BÖHRANDAN FAYDALANMAQ
Neft qiymətinin aşağı olması yeni yataqların işlənməsinə yatırılan sərmayələrin də azalmasına gətirib çıxarır. Nəticədə, neftin dünya birjalarında əvvəlki vəziyyətə qayıtması, sadəcə, vaxt məsələsinə çevrilir. OPEC baş katibi Abdalla Səlim əl-Badrinin sözlərinə görə, neft hasilatına yatırılan sərmayələrin həcminin 130 mlrd. dollara düşməsi, artıq 2016-cı ildə qiymətlərin qalxmasına səbəb ola bilər. Çünki hasilat həcminin labüd azalması tələbatın və təklifin tarazlığına gətirib-çıxaracaq.
Bu arada indiki vəziyyət neft qiymətinin aşağı olması dövründə dəyəri də düşən perspektiv layihələrə sərmayə yatırımını genişləndirməyə imkan verir. Xüsusilə, Azərbaycan qazını Türkiyənin şərqindən qərbinə, Yunanıstanla sərhədə çatdırılmasını nəzərdə tutan TANAP qaz kəməri layihəsi 20-25% ucuzlaşıb. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, bu, tikinti aparılması və boruların alınmasına dair keçirilən uğurlu tenderlər vasitəsilə mümkün olub.
Bundan başqa, neftin qiymətinin aşağı olması neft sənayesinin ayrı-ayrı sektorlarında sərmayə fəaliyyəti üçün geniş imkanlar yaradır. Bu, ilk növbədə, neft qiymətinin aşağı düşməsi ilə gəlirliliyin artdığı neft emalı sahəsinə aiddir. Bununla bağlı SOCAR-ın Misirdə neft emalı zavodlarının birində pay almaqda marağı təsadüfi deyil. "Misir sürətlə inkişaf edən böyük bazardır. Bir neçə il ərzində biz Misirə hər il, təqribən, 1 mln. ton neft və neft məhsulları tədarük edirik. Lakin Misirdə fəaliyyətimizin miqyasını genişləndirmək istəyirik", - deyə R.Abdullayev Misir baş naziri İsmayil Şəriflə danışıqların nəticəsində deyib. Misir baş naziri Azərbaycan sərmayələrinin artımına hərtərəfli yardım göstərilməsinə söz verib. Bununla belə, müvafiq addım coğrafi tədarüklər nöqteyi-nəzərindən əsaslandırılıb.
Bir tərəfdən, Misirin Afrika qitəsində yerləşməsi qitənin daxilinə neft məhsullarının tədarükünü təşkil etməyə imkan verir. Bundan başqa, Misirin Aralıq dənizinə çıxışı da var, bu da Cənubi Avropanın geniş bazarına çıxmağa imkan verir. Digər tərəfdən, Süveyş kanalının mövcudluğu Cənub-Şərq Asiya bazarlarına çıxış perspektivlərini də açır. Üstəlik, Misirdəki NEZ-də zərurət və gəlirlilik yarandığı halda, Azərbaycan nefti Türkiyənin Ceyhan limanından Aralıq dənizinə tədarük oluna bilər. Danışıqlardan müsbət nəticələr əldə olunacağı təqdirdə, Misirdəki NEZ İzmirdə tikilən STAR zavodundan sonra SOCAR-ın ikinci ən iri neft-emalı aktivi olacaq.
SOCAR daha bir perspektivli istiqamət kimi Kanadanı hesab edir. "Ticarət şirkətimiz "SOCAR Trading" Kanadada böyük və aktiv fəaliyyətə başlayıb. Biz bu ölkə ilə artıq biznes əlaqələrimizi qurmuşuq və inanırıq ki, orada həm treyder kimi, həm də neft sənayesində çalışa bilərik. Bununla bağlı orada müəyyən hazırlıq görürük", - deyə R. Abdullayev "SOCAR Trading"in Kalqaridə ofisinın açılmasını şərh edərkən deyib. Şirkət rəhbəri qeyd edib ki, dünyada neft qiymətinin aşağı düşməsi ilə müəyyən dəyişikliklər baş verir. "Kanadada çətinliklə hasil olunan karbohidrogen ehtiyatları mövcuddur. Hesab edirəm ki, orada bununla məşğul olacağıq", - deyə SOCAR rəhbəri bildirib.
Dövlət Neft Şirkətinin müvafiq istiqaməti neftin qiymətinin artmasının uzunmüddətli trendinin nəzərə alınması ilə daha çox gələcəyə hesablanıb. Kanadanın neft və qaz yataqları da qeyri-ənənəvi sahəyə aiddir və gəlirlilik üçün yüksək qiymətlər tələb edir. Lakin müvafiq dövrdə layihələrin alınması dəyərin aşağı olması nöqteyi-nəzərindən sərfəlidir.
