənubi Amerika ölkələri istisna olmaqla) "erməni soyqırımı"nı tanıması bir sıra məqsədlərlə bağlı olub: bu amildən Türkiyəyə qarşı istifadə etmək, Ermənistanla yaxınlaşmaq, idealda isə Ermənistanda öz "beşinci kalon"unu gücləndirmək, onları hakimiyyətə gətirmək və Rusiyaya daha bir başağrısı yaratmaq.
Başqa sözlə, dünya erməniliyi 100 ildə heç nəyin dəyişmədiyini ya anlamır, ya da anlamaq istəmir: onlar imperialist qüvvələrin əlində Türkiyəyə qarşı alət olublar və olaraq qalırlar. Alətin istifadə olunduqdan sonra hansı taleni yaşadığını isə hər kəs bilir. Ermənistanda ötən həftə baş verənlər bu mənada kifayət qədər xarakterik sayıla bilər.
İrəvanda keçirilən beynəlxalq konfransda "soyqırımın əvəzinin ödənilməsi" məsələsi müzakirə olunub. Xatırladaq ki, Kilikiya Böyük Evinin katolikosu, bütün ermənilərin katolikosu Qareginin yerinə "Daşnaksutyun"un və Qərbdəki erməni diasporunun namizədi olan Birinci Aram artıq Türkiyənin Konstitusiya Məhkəməsinə iddia ilə müraciət edərək, Türkiyənin Adana vilayətindəki Kozan şəhərində yerləşən monastırın "geri qaytarılması"nı tələb edib. Sözügedən konfransdan sonra, daha hansı "ağıllı" addımların atılcağını tezliklə biləcəyik. Hələliksə, Doğu Perinçekin də dediyi kimi, bir şey məlumdur: mübarizə yeni başlayır. Bu, azadlığın, maarifçiliyin cəhalətlə mübarizəsidir. Motivlərindən asılı olmayaraq, AİHM-nin son qərarı yalan və saxtakarlıqla mübarizədə həqiqətin mövqeyini gücləndirib.

THE END OF A CENTURY OF DECEIT
The European Court of Human Rights obliges the countries of Europe not to punish those who deny the "Armenian genocide" myth
Ancient words of wisdom say: "You can't live through a century without the truth". The Armenian lie about the mythical genocide of the Armenians, which was allegedly committed in the Ottoman Empire in 1915, was dealt a fatal blow by the European justice system last week. But let's deal with this in the right order…
The Grand Chamber of the European Court of Human Rights (ECHR) came to a final verdict in the "Dogu Perincek v Switzerland" case on 15 October. The court's collegium voted by an absolute majority to reject the appeal of the Swiss government, the Armenian diaspora and Armenia itself, declaring that the "genocide of the Armenians" is not a historical fact but most likely a hypothesis. The criminal prosecution of any rejection of it is nothing more than a violation of Article 10 on freedom of expression in the "European Human Rights Convention".
The court's ruling says: The essence and nature of the events in 1915 remain debatable. There is no court decision describing the details of the events. What happened in 1915 differs from the European holocaust committed during the Second World War. The events of 1915 are a topic for discussion and debate among historians. In other words, parliaments are not justified in taking any kind of decision on this issue. Criminal prosecution for denying that the events of 1915 were a genocide is contrary to common sense. This type of repression and ban cannot be examined within the framework of the article in the "European Convention of Human Rights.
It is worth reiterating yet again that, according to the latest ECHR ruling, denial of the "Armenian genocide", i.e. stating the truth, cannot a priori be regarded as unlawful. This decision has also come as a blow to the countries whose parliaments have recognised the events of 1915 as "a genocide against the Armenians in the Ottoman Empire". For the ECHR's final ruling is binding on the 42 member-states of the European Council, as are other rulings of the court within the framework of international rights. Thus the hypotheses relating to the "Armenian genocide" should be discussed exclusively in scientific circles, and the court's ruling will create a precedent for similar cases in Europe and form an important example in judicial practice on human rights.
This historic ruling is the outcome of the long and thorny path traversed by the Turkish politician Dogu Perincek and his associates.
Just how everything was…
In 2005 Dogu Perincek and the now deceased leader of Turkish Cyprus, Rauf Denktas, took part in several conferences in Switzerland. During one of the speeches, Perincek referred to the Armenian genocide in the Ottoman Empire as "an imperialist lie". After that the "Switzerland-Armenia" association filed a complaint in the court against the Turkish politician.
In 2007, the court in Lausanne found Perincek guilty of racial discrimination, but the latter appealed the decision in the European Court of Human Rights, accusing Switzerland of violation of freedom of speech. The ECHR upheld this complaint on 17 December 2013. In its turn, Switzerland lodged an appeal against the decision in March 2014. On 28 January 2015 a vitally important court case took place from the point of view of the defence of the basic right of freedom of expression and for the restoration of historical justice.
Dogu Perincek himself defended Turkey's position during the trial against the lawyers of Switzerland and Armenia, one of whom was Amal Clooney, the wife of the well-known Hollywood actor George Clooney. The participation of the latter was nothing more than another cheap attempt by the world's Armenian community to attract the attention of the world public.
