YÜZİLLİK YALANIN SONU
Avropa İnsan Haqları Məhkəməsi "erməni soyqırımı" mifini inkar edənlərin cəzalandırılmasını qadağan edib
Qədim məsəl var: "Yalan ayaq tutar, amma yeriməz". 1915-ci ildə, guya, Osmanlı İmperiyasında törədilmiş qondarma "erməni soyqırımı" ilə bağlı mifə də ötən həftə Avropa femidası tərəfindən məhvedici zərbə vuruldu. Gəlin, hadisələrin xronologiyasına nəzər salaq...
Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin (AİHM) Böyük Palatası oktyabrın 15-də "Doğu Perinçekin İsveçrəyə qarşı" işi üzrə yekun hökm çıxarıb. Hakimlər kollegiyası İsveçrə hökumətinin, erməni diasporunun və Ermənistanın özünün apelyasiyasını səs çoxluğu ilə rədd edib, "erməni soyqırımı"nın tarixi fakt yox, fərziyyə olduğunu açıqlayıb. Məhkəmənin qərarına əsasən, bu mifin inkarına görə hər hansı təqib Avropa İnsan Haqları Konvensiyasının ifadə azadlığı ilə bağlı 10-cu maddəsinin pozulmasından başqa bir şey deyil.
Məhkəmənin hökmündə deyilir: "1915-ci il hadisələrinin mahiyyəti və xarakteri mübahisəli olaraq qalır. Bu hadisələri xarakterizə edən məhkəmə qərarı yoxdur. 1915-ci ildə yaşananlar İkinci Dünya müharibəsi zamanı baş vermiş yəhudi Holokostundan məhz bununla fərqlənir. 1915-ci il hadisələri tarixçilər arasında diskussiya, mübahisə mövzusudur. Başqa sözlə, parlamentlər bu məsələ ilə bağlı hər hansı qərar qəbul etmək hüququna malik deyillər. 1915-ci il hadisələrinin soyqırımı olduğunu inkar etməyə görə cinayət məsuliyyətinin nəzərdə tutulması sağlam düşüncəyə ziddir. Bu cür repressiyalar və qadağalara Avropa İnsan Haqları Konvensiyası çərçivəsində baxılması mümkün deyil".
Bir daha qeyd edək ki, AİHM-nin son instansiyasının qərarına görə, "erməni soyqırımı"nın inkarı, yəni, həqiqətin söylənilməsi apriori qanunsuzluq sayıla bilməz. Məhkəmənin bu qərarı həm də parlamentləri 1915-ci il hadisələrini "soyqırımı" kimi tanınmış ölkələrin imicinə zərbədir. Çünki AİHM-nin yekun qərarı Avropa Şurasının üzvü olan 42 dövlətin üzərinə birbaşa, digərlərinin üzərinə isə beynəlxalq hüquq çərçivəsində öhdəlik qoyur.
Beləliklə, "erməni soyqırımı" barədə fərziyyələr yalnız elmi dairələr tərəfindən müzakirə oluna bilər. Bununla bağlı məhkəmə qərarı Avropadakı bənzər hadisələr üçün də presedent yaradacaq.
Bu tarixi qərar türk siyasətçisi Doğu Perinçekin və silahdaşlarının getdikləri uzun və məşəqqətli yolun nəticəsidir.
Yaşananların tarixçəsi...
2005-ci ildə Doğu Perinçek türk Kiprinin mərhum lideri Rauf Denktaşla birlikdə İsveçrədə bir neçə konfransda iştirak edib. O, çıxışlarının birində Osmanlı İmperiyası dövrünə aid "erməni soyqırımı"nı "imperialist yalan" adlandırıb. Bundan sonra "İsveçrə-Ermənistan" assosiasiyası türk siyasətçini məhkəməyə verib. 2007-ci ildə Lozanna məhkəməsi Perinçeki irqi ayrı-seçkilikdə təqsirli bilib. Lakin o, İsveçrəni söz azadlığını pozmaqda günahlandıraraq, 2008-ci ildə qərardan AİHM-ə şikayət edib. 2013-cü il dekabrın 17-də AİHM Perinçekin xeyrinə qərar çıxarıb. 2014-cü ilin martında isə İsveçrə qərardan apelyasiya verib. 2015-ci il yanvarın 28-də istər ifadə azadlığı hüququnun müdafiəsi, istərsə də tarixi ədalətin bərpası baxımından həyati əhəmiyyətli məhkəmə prosesi keçirilib. Məhkəmə zamanı Türkiyənin maraqlarını D.Perinçekin özü müdafiə edib. O, İsveçrə və Ermənistandan olan vəkillərlə şəxsən mübarizə aparıb. Vəkillər arasında Hollivud aktyoru Corc Kluninin xanımı Amal da olub. Onun prosesdə iştirakı isə əlbəttə ki, dünya erməniliyinin beynəlxalq birliyin diqqətinə cəlb etməyə yönəlmiş növbəti ucuz cəhddən başqa bir şey deyildi.