"Cənub" Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsi SOCAR üçün qazın tədarükünə yeni bazarlar açır. Xüsusilə, Azərbaycan qazının alınmasında hələ də qazlaşdırılmamış iki Balkan ölkəsi - Albaniya və Monteneqro olduqca maraqlıdır. Monteneqronun baş naziri Milo Cukanoviç Azərbaycana bu yaxınlarda baş tutan səfəri çərçivəsində İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev və SOCAR rəhbəri Rövnəq Abdullayevlə görüşlərində ölkənin qazlaşdırılması məsələsini müzakirə edib. "Biz Albaniyanın qazlaşdırılması layihəsi üzərində çalışırdıq. Bu yaxınlarda Monteneqro da bu layihəyə qoşuldu. Biz Albaniya və Monteneqronun qazlaşdırılması üzrə böyük layihənin birgə texniki iqtisadi əsaslandırılmasını hazırlamağı planlaşdırırıq. Bu, daha sərfəli olacaq", - deyə R. Abdullayev bildirib və əlavə edib ki, layihə Trans-Adriatik Qaz Borusunun (TAP) tikintisi kontekstində nəzərdən keçirilir.
Eyni zamanda, Azərbaycanın özündə də tam sürətlə neft-qaz layihələri həyata keçirilir. Bununla belə, söhbət təkcə işlənən yataqlardan getmir - "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin "Mərhələ-2" üzrə işləri qrafik üzrə davam edir, "Azəri-Çiraq-Günəşli" blokunda neft hasilatı fəal şəkildə davam edir.
"BP", ehtiyatları 1,2 trln. kubmetr qiymətləndirilən "Şahdəniz" yatağından qaz ehtiyatlarını maksimal dərəcədə əldə etmək üçün yatağın işlənməsinin üçüncü mərhələsi üzərində artıq düşünməyə başlayıb. "Biz "Şahdəniz"in üçüncü fazasını da həyata keçirmək niyyətindəyik. Bu, yüksəktəzyiqli şistlərdən qazın hasilatını həyata keçirməyə imkan verən xüsusi texnologiyalar və avadanlığın tətbiq edilməsi ilə mümkün olacaq. Biz SOCAR ilə yatağın imkanlarının qiymətləndirilməsini davam etdiririk", - deyə "bp"nin "Cənub" Qaz Dəhlizi üzrə vitse-prezidenti Co Mörfi bu yaxınlarda Bakıda keçirilən Xəzər Texniki Konfransında bildirib.
Bundan əlavə, "bp" 2016-cı ilin əvvəlində Abşeron arxipelağının dayazsulu hissəsinin öyrənməsini nəzərdə tutan perspektivli strukturların işlənməsi ilə bağlı yeni müqavilə üzrə işlərə başlamaq niyyətindədir. "BP" və SOCAR-ın 50%-lik paya sahib olduğu saziş 1,9 min kvadratkilometr sahəsi olan müqavilə ərazisinin işlənməsini nəzərdə tutur. "Bu layihə üzrə SOCAR-la saziş imzalamaqdan çox məmnunuq və hesab edirəm, bu çərçivədə uzunmüddətli əməkdaşlıq üçün böyük imkanlar var. Artıq hazırlıq işləri aparırıq. 2016-cı ilin fevral-mart aylarında müqavilə sahəsində ilkin seysmik tədqiqatlara başlanılacaq", - deyə "bp"nin Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan üzrə regional prezidenti Qordon Birrell deyib. Onun sözlərinə görə, seysmik kəşfiyyat nəticəsində alınan məlumatların interpretasiyasını və emalını şirkət 2016-cı ilin sonlarına qədər tamamlamalıdır. Bundan sonra gələcək addımlar müəyyənləşdiriləcək.
Prinsipcə, "bp"ni Azərbaycan üçün "uğurlu" şirkət saymaq olar - Xəzər dənizinin Azərbaycan hissəsinin iki iri bloku "Azəri-Çıraq-Günəşli" və "Şahdəniz" Britaniya şirkətinin operatorluğu ilə istismardadır. Səngəçal terminalı və neft ilə qazın ixracı üçün boru kəmərlərinin şaxələndirilmiş şəbəkəsi kimi sahil infrastrukturunun olması - Abşeronun dayazsulu resurslarının işlənməsini potensial şəkildə sadələşdirir və gəlirliliyini artırır. Lakin ölkənin neft-qaz strukturlarında fəaliyyətinin genişləndirilməsində təkcə "bp" maraqlı deyil. Əsasən, Kanadanın "Zenith Energy" şirkəti ilə Muradxanlı-Cəfərli-Zərdab quru yatağı blokunun işlənməsi ilə bağlı sazişin bütün detalları praktiki olaraq razılaşdırılıb. "Saziş hazırdır, həmçinin Azərbaycan prezidentindən icazə alınıb. Hazırda ekspertlər tərəfindən müqavilənin texniki detalları müzakirə olunur. Muradxanlı - çətin yataqdır və orada böyük problemlər var. Biz üçüncü dəfədir, onun işlənməsi üzərində razılıq əldə edirik", - deyə R. Abdullayev bildirib.
