Parisdə törədilmiş terror aktının günahı yalnız terrorçularda deyil
Fransada törədilmiş terror aktlarını gözlənilməz saymaq olmaz. Son zamanlar "İslam Dövləti" (İD) qruplaşması fəaliyyətini Suriya və İran ərazisində elan etdiyi "xilafət"dən kənara daşımaq niyyətində olduğunu açıq şəkildə göstərirdi. Hər halda, son dövrlərdə "Yaxın Şərqin Parisi" adlandırılan Beyrutda terror aktı törədilib, oktyabrın 10-da Ankara tarixinin ən böyük terrorunu yaşayıb, Sinay üzərində turistlərlə dolu Rusiya təyyarəsi böyük ehtimalla partladılıb. Noyabrın 12-də isə İtaliya, Norveç, Finlandiya, Böyük Britaniya və İsveçrədə "İD" ilə əlaqələrdə şübhəli bilinən şəxslər həbs olunub.
Bütün bunlara baxmayaraq, Parisdə yaşananlar əsl şok effekti yaradıb. Terrorçuların hücumu son dərəcə miqyaslı, planlaşdırılmış, qanlı və kobud olub. Terrorçuların hədəflərindən birinin Fransa və Almaniyanın futbol üzrə milli komandaları arasında qarşılaşmanın keçirildiyi "Stade de France" stadionunun olduğunu söyləmək kifayətdir. Qeyd edək ki, futbol matçını izləyənlər arasında Fransa Prezidenti Fransua Olland da olub. Xoşbəxtlikdən, idman tədbiri ciddi tələfatlar olmadan başa çatıb, dövlət başçısı da heç bir xəsarət almayıb.
Paralel olaraq terrorçular Fransa paytaxtının bir neçə restoranının qarşısında insanları atəşə tutublar. Onlar Volter bulvarında partlayış törədiblər. Ən dəhşətli qətliam isə "Bataklan" teatrında keçirilən rok konserti zamanı baş verib. Terrorçuların teatra hücumu 132 nəfərin ölümünə, təxminən, 300 insanın yaralanmasına səbəb olub. Yaralılar arasında onlarca insanın durumu ağırdır. Terror qurbanları yalnız Fransa vətəndaşları deyil. Belçika, Rumıniya, İsveç, ABŞ, İspaniya, Əlcəzair, Meksika kimi ölkələrin vətəndaşları da qurbanlar sırasındadırlar. Terror aktından bir neçə saat sonra, Fransa sərhədlərini tam bağlayıb, bütünlükdə ölkə ərazisində fövqəladə vəziyyət elan olunub. Noyabrın 14-də və sonrakı gün bir çox ölkədə gərginlik davam edib - hər yandan bomba quraşdırıldığına, atışma başladığına dair yalan məlumatlar yayılıb. Polis və xüsusi xidmət orqanları miqyaslı reydlərə başlayıb.
"İD" isə baş verənlərə görə məsuliyyəti dərhal üzərinə götürüb. Qruplaşma bəyan edib ki, "indi fransızların öz 11 Sentyabrı var". Onlar baş verənlərin Suriyada üzləşdiklərinə görə qisas olduğunu da bildirirlər.
Hazırda istintaq terror aktlarını bilavasitə həyata keçirmiş şəxslərin şəxsiyyətini müəyyənləşdirməklə məşğuldur. Hadisələr zamanı 8 terrorçunun öldüyü məlumdur. Onlardan 7-si özü-özünü partladıb, 1 terrorçu polis tərəfindən məhv edilib. Qaçmağa nail olmuş daha bir nəfər isə Fransa ilə qonşu olan Belçika və İspaniyada axtarılır. Şahidlərin sözlərinə görə, terrorçular heç bir ləhcə olmadan fransızca danışan gənclər idi. Qərb KİV-in məlumatına görə, yaraqlıların, ən azı, biri Fransa vətəndaşı olub. Onların əksəriyyətinin Suriya ilə əlaqədə olduğu, müəyyən müddət Suriyada yaşadığı deyilir. Bir terrorçu isə Fransaya, böyük ehtimalla, qaçqın qismində gəlib. Serbiyanın "Blic" qəzeti xəbər verir ki, terror aktının mümkün təşkilatçısı Suriya vətəndaşı Əhməd Əlməhəmməddir. Qəzetin yazdığına görə, o, oktyabrın 3-də Yunanıstanda olub, daha sonra Makedoniya vasitəsilə Serbiyaya üz tutub.