Maraqlıdır ki, İsveçrə tərəfinin fikrincə, "erməni soyqırımı"nın inkarına icazə vermək, Ermənistanın tarixi saxtakarlıqda günahlandırılması kimi qiymətləndirilməlidir. Perinçek tərəfi isə müdafiəni "erməni soyqırımı"nın hamının qəbul etdiyi fakt olmaması üzərində qurub. "Məhkəmə iclasının çərçivələrindən çıxmamaq üçün biz erməni dövlət xadimlərinin bizim haqlı olduğumuzu təsdiqləyən tarixi etiraflarını gündəmə gətirmək istəmədik. Əsas hədəfimiz isə "erməni soyqırımı"nın inkarının istənilən azad insanın haqqı olduğunu sübuta yetirmək idi", - deyə D. Perinçek bu məqalənin müəllifinə məhkəmədən sonra verdiyi açıqlamasında bildirib.
Perinçek AİHM-nin son instansiyasında qazanılmış qələbədən sonra vətəninə dönər-dönməz "R+" jurnalının oxucuları üçün açıqlama verib: "Əlbəttə ki, bu, yalnız Türkiyənin yox, həm də Azərbaycanın və bütünlükdə Türk Dünyasının qələbəsidir. Biz başıuca yaşamağa öyrəşmiş xalqıq. Biz saxtakarlığa və yalana əsaslanan tarixi təzyiqlər qarşısında davam gətirdik. Davam gətirdik və qalib gəldik. Bu qələbənin xüsusilə Qarabağın azad olunması baxımından önəmini qeyd etmək istərdim. Dünya erməniliyinin təbliğatında məqsəd Dağlıq Qarabağda Azərbaycan türklərinə qarşı törətdiklərini leqallaşdırmaq, bu əməllərə haqq qazandırmaqdır. Guya, onlar 100 il əvvəl soyqırıma məruz qalıblar və vətənlərini itiriblər. İnanıram ki, AİHM-nin Böyük Şurasının qərarı Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinə dərhal son qoyulmasına kömək edəcək. Biz bu qərardan bütün beynəlxalq arenalarda istifadə etməyə çalışacağıq. "Erməni soyqırımı" barədə yalan 100 il əvvəl imperialist qüvvələr tərəfindən uydurulub. Bu gün Avropa Məhkəməsi, ən azı, bu məsələnin parlamentlərin gündəliyinə salınacaq mövzu yox, elm xadimlərinin işi olduğunu etiraf etmək məcburiyyətində qalıb. Demək, biz ayrı-ayrı ölkə parlamentlərinin "erməni soyqırımı"nın tanınması barədə qərarlarına qarşı mübarizə aparmaq hüququ qazanmışıq. Yəni, tarixi həqiqətin bərpası üçün növbəti addımları atmaq imkanımız var. Bu məsələdə hər zaman azərbaycanlı qardaşlarımızın dəstəyini hiss edəcəyimizə şübhəm yoxdur. Bir daha əminliklə deyirəm ki, Azərbaycanın əzəli torpağı olan Qarabağ bizim ərazimiz, bizim Vətənimizdir. Odur ki, mən Azərbaycan barədə danışarkən heç zaman söhbətin hansısa yad ölkədən getdiyini düşünmürəm. Mən öz Vətənimdən danışıram və əminəm ki, bu hisslər bütünlükdə Türkiyəyə aiddir. Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bu qərar əlimizdə həm də Qarabağın azad edilməsi üçün bir silaha çevriləcək".
Bundan sonra necə olacaq?
D. Perinçekin sözləri ilə razılaşmamaq mümkün deyil. Dünya erməniliyi "erməni soyqırımı" barədə mifdən hərtərəfli istifadə etməklə, uzun müddət Azərbaycan torpaqlarındakı əməllərinə haqq qazandırmağa çalışıb. Onlar bu "fakt"a əsaslanaraq, ASALA-nın Türkiyənin diplomatik korpusuna qarşı törətdikləri cinayətlərə də haqq qazandırıblar. Soyqırımı barədə mifin darmadağın edilməsi, şübhəsiz ki, beynəlxalq arenada Azərbaycanın da mövqelərini gücləndirəcək.
