Sovet raketləri üçün ilk yanacağı azərbaycanlı kimyaçılar hazırlamışdı
Sovet İttifaqında ilk mayeyanacaqlı reaktivmühərrikli QİRD-9 raketi 82 il əvvəl - 1933-cü il avqustun 17-də, Moskva yaxnılığındakı Naxabino qəsəbəsində yerləşən poliqondan buraxılıb. Bununla məşğul olan "Reaktiv hərəkəti öyrənmə qrupu"na (raketin (RHÖQ) QRİQ adlanması da bununla bağlıdır) o zaman 26 yaşlı Sergey Petroviç Korolyov rəhbərlik edirdi.
Uzunluğu 2,4 metr, çəkisi 19 kq olan bu raket 400 metr hündürlüyə qalxdı ki, bu da həmin dövr üçün Avropada maksimal hündürlük idi. Amma görkəmli mühəndisə ilk maye yanacaq nümunəsi yaratmış bakılı kimyaçı-alimlər olmasaydı, həmin raketin uçuşu da baş tutmazdı.
"Qatılaşdırılmış" benzin
Əslində, yanacaq maye yox, yarımmaye halında idi. Bu, bir növ, benzin və kanifoldan hazırlanmış "kisel" idi. 1933-cü ildə belə yanacaq üçün bundan uğurlu analoq hələ tapılmamışdı.
Yanacaq o zaman da, bu gün də istənilən raketin vacib tərkib hissəsidir. Korolyov bunu yaxşı bilirdi, çünki raketin mühərriki hazır olandan sonra 2 il ərzində onu havaya buraxmaq mümkün olmamışdı - yanacaq ya partlayaraq raketi parça-parça edirdi, ya da hərəkət qüvvəsi elə zəif olurdu ki, aparat yerdən cəmi bir neçə metr hündürlüyə qalxırdı. Korolyova təsadüf kömək oldu. Bu haqda onun qızı Nataliya "Ata" xatirə kitabında belə yazırdı: "...Bu komponentlə bağlı bir hadisə yaşandı. İkinci briqadanın baş mühəndisi N.İ.Yefremov danışırdı ki, 1932-ci ilin yayında Qaqrada istirahətdən sonra o, raket texnikasına dair mühazirə oxumaq üçün atamın tapşırığı ilə Bakıya gedib. Yolda - qatarda o təsadüfən qəzetdə Almaniyada bərk spirtin yaradılması haqda xəbər oxuyub və bu onda raket üçün yanacaqla bağlı müəyyən fikir yaradıb. Bakıda Müdafiəyə, Aviasiyaya və Kimya Quruculuğuna Yardım Cəmiyyətinin üzvü, Azərbaycan Neft İnstitutunun əməkdaşı F.M.Qurviçlə görüşüb, o isə Yefremovun xahişilə "qatılaşmış" benzin hazırlayaraq ona verib. Bakının Müdafiəyə, Aviasiyaya və Kimya Quruculuğuna Yardım Cəmiyyətinin hazırladığı yanacağın əsas üstünlüyü istehsalın sadəliyi və ucuzluğu idi. O zaman Korolyov şəxsən Bakıya gələrək mütəxəssislərlə görüşüb və bakılıların təklif etdiyi yanacağın effektivliyinə əmin olub. Qeyd etmək lazımdır ki, Korolyov raketqayırmada gələcəyin adamı idi. O, böyük çətinliklə sovet rəhbərliyini bu sahənin inkişafının vacibliyinə inandıra bilmişdi. Korolyov Bakıda Xalq Komissarları Şurasının ovaxtkı rəhbəri Mircəfər Bağırovla görüşüb və çətinliklə də olsa onu yerli Müdafiəyə, Aviasiyaya və Kimya Quruculuğuna Yardım Cəmiyyətinin gücünü ilk peşəkar sovet raketinin yaradılmasına yönəltməyə razı salmışdı.