Terrorçuların Aİ ərazisində qaçqınlarla birgə daxil ola biləcəklərinə dair versiya gündəmə gəlməyə bilməzdi. İndi bu, Avropanın miqrant problemini tamamilə yeni, daha təhlükəli müstəviyə keçirib. Birləşmiş "Köhnə Qitə"nin rəhbərləri Yaxın Şərq və Məğribdən gəlmiş çağırılmamış qonaqlara qarşı zorakılığa, islamofobiyaya yol verməmək üçün mümkün olan və olmayan hər şeyi etməlidirlər. Parisdə törədilmiş terror aktlarından dərhal sonra, Fransanın şimalında, Kale şəhərindəki qaçqın şəhərciyində 40 çadırın alovlandığına dair xəbərlər yayılıb. Hökumət bunun məqsədli şəkildə törədilmiş yanğın olduğunu təsdiqləməyib. Lakin hadisələrin ardıcıllığı istər-istəməz müəyyən narahatlıqlara səbəb olub. Narahatlıq yaradan daha bir məqam durmadan Aİ-yə axışan insanların qışda hansı durumla üzləşəcəkləridir. Polşa rəhbərliyi Parisdə törədilənlərlə əlaqədar olaraq, bundan sonra qaçqınların ölkəyə buraxılmayacağını bəyan edib. Çexiya isə bir sıra digər Aİ üzvləri ilə birlikdə, sərhədlərin qapadılmasının vacibliyini bir daha bəyan edib. Angela Merkelin iradəsinin əksinə olaraq, Almaniyanın da yaşananlardan nəticə çıxaracağını gözləmək olar. Bundan başqa, yəqin ki, indi bütünlükdə Aİ-də qatı sağçı partiyaların populyarlığı sürətlə artacaq. Fransada yaxın zamanlarda keçiriləcək regional seçki Marin Le Penin və başçılıq etdiyi "Milli Cəbhə"nin əlavə xal toplamasına yol aça bilər. Lakin indi ən çox şansı olan Fransanın Respublikaçılar Partiyasının lideri, sabiq prezident Nikola Sarkozidir. Onun miqrasiya və terror probleminin sərt yolla həllinə tərəfdar olduğu hər kəsə bəllidir. Bununla yanaşı, indi siyasi intriqalar üçün heç də əlverişli dövr deyil. Bütünlükdə, Avropa İttifaqında olduğu kimi, Fransa xalqına da ümumi hədəflərə nail olunması üçün xeyli səy və kompromisə eynilik tələb ediləcək.
Bu, ümumiyyətlə, bütünlükdə dünya birliyinin işinə yarıya bilər. Olland Parisdə baş verənləri "müharibə aktı", Putin "sivilizasiyaya meydan oxuma" adlandırıb. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri isə baş verənləri "orta əsrlər dövrünün və yeni faşizmin qarışığı" sayır. Bu fikirlərə etiraz etmək mümkün deyil. Həqiqətən də, hazırda bir neçə min nəfər milyonlarla insanı vahimə içərisində saxlayır. Çünki bənzər hadisənin nə vaxt və harada təkrarlana biləcəyini heç kəs bilmir. Terrorçular son illərdə dünyanın siyasi elitası arasında, BMT TŞ-dəki dərin anlaşılmazlıqlardan lazımınca istifadə edirlər. Diplomatların razılığa gəlməyə çalışdıqları vaxtda terrorçular teatra toplaşmış insanları atəşə tutur, istirahətdən qayıdan turistləri partladır.