Beynəlxalq arena barədə danışarkən bir məqamı da unutmaq olmaz: "erməni soyqırımı" məsələsi uzun illər Qərb ölkələrinin Türkiyəyə əsas təzyiq rıçaqı olub. Çünki bu mifi 100 il əvvəl elə onların özləri yaradıblar. Əlbəttə ki, onların bundan sonra Türkiyəyə münasibətlərini dəyişəcəyini gözləmək olmaz. Sadəcə, "erməni soyqırımı" o qədər həyasız və arsız mifdir ki, hətta Türkiyənin əleyhinə olan Avropa ölkələrinin hüquqi instansiyaları belə, onu sonadək "malalaya" bilmirlər.
"Erməni soyqırımı" barədə mifə ənənəvi olaraq, 3 müstəvidə baxılır: tarixi, hüquqi və siyasi. Tarixi baxımdan "soyqırımı fərziyyələri"nin izi-tozu çoxdan yox olub. Türkiyə, Azərbaycan və digər ölkələrdən olan tarixçilər yalançı erməni alimlərinin iddialarının əsassız olduğunu çoxdan sübuta yetiriblər. Hər halda, "erməni soyqırımı" barədə danışan "ənənəvi" mənbələrin - Henri Morqentau, Arnold Toynbi və ya daha da pisi, "Andonyanın sənədləri"nin siyasimotivli olması, saxtalığı və qərəzliliyi çoxdan sübuta yetirilib. "Tarixi" fərziyyələrinin perspektivsizliyini anlayan dünya erməniliyi saxtakarlıqlarının ifşasından "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunlarla qurtulmağa çalışıb. Bu işdə o, öz lobbisindən və bir sıra Qərb dövlətlərinin anti-Türkiyə ritorikasından da istifadə edib. Lakin AİHM-nin son qərarından sonra, ermənilər hüquqi müstəvidə də məğlubiyyətə uğrayıblar. Prosesin iştirakçısı İsveçrə olsa belə, reallıqda məğlub tərəf Ermənistan və erməni diasporudur. Çünki bir sıra ölkələr (erməni diasporunun son dərəcə güclü olduğu bəzi Cənubi Amerika ölkələri istisna olmaqla) "erməni soyqırımı"nı tanıması bir sıra məqsədlərlə bağlı olub: bu amildən Türkiyəyə qarşı istifadə etmək, Ermənistanla yaxınlaşmaq, idealda isə Ermənistanda öz "beşinci kalon"unu gücləndirmək, onları hakimiyyətə gətirmək və Rusiyaya daha bir başağrısı yaratmaq.
Başqa sözlə, dünya erməniliyi 100 ildə heç nəyin dəyişmədiyini ya anlamır, ya da anlamaq istəmir: onlar imperialist qüvvələrin əlində Türkiyəyə qarşı alət olublar və olaraq qalırlar. Alətin istifadə olunduqdan sonra hansı taleni yaşadığını isə hər kəs bilir. Ermənistanda ötən həftə baş verənlər bu mənada kifayət qədər xarakterik sayıla bilər.
İrəvanda keçirilən beynəlxalq konfransda "soyqırımın əvəzinin ödənilməsi" məsələsi müzakirə olunub. Xatırladaq ki, Kilikiya Böyük Evinin katolikosu, bütün ermənilərin katolikosu Qareginin yerinə "Daşnaksutyun"un və Qərbdəki erməni diasporunun namizədi olan Birinci Aram artıq Türkiyənin Konstitusiya Məhkəməsinə iddia ilə müraciət edərək, Türkiyənin Adana vilayətindəki Kozan şəhərində yerləşən monastırın "geri qaytarılması"nı tələb edib. Sözügedən konfransdan sonra, daha hansı "ağıllı" addımların atılcağını tezliklə biləcəyik. Hələliksə, Doğu Perinçekin də dediyi kimi, bir şey məlumdur: mübarizə yeni başlayır. Bu, azadlığın, maarifçiliyin cəhalətlə mübarizəsidir. Motivlərindən asılı olmayaraq, AİHM-nin son qərarı yalan və saxtakarlıqla mübarizədə həqiqətin mövqeyini gücləndirib.