Elmə hər zaman ehtiyac var
1930-cu illərin ortalarında vəziyyət qəfildən dəyişdi, bir çox qabaqcıl sahələr ikinci plana keçdi, genetika və kibernetika kimi sahələr isə ümumiyyətlə, "yalançı elm" elan olundu. 1938-ci ildə Korolyov dövlət çevrilişinə cəhddə iştirak etməkdə ittiham olunaraq həbsə atıldı, işgəncələrə məruz qaldı və həbs düşərgəsinə sürgün edildi. Raketqayırmanın çətin günləri başladı.
Yalnız sonradan - müharibə dövründə Korolyov azadlığa buraxıldı və məşhur "Katyuşa"nın hazırlanması ilə məşğul olmağa başladı - bu, faktiki olaraq, müharibənin taleyini həll etmiş analoqu olmayan artilleriya qurğusu idi. Və "Katyuşa" da məhz vaxtilə QİRD-in Bakıdakı Müdafiəyə, Aviasiyaya və Kimya Quruculuğuna Yardım Cəmiyyəti ilə birgə layihələr əsasında hazırlandı. Bu yerdə qeyd etmək lazımdır ki, Böyük Vətən müharibəsi zamanı Bakıda 130 növ silah və silah-sursat ehtiyatları, o cümlədən "Katyuşa" raketləri də istehsal olunurdu. Sovet raketləri üçün yanacaq da burada hazırlanırdı. Tarixçi Mahir Rəcəbovun sözlərinə görə, ümumiyyətlə, bakılı mütəxəssislərin yanacaq hazırlamaqda böyük təcrübəsi var idi: "Hələ 1857-ci ildə Suraxanıda ilk neftötürmə kommersiya zavodu tikilmişdi, onun ilkin istehsal gücü ildə 1,6 mln. pud ağ neft təşkil edirdi. Bütün XIX əsr boyu çoxsaylı sahibkarlar və mühəndislər Abşeronda hasil olunan ağ neftin keyfiyyətininn yaxşılaşdırılmasına çalışırdılar".
Tarixçinin sözlərinə görə, 1927-ci ildə Bakıda Müdafiəyə, Aviasiyaya və Kimya Quruculuğuna Yardım Cəmiyyətinin bölməsi açılan zaman, onilliklər boyu yanacaqla məşğul olmuş mütəxəssislər orada işləməyə başladılar.
Kimyaçılar və kosmos
Azərbaycanın kosmos erasında (1960-70-ci illər) iştirakından danışarkən çox vaxt kosmonavt Musa Manarov, görkəmli mühəndis Kərim Kərimov, astrofizik Tofiq İsmayılovun adları çəkilir. Amma həmin "kosmik illərdə" onlarla yanaşı, Bakıda böyük kimyaçılar da işləyirdilər. İlk növbədə, görkəmli alim Şıxbala Əliyevin adını çəkmək olar. 1960-cı illərdə o, SSRİ-də müasir aviasiya texnikası üçün yüksək kolorili və yüksək sıxlığa malik yanacaq məhsulları sahəsində aparıcı mütəxəssislərdən biri idi. Bundan əvvəl, 1941-ci ildə o Kimya İnstitutuna (sonradan Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu) rəhbərlik edib. Müharibə illərində Ş.Əliyev yanacaqdan əlavə, həm də izolyasiya olunmuş və sürtkü materiallarının hazırlanması ilə də məşğul olub - bununla, o cəbhəyə kifayət qədər kömək etdiyinə görə çoxsaylı mükafatlara layiq görülüb.
Aviasiya yanacağı ilə məşğul olanlar arasında hazırda adına institut olan Yusif Məmmədəliyev, Lev Qureviç (yeri gəlmişkən, o hələ 30-cu illərin əvvəllərində Korolyovun ilk raketləri üçün yanacaq hazırlanmasında iştirak edib), institutun ən qocaman professorlarından olan görkəmli pedaqoq Nikolay Zelinski və digər mütəxəssislər də olub.
Müəyyən mərhələdə kosmik yarışın çox acı nəticələri oldu.