Beynəlxaq terrorçuluğa qarşı savaş artıq ikinci onillikdir, davam edir. Lakin bu dövrdə terror təhlükəsi nəinki azalmayıb, hətta bəlkə daha da artıb. Əslində, insan ən yeni ağrını ən ağır ağrı kimi qəbul edir. Halbuki, Parisdən əvvəl London, Madrid, Boston, dəfələrlə Moskvada bənzər terror aktları törədilib. 11 Sentyabr terroru isə ayrıca söhbət mövzusudur. Və Qərb ölkələrində terrorçular, sadəcə, zaman-zaman həmlələr edirsə, Yaxın Şərq ölkələrində bu, çoxdan adi gündəlik hadisəyə çevrilib. Bunu xəbərlərdən, siyasətdən uzaq insanların belə, görməməsi çətindir.
Paris faciəsindən dərhal sonra, sosial şəbəkələrdə istifadəçilər profil şəklini Fransa bayrağı ilə bəzəyərək, "Fransa xalqı ilə həmrəylik, terror qurbanlarının xatirəsinə ehtiram" nümayiş etdirənlərə və bunu etməyənlərə bölünüblər. Sonuncular deyirlər ki, onların bu addımı atmamalarının səbəbi heç də baş verənlərdən məyus olmamaları deyil: nədən dünya birliyi İraq, Suriya, Əfqanıstanda, az qala, hər gün törədilən terror aktlarını sakit qarşılayır, eyni hadisənin Qərbdə baş verməsi isə onlarda şok yaradır? Axı Parisdə törədilmiş terrordan cəmi bir gün əvvəl Beyrutda törədilmiş terror aktı 43 nəfərin həyatına son qoymuşdu. Daha bir problem ondadır ki, məhz bu "gündəlik terror"dan qaçan yüzminlərlə suriyalı, iraqlı, liviyalı, əfqan Avropaya üz tutur və əksər avropalı terrorda məhz bu insanları günahlandırır. Nəticədə, sanki qapalı bir dairə əmələ gəlir. Bu dairəni yarmaq üçün bir şeyi dərk etmək vacibdir - indi Avropanın təhlükəsizliyi Yaxın Şərqdə baş verənlərlə sıx bağlıdır. Bu faktın dərk edilməsi çox vacibdir.
Qeyd olunan fakt, nəhayət, "doğmalar"la "düşmənlər"i bir-birindən ayırmağa kömək etməlidir. Bunsuz isə terrorla mübarizə aparmaq mümkün deyil. Qarışıqlıqda kimdən ehtiyatlanmağın, kimə yardım göstərməyin lazım olduğunu anlamaq çətindir. Bu halda terrorçu özünü dinc, bəxtsiz qaçqın kimi göstərə, Fransa vətəndaşlığı olan insan isə özünü "islam xilafəti"nə sadiq şəxs saya bilir. Belə vəziyyətdə yaraqlılar "mötədil" və "radikal" kimi dərəcələrə bölünür. Nəticədə, ən güclü təhlükəsizlik sisteminin belə, "çat" verəcəyi istisna deyil. Odur ki, "Charlie Hebdo" həftəliyinin redaksiyasında törədilmiş terror aktından sonra, təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirmiş Fransanın 31 noyabr hadisələrini önləyə bilməməsi heç də təəccüblü görünmür. Axı indi kimliyi bəlli olan düşmənin konkret nəyə nail olmaq istədiyi dəqiq məlum deyil. "İD" miqyaslı hücuma başlayır, yoxsa, sadəcə, öz imkanlarını nümayiş etdirir? Belə bir fikir var ki, bu, terrorçuların zəifliyinin, Suriya, İraqda son məğlubiyyətlərdən, Avropa və Türkiyədə həyata keçirilmiş həbslərdən ümidsiz vəziy yətə düşdüklərinin göstəricisidir. Belə olan təqdirdə, Fransada törədilmiş terror aktları sanki bir mesajdır: "Yaxın Şərqdə bizi sıxsanız, Avropaya üz tutacağıq".