КОНЕЦ СТОЛЕТНЕГО ОБМАНА
Европейский суд по правам человека обязал страны Европы не наказывать за отрицание мифа "о геноциде армян"
Древняя мудрость гласит: "Без правды веку не проживешь". Вот и армянская ложь о мифическом геноциде армян, якобы учиненном в 1915 году в Оттоманской империи, получила на минувшей неделе смертельный удар со стороны европейской фемиды. Но обо всем по порядку…
Большая палата Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) приняла 15 октября заключительный вердикт по делу "Догу Перинчек против Швейцарии". Коллегия суда абсолютным большинством голосов отклонила апелляцию правительства Швейцарии, армянской диаспоры и самой Армении, объявив, что "геноцид армян" является не историческим фактом, а скорее гипотезой. И уголовное преследование любого ее отрицания есть не что иное, как нарушение статьи 10 о свободе выражения мнения Европейской конвенции по правам человека.
В решении суда говорится: "Сущность и характер событий 1915 года остаются спорными. Судебного решения, характеризующего данные события, не существует. Этим произошедшее в 1915 году и отличается от еврейского Холокоста, совершенного во время Второй мировой войны. События 1915 года являются темой для дискуссий и споров между историками. Иными словами, парламенты не вправе принимать какое-либо решение по данному вопросу. Уголовное преследование за отрицание событий 1915 года как геноцида противоречит здравому смыслу. Такого рода репрессии и запреты не могут быть рассмотрены в рамках статьи Европейской конвенции по правам человека.
Еще раз стоит повторить, что, согласно решению последней инстанции ЕСПЧ, отрицание "армянского геноцида", то есть констатация правды, априори не может считаться незаконным. Это решение стало также ударом по имиджу стран, парламенты которых ранее признали события 1915 года "геноцидом против армян в Оттоманской империи". Ибо окончательное решение ЕСПЧ обязывает 42 государства - члена Совета Европы напрямую, а прочих - в рамках международного права. Таким образом, гипотезы об "армянском геноциде" должны будут обсуждаться исключительно в научных кругах, а решение суда создаст прецедент для аналогичных случаев в Европе в качестве важной части судебной практики по правам человека.
Данное историческое решение является результатом долгого и тернистого пути, по которому шел турецкий политик Догу Перинчек со своими соратниками.
Как все было…
В 2005 году Догу Перинчек вместе с покойным лидером турецкого Кипра Рауфом Денкташом участвовал в нескольких конференциях в Швейцарии. Во время одного из выступлений он назвал геноцид армян в Османской империи "империалистической ложью". После этого ассоциация "Швейцария - Армения" подала в суд на турецкого политика. В 2007 году суд Лозанны признал Перинчека виновным в расовой дискриминации, однако тот обжаловал решение в Европейском суде по правам человека в 2008 году, обвинив Швейцарию в нарушении свободы слова. 17 декабря 2013 года ЕСПЧ удовлетворил данную жалобу. В свою очередь в марте 2014 года Швейцария подала апелляцию в связи с этим решением. 28 января 2015 года состоялся жизненно важный судебный процесс как с точки зрения защиты основополагающего права на свободное волеизъявление, так и для восстановления исторической справедливости. Позицию Турции во время суда защищал сам Д.Перинчек против адвокатов Швейцарии и Армении, среди которых была также супруга известного голливудского актера Джорджа Клуни - Амаль. Участие последней было не чем иным, как очередной дешевой попыткой мирового армянства привлечь внимание мировой общественности.
Весьма примечательным было утверждение Швейцарии о том, что отрицать геноцид армян значит обвинять Армению в фальсификации истории. Сторона Перинчека строила защиту на том, что геноцид армян не является общепризнанным. "Исходя из рамок судебного заседания, мы, со своей стороны, не хотели пускать в ход исторические факты признания армянских государственных деятелей, которые в большей мере доказывают правоту нашей позиции. Но главной нашей задачей в этом процессе было доказать, что отрицание "армянского геноцида" - это право любого свободного человека", - сказал после заседания суда Д.Перинчек в беседе с автором этих строк.