"Biz dinamika ilə inkişaf edən, xarici investorlar üçün geniş imkanları olan Azərbaycana investisiya yatırmağı səbirsizliklə gözləyirik. Biz ölkənin qanunları ilə tanış olduq, bir sıra danışıqlar apardıq və qərara gəldik ki, burada əmək şərtləri, infrastruktur və biznes mühiti investorlar üçün çox əlverişli və cəlbedicidir. Ümid edirik, köhnə quru yataqlarla bağlı layihə tapacaq və orada onların yenidən işlənməsi üçün öz texnologiyalarımızdan istifadə edə biləcəyik", - deyə "Zenith Energy" LTD şirkətin prezidenti Andrea Kattaneo bildirib. 1990-cı illərin sonunda - 2000-ci illərin əvvəlində yatağın işlənməsi ilə RAMCO şirkəti məşğul idi. Lakin o, üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirə bilməyib. 2012-ci ildə blok ilə Vyetnamın "Petrovyetnam" şirkəti maraqlanıb, lakin məsələ müqavilənin imzalanmasına qədər çatmayıb. İndiki halda, çox güman ki, "Zenith Energy" Muradxanlı üzrə müqavilənin əvəzinə, SOCAR-a Kanadanın aktivlərinə çıxışını təmin edəcək.
Ümumilikdə, SOCAR-ın gələcək layihələri şirkətə dünya neft-qaz bazarının liderləri arasında öz yerini tutmağa və bir neçə ildir istismar olunan yataqlarında hasilatın təbii azalmasına baxmayaraq, gəlirlərinin artımını təmin edəcək.

GAINING ADVANTAGE FROM A CRISIS
The low oil prices are leading to a reduction in investments in developing new oil fields. As a result, oil's return to its previous positions on the world stock markets is only a matter of time. In the view of the OPEC secretary general Abdallah Salem el-Badri, the 130-billion-dollar drop in investments in oil extraction may lead to a growth in prices as soon as 2016, since the inevitable reduction in the volumes of oil extracted will lead to demand equalling supply.
Moreover, the current situation allows investments to be expanded in future projects, the cost of which has already dropped owing to low oil prices. In particular the TANAP [Trans-Anatolian Gas Pipeline] project, which envisages supplies of Azerbaijani gas from the east of Turkey being delivered to the west, on the frontier with Greece, has become 20-25 per cent cheaper. According to SOCAR [State Oil Company of the Azerbaijan Republic] president Rovnaq Abdul-layev, this has become possible owing to the successful tenders for carrying out the construction work and the purchase of the pipes.
The low oil prices are moreover opening up space for investment activity in separate sectors of industry. This primarily applies to oil refining, the profitability of which is growing as oil prices fall. In this connection, SOCAR's interest in buying a share in one of Egypt's oil refineries is not accidental. "Egypt offers a big market which keeps on developing. We have been supplying something like more than one million tonnes of oil and petroleum products to Egypt for several years now. But we would like to expand the scale of our operation in Egypt," R. Abdullayev said, when the talks with Egyptian Prime Minister Sherif Ismail ended.
The Egyptian prime minister promised to promote Azerbaijani invests in any way he could. This step is being taken from the point of view of the geography of supplies.
On the one hand, the location of Egypt on the African continent allows supplies of petroleum products to be organised right into the continent's hinterland. Besides this, Egypt also has ports on the Mediterranean Sea, which allow access to the extensive market of southern Europe. On the other hand, the Suez Canal also opens up prospects for accessing the markets of Southeast Asia. Another plus is that, when necessary and more profitable for the refinery in Egypt, Azerbaijani oil may be supplied from the Turkish port of Ceyhan on the Mediterranean Sea. If the oil refinery talks in Egypt turn out well, this will be SOCAR's second foreign oil-refinery asset after the construction of the STAR refinery in Izmir has been completed.
SOCAR regards Canada as another promising direction. "Our SOCAR Trading commercial company has begun a big and active operation in Canada. We have already got business ties with that country going and we believe that we shall be able to work there as a trader in the petroleum industry as well. We have been making certain preparations before this," R. Abdullayev reported, commenting on the news of the opening of a SOCAR Trading office in [the Canadian city of] Calgary. The company's head noted that certain changes were occurring owing to the drop in world oil prices. "Canada has an oil field where extraction of the hydrocarbon reserves is difficult. We think that we can become engaged in doing that," the head of SOCAR stressed.