Bununla yanaşı, qruplaşmanın ən fanatik rəhbərləri belə, Avropanı ələ keçirmək iqtidarında olmadıqlarını anlamaya bilməz. Onlar bilirlər ki, NATO ölkələrini, Rusiyanı, İranı Suriya və İraqda "İD" ilə savaşdan çəkilməyə məcbur edə bilməzlər. Axı onların əməlləri bunun əksinə yol açır. Məsələn, artıq noyabrın 15-də Fransa HHQ İD-nin Suriyadakı paytaxtı sayılan Rakkaya kütləvi aviazərbələr endirib. "Şarl de Qoll" təyyarədaşıyan gəmisi isə Fras körfəzinə doğru hərəkətə başlayıb.
Rusiyanın da "İD" ilə mübarizədən imtina edəcəyi gözlənilmir. Bundan başqa, Paris qətliamından sonra ABŞ, yəqin ki, "İD" ilə mübarizə koalisiyasında iştirakını artıracaq. Vaşinqton artıq bəyan edib ki, o, bu işdə Parislə koordinasiyasını gücləndirmək niyyətindədir.
Daha bir vacib məqam: terror aktlarından sonrakı ilk günlərdə dünya liderləri, demək olar ki, daim danışıqlar masası arxasında olublar. Onlar əvvəlcə Vyana, sonra Türkiyənin Antalya şəhərində bir araya gəliblər. Bu görüşlərin əvvəlcədən planlaşdırılmasına, terrorçuların Parisdəki partlayışları məhz "G20" toplantısına "həsr etdiyinə" dair versiyanın mövcudluğuna baxmayaraq, liderlərin bir araya gəlmələri müəyyən ümidlər yaradır. Dialoq davam etdirilməlidir. Çünki Suriya böhranı çözülmədən, Yaxın Şərqin ümumi problemləri ilə bağlı ortaq məxrəcə gəlinmədən, Avropanın miqrant problemini həll etmədən terrorçuluqla effektiv mübarizə aparmaq son dərəcə çətin, bəlkə də mümkünsüzdür. Vyanada, təxminən, 20 dövlətin XİN başçısının, həmçinin ƏDL, İƏT və AŞ təmsilçilərinin iştirakı ilə aparılmış danışıqların ikinci raundunda Suriyadan ilyarım sonra seçkinin təşkili haqqında razılığa gəlinib. Razılaşmaya əsasən, orada Keçid Hökuməti yarım il ərzində formalaşdırılmalı, bu dövrdə isə ölkənin yeni Konstitusiyası hazırlanmalıdır. Tərəflər Suriya və İraqda fəaliyyətdə olan terror təşkilatlarının siyahısını detallarınadək müzakirə edib, "İD" və "Cabhat-ən-Nusranı" yekdilliklə belə təşkilatlara aid ediblər. Dünyada fəaliyyət göstərən terror təşkilatlarının siyahısının hazırlanması İordaniyaya həvalə edilib.
"Antalyada keçirilmiş sammit beynəlxalq terrorçuluqla mübarizədə dönüş anı olmalıdır". Bunu isə "Böyük iyirmilik" sammitinə ev sahibliyi edən Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib. Ərdoğan noyabrın 15-16-da Türkiyənin Belek əyalətində təşkil olunmuş sammit zamanı verdiyi açıqlamada vurğulayıb ki, "İqtisadiyyatla təhlükəsizlk bir-biri ilə, həmçinin insan həyatı ilə bağlı məsələlərdir". Prezident hesab edir ki, Fransada törədilmiş son hadisələr bunu bir daha sübut edib.