1960-70-ci illərdə SSRİ ilə ABŞ arasında kosmos uğrunda mübarizə gərginləşirdi - bu ölkələrdən biri kosmosa ilk peyk və insan göndərdi, digəri ilk dəfə Aya çatdı, biri Veneraya zond göndərdi, o biri Marsa... Bu illər ərzində Azərbaycan artıq ənənəvi olaraq raket yanacağı istehsalı ilə məşğul idi. Və SSRİ dağılandan sonra artıq kosmos "yaddan çıxan" zaman məlum oldu ki, Azərbaycanda potensial ekoloji təhlükə olan 1,4 min ton raket yanacağı qalır. Təəssüf ki, bu yanacaq artıq heç kəsə lazım deyildi və onu yalnız 2009-cu ildə utilizə etmək mümkün oldu.
Təbii ki, azərbaycanlı kimyaçıların dünya elminə töhfəsi yalnız raket yanacağının hazırlanması ilə bitmir. Fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, professor Yusif Məmmədov qeyd edirdi ki, yerli məktəb aparıcı analitik kimya ilə məşğul olan çoxsaylı alim yetişdirib: "Bunlar akademik
Həbib bəy Şahtaxtinski, kimya elmləri doktoru Allahverdi Verdizadə, professor İsgəndər Bağbanlı və digərləridir. Bu və yüzlərlə başqa alimlərimizin məişət kimyası, aqrokimya, neft kimyası və digər sahələrdəki əməklərini qiymətləndirməmək mümkün deyil".

Первое топливо для советских ракет было разработано азербайджанскими химиками
Первая в Советском Союзе ракета с жидкостным реактивным двигателем ГИРД-9 была запущена 82 года назад, 17 августа 1933 года, на полигоне близ поселка Нахабино в пригороде Москвы. Занималась этим делом группа изучения реактивного движения (ГИРД - отсюда и название ракеты), во главе которой стоял 26-летний Сергей Павлович Королев.
Эта ракета длиной 2,4 м и массой 19 кг достигла в тот день высоты 400 м - на тот момент максимальной в Европе. Этого запуска могло и не быть, если бы выдающемуся инженеру не помогли бакинские ученые-химики, создавшие первый успешный образец жидкого топлива.
"Сгущенный" бензин
На самом деле топливо было даже не жидким, а полужидким - своего рода "кисель" из тщательно выверенных пропорций бензина и канифоли. Более успешного аналога этому топливу в 1933 году еще не было. Собственно, топливо было (да и остается по сей день) важнейшей частью любой ракеты. Королев отлично это знал: в течение двух лет, после того как был создан двигатель ракеты, ее никак не удавалось запустить, топливо либо взрывалось, разнося ракету в клочья, либо имело очень слабую тягу, приподнимавшую аппарат всего на несколько метров. Помог Королеву случай.
Вот что писала об этом его дочь Наталья в книге воспоминаний "Отец": "...С этим компонентом случилась отдельная история. Старший инженер второй бригады Н.И.Ефремов рассказывал, что после отдыха в Гаграх летом 1932 года он по заданию отца поехал в Баку для чтения лекций по ракетной технике. По дороге, в поезде, он прочел в газете заметку о создании в Германии твердого спирта, и она навела его на мысль о твердом топливе для ракет. В Баку он познакомился с активистом Осоавиахима (Общество содействия обороне, авиационному и химическому строительству), сотрудником Азербайджанского нефтяного института Ф.М.Гурвичем, который по его просьбе изготовил и передал Н.И.Ефремову "сгущенный" бензин".
Главными достоинствами топлива, предоставленного бакинским Осоавиахимом, были простота и дешевизна его производства, что и было нужно. Королев тогда лично приехал в Баку, встретился со специалистами и убедился в эффективности предложенного бакинцами топлива. Надо сказать, что Королев в вопросе ракетостроения был человеком будущего. С переменным успехом он пытался убедить советскую власть в необходимости развития этой отрасли. Он встретился с новоназначенным тогда главой Совета народных комиссаров Мирджафаром Багировым. С большим трудом удалось тогда Королеву уговорить Багирова направить мощности бакинского Осоавиахима на создание первой советской профессиональной ракеты.