Switzerland's assertion that denial of the Armenian genocide is the same as accusing Armenia of falsifying history is extremely noteworthy. The Perincek side built its defence on the fact that the Armenian genocide is not universally recognised. "Proceeding from the framework of the court session, on our part, we did not want to touch upon the historical facts relating to the admissions by Armenian statesmen, which largely demonstrate the truth of our point of view. But our main purpose in this trial was to show that denial of the "Armenian genocide" is the right of any free person," D. Perincek said after the court session in a conversation with the author of this article.
As soon as he arrived in his motherland after winning the last ECHR court case, Dogu Perincek made an exclusive statement for the readers of Regionplus: "Naturally this is not only a victory for Turkey, but also for Azerbaijan, and for Turks throughout the world. We are a nation accustomed to live with our heads held high. We have withstood the historical onslaughts which are based on falsifications and lies. We have stood our ground and come out victorious. I particularly want to note the significance of this victory with regard to the liberation of Nagornyy Karabakh.
"The united propaganda effort of the Armenian community throughout the world is aimed at legalising and justifying their actions against the Azerbaijani Turks in Nagornyy Karabakh, alleging that they were subjected to genocide 100 years ago and lost their own motherland. I believe that the ruling of the ECHR Grand Council will be able to help promote the immediate cessation of the Armenian occupation of Azerbaijani lands. We will take advantage of this verdict in all international arenas. But the most important thing in my view is that the lie about the so-called "Armenian genocide" was invented 100 years ago by imperialist forces, and today we can see that the European court was forced to at least recognise the fact that this issue is exclusively a matter for scholarship and should not be on the agenda at parliamentary sessions.
"This signifies that we have now got the right to fight against the decisions of parliaments in different countries regarding the recognition of the 'Armenian genocide'. This means that new possibilities are opening up to us to take the next steps in restoring historical justice. I have no doubt that we shall always be aware of the support of our Azerbaijani brothers with regard to this issue. I want to express my conviction yet again that Nagornyy Karabakh, which has been the territory of Azerbaijan since time immemorial, we regard as our land and our native land too. This is why, when I speak of Azerbaijan, I never mean some kind of foreign country. I am talking about my own native land and I feel sure that the whole of Turkey shares these feelings. I would like to note yet again that this ruling in our hands will be a weapon in achieving the liberation of Nagornyy Karabakh."
What will happen after this?
It is impossible not to agree with D. Perincek's words. By taking advantage of the "Armenian genocide" myth in all kinds of ways, the world's Armenian community has long tried to justify its actions on Azerbaijani lands and has also justified the terrorist actions of the ASALA against representatives of the Turkish diplomatic corps. The process of destroying the genocide myth is undoubtedly consolidating Azerbaijan's positions in the world arena.
When speaking of the world arena, we should not forget about the fact that the "Armenian genocide" issue has long been a strong lever which Western countries to manipulate Turkey, for they created this myth 100 years ago. It is not worth arming ourselves with blind optimism to such an extent that we believe that their political views with regard to Turkey will change. It is simply that "the Armenia genocide is such an impudent and reckless" myth that the judiciary, even in the European countries opposed to Turkey, cannot go on "unpicking" it forever.
The "Armenian genocide" myth is customarily examined on three planes - on the historical, the judicial and the political one. From a historical perspective, the "genocide hypotheses" have long sunk into oblivion. Scholars from Turkey, Azerbaijan and other countries have already been able to demonstrate unreservedly the baselessness and groundlessness of the Armenian false doctrines. This has at least long been proven by the political motives and engagement, in short, the falsifications of these "traditional" sources talking about the "Armenian genocide" like Henry Morgenthau, Arnold J. Toynbee or even worse, "the Andonian documents".
Understanding that there were no prospects in advancing their "historical" hypotheses, the Armenian community throughout the world has tried to avoid their falsifications being exposed by adopting laws criminalising rejection of the genocide, taking advantage in so doing of their own lobby and anti-Turkish rhetoric in some countries of the West. But, after the above-mentioned ECHR ruling, the Armenians have lost the fight on the judicial battlefield too. Even if Switzerland does become involved in the matter, in reality Armenia and the Armenian diaspora are on the losing side.
In other words, the world's Armenian community either does not understand or does not want to understand that nothing has changed over the 100 years: just as they [the Armenians] were a weapon in the hands of the imperialist powers against Turkey, so they remain a weapon, and everyone knows what happens to a weapon after it has been used. The events that took place in Armenia last week are extremely significant from this point of view.
Therefore for some countries (except individual states in South America where the Armenian diaspora is sufficiently strong), which have recognised the "Armenian genocide", the reasons were factors like taking advantage of this issue against Turkey, seeking a rapprochement with Armenia, and ideally consolidating their own fifth column in Armenia to bring them to power and create another headache for Russia.
An international conference has been held in Yerevan where the issue of "compensation for the genocide" was discussed.  It is worth remembering that Aram I, the Catholicos from the Great House of Cilicia, a candidate for the "Dashnaktsutyun [Armenian Revolutionary Federation] party and the Armenian diaspora in the West, who replaced Karekin II, the Catholicos of All Armenians, has already lodged an application with Turkey's Constitutional Court, demanding the "return" of a monastery in the Turkish town of Kozan in Adana province. We shall soon learn what new, super clever steps are to ensue from the recent conference. It is clear, just as Dogu Perincek said, that the fight is only just beginning, the fight for freedom and enlightenment against obscurantism. No matter what the motives are, the recent ECHR ruling has definitely consolidated the position of truth against that of lies and falsification.