"G20" sammiti Ankara və Parisdə törədilmiş terror aktları nəticəsində həlak olmuş insanların xatirəsinin birdəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Ankarada keçirilən "Böyük iyirmilik" sammitinin önəmini artıran məqamlardan biri də sammit çərçivəsində müxtəlif formatda danışıqların aparılmasıdır. Hər halda, indiki şəraitdə dünya liderlərinin istənilən məsələdə ortaq məxrəcə gəlmələri "İD" ilə mübarizə kontekstində irəli atılmış addım sayıla bilər. Proqnozların əksinə olaraq, Antalyada Rusiya və ABŞ prezidentləri Vladimir Putinlə Barak Obama da görüşüblər. Görüşün nəticələri ilə bağlı KİV-də yer almış məlumatlar Vyana razılaşmasını bir daha təsdiqləyib. Tərəflər Suriyada siyasi dəyişikliklərin vacib olduğuna, bu zaman əsas rolu "suriyalıların oynamasının vacibliyi"nə dair razılığa gəliblər.
Ümumilikdə isə "G20" iştirakçıları və görüşün qonaqları terrorun maliyyələşdirildiyi kanallarının bağlanması, ekstremistlərə sərhədləri aşmaq imkanının verilməməsi üçün koordinasiyanın, informasiya mübadiləsinin gücləndirilməsi qərarına gəliblər. İndi sərhəd nəzarətinə və aviasiya təhlükəsizliyinə xüsusi diqqət yetiriləcək. Ümid edək ki, Ərdoğanın sözləri müəyyən mənada "peyğəmbərcəsinə söylənmiş" sözlərə çevriləcək. Terrorla mübarizədə dönüş anı yenilənmiş beynəlxalq təhlükəsizlik strukturunun yaradılmasına da yol açmalıdır. Parisdə yaşananlara bənzər faciələrin, münaqişələrin birbaşa və dolayı günahkarı həm də köhnə formatdır.

TERROR WITHOUT BORDERS
The terrorist acts committed in France cannot have come as an totally complete surprise. Of late the Islamic State (IS) grouping has clearly demonstrated that it is striving to move its activity beyond the borders of the self-proclaimed "caliphate" on the territory of Syria and Iraq. Acts of terrorism have taken place in Beirut which is incidentally called the "Paris of the Middle East"; on 10 October Ankara experienced the biggest act of terrorism in its history; an airliner carrying Russian tourists is thought to have been blown up by a bomb over Egypt's Sinai peninsula; on 12 November people suspected of being involved with IS were arrested in Italy, Norway, Finland, Great Britain and Switzerland.
In spite of all this, what happened came as a shock. This was a large-scale, planned, bloody and daring attack. It is sufficient to recall that one of the terrorists' targets was the Stade de France stadium where a football match was being played between the French and German teams and where French President Francois Hollande was present. Fortunately large-scale casualties were avoided at the sports event and the head of state was not hurt either. At the same time, the terrorists opened fire on several restaurants in the French capital and caused an explosion on the Voltaire Boulevard.
The most terrible massacre happened at the rock concert in the "Bataclan" theatre. One hundred and thirty-two people perished, approximately 300 were wounded, of them dozens were critically hurt. There were not only French people among the casualties, but also citizens from Belgium, Romania, Sweden, the USA, Spain, Algeria and Mexico. A few hours after the incidents, France declared her borders closed and introduced a state of emergency throughout her territory. Nervousness reigned in many countries on 14 November, and on the following day there were false alarms about bombs and shooting. The police and the special services have set about carrying out large-scale raids.
IS immediately claimed responsibility for the terrorist acts, announcing that now the French had their own "11 September" and this was revenge for the operations against them in Syria. The people directly involved in carrying out the acts of terror are being established by an investigation. Eight terrorists are known to have been killed, seven of them were suicide bombers and one was shot dead by police, yet another one managed to escape and is being sought in France's neighbouring countries, Belgium and Spain. According to the accounts of eyewitnesses, the attackers were young and spoke French without an accent.