Наука нужна всегда
В середине 1930-х ситуация внезапно изменилась, многие передовые отрасли отошли на второй план, а такие, как генетика и кибернетика, и вовсе были названы лженауками. В 1938 году Королев был арестован по обвинению в участии в организации госпереворота, подвергнут пыткам и отправлен в лагерь. В ракетостроении наступили не лучшие времена.
Уже потом, во время войны, Королев получил свободу и вплотную занялся созданием знаменитой "Катюши" - беспрецедентной артиллерии, фактически решившей исход войны. И создана она была именно на основе той самой ГИРД, разработанной совместно с бакинским Осоавиахимом. Тут надо заметить, что в период Великой Отечественной в Баку осуществлялся выпуск более 130 видов оружия и запчастей к ним, среди которых была и ракета "Катюша". Здесь же производили топливо для советских ракет.
"Вообще бакинские специалисты имели огромный опыт создания топлива, - говорит историк Махир Раджабов. - Еще в 1857 в Сураханах был построен первый коммерческий нефтеперегонный завод, его первичная мощность была 1,6 млн. пудов керосина в год. При этом в течение всего XIX века множество заинтересованных предпринимателей и инженеров старались улучшить качество керосина, добываемого на Абшероне". Как рассказывает историк, когда в 1927 году в Баку было открыто отделение Осоавиахима, многие специалисты, занимавшиеся топливом десятилетиями, поступили туда работать.
Химики и космос
Участие Азербайджана в космической эре (1960-70-е годы) чаще всего связывают с именами космонавта Мусы Манарова, выдающегося инженера Керима Керимова, астрофизика Тофика Исмайлова. Однако вместе с тем в Баку в те же "космические годы" действовали и крупные химики. В первую очередь тут можно вспомнить выдающегося ученого Шихбалу Алиева. Именно он в 1960-е годы был одним из ведущих в Союзе специалистов в области высокоплотного и высококоллоидного топлива для современной авиационной техники. Ранее, с 1941 года, он возглавлял Институт химии (позже Институт нефтехимии им. Ю.Г.Мамедалиева). Помимо топлива в годы войны ученый работал над созданием изоляционных и смазочных материалов, чем немало помог фронту, получив в знак признания заслуг множество наград и премий. Авиационным топливом занимались также Юсиф Мамедалиев, чье имя носит институт, Лев Гуревич (кстати, непосредственно занимавшийся созданием топлива еще для первых ракет Королева в начале 30-х), Николай Зелинский, один из старейших профессоров института и выдающийся педагог, и многие другие специалисты.
Космическая гонка на определенном этапе сыграла злую шутку. В течение 1960-70-х борьба за космос между СССР и США все накалялась и набирала обороты - одни первыми запустили спутник и отправили человека в космос, вторые - высадили человека на Луну, первые послали зонд к Венере, вторые - к Марсу… В те годы Азербайджан уже традиционно занимался созданием ракетного топлива. И когда вдруг Союз рухнул и всем стало не до неземных просторов, оказалось, что в Азербайджане остается еще 1,4 тыс. тонн ракетного топлива, представляющего экологическую опасность. Окончательно утилизировать этот груз, оказавшийся, увы, бесполезным, удалось только в 2009 году.
Вклад азербайджанских химиков в мировую науку, конечно, не ограничивается одной лишь разработкой ракетного топлива. Доктор физико-математических наук, член-корреспондент Академии наук, профессор Юсиф Мамедов отмечал, что местная школа воспитала целую плеяду ученых, занимавшихся передовой аналитической химией: "Это и академик Хабибек Шахтахтинский, и доктор химических наук Аллахверди Вердизаде, и профессор Искендер Багбанлы. Работы этих и сотен других ученых в бытовой химии, агрохимии, нефтяной химии и многих других областях трудно переоценить".