Сразу по прибытии на родину после победы на последней инстанции ЕСПЧ Догу Перинчек сделал эксклюзивное заявление для читателей R+: "Конечно, это победа не только Турции, но и Азербайджана и тюрков всего мира. Мы - нация, привыкшая жить с высоко поднятой головой. Мы выстояли перед историческими натисками, которые основаны на фальсификациях и лжи. Выстояли и победили. Особенно хочу отметить значение этой победы в вопросе освобождения Карабаха. Цель единой пропаганды мирового армянства заключается в том, чтобы легализовать и оправдать свои деяния против азербайджанских тюрков в Нагорном Карабахе тем, что они якобы подверглись геноциду сто лет назад и потеряли свою родину.  Я верю в то, что решение Большого совета ЕСПЧ сможет повлиять на незамедлительное прекращение армянской оккупации азербайджанских земель. На всех международных аренах мы будем использовать данный вердикт. Но самое важное, на мой взгляд, то, что ложь о так называемом "армянском геноциде" была придумана сто лет назад империалистическими силами, а сегодня мы видим, что Европейский суд был вынужден признать хотя бы то, что данный вопрос является исключительно предметом науки, а не повесткой заседаний парламентов. Это означает, что у нас появилось право бороться против решений парламентов разных стран о признании "армянского геноцида". То есть перед нами открываются новые возможности для следующих шагов во имя восстановления исторической справедливости. И я не сомневаюсь, что в этом вопросе мы всегда будем чувствовать поддержку наших азербайджанских братьев. Я еще раз хочу с уверенностью сказать: Карабах - это исконная территория Азербайджана - это наша земля, наша родина. Потому, когда я говорю Азербайджан, я никогда не подразумеваю какую-то чужую страну. Я говорю о своей родине и уверен, что эти чувства разделяет вся Турция. Еще раз хочу отметить, что данное решение в наших руках будет оружием для освобождения Карабаха".
Что будет после этого?
Со словами Д.Перинчека невозможно не согласиться. Всячески используя миф об "армянском геноциде", мировое армянство долгое время пыталось найти оправдание своим деяниям на азербайджанских землях, а также оправдывало террористические акты организации АСАЛА против представителей турецкого дипломатического корпуса. Процесс разрушения мифа о геноциде, безусловно, усилит позиции Азербайджана на мировой арене.
Говоря про мировую арену, нельзя забывать и про то, что вопрос о "геноциде армян" долгое время было сильным рычагом для воздействия западных стран на Турцию, ибо они и создали данный миф сто лет назад. И не стоит вооружаться слепым оптимизмом настолько, чтобы поверить в изменение их политических взглядов в отношении Турции. Просто "геноцид армян настолько наглый и бесшабашный" миф, что юридические инстанции даже европейских стран, являясь противниками Турции, не могут бесконечно его "раскручивать". Миф о "геноциде армян" традиционно рассматривается в трех плоскостях: исторической, юридической и политической. В историческом плане "геноцидальные гипотезы" давно канули в Лета. Ученые из Турции, Азербайджана и других стран уже давно и безоговорочно смогли доказать безосновательность и беспочвенность армянских лжеучений. Хотя бы потому, что давно доказаны политические мотивы, ангажированность, одним словом, фальсификации таких "традиционных" источников, говорящих о "геноциде армян", как Генри Моргентау, Арнольд Тойнби или, еще хуже, "документы Андоняна". Поняв бесперспективность продвижения своих "исторических" гипотез, мировое армянство попыталось избежать разоблачения своих фальсификаций путем принятия законов о криминализации отрицания геноцида, используя при этом свое лобби и антитурецкую риторику в некоторых странах Запада. Однако после вышеуказанного решения ЕСПЧ и на юридическом поле битва для армян проиграна. Даже если в деле участвует Швейцария, в реальности проигравшей стороной являются Армения и армянская диаспора. Потому что для некоторых стран (кроме отдельных государств Южной Америки, где армянская диаспора достаточно сильна), которые признали "геноцид армян", причинами были такие факторы, как использование данного вопроса против Турции и попытки приблизить Армению, а в идеале - усилить свою пятую колонну в Армении, привести их к власти и создать очередную головную боль для России. Другими словами, мировое армянство либо не понимает, либо не хочет понимать, что за сто лет ничего не изменилось: они как были оружием в руках империалистических держав против Турции, так и остаются, а про судьбу оружия после его использования знают все. События, произошедшие в Армении на прошлой неделе, в этом плане являются весьма знаковыми.
В Ереване состоялась международная конференция, где обсуждался вопрос "о возмещениях за геноцид". Стоит напомнить, что Арам I - католикос Великого дома Киликийского, кандидат "Дашнакцутюна" и армянской диаспоры на Западе на место католикоса всех армян Гарегина II уже подал иск в Конституционный суд Турции с требованием "вернуть" монастырь в турецком городе Козан в Адане. Какие новые сверхумные шаги последуют после недавней конференции, мы скоро узнаем. Одно ясно, как уже сказал Догу Перинчек, борьба только начинается. Борьба свободы и просвещения против мракобесия. И какими бы ни были мотивы, недавнее решение ЕСПЧ однозначно усилило позиции правды против лжи и фальсификации.