According to the western media, at least one of the fighters was a French citizen, many of them had ties with Syria, had spent some time there and one is thought to have come to France under the guise of being a refugee. The Serbian newspaper "Blic" has reported the name of the probable organiser of the terrorist acts, a Syrian citizen, Ahmed Almohammed. According to the newspaper's information, he arrived in Greece on 3 October, then made his way to Serbia via Macedonia.
The assumptions that terrorists could infiltrate the European Union [EU] with the refugees were bound to crop up, and they are causing problems for the migrants to Europe on a completely new, extremely dangerous level. The leaders of the united Old World will have to do everything possible and impossible to prevent possible outbursts of Islamophobia and violence against the uninvited guests from the Middle East and North Africa. Immediately after the terrorist acts in Paris news was circulated that 40 tents in the refugee camp in Calais in the north of France had burnt down. The authorities are not confirming that this was arson, but the timing of the events is alarming all the same. Also alarming is what will happen to these people who are continuing to arrive in the EU once winter comes.
Poland has stated that, in view of the attacks in Paris, it will not allow any more refugees into the country. The Czech Republic and a number of other EU member-countries had again said that the frontiers need to be closed. There can be no doubt that, even in spite of the views of Chancellor Angela Merkel, Germany will draw its own conclusions. Besides this, throughout the European Union, there will most likely be a drastic rise in the popularity of the far-right parties. National Front president Marine Le Pen will gain additional votes in the next elections in France.
But the leader of the republicans, former French president Nicolas Sarkozy, has the best chance of being elected and he is known for his hard-line methods of solving problems relating to migrants and terrorism. Although this is absolutely not the right time for political intrigues, the French nation, just like the whole of the European Union, needs to show a lot of restraint and willingness to come to comprises for the common good.
It wouldn't hurt the rest of the world community to think like this either. French President Hollande has called the terrorist acts in Paris "an act of war" and Russian President Put has called it "a challenge to civilisation". US Secretary of State John Kerry saw in the Paris explosions "a manifestation of the Middle Ages and new fascism". You cannot argue with these statements. Several thousand people are in fact keeping millions in fear, because no-one knows when and where this may happen the next time. The terrorists are cleverly taking advantage of the extremely profound lack of understanding on the part of the world political elite and the United Nations Security Council over the last few years. While diplomats are trying to reach an agreement, the terrorists, are shooting theatre-goers and blowing up holiday-makers returning home.
The war on international terrorism is already being waged for the second decade, but the threat has not become any less and it may be said is even greater now. Man is accustomed to see fresh pain as the most acute, but before the tragedy in Paris, you see, there were acts of terrorism in London, Madrid, Boston, more than once in Moscow, not to mention 11 September. While the terrorists only carry out sorties into the countries of the West, for many countries in the Middle East terrorism has long become a daily phenomenon. It is becoming increasingly hard for people not to notice this even if it happens far away from the news and politics.
Immediately after the tragedy in Paris users of the social networking sites were divided into those who coloured their own page with the colours of the French flag "as a mark of solidarity with the French people and a mark of sympathy for the victims of the terrorist act" and those who did not do that. The latter did moreover explain their viewpoint not as a complete lack of sympathy, but, on the contrary, as bewilderment why the world community has long reacted calmly to the almost weekly and daily explosions in Iraq, Syria and Afghanistan, but is shocked when the very same thing happens in the countries of the West. Literally a day before that bloody Friday in Paris, explosions resounded in [the Lebanese capital] Beirut, claiming the lives of 43 people.
Another problem is also that hundreds of thousands of Syrians, Iraqis, Libyans and Afghans are fleeing to Europe to escape this very "daily terrorism" and it is precisely among these people that many Europeans then see the bearers and main recruits of terrorism. It turns out that it is a vicious circle. In order to break it, we need to understand that security in Europe is now inseparable from what is taking place in the Middle East. Awareness of this fact means that many aims can no longer be pursued, but this is a must.