This direction on the part of the state oil company is calculated more as a long-term trend based on a rise in oil prices in the future. The Canadian oil and gas fields are also non-traditional ones and require high prices to make them profitable. But it is advantageous to purchase projects at this stage owing to their low cost.
The implementation of the "Southern Gas Stream" project is opening up new markets to SOCAR, to which it can supply its gas. Two Balkan countries in particular, namely Albania and Montenegro, which have not yet been provided with gas supply systems, are interested in receiving Azerbaijani gas. During his recent visit to Azerbaijan Montenegro's Prime Minister Milo Dukanovic discussed the issue of a gas supply system with Economic Development Minister Sahin Mustafayev and SOCAR CEO Rovnaq Abdullayev. "We have been working on a project to supply Albania with a gas supply network. Montenegro has joined us in this effort recently. Now we are thinking about this topic, so we can draw up a combined technical and economic basis for providing Albania and Montenegro with gas supply networks and design a single extended project which can be more profitable," R. Abdullayev reported, noting that the project is being examined in the context of the construction of the Trans-Adriatic Gas Pipeline [TAP]. reported.
At the same time, oil and gas projects are being fully implemented in Azerbaijan itself. This not only applies to oil and gas fields that have already been developed like the Shah Deniz Stage 2 project, the work on which is on schedule; oil extraction is actively continuing at the Azeri-Chirag-Guneshli block.
BP is already thinking about the third stage in the Shah Deniz project to maximally obtain the gas resources at that gas field, which are estimated at 1.2 trillion cubic metres. "We plan to implement the third phase in the Shah Deniz project. This will be possible using special technologies and equipment which will allow gas to be extracted from the strata under high pressure. Together with SOCAR, we are continuing to assess the possibilities of this oil field," BP Southern Corridor vice president Joe Murphy said at the Caspian Technical Conference held recently in Baku.
BP does moreover intend to begin work at the beginning of 2016 on a new contract to develop promising fresh structures envisaging the study of the shallow-water part of the Absheron archipelago. The agreement, according to which BP and SOCAR have equal 50-per-cent shares, envisages the development of a contract area of 1,900 square kilometres. "We are very pleased about signing this agreement with SOCAR relating to this project and believe that there are opportunities for long-term cooperation within the framework of this project. We have already started the preparatory work. In February-March 2016 the first seismic studies will started on the contract-related area," Gordon Birrell, the BP regional director for Azerbaijan, Georgia and Turkey said. According to him, the company plans to complete the interpretation and processing of the data obtained during seismic exploration before the end of 2016, after which further steps will be determined.
In principle, BP may be regarded as a lucky company for Azerbaijan. Two of the major blocks of Azerbaijan's shelf in the Caspian Sea, the Azeri-Chirag-Guneshli and the Shah Deniz, are being developed by a British operating company. The fact that there is an onshore infrastructure like the Sangachal terminal and the branching network of pipelines for oil and gas exports, potentially facilitates and boosts the profitability of developing resources from the shallow-water area of Abseron.
But not only BP is interested in expanding the operation on the country's oil and gas structures. In particular, all the details have almost been agreed with the Canadian Zenith company on developing the block of the onshore Muradxanli-Jafarli-Zardab oil and gas fields. "The contract is ready and permission has been obtained from the president of Azerbaijan. Now experts are drawing up the technical details of the contract. Muradkhanli is a complex oil field and there are big problems there. It is the third time that we have agreed on developing it," R. Abdullayev noted.
"We are impatiently waiting for investment in Azerbaijan, a dynamically developing country with extensive possibilities for foreign investors. We have conducted re-search, studied the country's laws, held a series of negotiations and have become convinced that working conditions, business and the infrastructure environment are favourable and attractive to investors. We hope that we can find a project here relating to returning old on-shore oil fields to production and to use their own technologies for finishing the development of them," Andrea Cattaneo, the president of Zenith Energy Ltd stated earlier.
At the end of the 1990s and the beginning of the 2000s RAMCO company were engaged in the deve-lopment of the oil field. But it was unable to meet the commitments took upon itself. In 2012, the Vietnamese Petrovietnam was interested in the block, but the issue was not finalised before the contract was signed. In this case, it is quite possible that Zenith Energy will offer SOCAR access to the Canadian assets in exchange for the Muradxanli contract.
On the whole, the forthcoming SOCAR projects will allow companies to assert themselves among the leaders of the world oil and gas market and provide for a growth in incomes, in spite of the natural reduction in extraction at our own oil fields, many of which have been exploited for many decades.