This fact should ultimately help us to decide who is "with us" and "who are our enemies", without which it is impossible to wage a war against terrorism. When everything is mixed up together, who do you fear and who do you help? The terrorist may make out that he is a peaceful and unfortunate refugee, a person with French citizenship may consider himself a subject of the "Islamic caliphate" and the fighters may be rated as "moderate" to "radical". In these circumstances, even the strongest security system fails. Therefore it is it hardly surprising that France, after stepping up its measures of control following the terrorist act at the editorial office of "Charlie Hebdo", was unable to prevent the events of 13 November all the same. You see, at the present time it is impossible to even understand what the seemingly definite enemy is specifically trying to achieve. Is IS going to go over to a wide-scale offensive or is it simply demonstrating its possibilities?
Some people think that the acts of terrorism are a sign of the weakness of the terrorists, proof of desperation at the recent defeats in Syria and Iraq and the arrests in Europe and Turkey. In that case, the terrorist acts in France are a kind of message that "if you squeeze us out of the Middle East, we will come to Europe".
But the leaders of the grouping, even the most fanatical of them, cannot fail to understand that they will not be able to capture Europe, just as they will not be able to force NATO, Russia and Iran to stop fighting against them in Syria and Iraq. They are achieving the opposite. On 15 November the French Air Force launched a wave of air strikes on the IS capital Raqqa in Syria and have sent the aircraft carrier "Charles de Gaulle" to the Persian Gulf. Russia will not halt its operation either. After the Paris massacre, the USA will probably step up its own participation in the coalition against IS. Washington has already promised to boost its coordination with Paris.
The most important thing is that in the first days after the terrorist acts, world leaders were constantly at the negotiating table, first in Vienna, then in Antalya in Turkey. Although the meetings had been planned earlier, there is a suspicion that the terrorists "timed" the explosions in Paris precisely to coincide with the G20 meeting. This is encouraging all the same. The dialogue must be continued, for, unless the Syrian crisis is resolved, unless common denominators are found for all the Middle Eastern problems, unless the migrant crisis is settled in Europe, it will be extremely difficult to fight the terrorists effectively, if not impossible.
In Vienna during the second round of the talks with foreign ministers of almost all 20 states attending, as well as representatives of the League of Arab States, the Organisation of Islamic Cooperation and the EU, the intention was confirmed of holding elections in Syria in 18 months' time, and during that period a new constitution will be drawn up for the country. The sides also discussed in detail a list of terrorist organisations operating on the territory of Syria and Iraq, unanimously recognising such groupings as Islamic State and "Jabhat al-Nusra" as such organisations. Jordan was charged with drawing up a list of terrorist organisations world-wide.
"The summit in Antalya should become a turning point in the struggle against international terrorism," Turkish President Recep Tayyip Erdogan, the host of the G20 meeting held in Turkey's Belek province on 15-16 November, announced in his turn. Erdogan especially stressed that "the economy and security go hand in hand and are linked with human life, and the tragedy in France has shown this yet again with all obviousness." The sitting began with a minute of silence to commemorate the memory of the victims of the terrorist acts in Ankara and Paris.
"The G20 meeting in Antalya is undoubtedly important in that within its framework many behind-the-scenes talks took place in various formats. In the present circumstances, any points of contact that world leaders find, act as a balance in the struggle against IS, Thus, in spite of the forecasts, a meeting even took place between Vladimir Putin and Barack Obama, and the information that got out to the media on its outcome confirmed the Vienna accords. The parties agreed that a political transformation is needed in Syria, in which the Syrians themselves should take a leading role. In general, the participants in the G20 and the visitors at the meeting agreed to step up coordination and exchange information, in order to eliminate the channels through which terrorism is financed and not to give the extremists the opportunity to cross the frontiers.
Particular attention will be paid to border controls and air security. We would like to hope that Erdogan's words will at least be somewhat prophetic. The turning point in the struggle against terrorism should also be the starting point for a renewed international security structure. The old format is increasingly blamed for direct and indirect conflicts and tragedies like the ones that happened in Paris.